Χρυσή Αυγή, η πορεία της ως πολιτικό κόμμα

Συμφωνείτε με τον χαρακτηρισμό της Χρυσής Αυγής ως εγκληματική οργάνωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 139)
  • Ναι

    Ψήφοι: 110 79.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 25 18.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 4 2.9%

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άλλος ένας που ''δεν ξέρει'', ''μα πως γίνεται να είναι ναζιστές, απλώς έχουν τατουαζ με σύμβολα αρχαία ελληνικά'', να είσαι σίγουρος πως αν είχαν μεγαλύτερη εξουσία θα είχα προσωρήσει και σε σφαγή μειονοτήτων αλλά μάλλον δεν γνωρίζεις πόσες επιθέσεις είχαν κάνει σε μετανάστες και τους άφηναν με ανοιγμένα κεφάλια. Πήγαινε διάβασε καλύτερα και φάε και κανένα γιουβαρλάκι καθώς θα πέφτεις από ένα σύννεφο επειδή ''δεν γνώριζα ότι είχαν ναζιστικές πρακτικές καλέ''.
Ναι χαίρω πολύ με το επιτέθηκαν σε λαθρό, τόσες μειονότητες υπάρχουν και τόσοι τους επιτίθενται. Τώρα για τα τατού και οι ρώσοι έχουν ως συνήθειο από παλιά.

Ο αρχηγός τους ξεκαθάρισε ο ίδιος ποιοι είναι, οι εθνικοσοσιαλιστές, η σπορά των ηττημένων του ‘45(λινκ). Υπάρχουν αμέτρητες φωτογραφίες με Μιχαλολιάκο, Παππά και λοιπούς να δίπλα στον Χίτλερ και στην κανονική σβάστιγκα να χαιρετούν ναζιστικά. Δεν βάζω λινκ, δεν είναι δύσκολο να γκουγκλάρεις δυο λέξεις. Επίσης το να λες πως δεν είναι ναζιστές επειδή δεν έκαναν ό,τι έκαναν οι ναζί είναι σαν να λες ότι το ΚΚΕ δεν είναι κομμουνιστικό γιατί δεν κρατικοποίησε τα μέσα παραγωγής. Ίσως ο λόγος είναι επειδή κανείς από τους δύο δεν ανήλθε στην εξουσία, τι λες;

Μην προσπαθείς να παίξεις με τις λέξεις για να φανείς έξυπνος. Δυστυχώς φαίνεσαι το ανάποδο.
Καταρχάς είμαι σίγουρος πως οι περισσότεροι άνθρωποι που φωνάζουν "ναζί" δεν το κάνουν επειδή έχουν δει τις παλιές δηλώσεις του Μιχαλολιάκου, αλλά επειδή έτσι τους είπαν ή κάτι παρόμοιο.

Κατά δεύτερον, υπάρχει διαφορά μεταξύ ναζί και φιλοναζί. Οι ναζιστικοί χαιρετισμοί, η αποστήθιση του "αγών μου" και άλλες τέτοιες γελοιότητες δε σε κάνουν ναζί, αλλά φιλοναζί. Η θεώρηση πως θα έπρατταν σα ναζί - και άρα θα γινόντουσαν ναζί - σε περίπτωση που έμπαιναν στη βουλη, ανήκει προφανώς στον χώρο των υποθέσεων και όχι στην πραγματικότητα. Η Χ.Α. δεν ξέρω καν αν έδωσε ποτέ δικαίωματα και αν π.χ. κατηγόρησε συγκεκριμένη μειονότητα π.χ. τους Εβραίους για όλα τα κακά της χώρας και ούτε αποτελεί ή αποτέλεσε ποτέ κόμμα εργατών - λολ. Αντίστοιχα, δε μοιάζει ιδιαίτερα ΚΚΚ ή με άλλες νεοναζί οργανώσεις στην Ευρώπη.

Το παράδειγμα σου με το ΚΚΕ είναι τελείως άστοχο, καθώς το ίδιο και το ΕΑΜ έχουν δείξει πάμπολλες φορές στο παρελθόν πως είναι έτοιμα να σφάξουν όσο κόσμο χρειαστεί, αλλά και έχουν χρηματοδοτηθεί από πρόπερ κομμουνιστικές χώρες/ενώσεις στο παρελθόν και, εν τέλει, έχουν ξεκινήσει πραγματικό πόλεμο για να επιφέρουν τον κομμουνισμό. Οι ΧΑ είναι ναζί όπως είναι κομμουνιστές στο σύριζα και όχι στο κκε, λοιπόν.

