Υπάρχει πραγματική φιλία στην ζωή σας;

Πιστεύετε ότι έχετε αληθινούς φίλους;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 140)
  • Έχω αληθινούς φίλους

• Δεν έχω αληθινούς φίλους

• ΔΞ/ΔΑ

Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,913 μηνύματα.
Έλα βρε αγόρι μου κι εσύ, δεν είσαι αφελής. Απλά ήθελες πάρα πολύ να κάνεις φιλιες και είχες ενθουσιαστεί. Πολύ λογικό. Πως ξέρεις ότι σε θέλουν μόνο για να τους βοηθάς; Τους έχεις μιλήσει; Ή μήπως είναι δικές σου σκέψεις αυτές;

Από όταν τελειώσαμε την σχολή για καλοκαίρι μόνο εγώ στέλνω να δω τι κάνουν εκείνοι τίποτα.Ειχαμε βγει πριν τις διακοπές έξω και μιλούσαν μεταξύ τους και εμένα με αγνοούσαν.Τελος μου στέλνει ο ένας από τους δυο στο άκυρο και μου λέει να γράψω εγώ αντί για αυτόν λογιστική στην ηλεκτρονική εξεταστική του Σεπτεμβρίου.

Στεναχωριέμαι πολύ με αυτή την κατάσταση.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Έχεις δίκιο απλά μάλλον είμαι πολύ αφελής τελικά.

Όχι, απλά είσαι ακόμη πρώτο έτος.

Οι φιλίες κρατάνε όσο είστε στο ίδιο μέρος. Μετά είτε αραιώνουν είτε δεν υπάρχουν, μέχρι να ξαναβρεθείτε. Δεν είναι κάτι περίεργο.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,913 μηνύματα.
Όχι, απλά είσαι ακόμη πρώτο έτος.

Οι φιλίες κρατάνε όσο είστε στο ίδιο μέρος. Μετά είτε αραιώνουν είτε δεν υπάρχουν, μέχρι να ξαναβρεθείτε. Δεν είναι κάτι περίεργο.
Ευχαριστώ πολύ!!

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,528 μηνύματα.
Νομιζα ότι είχα δυο πολύ καλούς φίλους.Οταν όμως σου μιλούν μόνο για βοήθεια στα μαθήματα και μετά σε ξεχνούν αυτό είναι που πονάει 😥😥
Νομίζω ότι το παίρνεις πολύ πιο κατάκαρδα από όσο πρέπει. Άτομα που ξέρεις με το ζόρι 3-4 μήνες δεν είναι να βγάζεις αμέσως το συμπέρασμα ότι βρήκες τους φίλους της ζωής σου. :P Αυτά ο χρόνος τα δείχνει.
Ε τώρα αν έχεις να κάνεις με παρτάκιδες δεν ασχολείσαι άλλο σιγά τα αυγά. Συμβαίνουν αυτά.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,662 μηνύματα.
Από όταν τελειώσαμε την σχολή για καλοκαίρι μόνο εγώ στέλνω να δω τι κάνουν εκείνοι τίποτα.Ειχαμε βγει πριν τις διακοπές έξω και μιλούσαν μεταξύ τους και εμένα με αγνοούσαν.Τελος μου στέλνει ο ένας από τους δυο στο άκυρο και μου λέει να γράψω εγώ αντί για αυτόν λογιστική στην ηλεκτρονική εξεταστική του Σεπτεμβρίου.

