Χρυσή Αυγή, η πορεία της ως πολιτικό κόμμα

Συμφωνείτε με τον χαρακτηρισμό της Χρυσής Αυγής ως εγκληματική οργάνωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 139)
  • Ναι

    Ψήφοι: 110 79.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 25 18.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 4 2.9%

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mairou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 127 μηνύματα.

Φίλος,δε θα μου χαλάσεις τα παιδικά μου είδωλα συγκρίνοντας τα με τα χρυσά αυγά..όλα κι όλα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

desertfox12

Νεοφερμένος

Ο desertfox12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Πλακα πλακα η ΧΑ εχει πολλες πιθανοτητες να ειναι 1ο κομμα στο μελλον. Να δουμε αν τοτε θα την δειχνουν τα καναλια:P;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Πλακα πλακα η ΧΑ εχει πολλες πιθανοτητες να ειναι 1ο κομμα στο μελλον.

Σε ποιο σύμπαν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

desertfox12

Νεοφερμένος

Ο desertfox12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Σε ποιο σύμπαν;

Παντως σε κανενα το δικο σου κομμα. Προς το παρον ειναι 3η η ΧΑ και ανεβαινει το εχεις παρει χαμπαρι αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Παντως σε κανενα το δικο σου κομμα. Προς το παρον ειναι 3η η ΧΑ και ανεβαινει το εχεις παρει χαμπαρι αυτο?

Άσε το δικό μου κόμμα, δε θα το συζητήσουμε εδώ.
Πάντως η ΧΑ σχετικά σύντομα θα αρχίσει να παίρνει πάλι τα @@ μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

desertfox12

Νεοφερμένος

Ο desertfox12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Άσε το δικό μου κόμμα, δε θα το συζητήσουμε εδώ.
Πάντως η ΧΑ σχετικά σύντομα θα αρχίσει να παίρνει πάλι τα @@ μου.

Oπως τα πηρε στις πρωτες εκλογες και στις δευτερες:P. Αιτιολογηση εχεις φιλε μου? Το δικο σου κομμα δεν σε στεναχωρει που παει απο το κακο στο χειροτερο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anwnymos

Δραστήριο μέλος

Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.
3ο κομμα κ ανεβαινει εε ? αντε να δουμε τελικα ποσα φασισταρια χωραει τουτοσ ο τοπος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Oπως τα πηρε στις πρωτες εκλογες και στις δευτερες:P. Αιτιολογηση εχεις φιλε μου? Το δικο σου κομμα δεν σε στεναχωρει που παει απο το κακο στο χειροτερο?

Αντιθέτως εγώ βλέπω να πηγαίνει καλά το Κόμμα μου εκεί που πρέπει να πηγαίνει καλά και δεν είναι αυτό οι βουλευτικές εκλογές. Ωστόσο δε θα το συζητήσουμε σε αυτό το θέμα. Εδώ μιλάμε για την ΧΑ.

Πάντως η ΧΑ θα πάρει π.τσο σύντομα, είτε με την καλή, είτε με την ανάποδη. Ο Χίτλερ ανέβηκε με εκλογές. Μια φορά κάνει μαλακία κανείς. Δε θα επιτρέψουμε να ξαναγίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anwnymos

Δραστήριο μέλος

Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.
ναι πιστευω και εγω οτι θα ψηφισουν χα αφου (κατα βαθος) ολοι οι δεξιοι φασιστες ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι ΑΝΕΛ υπάρχουν από διάσπαση της ΝΔ και δημιουργία αντιμνημονιακού κόμματος. Δεν νομίζω πως θα συνεργαστούν πόσο μάλλον να συνενωθούν με την ΝΔ. Πιο πιθανό είναι οι ΑΝΕΛ να στηρίξουν ΣΥΡΙΖΑ στα πλαίσια του αντιμνημονιακού τόξου.

Τώρα. Θεωρώ ότι μεγάλο μέρος των ψηφοφόρων της ΧΑ είναι μεν δεξιοί, αλλά είναι και αντιμνημονιακοί και κυρίως δεν είναι όλοι αυτοί φασίστες, ναζί και εθνικιστές.
Συνεπώς το βλέπω πολύ πιθανότερο σε περίπτωση συσπείρωσης οφειλόμενης σε εκλογές, με τα σημερινά δεδομένα, μεγάλο μέρος των ψηφοφόρων που φαίνεται στις δημοσκοπήσεις να πάει σε ΝΔ και δευτερευόντως σε ΑΝΕΛ.

Για το ΚΚΕ, δεν ξέρω τι εννοείς όταν λες «χεσμένη φωλιά», αλλά το μόνο που ξέρω είναι ότι αυτήν την ίδια στιγμή που έχει πέσει κοινοβουλευτικά έχει αυξηθεί πάρα πολύ στα σωματεία και αυτό μας ενδιαφέρει πολύ περισσότερο. Φυσικά αυτή τη στιγμή δεν διαφαίνεται στον ορίζοντα η βαθιά οργάνωση του λαού, ούτε βαθιά κατανόηση των αιτιών των προβλημάτων, οπότε υπό μία έννοια δεν πρόκειται σύντομα να δούμε την επανάσταση να γίνεται πράξη. Βέβαια, όσα φέρνει η ώρα, δεν τα φέρνει ο χρόνος όλος. Δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει σε ένα μήνα, σε ένα χρόνο.

