Ποια είναι η γνώμη σας για τις παρελάσεις;

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Σύμφωνα με τον Δήμαρχο μπήκαν από ένα στενό (δεν ήταν σχολείο) αλλά άρχισε η διαδικασία ταυτοποίησης
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Στη αρχή νόμιζα ότι ήταν μονταζ για να παγιδεύσουν δημοσιογράφους :hehe:.

Παιδιά δεν μπορούν να τους κάνουν τίποτα. Θα τους υπερασπιστεί όλη η αντιπολίτευση εκτός από τον Βελόπουλο.
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Πώς φαίνεται το επίπεδο μερικών ανθρώπων ^

Ελα ντε, σκεψου ποσο παραλογο θα ηταν να βαζεις παιδια δημοτικου να κανουν στρατιωτικες τελετουργιες που ειναι φτιαγμενες ετσι ωστε να αρουν την αυτονομια της σκεψης και να προωθουν την τυφλη υπακοη.

Και επειδη ειμαι σιγουρος οτι δεν καταλαβες την (μαλλον εκδηλη) ειρωνια μου, παρελασεις και στρατομαλακιες κανουν μονο τα απολυταρχικα καθεστωστα για να κρατανε τον ελεγχο. Οταν δεν βαζεις τα παιδια να τα κανουν αυτα (και τα μαθαινεις ανοησιες οπως "εσυ και η ιταλια η πατριδα σου η γελεια τρεμετε ολοι το χακι") το κανεις για να πιπιλησεις το μυαλο τους και να τα φανατισεις.

Συνεπως ναι, το επιπεδο τον κοριτσιων φανηκε, και γαμησε.
 

Guest 191886

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας.Σχετικά με το πρόσφατο συμβάν που έχει γινει αντικείμενο συζήτησης σχεδόν παντού έχω να πώ το εξής : Μερικοί συνάνθρωποι - ακόμα και ενήλικες - δεν έχουν συνειδητοποιήσει πως είμαστε υπεύθυνοι των πράξεων μας - το αυτονόητο δηλαδή.Η κάθε πράξη μας σε αυτό τον μάταιο κόσμο έχει και τις συνέπειες της.Υποχρέωση μας είναι να αναλάβουμε τις ευθύνες μας και να βγούμε μπροστά και να παραδεχτούμε το λάθος μας ,την απερισκεψία μας ...κάτι το οποίο δυστυχώς δεν συμβαίνει και δεν αναφέρομαι προφανώς μόνο στις κοπέλες.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ελα ντε, σκεψου ποσο παραλογο θα ηταν να βαζεις παιδια δημοτικου να κανουν στρατιωτικες τελετουργιες που ειναι φτιαγμενες ετσι ωστε να αρουν την αυτονομια της σκεψης και να προωθουν την τυφλη υπακοη.

Ενώ το σχολικό σύστημα γενικότερα είναι σχεδιασμένο για να σε κάνει ένα νοήμον και δύσκολα ελέγξιμο άτομο και η παρέλαση είναι που έρχεται τσαακ σαν σφήνα και σου κάνει την πλύση εγκεφάλου.
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Ενώ το σχολικό σύστημα γενικότερα είναι σχεδιασμένο για να σε κάνει ένα νοήμον και δύσκολα ελέγξιμο άτομο και η παρέλαση είναι που έρχεται τσαακ σαν σφήνα και σου κάνει την πλύση εγκεφάλου.

