Τετραγωνικά

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Πόσα τετραγωνικά σπίτι θεωρείτε ότι χρειάζεστε για όλα τα πράγματά σας;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Ένα διαμέρισμα 1ος υπνοδωματίου με 60τμ καθαρά εσωτερικού χώρου με υπερ-καλύπτει :P

Όχι τίποτα άλλο, αλλά γλιτώνεις και το καθάρισμα έξτρα/άχρηστου χώρου.
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,820 μηνύματα.
Ανάλογα με τις ανάγκες τους, πόσο μπορούν να προσαρμοστούν, αν αποθηκεύουν πολλά πράγματα. Γνωρίζω τετραμελή οικογένεια που ζει σε διαμέρισμα 68τμ με αποθήκη 8τμ στο υπόγειο. Ενώ εγώ ζω σε σπιταρονα με τα όλα του κομφορ 240τμ στο νησί με την οικογένειά μου. Για μένα ιδανικά θα ήταν αν έμενα μόνος ένα μικρό διαμέρισμα γύρω 45-55 τμ με καλή διάταξη χώρων θα ήμουν καλυμμένος.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Το φοιτητικό μου ήταν 60 με 2 υπνοδωμάτια και πολύ καλή διαρρύθμιση και ήταν μια χαρά, αλλά νομίζω ιδανικά θα ήθελα γύρω στα 75 τετραγωνικά. Να έχει δηλαδή 2 υπνοδωμάτια για να φιλοξενώ κόσμο και λίγο πιο ευρύχωρο σαλόνι. Αλλά κυρίως αυτό, να έχει καλή διαρρύθμιση χωρίς νεκρούς χώρους (χολ, δεύτερα μπάνια, μεγάλους διαδρόμους και μπουρδίτσες).
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,897 μηνύματα.
Το φοιτητικό μου είναι 25(λίγο παραπάνω γιατί το μπαλκόνι είναι ευρύχωρο) τετραγωνικά, μονοκόμματο, άρα δεν μου φαίνεται ασφυκτικό. Ίσα ίσα με βολεύει στο να το τακτοποιήσω, έχω τραπέζι κουζίνας βιδωτό στον τοίχο που "το κατεβάζεις" μετά το φαγητό και έχει πολύ χωρο το σπίτι(έχω χωρέσει άνετα και κρεβάτι και τεράστιο καναπέ). Έχω και ένα μικρό χολ που έχω το γραφείο μου
Πιστεύω πάνω από 45-60τετραγωνικά για ένα άτομο είναι λίγο περιττό
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,264 μηνύματα.
Νομίζω ένα σπίτι 75-80 τετραγωνικά είναι τέλειο.Το πατρικό μου όπου και μένω είναι 94 τετραγωνικά και είναι υπέρ αρκετό.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,897 μηνύματα.

