Τι κάνει τους άντρες να θέλουν να δεσμευτούν;

Agaphbou

Well-known member

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 1,104 μηνύματα.
Τα κάνατε πλακάκια πέρυσι βλέπω ενώ θα μπορούσατε όμορφα κι ωραία να χετε δει τη Γιουσεφ να σας λύσει όλες σας τις απορίες... Αναστασία Γιούσεφ on: πώς να τον κερδίσετε
Δεν είμαι σίγουρη για ποιες εκπροσώπους του γυναικείου φύλου αισθάνομαι μεγαλύτερη ντροπή: φεμιναζί ή χαζογκομενονιάου; Ιδού η απορία.

Ιππολύτη

Well-known member

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Δεν είμαι σίγουρη για ποιες εκπροσώπους του γυναικείου φύλου αισθάνομαι μεγαλύτερη ντροπή: φεμιναζί ή χαζογκομενονιάου; Ιδού η απορία.
Η Γιούσεφ δεν είναι μια απλή χαζογκομενιαου, Αγάπη. Εάν έκανα ψυχολογικές και κοινωνιολογικές έρευνες, η Γιούσεφ θα ήταν το επίκεντρο μιας από αυτές. Προσπαθώ εδώ και καιρό να λύσω το μυστήριο που κρύβεται κάτω από τους 60 τόνους σγουρό νουντλ που έχει για μαλλί.

me lene

Member

Η me lene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Καλα ξερω εγω 50αρες που ανεβαζουν στα σοσιαλ και τουρλωνονται ενω ειναι παντρεμενες με παιδια να δειξουν τον κωλο που δεν εχουν. Και μετα γινονται τοξικες στις μικροτερες τους και ζηλευουν ανευ λογους εως και ΑΓΝΩΣΤΕΣ σε αυτες που το μονο που εχουν μαζι τους ειναι ενα γεια.
Οποτε δεν ειναι μονο οσες "ψαχνονται" που κανουν οσα λετε. Και οι παντρεμενες τα ιδια κανουν και πραγματικα μοιαζουν τοσο απελπισμενες που δεν παει αλλο!
Μην πω τωρα πως απαξ και ειναι μια εμφανισιμη σιγουρα θα την πουν τσουλα οι αντρες ή εστω δεν θα την θεωρησουν και σοβαρη, οταν το ιδιο ΑΚΡΙΒΩΣ ή μαλλον και ακομα πιο προκλητικο ρουχο το φορεσει μια μη εμφανισιμη ομως ειναι μια χαρα, σοβαρη, κυρια!

Τελευταία επεξεργασία:

hack3r

Well-known member

Ο Τολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,953 μηνύματα.
Μην πω τωρα πως απαξ και ειναι μια εμφανισιμη σιγουρα θα την πουν τσουλα οι αντρες ή εστω δεν θα την θεωρησουν και σοβαρη, οταν το ιδιο ΑΚΡΙΒΩΣ ή μαλλον και ακομα πιο προκλητικο ρουχο το φορεσει μια μη εμφανισιμη ομως ειναι μια χαρα, σοβαρη, κυρια!
Οι άντρες δεν λένε τις γυναίκες τσουλες επειδή φοράνε το Χ, αυτό το κάνουν οι γυναίκες. Projection στο μεγαλείο του.
Και by the way Οι άντρες έχουμε κάθε δικαίωμα να κρίνουμε τις γυναίκες και τη συμπεριφορά τους όπως και όσο γουστάρουμε. Deal with it. Το shaming κρατείστε το για τις φίλες σας, εμείς δε νιώθουμε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Well-known member

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,553 μηνύματα.
Οι άντρες δεν λένε τις γυναίκες τσουλες επειδή φοράνε το Χ, αυτό το κάνουν οι γυναίκες. Projection στο μεγαλείο του.
Έσβησες από το ποστ σου και το ότι αυτή η συμπεριφορά των αντρών είναι σεξισμος μάλλον γιατί κατάλαβες τι μπαρουφα αμόλησες. Και by the way Οι άντρες έχουμε κάθε δικαίωμα να κρίνουμε τις γυναίκες και τη συμπεριφορά τους όπως και όσο γουστάρουμε. Deal with it. Το shaming κρατείστε το για τις φίλες σας, εμείς δε νιώθουμε.
Σκληρος :D

