Τι θεωρείται προϋπηρεσία;

evili

Νεοφερμένος

Η evili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους εδώ και λίγους μήνες έχω τελειώσει τη σχολή μου και προς το παρόν εργάζομαι σε ένα αντικείμενο σχετικό με αυτή...έχω σπουδάσει οικονομικά και θα ήθελα να ασχοληθώ με χρηματοοικονομική διοίκηση ...στο εξωτερικό έχω βρει μεταπτυχιακά προγράμματα που καλύπτουν πλήρως το αντικείμενο που Θέλω και βοηθούν στην εύρεση εργασίας πάνω σε αυτό .. από την άλλη η δουλεία μου εδώ (είμαι στο τμήμα ανθρωπίνων πόρων-μισθοδοσία ) δεν ξέρω αν μπορεί να με βοηθήσει και να θεωρηθεί σαν προϋπηρεσία για να αλλάξω κάποια στιγμή αντικείμενο εδώ στην Ελλάδα ...θα μπορούσε κάποιος με μεγαλύτερη εργασιακή εμπειρία να με καθοδηγήσει ;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε όλους εδώ και λίγους μήνες έχω τελειώσει τη σχολή μου και προς το παρόν εργάζομαι σε ένα αντικείμενο σχετικό με αυτή...έχω σπουδάσει οικονομικά και θα ήθελα να ασχοληθώ με χρηματοοικονομική διοίκηση ...στο εξωτερικό έχω βρει μεταπτυχιακά προγράμματα που καλύπτουν πλήρως το αντικείμενο που Θέλω και βοηθούν στην εύρεση εργασίας πάνω σε αυτό .. από την άλλη η δουλεία μου εδώ (είμαι στο τμήμα ανθρωπίνων πόρων-μισθοδοσία ) δεν ξέρω αν μπορεί να με βοηθήσει και να θεωρηθεί σαν προϋπηρεσία για να αλλάξω κάποια στιγμή αντικείμενο εδώ στην Ελλάδα ...θα μπορούσε κάποιος με μεγαλύτερη εργασιακή εμπειρία να με καθοδηγήσει ;


Δεν έχει σημασία. Το παν είναι το interview. Στείλε ένα βιογραφικό στη θέση που θες και βάλε μέσα την προϋπηρεσία που έχεις ήδη. Θα υπάρχουν σίγουρα skills που απέκτησες τα οποία θα κάνουν crossover στη νέα θέση. Βρες ποια είναι, τόνισε τα και μίλα για αυτα.

Στο interview πουλάς τον εαυτό σου. Αν ξέρεις να τον πουλάς παίρνεις την δουλειά και χωρίς προϋπηρεσία. Αν δεν ξέρεις την χάνεις.
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Δεν έχει σημασία. Το παν είναι το interview. Στείλε ένα βιογραφικό στη θέση που θες και βάλε μέσα την προϋπηρεσία που έχεις ήδη. Θα υπάρχουν σίγουρα skills που απέκτησες τα οποία θα κάνουν crossover στη νέα θέση. Βρες ποια είναι, τόνισε τα και μίλα για αυτα.

Στο interview πουλάς τον εαυτό σου. Αν ξέρεις να τον πουλάς παίρνεις την δουλειά και χωρίς προϋπηρεσία. Αν δεν ξέρεις την χάνεις.


Aνάλογα και τι θές να ασχοληθείς απαιτείται σε κάποιες περιπτώσεις άδεια απο το κράτος.Για να πάς να κάνεις δουλειά π.χ χρηματιστή απαιτείται μια άδεια τύπου Δ ότι και να σημαίνει αυτό πρέπει να δώσεις και να περάσεις επιτυχώς τις 5 εξετάσεις που τρέχουν παράλληλα απο την επιτροπή κεφαλαιαγοράς και την Τράπεζα της Ελλάδος.Απο εκεί και πέρα ένας άνθρωπος με μηδενική εργασιακή εμπειρία κατά 99% θα καταλήξει σε χαμηλού επιπέδου δουλειές μέχρι να αποκτήσει εργασιακή εμπειρία για το κάτι παραπάνω.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top