Πόσο καλή σύνδεση internet έχετε (σταθερή);

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Μπαίνετε στις ρουτερ τραβάτε screenshot και μετά λέτε τον πάροχό σας και την υπηρεσία που χρησιμοποιείτε.

Αρχίζω:

cosmote 50αρα vdsl:
11.png
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,948 μηνύματα.
Είμαι σε μια παραλία, μακριά απο την πόλη, ερμος και ξεχασμένος. Πιανω με το ζόρι 12mbit. Οπότε εβαλα το hybrid router της Cosmote, με το cosmote booster. Δλδ boostάρει τη γραμμή μου και μια 4g σύνδεση, παράλληλα με μια 24αρα adsl. Παει καλα για την ώρα. Σε σχέση με πριν τουλάχιστον.
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
nova 24αρι adsl
Στιγμιότυπο οθόνης 2022-07-26 214548.jpg

κάποια στιγμή πρέπει να βάλω και γω 50αρι γιατί είναι ένα βάσανο...αλλά τη δουλίτσα του την κάνει
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
1658866289040.png


νομίζω κάτι καλύτερο το αξίζω.. αλλά οκ δεν με ενδιαφέρει κιόλας, θα δίξει, παίζεται
και λιγάκι.. :lol2:


 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
View attachment 105653

νομίζω κάτι καλύτερο το αξίζω.. αλλά οκ δεν με ενδιαφέρει κιόλας, θα δίξει, παίζεται
και λιγάκι.. :lol2:


τι παει τόσο λάθος;; απώλεια σηματος δεν έχεις καθόλου και απ' ότι βλέπω το χαμηλό margin δε φαίνεται να επηρεάζει τη γραμμή σου. Οπότε κάτι άλλο ειναι, ίσως η καλωδίωση του σπιτιού; Τέτοιες ταχύτητες δε δικαιολογούνται

edit : τώρα είδα πως πανω γράφει hdsl
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
τι παει τόσο λάθος;; απώλεια σηματος δεν έχεις καθόλου και απ' ότι βλέπω το χαμηλό margin δε φαίνεται να επηρεάζει τη γραμμή σου. Οπότε κάτι άλλο ειναι, ίσως η καλωδίωση του σπιτιού; Τέτοιες ταχύτητες δε δικαιολογούνται

edit : τώρα είδα πως πανω γράφει hdsl

τρολάρισμα είναι η φώτο, δες ξανά και λέει mbps δεν λέει kbps :happy:
 
Τελευταία επεξεργασία:

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
στην κινα μενεις και εχεις τετοια συνδεση? εγω εχω πολυ χαμηλο noise margin οποτε θα ταραζομαι στις απωλειες λογικα.
1658915900559.png
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
α επειδη γράφει mbps? Κατάλαβα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

στην κινα μενεις και εχεις τετοια συνδεση? εγω εχω πολυ χαμηλο noise margin οποτε θα ταραζομαι στις απωλειες λογικα.
View attachment 105668
κοιτα για 3 μέρες σχεδόν ανοιχτό τα σφάλματα είναι λίγα, λογικά η γραμμή σου αντέχει και άλλο ζορισμα... εγω το είχα κατεβάσει στο 6
 

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Μπαίνετε στις ρουτερ τραβάτε screenshot και μετά λέτε τον πάροχό σας και την υπηρεσία που χρησιμοποιείτε.

Αρχίζω:

cosmote 50αρα vdsl:
View attachment 105648
Σε σύγκριση με την μάπα 50αρα Wind, που είχες, η Cosmote ήταν καλό upgrade. Ευτυχώς σου δίνει από καμπίνα!
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,749 μηνύματα.
100αρα vodafone για κλάμματα.

Μακριά από vodafone.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Σε σύγκριση με την μάπα 50αρα Wind, που είχες, η Cosmote ήταν καλό upgrade. Ευτυχώς σου δίνει από καμπίνα!
Με το που άλλαξα σε Cosmote είχα ακριβώς τα ίδια προβλήματα και δήλωσα βλάβη και το έφτιαξαν. Για 1.5 μήνα ήμουν ok αλλά τώρα παρατηρώ κάποιες αποσυνδέσεις το βράδυ κυρίως.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

100αρα vodafone για κλάμματα.

Μακριά από vodafone.

Κοίταξε το χάρτη και προτίμησε το πάροχο που έχει καμπίνα στην περιοχή σου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Με το που άλλαξα σε Cosmote είχα ακριβώς τα ίδια προβλήματα και δήλωσα βλάβη και το έφτιαξαν. Για 1.5 μήνα ήμουν ok αλλά τώρα παρατηρώ κάποιες αποσυνδέσεις το βράδυ κυρίως.
Λογικό, αφού η Wind πιθανότατα από το Αστικό Κέντρο του ΟΤΕ σου έδινε internet. Όμως τώρα απ' ο,τι καταλαβαίνω παίρνεις από καμπίνα.