me lene

Member

Και by the way Οι άντρες έχουμε κάθε δικαίωμα να κρίνουμε τις γυναίκες και τη συμπεριφορά τους όπως και όσο γουστάρουμε. Deal with it. Το shaming κρατείστε το για τις φίλες σας, εμείς δε νιώθουμε.
οχι σεξισμος ειναι μια χαρα το πα! απλα ειπα να μην ανοιξουμε παλι το ιδιο θεμα
Ειναι η αληθεια οσα ειπα και εχω και απειρα παραδειγματα που το αποδεικνύουν
σου λεω ΤΟ ΙΔΙΟ ακριβως να φορανε δυο γυναικες την πιο ωραια θα θεωρησουν τσουλα !
Οσο για το τι θεωρουν οι γυναικες δεν το ξερω γιατι δεν ειχα ποτε και πολλες φιλες εμενα φιλη μου η ιδια μου χε πει και ειχε παθει σοκ με διαφορα περιστατικα που ειχαν συμβει μεχρι και τον σταυρο της εκανε και απορουσε πως με κατι μη προκλητικο εχεις μια περιεργη συμπεριφορα απο τους αντρες ενω 2 λεπτα μετα μπαινει μια με ενα σουπερ μινι και κανεις δεν ασχολειται! Και τα παραδειγματα ειναι απειρα δεν εχουν τελος. Απλα δεν θελω να λεω τα προσωπικα μου σε αγνωστους.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μπραβο που επικροτεις τετοιες συμπεριφορες δειχνεις το ποιόν σου και εσυ.

hack3r

Well-known member

Ο Τολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,953 μηνύματα.
Είναι σεξισμος να κρίνεις διαφορετικά δύο άτομα του ΙΔΙΟΥ φύλου... :whatever:

Οταν μπει γκομεναρα με σούπερ μίνι κανένας δεν λέει τι Τσουλι είναι αυτό, όλοι απλά κοιτάνε και σκέφτονται τι θεομουνο είναι αυτό. Και ξαναλεω δεν έχω ακούσει ποτέ από άντρα να χαρακτηρίζει γυναίκα τσούλα λόγο εμφάνισης,αντιθετως το έχω από γυναίκες πολλάκις. Μπορεί να το κάνουν τίποτα σκληροτικοι θεουσοι αλλά αυτοί δεν αντιπροσωπευουν για κανένα λόγο το μέσο άντρα, εκτός φυσικά αν αυτός είναι ο κύκλος σου.

ΥΓ Σε ένα φόρουμ είσαι απλά ένα άβαταρ, δεν έχεις προσωπικά.

Devil

Well-known member

Μπραβο που επικροτεις τετοιες συμπεριφορες δειχνεις το ποιόν σου και εσυ.
Χαβαλέ έκανα με τον χάκερ. Ο οποιος πέραν απο το σοβαρο ύφος που παιρνει μερικές φορές για να γράψει εδω μέσα ξέρω πως δεν ειναι κακος καταβάθος και του αρέσει ο χαβαλές. Οπως και ο Βάλντερ. Πηγα και εγω στην αρχη να "αρπακτω" αλλα τους κατάλαβα γιατι εν τέλει εχω μάθει να κοιτάζω πέραν απο "ενα μίνι που θα φορέσει κάποια ή μια κελεμπία" μαλακιες ειναι αυτά. Οπως επισης μια ή ενας που το παιζει καλοβολος ή μαχητης των ανθρωπινων δικαιωματων μπορει να ειναι απλα ενα λαμογιο με μια ΜΚΟ απο πισω και να τα βγάζει μαύρα , η αρχικη εξωτερικη οψη μπορει να παραπλανήσει. Δεν εχω εμπιστοσυνη σε κανεναν που δε γνωριζω πριν τον καταλάβω.

Οποτε με τέτοιες ανοησίες , ποια φορεσε μίνι , ποια ειναι τσούλα , ποια ειναι φεμινιστρια ποιος ειναι σεξιστης και να γράφω σεντόνια δεν δυναμαι να ασχοληθώ γιατι δεν μου προσφέρει τίποτα. Χέστηκα τι ειναι ο καθένας με τον οποίο δεν έχω επαφές με το συμπάθιο κιολας. Και βεβαια έχω απαιτηση και απο τους κοντινους μου να μη με πρήζουν για θέματα που δεν έχουν νόημα.

Αυτά.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Θεος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,474 μηνύματα.
Ναι ρε παιδιά, οι άντρες έχουν 100% τοξική συμπεριφορά απέναντι σε μια γυναίκα με βάση το ντύσιμό της.

Εντωμεταξύ όταν μια δικαιωματίστρια έφτιαξε επιχείρηση και προσέλαβε μόνο γυναίκες έβλεπε σκηνικά σαν αυτό:

"Οταν 2 μέλη του προσωπικού αγόρασαν το ίδιο ζευγάρι jeans, μια εξ αυτών δήλωσε: "Σε μένα πάνε καλύτερα γιατί είμαι μέγεθος 8 ενω αυτή 10" (βρετανικά μέτρα)

Κατάληξη; Η επιχείρηση πήγε άπατη και αν η ιδιοκτήτρια το ξαναδοκίμαζε να κάνει επιχείρηση, θα προσλάμβανε ΜΟΝΟ άντρες, κατα δική της δήλωση αυτό.

