Φαγητό - Υποκατάστατα. Αντί για... Τι;

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Για δωστε ιδεες..

1. Αντί για λευκό ψωμί, τι;
2. Αντί για κίτρινο τυρί πολλα λιπαρά, τι;
3. Αντί για σουβλάκι, τι;
4. Αντί για κρουασάν, τι;
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Για δωστε ιδεες..

1. Αντί για λευκό ψωμί, τι;
2. Αντί για κίτρινο τυρί πολλα λιπαρά, τι;
3. Αντί για σουβλάκι, τι;
4. Αντί για κρουασάν, τι;
1. Καθολου ψωμι ή πολυσπορο/ολικης αλεσεως
2. Κιτρινο τυρι με λιπαρα, δεν υπαρχει λογος να τα μειωσεις. Τα λιπαρα δεν ειναι κακα.
3. Σουβλακι χωρις πιτα; Οταν λες σουβλακι εννοεις σουβλακι ή γυρο; Εσεις εκει κατω εχετε ενα θεμα με τις ονομασιες
4. Αναλογα πως τα τρως. Αν τα τρως με ζαμπον και τυρι, τοτε απλα κανε σαντουιτς. Αν τα τρως με μαρμελαδα, nutella, pistachio cream τοτε αντικατεστησε τα με ψωμι, αν τα τρως σκετα μη τα τρως καν. Κατα την γνωμη μου δεν ειναι καλο να περιοριζεις την διατροφη σου. Ελαττωσε τα. Μη τρως καθε μερα. Φαε 1 την εβδομαδα.

Περιορισε υδατανθρακες περισσοτερο παρα λιπαρα. Δεν ξερω γιατι εχουν ενοχοποιηθει τοσο. Αν φας λιπαρα σε κρατανε γεματη πιο πολλες ωρες. Εγω σημερα που εφαγα ενα μπολ γαλα με cheerios για πρωινο, εχω πεθανει της πεινας. Αν φαω ομελεττα με τυρι φετα και bacon με κραταει και δεν σκεφτομαι ολη την ωρα το φαγητο.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Για δωστε ιδεες..

1. Αντί για λευκό ψωμί, τι;

Όσο περισσότερες φυτικές ίνες έχει το ψωμί, τόσο πιο αργά διασπάται από τον οργανισμό σου και τόσο πιο ομαλή είναι η αποδέσμευση της γλυκόζης, άρα και το αίσθημα του κορεσμού. Οπότε όσο πιο μαύρο το ψωμί, τόσο καλύτερα. Οι φυτικές ίνες επίσης βοηθούν πολύ στην ομαλή λειτουργία του εντέρου, οπότε είναι σημαντικό να τις προσλαμβάνεις.

2. Αντί για κίτρινο τυρί πολλα λιπαρά, τι;

Το τυρί είναι μια πολύ υγιεινή τροφή, αλλά επειδή έχει υψηλό θερμιδικό περιεχόμενο, πρέπει να καταναλώνεις μικρή ποσότητα. Επομένως, μη σε ανησυχούν τα λιπαρά καθαυτά (καθώς τα χρειάζεσαι), αλλά προσπάθησε να κόβεις μικρές μερίδες.

3. Αντί για σουβλάκι, τι;

Αν θες να γλιτώσεις το χοιρινό λίπος, πάρε σουβλάκι κοτόπουλο.

4. Αντί για κρουασάν, τι;

Μια μπαγκέτα ολικής με φιλέτο κοτόπουλο, σαλάτα, ρόκα, τριμμένο τυρί και μια βινεγκρετ. Μια μπαγκέτα ολικής με καπνιστό σολομό, σπανάκι, αγγούρι, ρόκα, κρέμα τυρί, λαιμ και άνηθο. Μια μπαγκέτα με φιλέτο κοτόπουλο, γκούντα, ντομάτα, μουστάρδα. Ό,τι θες εσύ, απλώς να μην έχει 1) μαγιονέζα, 2) λευκό ψωμί και 3) αλλαντικά.

Για γλυκές επιλογές, μπορείς να φτιάξεις μόνη σου μπάρες δημητριακών με ξηρούς καρπούς, αποξηραμένα φρούτα, βρώμη, σπόρους και μέλι/ταχίνι/φυστικοβουτυρο/μαύρη σοκολάτα.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Τέλεια!!


