Χρυσή Αυγή, η πορεία της ως πολιτικό κόμμα

Συμφωνείτε με τον χαρακτηρισμό της Χρυσής Αυγής ως εγκληματική οργάνωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 139)
  • Ναι

    Ψήφοι: 110 79.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 25 18.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 4 2.9%

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Ακριβως αυτο που περιγραφεις ειναι ο ορισμος του εθνικιστη.
Οποτε,αφου εχουμε τοσο ξεκαθαρη εικονα του τι χαρακτηριστικα εχει ενας εθνικιστης,γιατι πολλες φορες ταυτιζουμε την φιλοπατρια με τον εθνικισμο;
Αυτος που αγαπαει τα παιδια του,δε μισει τα παιδια των αλλων.
Αυτος που αγαπαει την πατριδα του,δε μισει τους αλλους.
Αυτος που μισει τους αλλους,δεν μπορει να αγαπησει κανεναν.
Ακριβως το ιδιο πραγμα ειναι το ταξικο,το φυλετικο ή οποιοδηποτε αλλο μισος.
Ο αριστερος που μισει ταξικα,πού διαφερει απο εναν εθνικιστη που μισει εθνικα;
Το μισος ειναι κακο πραγμα,οπου και αν οφειλεται.
Γι αυτο και ο αριστερος και ο εθνικιστης και ο χριστιανος και οποιος αλλος μισει,δεν ειναι ουτε αριστερος,ουτε πατριωτης,ουτε πιστος.
Ειναι ενας δυστυχισμενος ανθρωπος.
Δε συμφωνεις σε αυτο;

Σίγουρα κυρίως επικεντρώθηκα σε εθνικιστικά στοιχεία, αλλά εκτός του ότι ο φασισμός εμπεριέχει πολύ εθνικισμό μέσα του, η πλάνη που ανέφερα για προσφορά εργασίας για 400€, η προστασία σε μαγαζιά, ο σεξουαλικός βιασμός και ο έλεγχος και διωγμός αλλοδαπών αρρώστων από τα νοσοκομεία, δεν είναι απλά στοιχεία εθνικιστή, αλλά φασίστα.

Εσείς μπερδεύετε τον εθνικισμό με την «φιλοπατρία». Νομίζετε ότι ένας πολίτης Ελλάδας και κομμουνιστής, δε θέλει το καλό του ελληνικού λαού; Απλά εσείς που αυτοχαρακτηρίζεστε φιλοπάτρεις, συνήθως είστε -όχι απαραίτητα ακραία- εθνικιστές και ξεχνάτε ότι Ελλάδα χωρίς λαό δεν είναι τίποτα. Ο λαός κάνει τη χώρα, όχι το αντίθετο.
Ταυτίζετε τον εγγενή διεθνισμό που έχει ο κομμουνισμός, με προδοσία. Το λάθος σε όλη αυτή τη λογική είναι ότι ακριβώς βλέπετε έναν εχθρό, εθνικά και όχι ταξικά. Και σε ρωτώ, ο επιχειρηματίας που θα σε προσλάβει για 400€ το μήνα, ενώ από εσένα θα βγάζει πολλαπλάσιο κέρδος, είναι εκμεταλλευτής ή όχι; Σε νοιάζει η εθνικότητά του; Για να το κάνω λίγο ακραίο: αν σε βγάλει στην πορνεία κάποιος, θα σε πειράξει λιγότερο αν είναι Έλληνας; Φαντάζομαι πως όχι.

Υπόθεση εργασίας. Πόλεμος μεταξύ Ελλάδας - Τουρκίας για τα νησιά του Αιγαίου. Πραγματικά, ποιος νομίζεις ότι υποκινεί τέτοιου είδους πολέμους, αν όχι οι αστικές τάξεις των δύο χωρών για τα οικονομικά συμφέροντα που προκύπτουν από την κυριαρχία στο Αιγαίο (πόσο μάλλον αν έχει και υγρούς/αέριους υδρογονάνθρακες), μαζί με φιτίλια που μπαίνουν από τρίτες χώρες που έχουν έμμεσα οικονομικά οφέλη (πχ πολεμικό υλικό, εμπορική συναλλαγή του πετρελαίου κλπ). Τέτοιου είδους πόλεμος, θα ήταν ένας πόλεμος των δύο αστικών τάξεων και φυσικά οι εργατικές τάξεις και της Ελλάδας και της Τουρκίας θα ήταν χαμένες, όποια και να ήταν η έκβαση αυτού. Άρα ποια πρέπει να είναι η στάση των εργατικών τάξεων των δύο εμπλεκομένων χωρών σε τέτοια περίπτωση; Δεν θα σου το απαντήσω αυτό, απλά σκέψου το.

