Υιοθεσία ορφανών παιδιών από ομόφυλα ζευγάρια

Υιοθεσία ορφανών παιδιών απο ομόφυλα ζευγάρια. Συμφωνείτε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 162)
  • Ναι

    Ψήφοι: 98 60.5%
  • Όχι

    Ψήφοι: 54 33.3%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 10 6.2%

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,184 μηνύματα.
εγω δεν εχω προβλημα.βεβαια οτι πηγε ο jason αντιγωνη στην βουλη με αυτην την τραγελαφικη εμφανιση αυτο ηταν ασχημο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 929391

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,488 μηνύματα.
εγω δεν εχω προβλημα.βεβαια οτι πηγε ο jason αντιγωνη στην βουλη με αυτην την τραγελαφικη εμφανιση αυτο ηταν ασχημο.




Δεν ειναι ο JASON ειναι ΤΟ JASON o ανθρωπος πηγε στο δικαστηριο για να γινει ουδετερος και εσυ του το ακυρώνεις; :loltooth:

Υπό αυτή τη λογική θα έπρεπε αφενός να απαγορευθούν οι υιοθεσίες παιδιών κάτω των 12 ετών, αφετέρου να μπορεί να αναιρεθεί η υιοθεσία αν ένα παιδί δεν γούσταρε τους γονείς του. Έχεις δίκιο, μπορεί να μη γνωρίζω τι επιθυμεί ένα παιδί, αλλά το θέμα είναι ότι ούτε εσύ γνωρίζεις, ούτε κανείς, ούτε καν το ίδιο το παιδί.


Eγω προσωπικά για μενα σαν παιδι θα γνώριζα. Δεν θα ήθελα να μεγαλώσω σε μια τέτοια οικογένεια. Με συγχωρεις.
Και θα θεωρουσα επισης το να με πάνε χωρις να με ρωτησουν παραβιαση των ατομικων μου δικαιωμάτων λογω ηλικιας.

Εννοώ πως στις ηλικίες που συνήθως πραγματοποιούνται οι υιοθεσίες τα παιδιά δεν είναι σε ηλικία να κατανοήσουν πολλά πράγματα, συμπεριλαμβανομένων των γονέων και των χαρακτήρων τους. Με τη λογική σου, πολλά παιδιά, εκ των υστέρων θα μπορούσαν να πουν ότι δε τους αρέσουν οι γονείς τους, και όχι μόνο για λόγους ερωτικού προσανατολισμού αλλά για χίλιους δυο άλλους λόγους. Τι θα πρέπει να γίνει τότε;


Nαι θα μπορούσαν.


Επιπλέον, μου είναι ιδιαιτέρως δύσκολο να κατανοήσω πως ένα παιδί θα απορρίψει τους γονείς του για λόγους σεξουαλικού προσαντολισμού, με την ίδια λογική που ένα ομοφυλόφιλο παιδί δε θα απορρίψει για τον ίδιο λόγο τους ετεροφυλόφιλους γονείς του. Όπως είπα και πριν, δεν είναι παράλογο να αναμένουμε, αντιθέτως, ότιαυτά τα παιδιά θα έχουν λιγότερα στερεότυπα, θα είναι λιγότερο ρατσιστές και δε θα έχουν εμποτιστεί με τον παράλογο φόβο προς κάθετι διαφορετικό...


Σε αυτη τη ζωή ο καθενας μπορει να απορριψει τον άλλον. Οι καθημερινες απορριψεις ειναι πολλές και μενα με έχουν απορριψει και οχι για τον παραπάνω λογο και μένα κάποια θα με απερριπτε πχ επειδη ειχα μεγάλο παρελθον με γυναικες. ή επειδη δεν θα της άρεσαν οι αποψεις μου. Μη τρελαινεστε με την απορριψη τοσο. Απλα ενα παιδι ανήκει στους βιολογικους του γονεις και δεν μπορει να τους απορριψει τοσο ευκολα τεσπα έχουμε μπλέξει τις περιπτωσεις για μενα ειναι ξεχωριστο θέμα η υιοθεσια τοσο απο ετεροφυλοφιλους οσο και απο ομοφυλοφιλους.

Αυτη ειναι η γνώμη μου να ερωτάται το παιδι. Σε κατάλληλη ηλικια που μπορει να καταλαβει ειτε ειναι 5 ειτε ειναι 6. Έλεος τωρα βάζεις ενα ετεροφυλοφιλο παιδι που θέλει να έχει προτυπο έναν πατέρα που θα του λεει και αυτος πως περνουσε με γυναικες στο παρλεθον να του λέει για τα ομοφυλοφιλικα σκηνικα.

ΕΓΩ δεν θα ηθελα. Πειτε με οπισθοδρομικο αυτη ειναι η αποψη μου.


"Ρε πατέρα έχω γνωρισει ενα κοριτσάκι .... πολυ φινο και θα γουσταρα να προχωρησω μαζι του... εσυ στην ηλικια μου πως τις προσέγγιζες" εγω στην ηλικια σου αγορι μου ειχα γνωρισει και ήθελα τον βαγγέλη.