Αντί για καφε, τι;;
Αντι για γιαουρτι, τι; Γενικά για να μη τρώει κάποιος κάθε μέρα γιαουρτι με τι μπορεί να το αντικαταστήσει;
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Γειααα
Μου δίνετε ιδέες για πρωινό; εκτός από κουλουρι, γάλα και ψωμί με βουτυρο κ μέλι και δημητριακα
Αποκλείεται η βρώμη, μπέικον και αλλαντικά. Και το αυγό. Πρωί πρωι δεν τα μπορώ.

Κάτι άλλο;;;
Και για μένα κ για τα παιδια γιατί βαρεθήκαμε τα ίδια όλη την ωρα
Αν και στα παιδια ένα αυγουλακι το πρωι θα το δοκιμάσω. Λέτε να ανακατευτουν; δεν ξέρω εγώ όταν τρώω κ μετα πλένω τα δόντια μου ανακατευομαι
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Γειααα
Μου δίνετε ιδέες για πρωινό; εκτός από κουλουρι, γάλα και ψωμί με βουτυρο κ μέλι και δημητριακα
Αποκλείεται η βρώμη, μπέικον και αλλαντικά. Και το αυγό. Πρωί πρωι δεν τα μπορώ.

Κάτι άλλο;;;
Και για μένα κ για τα παιδια γιατί βαρεθήκαμε τα ίδια όλη την ωρα
Αν και στα παιδια ένα αυγουλακι το πρωι θα το δοκιμάσω. Λέτε να ανακατευτουν; δεν ξέρω εγώ όταν τρώω κ μετα πλένω τα δόντια μου ανακατευομαι
Είναι μαμά αυτή που επιμελείται το μπλογκ και δημιουργεί συνταγές κατάλληλες και για βρέφη-μωρά-παιδιά. Ελπίζω να σου δώσει ωραίες ιδέες.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Είναι μαμά αυτή που επιμελείται το μπλογκ και δημιουργεί συνταγές κατάλληλες και για βρέφη-μωρά-παιδιά. Ελπίζω να σου δώσει ωραίες ιδέες.
Είδα στα γρηγορα αλλά αυτά θέλουν προετοιμασια
.. Κέικ.. Πίτες πανκεικς... Δεν έχω χρόνο.. Θέλω κάτι έτοιμο παιδια δεν μπορώ το πρωι. Θελω ποση ωρα να τα ξυπνησω και να τα ντυσω
Ένα ντυνω άλλο παει καναπε κ ξανακοιμάται. Το σηκώνω και το άλλο το χει σκάσει απο το τραπεζι. Θέλει γρήγορες κινήσεις. Ένα αυγό να βρασω ναι(που μπορώ κι από βράδυ να το χω κάνει αυτό)...ξυπναμε στις 7 και 7.55 πρεπει ναχουμε φυγει απο το σπίτι. Το δικό μου πρωινο το τρωω μετά αφου γυρισω
Θα τα χαζέψω όμως σε ευχαριστώ!!
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Είδα στα γρηγορα αλλά αυτά θέλουν προετοιμασια
.. Κέικ.. Πίτες πανκεικς... Δεν έχω χρόνο.. Θέλω κάτι έτοιμο παιδια δεν μπορώ το πρωι. Θελω ποση ωρα να τα ξυπνησω και να τα ντυσω
Ένα ντυνω άλλο παει καναπε κ ξανακοιμάται. Το σηκώνω και το άλλο το χει σκάσει απο το τραπεζι. Θέλει γρήγορες κινήσεις. Ένα αυγό να βρασω ναι(που μπορώ κι από βράδυ να το χω κάνει αυτό)...ξυπναμε στις 7 και 7.55 πρεπει ναχουμε φυγει απο το σπίτι. Το δικό μου πρωινο το τρωω μετά αφου γυρισω
