Φεμινισμός στον 21ο αιώνα και ισότητα των 2 φύλων

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Έχω παρατηρήσει οτι τη σήμερον ημέραν όποια γυναίκα δεν είναι ευχαριστημένη με τη θέση των γυναικών στην κοινωνία ή προσβάλλεται απο σεξιστικές αντιλήψεις ή αστεία αμέσως χαρακτηρίζεται "φεμινίστρια". Και φυσικά αυτό δεν λέγεται ποτέ με καλή έννοια, αλλά έχει αποκτήσει πλέον σχεδόν προσβλητική σημασία (τουλάχιστον αυτός που το λέει σχεδόν ποτέ δεν το λεει για καλό).
Αυτό που με προβληματίζει είναι:
  1. Γιατί είναι τόσο παράλογο κάποια γυναίκα να διεκδικεί απόλυτη ισοτιμία? Είναι γνωστό οτι απόλυτη ισότητα δεν υπάρχει ακόμα και σήμερα. Γιατί λοιπόν να μην διεκδικείται? Γιατί είναι τόσο παράλογο δεδομένων των συνθηκών να προσβάλλεται κάποια γυναίκα απο σεξιστικά σχόλια και όταν το κάνει να της αποδίδεται ο ειρωνικός χαρακτηρισμός "φεμινίστρια"?
  2. Γιατί έχει καταλήξει να θεωρείται τόσο υποτιμητικός αυτός ο χαρακτηρισμός? Παλιότερα δεν ήταν. Μήπως έγινε λόγω κάποιων ιστορικών γεγονότων? Επίσης μήπως ξέρει κάποιος τι πραγματικά σημαίνει φεμινισμός?
  3. Γιατί υπάρχουν ακόμα και σήμερα γυναίκες που αρέσκονται στην κατάσταση που επικρατεί και κατηγορούν κι αυτές όσες διαφωνούν με αυτή?
Αυτά. :)
Σ.σ: Δεν κάνω αυτό το θέμα για να ρίξω καμία "μπηχτή" σε κανέναν, όπως πιθανώς να υποθέσουν κάποιοι. Καιρό ήθελα να το κάνω αλλά το ξέχναγα. Επίσης θα παρακαλούσα η συζήτηση να κυμανθεί σε ένα πολιτισμένο επίπεδο και να μην καταλήξει σε flames. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Michelle μου το θέμα είναι η επιθετικότητα των απογοητευμένων γυναικών και όχι οι απόψεις τους... Είμαι υπέρ της ισότητας των δύο φύλων αλλά όταν κάτι διεκδικείται τόσο άκομψα και με τέτοιο μίσος προς τους άντρες τα πράγματα γίνονται χειρότερα... και εξηγούμαι..: Όταν ακόμη και στην καθημερινή πλάκα μας βλέπουμε τέτοια φαινόμενα, δηλαδή ακόμη και όταν δεν είσαι σοβαρός με κάτι, και η άλλη σε αντιμετωπίζει τόσο επιθετικά, σκέφτεσαι... Άραγε διεκδικεί, μισεί ή και τα δύο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Απο πότε το να λες οτι κάτι σε ενοχλεί είναι επιθετικότητα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Δε μπορώ να μιλήσω με παραδείγματα, λυπάμαι :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Koιταξτε,καλως ή κακως ισοτητα απολυτη μεταξυ 2 φυλων δεν μπορει να υπαρξει για τον απλο λογο οτι βιολογικα διαφερουμε.

Απο την αλλη ομως πλευρα,δικαιωματα σαν ισα 2 φυλα μπορουμε να εχουμε και αυτο αρχισε ηδη να ειναι καθολικο.Στην κοινωνια,στο κρατος,στην εργασια,στην υγεια,στην εκπαιδευση και γενικα σε οτι παρεχεται την δεδομενη εποχη απο τον πολιτισμο μας.