Ερχόμαστε λοιπόν πίσω στο "οι χα ήταν ναζί γιατί γουστάρουν αδόλφο και στολές ss" το οποίο για μένα σημαίνει πως είναι φιλοναζί και απέχει πολύ απ' το κανονικό πράγμα. Οι Χ.Α. περισσότερο εξουσιόλαγνοι έχουν δειχθεί, παρά ιδεολόγοι.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Οι ΧΑυγιτες ειναι ναζιστες μονο εάν επαναλάβουν το ολοκαύτωμα και φτάσουν στα πρόθυρα της Μόσχας. Τι μαθαίνει κανείς σ αυτο το φόρουμ.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα μπορούσαν να θεωρηθούν ως φιλοναζι. Αλλά είχα δει μια δημοσίευση τους παλιά που έλεγαν " Είμαστε Γερμανοί Ναζί ". Οι άνθρωποι δεν ήθελαν να λένε υπερήφανα ότι είναι ΕΛΛΗΝΕΣ. Αυτοί μετά μίλαγαν για εθνικισμό. Ήθελαν και Αξονική Νίκη, θα χάναμε τα Επτάνησα στους Ιταλούς και την Θράκη με την Ανατολική Μακεδονία στους Βούλγαρους ( μάλλον γιατί με το αν δεν μιλάμε ). Κάθε ένα μέτρο ελληνικής γης αποκτήθηκε με το αίμα των Ελλήνων προγόνων μας και είναι ντροπή να λες κάτι τέτοια. Πάνω από όλα τις ιδεολογίες ( από τον πιο ακροαριστερο μέχρι και τον πιο ακροδεξιό ) πρέπει να καταλάβουμε ότι κάτι μας ενώνει και αυτό είναι ο Ελληνισμός.
ναι ήταν κάτι γελοίες φιγούρες που γούσταραν χίτλερ και το παιζαν πατριώτες για να πάρουν ψήφους.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οι ΧΑυγιτες ειναι ναζιστες μονο εάν επαναλάβουν το ολοκαύτωμα και φτάσουν στα πρόθυρα της Μόσχας. Τι μαθαίνει κανείς σ αυτο το φόρουμ.
Από κατανόηση κειμένου... άστο.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
Εγώ τόσα χρόνια δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κατηγορητήριο της ΧΑ βασίζεται στον φόνο που έκανε ο ρουπακιας και για τον οποίο δεν ευθύνεται άμεσα το κόμμα, και όχι στην ιδεολογία αυτή καθ' αυτή της ΧΑ που είναι η κατάληση του δημοκρατικού πολιτεύματος...

Δεν περιμένω να μπούνε φυλακή βέβαια γτ θα μετρήσει και ο χρόνος που ήταν ηδη μέσα, +νομος Παρασκευοπουλου+ανεπαρκής κατηγορητήριο. Και η οποία ποινή πάρουν θα είναι με αναστολή. Περισσότερο επικοινωνιακά είναι τα όσα λένε τα ΜΜΕ.

Αν δεν ψηφιστούν σοβαροί νομοι κατά ιδεολογιών που θέλουν κατάληση πολιτεύματος δεν θα υπάρξει ποτέ τρόπος καταδίκης σε οργανώσεις όπως η ΧΑ.

Όταν έχεις μια επαναληπτικοτητα στα περιστατικά τοτε δεν μπορεις να ισχυριστεις οτι δεν ήξερες.

Άλλωστε μη ξεχνάμε οτι οι βιαιοι πάνε σε βιαιους εγω πχ γιατι δεν έχω φιλους χρυσαυγίτες;

Γιατι πολυ απλα ενας τέτοιος δεν εχει να πει τιποτα με μένα. Θα ξεκινησει μια συζητηση θα φάει 1-2-3 ενστάσεις θα καταλαβει οτι δεν.... ειμαι του οικειου ιδεολογικου του συναφιου και την επομενη φορά δεν θα ξαναέρθει και στην παρέα.