Θα τα χαζέψω όμως σε ευχαριστώ!!
Καταλαβαίνω. Πρέπει να είναι πολύ απαιτητικό. Το αυγό είναι όντως μια καλή και πολύ γρήγορη λύση. Από την άλλη, κάποιες συνταγές μπορείς να τις έχεις ετοιμάσει αποβραδίς. Για παράδειγμα, μπορείς να κάνεις κάποια από τα υγιεινά μάφιν που έχει στο μπλογκ και να τρώνε από 1-2 μαζί με ένα αυγό για να πάρουν και καλούς υδατάνθρακες από τα μάφιν και πρωτεϊνη + λιπαρά από το αυγό. Μπορείς να κάνεις μεγάλες ποσότητες και να έχουν να τρώνε για 3-4 μέρες (ή και παραπάνω, δεν ξέρω αν θα κρατάνε τόσο βέβαια).
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Εγώ πάλι να πω τις σκέψεις μου πάνω σε αυτό το θέμα γιατί έχω υπάρξει στη θέση της θεματοθετριας πολλές φορές, ειδικά ως έφηβη και έχω καταλήξει στο ότι θεωρώ προβληματικό ίσως το να πάμε να αντικαταστήσουμε εξ ολοκλήρου τροφές επειδή είναι "κακές" με άλλες που είναι "καλές" καί τί εννοώ με αυτό. Δεν είναι κακό να θέλουμε να κάνουμε μια πιο υγιεινή διατροφή και γενικά πιο υγιεινές επιλογές όμως θεωρώ ότι έχουμε φτάσει στο άλλο ακρο να δαιμονοποιούμε ή να θεοποιουμε τροφές.Προφανώς και υπάρχουν τροφές υψηλότερες σε θρεπτικές ουσίες, μας κρατάνε περισσότερη ώρα χορτατους κλπ αλλά αν λιγουρευομαστε ένα κρουασάν με μπόλικη σοκολάτα γιατί να το αντικαταστήσουμε με μια μπακετα με κοτόπουλο ή με βρώμη ξέρω γω; Δε λέω να τρώμε 7/7 κρουασάν αλλά ίσως τελικά το να στερουμαστε ένα τρόφιμο συνέχεια μήπως τελικά μας κάνει περισσότερο κακό; Μας δημιουργεί τύψεις; Μας δημιουργεί ενοχές αν τελικά το καταναλωσουμε;
Και πόσο τελικά κάνει καλό σ εμάς όλο αυτό;
Προφανώς είναι τέλειο να υπάρχει ποικιλία,να εξερευνεις νέες συνταγές και να εμπλουτίζεις τη διατροφή σου, υπάρχει στην τελική το ενδεχόμενο η πιο θρεπτική επιλογή να είναι και πιο νόστιμη. Ίσως αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να ψάξεις στο ίντερνετ, πόσες συνταγές υπάρχουν που είναι νόστιμες και θρεπτικές για να μην τρως κάθε μέρα τό ίδιο
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Γειααα
Μου δίνετε ιδέες για πρωινό; εκτός από κουλουρι, γάλα και ψωμί με βουτυρο κ μέλι και δημητριακα
Αποκλείεται η βρώμη, μπέικον και αλλαντικά. Και το αυγό. Πρωί πρωι δεν τα μπορώ.