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Το εντυπωσιακό είναι ποσό η κουλτούρα επηρεάζει το τι θεωρεί ένας άνθρωπος ιδανικό και ταυτόχρονα μεγάλο ή μικρό σπίτι. Στην Αμερική 200τμ σπίτι θεωρείται μικρό όταν στην Ιαπωνία και το Χονγκ Κονγκ όπου πολύς κόσμος μένει σε κάψουλες, 70 τμ πολύ μεγάλο.
Πάντως, βλέπω κατά καιρούς σπίτια με 90-100τμ που είναι εντελώς μη λειτουργικά, ντουβάρια χωρίς νόημα ή τεράστια κενά τμ, που δεν αξιοποιούνται ή με μικρά σαλόνια και μεγάλα υπνοδωμάτια. Βλεπεις από την άλλη κάτι σπίτια 65 με 70 τμ τοσο αρμονικά σχεδιασμένα και αξιοποιωντας το σύνολο σχεδόν των τμ τους ποιοτικά και λες αυτος είναι αρχιτεκτονικος σχεδιασμος. Η διαρρύθμιση του εσωτερικού χώρου είναι το Α και το Ω.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,264 μηνύματα.
Το εντυπωσιακό είναι ποσό η κουλτούρα επηρεάζει το τι θεωρεί ένας άνθρωπος ιδανικό και ταυτόχρονα μεγάλο ή μικρό σπίτι. Στην Αμερική 200τμ σπίτι θεωρείται μικρό όταν στην Ιαπωνία και το Χονγκ Κονγκ 70 τμ πολύ μεγάλο.
Πάντως, βλέπω κατά καιρούς σπίτια με 90-100τμ που είναι εντελώς μη λειτουργικά, ντουβάρια χωρίς νόημα ή τεράστια κενά τμ, που δεν αξιοποιούνται ή με μικρά σαλόνια και μεγάλα υπνοδωμάτια. Βλεπεις από την άλλη κάτι σπίτια 65 με 70 τμ τοσο αρμονικά σχεδιασμένα και αξιοποιωντας το σύνολο σχεδόν των τμ τους ποιοτικά και λες αυτος είναι αρχιτεκτονικος σχεδιασμος. Η διαρρύθμιση του εσωτερικού χώρου είναι το Α και το Ω.
Συμφωνώ απόλυτα.Στην Αμερική η κουλτούρα όπως λες είναι διαφορετική και αυτό φαίνεται αν δούμε το ποσό μεγάλα σπίτια και αυτοκίνητα έχουν.Στην Ευρώπη είμαστε πιο λογικοί σε τέτοια θέματα.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Το εντυπωσιακό είναι ποσό η κουλτούρα επηρεάζει το τι θεωρεί ένας άνθρωπος ιδανικό και ταυτόχρονα μεγάλο ή μικρό σπίτι. Στην Αμερική 200τμ σπίτι θεωρείται μικρό όταν στην Ιαπωνία και το Χονγκ Κονγκ όπου πολύς κόσμος μένει σε κάψουλες, 70 τμ πολύ μεγάλο.
Πάντως, βλέπω κατά καιρούς σπίτια με 90-100τμ που είναι εντελώς μη λειτουργικά, ντουβάρια χωρίς νόημα ή τεράστια κενά τμ, που δεν αξιοποιούνται ή με μικρά σαλόνια και μεγάλα υπνοδωμάτια. Βλεπεις από την άλλη κάτι σπίτια 65 με 70 τμ τοσο αρμονικά σχεδιασμένα και αξιοποιωντας το σύνολο σχεδόν των τμ τους ποιοτικά και λες αυτος είναι αρχιτεκτονικος σχεδιασμος. Η διαρρύθμιση του εσωτερικού χώρου είναι το Α και το Ω.

Ε ναι, έχεις διαφορετική αντίληψη του χώρου. Είναι σαν να υπήρχε ένας δρόμος που περνούσες καθημερινά και σου φαινόταν κομπλέ, και μετά φτιαχνοταν ένας φαρδύς αυτοκινητόδρομος. Όταν ξαναπεράσεις απ' τον παλιό μετά από καιρό θα πεις "πωπω, τόσο στενό ήταν αυτό το δρομάκι;". Έτσι και στην Αμερική. Τα αυτοκίνητα τεράστια, οι δρόμοι τεράστιοι, οι αποστάσεις τεράστιες, οπότε και τα σπίτια είναι χτισμένα στην ίδια λογική.



Επίσης εκτός απ' τη διαρρύθμιση που λες, τεράστιο ρόλο παίζει και το φως σ' ένα σπίτι. Αν έχει μεγάλα παράθυρα και μπαλκονόπορτες, αισθάνεσαι πολύ πιο άνετα σ' ένα μικρό χώρο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Ένα διαμέρισμα 1ος υπνοδωματίου με 60τμ καθαρά εσωτερικού χώρου με υπερ-καλύπτει :P

