Πρώτες αγορές σε νέο σπίτι

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!

Θα ήθελα την βοήθεια, τις ιδέες σας και εμπειρία για οτιδήποτε χρειάζεται ένα σπίτι (ενοικίαση) για ένα ζευγάρι.

Από πιάτα, από κουρτίνες, κουβέρτες, απλώστρα κτλ κτλ κτλ. Πράγματα που μπορεί να μην τα σκέφτομαι καν τώρα αλλά να μου λύσουν τα χέρια αργότερα. Μαγαζιά κτλ.

Προσπαθώ να κάνω μια λίστα για το τι θα χρειαστούμε φουλ και ψάχνω σε sites (τύπου ΙΚΕΑ) για το οικονομικό σκέλος της κατάστασης.
Απλά, ψαχουλεύοντας νιώθω ότι τα θέλω/χρειάζομαι όλα και είμαι σίγουρη ότι δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο και μετά θα λεω ότι χάλασα λεφτά που θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν αλλού.

Αναμένω με αγωνία. :happy:
 

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Οταν αγορασεις βρυση να παρεις υψηλης πιεσης για ελληνικο δικτυο γιατι πηγα πηρα την πιο ακριβη και ηταν γερμανικη για γερμανικο δικτυο και τζαμπα τα λεφτα,η βρυση σταζει δεν τρεχει.
Γενικοτερα υπαρχει μεθοδος για να ντυσεισ το σπιτι,για να ταιριαζουν τα πραγματα μεταξυ τους.Πχ πρωτα αγοραζεις κουζινα μετα καναπε και μετα κουρτινες.Δεν την ξερω τη μεθοδο ρωτα καποιον που ξερει.Εξαρτωνται και τα χρωματα που θα το βαψεις το σπιτι.
Παντως φροντισε το σπιτι να μην το κανεις φοιτητικο με τα επιπλα που θα παρεις απο τα ικεα ,εαν θες να το στολισεις για μονιμα.
Εννοειτε θα χρειαστεις τα παντα για να ειναι το σπιτι λειουργικο για αρχη και επειτα οταν μπειτε μεσα θα συνεχιζονται οι αγορες,πχ ντουλαπα βεραντας,τεντες,γυψοσανιδες για φωτισμο,φωτιστικα, ολα αυτα ειναι απαραιτητα.Αυτα που δεν χρειαζεσαι ειναι οι λαθος αγορες.Δηλαδη να παρεις κατι που θα το μετανιωσεις.Πχ πηρα φωτιστικα τοσα λεφτα και μετα απο 5 μηνες θελω να βαλω γυψοσανιδα.ΑΥτα μπορεις να γλυτωσεις με ενα σχεδιασμο του τελικου αποτελεσματος και της αισθητικης που ταιριαζει στο σπιτι.
Γενικοτερα ξεκινα να παιρνεις τα απαραιτητα να μπειτε μεσα και στη συνεχεια ολο θα αγοραζεις ,μη βιαστεις να τα παρεις ολα απο την αρχη.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,049 μηνύματα.
Μια καλή ιδέα θα ήταν να χωρίσεις τις αγορές ανά δωμάτιο και μετά να έχεις ένα σημειωματάριο και να γυρνάς γύρω από κάθε δωμάτιο σημειώνοντας τί χρειάζεσαι. Πχ πας στην κουζίνα, κοιτάς την ηλεκτρική κουζίνα, χρειάζεσαι ας πούμε κατσαρολικά, κοιτάς τον πάγκο, χρειάζεσαι πράγματα προετοιμασίας φαγητού όπως ξύλο κοπής, μαχαίρια κλπ, κοιτάς τον νεροχύτη, χρειάζεσαι σφουγγαράκια και απορρυπαντικό για πλύσιμο πιάτων κλπ. Έτσι θα σημειώσεις όλα όσα χρειάζεται ένα σπίτι και θα προσθαφαιρέσεις τα χρήσιμα με τα άχρηστα στο τέλος.
 