Άσε μας ρε φιλε εντάξει ειπαμε δεν τους κοιτάμε υποτιμητικά δεν τους αντιμετωπιζουμε με βια και προκαταληψη αλλα δεν θα βαλεις τωρα ενα παιδι ετεροφυλοφιλο με ομοφυλοφιλους γονεις. Προσυλητισμο θα κάνουμε;



Ειμαι ΚΑΤΑ. 100%. Οταν τα παιδια έχουν απωλέσει τους βιολογικους τους γονεις θα πρέπει να ρωτούνται οπωσδηποτε και αυτη η απαντηση να ειναι δεσμευτική για την νομική προσεγγιση του θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Devil σε αυτή την ηλικία που μιλάμε, τα παιδιά δεν έχουν καν δικαιοπρακτική ικανότητα. Όλη την ευθύνη και όλες τις αποφάσεις τις παίρνουν οι ενήλικες γι' αυτό. Στα πλαίσια της υιοθεσίας: κοινωνική λειτουργοί, ψυχολόγοι κτλ. :yes:

Εμένα μου φαίνεται τελείως φάουλ να μιλάς για το τι γνώμη έχει ένα παιδί σε τέτοιες ηλικίες.
Ναι, μπορεί να επικοινωνήσει μέσω της γλώσσας, αλλά ουσιαστικά θα αναπαράγει τις απόψεις των μέχρι τώρα ενηλίκων που μεγάλωσε.

Προβάλλεις τον δικό σου προβληματισμό ως ετεροφυλόφιλος που θα ήξερε, όπως λες, αν θα ήθελε ή όχι ομόφυλο ζευγάρι για γονείς, όμως η πραγματικότητα είναι αλλιώς. Η δική μου λογική λέει ότι το παιδί σε ηλικίες υιοθεσίας δεν μπορεί να κρίνει το παραμικρό σε τέτοια θέματα κι αν μεγαλώσει με ομόφυλο ζευγάρι που του φέρεται σωστά και με αγάπη, δε θα θέλει να το αλλάξει. Δλδ ok δε μιλάμε για παιδοθεσία 16 χρονου από ομόφυλο ζευγάρι.


Θα κάνω έναν παραλληλισμό κι ας ακουστεί κάπως: κι ένα κουτάβι να πάρεις σπίτι σου, αν το αγαπάς δεν θα θελήσει να σε αλλάξει ποτέ. Θέλω να πω, όπου λαμβάνει κανείς αγάπη, είτε άνθρωπος είτε ζώο μένει εκεί. Όλα τα άλλα είναι αντικατοπτρισμοί ενηλίκων που στραβοβλέπουν την ομοφυλοφιλία και τους ομοφυλόφιλους και αντιπροβάλλουν τις δικές τους στάσεις ετεροχρονισμένα σε εγκεφάλους μικρών παιδιών. Είναι οι ίδιες μανάδες και πατεράδες που όταν ξεκινήσουν οι παιδοθεσίες και θα βλέπουν τους ομόφυλους γονείς να πηγαίνουν το παιδί στο σχολείο θα το "λυπούνται το καημένο" και θα γεμίζουν παρόμοια συναισθήματα - σκουπίδια τα δικά τους παιδιά σχετικά με τον συμμαθητή τους και τους "ανώμαλους γονείς του".

Πολύ συνηθισμένο σε πολλά θέματα, κι εγώ το θεωρώ φάουλ. :yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,488 μηνύματα.
Τις προάλλες εισέπραξα την θέση "Οταν δεν έχεις κανει σοβαρές σχέσεις πάνω απο 2 χρονια και οχι λιγοτερο καμια δεν προκειται να σε αντιμετωπισει σοβαρά."



Αυτο εμενα μου δειχνει οτι ο κοσμος ειναι χωρισμένος σε ομάδες αναλογα την φιλοσοφια του. Δηλαδη άλλη φιλοσοφια έχει εκεινος που έχει μια μακροχρονια σχέση και άλλη εκεινος που δεν έχει άλλη φιλοσοφια εχει ο ομοφυλοφιλος και άλλη ο ετεροφυλοφιλος κτλπ και σιγουρα κάποιοι στραβοβλέπουν τους άλλους επειδη δεν μοιράζονται μαζι τους τις ιδιες αξιες. Αυτο ειναι πολυ σιγουρο και συμβαινει.



Επομενως γιατι να υποκρινομαστε ή να ειμαστε επιλεκτικα με κάποιους; ναι δεν θα μου άρεσε ο πατέρας μου. Που κακα τα ψέμματα ειναι προτυπο να έχει να μου πει ιστοριες με ομοφυλοφιλους και οχι με γυναικες. Ειμαι ειλικρινης και το λέω στα ισια. Δεν θα μου άρεσε. Πάντα προσωπικα ήμουν ενα ξεχωριστο παιδι δεν κρυβομουν πισω απο υποκριτικους καθωσπρεπεισμους και έλεγα τη γνώμη μου επισης ήθελα να μιλαω με τον πατερα μου για γυναικες σαν να ειμαστε φίλοι. Αυτος να λέει για το παρελθον του και εγω για το παρον.
Θα μου άρεσε να τον βλέπω να δινει λουλουδια στην μάνα μου και οχι να δινει λουλουδια σε εναν άντρα.