Eνα ενα υποθετω
 

Guest 191886

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η παρέλαση δεν προωθεί την τυφλή υπακοή.Η παρέλαση γίνεται για να τιμήσεις τον πρόγονο σου.Τον πρόγονο σου που πείνασε,αιμάτωσε,πέρασε κακουχίες,στερήθηκε ,δεν έζησε ,έχασε τους ανθρώπους του ,έχασε την ζωή του για να είμαστε ελεύθεροι εμείς.Ο προπάππους μου πολέμησε και αυτός όπως και οι περισσότεροι.Και γι αυτόν έχω παρελάσει και αν μου δωθεί η ευκαιρία θα ξαναπαρελάσω.
Πόλεμος ,μια άγνωστη λέξη για μας και εύχομαι να μην την μάθουμε.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Η παρέλαση δεν προωθεί την τυφλή υπακοή.Η παρέλαση γίνεται για να τιμήσεις τον πρόγονο σου.Τον πρόγονο σου που πείνασε,αιμάτωσε,πέρασε κακουχίες,στερήθηκε ,δεν έζησε ,έχασε τους ανθρώπους του ,έχασε την ζωή του για να είμαστε ελεύθεροι εμείς.Ο προπάππους μου πολέμησε και αυτός όπως και οι περισσότεροι.Και γι αυτόν έχω παρελάσει και αν μου δωθεί η ευκαιρία θα ξαναπαρελάσω.
Πόλεμος ,μια άγνωστη λέξη για μας και εύχομαι να μην την μάθουμε.
Κι αν εγώ θέλω να τιμήσω τον πρόγονό μου με άλλο τρόπο; Για ποιο λόγο μού επιβάλλεις να ακολουθήσω τον δικό σου τρόπο; Επιπλέον, πόσοι από όσους κάνουν παρέλαση θεωρείς οτι γνωρίζουν γιατί το κάνουν και νιώθουν κάποιο πατριωτικό συναίσθημα;
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κι αν εγώ θέλω να τιμήσω τον πρόγονό μου με άλλο τρόπο; Για ποιο λόγο μού επιβάλλεις να ακολουθήσω τον δικό σου τρόπο; Επιπλέον, πόσοι από όσους κάνουν παρέλαση θεωρείς οτι γνωρίζουν γιατί το κάνουν και νιώθουν κάποιο πατριωτικό συναίσθημα;
Δεν σε υποχρεώνει κανείς να παρεβρεθείς στην παρέλαση, προσωπικά δεν έχω πάει ποτέ. Αντιθέτως, οι προβατικές που προσπάθησαν να γελοιοποιήσουν την παρέλαση, δε σεβάστηκαν τους γύρω τους και το γεγονός πως για τους παρεβρισκόμενους η παραπάνω τελετή σήμαινε κάτι. Με άλλα λόγια, έδρασαν φασιστικά, το οποίο είναι λογικό καθώς όπως μάθαμε έχουν εφάμιλλη ιδεολογιά(καλύτερα, ελέγχονται απ' αυτή) και καλό θα ήταν να φυλακίζονται γι'αυτά τα εγκλήματα.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κι αν εγώ θέλω να τιμήσω τον πρόγονό μου με άλλο τρόπο; Για ποιο λόγο μού επιβάλλεις να ακολουθήσω τον δικό σου τρόπο; Επιπλέον, πόσοι από όσους κάνουν παρέλαση θεωρείς οτι γνωρίζουν γιατί το κάνουν και νιώθουν κάποιο πατριωτικό συναίσθημα;


Είσαι υπέρ του να πάει μια ομάδα σε ένα γκει παρειντ και να αρχίσει να παρελαύνει με πανώ κάτω οι πούστηδες?
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είσαι υπέρ του να πάει μια ομάδα σε ένα γκει παρειντ και να αρχίσει να παρελαύνει με πανώ κάτω οι πούστηδες?


Αν θες να προκαλέσεις σωστό BSOD, ανέφερε τις gay pride πορείες που κάτι θεούληδες έχουν κάνει στη βορειοκεντρική Ευρώπη... σε μουσουλμανικές γειτονιές. :rofl:
 

Guest 191886

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κι αν εγώ θέλω να τιμήσω τον πρόγονό μου με άλλο τρόπο; Για ποιο λόγο μού επιβάλλεις να ακολουθήσω τον δικό σου τρόπο; Επιπλέον, πόσοι από όσους κάνουν παρέλαση θεωρείς οτι γνωρίζουν γιατί το κάνουν και νιώθουν κάποιο πατριωτικό συναίσθημα;


Δεν είναι δικός μου τροπος απόδοσης τιμής στους πεσόντες , για να στον επιβάλλω.Αντλεί την καταγωγή της από την αρχαιότητα όπου τιμάμε τους ανάπηρους πολέμου και τους πεσόντες που δεν βρίσκονται πλέον μαζί μας.
Τονώνει την εθνική συνείδηση ,προκαλει συγκίνηση ,παρουσιάζει στους πολίτες την πειθαρχία του στρατού, όπως αυτή αποτυπώνεται στη στοίχιση και το ρυθμικό βηματισμό.Αποδίδουμε φόρο τιμής στους προγόνους.Το αν γνωρίζουν τη σημασία αυτής της ιδιαίτερης μέρας μερικοί έως αρκετοί δεν σημαίνει πως πρέπει να καταργηθεί μια παρέλαση αλλά να μάθουν επιτέλους ότι ζούμε διότι αρκετοι ήρωες γνωστοί και άγνωστοι έδωσαν τα πάντα.

Τι δεν σου είναι αρεστό και θες να γίνει με τον δικό σου ξεχωριστό τρόπο που δεν μας ανέφερες;
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Ελα ντε, σκεψου ποσο παραλογο θα ηταν να βαζεις παιδια δημοτικου να κανουν στρατιωτικες τελετουργιες που ειναι φτιαγμενες ετσι ωστε να αρουν την αυτονομια της σκεψης και να προωθουν την τυφλη υπακοη.

Και επειδη ειμαι σιγουρος οτι δεν καταλαβες την (μαλλον εκδηλη) ειρωνια μου, παρελασεις και στρατομαλακιες κανουν μονο τα απολυταρχικα καθεστωστα για να κρατανε τον ελεγχο. Οταν δεν βαζεις τα παιδια να τα κανουν αυτα (και τα μαθαινεις ανοησιες οπως "εσυ και η ιταλια η πατριδα σου η γελεια τρεμετε ολοι το χακι") το κανεις για να πιπιλησεις το μυαλο τους και να τα φανατισεις.