Κερδάμε κορύτσηα, κερδάμε, οι άντρες πσωφάνε!

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Well-known member

Ναι ρε παιδιά, οι άντρες έχουν 100% τοξική συμπεριφορά απέναντι σε μια γυναίκα με βάση το ντύσιμό της.

Εντωμεταξύ όταν μια δικαιωματίστρια έφτιαξε επιχείρηση και προσέλαβε μόνο γυναίκες έβλεπε σκηνικά σαν αυτό:

"Οταν 2 μέλη του προσωπικού αγόρασαν το ίδιο ζευγάρι jeans, μια εξ αυτών δήλωσε: "Σε μένα πάνε καλύτερα γιατί είμαι μέγεθος 8 ενω αυτή 10" (βρετανικά μέτρα)

Κατάληξη; Η επιχείρηση πήγε άπατη και αν η ιδιοκτήτρια το ξαναδοκίμαζε να κάνει επιχείρηση, θα προσλάμβανε ΜΟΝΟ άντρες, κατα δική της δήλωση αυτό.

Κερδάμε κορύτσηα, κερδάμε, οι άντρες πσωφάνε!

Στο χω ξαναπει φίλος. Δεν θα βγάλεις άκρη. Με τα επιχειρηματα κανεις δεν βγάζει άκρη σε μια συζητηση. Αποδεκτά γινονται μονο

α) Σε ανθρώπους που ειναι συνενοησιμοι
β) Στα δικαστήρια

Ένας άνθρωπος ο οποιος ειναι αποφασισμενος να κάνει το Χ και να σκέφτεται το Ψ για δικους του λογους. Δεν θα τον έπειθε ουτε η ευγλωττία του Σωκράτη για το αντιθετο.

hack3r

Well-known member

Εδώ ξεκινάμε καταρχάς με την υπόθεση πως όταν οι άντρες βλέπουν μια εμφανίσιμη γυναίκα η οποία φοράει ένα προκλητικό ( Η λέξη "προκλητικό" είναι δική σου και σημαίνει πως η συγκεκριμένη γυναίκα το φόρεσε για να προκαλέσει μια αντίδραση. Το κρατάμε αυτό).) ρούχο την χαρακτηρίζουν τσούλα, ενώ δεν κάνουν το ίδιο σε μια μη άσχημη και αυτό αποτελεί σεξισμό.

Ας ξεκινήσουμε με το κομμάτι του σεξισμού. Παραθέτω τον ορισμό του σεξισμού από τη wikipedia.

Σεξισμός ή έμφυλη διάκριση είναι μία προκατάληψη ή διάκριση σχετικά με το φύλο ενός ατόμου (βιολογικό και κοινωνικό). Συνδέεται άμεσα με τα στερεότυπα και τους ρόλους των φύλων και μιλάει για την πεποίθηση ότι το ένα φύλο είναι ανώτερο από το άλλο.

Όπως βλέπεις το να χαρακτηρίζουμε μια εμφανίσιμη γυναίκα ως Χ και μια μη εμφανίσιμη ως Υ επειδή επιδυκνύουν την ίδια συμπεριφορά δεν είναι σεξισμός, καθώς δεν κάνουμε κάποια διάκριση η οποία αφορά το φύλο τους, αφού είναι και οι δύο γυναίκες. Η διάκριση στο υποθετικό παράδειγμα γίνεται με βάση την εμφάνισή τους. Συνεπώς ο χαρακτηρισμός αυτής της διάκρισης ως σεξισμός είναι εντελώς άκυρος και δείχνει πως δεν αντιλαμβάνεσαι καν το περιεχόμενο των λέξεων που χρησιμοποιείς αλλά τις χρησιμοποιείς ως προκάτ προσβολές επί πάσης αιτίας. (Ένας από τους λόγους που δεν ήθελα να επιχειρηματολογήσω απέναντί σου.)

Ας περάσουμε τώρα στο ζουμί της υπόθεσης. Βασίστηκες σε μια προσωπική εμπειρία (υποθέτω πως εσύ είσαι η εμφανίσιμη που χαρακτηρίζουν οι άντρες τσούλα) και την γενίκευσες. Προφανώς δεν θα σου απαντήσω λέγοντας σου πως αυτό δεν ισχύει σύμφωνα με την δική μου εμπειρία ως άντρας (άλλωστε έχω και μόνο 5 άτομα ως κύκλο συναναστροφής...) αλλά θα σου δώσω την γενική θεωρία για να δεις γιατί αυτό που λες είναι λάθος.