Κάτι άλλο;;;
Και για μένα κ για τα παιδια γιατί βαρεθήκαμε τα ίδια όλη την ωρα
Αν και στα παιδια ένα αυγουλακι το πρωι θα το δοκιμάσω. Λέτε να ανακατευτουν; δεν ξέρω εγώ όταν τρώω κ μετα πλένω τα δόντια μου ανακατευομαι
Ψωμί/φρυγανιές/ρυζογκοφρέτες με κάποιο βούτυρο ξηρών καρπών και φρούτο από πάνω. Παίρνει 5 λεπτά να φτιαχτεί και επιδέχεται αλλαγές για να σπάει η μονοτονία πχ μια ταχίνι μια φυστικοβούτυρο, τώρα φράουλες το φθινόπωρο μπανάνα κλπ. Σε αλμυρή εκδοχή για toppings εγώ βάζω κατίκι και ντοματίνια πάνω στη βάση. :happy:
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γειααα
Μου δίνετε ιδέες για πρωινό; εκτός από κουλουρι, γάλα και ψωμί με βουτυρο κ μέλι και δημητριακα
Αποκλείεται η βρώμη, μπέικον και αλλαντικά. Και το αυγό. Πρωί πρωι δεν τα μπορώ.

Κάτι άλλο;;;
Και για μένα κ για τα παιδια γιατί βαρεθήκαμε τα ίδια όλη την ωρα
Αν και στα παιδια ένα αυγουλακι το πρωι θα το δοκιμάσω. Λέτε να ανακατευτουν; δεν ξέρω εγώ όταν τρώω κ μετα πλένω τα δόντια μου ανακατευομαι
καλως ή κακως αυτες ειναι οι πιο γρηγορες εναλλακτικές για πρωινο ,απλα πάιζε ανα τριημερο για να μην το βαριουνται ..
Εφτιαχνα και δικες μου μαρμελαδες χωρις ζαχαρη και επαιζα και με αυτο ...

Ολα τα αλλα θελουν προετοιμασια ..
Απλα θα την κανεις μια φορα την εβδομαδα ..
π.χ. όριζα μια μερα την εβδομαδα ,μπορει και ανα δυο εβδομαδες και εφτιαχνα πραγματακια που τα ειχα στην καταψυξη ,ξερεις τυροπιτακια , πεινιρλι και οτι ετρωγαν απο ζυμες ακομα και τα κουλουρια θεσσαλονικης που οταν τα εβγαζα ζεστα εκεινη την ωρα τα εκοβα στη μεση εβαζα φιλαδελφια σαν σαντουιτσακι και κατευθειαν ταπερακι και φυγαμε ....κοινος φουλαρα τον καταψυκτη ..καμια φορα και κανα ετοιμο και να το ψηνεις μονο δεν κανει κακο μην ακουω τα γνωστα υπερβολικα :)
τα χωριζα ανα μεριδες και πρωτη κινηση το πρωι ηταν αυτοματη ...ταψακι μιας χρησεως απο την καταψυξη κατευθειαν στον φουρνο και μεχρι να ετοιμαστουμε ειχα ετοιμα τα πρωινα τους ..

Μπαρες ,ευκολες και αυτες τα γνωστα υλικα ολα μεσα στο ταψι και βγαζεις καμια 30αρια και σου καλυπτουν ανετα μια εβδομαδα

Καλα για το κεκακι δε το αναφερω,νομιζω παιζει παντου και παντα το κλασικο με διαφορες παραλαγες μεσα ,ποτε εβαζα πορτοκαλι ,ποτε τριμμενο καρότο με κανελα ,ποτε τριμμενο μηλο ,ξερεις αυτο του 10λεπτου προετοιμασια και στο φουρνο ,οχι πολλα πολλα ..

Μην ψαχνεις να βρεις αλλες λυσεις και γενικα ολα αυτα που προτεινουν ειναι παρα πολυ ωραια αλλα αντε για καμια κυριακη που θα εισαι στο σπιτι ...αυτα ειναι για μαμαδες που καθονται στην κυριολεξια οχι για εμεα που τρεχουμε :)

Αυγο να δινεις οποσδηποτε στα παιδια ακομα και απογευματινο ή κανε μια φορα την εβδομαδα ομελετες ..Δεν ξερεις ποσο σημαντικο ειναι γι αυτα ..
Ειδικα αυγο στη κουπα μεσα με φρυγανισμενο ψωμακι και φετουλα δεν υπαρχει ...

Αλλο που σκεφτηκα τωρα ειναι οι αυγοφετες και αυτες του 10λεπτου ..
Καπου καπου εφτιαχνα και κρεπες τις γεμιζα με γαλοπουλα κασερι ,ελιωνα τυρι κρεμα απο πανω και καταψυξη ...τα εβγαζα και μεσα σε ενα 15 λεπτο τους ειχα γευμα κανονικο και για το απογευμα που εκει σπαζοκεφαλιαζα , ειδικα αν ειχαμε δραστηριοτητες και επρεπε και εκει να παιξει ταπερακι..

Μην ξεχνας πως κανονικο γευμα για τα παιδια θεωρουνται και οι φρουτοσαλατες σκετες ή με γιαουρτακια ,μελι και σπορους μεσα ..

