Φορολογική δήλωση και αφορολόγητο

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,805 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια
Εχω μπερδευτει πολυ .Εχω κανει φορολογικη δηλωση 3145Ε.Ο λογιστης μου ειπε οτι το αφρολογητο οριο μου ειναι 650Ε.Διαβαζω στο ιντερνετ ομως οτι οσοι εχουν εισοδημα κατω απο 6000Ε δεν τους πιανει ο φορος για να χτισουν το αφορολογητο.
Τι παιζει ?
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Το αφορολόγητο το χτίζεις κάνοντας αγορές με κάρτα. Εάν στο φορολογικό έτος 2019-2020 δεν έκανες το ύψος αγορών που αντιστοιχεί στο εισόδημά σου, ΔΕΝ σε καλύπτει το αφορολόγητο.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,805 μηνύματα.
Ναι ομως θελω να μαθω αν με αυτο το εισοδημα (3145) θα πρεπει να πληρωσω με καρτα αγορες(Θελω να κανω αποταμιευση τωρα που μενω με δους δικους μου) ,αλλα ο λοσγιστης μου λεει πρεπει να πληρωσω 650 ενω στο ιντερνετ δεν μυο βγαινει τοσο .
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Το αφορολόγητο το χτίζεις κάνοντας αγορές με κάρτα. Εάν στο φορολογικό έτος 2019-2020 δεν έκανες το ύψος αγορών που αντιστοιχεί στο εισόδημά σου, ΔΕΝ σε καλύπτει το αφορολόγητο.
Είναι μήπως αυτό που αν δεν έχεις καταναλώσει ένα ποσό με την κάρτα τρως πρόστιμο;
Δεν αντέχονται αυτά τα γραφειοκρατικά 😢😑😂
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Αποταμίευση ωραία λέξη!

Δεν νομιζω να είναι πρόστιμο, απλώς πληρώνεις φόρο (σαν πρόστιμο δηλαδή)...
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,805 μηνύματα.
Τελικά εξαιρουμε απ' το να πληρώνω με κάρτα επειδή έχω εισόδημα κάτω των 6000??
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ναι ομως θελω να μαθω αν με αυτο το εισοδημα (3145) θα πρεπει να πληρωσω με καρτα αγορες(Θελω να κανω αποταμιευση τωρα που μενω με δους δικους μου) ,αλλα ο λοσγιστης μου λεει πρεπει να πληρωσω 650 ενω στο ιντερνετ δεν μυο βγαινει τοσο .
Έχει τίποτα (περιουσιακό στοιχείο) στο όνομα σου;
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
@akikos και εγώ αυτό σκέφτηκα.
Για να απαλάσσεσαι από τη χρήση κάρτας θέλεις πραγματικό εισόδημα κάτω από 6000 και τεκμαρτό κάτω από 9500. Εάν έχεις σπίτι σου όνομά σου, πρακτικά, πρέπει να κάνεις αγορές με κάρτα.

Βέβαια, όλα αυτά που σου λέμε, καλό είναι να συζητήσεις και με το λογιστή σου.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,805 μηνύματα.
Τίποτα δεν έχω .Φοιτητής με μόνο εισόδημα από τουρισμό 3145€.Ο λογιστής μου είπε πρέπει να κάνω 650 Ε αγορές .....από πού βρέθηκαν αυτά τα λεφτά 650 που πρέπει να καταναλώσω δεν ξέρω
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.

Ίσως είναι αυτό που αναφέρεται εδώ; Για το 20% του εισοδήματος, ανεξαρτήτου ύψους.

Στις τράπεζες όταν μπεις και πατήσεις υπολογισμός Αφορολόγητου αναφέρεται αυτό:
Το σύνολο των δαπανών που χρειάζεται να πραγματοποιήσει ο φορολογούμενος για να κτίσει το αφορολόγητό του, προσδιορίζεται βάσει του φορολογητέου εισοδήματός του και αντιστοιχεί αποκλειστικά στο δικό του ΑΦΜ (δηλαδή είναι ατομικό). Μισθωτοί, συνταξιούχοι και κατά κύριο επάγγελμα αγρότες θα πρέπει να συγκεντρώνουν ηλεκτρονικές αποδείξεις ίσες με το 30% του εισοδήματός τους.

Τον λογιστή δεν τόν ρώτησες για το ποσό αυτό (650 ευρώ);
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Τίποτα δεν έχω .Φοιτητής με μόνο εισόδημα από τουρισμό 3145€.Ο λογιστής μου είπε πρέπει να κάνω 650 Ε αγορές .....από πού βρέθηκαν αυτά τα λεφτά 650 που πρέπει να καταναλώσω δεν ξέρω
η σχέση εργασία σου ποια ήταν? Μπλοκάκι? ιδιωτικός υπάλληλος? ενοικίαζες airbnb?
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,805 μηνύματα.
Μπάρμαν σε ξενοδοχείο ήμουν
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Από εβδομάδα θα ρωτήσω τον λογιστή γιατί τώρα αναρωτήθηκα όταν διάβαζα στο ίντερνετ για αυτό το θέμα
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Αγόρασες αμάξι ή μηχανή; Νοικιάζεις/νοίκιαζες διαμέρισμα; Ξεπλήρωσες κάποιο δάνειο;
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,805 μηνύματα.
Αγόρασες αμάξι ή μηχανή; Νοικιάζεις/νοίκιαζες διαμέρισμα; Ξεπλήρωσες κάποιο δάνειο;
Oxi oxi tιποτα από αυτά .Μόνο το εισόδημα έχω .Εκτός και αν μετράει ο καφές ή ένα λάπτοπ που αγόρασα 200Ε
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Χωρίς να είμαι λογιστής :P

Για τα εισοδήματα 1-10.000€ οι ηλεκτρονικές συναλλαγές πρέπει να είναι το 10% του εισοδήματος, ήτοι 314.50€ για τον φίλο μας.

Για να απαλάσσεσαι από τη χρήση κάρτας θέλεις πραγματικό εισόδημα κάτω από 6000 και τεκμαρτό κάτω από 9500. Εάν έχεις σπίτι σου όνομά σου, πρακτικά, πρέπει να κάνεις αγορές με κάρτα.
Για την κατηγορία αυτή μπορεί μεν ο φορολογούμενος να απαλλάσσεται από τις ηλεκτρονικές συναλλαγές, αλλά θα πρέπει να προσκομίσει φυσικές αποδείξεις για να μην πληρώσει extra φόρο (το "χαράτσι" των αποδείξεων).

Αν ο φίλος μας δεν κάνει ηλεκτρονικές συναλλαγές ή δεν προσκομίσει αποδείξεις συνολικής αξίας 314.50€, τότε θα χρειαστεί να πληρώσει επιπλέον φόρο ("χαράτσι") 22% επί του εισοδήματος επιβολής εισφοράς. Αυτό σημαίνει ότι θα κληθεί να πληρώσει φόρο 691.90€, όταν εκκαθαριστεί η δήλωσή του.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top