Μ αρεσει που κάποιοι εδω μέσα αναγνωριζετε το δικαιωμα του ομοφυλοφιλου να ζει αξιοπρεπώς (και καλα κάνετε) αλλα την ιδια στιγμη κάποιον που θα ειχε πολλες σχέσεις με γυναικες στη ζωη του έχει κουσουρια μια χαρά θα τον κράζατε και μια χαρά θα λέγατε οτι δεν ειναι σοβαρος οτι ειναι πέφτουλας και καμακιας και το ένα και το άλλο. Δύο μέτρα και δύο σταθμά. Ισως επειδη ο ομοφυλοφιλος δεν ειναι απειλή για τη σχέση μας ενω ένας που πηγε με πολλές ειναι μπορει να ξεμυαλισει τον δικο μας και να τον πάρει καμια βολτα κανα βράδυ.



Εσενα σου φαινεται τελειως φάουλ να μιλάω εγω για το τι γνωμη έχει ενα παιδι σε αυτες τις ηλικιες και εγω θεωρω τελειως φάουλ να μιλάς εσυ ή οποιος άλλος για το τι γνωμη να ΜΗΝ έχει σε αυτές τις ηλικιες. Τι με νοιάζουν εμενα οι ψυχολογοι και οι κοινωνικοι λειτουργει εγω ξέρω οτι δεν θα ήθελα να μεγαλώσω σε μια τέτοια οικογενεια θα ήθελα να βλέπω μπαμπα και μαμα δηλαδη ΕΝΑ ΑΡΕΝ και ένα Θηλυ οπως ακριβως το έφτιαξε και ο θεος δηλαδη τον Αδάμ και την Εύα. Λυπαμαι αλλα θα πω τη γνωμη μου οπως τη λέτε και εσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Ναι εγώ καταλαβαίνω πως το θέτεις. Αλλά η δική μου λογική λέει ότι αν μεγάλωνες από σχετική ηλικία, με άλλους γονείς θα ήσουν 90% διαφορετικός σήμερα. Μιλάς σε μια φάση που είσαι ήδη ενήλικας και βίωσες όπως βίωσες την αλληλεπίδραση με τους συγκεκριμένους γονείς σου. Δηλαδή προβάλλεις την στάση σου ως πάνω από 20 ετών, σε έναν εγκέφαλο παιδιού. Αυτό λέω ότι είναι το φάουλ.

Θεώρησε την προσωπική προσέγγιση καταχρηστική. Θέλω να πω ότι αυτό ισχύει για τον οποιονδήποτε. :thumbup:

Κι όταν λέω άλλους γονείς, δεν λέω απαραίτητα ομοφυλόφιλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,488 μηνύματα.
Ναι εγώ καταλαβαίνω πως το θέτεις. Αλλά η δική μου λογική λέει ότι αν μεγάλωνες από σχετική ηλικία, με άλλους γονείς θα ήσουν 90% διαφορετικός σήμερα. Μιλάς σε μια φάση που είσαι ήδη ενήλικας και βίωσες όπως βίωσες την αλληλεπίδραση με τους συγκεκριμένους γονείς σου. Δηλαδή προβάλλεις την στάση σου ως πάνω από 20 ετών, σε έναν εγκέφαλο παιδιού. Αυτό λέω ότι είναι το φάουλ.

Θεώρησε την προσωπική προσέγγιση καταχρηστική. Θέλω να πω ότι αυτό ισχύει για τον οποιονδήποτε. :thumbup:

Κι όταν λέω άλλους γονείς, δεν λέω απαραίτητα ομοφυλόφιλους.


Ποιά 20;;; :loltooth: απο τα 4 κιολας χρονών ήξερα οτι ειμαι ετεροφυλοφιλος. Στα 5 μου χρονια (κάπου στην πρώτη δημοτικου) ειχα ερωτευτει τοτε ένα κοριτσάκι επισης στην ηλικια μου και της έστελνα λουλουδια στο θρανιο και αυτη μας κυνηγούσε με το τετράδιο :loltooth: σημερα την εχω στο φβ !


στα 13 μου ειχα πάει στο περιπτερο και ειχα ζητησει ένα playboy! Ειχε τοτε μια playmate που ψοφαγα να δώ.

Ακομα εχω την τράπουλα που δινανε δώρο θα την εβγαζα φωτο να την ανεβάσω αλλα την έχω στην Αθηνα και τωρα ειμαι μακρυά.


στο γυμνασιο ειχα φάει ενα δυνατο κόλλημα με δύο τυπισες μια το 1999 και άλλη μια το 2000. Πριν απο 18 χρονια περιπου.

Στο Λυκειο επισης με μια. Γενικα μου άρεσαν πολύ οι γυναικες. Απο ενα σημειο και μετά χωνομουν κιολας και ας έτρωγα μια χυλοπιτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Ναι βρε δεν λέω για το πότε κατάλαβες τον σεξουαλικό προσανατολισμό σου. Κι εγώ τον ξέρω από την πρώτη δημοτικού, τη στιγμή που άλλοι κατασταλάζουν στο Γυμνάσιο. :loltooth::loltooth:
Ναι, τον ξέρουμε τότε τον σεξ προσανατολισμό μας, αλλά δεν έχουμε άποψη επί της ομοφυλοφιλίας κι επί της παιδαγωγικής / τι είναι καλό / τι δεν είναι καλό για μας, όπως το έχεις θέσει. Στα 20 μας μπορεί να έχουμε. Όμως στα 20 έχεις διαμορφωθεί πλέον σύμφωνα με τους ανθρώπους που συνάντησες και μιλάω για τους γονείς, όχι για το πόσο σε διαμόρφωσε ένας κολλητός στο γυμνάσιο ξέρω γω.