Το τι εχει ο καθενας στο μυαλο του δεν μπορουμε να το ξερουμε με σιγουρια. Οταν εσυ στελνεις αυτοι πως ανταποκρινονται; Ειναι ψυχροι και σε αποφευγουν ή φερονται οπως παντα; Επισης το να σε αγνοουν σε μια παρεα δεν υφισταται. Υποψιαζομαι οτι δεν μιλουσες πολυ και περιμενες οι αλλοι να σου δωσουν τον λογο. Μεγα λαθος, οταν θελεις κατι να πεις, το λες. Οχι με αγενεια φυσικα, δεν θα διακοψεις, αλλα θα παρεις τον χωρο που θες εσυ στην συζητηση, δεν θα περιμενεις την αδεια κανενος.
Οπως και να εχει, επειδη τους ηξερες και λιγο καιρο, να θυμασαι το εξης. Το πιθανοτερο ειναι να στενοχωριεσαι περισσοτερο για το γεγονος οτι χαλασε μια φιλια που καταφερες να κανεις (υποθετω με κοπο γιατι μου φαινεσαι κλειστος ανθρωπος) παρα για τα ιδια τα ατομα (κανετε πολυ λιγο καιρο παρεα για να προλαβετε να δεθειτε τοσο).
Εισαι πολυ μικρουλης και σιγουρα θα κανεις πολλες παρεες και φιλιες στο μελλον :)
Κανείς δεν γεννήθηκε με τσιπακι που να του λέει ποιον μπορεί να εμπιστευτεί και ποιον όχι...όλοι μα στην έχουμε πατήσει και θα την πατήσουμε πολλές φορές στην ζωή μας...
Κανεις δεν γεννηθηκε με τσιπακι αλλα το να ξεχωριζεις και να ξεσκαρταρεις τους ανθρωπους ειναι skill που το αποκτας με τα χρονια. Οχι πως δεν υπαρχει περιθωριο λαθων παρα το μεγαλο της ηλικιας καποιου.

Lancelot

Διάσημο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,715 μηνύματα.
Υπάρχει πραγματική φιλία στην ζωή σας;

Όχι, μόνο γνωστοί και εχθροί.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,528 μηνύματα.
Φώτη αν βλέπεις όλον τον κόσμο με μισό μάτι επειδή δεν έκατσε μια παρέα μη περιμένεις να πάει καλύτερα η φάση σου. :P

Lancelot

Διάσημο μέλος

Φώτη αν βλέπεις όλον τον κόσμο με μισό μάτι επειδή δεν έκατσε μια παρέα μη περιμένεις να πάει καλύτερα η φάση σου. :P
Βασικά θα έπρεπε εξ'αρχής να είναι καχύποπτος για να μην φάει τα μούτρα του.

Gate4

Επιφανές μέλος

Βασικά θα έπρεπε εξ'αρχής να είναι καχύποπτος για να μην φάει τα μούτρα του.
Δεν είπα να μη φιλτράρει τους ανθρώπους με τους οποίους συναναστρέφεται. Αλλά αυτό έχει διαφορά με το να έχει ένα μουντ "όλοι είναι γτπ/συμφεροντολόγοι/μαλάκες/δενμπορωνακανωπαρεαμεκανεναν". Δηλαδή ή θα φας τα μούτρα σου ή θα γίνεις ερημίτης; Υπάρχει μέσο στάδιο. :P

Lancelot

Διάσημο μέλος

Δεν είπα να μη φιλτράρει τους ανθρώπους με τους οποίους συναναστρέφεται. Αλλά αυτό έχει διαφορά με το να έχει ένα μουντ "όλοι είναι γτπ/συμφεροντολόγοι/μαλάκες/δενμπορωνακανωπαρεαμεκανεναν". Δηλαδή ή θα φας τα μούτρα σου ή θα γίνεις ερημίτης; Υπάρχει μέσο στάδιο. :P
Είτε ερημίτης είτε στυλίτης καλύτερα από το να ζεις μια πλασματική συμπεριφορά

Gate4

Επιφανές μέλος

Είτε ερημίτης είτε στυλίτης καλύτερα από το να ζεις μια πλασματική συμπεριφορά
Δεν είπα κάπου να κάνει παρέα με άτομα που δεν γουστάρει ή τον εκμεταλλεύονται. Δεν είμαι των άκρων. Αλλά θεωρώ οι φίλοι είναι πολύ βασικό στοιχείο της ζωής μας.
Στην τελική μπορώ να πω ότι ξέρω ανθρώπους μεγαλύτερης ηλικίας που οι φίλοι τους τους φέρθηκαν σαν οικογένεια και η οικογένεια τους σαν σκουπίδια. Σιτ χάπενς με τα πάντα δε σημαίνει ότι πρέπει να είμαστε αρνητικοί.