Οταν εισαι μιας συγκεκριμενης ιδεολογιας προσελκυεις και ανθρώπους της ιδιας ιδεολογιας διοτι οι άνθρωποι αρέσκονται σε ανθρώπους που μοιράζονται τις ιδιες "αξιες" μαζι τους και δημιουργουν με αυτο το τροπο φιλιες ή μηπως οχι;

Εγω οταν ήμουν στο στρατο και ήμουν υπεύθυνος για μια αποθήκη μια μέρα έμαθα οτι κάποιος μπηκε χωρις να μου το πεί. Τον έπιασα λοιπον και του ειπα οτι δεν θα ξανακάνει κάτι σε μερος που ειμαι εγω υπευθυνος χωρις να μου το πει.

Και δεν μπορουσε ο Μιχαλολιακος.... να τους πει μάγκες ως εδώ; αλλα ποιος να τους το πει αυτος που πηγε να βάλει βομβες το 1974 στη πρεσβεια της Μ.Βρετανιας για να διαμαρτυρηθει λέει για τη στάση της Αγγλιας στην Τουρκικη εισβολή. Τελοςπαντων αυτα που ξέρουν οι δικηγοροι τους να τα αφησουν , δεν ειμαστε χαζοί.

Εδω και χρονια κραταει αυτη η κολωνια εχουν ξυλοκοπησει ψαράδες, εχουνε πάει σε πανηγυρια , διαλυοντας πάγκους , εχει δολοφονηθει το 2013 ο αλλος ο αθρωπος στα Πετραλωνα μετά δολοφονηθηκε ο Φυσσας.... και ο Μιχαλολιακος δεν ξέρει τιποτα και η διωξη του ειναι πολιτική. Τα ιδιαι λέει και ο Σωρας.
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Καταρχάς είμαι σίγουρος πως οι περισσότεροι άνθρωποι που φωνάζουν "ναζί" δεν το κάνουν επειδή έχουν δει τις παλιές δηλώσεις του Μιχαλολιάκου, αλλά επειδή έτσι τους είπαν ή κάτι παρόμοιο.
Αδιάφορο για το ζητούμενο, ακα straw man.

Κατά δεύτερον, υπάρχει διαφορά μεταξύ ναζί και φιλοναζί. Οι ναζιστικοί χαιρετισμοί, η αποστήθιση του "αγών μου" και άλλες τέτοιες γελοιότητες δε σε κάνουν ναζί, αλλά φιλοναζί. Η θεώρηση πως θα έπρατταν σα ναζί - και άρα θα γινόντουσαν ναζί - σε περίπτωση που έμπαιναν στη βουλη, ανήκει προφανώς στον χώρο των υποθέσεων και όχι στην πραγματικότητα. Η Χ.Α. δεν ξέρω καν αν έδωσε ποτέ δικαίωματα και αν π.χ. κατηγόρησε συγκεκριμένη μειονότητα π.χ. τους Εβραίους για όλα τα κακά της χώρας και ούτε αποτελεί ή αποτέλεσε ποτέ κόμμα εργατών - λολ. Αντίστοιχα, δε μοιάζει ιδιαίτερα ΚΚΚ ή με άλλες νεοναζί οργανώσεις στην Ευρώπη.
Το γεγονός πως οι ίδιοι παραδέχονταν πως είναι οι διάδοχοι των εθνικοσοσιαλιστών του ‘45, τους λάτρευαν, μιμούνταν τη συμπεριφορά τους και αντέγραψαν ουσιαστικά το σύμβολό τους νομίζω είναι επαρκές τεκμήριο για το τι θα έκαναν αν καταλάμβαναν την εξουσία. Εξάλλου οι ίδιοι είχαν διατρανώσει τις θέσεις τους, ανωτερότητα ελληνικής φυλής, σαπούνια τους μετανάστες και τους εβραίους(μάλλον δε διάβασες το λινκ που έστειλα), εθνικό κράτος, που σημαίνει κρατικοποίηση των μέσων παραγωγής(ξέρω ότι είναι παρωχημένη η ορολογία αλλά με πιάνεις) και άρα οιονεί σοσιαλισμός με έμφαση στο έθνος. Φιλοναζί είναι ο απλώς ιδεολαγικά προσκείμενος στους ναζί, ενώ ο νεοναζί έχει το πρόσθετο στοιχείο ότι επιδιώκει ενεργά να εφαρμόσει, τηρουμένων των αναλογιών, τις πολιτικές των ναζί. Είναι εμφανές πού ανήκει η ΧΑ, αν και ξέρω πως θα διαφωνήσεις με κάποιο λεκτικό σόφισμα.