Δεν έχω ακούσει ποτέ παιδί, που μεγάλωσε με αγάπη σε μια οικογένεια να λέει ότι θα ήθελε να είχε άλλους γονείς. Ακόμα κι αυτοί που είχανε περιστασιακά και άσχημες οικογενειακές φάσεις. Κι αυτό γιατί μεγαλώσανε από μικρή ηλικία με αυτούς τους ανθρώπους ως γονείς. Αυτό λέω ότι θα γίνει με και με τα σωστά ομόφυλα ζευγάρια. That's all.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,184 μηνύματα.
συγνωμη devil το jason αντιγονη.βεβαια οπως ειναι αυτο το πραγμα δεν το ξεχωριζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Δύο ερωτήσεις:
1)Αν είναι δύο γκέι γυναίκες μπορούν να υιοθετήσουν το μωρό; Μάνα θα έχει.
2)Δίνεται ένα μωρό σε ένα ίδρυμα. Μεταξύ του να παραμείνει και να μεγαλώσει στο ίδρυμα και να υιοθετηθεί από ένα γκέι ζευγάρι ελεγμένο φυσικά από κοινωνικούς λειτουργούς κλπ, τι προτιμάτε;

1)Αν το μωρό είναι αγοράκι, θα μεγαλώσει χωρίς πατέρα και ανδρικό πρότυπο.Θεωρείς ότι είναι πρόβλημα ή όχι;


2)Προτιμώ να υιοθετηθεί από ένα ετεροφυλόφιλο ζευγάρι.Αν δεν είναι δυνατό αυτό, τότε αδυνατώ να αποδεχτώ ως δεδομένο ότι είναι προτιμότερο να υιοθετηθεί από ένα γκει ζευγάρι απ'το να μεγαλώσει στο ίδρυμα.Δεν λέω ότι ισχυρίστηκες αυτό, όμως το 95% όσων το υποστηρίζουν, το θεωρούν αυτονόητο.Παρακαλώ, αν υπάρχουν στοιχεία ή έρευνες πάνω στο θέμα, οι οποίες να δείχνουν πως τα πάνε οι δυο κατηγορίες παιδιών(ίδρυμα vs gay γονείς), να αναρτηθούν κι εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,190 μηνύματα.
1)Αν το μωρό είναι αγοράκι, θα μεγαλώσει χωρίς πατέρα και ανδρικό πρότυπο.Θεωρείς ότι είναι πρόβλημα ή όχι;


2)Προτιμώ να υιοθετηθεί από ένα ετεροφυλόφιλο ζευγάρι.Αν δεν είναι δυνατό αυτό, τότε αδυνατώ να αποδεχτώ ως δεδομένο ότι είναι προτιμότερο να υιοθετηθεί από ένα γκει ζευγάρι απ'το να μεγαλώσει στο ίδρυμα.Δεν λέω ότι ισχυρίστηκες αυτό, όμως το 95% όσων το υποστηρίζουν, το θεωρούν αυτονόητο.Παρακαλώ, αν υπάρχουν στοιχεία ή έρευνες πάνω στο θέμα, οι οποίες να δείχνουν πως τα πάνε οι δυο κατηγορίες παιδιών(ίδρυμα vs gay γονείς), να αναρτηθούν κι εδώ.

Υπαρχουν κριτηρια απόσο ξερω ωστε να υιοθετηθει ενα παιδι.
Εαν το gay ζευγαρι τα πληρει και ειναι αξιοπρεπης για ποιο λογο να μην υιοθετησει;Τοσο απλο ειναι πιστευω,οι λεπτομερειες ειναι περιττες.Οσο για το "προτυπο" προσωπικα δεν το δεχομαι η δραματικη πλειοψηφια των παιδιων μεγαλωνουν χωρις σεξουαλικη διαπαιδαγωγηση απο τους γονεις τους η ακομα και λανθασμενη επειδη οι γονεις ειναι ημιμαθης.Το σωστο θα ηταν να υπηρχε σχολικος ψυχολογος η συμβουλος πανω σε τετοια αλλα και σε αλλα ζητηματα.Αυτα βεβαια ειναι ιδεες υψηλου επιπεδου για μια χωρα σαν την δικη μας.