Αρχικά ας παραθέσουμε πως όρος "τσούλα" προσδίδει σε μια γυναίκα την ιδιότητα πως κάνει σεξ με τους άντρες αδιάκριτα και συχνά. Στόχος αυτού του χαρακτηρισμού είναι να μειώσει την σεξουαλική αξία της συγκεκριμένης γυναίκας στα μάτια του αντίθετου φύλου, καθώς οι άντρες θεωρούν την σεμνότητα και την επιλεκτικότητα μιας γυναίκας όσον αφορά τις σεξουαλικές της συναναστροφές ως θετικό χαρακτηριστικό για προφανείς λόγους.

Ως γνωστόν τα δύο φύλα ανταγωνίζονται τα μέλη του φύλου τους κατά την αναζήτηση συντρόφου, δηλαδή οι άντρες ανταγωνίζονται τους άντρες και οι γυναίκες τις γυναίκες. Διαφυλετικός ανταγωνισμός δεν υφίσταται διότι δεν έχει νόημα. Το να χαρακτηρίσει λοιπόν μια γυναίκα μια άλλη γυναίκα ως "τσούλα" βγάζει απόλυτο νόημα, καθώς έτσι μειώνει την αξία της στα μάτια των αντρών σε σύγκριση με τη δική της και έτσι η ίδια έχει περισσότερες επιλογές ζευγαρώματος. Ένα αντίστοιχο παράδειγμα από την αντρική πλευρά θα ήταν να πει ένας άντρας κάποιον άλλο δειλό, θηλυπρεπή, ανίκανο κτλ, καθώς αυτά είναι προσόντα που δίνουν αξία στους άντρες στα μάτια των γυναικών.

Ένας άντρας τώρα δεν έχει κίνητρο να χαρακτηρίσει μια γυναίκα τσούλα. Το να το κάνει για να μειώσει την αξία της στα μάτια των άλλων αντρών ώστε να μην την θέλουν, δεν βγάζει νόημα, γιατί αφενός είναι κι αυτός άντρας και άρα το να προσεγγίσει και να κάνει σχέση με μια τσούλα έχει αντίκτυπο και στην δική του εικόνα και αφετέρου η γυναίκα αυτή θα είναι εχθρική πλέον απέναντί του και άρα δεν θα θέλει σχέση μαζί του. Αν ο στόχος από την άλλη είναι απλά να κάνει σεξ μαζί της και την χαρακτηρίζει τσούλα, μόλις αύξησε τον ανταγωνισμό για την γυναίκα αυτή, καθώς όλοι οι άντρες θέλουν να κάνουν σεξ με μια τσούλα.

Ο μόνος λόγος που ένας άντρας θα έκανε τέτοιο χαρακτηρισμό είναι αν τον είχε ήδη απορρίψει η γυναίκα αυτή και ένιωθε πικρία και άρα ήθελε να την εκδικηθεί, πράγμα που είναι πολύ συγκεκριμένο και δεν έχει καμία εφαρμογή στον τυχαίο χώρο της γενικότητας που επικαλείσαι ή είναι γενικότερα από τους άντρες που μισούν το γυναικείο φύλο λόγο συνεχόμενης απόρριψης που έχουν βιώσει. Τέτοιοι άντρες είναι πολύ λίγοι και δεν αντιπροσωπεύουν σε καμία περίπτωση τον αντρικό πληθυσμό.

Από τα παραπάνω μπορούμε να συμπεράνουμε πως οι γυναίκες έχουν μεγάλο κίνητρο να χαρακτηρίσουν η μία την άλλη τσούλα,τριτοδεύτερη κτλ, ενώ οι άντρες μηδενικό στην γενική περίπτωση και συνεπώς αυτό που γράφεις δεν ευσταθεί, ιδιαίτερα όταν χρησιμοποιείς και την λέξη "σίγουρα".

Ας αναφερθούμε τώρα και στο κρατούμενο, την λέξη "προκλητικό ντύσιμο" που η ίδια χρησιμοποίησες. Προκλητικό ντύσιμο, σημαίνει ντύσιμο που έχει ως σκοπό να προκαλέσει μια αντίδραση και στην συγκεκριμένη περίπτωση η αντίδραση αυτή είναι η σεξουαλική προσοχή των αντρών προς την συγκεκριμένη γυναίκα, είτε γιατί θέλει σεξ, είτε απλά επιβεβαίωση. Ένα τέτοιο ντύσιμο προκαλεί μεγάλη ευφορία στον εγκέφαλο των αντρών όταν το αντικρίζουν και ιδιαίτερα δε, από μια γυναίκα η οποία έχει πλούσια τα ελέη. Συνεπώς οι άντρες δεν θα αποδοκίμαζαν ποτέ μια γυναίκα που ντύνεται έτσι, εκτός ίσως αν ήταν η γυναίκα τους. Οι γυναίκες από την άλλη θα την αποδοκίμαζαν, και ιδιαιτέρως οι λιγότερο εμφανίσιμες, καθώς συγκεντρώνει όλα τα βλέμματα πάνω της και οι ίδιες περνάνε απαρατήρητες. Αποδοκιμάζουν λοιπόν το ντύσιμο της γιατί δεν μπορούν να την ανταγωνιστούν ενώ ταυτόχρονα προβάλουν τον εαυτό τους ως σεμνές και σοβαρές με την ίδια πράξη. Κάτι αντίστοιχο κάνουν οι άντρες όταν χαρακτηρίζουν έναν γυμνασμένο άντρα ανεγκέφαλο ή ηλίθιο ποζερά χωρίς ουσία.