Μίσος ταξικό και διεθνισμός λοιπόν, ναι, γιατί δεν θέλουμε να μας εκμεταλλεύεται κανένας, ούτε Έλληνας, ούτε ξένος, γιατί δεν έχουμε τα ίδια συμφέροντα με την αστική τάξη της χώρας μας και ας έχουμε ίδια εθνικότητα, γιατί όλοι οι λαοί έχουμε συμφέρον να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλο να διαλύσουμε τις αστικές τάξεις όλων των χωρών και πρώτα και κύρια ξεκινώντας μέσα από το σπίτι μας.

ΥΓ: Το είπα και σε άλλα μηνύματά μου, ο πατριωτισμός σήμερα ταυτίζεται με τον ταξικό αγώνα για την αποτίναξη κάθε εθνικότητας εκμεταλλευτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catlin

Δραστήριο μέλος

Η Βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 427 μηνύματα.
Αυτος που αγαπαει τα παιδια του,δε μισει τα παιδια των αλλων.
Αυτος που αγαπαει την πατριδα του,δε μισει τους αλλους.
Αυτος που μισει τους αλλους,δεν μπορει να αγαπησει κανεναν.


Λιβία πως τα πήγαινες στην έκθεση?
επαγωγική σκέψη νηπίου,απουσία λογικής ακουλουθίας νοημάτων(το λένε και ειρμό),έλλειψη επιχειρημάτων ,ακόμη και γελοιωδών που συχνά πυκνά παρατίθενται σε αυτό το θρεντ από τους φιλοπατρίδες συμφορουμίτες μας,που να στοιχειωθετούν μια καποια άποψη.
try again :(

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Τέλοσπαντωνε,
λέω να κλείσω διπλωματικά:
''Πατριωτισμός είναι όταν προέχει η αγάπη για το λαό σου,εθνικισμός είναι όταν προέχει η έχθρα για τους άλλους λαούς''.
Charles de Gaulle​
________
εμμα_ορμπιτ,υπόσχομαι στο όνομα του σπανακιού,οτι θα ηρεμήσω. :P

κάνε ό,τι θες αλλά μην αναφέρεις προσωπικά infoz Νομπελίστα ανοησίας :P

τεσπα,
όταν κατανοήσετε(all together) την αχρηστότητα των λέξεων που προανέφερες... call me maybe?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
όταν κατανοήσετε(all together)
Btw, σε ενοχλεί να σε τσουβαλιάζουν, αλλά και εσύ δεν τα πας άσχημα σε αυτό το σπορ και δεν το λέω μόνο με αφορμή το παραπάνω quote.

Όλη αυτή η λογική «όλοι το ίδιο είστε», «έξω όλα τα κόμματα», «τους είδαμε και τους αριστερούς/δεξιούς/κεντρώους», όλο αυτό το τσουβάλιασμα τέλος πάντων, ωφελεί τη δεδομένη περίοδο αυτούς που δεν πρέπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Lol exc!

'Η δυσκολεύεσαι να κατανοήσεις πράγματα αυτονόητα, ή θέλεις να διαφωνείς για τη διαφωνία. Το ένα χειρότερο από το άλλο.

Στο συγκεκριμένο(αλλά και γενικότερα), λέγοντας all together εννοώ πως δεν αναφέρομαι μόνο σε εκείνη καθώς δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί της αλλά σε όλους αυτούς που σκέφτονται με αυτό το σκεπτικό(προσπαθώ να γίνομαι όσο πιο σαφής γίνεται για να αποφεύγονται παρεξηγήσεις. Όχι πως δε θα κοιμηθώ το βράδυ αλλά ντάξει, έτσι έχω μάθει). Η λογική που αναφέρεις παραπάνω δεν έχει ιδιαίτερη σχέση με εμένα. Και ούτε καν έχουν βγει ποτέ είτε από το στόμα μου, είτε από τα ποστ μου τέτοιες φράσεις. Το τι γράφω με το τι κατανοείς, μάλλον έχουν μια απόσταση... χιλιομέτρων.

Παρόλα αυτά και ομολογώ πως δε θυμάμαι να έχω τσουβαλιάσει εδώ πέρα κόσμο ή απόψεις, δεν αποκλείω το ενδεχόμενο και να έχει συμβεί. Αλλά ακόμα κι αν το έκανα εγώ δε σημαίνει πως θα πρέπει να το κάνεις κι εσύ, ε; Πόσο είσαι; 10;

Τες.

