Ποιο βιβλίο διαβάζετε τώρα;

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,815 μηνύματα.
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.


Ένα μυθιστόρημα μυστηρίου, που με πρόσχημα μία ανεξιχνίαστη υπόθεση του παρελθόντος πραγματεύεται τον τρόπο με τον οποίο γράφεται η Ιστορία. Καλογραμμένο και πολύ ενδιαφέρον μέχρι στιγμής.
 

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.


Και τα δύο γραμμένα από τον Spoiler :loltooth:
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
1584179786373.png


Αρκετά καλογραμμένη δουλίτσα, προς το παρόν.
 

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Screenshot_20200817_155851.jpg
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Αυτό:

.

:bye2:
 

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
Το άρχισα πριν δυο μέρες δεν με έχει ενθουσιάσει να πω την αλήθεια ....
 

Συνημμένα

  • image.jpg
    image.jpg
    1.4 MB · Εμφανίσεις: 182

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Αφού τελείωσα το Stepford Wives (το light reading του καλοκαιριού) καταπιάστηκα για 3η ή 4η φορά με τον Μύθο του Σίσυφου. Αυτή την φορά θα το τελειώσω. :happy:
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,827 μηνύματα.

NightOwl

Νεοφερμένος

Η NightOwl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Αφού τελείωσα το Stepford Wives (το light reading του καλοκαιριού) καταπιάστηκα για 3η ή 4η φορά με τον Μύθο του Σίσυφου. Αυτή την φορά θα το τελειώσω. :happy:

Το ξεκίνησα πρόσφατα και το άφησα στις πρώτες 50 και ούτε σελίδες... Πόσο δύσκολο μου φαίνεται... Με δυσκολία να κατλάβω έστω και μία πρόταση. Ίσως να μην είμαι βέβαια ακόμα στη φάση αλλά θα ήθελα να το τελειώσω κι εγώ (αλλά και να το κατανοήσω)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ αυτή τη περίοδο διαβάζω τους Αδελφοφάδες του Καζαντζάκη. Ένα υπέροχο βιβλίο πραγματικά που μιλάει για τον εμφύλιο, τον κομμουνισμό, τον ανθρώπινο πόνο. Ειναι σημεία που πραγματικά δεν μπορείς να διαβάσεις με άνεση αυτά που λέει γιατί περιγράφει τις σφαγές και τον πόνο με τόσο ρεαλιστικό τρόπο που σου προκαλεί δυσφορία. Ένα έργο με άρτια δομή. Σε όποιον αρέσει ο Καζαντζάκης, το προτείνω!
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Ηταν η περιοδος που ο Καμυ αποκηρυξε τον κομμουνισμό;
Δεν το γνωρίζω αυτό
Το ξεκίνησα πρόσφατα και το άφησα στις πρώτες 50 και ούτε σελίδες... Πόσο δύσκολο μου φαίνεται... Με δυσκολία να κατλάβω έστω και μία πρόταση. Ίσως να μην είμαι βέβαια ακόμα στη φάση αλλά θα ήθελα να το τελειώσω κι εγώ (αλλά και να το κατανοήσω)
Εγώ το ξεκίνησα όσο ήμουν ακόμα στην σχολή με πολύ λίγα ερεθίσματα για existentialism and absurdism. Τώρα που έχω ασχοληθεί πολύ περισσότερο, μου είναι πιο εύκολο και μπορώ να πω και ευχάριστο το διάβασμα. Όχι βέβαια πως δεν θέλει συνεχή συγκέντρωση.
 

NightOwl

Νεοφερμένος

Η NightOwl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Εγώ το ξεκίνησα όσο ήμουν ακόμα στην σχολή με πολύ λίγα ερεθίσματα για existentialism and absurdism. Τώρα που έχω ασχοληθεί πολύ περισσότερο, μου είναι πιο εύκολο και μπορώ να πω και ευχάριστο το διάβασμα. Όχι βέβαια πως δεν θέλει συνεχή συγκέντρωση.

Ναι πιστεύω πως πρέπεινα έχεις κάποιες βάσικές χρόνος φιλοσοφίας και να είσαι αρκετά συγκεντρωμένος. Θα το προσπαθήσω εκ νέου κάποια στιγμή στο άμεσο μέλλον!:studying:
 

butter_fly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η butter_fly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Έγκλημα και τιμωρία - Ντοστογιέφσκι

Σήμερα το ξεκίνησα 😊
 

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Όποιος ασχολήθηκε σε κάποια φάση της ζωής του με το μαρξισμό το πιθανότερο είναι κάποια στιγμή να ένιωσε ότι πέφτει σε αντιφάσεις. Και μάλλον έτσι είναι, για τον Cohen. Το βιβλίο αυτό είναι μια σύντομη παρουσίαση πολλών θεμελιωδών ιδεών του Cohen που επιχειρεί να υπερασπιστεί μια παραδοσιακή μορφή ιστορικού υλισμού ιδρύοντας ένα κίνημα που ονόμασε: non bullshit Marxism και θεωρείται πλέον η πιο φιλόδοξη και επιτυχημένη υπεράσπιση του μαρξισμού στα μέτρα της εποχής μας. Οι ιδέες του είναι ριζοσπαστικές και πρωτοπόρες και πιστεύω ότι είμαστε τυχεροί που έχουμε μεταφρασμένο αυτό το βιβλίο στα ελληνικά. Αν ενδιαφέρεται κανείς για σύγχρονες υπερασπίσεις του μαρξισμού ας ρίξει μια ματιά είναι ό, τι καλύτερο.
b163764.jpg
 

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Πρόκειται για ένα πολύ οξυδερκές βιβλίο της Wendy Brown που όμοιο του δεν έχω ξανασυναντήσει παρότι ασχολούμαι με κάποιον τρόπο με το θέμα του νεοφιλελευθερισμού και έχω διαβάσει ήδη κάποια πράγματα για αυτόν. Παρουσιάζει τον σύγχρονο υπαρκτό νεοφιλελευθερισμό στην πραγματική μορφή του δείχνοντας με πολύ ισχυρά τεκμήρια πως δεν είναι μόνο μια λογική ανταγωνισμού, ιδιωτικοποίησης, χρηματιστικοποίησης των πάντων, ακόμη και του ίδιου του ανθρώπου, αλλά και μια μηδενιστική ηθική της βούλησης για δύναμη που εκφράζεται με εκδικητικότητα, μνησικακία, ωμή βία, εργαλειοποιώντας τις αξίες που επικαλείται, στις οποίες όμως δεν πιστεύει σε βάθος.

Είναι λίγο δύσκολη η γλώσσα του, αλλά σίγουρα αξίζει τον κόπο. Παρότι θεωρούσα ότι ξέρω αρκετά καλά αγγλικά το διαβάζω πολύ αργά για να πιάνω τη ροή του κειμένου.

 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Ο κύκλος με την κιμωλία - Μπερτολτ Μπρεχτ
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top