Ελπίζω να σου φτάνουν αυτά τα επιχειρήματα και αναμένω αντίστοιχη επιχειρηματολογία από εσένα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Θεος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,474 μηνύματα.
...καθώς όλοι οι άντρες θέλουν να κάνουν σεξ με μια τσούλα.

Αν ήταν έτσι θα ήταν όλες ικανοποιημένες και δεν θα είχαμε τους παραλογισμούς που βλέπουμε στη σύγχρονη κοινωνία.

Οχι, δεν θέλουν όλοι οι άντρες να κάνουν σεξ με όλες τις γυναίκες και δη τις τσούλες. Χίλιες φορές με μη-θηλυκό, παρά με έκλυτου βίου, ασύδοτο και πρόστυχο θηλυκό. Και το εννοώ αυτό, ναι θα το έκανα.

Οσο τις ταίζεις με προσοχή κάτι τέτοιες, τόσο καβαλάνε καλάμι. Και ακριβώς το γεγονός ότι πολλοί σοβαροί άντρες πλέον δεν ασχολούνται μαζί τους, έχει οδηγήσει πολλές απο αυτές στην αγκαλιά των δικαιωματιστών.

Οι σοβαροί άντρες θα προσέξουμε μόνον γυναίκες με καλό χαρακτήρα και συμπεριφορά.

Και είναι μια χαρά κοπέλες κάτι τέτοιες. Μεγάλο πράγμα να πηγαίνει η άλλη καλά στα μυαλά της.

hack3r

Well-known member

Οχι, δεν θέλουν όλοι οι άντρες να κάνουν σεξ με όλες τις γυναίκες και δη τις τσούλες.
Με τις ωραίες θέλουν όλοι, ανεξαρτήτως χαρακτήρα. Sure, μπορεί να μην κυνηγήσει κάποιος, αλλά δεν νομίζω να έλεγε όχι σε free pizza. Προσοχή δίνουν οι άντρες στις γυναίκες όταν κάνουν σχέση μαζί τους, ή όταν το αποζητούν τέλος πάντων, όχι όταν κάνουν σεξ μαζί τους. Το σεξουαλικό εμπάργκο δεν έχει κανένα αποτέλεσμα στις γυναίκες.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Με τις ωραίες θέλουν όλοι, ανεξαρτήτως χαρακτήρα. Sure, μπορεί να μην κυνηγήσει κάποιος, αλλά δεν νομίζω να έλεγε όχι σε free pizza. Προσοχή δίνουν οι άντρες στις γυναίκες όταν κάνουν σχέση μαζί τους, ή όταν το αποζητούν τέλος πάντων, όχι όταν κάνουν σεξ μαζί τους. Το σεξουαλικό εμπάργκο δεν έχει κανένα αποτέλεσμα στις γυναίκες.
Διαφωνώ αδερφέ μου. Διαφωνώ τόσο στο free pizza όσο και στο αν έχει αποτέλεσμα το εμπάργκο και θα ξεκινήσω απ' το δεύτερο.

Έχει νόημα πρώτον για σένα ως άντρα γιατί θέτεις τα όριά σου και προς εσένα και ως προς το τι εκπέμπεις.

Εχει αποτέλεσμα στις φυσιολογικές, σοβαρές γυναίκες, γιατί κατά τη γνώμη μου παίρνουν το μήνυμα πως δεν ελέγχεσαι από τις ορμόνες σου. Σίγουρα, δεν γεννήθηκαν χτες, ξέρουν τι σε ωθεί μεταξύ άλλων σε μια γνωριμία, όμως θεωρώ πως εξασφαλίζονται καλύτερα βλέποντας έναν άντρα που ξέρει τι του γίνεται, παρά έναν άντρα που στο πρώτο μίνι θα βαρέσει θολούρα και αφρό απο το στόμα.

Εχει αποτέλεσμα στις ασύδοτες γιατί σιγά σιγά θα πιάσουν το μήνυμα ότι δεν πουλάει το σόου και -μεταξύ άλλων- θα πρέπει να επενδύσουν σε καλύτερα πράγματα προκειμένου να μας τραβήξουν.

Τώρα, σχετικά με το οτι θέλουν όλοι ανεξαρτήτως χαρακτήρα να πηδήξουν μια όμορφη, οχι.