υγ. θυμίστε μου για ποιο λόγο απολογούμαι; πφ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
WTF, ok έχουμε ένα πρόβλημα επικοινωνίας, αλλά χέσε με, don't get bitchy.
Φιλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Θα συμφωνήσουμε στο εξής: Σε χέζω φιλικά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
Τελικά οι Κομμουνιστές, σ'αυτή την τόσο χαρισματική γωνιά της γής, είναι οι πλέον ηλίθιοι του πλανήτη....
Το πρόβλημά τους, είναι ότι μισούν ατταβιστικά... και το δείχνουν επι 10ετίες με πολλές πρακτικές, που δεν αφήνουν το τόπο να προχωρήσει ομαλά, όπως οι πολιτισμένοι Λαοί, που προοδεύουν γιατί δεν έχουν εθελοτυφλούντες εφιάλτες, που ονειρέυονται διαρκώς ένα ακόμη νέο Εμφύλιο, μήπως και δικαιωθούν ιστορικά, τα σαθρότατα αλλά ιδεαλιστικά συγκεκαλυμένα, αλλά πλήρους μίσους, ιδεολογήματά τους...
Αυτά, που αυτοί οι Απάτριδες και Διεθνιστικά αλληλέγγυοι μισούν και πολεμούν με πολλούς προπαγανδιστικά μηδενιστικούς τρόπους, είναι όλα αυτά που κάνουν περήφανουν όλους τους άλλους Λαούς της υφηλίου, να αναφωνούν ότι είμαστε "Ελληνες" στο Πνεύμα.
Δυστυχή ορφανά του Μαρξισμού, εμποτισμένα με τόσο μίσος....
Απαξιώ να σας ξαναδείξω τον παραλογισμό των "παραδοχών" που χρησιμοποιείτε...σας τάχω αποδείξει και παλιότερα!!
Τέτοια άτομα, μόνο "Ανθρωπιστές" δεν είναι, αλλά λύκοι με προβιά Ειρηνιστική !!
Τέτοια βλήματα, γέννησε η Ελλάδα και παλιότερα, κάνανε τον Εμφύλιο και μετά τους περιμάζεψαν οι Πατρώνες τους, οι Ελληνες Πολιτικοί τους επέτρεψαν να ξαναγυρίσουν στην Πατρίδα, όμως
Τι να κάνουμε... τυχαίνουν και ελαττωματικά γονίδια που βγάζουν επαγγελματίες Εφιάλτες, αλλά και χαζούς "ιδεαλιστές", πρόθυμους να υποταχθούν στην Παγκοσμιοποίηση που προωθεί ο Καπιταλισμός που τον υπηρετούν άθελά τους, επειδή δεν βλέπουν πέρα απο τη μύτη τους.

Οπως δεν μπορείς να περιγράψεις σε τυφλό, τα χρώματα....
Ετσι και σε Κομμουνιστή, για τη Δημοκρατία.....και για Δικαιώματα του Ανθρώπου που αφορούν, στους ΓΗΓΕΝΕΙΣ ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ της Χώρας!!
Τα δικαιώματα προκύπτουν απο υποχρεώσεις και οι γηγενείς τις τηρούν για να έχουν άυτά δικαιώματα, επομένως δεν μπορεί ο κάθε πανίβλακας να αποδώσει σε κάθε άλλον πλήν γηγενούς, δικαιώματα που δεν τον εξουσιοδότησαν οι γηγενείς, να αποδώσει σε ξένο, νόμιμο μετανάστη ή λαθραίο εισβολεα.
Σε τέτοια θεμελιώδη Εθνικά ζητήματα, η γνώμη του λαού πρέπει να εκφράζεται με Δημοψηφίσματα.... κι όχι με αυθαίρετες αποφάσεις!!

