Χρυσή Αυγή, η πορεία της ως πολιτικό κόμμα

Συμφωνείτε με τον χαρακτηρισμό της Χρυσής Αυγής ως εγκληματική οργάνωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 139)
  • Ναι

    Ψήφοι: 110 79.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 25 18.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 4 2.9%

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
ή απλά το τεκμήριο αθωότητας
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,666 μηνύματα.
Περιμένω πως και πως να αρχίσει τώρα το γνωστό παραμύθι των αριστεροφασιστων " είναι του συστήματος για αυτο τους ήθελαν ". Γέλια.

Η μεγάλη πλάκα είναι ότι ο Βορίδης ήταν μαζί με τον Μιχαλολιάκο και μάλιστα ανώτερος τότε που ήταν μαζί αλλά τώρα είναι υπουργός της κυβέρνησης Μητσοτάκη.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Τότε γιατί σε ένα σωρό εκλογικές αναμετρήσεις δεν της απαγόρευσαν την κάθοδο στις εκλογές?
To Πέραμα είναι ξεχωριστή δίκη.
Δεν υπήρχε απόφαση, η χρυσή αυγή έφτασε στο πατο
Στις ευρωεκλογές από 9,39 έφτασε στο 4,87 (-4,52%) και στις εθνικές πήρε 2,93 από 6,99 (-4,06%) και τώρα είναι στο *
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,666 μηνύματα.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,589 μηνύματα.
αχαχαχαχα, γίνεσαι ρεζίλι με αυτό

Εμένα δεν με πείθει το αποτέλεσμα.
Αλλά και έτσι να είναι επιτέλους τώρα έχουμε εθνικιστικό κόμμα με ευρωπαϊκές ιδέες και πολιτισμένο το οποίο είναι ικανό να εκπροσωπήσει τον Ελληνικό Εθνικισμό. Η Χρυσή Αυγή τέλος.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,666 μηνύματα.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Δεν το νομίζω. Εσύ θα έπαιρνες στα σοβαρά ακροδεξιό με τάσεις προς τον ιδεολογικό φανατισμό ιστορικό για θέματα του Αναρχισμού και του Κομμουνισμού; Απλά δεν γίνεται να μιλάνε οι αριστεροί για την Ακροδεξιά. Μου θυμίζει την δίκη του ΣΚΑΙ.. αξιόπιστη πηγή.

Μπορεί κάποιος να έχει αξιόλογο έργο χωρίς να έχει εξίσου αξιόλογη πολιτική πορεία. Στην πραγματικότητα πιο συχνά συμβαίνει αυτό, παρά το αντίθετο. :P

Και αν θες να μιλάμε με πρόσωπα, ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι ο Γεράσιμος Αρσένης του ΠΑΣΟΚ που ως οικονομολόγος του ΟΗΕ κατάφερε να κάνει πάνω από 20 αναδιαρθρώσεις δανείων για πολλές χώρες στον κόσμο, ενώ η πολιτική του καριέρα στην Ελλάδα δεν ήταν το ίδιο σπουδαία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Πολλά φταίνε, έριξε πολύ τους τόνους, έγινε και νοθεία.

Πράγματι, έτσι πρέπει να είναι, αλλά εγώ αποδίδω την ήττα στην μη έλευση των Σεληνανθρώπων στη Γη, όπως και είχαν άλλωστε συμφωνήσει προεκλογικά.

Αλλά όταν τα έλεγε ο Παΐσιος δεν τον ακούγατε: «Θα είναι σαν UFO, αλλά δε θα είναι UFO».

Εμένα δεν με πείθει το αποτέλεσμα.
Αλλά και έτσι να είναι επιτέλους τώρα έχουμε εθνικιστικό κόμμα με ευρωπαϊκές ιδέες και πολιτισμένο το οποίο είναι ικανό να εκπροσωπήσει τον Ελληνικό Εθνικισμό. Η Χρυσή Αυγή τέλος.

Τουλάχιστον το όνομα «Έλληνες ΓΤΠ» είναι δηλωτικό των στελεχών του.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,666 μηνύματα.
Πράγματι, έτσι πρέπει να είναι, αλλά εγώ αποδίδω την ήττα στην μη έλευση των Σεληνανθρώπων στη Γη, όπως και είχαν άλλωστε συμφωνήσει προεκλογικά.

Αλλά όταν τα έλεγε ο Παΐσιος δεν τον ακούγατε: «Θα είναι σαν UFO, αλλά δε θα είναι UFO».



Τουλάχιστον το όνομα «Έλληνες ΓΤΠ» είναι δηλωτικό των στελεχών του.