Παλιότερα μπορεί να συμφωνούσα μαζί σου, σίγουρα, δεν την πας για γάμο, αμα είναι καυλερή και σε γουστάρει να γαμηθείτε, ρίχτη μέσα στο διπλό και πέθανέ τη στην πουτσα ως το πρωί και μετά ωραιοι κι οι δυο και γειά σου κοπέλα μου στο καλό να πας.

Πλέον, αν και θα έμπαινα σίγουρα στον πειρασμό, έχοντας δει και την άλλη όχθη με τις σοβαρές γυναίκες, όχι, θα το κράταγα. Δε θα επιβράβευα μια ασύδοτη καυλερή, ή τουλάχιστον πιστεύω έτσι σθεναρά τώρα που σου γράφω.

Αμα την έχεις την άλλη δίπλα σου με το τεσσάρι το κανονιοβόλο μπροστά και να σου τον τρίβει πάνω απο το παντελόνι και να χει ξεχυθεί η πρώτη σταγόνα με το καλησπέρα, εκεί δεν ξέρω πόσο μάγκας θα ήμουν και αν δεν θα ενέδιδα. Θέλω να πιστεύω πως θα τηρούσα τις θεωρίες μου και στην πράξη.

Και ναι είμαι άκαμπτος -τουλάχιστον στα λόγια- ότι δεν πρέπει να επιβραβεύονται κάτι τέτοιες ακόμα κι αν χάνουμε free pizza εμείς οι άντρες. Τίποτα δεν είναι free, κι ακόμα κι αν φάμε τσάμπα εμείς, κάποιος επόμενος θα την πληρώσει. Όπως την πληρώνουμε για κάθε λαικ που κάνουμε σε ξέκωλα που πετάνε μόνο κώλο στα social media, ενω εκείνη τη φιλενάδα μας της διπλανής πόρτας που ναι σεμνή και με γυαλάκια, δεν της δίνουμε ούτε σημασία. Και κάπως έτσι χάλασε η πιάτσα και καβάλησαν καλάμι οι τρελές.

Agaphbou

Well-known member

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 1,104 μηνύματα.
Καλα ξερω εγω 50αρες που ανεβαζουν στα σοσιαλ και τουρλωνονται ενω ειναι παντρεμενες με παιδια να δειξουν τον κωλο που δεν εχουν. Και μετα γινονται τοξικες στις μικροτερες τους και ζηλευουν ανευ λογους εως και ΑΓΝΩΣΤΕΣ σε αυτες που το μονο που εχουν μαζι τους ειναι ενα γεια.
Οποτε δεν ειναι μονο οσες "ψαχνονται" που κανουν οσα λετε. Και οι παντρεμενες τα ιδια κανουν και πραγματικα μοιαζουν τοσο απελπισμενες που δεν παει αλλο!
Απλά συνήθως όποιος κρίνει (άντρας, γυναίκα, αδιάφορο), κρίνει καθολικά τους ανθρώπους, οπότε πάλι θα έχει κάτι να πει και για τη μη εμφανίσιμη. Εκτός πια κι αν έχει κάποια προσωπική εμπειρία που του δημιούργησε κόμπλεξ με μια συγκεκριμένη κατηγορία ανθρώπων, αν και συνήθως αυτό συμβαίνει όπου κρύβεται φθόνος. Τώρα, βάσει εμπειριών δε νομίζω ότι θα βγάλουμε άκρη, γιατί η δική μου εμπειρία πχ λέει ακριβώς το αντίθετο: τις ωραίες γυναίκες να τις θάβουν οι άλλες γυναίκες, ενώ με τις ασχημουλες/παχουλουλες κλπ να υπάρχει γυναικεία αλληλεγγύη. Απ την άλλη, όσες φορές έχω ακούσει άντρα να κακολογει γυναίκα, συνήθως είναι για μη εμφανίσιμη, ειδικά αν ντύνεται και συμπεριφερεται σαν να είναι καμιά θεά. Για τις εμφανίσιμες προκλητικές, τις περισσότερες φορές απλώς χάνουν τη λαλιά τους, ασχέτως αν θα τις έπαιρναν στα σοβαρά ή όχι (όπου εκεί ευθύνεται το προκλητική και όχι το εμφανίσιμη). Να κάνουμε ένα γκάλοπ εδώ μέσα να δούμε εν τέλει τι ισχύει; :P