Παίξε εναλλακτικα με τα καθιερωμενα και παντα συχνες εναλλαγές να μην βαριουνται, αυτο ειναι το μυστικο να αποφύγεις γκρίνιες ;)
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Δε λέω να τρώμε 7/7 κρουασάν αλλά ίσως τελικά το να στερουμαστε ένα τρόφιμο συνέχεια μήπως τελικά μας κάνει περισσότερο κακό; Μας δημιουργεί τύψεις; Μας δημιουργεί ενοχές αν τελικά το καταναλωσουμε;
Και πόσο τελικά κάνει καλό σ εμάς όλο αυτό;
Γενικά δεν διαφωνώ με αυτά που λες, αλλά ας θέσουμε και ένα πλαίσιο. Κάποι@ που έχει μια γενικώς καλή σχέση με το φαγητό και το αντιμετωπίζει ως αυτό που είναι, δηλαδή ένα απλό γεύμα, δεν θεωρώ πως θα νιώσει εύκολα τύψεις. Οι ενοχές δημιουργούνται συνήθως σε άτομα που δεν έχουν και πολύ υγιή σχέση ούτε με το φαγητό ούτε και με την εικόνα του σώματός τους. Για αυτά τα άτομα (δεν βγάζω τον εαυτό μου από αυτά), το φαγητό συμβολίζει κάτι παραπάνω από μέσο θρέψης. Πάνω στο φαγητό βγαίνουν ανασφάλειες, τελειομανία, ψυχαναγκασμοί κοκ. Μέσα σ' ένα range αυτά φυσικά. Πχ άλλοι έχουν περισσότερο resilience να ξεπεράσουν τις ενοχές, άλλοι όχι.

Οπότε δεν είναι πως όλοι θα νιώσουν τύψεις μ' ένα-δυο παραπάνω κρουασάν. Κάποι@ ναι, όλοι όχι.
Ψωμί/φρυγανιές/ρυζογκοφρέτες με κάποιο βούτυρο ξηρών καρπών και φρούτο από πάνω. Παίρνει 5 λεπτά να φτιαχτεί και επιδέχεται αλλαγές για να σπάει η μονοτονία πχ μια ταχίνι μια φυστικοβούτυρο, τώρα φράουλες το φθινόπωρο μπανάνα κλπ. Σε αλμυρή εκδοχή για toppings εγώ βάζω κατίκι και ντοματίνια πάνω στη βάση. :happy:
Ωραία κι αυτή η ιδέα αλλά μου φαίνεται πως είναι καταλληλότερη για σνακ. Εκτός κι αν μιλάμε για έναν άνθρωπο που δεν είναι γενικά του πρωινού, οπότε βολεύεται με κάτι λιγότερο/ πιο ελαφρύ.
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Γενικά δεν διαφωνώ με αυτά που λες, αλλά ας θέσουμε και ένα πλαίσιο. Κάποι@ που έχει μια γενικώς καλή σχέση με το φαγητό και το αντιμετωπίζει ως αυτό που είναι, δηλαδή ένα απλό γεύμα, δεν θεωρώ πως θα νιώσει εύκολα τύψεις. Οι ενοχές δημιουργούνται συνήθως σε άτομα που δεν έχουν και πολύ υγιή σχέση ούτε με το φαγητό ούτε και με την εικόνα του σώματός τους. Για αυτά τα άτομα (δεν βγάζω τον εαυτό μου από αυτά), το φαγητό συμβολίζει κάτι παραπάνω από μέσο θρέψης. Πάνω στο φαγητό βγαίνουν ανασφάλειες, τελειομανία, ψυχαναγκασμοί κοκ. Μέσα σ' ένα range αυτά φυσικά. Πχ άλλοι έχουν περισσότερο resilience να ξεπεράσουν τις ενοχές, άλλοι όχι.

Οπότε δεν είναι πως όλοι θα νιώσουν τύψεις μ' ένα-δυο παραπάνω κρουασάν. Κάποι@ ναι, όλοι όχι.

Ωραία κι αυτή η ιδέα αλλά μου φαίνεται πως είναι καταλληλότερη για σνακ. Εκτός κι αν μιλάμε για έναν άνθρωπο που δεν είναι γενικά του πρωινού, οπότε βολεύεται με κάτι λιγότερο/ πιο ελαφρύ.
Μάλλον δεν εννοείς αυτό ακριβώς, όμως θέλω να σχολιάσω κάτι με αφορμή το ποστ σου.
Είναι σημαντικό να αντιμετωπίσει κανείς ότι νιώθει τύψεις για το φαγητό που τρωει, γενικότερα. Γιατί αν μιλάμε για άτομα που δεν έχουν υγιή σχέση με το φαγητό, τώρα μπορεί να νιώθουν τύψεις που τρώνε κρουασάν, μετά μπορεί να νιώθουν τύψεις για το υποκατάστατο του κρουασάν κτλ. Δεν έχει καμιά σημασία αν κάτι είναι πιο "υγιεινό" από κάτι άλλο, όλα είναι στο κεφάλι μας.
Επίσης, με το να μην στερούμαστε τίποτα, αποφεύγονται τα επεισόδια υπερφαγίας, δηλαδή αν νιώθεις ότι δεν μπορείς να φας το κρουασάν πχ, τότε κάποια στιγμή είναι πολύ πιθανό να φας πέντε όλα μαζί. Ε και μετά νιώθεις χειρότερα και γενικά είσαι σε έναν φαύλο κύκλο.
Αν μιλάμε για άτομα που έχουν υγιή σχέση με το φαγητό τότε οκ,ίσως αλλάζει κάπως όλο το θέμα, αλλά και πάλι δεν συμφωνώ. Πιστεύω ότι για να έχουμε μια υγιή σχέση με το φαγητό πρέπει να ακούμε το σώμα μας και να ακολουθούμε το intuitive eating, δηλαδή να τρώμε αυτό που νιώθουμε ότι έχουμε ανάγκη. Αν ξέρεις ότι ανά πάσα στιγμή μπορείς να φας ένα μπισκότο, είναι λιγότερο πιθανό να φας ένα πακέτο με την μία. Και επίσης, δεν πρέπει να θεωρούμε ότι συγκεκριμένα φαγητά έχουν μεγαλύτερο moral value από άλλα. Είναι μεγάλο θέμα όλο αυτό γενικά.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Μάλλον δεν εννοείς αυτό ακριβώς, όμως θέλω να σχολιάσω κάτι με αφορμή το ποστ σου.
Το θέμα είναι ότι πρέπει να αντιμετωπίσει κανείς ότι νιώθει τύψεις για το φαγητό που τρωει, γενικότερα. Γιατί αν μιλάμε για άτομα που δεν έχουν υγιή σχέση με το φαγητό, τώρα μπορεί να νιώθουν τύψεις που τρώνε κρουασάν, μετά μπορεί να νιώθουν τύψεις για το υποκατάστατο του κρουασάν κτλ.
Επίσης, έτσι αποφεύγονται τα επεισόδια υπερφαγίας, δηλαδή αν νιώθεις ότι δεν μπορείς να φας το κρουασάν πχ, τότε κάποια στιγμή είναι πολύ πιθανό να φας πέντε όλα μαζί. Ε και μετά νιώθεις χειρότερα και γενικά είσαι σε έναν φαύλο κύκλο.
Αν μιλάμε για άτομα που έχουν υγιή σχέση με το φαγητό τότε οκ,ίσως αλλάζει κάπως όλο το θέμα, αλλά και πάλι δεν συμφωνώ. Πιστεύω ότι για να έχουμε μια υγιή σχέση με το φαγητό πρέπει να ακούμε το σώμα μας και να ακολουθούμε το intuitive eating, δηλαδή να τρώμε αυτό που νιώθουμε ότι έχουμε ανάγκη. Αν ξέρεις ότι ανά πάσα στιγμή μπορείς να φας ένα μπισκότο, είναι λιγότερο πιθανό να φας ένα πακέτο με την μία. Και επίσης, δεν πρέπει να θεωρούμε ότι συγκεκριμένα φαγητά έχουν μεγαλύτερο moral value από άλλα. Είναι μεγάλο θέμα όλο αυτό γενικά.
Δεν διαφωνώ κάπου, καλά τα λες. Απλά εγώ ήθελα να υπογραμμίσω πως δεν νιώθουν όλοι τυψείς με το φαγητό. Τώρα οι διαταραχές, όπως τα υπερφαγικά που αναφέρεις (binge eating), είναι άλλο θέμα.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μάλλον δεν εννοείς αυτό ακριβώς, όμως θέλω να σχολιάσω κάτι με αφορμή το ποστ σου.
Είναι σημαντικό να αντιμετωπίσει κανείς ότι νιώθει τύψεις για το φαγητό που τρωει, γενικότερα. Γιατί αν μιλάμε για άτομα που δεν έχουν υγιή σχέση με το φαγητό, τώρα μπορεί να νιώθουν τύψεις που τρώνε κρουασάν, μετά μπορεί να νιώθουν τύψεις για το υποκατάστατο του κρουασάν κτλ. Δεν έχει καμιά σημασία αν κάτι είναι πιο "υγιεινό" από κάτι άλλο, όλα είναι στο κεφάλι μας.
Επίσης, με το να μην στερούμαστε τίποτα, αποφεύγονται τα επεισόδια υπερφαγίας, δηλαδή αν νιώθεις ότι δεν μπορείς να φας το κρουασάν πχ, τότε κάποια στιγμή είναι πολύ πιθανό να φας πέντε όλα μαζί. Ε και μετά νιώθεις χειρότερα και γενικά είσαι σε έναν φαύλο κύκλο.
Αν μιλάμε για άτομα που έχουν υγιή σχέση με το φαγητό τότε οκ,ίσως αλλάζει κάπως όλο το θέμα, αλλά και πάλι δεν συμφωνώ. Πιστεύω ότι για να έχουμε μια υγιή σχέση με το φαγητό πρέπει να ακούμε το σώμα μας και να ακολουθούμε το intuitive eating, δηλαδή να τρώμε αυτό που νιώθουμε ότι έχουμε ανάγκη. Αν ξέρεις ότι ανά πάσα στιγμή μπορείς να φας ένα μπισκότο, είναι λιγότερο πιθανό να φας ένα πακέτο με την μία. Και επίσης, δεν πρέπει να θεωρούμε ότι συγκεκριμένα φαγητά έχουν μεγαλύτερο moral value από άλλα. Είναι μεγάλο θέμα όλο αυτό γενικά.
Είναι η μεγάλη παγίδα που πέφτουν πολυ συχνά οι νέες μανούλες για το πόσο πρέπει να δίνουν κάποιες ίσως απαγορευμενες τροφές για την κοινωνία μας πλέον και όχι καθαρά για λόγους υγείας!!!
Κάπου εκεί χάνεται το όλο μέτρο και σαν αποτέλεσμα αυτού είναι να έχουμε παιδιά, στην ουσία στερεωμένα από τις οικογένειες του ,οταν κάπως ανεξαρτοποιουνται να τα βλέπεις να είναι πολύ συχνά στο έτοιμο και τυποποιημένο φαγητό επειδή ακριβώς δεν καλύφθηκε στο επιτρεπτό βαθμό αυτή τους ή επιθυμία όσο ήταν υπό την επίβλεψη της οικογένειας!
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Ωραία κι αυτή η ιδέα αλλά μου φαίνεται πως είναι καταλληλότερη για σνακ. Εκτός κι αν μιλάμε για έναν άνθρωπο που δεν είναι γενικά του πρωινού, οπότε βολεύεται με κάτι λιγότερο/ πιο ελαφρύ.
Ναι ε? Τι να σου πω εμένα με έχει βολέψει εδώ και κάτι χρόνια κυρίως επειδή θέλω κάτι γρήγορο. Αλλά και για σνακ το τρώω κάποιες μέρες απλά πχ μισή ποσότητα. Επειδή το έχω συνηθίσει μου φαίνεται κανονικό, ούτε πολύ/ βαρύ ούτε λίγο/ ελαφρύ. Είναι και ανάλογα με τις ανάγκες μας.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Γειααα
Μου δίνετε ιδέες για πρωινό; εκτός από κουλουρι, γάλα και ψωμί με βουτυρο κ μέλι και δημητριακα
Αποκλείεται η βρώμη, μπέικον και αλλαντικά. Και το αυγό. Πρωί πρωι δεν τα μπορώ.

Κάτι άλλο;;;
Και για μένα κ για τα παιδια γιατί βαρεθήκαμε τα ίδια όλη την ωρα
Αν και στα παιδια ένα αυγουλακι το πρωι θα το δοκιμάσω. Λέτε να ανακατευτουν; δεν ξέρω εγώ όταν τρώω κ μετα πλένω τα δόντια μου ανακατευομαι

Φτιάξε κάποια πίτα (σπανακόπιτα, τυρόπιτα, πρασοπιτα, αλμυρή κολοκυθόπιτα, μανιταροπιτα, κοτόπιτα) με χωριάτικο φύλλο και καμιά μπάρα δημητριακών με ξηρούς καρπούς, αποξηραμένα φρούτα και σταγόνες μαύρης σοκολάτας ή κάποιο υγιεινό κέικ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Είδα στα γρηγορα αλλά αυτά θέλουν προετοιμασια
.. Κέικ.. Πίτες πανκεικς... Δεν έχω χρόνο.. Θέλω κάτι έτοιμο παιδια δεν μπορώ το πρωι. Θελω ποση ωρα να τα ξυπνησω και να τα ντυσω
Ένα ντυνω άλλο παει καναπε κ ξανακοιμάται. Το σηκώνω και το άλλο το χει σκάσει απο το τραπεζι. Θέλει γρήγορες κινήσεις. Ένα αυγό να βρασω ναι(που μπορώ κι από βράδυ να το χω κάνει αυτό)...ξυπναμε στις 7 και 7.55 πρεπει ναχουμε φυγει απο το σπίτι. Το δικό μου πρωινο το τρωω μετά αφου γυρισω
Θα τα χαζέψω όμως σε ευχαριστώ!!

Αυτό δεν το είδα πριν σου προτείνω ό,τι είπα, αλλά μπορείς να τα φτιάξεις ένα βράδυ ή όταν έχεις χρόνο και μετά το πρωί το μόνο που θα έχεις να κάνεις είναι να τα σερβίρεις...
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Έχω αντικαταστήσει τη ζάχαρη με μέλι ακόμη και στον καφέ, όπου είναι δυνατόν. Επειδή έχω κάνει διατριβή στην αναζήτηση περί ζάχαρης δεν έχω κατανοήσει ακριβώς για ποιο λόγο η χημική κρυσταλοποίηση του ζαχαρότευτλου ευθύνεται για τα ...χίλια κακά της ζάχαρης κυρίως στα δόντια. Κάποιος χημικός να μας εξηγήσει τι παίζει; Αν μπορούσαμε να φάμε τον καρπό του ζαχαρότευτλου δεν νομίζω να είχαμε το ίδιο πρόβλημα.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Ναι ε? Τι να σου πω εμένα με έχει βολέψει εδώ και κάτι χρόνια κυρίως επειδή θέλω κάτι γρήγορο. Αλλά και για σνακ το τρώω κάποιες μέρες απλά πχ μισή ποσότητα. Επειδή το έχω συνηθίσει μου φαίνεται κανονικό, ούτε πολύ/ βαρύ ούτε λίγο/ ελαφρύ. Είναι και ανάλογα με τις ανάγκες μας.
Ακριβώς, έχει να κάνει και με τις ανάγκες μας. Εγώ για πρωινό τρώω porridge με κάποιο φυτικό γάλα, ασπράδια για μπουσταρισμα πρωτεΐνης, κάποιο ξηροκάρπι ή βούτυρο αυτού και σίγουρα κάποιο φρούτο (συνήθως μπανάνα ή μήλο ή κόκκινα φρούτα). Αν δεν έχω χρόνο ούτε για αυτό, τότε γιαούρτι, φρούτο, βρώμη/ σπόροι τσία, ξηροκάρπια. Και πάντα στέβια ή σταφίδες γιατί είμαι γλυκατζού 🙈
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Ακριβώς, έχει να κάνει και με τις ανάγκες μας. Εγώ για πρωινό τρώω porridge με κάποιο φυτικό γάλα, ασπράδια για μπουσταρισμα πρωτεΐνης, κάποιο ξηροκάρπι ή βούτυρο αυτού και σίγουρα κάποιο φρούτο (συνήθως μπανάνα ή μήλο ή κόκκινα φρούτα). Αν δεν έχω χρόνο ούτε για αυτό, τότε γιαούρτι, φρούτο, βρώμη/ σπόροι τσία, ξηροκάρπια. Και πάντα στέβια ή σταφίδες γιατί είμαι γλυκατζού 🙈
Το γιαούρτι κι εγώ το τρώω απλά πιο πολύ το καλοκαίρι λόγω ανάγκης για κάτι δροσιστικό. Και η βρώμη ζέστη δε μ'αρεσει πολύ και φοβάμαι μην την κάνω θερμιδική βόμβα για να την κάνω υποφερτή. 😂 overnight oats τιμάω αρκετά συχνά, βέβαια, ίσως βοηθάει και το γιαούρτι να μ'αρεσει πιο πολύ έτσι. Κι αυτό του πενταλεπτου τώρα που το σκέφτομαι, μια που το βαζάκι φτιάχνεται από βραδυς. 🙆‍♀️
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top