Αυτά τα έλεγε και ο Άδωνις αλλά τώρα είναι αντιπρόεδρος της κυβέρνησης.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,770 μηνύματα.
Νομιζω οτι ο Αλ6ς τον δεκαπενταύγουστο εδειξε οτι εχει μυηθεί αρκετά επιτυχώς στον Παισιο...
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Νομιζω οτι ο Αλ6ς τον δεκαπενταύγουστο εδειξε οτι εχει μυηθεί αρκετά επιτυχώς στον Παισιο...

Ο Αλέξης ακόμα είναι σε εισαγωγικά στάδια. Είδε κι απόειδε ο καημένος ότι δε γίνεται επανάσταση και άρχισε το προσκύνημα. Έχουμε μπλέξει με τους ανίκανους σε αυτήν τη χώρα. Πάντως, στα δύσκολα ενωμένα τα δύο μεγάλα ( ; ) κόμματα, σήμερα ο Πολάκης σώθηκε. Μη δούμε καμία γελοιότητα και μπαλωθεί και η ΧΑ...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,589 μηνύματα.
Όχι ότι δε ξαναμπαίνει βουλή

Βασικά οι δημοσκοπήσεις ήδη από τώρα τον δείχνουν εντός Βουλής. Ότι θα μπει είναι σίγουρο αλλά πιστεύω με αρκετά χαμηλό ποσοστό, οριακά κάνα 3% για αρχή.

Μπορεί κάποιος να έχει αξιόλογο έργο χωρίς να έχει εξίσου αξιόλογη πολιτική πορεία. Στην πραγματικότητα πιο συχνά συμβαίνει αυτό, παρά το αντίθετο. :P

Και αν θες να μιλάμε με πρόσωπα, ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι ο Γεράσιμος Αρσένης του ΠΑΣΟΚ που ως οικονομολόγος του ΟΗΕ κατάφερε να κάνει πάνω από 20 αναδιαρθρώσεις δανείων για πολλές χώρες στον κόσμο, ενώ η πολιτική του καριέρα στην Ελλάδα δεν ήταν το ίδιο σπουδαία.

Εξαρτάται, εγώ σαν ιστορικός δεν θα έγραφα Ιστορία για την αριστερά. Διαβάζω πολλές ιστορικές πηγές από αριστερή βιβλιογραφία σαν αντικειμενικός ιστορικός προφανώς αλλά δεν πρόκειται να καθόμουν γιατί δεν με θεωρώ τόσο ικανό για αξιοπιστία. Τώρα αν το κατάφεραν άλλοι τι να πω. Μάλλον σε άλλους κλάδους είναι ευκολότερα τα πράγματα. Στην ιστορία κυριαρχεί μεγάλη ιδεοληψία και ειδικά σε ευαίσθητα θέματα όπως Β παγκόσμιος πόλεμος και Ψυχρός Πόλεμος. Θα μελετήσω όμως το βιβλίο που μου παρέθεσες και σε ευχαριστώ πολύ που μου δίνεις αυτή την ευκαιρία κιόλας.

Τουλάχιστον το όνομα «Έλληνες ΓΤΠ» είναι δηλωτικό των στελεχών του.

Φίλε Βασίλη ποτέ μην λες ποτέ. Και εμένα με ξυνιζει η δράση του Κασιδιάρη στο κόμμα της Χρυσής Αυγής όπως και τα χαστούκια στην Κανέλλη. Απεχθάνομαι τις παρανομίες και γενικότερα την μη τήρηση των κρατικών νόμων. Αυτή τη στιγμή αφήνω ανοικτά όλα τα ενδεχόμενα για τον κύριο Κασιδιάρη. Όταν θα μπει στην Βουλή με το νέο κόμμα τότε θα κριθεί. Μιλάμε πράγματι για ένα ευρωπαϊκό φιλειρηνικο κόμμα χωρίς τραμπουκισμους και συμμορίες ή για ένα illusion. Θα κριθούν πολλά όταν θα μπει και επίσημα στην Βουλή. Αν αποδειχτεί τα ίδια με πριν και γίνουν βίαιες κινήσεις κατά παράτυπων μεταναστών/ προσφύγων, ομοφυλοφίλων κλπ. ( Και ο ίδιος δεν βγει να αποδοκιμάσει τέτοιες εξτρεμιστικές ενέργειες ) να ξες και εδώ θα είμαστε ( πρώτα η υγεία μας ) ότι θα είμαι από τους πρώτους που θα τον κράξουν και θα στραφούν εναντίον του.

