Ποια είναι η γνώμη σας για τη γιορτή του Βαλεντίνου;

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Εσείς παιδιά τι πιστεύετε για αυτό το γεγονός?

Εγώ προσωπικά πιστεύω πως είναι η γιορτή των ανθοπωλείων και των καταστημάτων με δώρα.Γιατί αυτή η μέρα να έχει κάτι ξεχωριστό?Μια συνηθισμένη μέρα είναι.Την αγάπη μου μπορώ να την εκφράσω όποτε θελήσω.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Mε την ίδια λογική, τι νόημα έχουν τα Χριστούγεννα, η Πρωτοχρονιά και όλες οι υπόλοιπες γιορτές που πλέον κυρίως τις περιμένουμε για τα δώρα και τις συναντήσεις με αγαπημένα πρόσωπα? (Οχι, ΔΕΝ είναι ρητορική η ερώτηση)

Προσωπικά, αν και δεν είμαι φαν της γιορτής, δεν είμαι ούτε πολέμιος της. Ευκαιρία να δώσω και να λάβω δώρα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Mε την ίδια λογική, τι νόημα έχουν τα Χριστούγεννα, η Πρωτοχρονιά και όλες οι υπόλοιπες γιορτές που πλέον κυρίως τις περιμένουμε για τα δώρα και τις συναντήσεις με αγαπημένα πρόσωπα? (Οχι, ΔΕΝ είναι ρητορική η ερώτηση)

Προσωπικά, αν και δεν είμαι φαν της γιορτής, δεν είμαι ούτε πολέμιος της. Ευκαιρία να δώσω και να λάβω δώρα! :D

Μα τα Χριστούγεννα γιορτάζουμε κάτι που υποστηρίζει η επίσημη θρησκεία του κράτους,εκτός των άλλων οι μέρες που ανέφερες είναι και αργίες και φυσικά έχουν βαθύτερο νόημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nicko_McBrain:
Μα τα Χριστούγεννα γιορτάζουμε κάτι που υποστηρίζει η επίσημη θρησκεία του κράτους,εκτός των άλλων οι μέρες που ανέφερες είναι και αργίες και φυσικά έχουν βαθύτερο νόημα

Ποιο ειναι το βαθύτερο νοήμα της πρωτοχρονιας; :confused::worry::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Ποιο ειναι το βαθύτερο νοήμα της πρωτοχρονιας; :confused::worry::hmm:

Δεν έχει,λάθος στο post μου.Απλά γίνεται κάτι σημαντικό,είναι η πρώτη μέρα του νέου χρόνου

Που την πήγαμε την συζήτηση πάντως :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Ποιο ειναι το βαθύτερο νοήμα της πρωτοχρονιας; :confused::worry::hmm:
'Οτι και της αργίας....Δεν δουλεύουμε/πάμε σχολείο και κοιμόμαστεεεεεεεεεεεεε! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Aπο την στιγμη που ουτε η πρωτοχρονια δεν εχει καποιο βαθυτερο νοημα, τοτε γιατι μας ενοχλει η γιορτη του βαλεντινου; Ας καποιος δεν συμφωνει με την εορτη του βαλεντινου ας την αγνοηει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Aπο την στιγμη που ουτε η πρωτοχρονια δεν εχει καποιο βαθυτερο νοημα, τοτε γιατι μας ενοχλει η γιορτη του βαλεντινου; Ας καποιος δεν συμφωνει με την εορτη του βαλεντινου ας την αγνοηει...

Δεν με ενοχλεί φίλε,την θεωρώ μια συνηθισμένη μέρα.Η πρωτοχρονιά τουλάχιστον είναι σημαντική μέρα(ξεκινάει ο χρόνος) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MoDeViL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MoDeViL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Την πρωτοχρονιά είναι η γιορτή του Αγίου Βασιλείου.(Όχι του Αι Βασίλη με τα κόκκινα ρούχα και το στρογγυλό πρόσωπο κλπ.,αλλά ενός από τους τρεις ιεράρχες.Έχει νομίζω ξανασυζητηθεί σε κάποιο thread.)Βέβαια λίγοι την γιορτάζουν για αυτό το σκοπό,οι περισσότεροι βρίσκουν ευκαιρία για ανταλλαγή δώρων και για να παίξουν κανένα χαρτάκι.
Πάντως ουσιαστικά είναι μια γιορτή που αναγνωρίζεται από τη θρησκεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από MoDeViL:
Την πρωτοχρονιά είναι η γιορτή του Αγίου Βασιλείου.(Όχι του Αι Βασίλη με τα κόκκινα ρούχα και το στρογγυλό πρόσωπο κλπ.,αλλά ενός από τους τρεις ιεράρχες.Έχει νομίζω ξανασυζητηθεί σε κάποιο thread.)Βέβαια λίγοι την γιορτάζουν για αυτό το σκοπό,οι περισσότεροι βρίσκουν ευκαιρία για ανταλλαγή δώρων και για να παίξουν κανένα χαρτάκι.
Πάντως ουσιαστικά είναι μια γιορτή που αναγνωρίζεται από τη θρησκεία.