Ομως το ΚΚΕ και λοιποί συνοδοιπόροι, προτιμά την δική του επιλεκτική και μπασταρδεμένη εκδοχή "δημοκρατίας" που λέγεται "λαοκρατία", την Διχτατορία του Προλεταριάτου, που νομίζει ότι θα του δώσει ψήφους ο/η "νομιμοΡαγκουσοποιημένος" Λαθροεισβολέας, ή ότι θα κάνουν μαζί του, την Επανάσταση......
Οταν και άμα γίνει αυτό..., δεν θα διαφέρει και πολύ απο ότι έγινε στο Λίβανο (Χριστιανοί-Μουσουλμάνοι) παλιότερα, και πλέον γίνεται πρόσφατα σε όλες τις Ισλαμικές Χώρες !!! Αντί για Αραβική Ανοιξη, προκύπτει Αραβικός Χειμώνας... ΑΛΑΧ ΟΥ ΑΚ ΜΠΑΡ... και Νόμος της Σαρία, σαρώνουν πλέον !!
Πως θα γίνει και οι Λαθροεισβολείς θα συγκρατηθούν ;;; Απο ποιόν ;; Το ΣΥΡΙΖΟ-ΠΑΣΟΚ-ΔΗΜΑΡ-ΚΚΕ-ΑΝΤΑΡΣΥΑ κλπ κλπ
Οπως και όταν κάποιος ( ο απο πάνω) λέει ότι το ΚΚΕ επιθυμεί και θέλει να πάρει την εξουσία με τα όπλα, άρα να το θέσουμε τότε εκτός Νόμου;;
Η επειδή γουστάρει ο κάθε ΑλέκαΤσιπροΒενιζέλος να μην έχει εμπόδια στα πόδια του, πρέπει να απαγορεύσουμε την ΧΑ, που μπαίνει εμπόδιο σε τέτοια γούστα;;
Ο Λαός δίνει με ελεύθερες εκλογές την προτίμησή του σε Κόμματα που κάνουν δήλωση στον Αρειο Πάγο περί τήρησης του Συντάγματος και οφείλουν όλοι να τη σεβαστούν... Δεν μπορεί κάποιοι να καταλύσουν το Σύνταγμα, απαγορεύοντας την επιθυμία του !!
Ουτε και απαγόρεψε κανένας Ελληνικός Νόμος Γάμους ή Επιμιξείες Αλλοδαπών και Γηγενών...
Επομένως γιατί αυτή η λυσσασμένη επίθεση των Αναρχο-Κομμουνιστών σε όποιον δεν αποδέχεται την αλλοτρίωση;;
Γιατί σε όλα τα πόστς Αριστερο-Κομμουνιστών, βλέπουμε μόνιμο καΙ ξέφρενο μίσος κατά παντός μη Κομμουνιστή;;
Αλήθεια έχουν πολύ θράσος, τα ορφανά του Αναρχο-Κομμουνισμού...
Στη Ρωσσία του σήμερα θα τους είχαν μαντρώσει, με τις ευλογίες του ΠΡΩΗΝ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ και ΠΡΑΚΤΟΡΑ της KGB... Πούτιν !!!
Ευτυχώς που βρέθηκε αυτός ο Ανθρωπος (Πούτιν) που έστησε τη Χώρα του στα πόδια της κι απο Κομμουνιστής/Διεθνιστής, έγινε Πατριώτης...
Γιατί δεν πηγαίνετε σ' αυτόν να κάνετε την διεθνιστική και αντεθνική προπαγάνδα σας;;
ΥΓ. Ρίξτε μια ματιά εδώ: ή Το γαλλικό ΚΚ εγκατέλειψε το σφυροδρέπανο ως σύμβολο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

catlin

Δραστήριο μέλος

Η Βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 427 μηνύματα.
θυμίστε μου για ποιο λόγο απολογούμαι; πφ.


έμμα
stay calm :flowers:
απλώς ,θέλω να πω ,οι συγκεκριμένες λέξεις όντως ήταν κάπως ασαφείς,δικαιολογημένα ίσως παρερμηνεύθηκαν
δηλαδη και γω χρειάστηκα κάποια παραπάνω sec επεξεργασίας:redface:
ντάξει βέβαια διαβάζω και τόσες ώρες :(

υγ.βάλτε να πιούμε βρε παιδιά :)


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Μίσος ταξικό και διεθνισμός λοιπόν, ναι, γιατί δεν θέλουμε να μας εκμεταλλεύεται κανένας, ούτε Έλληνας, ούτε ξένος, γιατί δεν έχουμε τα ίδια συμφέροντα με την αστική τάξη της χώρας μας και ας έχουμε ίδια εθνικότητα

Αναμφίβολα, αυτή είναι η πραγματικότητα σήμερα. Ωστόσο, ας μην ξεχνάμε ότι βρισκόμαστε σε καπιταλιστικό κράτος με αστική δημοκρατία... η εθνική συνείδηση έχει εξαλειφθεί, γι' αυτό ο μεγαλοαστός έχει θέσει τα προσωπικά του συμφέροντα υπεράνω των εθνικών. Μάλιστα, πολλές φορές υπονομεύει τα εθνικά συμφέροντα προκειμένου να εξυπηρετηθούν τα δικά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Αναμφίβολα, αυτή είναι η πραγματικότητα σήμερα. Ωστόσο, ας μην ξεχνάμε ότι βρισκόμαστε σε καπιταλιστικό κράτος με αστική δημοκρατία... η εθνική συνείδηση έχει εξαλειφθεί, γι' αυτό ο μεγαλοαστός έχει θέσει τα προσωπικά του συμφέροντα υπεράνω των εθνικών. Μάλιστα, πολλές φορές υπονομεύει τα εθνικά συμφέροντα προκειμένου να εξυπηρετηθούν τα δικά του.
Το θέμα είναι ότι το κεφάλαιο δεν έχει πατρίδα. Ο επιχειρηματίας δε θα διστάσει ούτε στιγμή για πατριωτικούς λόγους να σηκωθεί και να πάρει τα κεφάλαιά του σε άλλη χώρα.
Αυτό πώς το λύνεις εσύ;

