Ταινίες που δεν σας άρεσαν

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Σε αυτό το θέμα θα αναφέρετε ταινίες που δεν σας άρεσαν και για ποιον λόγο δεν θα προτείνατε σε κάποιον να τη δει.

Να επισημάνω ότι θα υπάρξουν και spoiler alert!!

Ξεκιναω με το

Zorba the Greek (1964)
abdd8fb23ef8376b8571a0bc2f9175182e14c94f948970666fb73e818359e547._RI_V_TTW_.jpg

Το καστ ήταν καλό το soundtrack επίσης μιας και είχε συμβάλει ο Θεοδωράκης σε αυτό....αλλά το όλο το νόημα που περνάει η ταινια με βρίσκει ενάντια....ο Έλληνας ο μεθύστακας καλοπερασακιας που δεν διστάζει να εκμεταλλευτεί την καλοσύνη άλλων και την ανάγκη τους....απλά γιατί να γίνει φοκους σε αυτά και όχι σε θετικά στοιχεία του Έλληνα όπως είναι ότι είναι φιλόξενος άνθρωπος πχ. Με εκνευρίζει που το έχουν κάνει ταινία ορόσημο για τον Ελληνικό λαό ενώ για άλλες χώρες πχ Αμερική βλέπεις να τα κάνουν όλα ιδανικά.
Θα έπρεπε να ήταν καπως λίγο πιο ρεαλιστικό γιατί ο τονισμός των αρνητικών στοιχείων ρίχνει το προφίλ μας ως χώρα. Αυτή είναι η άποψη μου φυσικά.
 

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
Μια ταινία που είδα πολύ πρόσφατα και όχι απλά δε μου άρεσε, αλλά με εξόργισε είναι η ταινία "blonde" που έχει να κάνει με τη ζωή της Marilyn Monroe. Μου φάνηκε σα μια προσπάθεια αποδόμησης του θρύλου της και νομίζω πως περισσότερο ασχολείται με την αρρώστια της παρά με την ίδια. Δεν είναι μόνο πως εστιάζει αποκλειστικά στο "μαύρο" παραλείποντας σταθερά το "άσπρο", είναι που δεν σέβεται σε καμία περίπτωση τον μύθο που έντυσε αυτή την γυναίκα - σύμβολο. Επιλέγει να χρησιμοποιήσει γεγονότα που μπορεί να μην συνέβησαν ποτέ και κατά κανόνα είναι ότι πιο βάρβαρο και μίζερο θα μπορούσε να φανταστεί κάποιος. Δεν υπάρχει καμία προσέγγιση στο δυναμικό του χαρακτήρα της, στο μυαλό της, στη λάμψη της και στην αγάπη που πήρε από τους ανθρώπους της και από τον κόσμο που την λάτρεψε. Σίγουρα δεν είχε την ευκολότερη ζωή, αλλά αυτό απέχει πολύ από αυτό το πρόσωπο - έρμαιο- που επιχειρεί να παρουσιάσει η ταινία. Όφειλαν να δείξουν τον δεδομένο σεβασμό που αξίζει σε έναν μύθο. Το να χαρακτηρίζουν την ταινία ως μυθοπλασία είναι κατά την άποψη μου πολύ φτωχό επιχείρημα γιατί δεν πλάθουν κανένα μύθο. Έχουν κάνει επιλογή από ότι χειρότερο είχε ακουστεί από αμφισβητούμενης εγκυρότητας στόματα και τα ενσωμάτωσαν σε πραγματικά γεγονότα και πρόσωπα.

Blonde-i6n22521574.jpg
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,845 μηνύματα.
Το σπιρτόκουτο (την ταινία), έκανα το λάθος και το είδα γιατί μου το πρότειναν..

Απλά ότι να ναι και χωρίς κανένα νόημα, όσοι την είδατε καταλαβαίνετε, όσοι δεν την είδατε μη μπείτε στον κόπο για κανένα λόγο
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,914 μηνύματα.
Το σπιρτόκουτο (την ταινία), έκανα το λάθος και το είδα γιατί μου το πρότειναν..