Όχι τίποτα άλλο, αλλά γλιτώνεις και το καθάρισμα έξτρα/άχρηστου χώρου.
+ ψύξη/ θέρμανση
Ανάλογα με τις ανάγκες τους, πόσο μπορούν να προσαρμοστούν, αν αποθηκεύουν πολλά πράγματα. Γνωρίζω τετραμελή οικογένεια που ζει σε διαμέρισμα 68τμ με αποθήκη 8τμ στο υπόγειο. Ενώ εγώ ζω σε σπιταρονα με τα όλα του κομφορ 240τμ στο νησί με την οικογένειά μου. Για μένα ιδανικά θα ήταν αν έμενα μόνος ένα μικρό διαμέρισμα γύρω 45-55 τμ με καλή διάταξη χώρων θα ήμουν καλυμμένος.
Μετράει και αν είναι δικό σου και κάνεις πράγματα, στο νοίκι δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Και μετράνε και τα έπιπλα , αν είναι όλα φιγούρα δεν χωράς.
Το φοιτητικό μου ήταν 60 με 2 υπνοδωμάτια και πολύ καλή διαρρύθμιση και ήταν μια χαρά, αλλά νομίζω ιδανικά θα ήθελα γύρω στα 75 τετραγωνικά. Να έχει δηλαδή 2 υπνοδωμάτια για να φιλοξενώ κόσμο και λίγο πιο ευρύχωρο σαλόνι. Αλλά κυρίως αυτό, να έχει καλή διαρρύθμιση χωρίς νεκρούς χώρους (χολ, δεύτερα μπάνια, μεγάλους διαδρόμους και μπουρδίτσες).
Μεγάλο μου φαίνεται για την ηλικία σου, αφού όσο μεγαλώνεις μαζεύεις πράγματα .
Μπουρδίτσες έχουν τα παλιά σπίτια έχεις δίκιο.
Το φοιτητικό μου είναι 25(λίγο παραπάνω γιατί το μπαλκόνι είναι ευρύχωρο) τετραγωνικά, μονοκόμματο, άρα δεν μου φαίνεται ασφυκτικό. Ίσα ίσα με βολεύει στο να το τακτοποιήσω, έχω τραπέζι κουζίνας βιδωτό στον τοίχο που "το κατεβάζεις" μετά το φαγητό και έχει πολύ χωρο το σπίτι(έχω χωρέσει άνετα και κρεβάτι και τεράστιο καναπέ). Έχω και ένα μικρό χολ που έχω το γραφείο μου
Πιστεύω πάνω από 45-60τετραγωνικά για ένα άτομο είναι λίγο περιττό
Και χωράνε όλα σου τα πράγματα ή έχεις και στο πατρικό ;
Νομίζω ένα σπίτι 75-80 τετραγωνικά είναι τέλειο.Το πατρικό μου όπου και μένω είναι 94 τετραγωνικά και είναι υπέρ αρκετό.

80 τετραγωνικά θες μόνος σου;
94 μου φαίνονται λίγα για οικογένεια αν δεν έχει αποθήκες, μπαλκόνια, αυλές η εξοχικά .
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Όσο μεγαλώνει το σπίτι σε τμ αυξάνεται και το κόστος συντήρησης του εννοείται αυτό. Ωστόσο, σε 90 τμ σπίτι (με 3 υ/δ) μια 4μελης οικογένεια χωράει να ζει άνετα χωρίς να πέφτει ο ένας πάνω στον άλλο. Θα έχει ο καθένας το υπνοδωμάτιο του και τους υπόλοιπους κοινούς χώρους. Ποσό μεγάλο σαλόνι και κουζίνα να χρειάζεται μια οικογένεια; Δε νομίζω να έχει κάθε βράδυ δεξίωση 😛
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
@Aura Εγώ τον χώρο δεν τον θέλω για ν' αποθηκεύω πράγματα, αλλά για να υπάρχει απόσταση ανάμεσα στα έπιπλα και να περνάω άνετα ανάμεσά τους, ή να έχω λίγο χώρο πχ για γυμναστική στο σαλόνι, ή άμα έρθει κόσμος να μπορώ να φέρω καρέκλες στο σαλόνι και να καθίσουμε όλοι μαζί. Απ' την άλλη, το σπίτι αρχίζει και μου φαίνεται μεγάλο όταν δεν μπορώ να ακούω τι γίνεται σε όλα τα δωμάτια (εκεί παίζει ρόλο κι η διαρρύθμιση) ή έχει δωμάτια που δε χρησιμοποιώ ποτέ (και νιώθω μοναξιά). Στα 2 υπνοδωμάτια είμαι καλά γιατί βάζω στο ένα διπλό κρεβάτι για να κοιμάμαι και ένα έπιπλο με καθρέφτη για να βαφομαι και να ετοιμάζομαι, και στο άλλο βάζω ένα μόνο - ημιδιπλο κρεβάτι ή καναπέ κρεβάτι για επισκέπτες, το γραφείο μου για μελέτη και μπορεί ακόμη και χώρο για σιδέρωμα ή μια βιβλιοθήκη ή όργανα για γυμναστική. Γενικά εδώ στην επαρχία είμαστε λίγο καλομαθημενοι με τα σπίτια γιατί βρίσκεις φτηνά μεγάλα, οπότε οι περισσότεροι έχουμε μεγαλώσει σε σπίτια 110-150 τετραγωνικών. :P
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,264 μηνύματα.
+ ψύξη/ θέρμανση