Επίσης τι θα κάνεις με την εγχώρια εκμετάλλευση;
Ή μήπως δε σε νοιάζει αυτή, επειδή απλά και μόνο είναι της ίδιας εθνικότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι το κεφάλαιο δεν έχει πατρίδα. Ο επιχειρηματίας δε θα διστάσει ούτε στιγμή για πατριωτικούς λόγους να σηκωθεί και να πάρει τα κεφάλαιά του σε άλλη χώρα.
Αυτό πώς το λύνεις εσύ;

Όλοι έχουν πατρίδα - ακόμα και οι επιχειρηματίες - απλώς κάποιοι επιλέγουν να την αρνηθούν. Πίστεψέ με, σε ένα πραγματικό εθνικό κράτος, οι εν λόγω επιχειρηματίες θα μετανιώσουν την ώρα και την στιγμή που υπονόμευσαν το καλό του λαού προς όφελος δικό τους.
Μην περιμένεις να διατυπώσω κυβερνητικές θέσεις για το πώς θα αντιμετωπίζονταν...

Επίσης τι θα κάνεις με την εγχώρια εκμετάλλευση;
Ή μήπως δε σε νοιάζει αυτή, επειδή απλά και μόνο είναι της ίδιας εθνικότητας.

Εγχώρια και μη, πάταξη.
Άλλωστε, όλα τα ερωτήματα που έθεσες έχουν απαντηθεί σε άλλα θέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Όλοι έχουν πατρίδα - ακόμα και οι επιχειρηματίες - απλώς κάποιοι επιλέγουν να την αρνηθούν. Πίστεψέ με, σε ένα πραγματικό εθνικό κράτος, οι εν λόγω επιχειρηματίες θα μετανιώσουν την ώρα και την στιγμή που υπονόμευσαν το καλό του λαού προς όφελος δικό τους.
Μην περιμένεις να διατυπώσω κυβερνητικές θέσεις για το πώς θα αντιμετωπίζονταν...
Δηλαδή μιλάς για μία ελεγχόμενη οικονομία; Κρατική; Κεντρικά σχεδιασμένη;
Βασικά θα ήθελα να ξέρω πως αντιμετωπίζονται όσοι δεν πράττουν προς το καλό του λαού.
Και ποιος θα έχει το πάνω χέρι στην εξουσία; Ποιος θα είναι ο τρόπος διακυβέρνησης;
Ποια θα είναι η σχέση με άλλες χώρες; Ποια θα είναι η αντιμετώπιση κομμουνιστών, αναρχικών και άλλων πολιτικών ομάδων;
Ποια θα είναι η αντιμετώπιση σε όσους έχουν κληρονομικά νοσήματα ή είναι ανάπηροι, τυφλοί κλπ;

ΥΓ: Να είμαστε ειλικρινείς, Νεογέννητε, τις ξέρω ήδη τις αληθινές απαντήσεις και νομίζω τις ξέρουμε όλοι, όσοι ξέρουμε τι θα πει εθνικοσοσιαλισμός (=ναζισμός) και έχουμε διαβάσει το «Ο αγών μου»... Απλά θα ήθελα να δω για λίγο το τι είσαι διατεθειμένος να πεις δημόσια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Δηλαδή μιλάς για μία ελεγχόμενη οικονομία; Κρατική; Κεντρικά σχεδιασμένη;

Εθνική οικονομία, προσανατολισμένη στις ανάγκες του λαού και μόνον. Όμως το θέμα μας αγαπητέ εχσ είναι το εξής: Η οικονομία σε ένα εθνικό κράτος δεν είναι το παν, όπως συμβαίνει στον κομμουνισμό και τον καπιταλισμό, όπου ο καημός τους είναι αν η οικονομία θα είναι κρατική ή ελεύθερη, κεφαλαιοκρατική ή φιλοεργατική. Το παν είναι οι αξίες, τα ήθη και ο πολιτισμός.