Συνεπως ναι, το επιπεδο τον κοριτσιων φανηκε, και γαμησε.

Δεν ξέρω σε τι εποχή και σχολείο μεγάλωσες, αλλά στο δικό μου η συμμετοχή στην παρέλαση, τη γιορτή και τη χορωδία ήταν και είναι προαιρετική. Ίσα ίσα που το υποκριτικό μέρος όλων αυτών υφίσταται επειδή πολλά παιδιά συμμετέχουν μόνο και μόνο για να κάνουν πρόβες και να χάνουν μάθημα.

Εάν οι στρατιωτικές παρελάσεις δημιουργούνται για τον σκοπό που λες σε καθεστώς πολέμου, δε σημαίνει ότι ένα παιδί με 6 παρελάσεις σε όλη του τη ζωή θα γίνει ένα άβουλο πιόνι της εξουσίας, υπερβολικό σε βρίσκω. Θεωρώ ότι υπάρχουν πολύ χειρότερες μορφές φανατισμού, με πρώτα πρώτα τα γήπεδα. Το νόημα της εθνικής επετείου είναι η τιμή των πεσόντων, συγγενών μας και μη, και η δημιουργία ενός κλίματος εθνικής υπερηφάνειας. Η μήπως, όποιος είναι εθνικά υπερήφανος θεωρείται αυτόματα πολεμοχαρής;

Όσον αφορά το επίπεδο των κοριτσιών, προσωπικά δε θεωρώ ότι η σάτιρα συμβαδίζει με την τιμή των νεκρών. Ήθελαν να τραβήξουν την προσοχή για να διχάσουν και να περάσουν ένα μήνυμα, οκ, αλλά προσωπικά το θεωρώ έλλειψη σεβασμού. Για τους στρατιώτες που έπασχαν από shell shock, για τις γιαγιάδες και τους παππούδες που χάσαμε, αλλά και για τους ανθρώπους που ήθελαν να παρίστανται εκεί για να γιορτάσουν. Γνώμη μου.

Παρεμπιπτόντως, επειδή εγώ προσωπικά δεν χρησιμοποιώ την ειρωνεία για να δώσω μια νότα "εξυπνάδας" στα σχόλιά μου, δε σημαίνει ότι δεν την αντιλαμβάνομαι. Καλή συνέχεια.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Τα κορίτσια δεν ήταν μαθήτριες και ο Δήμαρχος Νέας Φιλαδέλφειας σε δήλωση του (χτεσινή) άρχισε η διαδικασία να τις εντοπίσουν
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Ρε μαγκες, αφηστε τωρα που νοιαστηκατε ξαφνικα για την ελευθερια και την ατομικη σκεψη. Μια χαρα ειναι η επιβολη οταν προκειται για κατι που αρεσει σε εσας, δεν εχετε κανενα απολυτως θεμελιωδες ηθικο προβλημα με την αρβυλα και φαινεται καραμπινατα σε αλλα θρεντς. Μην ξεφτηλιζετε αυτες τις εννοιες.
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Όσον αφορά το επίπεδο των κοριτσιών, προσωπικά δε θεωρώ ότι η σάτιρα συμβαδίζει με την τιμή των νεκρών. Ήθελαν να τραβήξουν την προσοχή για να διχάσουν και να περάσουν ένα μήνυμα, οκ, αλλά προσωπικά το θεωρώ έλλειψη σεβασμού. Για τους στρατιώτες που έπασχαν από shell shock, για τις γιαγιάδες και τους παππούδες που χάσαμε, αλλά και για τους ανθρώπους που ήθελαν να παρίστανται εκεί για να γιορτάσουν. Γνώμη μου.

PTSD λεγεται, ωραια ταινια η δουνκερκη. Βεβαια στο ΒΠΠ δεν το λεγανε πια shell shock το λεγανε battle fatigue η combat stress reaction.

Eπισης θα σου προτεινα να ρωτησεις καποιον απο τους βετερανους του ΒΠΠ να σου πουν αν θεωρουν το να βαζουν τα παιδακια να παιζουν τους στρατιωτες κατι που τους τιμα. Αν πεθαναν για κατι ειναι για να υπαρχει η ελευθερια να κανουμε τετοιες βλακειες, δεν υπαρχει τιποτα ωραιο στο πολεμο.

Και συγγνωμη δηλαδη αλλα ολες οι υπολοιπες χωρες που ΔΕΝ βαζουν παιδακια να το παιζουν ταγμα πεζικου δεν τιμανε τους νεκρους τους?

αρεμπιπτόντως, επειδή εγώ προσωπικά δεν χρησιμοποιώ την ειρωνεία για να δώσω μια νότα "εξυπνάδας" στα σχόλιά μου, δε σημαίνει ότι δεν την αντιλαμβάνομαι. Καλή συνέχεια.

Δωσε εξυπναδα στα σχολια σου κανοντας ενα γρηγορο google search για το τι ειναι οι οροι που χρησημοποιεις.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 22 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top