Μετράει και αν είναι δικό σου και κάνεις πράγματα, στο νοίκι δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Και μετράνε και τα έπιπλα , αν είναι όλα φιγούρα δεν χωράς.

Μεγάλο μου φαίνεται για την ηλικία σου, αφού όσο μεγαλώνεις μαζεύεις πράγματα .
Μπουρδίτσες έχουν τα παλιά σπίτια έχεις δίκιο.

Και χωράνε όλα σου τα πράγματα ή έχεις και στο πατρικό ;


80 τετραγωνικά θες μόνος σου;
94 μου φαίνονται λίγα για οικογένεια αν δεν έχει αποθήκες, μπαλκόνια, αυλές η εξοχικά .
94 είναι το σπίτι χωρίς την αποθήκη που είναι στο υπόγειο και είναι αλλά 25 τετραγωνικά.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Όσο μεγαλώνει το σπίτι σε τμ αυξάνεται και το κόστος συντήρησης του εννοείται αυτό. Ωστόσο, σε 90 τμ σπίτι (με 3 υ/δ) μια 4μελης οικογένεια χωράει να ζει άνετα χωρίς να πέφτει ο ένας πάνω στον άλλο. Θα έχει ο καθένας το υπνοδωμάτιο του και τους υπόλοιπους κοινούς χώρους. Ποσό μεγάλο σαλόνι και κουζίνα να χρειάζεται μια οικογένεια; Δε νομίζω να έχει κάθε βράδυ δεξίωση 😛
Δεν χωράνε τα πράγματα , δεν είναι η δεξίωση.
Λευκά είδη ας πούμε, κουζινικά, τρόφιμα, κατσαβίδια, ένα έπιπλο της γιαγιάς που έχεις για φτιάξιμο, ένα όργανο γυμναστικής, ένα αρμόνιο, δέκα βιβλία που θα τα βάλεις ; πουθενά θα μου πεις , ε στα λόγια μου έρχεσαι :P
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,897 μηνύματα.
Και χωράνε όλα σου τα πράγματα ή έχεις και στο πατρικό
Εννοείται! Η ντουλάπα βεβαια είναι αρκετά μεγάλη βεβαια οπότε το σίδερο & σιδερωστρα τα βάζω εκεί. Η τηλεόραση είναι τεράστια επίσης αλλά δεν έχει μεγάλο πάχος οπότε δεν πιάνει πολυ χώρο και με βολεύει. Στο πατρικό μου ναι έχω πράγματα αλλά που δεν χρησιμοποιώ (πχ της παιδικής μου ζωής παλιά βιβλία που δεν διαβάζω πια)
Πιστεύω ότι με τα κατάλληλα έπιπλα και την σωστή τοποθέτηση βγαίνει άνετα
Πχ έχω αγορασει έπιπλο κουζίνας: συρταριερα με θέση για φούρνο μικροκυμάτων+ δύο ραφια.
Βάζω εκεί μέσα από πιάτα μέχρι τρόφιμα
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,820 μηνύματα.
Μετράει και αν είναι δικό σου και κάνεις πράγματα, στο νοίκι δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Και μετράνε και τα έπιπλα , αν είναι όλα φιγούρα δεν χωράς.
Έχω και ένα σπίτι χωρίς ενοίκιο στη Αθήνα σε ωραία περιοχή αλλά είναι μικρό 35τμ με λίγο κακή διαρρύθμιση. Δηλαδή είναι σαλόνι τουαλέτα και ξεχωριστή κουζίνα. Στο σαλόνι θα κοιμάμαι σε καναπε-κρεβατι όταν θα ανέβω για σπουδές. Ενώ η αδερφή μου όταν νοίκιαζε στη Αθήνα σε άλλη περιοχή 35 τμ είχε τέλεια διαρρύθμιση δηλαδή είχε 1 υπνοδωμάτιο που χωράει ένα ημιδιπλο κρεβάτι και μια μεγάλη ντουλάπα, ενιαίο σαλόνι κουζίνα και μπάνιο και άνετα φιλοξενούσε αλλά 3 άτομα αν δεν είχαν θέμα να κοιμούνται λίγο στριμωχτα 2 άτομα σε ένα καναπε-κρεβατι και σε ένα ράντζο.
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Το εντυπωσιακό είναι ποσό η κουλτούρα επηρεάζει το τι θεωρεί ένας άνθρωπος ιδανικό και ταυτόχρονα μεγάλο ή μικρό σπίτι. Στην Αμερική 200τμ σπίτι θεωρείται μικρό όταν στην Ιαπωνία και το Χονγκ Κονγκ όπου πολύς κόσμος μένει σε κάψουλες, 70 τμ πολύ μεγάλο.
Καλα δεν νομιζω οτι ειναι τοσο ζητημα κουλτουρας στα παραδειγματα που φερνεις οσο πρακτικοι λογοι, οπως αντιστοιχα για παραδειγμα το οτι στην Κυπρο δεν υπαρχουν και πολλα ΜΜΜ. Στο ΧΚ δεν υπαρχει εκταση για να επεκταθει η πολη οριζοντια οποτε επεκτεινεται καθετα, στο Τοκυο υπαρχουν ηδη 38 εκ. ατομα (και οι καψουλες ειναι ξενοδοχεια, οχι μονημα σπιτια). Η Αμερικη ειναι αρκετα λιγοτερο πυκνοκατοικημενη, με διαφορετικο εισοδημα, διαφορετικη αντιληψη του τι σημαινει προαστιο οπου υπαρχουν και τα μεγαλα σπιτια κτλ. Μπορει και να παιζει ρολο το Individualism vs collectivism, αλλα δεν μου φαινεται πως ειναι και ο σημαντικοτερος παραγωντας.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα σωστά σπίτια είναι τουλάχιστο 250 τετραγωνικά και με τουλάχιστο δύο ορόφους. Ξύλινα ώστε κάθε βράδυ να ακούγεται το κράτς κράτς από ποντίκια, γάτες και φαντάσματα και για να ανάρωτιεσαι ποτέ θα μπει το Τζακ Νίκολσον με το τσεκούρι.