me lene

Member

Απλά συνήθως όποιος κρίνει (άντρας, γυναίκα, αδιάφορο), κρίνει καθολικά τους ανθρώπους, οπότε πάλι θα έχει κάτι να πει και για τη μη εμφανίσιμη. Εκτός πια κι αν έχει κάποια προσωπική εμπειρία που του δημιούργησε κόμπλεξ με μια συγκεκριμένη κατηγορία ανθρώπων, αν και συνήθως αυτό συμβαίνει όπου κρύβεται φθόνος. Τώρα, βάσει εμπειριών δε νομίζω ότι θα βγάλουμε άκρη, γιατί η δική μου εμπειρία πχ λέει ακριβώς το αντίθετο: τις ωραίες γυναίκες να τις θάβουν οι άλλες γυναίκες, ενώ με τις ασχημουλες/παχουλουλες κλπ να υπάρχει γυναικεία αλληλεγγύη. Απ την άλλη, όσες φορές έχω ακούσει άντρα να κακολογει γυναίκα, συνήθως είναι για μη εμφανίσιμη, ειδικά αν ντύνεται και συμπεριφερεται σαν να είναι καμιά θεά. Για τις εμφανίσιμες προκλητικές, τις περισσότερες φορές απλώς χάνουν τη λαλιά τους, ασχέτως αν θα τις έπαιρναν στα σοβαρά ή όχι (όπου εκεί ευθύνεται το προκλητική και όχι το εμφανίσιμη). Να κάνουμε ένα γκάλοπ εδώ μέσα να δούμε εν τέλει τι ισχύει; :P
Εγω αναφέρθηκα στους αντρες. Πραγματικα θεωρεις οτι αντρας θα δει μια παχουλα χαλια και θα την πει τσουλα ; Εγω ξερω κοπελα απο την σχολη που ειλικρινά ειναι για μπαλονακι και το τι κερατο κανει στον δικο της (εύσωμος και εκεινος οχι πως παιζει ρολο απλα λεω γιατι μερικοι δεν ξερω τι θα πεταχτουν να πουν) δεν λεγεται. Μας τα λεει κιολας. Επισης λεει εγω θα τον κερατωνω οσο θελω αλλα αυτος μην τολμησει.
Θεωρεις ομως πως αν καποιος απλα την δει χωρις να την ξερει θα το σκεφτει ποτε αυτο για μια γεματουλα ή ασχημη; Σιγουρα παντως δεν θα ειναι το πρωτο πραγμα στο οποιο θα του παει το μυαλο.
Ενω για μια εμφανίσιμη επειδη σου λεει εχει επιλογες αμεσως θα υποθέσουν διαφορα.
Για τις γυναικες και εγω την ιδια ακριβως εμπειρία εχω με εσενα, αν ειναι καποια παχουλουλα την εχουν φιλη την παινεύουν και αν ειναι καποια εμφανίσιμη μεχρι και μπουλινγκ της κανουν.

hack3r

Well-known member

Χοντρή ή/και άσχημη = low self esteem

low self esteem = ανάγκη για επιβεβαίωση

ανάγκη για επιβεβαίωση = κάθεται σε όλους γιατί δεν την προσέχουν αλλιώς.

Κάθε άντρας με βασική εμπειρία στο θέμα μένει μακριά από χοντρές και άσχημες για το καλό του.

Agaphbou

Well-known member

Εγω αναφέρθηκα στους αντρες. Πραγματικα θεωρεις οτι αντρας θα δει μια παχουλα χαλια και θα την πει τσουλα ; Εγω ξερω κοπελα απο την σχολη που ειλικρινά ειναι για μπαλονακι και το τι κερατο κανει στον δικο της (εύσωμος και εκεινος οχι πως παιζει ρολο απλα λεω γιατι μερικοι δεν ξερω τι θα πεταχτουν να πουν) δεν λεγεται. Μας τα λεει κιολας. Επισης λεει εγω θα τον κερατωνω οσο θελω αλλα αυτος μην τολμησει.
Θεωρεις ομως πως αν καποιος απλα την δει χωρις να την ξερει θα το σκεφτει ποτε αυτο για μια γεματουλα ή ασχημη; Σιγουρα παντως δεν θα ειναι το πρωτο πραγμα στο οποιο θα του παει το μυαλο.
Ενω για μια εμφανίσιμη επειδη σου λεει εχει επιλογες αμεσως θα υποθέσουν διαφορα.
Για τις γυναικες και εγω την ιδια ακριβως εμπειρία εχω με εσενα, αν ειναι καποια παχουλουλα την εχουν φιλη την παινεύουν και αν ειναι καποια εμφανίσιμη μεχρι και μπουλινγκ της κανουν.
Νομίζω ο άντρας είναι πιο πιθανό να χαρακτηρίσει μια γυναίκα π*τανα (το τσούλα λίγο σπάνιο στις μέρες μας) επειδή έπαιξε με τα συναισθήματά του ή επειδή είναι αναφτρα χωρίς να κάθεται σε κανέναν, παρά λόγω του ντυσίματος ή του ινστα της. Γενικά, με εξαίρεση κολλητές, αδερφές και την κοπέλα τους, δεν κάθονται να σκάνε και πολύ για ντυσίματα, ινσταγκραμ, φωτογραφίες κτλ. Θα κρίνουν από μέσα τους και απλώς θα συμπερανουν αν μια κοπέλα είναι για σχέση ή για κάτι περιστασιακό, χωρίς όμως να την κατακρίνουν. Για μη εμφανισιμες γυναίκες ναι, έχω ακούσει πολλές φορές να μιλάνε πολύ άσχημα, σε στυλ "πού πας έτσι.. .. τη μάνα σου", δυστυχώς. Δε θα την πουν "τσούλα" γιατί δε θα φτάσουν καν σ αυτό το σημείο ανάλυσης, άσχετα αν πολλές φορές καταλήγουν με αυτές που κοροϊδεύουν γιατί τις θεωρούν σίγουρο γκολ.