Lancelot

Διάσημο μέλος

@Gate4 τι σημαίνει για εσένα φιλία ; Είναι η φίλη που μπορεί να είστε 3 χρόνια μαζί και μετά να σπάσετε ;
η διαφορά μου είναι ότι πρέπει να γίνει αναπροσαρμογή της λέξης φιλίας. Διότι πλέον έχει καταντήσει αηδία.

Gate4

Επιφανές μέλος

@Gate4 τι σημαίνει για εσένα φιλία ; Είναι η φίλη που μπορεί να είστε 3 χρόνια μαζί και μετά να σπάσετε ;
Όχι τις φιλίες τις δοκιμάζει ο χρόνος και σίγουρα θέλει προσπάθεια να μη χαθεί με τον καιρό. Αυτά που λες είναι παρέες που όλοι είχαμε και κάποια στιγμή έσπασαν. Όπως είπα ούτε η οικογένεια μπορεί να είναι σωστή αυτό δε σημαίνει ότι στέλνουμε κάθε περίπτωση στο ανάθεμα.

Lancelot

Διάσημο μέλος

Όχι τις φιλίες τις δοκιμάζει ο χρόνος και σίγουρα θέλει προσπάθεια να μη χαθεί με τον καιρό. Αυτά που λες είναι παρέες που όλοι είχαμε και κάποια στιγμή έσπασαν. Όπως είπα ούτε η οικογένεια μπορεί να είναι σωστή αυτό δε σημαίνει ότι στέλνουμε κάθε περίπτωση στο ανάθεμα.
Επομένως, η χρησιμοποίηση της λέξης <<φίλος>> ή <<φίλη>> θα πρέπει να γίνεται πολύ προσεκτικά.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25,889 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 5,322 μηνύματα.
Νομιζα ότι είχα δυο πολύ καλούς φίλους.Οταν όμως σου μιλούν μόνο για βοήθεια στα μαθήματα και μετά σε ξεχνούν αυτό είναι που πονάει 😥😥

Έτυχε να πέσεις σε λάθος άτομα που ουδεμία θέση έχουν στη ζωή σου. Αν έχεις όρεξη να κοινωνικοποιηθείς, να αποκτήσεις νέους φίλους, τότε θα πρέπει να εκμεταλλευτείς τις ευκαιρίες που σου δίνονται (αν και λόγω ιού τώρα είναι λίγο πιο δύσκολα) και να γνωρίσεις κόσμο, πολύ κόσμο. Αν ήξερες πόσες παρέες γνώρισα ως φοιτήτρια, θα νόμιζες ότι κάνω κάποιου είδους κοινωνικό πείραμα. Ε, εν τέλει 2-3 άτομα άξιζαν και μ' αυτά όσο πάει και αραιώνει η επικοινωνία μας. Ξέρω όμως πως όταν ξαναβρεθούμε θα είναι σαν να μην άλλαξε τίποτα. Αυτό μετράει.

Και μη βιάζεσαι να κάνεις κολλητούς, αυτό έρχεται πολύ δύσκολα, ειδικά αν δε σου έμεινε απ' την παιδική σου ηλικία κανείς. Ξεκίνα γι' αρχή να βρεις κάποια άτομα με τα οποία μοιράζεσαι ίδια ενδιαφέροντα και αξίες, να περνάς ευχάριστα όταν βγαίνεις μαζί τους και να υπάρχει επικοινωνία. Τη σχολή άστην απ' έξω. Ξέρω ότι σου αρέσει να καμαρώνεις για τους βαθμούς σου και την πρόοδό σου γενικότερα, αλλά αν προβάλλεις τον εαυτό σου σαν το φυτουκλάκι της σχολής, έτσι θα σε αντιμετωπίζουν (όπως και αποδείχθηκε). Και αν βλέπεις ότι σε προσεγγίζουν με τέτοιες προθέσεις, άλλαζε θέμα ή, σε τελική ανάλυση, γνώρισε άτομα από άλλες σχολές.