Απλά ότι να ναι και χωρίς κανένα νόημα, όσοι την είδατε καταλαβαίνετε, όσοι δεν την είδατε μη μπείτε στον κόπο για κανένα λόγο

Ένα ηρεμιστικούλι το θες μετά από τη θέαση της συγκεκριμένης ταινίας. :P Όσο για το ποια ταινία είδα πρόσφατα και δεν μου άρεσε; ε, ναι, λοιπόν. Θα το πω χωρίς φόβο και χωρίς πάθος. Το "Τα Πάντα Όλα", των 7 όσκαρ. Μεγάλη μπαλαφάρα. Από τα μεγαλύτερα μυστήρια, κατ' εμέ, το πώς κατάφερε να διακριθεί σε τέτοιο βαθμό αυτή η παπάτζα.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,845 μηνύματα.
Ένα ηρεμιστικούλι το θες μετά από τη θέαση της συγκεκριμένης ταινίας. :P
είναι από αυτά τα ψευτοκουλτουρε, μέσα στο βρισιδι και στο ακατάλληλο που εγώ σιχαίνομαι... Δεν ήξερα καν περί τίνος πρόκειται, ερμηνείες μηδέν και γελοίες κραυγές που δεν χρησιμεύουν σε τίποτα.

Ο,τι χειρότερο
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,914 μηνύματα.
Έχει βγει και σε μιούζικαλ στο θέατρο κι έχω διαβάσει διθυραμβικές κριτικές. Εννοείται πως δεν εχω τολμήσει να το δω. :P
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,845 μηνύματα.
Έχει βγει και σε μιούζικαλ στο θέατρο κι έχω διαβάσει διθυραμβικές κριτικές. Εννοείται πως δεν εχω τολμήσει να το δω. :P
Ναι του Νιαρρου, κάτι άκουσα.

Καλά ούτε εγώ μετά από αυτό, είναι και παράσταση και θα ήταν αγένεια να την κοπανησω🙃
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,666 μηνύματα.
Από ξένες δεν έχω ασχοληθεί και πολύ αλλά οι παλιές Ελληνικές όπως έχω καταλάβει παρουσίαζαν ένα κατεστημένο που υπήρχε στα χρόνια προ δικτατορίας.
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 827 μηνύματα.
1) Κυνόδοντας. :P ένα σοκ.
2) Vanilla sky. Θα μαυρίσει η ψυχή σας.
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,456 μηνύματα.
H Barbie.
Καταλαβαίνω ότι ήθελε να περάσει ένα μήνυμα και οκευ. Όμως στα μισά της ταινίας την παράτησα γιατί κατάντησε βαρετό και απλά δεν
 

Abiogenesis

Νεοφερμένος

Η Abiogenesis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
The Rocky horror picture show.. άρεσε σε πολύ κόσμο αλλά για μένα ήταν τόσο ανιαρό και το μιούζικαλ κομμάτι του σπαστικό
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 827 μηνύματα.
H Barbie.
Καταλαβαίνω ότι ήθελε να περάσει ένα μήνυμα και οκευ. Όμως στα μισά της ταινίας την παράτησα γιατί κατάντησε βαρετό και απλά δεν

Δεν έχω δει τη ταινία αλλά, τι μήνυμα μπορεί να ήθελε να περάσει?? :aikido:
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,456 μηνύματα.

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 827 μηνύματα.
the movie is a story about Barbie's transformation from a doll that has no control over herself, her feelings, and her thoughts, to a “complete” woman who refuses to be just an idea in someone's head.

Αα μάλιστα. Ναι το ξέρω αυτό, το παθαίνουνε πολλοί...
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,058 μηνύματα.
Το One Flew Over the Cuckoo’s nest που έχει τόση υψηλή βαθμολογία και είναι και παλιά (1975) δεν κατάλαβα ποτέ γιατί θεωρείται τόσο γαμάτη.
Προσωπικά με πήρε ο ύπνος και στο τέλος γελούσα και όχι επειδή ήταν κωμωδία
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,914 μηνύματα.

birthdae

Νεοφερμένος

Ο birthdae αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Μου αρεσε αλλα δεν μου αρεσε ταυτοχρονα. Είδα πρόσφατα το past lives λόγω του χαμουλη που έκανε στο tik tok. Λίγο περισσότερο ανάλαφρη από όσο την περίμενα, και αισθάνομαι ότι έμεινε κάπως ανεξερεύνητο το κονσεπτ της «μοίρας» που συνδέει τους δυο πρωταγωνιστές. Στο τέλος βέβαια έκλαιγα με λυγμούς, αλλά μέχρι να φτάσουμε εκεί είχα σχεδόν βαρεθεί με την απλότητα της ταινίας. Idk, νομίζω είναι λίγο overhyped κατ´εμε, και ας ένιωσα την προσωπική ταύτιση.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,872 μηνύματα.
αυτη την ταινια μου την προτεινανε για ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ. αλλα δεν μ αρεσε καθολου. :'(

 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,058 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,616 μηνύματα.
America History X.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top