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Δεν ανέφερα ότι το σπίτι θα είναι ανακαινισμένο (βάψιμο, καινούρια κουζίνα), όπως είπα θα είμαστε σε ενοίκιο, και έχουμε ήδη κρεβάτι και τα δυο πλυντήρια.

Με βάση αυτά αγοράζουμε ψυγείο & ηλ. κουζίνα.

Himela αντιλαμβάνομαι τι λες, απλά μέχρι να είναι έτοιμη η κουζίνα θέλω ήδη να κάνω ένα πλάνο στο μυαλό μου για το τι χρειάζεται.

Το σπίτι δεν θέλω να το κάνω φοιτητικό σε καμία περίπτωση, αλλά θέλω πραγματάκια που θα μπορούν να μας κρατήσουν καμιά 3ετία (και λίγο δηλαδή στο επόμενο, με το καλό, σπίτι μας) και να είναι όμορφα για δυο ανθρώπους που δουλεύουν 10 ώρες.

Μαγαζί εκτός από ΙΚΕΑ;
 

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν ανέφερα ότι το σπίτι θα είναι ανακαινισμένο (βάψιμο, καινούρια κουζίνα), όπως είπα θα είμαστε σε ενοίκιο, και έχουμε ήδη κρεβάτι και τα δυο πλυντήρια.

Με βάση αυτά αγοράζουμε ψυγείο & ηλ. κουζίνα.

Himela αντιλαμβάνομαι τι λες, απλά μέχρι να είναι έτοιμη η κουζίνα θέλω ήδη να κάνω ένα πλάνο στο μυαλό μου για το τι χρειάζεται.

Το σπίτι δεν θέλω να το κάνω φοιτητικό σε καμία περίπτωση, αλλά θέλω πραγματάκια που θα μπορούν να μας κρατήσουν καμιά 3ετία (και λίγο δηλαδή στο επόμενο, με το καλό, σπίτι μας) και να είναι όμορφα για δυο ανθρώπους που δουλεύουν 10 ώρες.

Μαγαζί εκτός από ΙΚΕΑ;
Αν θες τριετια παρε τα πιο φτηνα που θα βρεις,αν το θελεις δηλαδη
 
Τελευταία επεξεργασία:

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Τα σπίτια αποκτούν προσωπικότητα οσο τα ζεις.

Μην αγχωθεις να το κάνεις cozy απο τη πρώτη στιγμή με αγορες γιατί θα καταλήξεις με ενα σπίτι βγαλμένο απο κατάλογο ικεα.

Αναφέρομαι στα " εξτραδακια"
Ειτε μιλαμε για μικρα πραγματα, ειτε για λιγο πιο μεγαλα .

Δωσε χρόνο κι μεσα σε ενα 6μηνο , χωρίς να το συνηδητοποιησεις θα έχεις το σπίτι που θες απο πλευρά του ωραίου, του ιδανικα ωραίου για εσάς.

Τωρα οσον αφορα τα χρήσιμα πραγματα.

Εισαι σίγουρη οτι πρεπει να αγοράσετε ΤΑ ΠΑΝΤΑ απο την αρχη;

Καταλαβαίνω την ανάγκη αυτη , αλλα πολλα πραγματα που χρειάζεται ενα σπίτι τα εχουμε ηδη ( πχ πάπλωμα, καλλυμα στρώματος, μαξιλάρια ύπνου ,κτλ)
Βέβαια αυτό ειναι καθαρά δική μου υποθεση , πολλοί άνθρωποι πρέπει να τα αγοράσουν ολα αυτα :)

Τωρα για αλλα πραγματα πχ παπλοματοθηκη, πετσέτες κτλ να κοιτάς ποιότητες.

Ειναι καλο όπως λες και εσυ να αγοράζουμε πραγματα με προοπτική.