Αρα καταλήγουμε στο οτι η μερα αυτη εχει πιο βαθυ νοημα απο τι καποιες αλλες εορτες/αργιες... Αρα δεν υπαρχει λογος να την καταργησουμε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MoDeViL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MoDeViL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Αρα καταλήγουμε στο οτι η μερα αυτη εχει πιο βαθυ νοημα απο τι καποιες αλλες εορτες/αργιες... Αρα δεν υπαρχει λογος να την καταργησουμε
Σωστός.
Πάντως και με τη γιορτή του Βαλεντίνου δεν έχω πρόβλημα,αν και πολλοί λένε ότι είναι εμπορική γιορτή,νομίζω ότι όλοι οι ερωτευμένοι:inlove: περιμένουν ένα δωράκι εκείνη τη μέρα και όταν τους το δώσουν δε θα πουν όχι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι μπορούμε να καταργήσουμε γιορτές:P Εκτός αν αντί για Αγίου Βαλεντίνου γιορτάσουμε την χριστιανική γιορτή (καλά ποιοι ήταν οι Άγιοι, θυμάται κανένας; ) Τεσπα..Όποιος θέλει την γιορτάζει, όποιος δεν θέλει δεν...Είναι απλά τα πράγματα! Αν δεν έχω γκόμενο δίπλα μου όμως θα τα πάρωωωωωωωωω! οκ; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Εγώ το γιορτάζω (;) έλα τώρα, το 'πιασες το υπονοούμενο:P) στις 13 για να σας προλάβω όλους, νι :bleh::panwkatw:

/me does the swim dance, γιέα :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ακόμα και αν είναι η γιορτή των ανθοπωλείων και των καταστημάτων με αρκουδάκια που κρατάνε καρδούλες... ε και? και τι έγινε? δεν πρέπει να τους στηρίξουμε και αυτούς? κλέφτες θα γίνουν? :P


δε με νοιάζει που δεν είναι Ελληνικό έθιμο... ούτε το χριστουγεννιάτικο δέντρο είναι, ούτε η γαλοπούλα είναι.... (εμείς έχουμε το καραβάκι που το βρίσκω παντελώς άσχετο με τα χριστούγεννα, τι δουλειά έχει η βάρκα με την φάτνη? :P καθώς επίσης το γουρουνόπουλο που προσωπικά το προτειμώ απ την γαλοπούλα :P )

Ναι μπορούμε να δείχνουμε την αγάπη μας και τον έρωτα μας κάθε μέρα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι κακό να την δείχνουμε και μια μέρα ακόμα που την γιορτάζει ο μισός πλανήτης!
Ένα τριαντάφυλλο, κοστίζει όσο ένας καφές....
Μια σοκολάτα με γραμμένη πάνω μια αφιέρωση κοστίζει όσο μισός καφές (κι αυτό αν είναι μεγάλη η σοκολάτα!)
Μια κάρτα κοστίζει κι αυτή όσο μισός καφές....
Η έκφραση των συναισθημάτων μας όμως σε κάποιο ιδιαίτερο για εμάς πρόσωπο έχει αξία... ανεκτίμητη! ;)
Μη μασάτε βρε :P δείξτε στον άνθρωπο σας πόσο σας ενδιαφέρει... και σας ορκίζομαι ακόμα και αν είναι ΚΑΤΑ της γιορτής αυτής, δεν θα του κακοφανεί ΚΑΘΟΛΟΥ να δεχτεί μια καρτούλα με την εξομολόγηση του έρωτα σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πόσοι απο εσάς που λέτε οτι οι υπόλοιπες γιορτές είναι σημαντικές επειδή είναι θρησκευτικές όντως πιστευετε αυτά που λέει η θρησκεία του κράτους και/ή τις γιορτάζετε για αυτό το λόγο?
Επίσης, οι Απόκριες γιατί να γιορτάζονται? Μια απλή μέρα δεν είναι κι αυτές?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από MoDeViL:
Σωστός.
Πάντως και με τη γιορτή του Βαλεντίνου δεν έχω πρόβλημα,αν και πολλοί λένε ότι είναι εμπορική γιορτή,νομίζω ότι όλοι οι ερωτευμένοι:inlove: περιμένουν ένα δωράκι εκείνη τη μέρα και όταν τους το δώσουν δε θα πουν όχι!