Οχι εντάξει πλάκα κάνω. Το ιδανικό σπίτι το έχω σκεφτεί αρκετές φορές. Θα πρέπει να αρκετά μικρό, γύρω στα 40-45 τετραγωνικά και όχι πάνω από δύο δωμάτια. Η πόρτα πρέπει να είναι θωρακισμένη και το μπαλκόνι μικρό, σε καμία περιπτώση ρετιρέ. Γύρω στα 40 τετραγωνικά είναι καλά καθώς είναι αρκετά μεγάλο για να ζήσουν δύο άτομα και αρκετά μικρό ώστε να είναι διαχείρισιμο και οι τοίχοι να μπορούν εύκολα να καλυφτουν με αυγοθηκες. Σε περίπτωση zombie apocalypse οι αυγοθηκες θα λειτουργήσουν ως ηχομόνωση και έτσι δεν θα βγαίνει ήχος εκτός του σπιτιού. Η πόρτα προφανώς θωρακισμένη για να μην σπάει εύκολα. Το μπαλκόνι πρέπει να είναι μικρό με αποσπομενη σκάλα ώστε να μπορείς να διαφύγεις σε κατασταδη κυνδίνου αλλά να μην μπορούν να ανέβουν τα ζόμπι. Πρέπει να έχει πρόσβαση σε ταράτσα για να μαζεύεις νερό της βροχής αλλά να μην είναι ρετιρέ ώστε να μπορούν να μπουν από εκεί τα ζόμπι. Καλό είναι η αποσπομενη σκάλα να βγάζει σε αυλή που έχει πρόσβαση σε υπόνομο για να είναι πιο εύκολη η διαφυγή.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top