Χρυσή Αυγή, η πορεία της ως πολιτικό κόμμα

Συμφωνείτε με τον χαρακτηρισμό της Χρυσής Αυγής ως εγκληματική οργάνωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 139)
  • Ναι

    Ψήφοι: 110 79.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 25 18.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 4 2.9%

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Πίσω από την απόφαση πάντως υπάρχει σαφές πολιτικό κίνητρο. Ξεκίνησε επί Σαμαρά, πάγωσε 4,5 χρόνια επί σύριζα και ένα χρόνο αφού ξαναβγήκε η ΝΔ, η υπόθεση έκλεισε! Όχι ότι αυτό αφαιρεί κάτι από την ορθότητα της απόφασης, απλά ο λόγος που κινητοποιήθηκε όλο το σύστημα ήταν καθαρά για πολιτική σκοπιμότητα κι όχι για να... νικήσουν τον ναζισμό.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,735 μηνύματα.
Οι αριστεροί γιατί δεν αγκαλιάζετε την Ν.Δ. ως μια από 'σας, αφού αυτή αυτή σας έδωσε την πολυπόθητη δίκη/νίκη;
Τελείως άστοχο αυτο που γράφεις, ένας βουλευτής της ΝΔ έχει δηλώσει ότι βόλευαν την ΝΔ τα πογκρόμ των ταγμάτων της ΧΑ. Υπήρχε ξεκάθαρο αβαντάρισμα της ΧΑ από την ΝΔ.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,610 μηνύματα.
Πίσω από την απόφαση πάντως υπάρχει σαφές πολιτικό κίνητρο. Ξεκίνησε επί Σαμαρά, πάγωσε 4,5 χρόνια επί σύριζα και ένα χρόνο αφού ξαναβγήκε η ΝΔ, η υπόθεση έκλεισε! Όχι ότι αυτό αφαιρεί κάτι από την ορθότητα της απόφασης, απλά ο λόγος που κινητοποιήθηκε όλο το σύστημα ήταν καθαρά για πολιτική σκοπιμότητα κι όχι για να... νικήσουν τον ναζισμό.
Προφανώς. Ο ΣΥΡΙΖΑ τους ήθελε για να παίρνουν ψήφους από την ΝΔ και η ΝΔ δεν τους ήθελε γιατί τους άρπαζε ψηφοφόρους. Πάντα πίσω κρύβονται άλλα.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
δικαιολόγησα κάπου τις δολοφονίες; Είπα ότι δεν είναι ναζί ή εγκληματική οργάνωση; Όντας απόγονος οικογένειας που μάτωσε από τον ναζισμό για την υπεράσπιση των εθνικών συνόρων και την απελευθέρωση μας προφανώς δεν έχω αντίρρηση για ανθρώπους που έλεγαν " είμαστε η σπορά των ηττημένων του 1945". Προδότες ήταν που κάνανε πλιάτσικο τον εθνικισμό.


Αυτό που μιλάνε και οι τέρμα πολιτικά ορθοί εδώ και περιμένουν να τους πάρουν στα σοβαρά είναι αστείο.


Τους πόνεσε, τα media θα τον ρίξουν και τέλος. Να χαίρεστε τον νέο πλανητάρχη που δεν έχει εγκέφαλο.

την σαπίλα της διοίκησης του παρακράτους σας.
1. Δικαιολόγησες κάπου τις δολοφονίες; Εσύ είπες μεμονωμένα περιστατικά
2. Δε μου πες αν πονάς και πόσο για να ξέρω τι να σου δώσω;
3. Έχει αυτός;
4. Αυτός δεν είναι;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,523 μηνύματα.
Ναι μωρέ όπως είπαν και οι ίδιοι, μία "απλή ανθρωποκτονία" ήταν. Χρειάζεται πολύ ψάξιμο για να καταλάβεις αν είναι εγκληματίες ή όχι.

Ναι χρειάζεται. Συγκεκριμένα χρειάστηκαν 5.5 χρονια απο επιστημονες και ανθρωπους που έχουν φάει χρόνια στα έδρανα. Χρειάζεται αρκετος χρονος για να αποδώσεις σε κάποιον την ετυμηγορια του διευθυντη σε εγκληματική οργάνωση.Δεν ειναι κάτι αστειο , οι περισσοτεροι εκει έξω ειναι έτοιμοι να κρεμάσουν τον οποιονδήποτε έχει απλα μια αντιθετη άποψη απο αυτούς. Ευτυχως ομως τα δικαστηρια δεν λειτουργουν με τη γνωμη του Μπαρμπά Μένιου ουτε της Κυρά Τασούλας.