Εγώ έχω πει, ρομποτακι και πιστό σκυλί δεν γίνομαι κανενός κόμματος. Είσαι well mannered, πολιτισμένος και πατριώτης; Με κέρδισες. Δεν είσαι κάτι από αυτά; Με έχασες. Το παίζεις καλός στα λόγια αλλά εισαι υποκριτής; Με έχεις εχθρό σου. Αυτές είναι οι αρχές μου για την πολιτική. Δεν είναι τυχαίο που αν και μπορούσα να ψηφισω ΧΑ γιατί ήταν το μόνο εθνικιστικό κόμμα στις εκλογές του 2019 ΔΕΝ το έκανα χωρίς καμία σκέψη. Αν και εθνικιστής είμαι απόλυτα Δημοκρατικός και αντιρατσιστης. Το να αγαπάς την χώρα σου δεν σε κάνει κάτι αντίθετο από αυτά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Βλέπω μου παραθέτεις υλικό ενός ατόμου που συμμετείχε στο Πολυτεχνείο μετέπειτα ήταν Πασοκος και έγινε τώρα Ζαιος. Φοβερά αξιόπιστη πηγή.

Ντάξει και συ υμνητής των ναζί είσαι, αλλά υπάρχουν κάποιοι πολύ υπομονετικοί άνθρωποι εδώ μέσα που διαβάζουν τις απόψεις σου και τις επεξεργάζονται πριν απαντήσουν, χωρίς να τις απορρίπτουν εκ των προτέρων. Υποθέτω μπορείς να κάνεις το ίδιο.


Γενικά, τρία πράγματα θέλω να σχολιάσω εντελώς συνοπτικά. Πρώτον, η ποινική διαδικασία είναι προβληματική και πολύ αργή, αχρηστεύοντας ουσιαστικά τη 18μηνη προφυλάκιση. Δεύτερον, για όποιον παρακολουθούσε τις ακροάσεις τα τελευταία 5 χρόνια, ήταν φανερή η γλοιώδης κολακεία των συνηγόρων υπεράσπισης προς το δικαστήριο. Τόσο εμετική οργάνωση με εξίσου εμετική ληξιαρχική πράξη θανάτου της. Τρίτον, η Πολιτεία κινήθηκε πολύ έξυπνα στην αντιμετώπισή της μέσω της κατευθυνόμενης αυτοεξουδετέρωσής της· τυχόν βίαιη καταστολή της θα είχε απρόβλεπτες συνέπειες. Συναφώς, όσοι ισχυρίζονται πως υπήρξε νοθεία, whatever helps them sleep at night I guess.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,589 μηνύματα.
Ντάξει και συ υμνητής των ναζί είσαι, αλλά υπάρχουν κάποιοι πολύ υπομονετικοί άνθρωποι εδώ μέσα που διαβάζουν τις απόψεις σου και τις επεξεργάζονται πριν απαντήσουν, χωρίς να τις απορρίπτουν εκ των προτέρων. Υποθέτω μπορείς να κάνεις το ίδιο.

Όταν μου ξεφεύγει καμία φορά και κατηγορώ ανθρώπους για κομμουνισμό εδώ μέσα ( λάθος μου ), μου την λέτε και όλα καλά. Όταν με κατηγορείται εσείς για Ναζισμό όμως όλα επίσης είναι μια χαρά. Μάλιστα.
Και δεν μου λες ρε, έχεις δει πολλούς Ναζί που σε άλλα threads να παίρνουν θέσεις υπέρ της Σοβιετικής Ένωσης ή του Ασιατικού κομμουνισμού αλλά και υπέρ των φιλελευθέρων πολλές φορές της Δύσης; Υπήρξε μήνυμα μου εδώ ( απάντηση στον Βασίλη / juste un instant ) που έλεγα " ζήτω οι αντικατοχικές αντάρτικες ομάδες ζήτω το ΕΑΜ ". Περίεργο για έναν φασίστα κάτι τέτοιο ε; Αν δεν ξέρουμε τον άλλον, δεν μιλάμε. Απέρριψα εγώ τίποτα; Έκανες έστω τον κόπο να διαβάσεις την τελευταία μου απάντηση προς τον Βλαδίμηρο;

Εγώ διαβάζω ιστορικά βιβλία ( και για άλλες επιστήμες ) ακόμα και από αυτά που προσφέρει η ΚΝΕ. Οπότε το να με κατηγορείς για το ότι είμαι μονόπλευρος και δεν δέχομαι τις απόψεις των άλλων, νομιζω πάει περίπατο.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,666 μηνύματα.
Λιάνα Κανέλλη η χουλιγκάνα του Ερντογάν, έφτασε σε σημείο να βρίσει ακόμα και τον Μακρόν σε συνέντευξη της σε Τουρκική εφημερίδα επειδή υποστηρίζει την Ελλάδα.

18.jpg
 

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Μαυρίκιε αν θες δώσε μας ολόκληρη τη συνέντευξη, γιατί έχω βλέπουμε μόνο μια φωτογραφία που κάνεις δεν καταλαβαίνει τι λέει.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top