Απο οσο ξερω ο Καμενος δεν επιθυμει συνεργασια με ΣΥΡΙΖΑ. Εχουν αλλωστε μεγαλες διαφορες σε πολλα θεματα. Το σιγουρο ειναι οτι επειδη παει για φουντο θα πρεπει να ενωθει/συνεργαστει με καποιο αλλο κομμα. Πιστευω οτι ειναι πιο πιθανη η συνεργασια του με ΝΔ.
Προσωπικα εχω καταλαβει οτι οι παραδοσιακοι υποστηρικτες της δεξιας εχουν ιδιαιτερη απεχθεια για την αριστερα γενικα. Διαπνεονται μαλιστα σε μεγαλο βαθμο απο εθνικιστικα ιδανικα κτλ. Τι νομιζεις οτι ψηφιζουν εδω και τοσα χρονια παλιοι χωροφυλακες,εκπαιδευτικοι κτλ? Στο αμμεσο μελλον που το ζοναρι θα σφιξει ακομα πιο πολυ δεν θεωρω απιθανο να στραφουν σε ενα κομμα οπως η ΧΑ.
Σχετικα με το ΚΚΕ αναμφιβολα ειναι ενα κομμα που απο την μεχρι τωρα πορεια του εχει αποκτησει φιλους αλλα και -πολλους- φανατικους εχθρους. Αυτο οφειλεται σε πολλους λογους. Πολλοι εκ των οποιων ειναι αδικοι για εμενα αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα. Επομενως ειναι ενα κομμα με ''συγκεκριμενο'' κοινο το οποιο δεν πιστευω οτι εχει πολλα περιθωρια διευρυνσης. Σιγουρα δεν το ψηφιζουν συμφεροντολογοι που ειναι τεραστιο μερος της κοινωνιας μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anwnymos

Δραστήριο μέλος

Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.
παρατηστε ρε μαγκες τα κομματα κανενα κομμα δεν θα σωσει τον κοσμο . πρεπει ολοι μας αντιληφθουμε οτι μονοι μας με οπλο την αλληλεγγυη μας στον συνανθρωπο μπορουμε να αλλαξουμε τα πραγματα . αρα αλλαγη νοοτροπιας κ στασης ζωης ειναι η λυση κανενα κομμα δεν θα φερει την ουτοπια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Δηλαδή φιλολαϊκό κόμμα που το μόνο που θέλει είναι να βγάζει κάποια χρήματα.

Φτάνει πια με τη λασπολογία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Μιλάς λες και χαίρεσαι για την όποια άνοδο της ΧΑ. Αυτό θες; μιλήστε ξεκάθαρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

desertfox12

Νεοφερμένος

Ο desertfox12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Τα απολαμβάνει κιόλας αυτά που λέει.Πιο αηδιαστικός πεθαίνεις.:sick::sick::sick:

Μαθε αναγνωση:P Για τους επαρχιωτες που παιρνουν επιχορηγησεις και καλλιεργουν μονο με αποκλειστικο σκοπο τα φραγκα της ΕΕ δεν ειναι δικαιο αυτο που συμβαινει. Ισως αμα νιωσουν και αυτοι κριση να στραφουν προς ΧΑ. Ελαχιστοι εξαλου εχουν αριστερες θεσεις. Για τους πρωτους δεν εδειξα καν σημαδι οτι το απολαμβανω. Απλα ειπα μια αποψη. Εσυ παλι αερολογιες:P

Μιλάς λες και χαίρεσαι για την όποια άνοδο της ΧΑ. Αυτό θες; μιλήστε ξεκάθαρα

Εγραψα μια αποψη. Αυτο το τοπικ ειναι στην ουσια ενα τοπικ που μπαινει ο καθενας και γραφει τις χαζομαρες του σχετικα με ενα κομμα. Μερικα οντως ευσταθουν και συμφωνω. Αλλα ομως ειναι καθαρες λασπολογιες. Καλο ειναι να ακουτε και τον αντιλογο. Η ΧΑ ειναι 3ο κομμα. Οσο και να προσπαθουν να την κανουν αμελητεα ποσοτητα τοσο θα ανεβαινει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Φτάνει πια με τη λασπολογία!

Χαλάρωσε ρε μαν, κριτική στο κόμμα κάνω. Μήπως η ιδεολογία σας προβλέπει να μην γίνεται κριτική στο κόμμα σας? Είναι αυτή η δημοκρατία που ονειρεύεστε?

Τώρα που στο σκέφτομαι, σαφώς και η πολιτική είναι παρόμοια είτε έχουμε φασισμό είτε κομμουνισμό. Ούτε στο ένα ούτε στο άλλο μπορείς να εκφράζεις άποψη.

Βασικά μου φαίνεται ότι έχετε πιο πολλά κοινά από ότι φαντάζεστε. Και τα δυο είναι άκρα, και τα δυο μετράνε πολλούς θανάτους, και τα δυο δεν σε αφήνουν να εκφράσεις διαφορετική άποψη.