Αν εσυ εισαι πάλι τοσο έξυπνος απο ολους αυτους που δουλεψαν τοσα χρονια να μην αφησεις το ταλεντο σου να πάει χαμενο πηγαινε να κάνεις καριέρα στο δικαστικο σωμα να βγάζεις τοσο απαιτητικες αποφάσεις .... χωρις "πολύ ψάξιμο".

Προσωπικα δε κάνω κερκιδα σε κανέναν , απο οσο έχω δει καθενας εχει τις ιδιοτροπιες του κ τα κολληματα του οποτε βρισκει απο εναν αντιθετο να τσακώνεται και ξεκινάνε τα μιση και οι έχθρες. Εμενα με ενδιεφερε η αποφαση του δικαστηριου. Αν το δικαστηριο έκρινε την ΧΑ ως εγκληματικη οργανωση τοτε οκ.

ή μηπως νομιζεις οτι οι ακρο αριστεροι δηθεν αντιφασιστες ειναι αγγελούδια; ο καθενας με τη τρέλα του.

Συριζαιοι με Ανταρσυα παιζανε μπουνιες σημερα και σπρωχνοντουσαν εκει μπροστά. Άλλοι βλάκες απο εκεί.
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Είπε ο Μητσοτάκης για την ανεξάρτητη δικαιοσύνη και γέλασε κάθε πικραμένος :laugh:

Πέρα από αυτό, η απόφαση όντως ιστορική και η δικαίωση για τα θύματα λυτρωτική...
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,523 μηνύματα.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ναι ντάξει γεμισε το φορουμ με δικαστές Ντρέντ. Που ειστε χαμενοι ολοι εσεις ρε παιδια;;;; να σας διορισουμε να βγάζετε αμεσως τα πορισματα αν ειναι.
Σου θυμίζω εσύ το επαιζες Δικαστής στην υπόθεση Παπαντωνίου χωρίς στοιχεία και εδώ είχες ομολογία "Ναι τον σκότωσα"
Ε σε τριμελές εφετείο είχες 3-0 ένοχος.
Οπότε δε χρειάζεται καν να πάει σε άλλο δικαστήριο

Σορι αλλά αυτά τα έχω μάθει απέξω
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Προφανώς. Ο ΣΥΡΙΖΑ τους ήθελε για να παίρνουν ψήφους από την ΝΔ και η ΝΔ δεν τους ήθελε γιατί τους άρπαζε ψηφοφόρους. Πάντα πίσω κρύβονται άλλα.
Ακριβώς. Τόσο δύσκολο να καταλάβουν κάποιοι ότι η ΝΔ πλέον έχει μονοπώλιο στον πατριωτικό χώρο. Αν πάρει και τον Βενιζέλο από το ΠΑΣΟΚ θα έχουμε φαινόμενα Ερντογαν στην Ελλάδα.

Ο Μητσοτάκης αποδείχθηκε ικανός ηγέτης. Χωρίς να κάνει τα καγκιοζιλίκια που έκανε ο ΣΥΡΙΖΑ εξουδετέρωσε όχι μόνο την ΧΑ αλλά και τον Κασιδιάρη. Τη δεύτερη τετραετία την έχει σίγουρα και κατά τη γνώμη μου και την τρίτη. Ελέγχει απόλυτα τα κανάλια, τη δικαστική εξουσία και έχει το ΚΚΕ με το μέρος του.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,523 μηνύματα.
Σου θυμίζω εσύ το επαιζες Δικαστής στην υπόθεση Παπαντωνίου χωρίς στοιχεία και εδώ είχες ομολογία "Ναι τον σκότωσα"
Ε σε τριμελές εφετείο είχες 3-0 ένοχος.
Οπότε δε χρειάζεται καν να πάει σε άλλο δικαστήριο

Σορι αλλά αυτά τα έχω μάθει απέξω

Τι σχέση εχει η ομολογια Ρουπακιά με το αν ο Μιχαλολιάκος τον έβαλε ο ιδιος να τον σκοτώσει;
εχεις καταλαβει για τι πράγμα μιλάμε; αυτο το πραγμα εξετάζανε και τελικά βγηκε πορισμα μετά απο χρονια οτι ναι ο Μιχαλολιάκος ειναι διευθυντης και εγκέφαλος εγκληματικής οργάνωσης. Αυτο ειναι ιδιαιτερα δυσκολο να αποδειχθει.

Εστω οτι εσυ σκοτώνεις κάποιον και ειμαστε φιλοι και μου στελνεις μετά απο μια ωρα μηνυμα οτι ναι τον σκοτωσα.... αυτο αποδεικνυει αμεσως την ενοχη μου οτι ειμαι αυτος που σε έβαλε να το κάνεις επειδη ειμαστε φιλοι και εχεις έρθει στο κομμα μου; ακομη και αν εγω ειμαι επιθετικος ξέρω γω κτλπ;
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.


Να ησυχάσει η ψυχή του παιδιού σου κυρία Μάγδα..
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,523 μηνύματα.
Οταν δεν ξερουμε λεπτομέρειες απο τη δικογραφια και μαρτυριες Δεν έχεις αξιοπιστη αποψη. Αυτα λεει ο νομικος πολιτισμος μην ειμαστε αουγκανοι σαν τους μπαχαλακηδες που πάνε καθε φορά και δερνονται με τΑ ΜΑΤ. Επειδη στο προσωπο τους βλέπουν δηθεν την καταπιεση της εξουσιας και του κράτους. Ολα αυτα τα λέω επειδη κάποιους απο εδω μεσα τους βλέπω επιρρεπεις σε κάποιες ιδεολογιες και δεν ειναι καθολου απιθανο κάποιο βράδυ να μπλέξουν σε κάτι. Πρέπει να ειμαστε ψυχραιμοι και αντικειμενικοι. Εγκλημα εφοσον δεν εχει βγει ετυμηγορια δικαστηριου δεν υπάρχει διοτι ακομη ισχυει το τεκμηριο της αθωοτητας. Ας μάθουμε τα βασικά.

Στο αντικειμενικο επιπεδο αυτα ισχύουν στο προσωπικο επιπεδο αν ρωτησεις τη γνωμη μου για τη ΧΑ ναι και για μενα εγκληματική οργανωση ηταν. Και προσωπικα αν ήμουν αστυνομικος οταν ο ΛΑΓΟΣ ειχε έρθει μπροστα στα ΜΑΤ και φωναζε βγαλε ρε πτανα τη στολη και έλα να λογαριαστουμε θα τον άρπαζα μαζι με 3-4 άλλους και θα τον βάζαμε χειροποδαρα μέσα στη κλούβα. εμένα λές πτανα; εισαι τρελός; τωρα θα σε περιποιηθω... ή οταν ο Κασιδιάρης πηγε και ειπε στον Διοικητη οτι τον παιζει.... σε ποιον μιλάς έτσι ρε πιτσιρικά; πολύ αέρα πήρες ξαφανίσου απο δώ. Αι στο.... αποβρασματα της κοινωνιας να πούμε. Οπως βλέπεις ηδη έφυγα απο το αντικειμενικο επιπεδο και πέρασα στο προσωπικο... ετσι ομως δικες δέν γινονται.

Ξεχωριστε λιγο τις περιπτώσεις σπουδαγμένα παιδια ειστε.

Αλλο η γνωμη σου ΩΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ και αλλο η γνώμη σου ΩΣ απλος πολιτης. Αυτο ειπε και ο Πρωθυπουργος σημερα στο μήνυμα του.
 
Τελευταία επεξεργασία:

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,735 μηνύματα.
Ακριβώς. Τόσο δύσκολο να καταλάβουν κάποιοι ότι η ΝΔ πλέον έχει μονοπώλιο στον πατριωτικό χώρο. Αν πάρει και τον Βενιζέλο από το ΠΑΣΟΚ θα έχουμε φαινόμενα Ερντογαν στην Ελλάδα.

Ο Μητσοτάκης αποδείχθηκε ικανός ηγέτης. Χωρίς να κάνει τα καγκιοζιλίκια που έκανε ο ΣΥΡΙΖΑ εξουδετέρωσε όχι μόνο την ΧΑ αλλά και τον Κασιδιάρη. Τη δεύτερη τετραετία την έχει σίγουρα και κατά τη γνώμη μου και την τρίτη. Ελέγχει απόλυτα τα κανάλια, τη δικαστική εξουσία και έχει το ΚΚΕ με το μέρος του.
Η μόνη ικανότητα που έχε είναι να μασουλάει κρατικό χρήμα.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Η μόνη ικανότητα που έχε είναι να μασουλάει κρατικό χρήμα.
Δεν το μασουλάει. Το μοιράζει στο κομματικό του μηχανισμό. Έτσι πρέπει να κάνει ένα κόμμα εξουσίας για να μείνει κόμμα εξουσίας.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Τι σχέση εχει η ομολογια Ρουπακιά με το αν ο Μιχαλολιάκος τον έβαλε ο ιδιος να τον σκοτώσει;
εχεις καταλαβει για τι πράγμα μιλάμε; αυτο το πραγμα εξετάζανε και τελικά βγηκε πορισμα μετά απο χρονια οτι ναι ο Μιχαλολιάκος ειναι διευθυντης και εγκέφαλος εγκληματικής οργάνωσης. Αυτο ειναι ιδιαιτερα δυσκολο να αποδειχθει.
Τι δύσκολο σε όλο αυτό είχες ομολογια του Ρουπακιά
Πόσο δύσκολο μπορεί να είναι
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,355 μηνύματα.
Να θυμηθούμε τώρα και τους σιχαμερούς ισαποστάκιδες.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,523 μηνύματα.
Τι δύσκολο σε όλο αυτό είχες ομολογια του Ρουπακιά
Πόσο δύσκολο μπορεί να είναι

Φίλε έχεις θέμα κατανοησης σε αυτα που διαβάζεις. Ξαναδιαβασε και εδώ ειμαστε.

Δεν ξέρω την απολογια Ρουπακιά δεν την έχω ακούσει. Αλλα ξαναλέω ειναι αδυνατο ολοι αυτοι
να έκαναν λάθος και να εισαι εσυ ο σωστος. Εκτος και αν νομιζεις οτι εισαι εξυπνοτερος τους
ενω δεν εχεις ιδέα για την διαδικασια. Εκει πάει αλλού το πράγμα.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Φίλε έχεις θέμα κατανοησης σε αυτα που διαβάζεις. Ξαναδιαβασε και εδώ ειμαστε.
Εσύ δεν έχεις καταλάβει, έχουν πει "Ναι, είχαμε εντολή να πάμε να τον σκοτώσουμε"

Αυτό αποδείχτηκε με τα τηλεφωνήματα τότε στο Βουλευτή του Β πειραιά και ο Βουλευτής του Β πειραιά στον αρχηγό.
Δες λίγο τα δεδομένα
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,523 μηνύματα.
Εσύ δεν έχεις καταλάβει, έχουν πει "Ναι, είχαμε εντολή να πάμε να τον σκοτώσουμε"

Αυτό αποδείχτηκε με τα τηλεφωνήματα τότε στο Βουλευτή του Β πειραιά και ο Βουλευτής του Β πειραιά στον αρχηγό.
Δες λίγο τα δεδομένα

Έχεις ηχητικο απο γιουτιούμπ; γιατι ειχαν αναρτηθει ολα.

Αν δηλαδη κάποιος σκοτώσει κάποιον και πει στην απολογια του οτι του το ειπες εσυ επειδη έτυχε να βγειτε 3-4 φορές και να πιειτε ενα κρασι μαζι... τελειωνει απευθειας η ακροαματικη διαδικασια; θα πεταχτεις εσυ μετά και θα πεις οτι λέει ψέμματα εις βάρος σου... αλλα οι δικαστες θα πουν ΟΧΙ το παραδέχτηκε εναντιον σου οποτε το δεχομαστε. Σε αυτη τη περιπτωση το δικαστηριο δεν φαινεται να ενεργει μεροληπτικα εις βάρος του ενος; δεν θα πρέπει να βρεθει ενα πειστηριο που να δειχνει ξεκάθαρα οτι ο Χ δολοφονησε τον Ψ μετά απο προτροπη του Ζ; Φιλαράκο η ακροαματικη διαδικασια δεν ειναι τοσο απλή σε τοσο πολυκροτες υποθέσεις.

Ειδάλλως ανέβασε ηχητικο ντοκουμεντο που να λεει ο Μιχαλολιακος ξεκάθαρα στον άλλον να πάει να δολοφονησει. Έχεις κάτι τέτοιο;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top