Σε επόμενο στάδιο, διάλεξε αυτούς που μπορείς να εμπιστευτείς, ανθρώπους σοβαρούς και μετρημένους. Κι αν δεις κανέναν από αυτούς να ξεβολευεται για σένα, να σε στηρίζει και να σε βοηθά χωρίς να του το ζητήσεις, θεώρησε τον εαυτό σου πολύ τυχερό. Αλλά μην έχεις απαιτήσεις να είστε αυτοκόλλητοι για μια ζωή. Όσο οι άνθρωποι μεγαλώνουν, οι πορείες τους με των φίλων τους αποκλίνουν. Δουλειές, σχέσεις, παιδιά, γατιά, μετακομίσεις σε άλλες πόλεις, προέχουν άλλα μετά.

Και τέλος, μην ξεχνάς ότι υπάρχουν κι οι κοπέλες εκεί έξω. Κοπέλες για να κάνεις σχέση και να χτίσεις μια άλλου είδους φιλία παράλληλα. Σίγουρα δεν είναι το ίδιο με μια καθαρή φιλία, αλλά δεν παύει να είναι μια οικειότητα κι αυτή. Όπως και να χει, εύχομαι να βρεις αυτό που ζητάς.

On topic, μπορεί στις σχέσεις μου μέχρι στιγμής να μην έχω δει και πολύ φως, αλλά στις φιλίες με θεωρώ πολύ τυχερή. 17 χρόνια φιλίας με τους περισσότερους, λίγο λιγότερα με κάποιους και λίγο περισσότερα με κάποιους άλλους. Δέθηκα με καλά παιδιά που δεν έχω να τους προσάψω τίποτα, μοναχά τους ευχαριστώ που είναι δίπλα μου.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13,451 μηνύματα.
Σε επόμενο στάδιο, διάλεξε αυτούς που μπορείς να εμπιστευτείς, ανθρώπους σοβαρούς και μετρημένους. Κι αν δεις κανέναν από αυτούς να ξεβολευεται για σένα, να σε στηρίζει και να σε βοηθά χωρίς να του το ζητήσεις, θεώρησε τον εαυτό σου πολύ τυχερό.

Αυτο δεν ισχύει για όλους. Θυμαμαι ηδη 2 προσφατες περιπτώσεις που πήρα μέρος και οταν ηρθε η στιγμή της ανταπόδωσης έφαγα άκυρο πανηγυρικο. Επομένως απο μένα ειναι Χ στο εξής. Αν ξανατυχει περιστατικο και ειμαι μπροστά... θα ζυγισω τη κατάσταση θα σκεφτω οτι σε αναλογη περιπτωση ο Α δεν έκανε το ιδιο ως όφειλε και θα το παιξω ουδέτερος.

Οσο για τον Φώτη , εγω σε αντιθεση με ολους τους υπολοιπους εδώ. Θα σταθώ στην κριτική ως προς αυτον.

Μπορει και εσυ ρε Φωτη κάποιες φορές να κολλάς και να εχεις ιδιοτροπιες που στον άλλον την σπάνε. Δεν λέω οτι εισαι κακό παιδί. Αλλα μήπως θα πρέπει να κοιτάξεις να βελτιωθείς σε κάποιους τομείς;

στη τελική δεν παιρνω το μέρος κανενος! Ολοι έχουν κάνει τα λάθη τους.Εμεις θέλουμε ολοι να τα βρουν και να επιλύσουν τις διαφορές τους ειρηνικά!

Αυτο το τελευταιο ειναι προβα για τις περιπτώσεις της 1ης παραγραφου :P :D

Guest 882291

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Πες του ναι φίλε μου θα δώσω εγώ την λογιστική για σένα αλλά θα με πληρώσεις 150 ευρώ για τον κόπο μου. :D

Χρήστες Βρείτε παρόμοια