Φανταστείτε να είχαμε ΚΚΕ εδώ! :eek: Θα είχαν απαγορευτεί τα άλλα κόμματα. Αλλά βέβαια αυτό είναι πέραν από κάθε φαντασία, οι πολιτικοί αρχηγοί του ΚΚΕ προσεύχονται κάθε μέρα να είναι μεταξύ του 5% και του 15% ίσα ίσα για τις επιχορηγήσεις την θέση στην βουλή κλπ.

Βέβαια το ότι κάνω κριτική σε κάποια αριστερά κόμματα σημαίνει ότι είμαι φασίστας χιτλερικός κλπ. Για να ξέρεις, δεν έχω την παραμικρή σχέση με την ΧΑ, και στις εκλογές αν θες να ακούσεις, ψήφισα τέρμα αριστερό κόμμα. Εκείνο το κόμμα στο πρόγραμμα του είχε : "θα κάνουμε αυτό αυτό και αυτό" συγκεκριμένα πράγματα. Όχι όπως την απάντηση της κυρίας Παπαρήγα στον ενικό, γεμάτη αοριστολογία ρίχνοντας τις ευθύνες αλλού. Απλώς έχω τις δικές μου απόψεις, και μισώ την παπαγαλία. Την μισούσα από το σχολείο. Στο φροντιστήριο ήμουν με ένα παιδί, παρέα με την ΚΝΕ από μικρός αυτός, δηλαδή κνίτης μέχρι το κόκκαλο. Μαζί του μιλούσαμε και κάναμε καλές συζητήσεις, βέβαια όταν κατηγορούσα το κόμμα του έλεγε ότι ο λαός δεν είναι έτοιμος or something like that. Σε αντίθεση με τούτο το φόρουμ όπου όταν λέω κάτι δέχομαι σαν απάντηση προσβολή με ταμπέλα ΧΑ ή απλώς ένα spam.

Μετά αναρωτιέστε γιατί δεν μπορούμε να συζητήσουμε. Επειδή δεν παραδέχεστε τα λάθη σας και αυτό είναι το χειρότερο. Δεν κάνετε κριτική στο ίδιο σας το κόμμα. Γιατί? Σε ρώτησα γιατί ενώ αρνείστε την παραμικρή απόλυση, απολύσατε εργαζομένους στον 902. Μου απαντάς ότι επειδή ήταν ιδιωτική επιχείρηση. So, η Παπαρήγα είναι καπιταλίστρια ή κομμουνίστρια? Μπερδεύτηκα. Δηλαδή όταν δεν πάνε καλά τα οικονομικά στο κόμμα, αντί να μειώσουν ισάξια τις αποδοχές τους, προτιμούν να κάνουν απολύσεις? Είναι μια αρχή. Αν θες γράψε με pm, αν θες μην απαντάς καθόλου.

Όσον αφορά την ΧΑ τα λόγια είναι περιττά. Δεν αποδέχομαι την ιδεολογία τους και ούτε τις στρατηγικές τους. Τώρα για να με πιστέψεις πρέπει να βαφτιστώ κκες ή κάτι τέτοιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Εγραψα μια αποψη. Αυτο το τοπικ ειναι στην ουσια ενα τοπικ που μπαινει ο καθενας και γραφει τις χαζομαρες του σχετικα με ενα κομμα. Μερικα οντως ευσταθουν και συμφωνω. Αλλα ομως ειναι καθαρες λασπολογιες. Καλο ειναι να ακουτε και τον αντιλογο. Η ΧΑ ειναι 3ο κομμα. Οσο και να προσπαθουν να την κανουν αμελητεα ποσοτητα τοσο θα ανεβαινει...


H XA είναι ένα κόμμα χιμπατζίδων που προβάλλεται από τα μίντια και επιχορηγείται από τα 2 μεγάλα κόμματα. Και θα συνεχίσει να είναι έτσι ό,τι και να λέτε.

Δε μου απάντησες όμως, χαίρεσαι για την όποια άνοδο της ΧΑ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
H XA είναι ένα κόμμα χιμπατζίδων που προβάλλεται από τα μίντια και επιχορηγείται από τα 2 μεγάλα κόμματα. Και θα συνεχίσει να είναι έτσι ό,τι και να λέτε.
Συμφωνώ απόλυτα καθότι είναι μέλος ένας ξαδερφός μου, ο οποίος είναι ένας κανονικός νταβατζής και συν τοις άλλοις το πιο ακαλλιέργητο άτομο (και δεν μιλάω μόνο για ακαδημαϊκές γνώσεις...) σε όλο το σόι.

Και όταν λέω μέλος εννοώ ενεργό, όχι απλά ότι τους υποστηρίζει σε συζητήσεις, καταλαβαίνετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά, Αρετή... Αλλά εάν γνώριζα κάποιον που βιαιοπραγεί, θα τον κατήγγειλα. Όποιο κόμμα κι αν ψηφίζει, σε όποιο Θεό κι αν πιστεύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top