Και για να εξηγησω τι εννοω.
Μπορει οι καλες γυναικες μας να μας ζητουν ισα δικαιωματα,αλλα ποτε δεν ακουσα καμια να θελει να γινει ναρκαλιευτης,καθαριστης βοθρων,οικοδομος και αλλα πολλα,για τον απλο λογο οχι οτι δεν εχει την σωματικη δυναμη ή την πνευματικη,απλα επειδη δεν την συμφερει να το κανει.Ποια θα βρωμισει τα μαλλια της,ή θα χαλασει το μανικιουρ της για να δουλεψει για το μεροκαματο μεσα σε αθλιες (για τους ανδρες ομως ειναι οκ) συνθηκες;;
Ας ειναι καλα οι αντρες...

Απο την αλλη ομως ειναι καποια επαγγελματα τα οποια δεν γινεται να το κανουν γυναικες,επειδη απαιτειται ανδρικο μυαλο + χερια.

Εγω ειμαι υπερ της ισοτητας σε καθε επιπεδο,ομως πρεπει να ξερουν καλα ολες αυτες οι "μη" φεμινιστριες ,οτι για να διεκδυκουν καθολικη ισοτητα,αυτοματα σημαινει οτι πρεπει να προσφερουν ακριβως οτι και οι αντρες.

Εφοσον τα 2 φυλα δεν διαφερουν σε τιποτα πρεπει να κανουν επακριβως οτι και ο πιο απλος ανδρας.
Για αυτο τονιζω,οτι για να γινει αυτο που ζητατε,πρεπει πρωτα εσεις σαν γυναικες να αποδεχτειτε την βαρυτητα μιας τετοιας ισοτητας,που ειμαι απολυτα σιγουρος οτι καμια δεν θελει να διεκδυκησει με τετοιο τιμημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Χμ, σε ποιά ακριβώς επαγγέλματα απαιτείται ανδρικό μυαλό? :fool:

Επίσης το οτι δεν υπάρχει ζήτηση για κάποια επαγγέλματα απο γυναίκες δεν είναι επιχείρημα! Αν είναι δυνατόν! Με το ζόρι δηλαδή να κάνουμε επαγγέλματα που δεν μας αρέσουν για να υπάρξει ισότητα? :rolleyes:

(πλιζ μην πεις πάλι οτι βάζω λόγια στο στόμα σου που δεν είπες με μερικά :mad: απο δίπλα. Άμεσο συμπέρασμα είναι, δεν λέω οτι το είπες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Αν είναι δυνατόν! Με το ζόρι δηλαδή να κάνουμε επαγγέλματα που δεν μας αρέσουν για να υπάρξει ισότητα?
Δεν νομιζω να υπαρχει λογος να συζητω,αυτο ηταν καθαρα η ολικη σου αποψη για το θεμα και καταλαβα τα παντα.
Δεν εισαι ετοιμη για μια αλλαγη,καθως δεν γινεται να παρεις (ισοτητα) χωρις να δωσεις τιποτα.


Χμ, σε ποιά ακριβώς επαγγέλματα απαιτείται ανδρικό μυαλό? :fool:
Οτι πιο απλο μου ερχεται...οδηγος F1.
Πιστευεις οτι θα εμπιστευοντουσαν τοσα δισεκατομυρια ερευνων οχημα σε μια γυναικα οδηγο;
Ενα πολυ απλο παραδειγμα.
(το ανεφερα μονο και μονο για να σου δωσω κατι απλο για παραδειγμα,δεν υπαρχει λογος να συνεχισω περαιτερω καθως η αποψη σου ειναι στην προηγουμενη παραθεση καθηλωτικη)

Και δινω τωρα την επιστημονικη εξηγηση για να καταλαβεις οτι ΟΛΑ ειναι αλληλενδετα μεταξυ τους (και σε αυτα που λεω στα αλλα θεματα ανα το στεκι...)....ο μονος λογος που
προτιμουν ανδρες αντι για γυναικες ειναι επειδη οι αντρες ειναι καλυτεροι στην αντιληψη του χωρου,σε σχεση με τις γυναικες,το οποιο μεταφραζεται σε καλυτεροι οδηγοι
Αυτο ειναι που μιλαω για βιολογικη ανισοτητα,δεν μπορειτε να κανετε κατι για αυτο,ετσι γεννηθηκατε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,424 μηνύματα.
Ωχ ωχ ωχ ωχ.....εντάξει το έβαλες το κράνος σου; :mad: Αρχίζω λοιπόν κι ας είμαι και moderator κι αν δε σ' αρεσουν αυτά που θα πω, ξήλω με και με τις ευλογίες μου:

Δε μιλάω, δε μιλάω, δε μιλάω αλλά εχω βαρεθεί τη ζωή μου να βλέπω φεμινίστριες και είτε σ αρέσει είτε όχι, δεν αντέχω άλλο! Δε λεω οτι καμαρώνω για τους άντρες της κοινωνίας μας, καλοί μ@λ@κες είμαστε κι εμείς αλλά εσείς οι γυναίκες αδερφάκι μου οχι απλά το παραγ@μ#σατε και ψόφησε αλλά έχει σαπίσει και του φτιάξαν και τύμβο!

Εργασία:
Ακόμα τα διευθυντικά στελέχη της εταιρίας σας είναι ενας απέραντος αρχ...δόκαμπος κι εσείς μια απλή γραμματέας; Το βράδυ κάλλιστα μπορείτε να βγείτε στο ΑΛΤΕΡ και να κράζετε οτι όταν σκύψατε να πιάσετε την πινέζα απο το πάτωμα, ανέβηκε το σούπερ-μίνι και φάνηκε ο αστράγαλος σας, σας την έπεσε ο λιγούρης αφεντικός σας-παντρεμένος με 8 παιδιά και 4 εγγόνια. ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ προς θεου δεν του κωλοτριφτήκατε ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ για να σας αφήσει τη Μαζεράτι και κάτι ψιλά απ την εταιρία όταν πεθάνει. Στον αγώνα προς τη νίκη θα είναι 3 παράθυρα παραδίπλα και η κυρία Κατινίδου απ την Εταιρία Προστασίας Σπαστ....εεε Γυναικείων δικαιωμάτων εννοώ! Στο τέλος φυσικά θα δικαιωθείτε διότι πάσαι κατίναι ανίκηται....:whistle:

Γάμος
Ανακαλύψατε ξαφνικά οτι είναι τρομακτικό βάρος για τα νύχια σας να μαγειρέψετε ενα ιμάμ μπαιλντί και ξεκινήσατε ήδη τη διαδικασία του διαζυγίου για να ξεφορτωθείτε αυτό τον σατράπη σύζυγο που σας καταναγκάζει να μαγειρεύετε τέτοια....βαρέα και ανθυγιεινά φαγητά. Στο πλευρό σας έχετε τον παιδαρά κουμπάρο που σας υπομένει γιατί απλά του προσφέρατε θέση για την ποτίστρα του στο χωράφι σας. (Μη ρωτάτε ποιό χωράφι και ποιά ποτίστρα...ξέρετε εσείς πολύ καλά!)

Σχέσεις πριν το γάμο

Αν και πρίν το γάμο, έχουν πολύ γάμο μέσα τους αλλά με ωμέγα τονούμενο αντί του όμικρον. Οι γυναικολόγοι βρίσκονται μπροστά σε μια τεράστια ανακάλυψη! Στις γυναίκες πριν τα πρώτα -άντα αντί του αιδίου παρατηρείται νεο όργανον ονόματι πεοθήκη! Εκεί η γυναίκα είναι οτι ο οπαδός για την Βραζιλία. Όσα πιο πολλά γκολ βάλει η ομάδα στα δίχτυα, τόσο πιο φχαριστημένος είναι ο οπαδός. Και η Βραζιλία ξέρετε, τα βάζει συνεχώς και με διαφορετικούς εξωτικούς τρόπους.