Τωρα με τις εκπτώσεις , και τα ήδη σπιτου έχουν έκπτωση .
Πχ παπλοματοθηκες νεφ νεφ τέτοια εποχή τις είχα παρει ιδια τιμη με ικεα.
Οχι οτι του ικεα ηταν κακές ,απλα να δεις κι εκει ποιότητα γιατί τελευταία φέρνουν κι μη βαμαμβακερες.

Πετσέτες το ιδιο, εχω κατι νεφ νεφ τοσοοο cozy
Κουεβρτα εχω μια υπέροχη απο κουπόνια απο Σκλαβενίτη.

Γενικα δεν μπορείς να τα πάρεις ολα απο ενα μαγαζί ούτε σε 2 μερες.

Μια φίλη κι αυτη μετακόμισε πριν 2 μηνες κι μέχρι σημερα της έρχονται δέματα για το σπίτι.

Δες κι Σκρουτζ( εννοείται μιλάω για γνωστές μάρκες , πχ νεφ νεφ εχει αρκετά πραγματα)

Τωρα για επιπλα εγω θεωρώ εξαιρετικα τα entos.
Παντα έχουν εκπτώσεις τέτοια εποχή και το μονο κακο ειναι οτι καθυστερούν γιατί στο φτιάχνουν με την παραγγελία.


Τωρα αναλόγως και τι ψάχνεις μπορείς να δεις τα παρακάτω μαγαζιά

https://jysk.gr/home ( σου εχει ανα δωμάτιο επιλογές, ειναι τυπου ικεα)

Zara home( εξαιρετικά κουρερλι, μαξιλάρια κτλ)

leroy merly ( τα πάντα ολα πραγματικά)

Φυσικά υπαρχει κι το ικεα αλλα επειδή το ξέρεις ηδη , δεν το έγραψα :)

Αχχχ ενθουσιάστηκα τώρα, θελω να μετακομίσω !

good luck :))
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Αααααχ τι ωραία νοσταλγία 1ου έτους που είχα κάνει γύρω στα 4 δρομολόγια στο ΙΚΕΑ γιατί μονίμως ξεχνουσα διάφορα... Χρειάζεσαι ΠΟΛΥ περισσότερα πράγματα απ' όσα νομίζεις, ειδικά στην κουζίνα. Όσο για μαγαζιά, προτείνω:

Για κουζίνα ΙΚΕΑ έχει πολύ καλά πράγματα, σε πολύ καλές τιμές. Αν θέλετε πιο ακριβά σερβίτσια, μπορείτε να δείτε σε Ionia και Zara home, ενώ διάφορα γουστόζικα φτηνοπραγματάκια έχει και στο flying tiger. Επιμένω στα ΙΚΕΑ πάντως, καλύτερη σχέση τιμής - ποιότητας.

Έπιπλα σαλονιού, αν τα θέλετε για 3 χρόνια μπορείτε να ψωνίσετε ό,τι να' ναι, δε θα χαλάσουν. Αν τα θέλετε για περισσότερο καιρό, θα πρότεινα τα entos, που είναι γερά και διαχρονικά σχέδια. Παρόλα αυτά θα έλεγα καλύτερα να περιηγηθείτε και στα τοπικά μαγαζιά της περιοχής σας, γιατί μπορεί να βρείτε τρελές προσφορές και πιο πρωτότυπα πραγματάκια. Βέβαια εγώ τα έπιπλά μου απ το ΙΚΕΑ τα έχω συναρμολογήσει δις και τα έχω σχεδόν 6 χρόνια, δεν έχουν πάθει τίποτα με εξαίρεση το τραπεζάκι του σαλονιού που ήταν από εκείνα με τα 10 ευρώ και έχει ξεχαρβαλωθεί. Κρεβατοκάμαρα το ίδιο.

Λευκά είδη και διακοσμητικά, jumbo δαγκωτό. Μπορείς να τα αλλάζεις τακτικά με πολύ μικρό κόστος κι έτσι μεταμορφώνεται όλο το σπίτι.