Εκτος αυτου να συμπληρωσω,οταν δεν υπαρχει κανενα ετεροφυλο ζευγαρι, και το ομοφυλοφιλο δεν πληρει τις προυποθεσεις για να υιοθετησει προφανως και δεν θα δωθει και θα μεινει στο ιδρυμα μεχρι να βρεθουν αλλοι υποψηφιοι γονεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Υπαρχουν κριτηρια απόσο ξερω ωστε να υιοθετηθει ενα παιδι.
Εαν το gay ζευγαρι τα πληρει και ειναι αξιοπρεπης για ποιο λογο να μην υιοθετησει;Τοσο απλο ειναι πιστευω,οι λεπτομερειες ειναι περιττες.Οσο για το "προτυπο" προσωπικα δεν το δεχομαι η δραματικη πλειοψηφια των παιδιων μεγαλωνουν χωρις σεξουαλικη διαπαιδαγωγηση απο τους γονεις τους η ακομα και λανθασμενη επειδη οι γονεις ειναι ημιμαθης.Το σωστο θα ηταν να υπηρχε σχολικος ψυχολογος η συμβουλος πανω σε τετοια αλλα και σε αλλα ζητηματα.Αυτα βεβαια ειναι ιδεες υψηλου επιπεδου για μια χωρα σαν την δικη μας.

Εκτος αυτου να συμπληρωσω,οταν δεν υπαρχει κανενα ετεροφυλο ζευγαρι, και το ομοφυλοφιλο δεν πληρει τις προυποθεσεις για να υιοθετησει προφανως και δεν θα δωθει και θα μεινει στο ιδρυμα μεχρι να βρεθουν αλλοι υποψηφιοι γονεις :P

Μα αυτό είναι το θέμα.Πληρεί τις προυποθέσεις το gay ζευγάρι;Πιθανόν ναι.Και αν ναι, τις πληρεί καλύτερα από το foster care;Απόδειξέ το.Όσον αφορά τις "λεπτομέρειες" που είναι περιττές, θα συμφωνήσω με τον Peterson που λέει the devil's in the details.Οπότε δεν είμαι τόσο πεισμένος, δεν είναι "τόσο απλό" όπως λες.

Όταν μιλάμε για πρότυπο, προφανώς και δεν εννοούμε μόνο την σεξουαλική διαπαιδαγώγηση, αλλά ένα σωρό άλλους τομείς.
Ψάξε λίγο τι ποσοστό των φυλακισμένων στις ΗΠΑ έχει μεγαλώσει σε σπίτι χωρίς πατέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,190 μηνύματα.
Μα αυτό είναι το θέμα.Πληρεί τις προυποθέσεις το gay ζευγάρι;Πιθανόν ναι.Και αν ναι, τις πληρεί καλύτερα από το foster care;Απόδειξέ το.Όσον αφορά τις "λεπτομέρειες" που είναι περιττές, θα συμφωνήσω με τον Peterson που λέει the devil's in the details.Οπότε δεν είμαι τόσο πεισμένος, δεν είναι "τόσο απλό" όπως λες.

Όταν μιλάμε για πρότυπο, προφανώς και δεν εννοούμε μόνο την σεξουαλική διαπαιδαγώγηση, αλλά ένα σωρό άλλους τομείς.
Ψάξε λίγο τι ποσοστό των φυλακισμένων στις ΗΠΑ έχει μεγαλώσει σε σπίτι χωρίς πατέρα.

Μα γιατι να το αποδειξω συγκεκριμενα για αυτους;Οπως το ετεροφυλο ετσι και το ομοφυλοφιλο ζευγαρι θα περασει απο την ιδια διαδικασια ωστε να κριθει εαν ειναι καταλληλοι.Εκτος αυτου,οι λεπτομερειες υπαρχουν μονο στα gay ζευγαρια;Δηλαδη στους ετεροφυλους δεν υπαρχουν λεπτομερειες και ενα σωρο παραγοντες που μπορουν να επηρεασουν αρνητικα το παιδι η υπαρχει καποιος ιδιαιτερος λογος να ειναι αυξημενοι αυτοι οι παραγοντες στα gay ζευγαρια ; :worry:

Αυτο ειναι off-topic kinda...
Αλλα για να σου απαντησω,παλι θα πω το ιδιο,αρκετα παιδια δεν εχουν ιδιαιτερη επαφη με τους γονεις τους.Αυτο ομως δεν τα κανει απαραιτητα μελλοντικους εγκληματιες και υπαρχουν και παιδια με εναν γονεα που ειναι πολυ αξιολογα.Τυχαινει ομως,καθως δεν ειναι δυνατη η συνεχη παρακολουθηση απο εναν γονεα μονο,αρα αυξανουν οι πιθανοτητες καποιος να ξεφυγει,ειτε με εναν ειτε με δυο γονεις εαν δεν προσεχουν το παιδι τους.