Γκόμενος

Και μου έσπασε το μπιμπελό στην κομότα που μου χάρισε η θειά μου! Δε βαριέσαι, βάλε εναν άντρα εκει. Την ίδια δουλειά κάνει. Ο γκόμενος μιας τυπικής χαζογκόμενας, δίνει νεο νόημα στη λέξη ψ#λοβρόντης μ@λ@κοπίτουρας. Μεταφράζεται ως τιμόνι αξίας 50.000 ευρώ μίνιμουμ για να μη μας πιαστεί ο κώλος όταν είναι να πάμε κωμοτήριο και ως χρυσαφικό αξίας άνωθεν των 300 ευρώ κάθε Χ-οστή του μήνα (οι επέτιοι απο ετήσιες έγιναν μηνιαίες, άρα και περισσότερα χρυσαφικά). Φυσικά αν τολμήσει το κοθώνι και απαιτήσει να δει το Ολυμπιακός - Ροζεμποργκ, υπάρχει και ο τυρέμπορας ο Άγγελος που είναι Παναθηναικός....αλλά για στάσου, κι αυτός βλέπει τον αγώνα για να γιουχάρει τον γάβρο με την πρώτη ευκαιρία! Ατυχήσατε να ατυ-χύσετε απόψε! Σας προτείνουμε τη λύση του ΑΛΤΕΡ με δικαιολογία το νεο ρεπορτάζ του Αηδόνη Κελαηδόγλου για το αν οι γυναίκες προτιμούν τις διακοπές με τις φίλες ή με τους γκόμενους. Φυσικά εσείς διαλέγετε τις φίλες γιατί.....δεν υπάρχουν άντρες πια!!! Βλέπετε, σας αδίκησαν ζητώντας σας ησυχία το μοναδικό 90λεπτο της εβδομάδας που παίζει μπάλα η ομάδα. Όλα τα υπόλοιπα δε φταίτε εσείς αν δεν σας έκαναν κέφι. Ε εκείνο ειδικά σας έκανε....πως να το κάνουμε, είναι παράδοση....

Καμάκι

Ωραίο πράγμα το καμάκι. Πιάνουν τα ψάρια με αυτό οι δύτες. Εντάξει εντάξει ξέρω εδω μιλάμε για φεμινισμό. Για να δούμε τι λέει το προσευχητάρι του φεμινισμού στο κεφάλαιο "Καμάκι". Χμμμ τι να σημαίνει άραγε αυτό το "Torture to death" που έχει για επικεφαλίδα; Άσε θα θυμηθώ αργότερα. Προς το παρόν εξασκούμαι στα γαλλικά (μην πάνε και χαμένα τα λεφτά του πολυαγαπημένου ντάντη που τα δινε για να γίνω γλωσσομαθού, άσχετα αν τη γλώσσα τη χρησιμοποιώ πλέον αλλιώς), γαλλικά λέγω εξασκούμαι επάνω στον καθως πρέπει κύριο που με προσσέγγισε για να με γνωρίσει. Τςςς καθώς πρέπει κύριοι και μ@λ@κιες.... αμα δεν έχει ρε το σκουλαρίκι και τη Z3 και να μοιάζει στον Θεο που παίζει στο Κόκκινο Δωμάτιο στο Mega Channel, τι να τον κάνω τον ντιντή; Κάτσε να του κάνω ενα νάζι να νιώσει οτι του δίνω δεύτερη ευκαιρία να δω πόσο θα συρθεί απο πίσω μου όσο εγω ήδη είμαι στα πόδια του επόμενου. (Επάνω εννοείται). Φυσικά αγταπητέ ντιντή....εεε καθώς πρέπει κύριε εννοώ, την πάτησες διότι η γυναίκα θα ανοίξει το βιβλιαράκι με τις πάμθηνες δικαιολογίες (θέλω χρόνο, τώρα βγήκα απο σχέση) ή στην καλύτερη θα είναι εντελώς μουρλή με απαιτησεις αστροναύτη (δε τα φτιάχνω μαζί σου γιατί δεν έχεις γαλανά μάτια)