Βασικά θα ήθελα να ξέρω πως αντιμετωπίζονται όσοι δεν πράττουν προς το καλό του λαού.

Ανάλογα την περίπτωση.

Και ποιος θα έχει το πάνω χέρι στην εξουσία; Ποιος θα είναι ο τρόπος διακυβέρνησης;

Εγώ προσωπικά είμαι υπέρ της άμεσης δημοκρατίας, αν και το πολίτευμα το θεωρώ δευτερεύον, γιατί πιστεύω περισσότερο στο ηθικό υπόβαθρο του ηγέτη. Έχω παραθέσει τη γνώμη μου γι' αυτό το θέμα.

Ποια θα είναι η σχέση με άλλες χώρες; Ποια θα είναι η αντιμετώπιση κομμουνιστών, αναρχικών και άλλων πολιτικών ομάδων;

Καταρχάς να ξεκαθαρίσω ότι εκφράζω την προσωπική μου γνώμη. Η σχέση με τις άλλες χώρες θα ήθελα να είναι άριστη σε διαπολιτισμικό, τουριστικό και εμπορικό επίπεδο, ενώ επίσης μου αρέσει να ακούγονται με σεβασμό όλες οι ιδέες.

Ποια θα είναι η αντιμετώπιση σε όσους έχουν κληρονομικά νοσήματα ή είναι ανάπηροι, τυφλοί κλπ;

Αυτή που πρέπει να είναι σε κάθε προνοιακό κράτος: Πλήρης στήριξη σε κάθε τομέα, εφ' όρου ζωής.

ΥΓ: Να είμαστε ειλικρινείς, Νεογέννητε, τις ξέρω ήδη τις αληθινές απαντήσεις και νομίζω τις ξέρουμε όλοι, όσοι ξέρουμε τι θα πει εθνικοσοσιαλισμός (=ναζισμός) και έχουμε διαβάσει το «Ο αγών μου»... Απλά θα ήθελα να δω για λίγο το τι είσαι διατεθειμένος να πεις δημόσια.

Ρε μεγάλε, δεν με ξέρεις καθόλου. Δεν είμαι εθνικοσοσιαλιστής, ξέρεις, πατριώτες υπήρχαν και πριν το Γ' Ράιχ. :Ρ
Δημόσια λέω τις απόψεις μου, δεν υπάρχει λόγος να κρύψω κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Εθνική οικονομία, προσανατολισμένη στις ανάγκες του λαού και μόνον. Όμως το θέμα μας αγαπητέ εχσ είναι το εξής: Η οικονομία σε ένα εθνικό κράτος δεν είναι το παν, όπως συμβαίνει στον κομμουνισμό και τον καπιταλισμό, όπου ο καημός τους είναι αν η οικονομία θα είναι κρατική ή ελεύθερη, κεφαλαιοκρατική ή φιλοεργατική. Το παν είναι οι αξίες, τα ήθη και ο πολιτισμός.
Η οικονομία είναι το παν. Δεν μπορείς να έχεις οικονομία προσανατολισμένη στις ανάγκες του λαού με κεφαλαιοκρατικό σύστημα.
Ανάλογα την περίπτωση.
Εκτελέσεις; Βασανιστήρια;
Σε πείραξαν τα gulag μετά...
Εγώ προσωπικά είμαι υπέρ της άμεσης δημοκρατίας, αν και το πολίτευμα το θεωρώ δευτερεύον, γιατί πιστεύω περισσότερο στο ηθικό υπόβαθρο του ηγέτη. Έχω παραθέσει τη γνώμη μου γι' αυτό το θέμα.
Και το πολίτευμα δευτερεύον; Δηλαδή, δε θα σε πείραζε μία Χούντα, αν ο χουντικός ήταν ηθικός ξέρω γω;
Αυτή που πρέπει να είναι σε κάθε προνοιακό κράτος: Πλήρης στήριξη σε κάθε τομέα, εφ' όρου ζωής.
Μπα; Δε θα βγάζατε αφίσες να έρθουν για ευθανασία για να ελαφρύνουν το κράτος;
Ρε μεγάλε, δεν με ξέρεις καθόλου. Δεν είμαι εθνικοσοσιαλιστής, ξέρεις, πατριώτες υπήρχαν και πριν το Γ' Ράιχ. :Ρ
Δημόσια λέω τις απόψεις μου, δεν υπάρχει λόγος να κρύψω κάτι.
Ούτε εσύ με ξέρεις καθόλου, αλλά αυτό δε σε απέτρεψε ποτέ από το να λες σε πολλά σου μηνύματα για το πόσο ηλίθιος είμαι. Σωστά;
Αν δεν είσαι ΧΑτης, γιατί τόσο πάθος στην υποστήριξή της;
---