Επισης δυσκολευομαι να καταλαβω την συνδεση μεταξυ μιας μη πληρης οικογενειας που οδηγει σε ελλιπης επικοινωνια(λογω ελλειψης χρονου η ενδιαφεροντος απο τον μοναδικο γονεα η και τους δυο ) με μια ολοκληρωμενη οικογενεια ενος gay ζευγαριου που θεωρειται οτι πληρει ολα τα κριτηρια για την υιοθεσια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
Ένα παιδί που μεγαλώνει σε ίδρυμα, όσο καλές κι αν είναι υποθετικά οι συνθήκες εκεί, δεν μπορεί να λάβει την αγάπη και που χρειάζεται. Διότι και με τους καλύτερους ανθρώπους πλάι του, όταν η αγάπη μοιράζεται σε χιλιάδες παιδιά, αυτή δεν είναι αρκετή. Αντίθετα, μέσα στην οικογένεια μπορεί να βρει την αποκλειστική αγάπη αλλά και τη στήριξη που έχει ανάγκη για το μέλλον του. Η οικογένεια είναι σημείο αναφοράς και εφαλτήριο επίτευξης των στόχων για κάθε άνθρωπο και η έλλειψη αγάπης και έμπρακτης στήριξης δυσκολεύει τη ζωή του. Ως εκ τούτου, μπορεί να μην μπορούμε να πούμε με σιγουριά ότι 2 ομοφυλόφιλοι γονείς δεν υστερούν σε σχέση με 2 ετεροφυλόφιλους, αλλά μπορούμε να πούμε με σιγουριά ότι ένα παιδί στα χέρια 2 ομοφυλόφιλων γονέων είναι πιθανότερο να έχει καλύτερη εξέλιξη στη ζωή του απ' ό,τι αν μεγαλώσει σε ένα ίδρυμα.


Όσον αφορά το επιχείρημα του οποίου συχνά γίνεται επίκληση, ότι το μητρικό ή πατρικό πρότυπο λείπει, είναι σαν να υποτιμούμε κατάφωρα τις μονογονεϊκές οικογένειες στην Ελλάδα που δίνουν αγώνα να μεγαλώσουν τα παιδιά του. Άλλωστε, η ομοφυλοφυλία πάντα εμφανιζόταν και θα εμφανίζεται στις πυρηνικού τύπου μορφές οικογένειας. Το μόνο που ισχύει ως επιχείρημα κατά της υιοθεσίας, είναι το bullying που μπορεί να υποστεί το παιδί στην Ελλάδα. Παρά ταύτα, και ένα ορφανό παιδί δέχεται ρατσισμό στην Ελλάδα. Θεωρώ λοιπόν ότι είναι προτιμότερο να μεγαλώσει σε ένα οικογενειακό περιβάλλον, που θα έχει προστασία. Από εκεί και πέρα, το κλίμα στην Ελλάδα τείνει να γίνεται όλο και πιο ευνοϊκό για αυτό το ζήτημα και αυτό που θα έπρεπε να μας απασχολεί είναι πώς δεν θα δέχονται τα παιδιά αυτά bullying. Εάν γίνει νόμος για την υιοθεσία, θα βοηθήσει στην ταχύτερη μεταβολή αντιλήψεων. Γενικά, οι άνθρωποι τείνουν να ταυτίζουν το νόμιμο με το ηθικό και με τον χρόνο προσαρμόζονται.


Είναι ακόμα αστείο να μιλάμε για δημοψηφίσματα και αποφάσεις της πλειοψηφίας για το ζήτημα της υιοθεσίας από ομοφυλόφιλα ζευγάρια, όταν μιλάμε για κοινωνικά δικαιώματα τα οποία προστατεύουν άτομα τα οποία αποτελούν εκ των πραγμάτων μειονότητα. Είναι σαν κάνουμε δημοψήφισμα για να αφαιρεθούν όλα τα δικαιώματα που έχουν άτομα με αναπηρία. Θα είναι μια απόλυτα δημοκρατική αλλά επαίσχυντη απόφαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,190 μηνύματα.
Ένα παιδί που μεγαλώνει σε ίδρυμα, όσο καλές κι αν είναι υποθετικά οι συνθήκες εκεί, δεν μπορεί να λάβει την αγάπη και που χρειάζεται. Διότι και με τους καλύτερους ανθρώπους πλάι του, όταν η αγάπη μοιράζεται σε χιλιάδες παιδιά, αυτή δεν είναι αρκετή. Αντίθετα, μέσα στην οικογένεια μπορεί να βρει την αποκλειστική αγάπη αλλά και τη στήριξη που έχει ανάγκη για το μέλλον του. Η οικογένεια είναι σημείο αναφοράς και εφαλτήριο επίτευξης των στόχων για κάθε άνθρωπο και η έλλειψη αγάπης και έμπρακτης στήριξης δυσκολεύει τη ζωή του. Ως εκ τούτου, μπορεί να μην μπορούμε να πούμε με σιγουριά ότι 2 ομοφυλόφιλοι γονείς δεν υστερούν σε σχέση με 2 ετεροφυλόφιλους, αλλά μπορούμε να πούμε με σιγουριά ότι ένα παιδί στα χέρια 2 ομοφυλόφιλων γονέων είναι πιθανότερο να έχει καλύτερη εξέλιξη στη ζωή του απ' ό,τι αν μεγαλώσει σε ένα ίδρυμα.


Όσον αφορά το επιχείρημα του οποίου συχνά γίνεται επίκληση, ότι το μητρικό ή πατρικό πρότυπο λείπει, είναι σαν να υποτιμούμε κατάφωρα τις μονογονεϊκές οικογένειες στην Ελλάδα που δίνουν αγώνα να μεγαλώσουν τα παιδιά του. Άλλωστε, η ομοφυλοφυλία πάντα εμφανιζόταν και θα εμφανίζεται στις πυρηνικού τύπου μορφές οικογένειας. Το μόνο που ισχύει ως επιχείρημα κατά της υιοθεσίας, είναι το bullying που μπορεί να υποστεί το παιδί στην Ελλάδα. Παρά ταύτα, και ένα ορφανό παιδί δέχεται ρατσισμό στην Ελλάδα. Θεωρώ λοιπόν ότι είναι προτιμότερο να μεγαλώσει σε ένα οικογενειακό περιβάλλον, που θα έχει προστασία. Από εκεί και πέρα, το κλίμα στην Ελλάδα τείνει να γίνεται όλο και πιο ευνοϊκό για αυτό το ζήτημα και αυτό που θα έπρεπε να μας απασχολεί είναι πώς δεν θα δέχονται τα παιδιά αυτά bullying. Εάν γίνει νόμος για την υιοθεσία, θα βοηθήσει στην ταχύτερη μεταβολή αντιλήψεων. Γενικά, οι άνθρωποι τείνουν να ταυτίζουν το νόμιμο με το ηθικό και με τον χρόνο προσαρμόζονται.


Είναι ακόμα αστείο να μιλάμε για δημοψηφίσματα και αποφάσεις της πλειοψηφίας για το ζήτημα της υιοθεσίας από ομοφυλόφιλα ζευγάρια, όταν μιλάμε για κοινωνικά δικαιώματα τα οποία προστατεύουν άτομα τα οποία αποτελούν εκ των πραγμάτων μειονότητα. Είναι σαν κάνουμε δημοψήφισμα για να αφαιρεθούν όλα τα δικαιώματα που έχουν άτομα με αναπηρία. Θα είναι μια απόλυτα δημοκρατική αλλά επαίσχυντη απόφαση.

Τα ειπες πολυ ωραια συμφωνω.Θελω μονο να τονισω το εξης : Η Δημοκρατια μπορει να ασκηθει μονο απο Δημοκρατικους πολιτες.Εφοσον λοιπον συμφωνουμε οτι θελουμε Δημοκρατια οφειλουμε να λαβουμε την γνωση και να μορφωθουμε κατα τα προτυπα και τους ηθικους κανονες που εκεινη διδασκει.Δεν θα υπηρχε καμια συγκρουση λοιπον αναμεσα στο ηθικα δικαιο για την μειονοτητα των ομοφυλοφιλων και τι δικιο των πολλων εαν αυτοι οι πολλοι ηταν Δημοκρατικοι πολιτες.Γιατι θα ηξεραν ποιο θα ηταν το σωστο και θα περναγε λοιπον απο την πλειοψηφια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Ως εκ τούτου, μπορεί να μην μπορούμε να πούμε με σιγουριά ότι 2 ομοφυλόφιλοι γονείς δεν υστερούν σε σχέση με 2 ετεροφυλόφιλους, αλλά μπορούμε να πούμε με σιγουριά ότι ένα παιδί στα χέρια 2 ομοφυλόφιλων γονέων είναι πιθανότερο να έχει καλύτερη εξέλιξη στη ζωή του απ' ό,τι αν μεγαλώσει σε ένα ίδρυμα.
Προσωπικά δεν μπορώ να καταλήξω τόσο αβίαστα σε αυτό το συμπέρασμά σου.Με μια πρόχειρη αναζήτηση στο γκουγκλ βρίσκω διάφορα άρθρα.Φυσικά άλλα λένε το ένα άλλα το άλλο, ανάλογα με πόσο pro-lgbt ή όχι είναι το site αναρτά και την έρευνα που το βολεύει.Για παράδειγμα όμως, μπορείς να διαβάσεις αυτό.Βέβαια δεν συγκρίνει foster care με gay parents αλλά αξίζει μια ανάγνωση.
Όσον αφορά το επιχείρημα του οποίου συχνά γίνεται επίκληση, ότι το μητρικό ή πατρικό πρότυπο λείπει, είναι σαν να υποτιμούμε κατάφωρα τις μονογονεϊκές οικογένειες στην Ελλάδα που δίνουν αγώνα να μεγαλώσουν τα παιδιά του.
Σίγουρα δίνουν αγώνα πολλοί γονείς σε μονογονεϊκές οικογένειες για να πάνε καλά τα παιδιά τους, όμως από την άλλη τα στατιστικά δείχνουν ότι κατά μέσο όρο τα παιδιά από μονογονεϊκές οικογένειες τα πάνε χειρότερα από τα παιδιά που μεγαλώνουν και με τους δυο γονείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,190 μηνύματα.
Προσωπικά δεν μπορώ να καταλήξω τόσο αβίαστα σε αυτό το συμπέρασμά σου.Με μια πρόχειρη αναζήτηση στο γκουγκλ βρίσκω διάφορα άρθρα.Φυσικά άλλα λένε το ένα άλλα το άλλο, ανάλογα με πόσο pro-lgbt ή όχι είναι το site αναρτά και την έρευνα που το βολεύει.Για παράδειγμα όμως, μπορείς να διαβάσεις αυτό.Βέβαια δεν συγκρίνει foster care με gay parents αλλά αξίζει μια ανάγνωση.

Σίγουρα δίνουν αγώνα πολλοί γονείς σε μονογονεϊκές οικογένειες για να πάνε καλά τα παιδιά τους, όμως από την άλλη τα στατιστικά δείχνουν ότι κατά μέσο όρο τα παιδιά από μονογονεϊκές οικογένειες τα πάνε χειρότερα από τα παιδιά που μεγαλώνουν και με τους δυο γονείς.

Πως ακριβως συνδεεονται οι δυσκολιες μαθησης με το εαν οι γονεις ειναι ετεροφυλοι η ομοφυλοφιλοι; :confused:
Εκτος αυτου και φυσικα δεν τα πανε "καλυτερα" αφου τους λειπει ο ενας γονεας,αυτο σημαινει ομως οτι δεν μπορουν να καταληξουν επισης ευτυχισμενα η οτι η ζωη τους ειναι μιζερη;Μερικες φορες απλα τα φερνει ετσι η ζωη,γιατι να βγαλουμε μια στατιστικη και να πουμε,αα εχουν περισσοτερες πιθανοτητες να γινουν εγκληματιες.Δηλαδη πως ακριβως θα αντιδρουσε ενα τετοιο παιδι ; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Edit:
Στη φώτο φαίνεται πατέρας-τραμπούκος, προφανώς φασίζουσας νοοτροπίας, ο οποίος είναι ένας από αυτούς που επιτέθηκαν στο δήμαρχο Θεσσαλονίκης, αμαυρώνοντας την εκδήλωση για τη γενοκτονία των Ποντίων. Η φωτογραφία και η λεζάντά της τα λέει όλα νομίζω..

Η λεζάντα είναι για τα πανηγύρια και δεν θεωρείται επιχείρημα.Για συζήτηση επιπέδου fb αυστηρά και μόνο.

Πως ακριβως συνδεεονται οι δυσκολιες μαθησης με το εαν οι γονεις ειναι ετεροφυλοι η ομοφυλοφιλοι; :confused:
Το πως ακριβώς συνδέονται το'χουν αποδείξει(ή όχι)/μένει να το αποδείξουν αυτοί που θα κάνουν έρευνα πάνω στο θέμα.Γιατί το να μιλάμε αυθαίρετα και να λέμε αυτό που νομίζουμε ότι ισχύει ή αυτό που ηχεί καλά στα αυτιά μας, είναι το μόνο εύκολο.
Εκτος αυτου και φυσικα δεν τα πανε "καλυτερα" αφου τους λειπει ο ενας γονεας,αυτο σημαινει ομως οτι δεν μπορουν να καταληξουν επισης ευτυχισμενα η οτι η ζωη τους ειναι μιζερη;
Ρε παλικάρι μου, το ότι κάποια από αυτά τα παιδιά θα τα καταλήξουν ευτυχισμένα ή ότι κάποια από τα παιδιά που έχουν μεγαλώσει και με τους δυο γονείς θα καταλήξουν δυστυχισμένα, σημαίνει κάτι;Σου απαντώ εγώ, ΟΧΙ.
Αυτό που σου είπα και έχει σημασία, είναι ότι ΚΑΤΑ ΜΕΣΟ ΟΡΟ βλέπουμε ότι είναι μεγαλύτερες οι πιθανότητες να κάνεις μια πιο δύσκολη ζωή σε όλους τους τομείς αν μεγαλώσεις σε μονογονεική οικογένεια.
Μερικες φορες απλα τα φερνει ετσι η ζωη,γιατι να βγαλουμε μια στατιστικη και να πουμε,αα εχουν περισσοτερες πιθανοτητες να γινουν εγκληματιες.Δηλαδη πως ακριβως θα αντιδρουσε ενα τετοιο παιδι ; :P
Εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεελα ρε παιδί μου πες τα, τι να την κάνουμε τώρα, πήγαμε να βγάλουμε και μια στατιστική να ουμ', αφού μερικές μανάδες μεγαλώνουν μόνες τα παιδιά τους ρε παιδίμ σαν ΗΡΩΙΔΕΣ, εεεεεεεεεεεεεεεε κι εγώ τώρα με τις στατιστικές τώρα, που τις θυμήθηκα, θα πληγώσω κάνα παιδάκι ρε παιδί μου, εεεεεεεεεεεε μαααααααααααααα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

_blob_

Νεοφερμένος

Ο _blob_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
η υιοθεσία, δεν εξαρτάται από τις σεξουαλικές προτιμήσεις των "γονέων" αλλά από την διάθεση να προσφέρουν αγάπη στα παιδιά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Είμαι υπέρ της υιοθεσίας παιδιών από ομόφυλα ζευγάρια. Υπάρχουν παιδάκια σε ιδρύματα που δεν ξέρουν τι πάει να πει “κάνω χριστουγεννα σε οικογενειακό κλίμα» , «οι γονείς μου με πάνε βόλτα» και λοιπά. Δεν ήταν επιλογή τους να μεγαλώσουν σε ιδρύματα. Για μένα γονιός δεν είναι αυτός που γέννησε το παιδί αλλά αυτός που το μεγάλωσε με αρχές και αξίες. Όποτε είμαι υπέρ. Είναι καλύτερα τα ετερόφυλα ζευγάρια δηλαδή που ο πατέρας θα σηκώσει το χέρι στη μάνα; Η η μάνα θα κερατώσει τον πατέρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top