Κόμπλεξ

Τι είναι αυτό; Δεν το ξέρω! Αυτό δεν ανήκει σε μένα! Εγω είμαι μια καθώς πρέπει φεμινίστρια που δε με φυστίκωσαν οι άντρες πρίν τα 12 μου και γι αυτό τους μίσησα, γιατί κάποτε μου έκλεψε ο Νούλης ενα σακουλάκι φουντούνια κλπ. Αυτά είναι για εκείνες που μιλούν ορθολογικά και με βάση την αληθινή ισότητα. Για εμένα η ισότητα είναι να καβαλήσω τους άντρες, λεκτικά και κυριολεκτικά! Γυναίκα κυρίαρχος του παιχνιδιού! Υπάρχει μωρέ καλύτερη ισότητα; Τι το παλεύουμε τώρα και δεν πάμε να κωλοχτυπηθούμε με τον μπάρμαν στο ΤΑΔΕ μπάρ; ΜΕΓΑΛΗ ΑΜΑΡΤΙΑ ΝΑ ΜΗ ΤΑ ΣΠΑΣΟΥΜΕ ΑΠΟΨΕ!....Α α α α! Θα σας μαλώσω! Τόσα απωθημένα έχετε απ το μαύρο παρελθόν σας, είναι δυνατόν να σας στερήσουμε τη χαρά να μαυρίσετε και το μέλλον όσων βρεθούν στο διάβα σας; Άλλωστε θα ήταν τρομερά δύσκολο να ασπρίσετε το δικό σας μέλλον....τουλάχιστον στη συμπεριφορά γιατι αλλού τα καταφέρνετε καλά στο άσπρισμα.:whistle:


Τελικά η κοινωνία έχει ανάγκη απο ισότητα.....υπέρ των αντρών όμως πλέο......ΓΧΚΧΛΣΧΨΨΨΧ DSL Link Broken, Connection closed.... (Καλά να πάθεις φασιστοφαλλοκράτη, οι γυναίκες πλέον κυβερνούν και τον ΟΤΕ. Βλέπουμε και ακούμε τι λέτε, ΠΑΝΤΟΥ!)


Μετα τιμής,

Ο Φαλλοκράτης Moderator του e-steki.com
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Δεν νομιζω να υπαρχει λογος να συζητω,αυτο ηταν καθαρα η ολικη σου αποψη για το θεμα και καταλαβα τα παντα.
Δεν εισαι ετοιμη για μια αλλαγη,καθως δεν γινεται να παρεις (ισοτητα) χωρις να δωσεις τιποτα.
Να πάρω?? Μα αυτό θα έπρεπε να είναι δεδομένο!!
Και στο κάτω κάτω ούτε οι άνδρες κάνουν κάποια επαγγέλματα. Μήπως έχεις μπερδέψει το "ίσοι" με το "ίδιοι"? ;)

Οτι πιο απλο μου ερχεται...οδηγος F1.
Πιστευεις οτι θα εμπιστευοντουσαν τοσα δισεκατομυρια ερευνων οχημα σε μια γυναικα οδηγο;
Ενα πολυ απλο παραδειγμα.
(το ανεφερα μονο και μονο για να σου δωσω κατι απλο για παραδειγμα,δεν υπαρχει λογος να συνεχισω περαιτερω καθως η αποψη σου ειναι στην προηγουμενη παραθεση καθηλωτικη)
Οκ αφού δεν μπορείς να συζητήσεις πάνω στο θέμα σταματαω κ εγώ.
Neeext please! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Valder ελπίζω να μου το επιτρέπεις αυτό που θα πω μιας και γνωριζόμαστε, αλλλιώς θα στο έλεγα πιο ...κομψά:

ΕΧΕΙΣ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ ΤΗΝ Π****Α ΜΕ ΤΗ ΒΟΥΡΤΣΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ!!!

Όλα αυτά που λες όντως συμβαίνουν αλλα είναι τελείως άσχετα με το θέμα! Τελείως όμως! Το να χρησιμοποιούν κάποιες το φεμινισμό ως άλλοθι για να κάνουν μ@λ@κίες δεν σημαίνει οτι αυτός είναι ο φεμινισμός (ποιός είναι άραγε? Κανείς δεν απάντησε μέχρι τώρα. Πάλι η Νέσσα θα βγάλει το φίδι απο την τρύπα :P). Συμπέρασμα οτι κατηγορείτε κάτι που αμφιβάλλω αν ξέρετε και τι είναι.