Τέλος πάντων. Το συμπέρασμα που βγάζω από τα παραπάνω είναι κάτι που λίγο πολύ ήδη ήξερα. Κυριαρχεί στη σκέψη σου ο ιδεαλισμός. Αγαπητέ, τέτοιου είδους πράγματα, όπως πατριώτες επιχειρηματίες σε ένα κεφαλαιοκρατικό σύστημα που θα κάνουν τα πάντα για το καλό του λαού και δεν θα νοιάζονται για το δικό τους συμφέρον και που θα κυβερνά ένας καλός ηθικός ηγέτης σε οποιασδήποτε μορφής πολίτευμα και όλα θα κυλούν ρολόι, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.
Ιδεαλισμός, ιδεαλισμός, ιδεαλισμός... Πού πήγε η αριστοτέλεια, νομοτελειακή, επιστημονική λογική;
Η κριτική μελέτη της ιστορίας κοινωνιολογικά, οικονομικά και πολιτικά είναι εναντίον σου.
Το μόνο που μπορεί κανείς να κάνει είναι να βάλει κάτω λογική, επιστήμη, ανοιχτό μυαλό και να διώξει προκαταλήψεις για να δει τι συμβαίνει και τότε και ο καπιταλισμός καταρρέει και ο εθνικός διαχωρισμός καταρρέει και οι καλοί ηγέτες καταρρέουν και όλο το ιδεαλιστικό «οικοδόμημα» καταρρέει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the_truth

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο the_truth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Η οικονομία σε ένα εθνικό κράτος δεν είναι το παν, όπως συμβαίνει στον κομμουνισμό και τον καπιταλισμό, όπου ο καημός τους είναι αν η οικονομία θα είναι κρατική ή ελεύθερη, κεφαλαιοκρατική ή φιλοεργατική. Το παν είναι οι αξίες, τα ήθη και ο πολιτισμός.
Χμμ οι γνωστες ιδεαλιστικες αμπελοφιλοσοφιες:P.Οταν ο λαος πειναει εσυ ταισε τον με ορθοδοξιες και πατριδεμποριες.Αναρωτιεμαι ποιων τα συφεροντα θα ικανοποιουνται ετσι.Φιλολαικη πολιτικη χωρις ταξικη επιθεση σε συμφεροντα δεν γινεται.Αναρωτιεμαι ποιο αλλο ρευμα να ειχε τετοιες αποψεις περι οικονομιας και ποια συμφεροντα ηθελε να προστατεψει.https://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_Nazi_Germany
Early in his political career, Adolf Hitler regarded economic issues as relatively unimportant. In 1922, Hitler proclaimed that "world history teaches us that no people has become great through its economy but that a people can very well perish thereby", and later concluded that "the economy is something of secondary importance".[3] Hitler and the Nazis held a very strong idealist conception of history, which held that human events are guided by small numbers of exceptional individuals following a higher ideal. They believed that all economic concerns, being purely material, were unworthy of their consideration. Hitler went as far as to blame all previous German governments since Bismarck of having "subjugated the nation to materialism" by relying more on peaceful economic development than on expansion through war.[4]
Η ιδεαλιστικη παπαροσοφια στο απογειο της
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Η οικονομία είναι το παν.

Ξεκινάς με την πιο άθλια βάση για να χτίσεις ένα κατά τ' άλλα λαμπρό οικοδόμημα...

Δεν μπορείς να έχεις οικονομία προσανατολισμένη στις ανάγκες του λαού με κεφαλαιοκρατικό σύστημα.

Δεν διαφωνώ.

Εκτελέσεις; Βασανιστήρια;
Σε πείραξαν τα gulag μετά...

Έχεις πλάκα. Πότε αναφέρθηκα σε τέτοιες πρακτικές;

Και το πολίτευμα δευτερεύον; Δηλαδή, δε θα σε πείραζε μία Χούντα, αν ο χουντικός ήταν ηθικός ξέρω γω;

Φυσικά δευτερεύον. Είμαι της άποψης ότι ένας ηθικός ηγέτης έχει να προσφέρει περισσότερα με το χειρότερο πολίτευμα απ' ο,τι ένας διεφθαρμένος ηγέτης με το καλύτερο πολίτευμα.

Μπα; Δε θα βγάζατε αφίσες να έρθουν για ευθανασία για να ελαφρύνουν το κράτος;

Να βγάζαμε... πληθυντικός. Πάλι καλά που σου τόνισα ότι πρόκειται για προσωπικές μου γνώμες και δεν εκπροσωπώ κανέναν.
Όχι φίλε, δεν επιθυμώ την ευθανασία σε κανέναν.