Είδη μπάνιου, βεράντας, φυτά και καθαριστικά θα βρεις φτηνά στα Leroy merlin. ΜΗΝ πάρεις έπιπλα από εκεί, είναι για τα ανάθεμα.

Σου γράφω παρακάτω κάποια χρήσιμα πράγματα για την κουζίνα, γιατί εκεί ξεχνάμε συνήθως τα περισσότερα.

Κατσαρόλα, χύτρα
Τηγάνι
Κατσαρολακι μικρό
Μπρίκι
Σουρωτήρι για μακαρόνια
Ξύλο κοπής
Κουζινομαχαιρο, σπάτουλα, κεψέ, κουτάλα
Μαχαιροπίρουνα
Σουρωτήρι για τσάι/ροφήματα
Τιρμπουσόν
Πιάτα, ποτήρια νερού, κρασιού, κούπες
Λεμονοστίφτη
Τάπερ
Μπολάκια
Μίξερ
Μπλέντερ
Γκαζάκι
Μιξεράκι του φραπέ (ή βζουν, για τους Θεσσαλονικείς)
Παγοθήκες
Φίλτρα νεροχύτη (αυτό που μαζεύει τα αποφάγια για να μην πέφτουν στις σωληνώσεις)
Σκουπιδοτενεκέ
Ένας δίσκος καλό είναι να υπάρχει
Γάντια για τον φούρνο
Σουπλα, σουβερ
Κάνατες / γυάλινα μπουκάλια
Αυγοδάρτη
Ταψιά
Τοστιέρα
Καφετιέρα
Φούρνο μικροκυμάτων
Τραπεζομάντιλο
Πετσετάκια
Μπουκαλάκια για μπαχαρικά, αλατιέρα
Ζυγαριά ακριβείας

Περισσότερα φαντάζομαι θα βρεις όταν περιηγηθείς και στα ίδια τα μαγαζιά, αλλά γενικά ο κανόνας είναι:
- Γερά, μίνιμαλ έπιπλα που να ταιριάζουν με όλους τους τοίχους και τα πατώματα.
- Καλά μαγειρικά σκεύη (Fischer, tefal) γιατί κρατάνε δεκαετίες. Φτηνά πιάτα και ποτήρια/κούπες γιατί σπάνε. Μαχαιροπίρουνα πάντα μεταλλικά, ποτέ με ξύλινες ή πλαστικές λαβές (χαλάνε).
- Τα λευκά έπιπλα και υφάσματα χρειάζονται συνεχώς καθάρισμα (έπαθα και έμαθα). Ριχτάρι καναπέ is your best friend.
- Τα διακοσμητικά τελευταία για να μη βγείτε εκτός budget.

Αν μου έρθει τίποτα άλλο, θα το συμπληρώσω.

Edit: Παραλίγο να το ξεχάσω... Πολύ σημαντικό το στρώμα που θα πάρετε, καλύτερα να μην έχει πολλά ελατήρια και να είναι καλής ποιότητας γιατί μετά από λίγα χρόνια θα τρίζει και θα βουλιάζει. Εκεί δηλαδή καλό είναι να μην πάτε βάσει χρημάτων, αλλά να πάρετε όντως αυτό που το αισθάνεστε πιο καλό. Τα σκληρά στρώματα αντέχουν περισσότερο.

Επίσης μπορείς να ψαξεις στο Internet για diy κατασκευές, θα εκπλαγείς με το ποσό ευφάνταστες και οικονομικές λύσεις υπάρχουν!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βραστήρα, τοστιέρα, γκριλιερια-τηγανι, καλό μπλέντερ πχ Kenwood για χυμούς και Smoothie, τσαγιερα Bodum, μαχαίρι 🔪 chef πχ Global ή Chroma κτλ

Επίσης 📺 43", PS4, σταθερό τηλέφωνο, Apple iMac έστω βασική έκδοση...

Αυτά αν υπάρχει χρήμα.

ΥΓ: στρώμα κρεβάτι Tempur
Φίλτρο νερού Multipure
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top