PS: Μου αρέσει που είχα πει κιόλας να μην καταλήξει σε flames το thread... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Καλά αφου δεν μπορείτε να συζητήσετε χωρίς να μαλώνετε καλύτερα να μην ανοίγουν τέτοια threads..Την θέση μου την γνωρίζετε απο κει και πέρα δεν έχω να πω κάτι..
Και όσο για σένα valder τελείως φιλικά το παρατράβηξες λίγο,αλλα επιλογή σου εσύ εξέθεσες τον εαυτό σου..Αν είναι αυτά τα πιστεύω σου για τις γυναίκες καλώς i give up :giveup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
για να αφήσετε και τα φίδια ήσυχα https://en.wikipedia.org/wiki/Feminism
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ]ifrit[:
για να αφήσετε και τα φίδια ήσυχα https://en.wikipedia.org/wiki/Feminism
Απλα εγραψες :lol: :clapping: :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ]ifrit[:
για να αφήσετε και τα φίδια ήσυχα https://en.wikipedia.org/wiki/Feminism
ifrit αυτό το κάνει ο καθένας. Αυτό που με ένοιαζε είναι αν κάποιος το ξέρει ώστε να δώσει εναν ..εχμ κάπως πιο σύντομο ορισμό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Θαυμαστε τα πρωτα κοριτσια!!! :lol:
Πολλες(οι)μοιαζουν με αντρες :lol:



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
To αστείο ποιό είναι? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Αυτό που με προβληματίζει είναι:
  1. Γιατί είναι τόσο παράλογο κάποια γυναίκα να διεκδικεί απόλυτη ισοτιμία? Είναι γνωστό οτι απόλυτη ισότητα δεν υπάρχει ακόμα και σήμερα. Γιατί λοιπόν να μην διεκδικείται? Γιατί είναι τόσο παράλογο δεδομένων των συνθηκών να προσβάλλεται κάποια γυναίκα απο σεξιστικά σχόλια και όταν το κάνει να της αποδίδεται ο ειρωνικός χαρακτηρισμός "φεμινίστρια"?
  2. Γιατί έχει καταλήξει να θεωρείται τόσο υποτιμητικός αυτός ο χαρακτηρισμός? Παλιότερα δεν ήταν. Μήπως έγινε λόγω κάποιων ιστορικών γεγονότων? Επίσης μήπως ξέρει κάποιος τι πραγματικά σημαίνει φεμινισμός?
  3. Γιατί υπάρχουν ακόμα και σήμερα γυναίκες που αρέσκονται στην κατάσταση που επικρατεί και κατηγορούν κι αυτές όσες διαφωνούν με αυτή?
Αυτά. :)
1. Γιατι δεν ειναι λογικο να υπαρχει απολυτη ισοτιμια, και γιατι δεν μπορει να υπαρξει απολυτη ισοτιμια. Εδω δεν ειναι ολες οι γυναικες μεταξυ τους ιδιες και ισες, θα ειναι ολες οι γυναικες απολυτα ισες και ομοιες με τους αντρες; :worry:

Νομιζω οτι ειναι τοσο παραλογο επειδη πολλες φορες ειναι υπερβολικο. Στην αναλογη κατασταση (αλλα αντιστροφη προφανως) ενας αντρας συνηθως δεν θα αντιδρουσε ετσι. Αν οντως τα σεξιστικα σχολια ειναι ιδιαιτερως κακεντρεχη και προσβλητικα τοτε μονο ενας ηλιθιος θα κατηγορουσε οποιονδηποτε (αντρα ή γυναικα) αν προσβαλλοταν.

2. Γιατι ο φεμινισμος ειναι σαν τον κομμουνισμο. Καλο σαν ιδεα, αλλα ανεφαρμοστο! ;)
Μολις πηγε να εφαρμοστει, το γαμ*σαν και ψοφησε, τραβωντας το στην υπερβολη και εφαρμοζοντας ακραιες πραξεις, που κατεληξαν να ειναι γελοιες. Ετσι σημερα, οποιαδηποτε πιστευει στην ισοτητα γυναικων και αντρων χαρακτηριζεται ειρωνικα φεμινιστρια οχι βασει της αρχικης ιδεας, αλλα της εξελιξης της...

3. Γιατι αποψεις ειναι αυτες. Καποιοι συμφωνουν, καποιοι οχι, εχοντας ο καθενας τους λογους του. Δεν θα τους αναγκασουμε ολους να συμφωνουν μαζι μας, επειδη εμας μας φαινεται λογικο! ;) :D

Υ.Γ 1: Επειδη ημουν αρκετα λακωνικος λογω νυστας, για οτιδηποτε σας φανηκε "καπως" *(αν υπαρχει κατι) πρωτα ρωτηστε με τι εννοω και μετα κατηγορηστε με please! :D

Υ.Γ 2: Παιζοντας και παλι, χωρις να το θελω, το δικηγορο, να υποθεσω Michelle οτι ο Covenant βρηκε αστειο οτι οι πρωτες γυναικες που ηθελαν την ισοτητα με τους αντρες εμοιαζαν και εμφανισιακα με αυτους! (Am i right, or am i right?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Insomniac:
2. Γιατι ο φεμινισμος ειναι σαν τον κομμουνισμο. Καλο σαν ιδεα, αλλα ανεφαρμοστο! ;)
Μολις πηγε να εφαρμοστει, το γαμ*σαν και ψοφησε, τραβωντας το στην υπερβολη και εφαρμοζοντας ακραιες πραξεις, που κατεληξαν να ειναι γελοιες. Ετσι σημερα, οποιαδηποτε πιστευει στην ισοτητα γυναικων και αντρων χαρακτηριζεται ειρωνικα φεμινιστρια οχι βασει της αρχικης ιδεας, αλλα της εξελιξης της...



Σκέψου τι τραβάνε/με δλδ οι αριστερές φεμινίστριες :P :P


Σχετικά με το θέμα μας τώρα....
Ειλικρινά δεν μπορώ να μπω στη διαδικασία να απαντήσω για ποιό λόγο θα έπρεπε οι γυναίκες να είναι ισότιμες με τον άνδρα και γιατί πρέπει να το διεκδικούν....
όποιος θέλει να το καταλάβει, το καταλαβαίνει... όποιος δεν θέλει, δεν πρόκειται να το καταλάβει ότι κι αν πω εγώ με όποια επιχειρήματα :)


όσο για το απίστευτο παράδειγμα του Covenant περί F1....
τι να πω....
έμεινα λίγο με το στόμα ανοιχτό.....
ακόμα δεν έχω αποφασίσει αν ήταν εξαιρετικά αστείο ώστε να γελάσω ή αν ήταν εξαιρετικά .... κάτι άλλο .... ώστε να θυμώσω :)

Δεν κάνω τίποτα λοιπόν....
δεν θέλω να μανουριάσω πρωί πρωί :)
Covenant... το ότι διαφωνώ κάθετα μαζί σου στο συγκεκριμένο θέμα δεν σημαίνει ότι θα γίνουμε εχθροί :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
:panwkatw: δεν είμαι φεμινίστρια :panwkatw:
:panwkatw: δεν με ενδιαφέρει η ισότητα :panwkatw:
:panwkatw: έχω άλλα προβλήματα να λύσω :panwkatw:
:panwkatw: ειμαι συνηδειτοποιημένο/σκεπτόμενο/χαρισματικό άτομο πάνω σε τραμπολίνο :panwkatw:
:panwkatw: νι! :panwkatw:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Δεν σημανει οτι επειδη δεν δεχεσαι το παραδειγμα οτι οι οδηγοι F1 δεν πρεπει να ειναι ανδρες :P

Σε οτι και να πω ολοι θα διαφωνησετε καθετα..δεν πειραζει συνηθισα πλεον.

Δωσμου εσυ σαν γυναικα,με τις εμπειριες σου και τις γνωσεις σου,ενα παραδειγμα (απαιτητικοτατο) που ειναι καθαρα ανδρικο ως τωρα και θα μπορουσε μια γυναικα να ανταπεξελθει επαξια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top