Προσωπικά κάνω κι εγώ το λάθος μερικές φορές όταν βλέπω γυναίκα πολύ λιγότερο εμφανίσιμη από εμένα να θεωρώ ότι έχει και ψόφια ερωτική ζωή, αλλά ξέρω πολλά περιστατικά που αποδεικνύουν το αντίθετο. Άθλια πάντως η κοπέλα που μου περιγράφεις, θα την είχα δικάσει αν είχα την οικειότητα.

me lene

Member

Επισης ποσες φορες αν δουν μια πολυ ωραια κοπελα να χει μια καλη θεση εργασιας θα γυρίσουν να πουν "α αυτη ετσι και ετσι την πηρε την θεση πηγε με τον ταδε" κλπ ενω αν δουν μια χαλια δεν παιζει να το πουν αυτο χωρις αποδείξεις τουλαχιστον. Αυτο ποιος θα βρεθει να το αμφισβητήσει;
Τωρα αν θα την πουν πουτανα ή τσουλα δεν το ξερω δεν το εχω αναλύσει. Αλλα σιγουρα υπαρχει ενα ειδος ρατσισμου θα το ελεγα.
Ενταξει αφου την βλεπουν χοντρουλα και νομιζουν πως ειναι σεμνη καλα να πάθουν οι αντρες παντως. Προβλημα της σχεσης της ειναι αυτο οχι δικο μου, αν και ξεκαθαρα διαφωνω με αυτην την συμπεριφορα.

Τελευταία επεξεργασία:

Agaphbou

Well-known member

Επισης ποσες φορες αν δουν μια πολυ ωραια κοπελα να χει μια καλη θεση εργασιας θα γυρίσουν να πουν "α αυτη ετσι και ετσι την πηρε την θεση πηγε με τον ταδε" κλπ ενω αν δουν μια χαλια δεν παιζει να το πουν αυτο χωρις αποδείξεις τουλαχιστον. Αυτο ποιος θα βρεθει να το αμφισβητήσει;
Τωρα αν θα την πουν πουτανα ή τσουλα δεν το ξερω δεν το εχω αναλύσει. Αλλα σιγουρα υπαρχει ενα ειδος ρατσισμου θα το ελεγα.
Ενταξει αφου την βλεπουν χοντρουλα και νομιζουν πως ειναι σεμνη καλα να πάθουν οι αντρες παντως. Προβλημα της σχεσης της ειναι αυτο οχι δικο μου, αν και ξεκαθαρα διαφωνω με αυτην την συμπεριφορα.
Κοίτα, μεταξύ μας τώρα, αν συγκρίνουμε τα πλεονεκτήματα με τα μειονεκτήματα του να είσαι πιο όμορφη απ' τον μέσο όρο, υπερτερούν κατά πολύ τα πρώτα. Γι' αυτό μη λέμε ό,τι κι ό,τι. Η κακοήθεια πάντα υπήρχε και θα υπάρχει από μερικούς ανθρώπους, αλλά όπως και να χει, θεωρώ πως δεν υπάρχει ρατσισμός που να επικροτείται στις μέρες μας, οπότε ακόμη κι αν κάποιος όντως έλεγε αυτά που περιγράφεις, θα βρισκόταν κάποιος άλλος να τον βάλει στη θέση του. Στο κάτω κάτω φαίνεται ο άνθρωπος που δουλεύει τα λεφτά του κι αυτός που έχει προσληφθεί με μέσο ή άλλο δόλιο τρόπο. Κι ας μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν πανέμορφες κοπέλες που και οι ίδιες υπερπροβαλλουν την εμφάνισή τους προκειμένου να εξυπηρετήσουν το συμφέρον τους, οπότε το φαινόμενο αυτό τροφοδοτείται κι απ' τις δύο πλευρές. Δε νομίζω ότι έχουν λόγο οι (ακομπλεξαριστοι, νορμάλ) άντρες να θάψουν έτσι τις ωραίες γυναίκες, πόσο μάλλον τις... διαθέσιμες.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια