Υιοθεσία ορφανών παιδιών από ομόφυλα ζευγάρια

Υιοθεσία ορφανών παιδιών απο ομόφυλα ζευγάρια. Συμφωνείτε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 162)
  • Ναι

    Ψήφοι: 98 60.5%
  • Όχι

    Ψήφοι: 54 33.3%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 10 6.2%

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Έλεγχος καταλληλότητας γονέων πρέπει να υπάρχει για όλους. Ο νόμος πρέπει να είναι πάνω από όλους και να μην ξεχωρίζει κανέναν. Λόγω της παρούσας κατάστασης με τα οικοτροφεία να είναι έτοιμα να εκραγούν και ακατάλληλα για να μεγαλώνουν τα παιδιά, θα έπρεπε να δοθεί το δικαίωμα της υιοθεσίας στους ομοφυλόφιλους Έλληνες αδερφούς μας. Στον τοπικό (πολιτικό) κύκλο νέων του χωριού μου ειδοποιηθήκαμε για την ύπαρξη τριών οικοτροφείων στην περιοχή που έχουν ελλείψεις στα βασικά και έτσι οργανώσαμε δράση συλλογής αγαθών. Ναι αλλά έτσι δεν γίνεται δουλειά. Που είναι το κράτος να νοιαστεί; Τα οικοτροφεία περισσότερο με παιδοφυλακές μοιάζουν που έχουν ελλείψεις στα πάντα.

Κάποτε πίστευα ότι πλήρως εκσυγχρονισμένα οικοτροφεία θα μπορούσαν να κάνουν δουλειά αλλά ο hack3r ορθώς με είχε διορθώσει πως και τα καλύτερα οικοτροφεία να έχεις πάλι δεν είναι ιδανικό περιβάλλον για να μεγαλώσει ένα παιδί. Πρέπει να βρεθεί λύση και άμεσα.
Και εγώ αυτό λέω, αν και πιστεύω ότι θα επηρεάζει κάπως το παιδί ανεξαρτήτου περιβάλλοντος , ρατσισμού και τα σχετικά. Και πρακτικά τι έρευνες να γίνουν, θα πρέπει να πάρεις μονοζυγωτικά δίδυμα, να τα στείλεις σε διαφορετικές οικογένειες , να ελέγξεις και το υπόλοιπο περιβάλλον τους, να είναι παρόμοιο και να δεις μετά τα ''ψυχολογικά'' τους , τρέχα γύρευε. Αλλά προσωπικά θα προτιμούσα ομοφυλόφιλους γονείς να ξέρω ότι δεν φύτρωσα και έχω κάποιον , παρά ίδρυμα. Γιατί πάνω σε αυτό που λες μπορεί να πεις βελτιώστε τα ιδρύματα και όχι υιοθεσία .
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,617 μηνύματα.
Και εγώ αυτό λέω, αν και πιστεύω ότι θα επηρεάζει κάπως το παιδί ανεξαρτήτου περιβάλλοντος , ρατσισμού και τα σχετικά. Και πρακτικά τι έρευνες να γίνουν, θα πρέπει να πάρεις μονοζυγωτικά δίδυμα, να τα στείλεις σε διαφορετικές οικογένειες , να ελέγξεις και το υπόλοιπο περιβάλλον τους, να είναι παρόμοιο και να δεις μετά τα ''ψυχολογικά'' τους , τρέχα γύρευε. Αλλά προσωπικά θα προτιμούσα ομοφυλόφιλους γονείς να ξέρω ότι δεν φύτρωσα και έχω κάποιον , παρά ίδρυμα. Γιατί πάνω σε αυτό που λες μπορεί να πεις βελτιώστε τα ιδρύματα και όχι υιοθεσία .

Ναι για αυτό συμπεριέλαβα τις απόψεις του hack3r επί του ζητήματος για να αποφευχθεί η παραπάνω θέση.
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Εφόσον η φύση δεν επιτρέπει σε 2 ομοφύλους να κάνουν παιδιά δεν θα πρέπει να το επιτρέψει ούτε το κράτος.

Το παιδί δεν είμαι ούτε σκυλί ούτε αξεσουάρ για να καλύπτει τα κενά του καθενός.
Η ύπαρξη πατρικου και μητρικού προτύπου είναι πολύ σημαντικα για την εξέλιξη του.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε θα επιτρέψει το κράτος να "κάνουν" παιδιά, θα τους επιτρέψει να τα μεγαλώσουν. Κι αυτό δεν είναι αφύσικο :)
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,664 μηνύματα.
Εφόσον η φύση δεν επιτρέπει σε 2 ομοφύλους να κάνουν παιδιά δεν θα πρέπει να το επιτρέψει ούτε το κράτος.

Το παιδί δεν είμαι ούτε σκυλί ούτε αξεσουάρ για να καλύπτει τα κενά του καθενός.
Η ύπαρξη πατρικου και μητρικού προτύπου είναι πολύ σημαντικα για την εξέλιξη του.
Άλλο το να κάνουν και άλλο το να μεγαλώνουν. Είπαμε, να λέμε και τις μαλακίες μας σε αυτό το φόρουμ αλλά δεν χρειάζεται να είναι τόσο χοντρές.
 

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,030 μηνύματα.
Εφόσον η φύση δεν επιτρέπει σε 2 ομοφύλους να κάνουν παιδιά δεν θα πρέπει να το επιτρέψει ούτε το κράτος.

Το παιδί δεν είμαι ούτε σκυλί ούτε αξεσουάρ για να καλύπτει τα κενά του καθενός.
Η ύπαρξη πατρικου και μητρικού προτύπου είναι πολύ σημαντικα για την εξέλιξη του.
Στα ορφανοτροφεία μεγαλώνουν έχοντας αυτά τα δυο πρότυπα;
 

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Έλεγχος καταλληλότητας γονέων πρέπει να υπάρχει για όλους. Ο νόμος πρέπει να είναι πάνω από όλους και να μην ξεχωρίζει κανέναν. Λόγω της παρούσας κατάστασης με τα οικοτροφεία να είναι έτοιμα να εκραγούν και ακατάλληλα για να μεγαλώνουν τα παιδιά, θα έπρεπε να δοθεί το δικαίωμα της υιοθεσίας στους ομοφυλόφιλους Έλληνες αδερφούς μας. Στον τοπικό (πολιτικό) κύκλο νέων του χωριού μου ειδοποιηθήκαμε για την ύπαρξη τριών οικοτροφείων στην περιοχή που έχουν ελλείψεις στα βασικά και έτσι οργανώσαμε δράση συλλογής αγαθών. Ναι αλλά έτσι δεν γίνεται δουλειά. Που είναι το κράτος να νοιαστεί; Τα οικοτροφεία περισσότερο με παιδοφυλακές μοιάζουν που έχουν ελλείψεις στα πάντα.

Κάποτε πίστευα ότι πλήρως εκσυγχρονισμένα οικοτροφεία θα μπορούσαν να κάνουν δουλειά αλλά ο hack3r ορθώς με είχε διορθώσει πως και τα καλύτερα οικοτροφεία να έχεις πάλι δεν είναι ιδανικό περιβάλλον για να μεγαλώσει ένα παιδί. Πρέπει να βρεθεί λύση και άμεσα.


Δεν ξέρω πώς μπορεί να γίνει αυτός ο έλεγχος καταλληλότητας ρε αν ρυθμίζεται από κάποιο νόμο, ο οποίος προφανώς δε μπορεί να ρυθμίζει όλες τις περιπτώσεις.
Πχ παιδί μεγαλώνει σε περιβάλλον με φωνές, μειωτικούς χαρακτηρισμούς και συχνές σφαλιάρες όταν κάνει κάτι λάθος. Παρ΄όλα αυτά, οι γονείς δεν είναι αδιάφοροι, έχουν και τις καλές στιγμές τους. το φροντίζουν στα καθημερινά κλπ. Είναι το ιδανικό? ΟΧΙ. Θα του αφήσει τραύματα? Χελ γιες. Μπορεί το παιδί να εξελιχθεί σε έναν ενήλικα που θα είναι (σχετικά) καλά? Ετσι λέω :lol: Είναι το ίδρυμα καλύτερο από την οικογένεια αυτή? Δεν νομίζω.Αν υπήρχε όμως κάποιος νόμος με αυστηρή εφαρμογή, μάλλον το παιδί αυτό θα έφευγε από αυτή την οικογένεια.

Δε διαφωνώ βασικά με αυτά που λες, απλά δεν ξέρω ποια είναι η χρυσή τομή....
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,617 μηνύματα.
Δεν ξέρω πώς μπορεί να γίνει αυτός ο έλεγχος καταλληλότητας ρε αν ρυθμίζεται από κάποιο νόμο, ο οποίος προφανώς δε μπορεί να ρυθμίζει όλες τις περιπτώσεις.
Πχ παιδί μεγαλώνει σε περιβάλλον με φωνές, μειωτικούς χαρακτηρισμούς και συχνές σφαλιάρες όταν κάνει κάτι λάθος. Παρ΄όλα αυτά, οι γονείς δεν είναι αδιάφοροι, έχουν και τις καλές στιγμές τους. το φροντίζουν στα καθημερινά κλπ. Είναι το ιδανικό? ΟΧΙ. Θα του αφήσει τραύματα? Χελ γιες. Μπορεί το παιδί να εξελιχθεί σε έναν ενήλικα που θα είναι (σχετικά) καλά? Ετσι λέω :lol: Είναι το ίδρυμα καλύτερο από την οικογένεια αυτή? Δεν νομίζω.Αν υπήρχε όμως κάποιος νόμος με αυστηρή εφαρμογή, μάλλον το παιδί αυτό θα έφευγε από αυτή την οικογένεια.

Δε διαφωνώ βασικά με αυτά που λες, απλά δεν ξέρω ποια είναι η χρυσή τομή....

Εγώ μία λύση απλά παρουσίασα. Χρυσή τομή δεν ξέρω καν αν υπάρχει σε αυτό το θέμα. Όσους ελέγχους στο τέλος και να κάνεις πάντα θα υπάρχουν μερικοί που θα ξεγλιστρήσουν. Κυρίως το θέμα είναι να αποσυμφορηθούν τα οικοτροφεία. Ο αριθμός υιοθεσιών δεν επαρκεί για να καλύψει και η απόκλιση μεταξύ υιοθεσιών και εισαγωγών νέων παιδιών σε οικοτροφεία είναι αρκετά μεγάλη. Δεν μπορεί να συνεχιστεί αυτό.
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Άλλο το να κάνουν και άλλο το να μεγαλώνουν. Είπαμε, να λέμε και τις μαλακίες μας σε αυτό το φόρουμ αλλά δεν χρειάζεται να είναι τόσο χοντρές.

Έχεις το δικαίωμα να λες την άποψη σου, φτάνει να συμφωνείς μαζί μας...

 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,664 μηνύματα.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ακριβώς, δεν είναι σκέτες απόψεις αυτά, παρουσίασες έναν συγκεκριμένο συλλογισμό Gaspar.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,482 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται καν να το πάμε στις υιοθεσίες για να δούμε πως το πρόβλημα δεν έχει να κάνει με τα ίδια τα παιδιά αλλά με την μη αποδοχή της κοινωνίας. Αρκετά συχνή είναι και η επιλογή της παρένθετης μητέρας όπου και πάλι ενώ πρόκειται για μια μη κρατική συμφωνία, το κράτος δεν τον δέχεται ως γονιό, ούτε καν κηδεμόνα του παιδιού και αναγκάζει μόνο τον έναν να αναγράφεται ως πατέρας/μητέρα.

Εφόσον η φύση δεν επιτρέπει σε 2 ομοφύλους να κάνουν παιδιά δεν θα πρέπει να το επιτρέψει ούτε το κράτος.

Το παιδί δεν είμαι ούτε σκυλί ούτε αξεσουάρ για να καλύπτει τα κενά του καθενός.
Η ύπαρξη πατρικου και μητρικού προτύπου είναι πολύ σημαντικα για την εξέλιξη του.
Άρα το ίδιο να ισχύει και για τους ετερόφυλους που δεν μπορούν να κάνουν παιδιά να φανταστώ; Ποτέ ξανά κανένα υιοθετημένο παιδί γιατί το κράτος δεν είναι για να καλύπτει τα κενά του καθενός...
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Η ύπαρξη πατρικου και μητρικού προτύπου είναι πολύ σημαντικα για την εξέλιξη του.

Θα συμφωνήσω πως θα πρέπει να υπάρχει πατρικό και μητρικό πρότυπο, αλλά όσον αφορά την φύση, υπάρχουν Γυναίκες που δεν μπορούν να γεννήσουν, για ιατρικούς λόγους, οπότε εάν θέλουν παιδί,θα πρέπει να τις δίνεται η δυνατότητα να υιοθετήσουν.

Θέλω να καταλήξω πως κακώς ανέφερες την φύση,αλλά πατρικό και μητρικό πρότυπο πρέπει να υπάρχει.Ενα παιδί straight με gay γονείς ίσως αντιμετωπίσει προβλήματα στην ζωή του και στην αντίληψη του ως πρός την κοινωνία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,006 μηνύματα.
Πόση ανελευθερία πια ρε Χιμελα και κεντρική εξουσία? Ήμαρτον. Η ειρωνεία είναι πως λες ότι δεν θέλει να υπακούς σε κανέναν και δεν μπορείς τις θρησκείες, αλλά όταν μιλάμε για μια κρατική αρχή εκεί είσαι οκ όχι μόνο να υπακούσεις αλλά και να τους εκχωρήσεις την εξουσία να ελέγχουν άμεσα ποιος θα κάνει παιδί και ποιος όχι.

Είναι πολύ πιο σημαντικό για μια κοινωνία να τεκνοποιεί όποιος θέλει και να επωμιζόμαστε τις συνέπειες των άχρηστων παρά να έχουμε μια κεντρική αρχή που θα λέει ποιος επιτρέπεται και ποιος όχι. Όπως επίσης είναι πολύ πιο σημαντικό ο κάθε γονιός να έχει το δικαίωμα να μαθαίνει στα παιδιά του ότι αυτός θέλει, ακόμη και αν αυτά είναι οι μεγαλύτερες μαλακίες παρά να έχουμε ένα κεντρικό δόγμα.

Και τα παραπάνω ισχύουν γιατί οι αγορές είναι πάντα καλύτερες από τα μονοπώλια.

Αν θες ευγονικό πληθυσμό και καλύτερους γονείς σταματάς να ταίζεις τους άχρηστους. Δεν εκχωρείς στο κράτος το δικαίωμα να λέει ποιος θα γεννήσει και ποιος όχι.
Μα τί σχέση έχει το να σού λέει μια θρησκεία τί θα φας και πότε με το να αποφασίζει μια ανώτερη αρχή (= επαϊοντες ειδικοί κι όχι κάθε τυχάρπαστος) για κάτι τόσο σημαντικό όσο το να κάνεις και να μεγαλώνεις παιδιά; Το πρώτο γίνεται για να κρατάς το πλήθος κοιμισμένο και να μην μπορεί να σκεφτεί μόνο του, το δεύτερο θα γινόταν για να γεννιούνται και να μεγαλώνουν παιδιά με κατάλληλους γονείς που δε θα τα κάνουν fucked up ψυχολογικά και ψυχικά. Τόσους νόμους υπακούμε, θα μας πείραζε ένας ακόμη, ο πιο σημαντικός κατ' εμέ;

Όταν λες "σταμάτα να ταϊζεις τους άχρηστους" τί εννοείς; Γιατί πιο πάνω λες οτι δέχεσαι κι οι άχρηστοι να κάνουν παιδιά και έχω μπερδευτεί.

Έλεγχος καταλληλότητας γονέων πρέπει να υπάρχει για όλους.
Σόρρυ αλλά συμφωνείς με τον Χάκερ που λέει να μην υπάρχει τέτοιο πράγμα και στο αμέσως επόμενο ποστ σου γράφεις οτι πρέπει να υπάρχει. Μήπως έχεις μπερδευτεί κι εσύ;

Εφόσον η φύση δεν επιτρέπει σε 2 ομοφύλους να κάνουν παιδιά δεν θα πρέπει να το επιτρέψει ούτε το κράτος.
Οκ οπότε αν κάποιος πάθει καρκίνο να μην πάρει φάρμακα εφόσον η φύση θέλει αυτούς που παθαίνουν καρκίνο να πεθαίνουν κιόλας. Ή αν μια έγκυος γυναίκα κινδυνέψει στην εγκυμοσύνη της οι γιατροί να την αφήσουν να πεθάνει εφόσον η φύση θέλει να επιζούν μόνο τα πολύ δυνατά μωρά και τα υπόλοιπα να πεθαίνουν. And so on.
Το παιδί δεν είμαι ούτε σκυλί ούτε αξεσουάρ για να καλύπτει τα κενά του καθενός.
Αυτό το λες και σε όλους τους ετεροφυλόφιλους που κάνουν παιδιά για όλους τους λάθος λόγους; Ελπίζω έτσι;
Η ύπαρξη πατρικου και μητρικού προτύπου είναι πολύ σημαντικα για την εξέλιξη του.
Ναι γιατί έχουμε δει εδώ και αιώνες που τα παιδιά μεγαλώνουν με μαμά και μπαμπά οτι όλων η εξέλιξη ήταν γαμάτη. Δεν είχαμε ποτέ ούτε βιαστές, ούτε δολοφόνους, ούτε εγκληματίες, ούτε ψυχικά άρρωστους, η κοινωνία ήταν πάντα ένας παράδεισος.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,617 μηνύματα.
Σόρρυ αλλά συμφωνείς με τον Χάκερ που λέει να μην υπάρχει τέτοιο πράγμα και στο αμέσως επόμενο ποστ σου γράφεις οτι πρέπει να υπάρχει. Μήπως έχεις μπερδευτεί κι εσύ;
Το μήνυμα του hack3r είχε πολλά διαφορετικά στοιχεία μέσα. Με κάποια συμφωνούσα με κάποια άλλα όχι. Παρόλα αυτά η τοποθέτηση του στο θέμα μου αρέσει για αυτό και την υποστήριξα. Σε αυτό το θέμα προτείνω λύσεις χωρίς να είμαι σίγουρος για το αν είναι ορθές ή εφαρμόσιμες οπότε ακούω ακόμα πιο σοβαρά τα αντίθετα επιχειρήματα. Δεν είμαι σίγουρος για όσα λέω. Μεγαλύτερη "εμπιστοσύνη" δείχνω στα επιχειρήματα του hack3r παρά στα δικά μου σε αυτό το θέμα.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Μα τί σχέση έχει το να σού λέει μια θρησκεία τί θα φας και πότε με το να αποφασίζει μια ανώτερη αρχή (= επαϊοντες ειδικοί κι όχι κάθε τυχάρπαστος) για κάτι τόσο σημαντικό όσο το να κάνεις και να μεγαλώνεις παιδιά; Το πρώτο γίνεται για να κρατάς το πλήθος κοιμισμένο και να μην μπορεί να σκεφτεί μόνο του, το δεύτερο θα γινόταν για να γεννιούνται και να μεγαλώνουν παιδιά με κατάλληλους γονείς που δε θα τα κάνουν fucked up ψυχολογικά και ψυχικά. Τόσους νόμους υπακούμε, θα μας πείραζε ένας ακόμη, ο πιο σημαντικός κατ' εμέ;
Σαν δυστοπικό σενάριο ακούγεται και να κρύβαμε τις εγκυμοσύνες μας και να κλείναμε τα παιδιά μας σε κανένα υπόγειο για να μη μας τα πάρουν . Για ταινία τρόμου καλό ακούγεται :jumpy:
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το γεγονός πως η ελληνική κοινωνία δεν αποδέχεται ούτε γι' αστείο το homeschooling δείχνει πως το κράτος ενδιαφέρεται εξ' ολοκλήρου για το πως θα διαμορφώνονται τα παιδιά.

Το γεγονός πως ελάχιστοι απαιτούν τον "εκσυγχρονισμό" αυτό από το κράτος, δείχνει πως έχουμε τόσους NPCs που δε μας αξίζει να έχουμε το δικό μας έθνος. Ας μας πάρει ο πασάς 'Ερντο.

Το ζήτημα δεν είναι μόνο το αν τα παιδιά που δε μπορούν να μεγαλώσουν σε υγιή οικογένεια είναι καλύτερο να μεγαλώνουν σε ορφανοτροφείο ή σε σπίτι ομοφυλόφιλων. Το ζήτημα είναι να υπάρχει και να ενισχύεται το έδαφος για να αναπτυχθεί ο ανώτερος τύπος παιδιού και ανθρώπου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι γιατί έχουμε δει εδώ και αιώνες που τα παιδιά μεγαλώνουν με μαμά και μπαμπά οτι όλων η εξέλιξη ήταν γαμάτη. Δεν είχαμε ποτέ ούτε βιαστές, ούτε δολοφόνους, ούτε εγκληματίες, ούτε ψυχικά άρρωστους, η κοινωνία ήταν πάντα ένας παράδεισος.
Ναι. Ηταν. Αυτοί έχτισαν όλα αυτά που απολαμβάνεις σήμερα και μείωσαν τραγικά τον αριθμό των ατόμων που βια΄ζουν, κλέβουν, σκοτώνουν κλπ. Αυτά, βέβαια, μέχρι να αρχίσει η ιδεολογία που εσύ πρεσβέυεσαι να τα αντιστρέφει. "Εχεις ιδέα πόσο πιο ασφαλές ήταν το λονδίνο πριν 100 χρόνια π.χ.;
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα τί σχέση έχει το να σού λέει μια θρησκεία τί θα φας και πότε με το να αποφασίζει μια ανώτερη αρχή (= επαϊοντες ειδικοί κι όχι κάθε τυχάρπαστος) για κάτι τόσο σημαντικό όσο το να κάνεις και να μεγαλώνεις παιδιά; Το πρώτο γίνεται για να κρατάς το πλήθος κοιμισμένο και να μην μπορεί να σκεφτεί μόνο του, το δεύτερο θα γινόταν για να γεννιούνται και να μεγαλώνουν παιδιά με κατάλληλους γονείς που δε θα τα κάνουν fucked up ψυχολογικά και ψυχικά.

Καταρχάς το να σου πει μια θρησκεία ποτέ θα φας είναι μάλλον εγγυρη γνώση, διότι η πρακτική γνωσεολογια των θρησκειών έχει προέλθει από χιλιετίες εμπειρισμου και έχει αντέξει και σε αυτές. (ο λόγος που πρέπει να αξιολογούμε σοβαρά τις παραδόσεις και όχι αν τις πετάμε στον κάλαθο των αχρήστων ελαφρά τη καρδιά, ως ανάχρονιστικες). Όσον αφορά το κράτος και τους εμπειρογνωμονες του επιτρεψέ να βάλω τα γέλια. Οι νόμοι του κράτους σπάνια έχουν το καλό του "λαού" ως στόχο και είναι απλά συνήθως το αποτέλεσμα των διαφόρων συγκρούσεων δύναμης στα ανώτερα κοινωνικα στρώματα. Ειδικά σε ένα πολίτευμα τόσο βρωμερό όσο το σημερινο δημοκρατικό όπου η εξουσία εξαγοράζεται μέσω της προπαγάνδας της μάζας από άντρες που δεν έχουν καμιά παραδοσιακή ανδρική αρετή είναι πολύ εύκολο να καταλάβεις γιατί δεν πρέπει για κανένα λόγο να δίνεις παραπάνω δύναμη σε αυτό το τέρας.
Οπως σου είπα και πριν ή επιστήμη δεν είναι αμερόληπτη, υπάγεται και αυτή σε συμφέροντα. Έχουμε 50 χρόνια ας πούμε που μας πιπιλιζουν το μυαλό ότι πρέπει να τρώμε 5 γεύματα την μέρα γεμάτα δημητριακά για να είμαστε υγιείς λόγο επιστημονικων ερευνών που ξεκίνησαν από εταιρίες δημητριακών και μόλις πρόσφατα άρχισε η επιστημονική κοινότητα να κάνει challenge αυτές τις αφηγήσεις. Γονιδιακες έρευνες που θεωρούνται ρατσιστικες θαβονται, fake έρευνες προωθούνται συνεχώς γιατι το ακαδημαϊκό σύστημα είναι στημενο με τέτοιο τρόπο που να σπρώχνει τον ερευνητή να δημοσιεύσει ουαου αποτελέσματα αντι να κάνει αληθή έρευνα, αρνητικές έρευνες δεν δημοσιευονται κοκ. Σε καμία περίπτωση το επιστημονικό μας σύστημα δεν είναι διαφανές σε βαθμό που να του έχουμε τυφλή πίστη λοιπόν και να του εκχωρουμε τέτοιες εξουσίες.

Τόσους νόμους υπακούμε, θα μας πείραζε ένας ακόμη, ο πιο σημαντικός κατ' εμέ;

Εδώ βρίσκεται πολύ καλά συνοψισμενος ο τρόπος σκέψης που οδηγεί στις ανελεύθερες κοινωνίες. Και για να γίνω και λίγο καυστικός, είναι αναμενος καθώς οι γυναίκες σχεδόν πάντα επιλέγουν την ασφάλεια αντί για την ελευθερία.


Όταν λες "σταμάτα να ταϊζεις τους άχρηστους" τί εννοείς; Γιατί πιο πάνω λες οτι δέχεσαι κι οι άχρηστοι να κάνουν παιδιά και έχω μπερδευτεί.

Οτιδήποτε επιδοτείς αυξάνεται, οτιδήποτε φορολογεις μειώνεται. Αν θες σωστές κοινωνίες δημιουργείς τις προϋποθέσεις ώστε οι σωστοί γονείς και ανθρωποι να επιβιώνουν περισσότερο μέσα από ένα δαρβινικο κοινωνικό σύστημα. Αυτο δημιουργεί ευγονικη τάση στον πληθυσμό και καλύτερες μελλοντικές κοινωνίες. Και ναι, θες το δαρβινικο κοινωνικό σύστημα για να το επιτυχείς αυτό και όχι τον μπαμπά κράτος να λέει ποιος θα γεννησει και ποιος όχι, γιατι ειναι αδύνατον να ξέρεις a priori ποιος θα γίνει καλός γονιός και ποιος όχι.
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,017 μηνύματα.
Έχουμε 50 χρόνια ας πούμε που μας πιπιλιζουν το μυαλό ότι πρέπει να τρώμε 5 γεύματα την μέρα γεμάτα δημητριακά για να είμαστε υγιείς λόγο επιστημονικων ερευνών που ξεκίνησαν από εταιρίες δημητριακών και μόλις πρόσφατα άρχισε η επιστημονική κοινότητα να κάνει challenge αυτές τις αφηγήσεις.
Σορρυ για το offtopic αλλα οντως δεν ισχυει αυτο; Δηλαδη απλως μαλακιζομαι κανα 6μηνο τωρα που λεω οτι κανω υγιεινη διατροφη και μπουκωνω 5 γευματα την ημερα...
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σορρυ για το offtopic αλλα οντως δεν ισχυει αυτο; Δηλαδη απλως μαλακιζομαι κανα 6μηνο τωρα που λεω οτι κανω υγιεινη διατροφη και μπουκωνω 5 γευματα την ημερα...
Yes dude. Περιορισου σε ένα γεύμα τη μέρα και δες τι ωραία που είναι η ζωή.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top