Σωστόοος;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Η ημέρα αυτή πλησιάζει, το μάτι μου έπεσε σ' αυτό και το επαναφέρω. :)
Άλλωστε, τόσα και τόσα μέλη έχουν γραφθεί σ' αυτόν τον ένα χρόνο που μεσολάβησε ;)







Ας πάρει λίγο κίνηση αυτό το φόρουμ (που είναι λίγο παραμελημένο τελευταία) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Άλλη μια αφορμή να περνάω καλά. Η ζωή είναι μια και δεν θα κάτσω να δώσω βαθύτερες έννοιες σε κάθε τι. Στο τέλος καταλήγουμε να μπλοκαρουμε κάπου στα βαθιά και να μην ξαναβγαίνουμε στην επιφάνια. Έχει στιγμές που ψάχνεις βαθιές έννοιες, έχει στιγμές που απλά απολαμβάνεις ότι είσαι ζωντανός.

Κάθε χρόνο γιορτάζω το άγιο Βαλεντίνο όπως και κάθε γιορτή. Και οι μηχανές έχουν ανάγκη από διάλειμα. Οι γιορτές είναι το διάλειμά μας. Σταματάτε για λίγο την δουλειά, το ψάξιμο βαθύτερων εννοιών, και απλά περνάτε καλά. Δεν είναι τόσο δύσκολο…:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Όλα καλά με όσα λέτε για να την αγνοήσεις την μέρα κτλ κτλ. Ξεχνάτε όμως μια βασική παράμετρο. Αν δεν γουστάρεις και η κοπελιά πχ γουστάρει είσαι γάιδαρος,μουλάρι και όλα τα σχετικά. Συνεπώς άκυρο αυτό που λέτε.

Έχει σιδερωθεί τόσο πολύ σαν κοινωνική ανάγκη, αυτή η ξενόφερτη γιορτή, που ούτε καν θα σκεφτεί ότι τα συναισθήματα δεν εκφράζονται επειδή το λέει το ημερολόγιο και οι επιχειρηματικές κλίκες.

Και επειδή αναφέρατε και την συγκρίνατε με άλλες γιορτές. Η πρωτοχρονιά είναι πολιτική γιορτή, τα χριστούγεννα θρησκευτική και η 28η οκτωβρίου ιστορική. Δεν έχουν καμιά σχέση μεταξύς τους, και πόσο μάλλον με τις μέρες του Αγ. βαλεντίνου, την μέρα της μητέρας κτλ κτλ που είναι προσωπικές.
Οι διαπροσωπικές σχέσεις και η σχέση μου προς κάποιον άλλον δεν χρειάζεται επίδειξη και πόσο μάλλον μια τυποποιημένη διαδικασία όπως η μέρα του ....

Τα αισθήματα μου είναι καθημερινό θέμα και όχι κάτι για επίδειξη και διαφήμιση, ειδικότερα όταν πέφτει η αγνότητα τους και θύμα εκμετάλευσης. Ταμπέλες αλλού όχι στις προσωπικές μου σχέσεις.

Συνεπώς κάθε τέτοια μέρα να την χαίρονται για μένα τα κατευθυνόμενα άτομα που χρειάζονται μέρες και αφορμές για να δείχνουν τα και καλά πραγματικά τους αισθήματα για την επιβεβαίωση και καθησύχαση της ανασφάλειας του άλλου. Και τελικά όπως σε κάθε τυπικότητα υπερισχύει το ψέμα και η φλώμωμα. Όλοι συγκινούνται, οι τσέπες αδειάζουν, κάποιοι πλουτίζουν και κάποια προβλήματα απλά μπαλώνονται για να σκάσουν μύτη όλα αργότερα.

Τι προτιμάτε συγκεκριμένα για το θέμα αγάπη? Να έρθει η σχέση και να σας εκπλήξει μια τυχαία μέρα με κάτι που πραγματικά δείχνει την αγάπη του , να νιώθετε κάθε μέρα με έργα την αγάπη του αλλά να μην ασχοληθεί στην μέρα του Αγ. βαλεντίνου ή να σας δείχνει την αγάπη του σε μια συγκεκριμένη μέρα γιατί έτσι προστάζει η κοινωνία?

Και μη μου πείτε το κάθε μέρα και του Αγ.Βαλεντίνου καθώς κάποιος που αγαπά πραγματικά δεν νιώθει την ανάγκη να το διαφημίσει επειδή έτσι προστάζει η κοινωνία καθώς αυτό παραβίαζει την αγνότητα των συναισθημάτων του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Συνεπώς κάθε τέτοια μέρα να την χαίρονται για μένα τα κατευθυνόμενα άτομα που χρειάζονται μέρες και αφορμές για να δείχνουν τα και καλά πραγματικά τους αισθήματα για την επιβεβαίωση και καθησύχαση της ανασφάλειας του άλλου.


Μήπως εδώ κατακρίνεις όλα τα μέλη που έχουν γράψει ότι τους αρέσει αυτή η μέρα?
Μήπως εδώ προσβάλεις όλους όσους λένε ότι ναι ειμαι υπερ?
Άλλο να κρίνεις την ιδέα κι άλλο τα άτομα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top