Αποσυνδέσεις παρατηρώ κι εγώ με forthnet το βράδυ. Συνήθως είναι προγραμματισμένες εργασίες (μπαίνω και τα βλέπω στο site), για αυτό τα κάνουν βραδινές ώρες μη αιχμής.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Αποσυνδέσεις παρατηρώ κι εγώ με forthnet το βράδυ. Συνήθως είναι προγραμματισμένες εργασίες (μπαίνω και τα βλέπω στο site), για αυτό τα κάνουν βραδινές ώρες μη αιχμής.
Που ανακοινώνει τις εργασίες η forthnet; Δεν βρίσκω τπτ στο site.
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Bγήκαν οι νέες ταχύτητες Cosmote.
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 936 μηνύματα.
Εμεις με κοσμοτε εχουμε 10 μερες που το ιντερνετ ειναι χαλια, το κινητο μου κανει αποσυνδεση και συνδεση σε διαφορες ωρες της ημερας, βασικα το κανουν ολα τα κινητά στο σπιτι. Δεν ξερω τι μπορεί να φταιει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Την εγγραφη οθόνης την εκανα γιατι ηταν το χειρότερο περιστατικοπου έγινε νομιζω με το ιντερνετ τις τελευταιες μερες, συνήθως κλείνει και ξαναμπαίνει.
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20220912-145446_Chrome.jpg
    Screenshot_20220912-145446_Chrome.jpg
    282.9 KB · Εμφανίσεις: 72
  • Screen_Recording_20220910_010537_Settings.mp4
    6.8 MB · Εμφανίσεις: 0

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Εμεις με κοσμοτε εχουμε 10 μερες που το ιντερνετ ειναι χαλια, το κινητο μου κανει αποσυνδεση και συνδεση σε διαφορες ωρες της ημερας, βασικα το κανουν ολα τα κινητά στο σπιτι. Δεν ξερω τι μπορεί να φταιει.
Δεν είναι τόσο εύκολο να βρεις συνήθως την αιτία σε τέτοια θέματα, θέλει ψάξιμο. Κάνει αποσυνδέσεις και το ρούτερ; γτ βλέπω έχει πολλά crc...

Αρχικά θα σου πρότεινα να κάνεις ένα restart (τρέχει 5 μέρες) και αύριο ξανανεβασε φωτο.

Όσον αφορά τις συσκευές τώρα ξεκίνα με τα βασικά :
1) restart
2) διαγραφή δικτύου
και βλέπουμε
 
Τελευταία επεξεργασία:

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 936 μηνύματα.
Δεν είναι τόσο εύκολο να βρεις συνήθως την αιτία σε τέτοια θέματα, θέλει ψάξιμο. Κάνει αποσυνδέσεις και το ρούτερ; γτ βλέπω έχει πολλά crc...δοκίμασε ένα restart και αύριο ξανανεβασε φωτο να δούμε.

Όσον αφορά τις συσκευές τώρα ξεκίνα με τα βασικά :
1) restart
2) διαγραφή δικτύου
και βλέπουμε
Restart εχουμε κανει πολλές φορές. Ναι κανει αποσυνδέσεις και το ρουτερ σίγουρα 1-2 φορες την μερα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έκανα ένα ρισταρ πριν κανα 10 λεπτο, εσβησα το ιντερνετ απο το κινητο εκανα και ενα ρισταρτ το κινητο. Τωρα τα περασα ξανα και θα ενημερωσω και αυριο για το τι γινεται και ενα σκρινσοτ απο τα crc κλπ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,552 μηνύματα.
Restart εχουμε κανει πολλές φορές. Ναι κανει αποσυνδέσεις και το ρουτερ σίγουρα 1-2 φορες την μερα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έκανα ένα ρισταρ πριν κανα 10 λεπτο, εσβησα το ιντερνετ απο το κινητο εκανα και ενα ρισταρτ το κινητο. Τωρα τα περασα ξανα και θα ενημερωσω και αυριο για το τι γινεται και ενα σκρινσοτ απο τα crc κλπ.
ειχα και εγω αναλογο προβλημα οταν ειχα την απλη γραμμη των 24... το έλυσα αγοραζοντας ενα καλο ρουτερ ΤΠ λινκ με 120€...και τα ρεστρτ περιοριστικαν πολυ...ενα το τριμηνο ,εξαμηνο. Τα ρουτερ που εδιναν οι εταιριες στις γραμμες 24 δεν ηταν οτι καλυτερο
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top