Ούτε εσύ με ξέρεις καθόλου, αλλά αυτό δε σε απέτρεψε ποτέ από το να λες σε πολλά σου μηνύματα για το πόσο ηλίθιος είμαι. Σωστά;

Σωστότατα.

Αν δεν είσαι ΧΑτης, γιατί τόσο πάθος στην υποστήριξή της;

Ίσως γιατί δεν είναι ακριβώς όπως τα παρουσιάζετε τα πράγματα.

Τέλος πάντων. Το συμπέρασμα που βγάζω από τα παραπάνω είναι κάτι που λίγο πολύ ήδη ήξερα. Κυριαρχεί στη σκέψη σου ο ιδεαλισμός. Αγαπητέ, τέτοιου είδους πράγματα, όπως πατριώτες επιχειρηματίες σε ένα κεφαλαιοκρατικό σύστημα που θα κάνουν τα πάντα για το καλό του λαού και δεν θα νοιάζονται για το δικό τους συμφέρον και που θα κυβερνά ένας καλός ηθικός ηγέτης σε οποιασδήποτε μορφής πολίτευμα και όλα θα κυλούν ρολόι, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.
Ιδεαλισμός, ιδεαλισμός, ιδεαλισμός... Πού πήγε η αριστοτέλεια, νομοτελειακή, επιστημονική λογική;
Η κριτική μελέτη της ιστορίας κοινωνιολογικά, οικονομικά και πολιτικά είναι εναντίον σου.
Το μόνο που μπορεί κανείς να κάνει είναι να βάλει κάτω λογική, επιστήμη, ανοιχτό μυαλό και να διώξει προκαταλήψεις για να δει τι συμβαίνει και τότε και ο καπιταλισμός καταρρέει και ο εθνικός διαχωρισμός καταρρέει και οι καλοί ηγέτες καταρρέουν και όλο το ιδεαλιστικό «οικοδόμημα» καταρρέει.

Γιατρέ μην ξεχάσεις να μου κλείσεις κι άλλη συνεδρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Χμμ οι γνωστες ιδεαλιστικες αμπελοφιλοσοφιες:P.Οταν ο λαος πειναει εσυ ταισε τον με ορθοδοξιες και πατριδεμποριες.

Φυσικά κανείς δεν είπε ή υπαινίχθη ότι ο λαός πρέπει να πεινάει, είναι κάτι που ειπώθηκε μόνο από εσένα. Και στην τελική ο άνθρωπος δεν είναι απλώς μια μάζα κρέατος που χρειάζεται συντήρηση. Έχει ψυχή και πνεύμα και μόνο τα δημιουργήματα αυτών προάγουν το είδος μας και το καθιστούν αιώνιο. Αν θες ένα κράτος που θα σε καταστήσει απλώς ένα καλοταϊσμένο γουρούνι, καλώς το θέλεις. Εγώ δεν μπορώ να συμπορευτώ με κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Φυσικά κανείς δεν είπε ή υπαινίχθη ότι ο λαός πρέπει να πεινάει, είναι κάτι που ειπώθηκε μόνο από εσένα. Και στην τελική ο άνθρωπος δεν είναι απλώς μια μάζα κρέατος που χρειάζεται συντήρηση. Έχει ψυχή και πνεύμα και μόνο τα δημιουργήματα αυτών προάγουν το είδος μας και το καθιστούν αιώνιο. Αν θες ένα κράτος που θα σε καταστήσει απλώς ένα καλοταϊσμένο γουρούνι, καλώς το θέλεις. Εγώ δεν μπορώ να συμπορευτώ με κάτι τέτοιο.

Νεο,νεο....αυτο δε σημαινει πως απαραιτητα η τροφη της ψυχης ειναι η ορθοδοξια
Σταματα τη δεσποτικη αρχη της εκκλησιας σου
Δεν απελευθερωνει το πνευμα η κατανυξη των λειτουργιων της
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Νεο,νεο....αυτο δε σημαινει πως απαραιτητα η τροφη της ψυχης ειναι η ορθοδοξια
Σταματα τη δεσποτικη αρχη της εκκλησιας σου

Δεν αναφέρθηκα καν στην Ορθοδοξία, αλλά ο τρουθ. Οπότε, δεν θα χρειαστεί να εξηγήσω τίποτα περισσότερο.

Δεν απελευθερωνει το πνευμα η κατανυξη των λειτουργιων της

Όσο γι' αυτό, κράτα το για τον εαυτό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top