Το παράδειγμα σου με το ΚΚΕ είναι τελείως άστοχο, καθώς το ίδιο και το ΕΑΜ έχουν δείξει πάμπολλες φορές στο παρελθόν πως είναι έτοιμα να σφάξουν όσο κόσμο χρειαστεί, αλλά και έχουν χρηματοδοτηθεί από πρόπερ κομμουνιστικές χώρες/ενώσεις στο παρελθόν και, εν τέλει, έχουν ξεκινήσει πραγματικό πόλεμο για να επιφέρουν τον κομμουνισμό. Οι ΧΑ είναι ναζί όπως είναι κομμουνιστές στο σύριζα και όχι στο κκε, λοιπόν.
Ίσα ίσα η ανάλυσή σου ενισχύει το επιχείρημά μου. Τα κομμουνιστικά κόμματα προσπάθησαν με επανάσταση να ανατρέψουν την τάξη πραγμάτων, όπως προσπάθησε και το ΚΚΕ στον εμφύλιο, άρα ορθώς χαρακτηρίζεται κομμουνιστικό και όχι φιλοκομμουνιστικό. Αντίστροφα, το εθνικοσοσιαλιστικό κόμμα του Χίτλερ προσπάθησε και τελικά κατάφερε να καταλάβει την εξουσία μέσω του ρητορικού λαϊκισμού, της εκμετάλλευσης της οικονομικής κρίσης και με τις διαδικασίες του κοινοβουλευτικού συστήματος, όπως ακριβώς και η Χρυσή Αυγή που έφτασε τρίτο κόμμα. Άρα ορθώς χαρακτηρίζεται, και από αυτή την άποψη, νεοναζιστικό.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,632 μηνύματα.
αντέγραψαν ουσιαστικά το σύμβολό τους
Ένας ιστορικός-αρχαιολόγος μόλις πέθανε. Ο Μαίανδρος ( ή αλλιώς Ελληνική κλείδα ) ναζιστικό σύμβολο, άκουσον άκουσον.

dse32.jpg

Ίσα ίσα η ανάλυσή σου ενισχύει το επιχείρημά μου. Τα κομμουνιστικά κόμματα προσπάθησαν με επανάσταση να ανατρέψουν την τάξη πραγμάτων, όπως προσπάθησε και το ΚΚΕ στον εμφύλιο, άρα ορθώς χαρακτηρίζεται κομμουνιστικό και όχι φιλοκομμουνιστικό. Αντίστροφα, το εθνικοσοσιαλιστικό κόμμα του Χίτλερ προσπάθησε και τελικά κατάφερε να καταλάβει την εξουσία μέσω του ρητορικού λαϊκισμού, της εκμετάλλευσης της οικονομικής κρίσης και με τις διαδικασίες του κοινοβουλευτικού συστήματος

Κάθε φορά που ανέτρεψαν τα πράγματα πέθανε εκατομμύρια κόσμος αλλά τέλος πάντων. Σίγουρα συμφωνώ ότι μιλάμε για ένα κομμουνιστικό κόμμα. Προσοχή στις λέξεις, Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδος και όχι Ελληνικό Κομμουνιστικό Κόμμα.

Historical fact: ο Χίτλερ πράγματι εκμηδένισε την φτώχεια και την ανεργία και έσωσε τον Γερμανικό λαό από την σκοτεινή δεκαετία του 20' όπου πέθαινε της πείνας. Άρα βαριές και ανιστόρητες λέξεις όπως " εκμετάλλευση " πάνε αλλού. Στην αντιπολίτευση όλοι εκμεταλλεύονται τα τρωτά σημεία των άλλων.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αδιάφορο για το ζητούμενο, ακα straw man.
Εγώ για ακριβώς αυτούς έγραψα στην αρχή.

edit: και για να το κάνω πιο απλό: Δεν έχω κανένα θέμα με όποιον πιστεύει πως εκ των πραγμάτων και με ηρεμία πως οι ΧΑ ήταν ναζί, αλλά με τα μποτς που φωνάζουν ναζί-ναζί-φασίστες-καπιταλιστές κοκ και όχι μόνο προσβάλουν τους Έλληνες και όλα τα άλλα έθνη κατά των οποίων εγκλημάτησαν οι ναζί, αλλά και καταστρέφουν οποιαδήποτε νηφάλια και ρητή ορολογία που μπορούμε να χρησιμοποιούμε σε οποιαδήποτε πολιτική συζήτηση - ήδη αν πάρεις οποιαδήποτε ιδέα που είχε ο πλάτονας ή ο αριστοτέλης ή ο Χέγκελ π.χ. θα φας την ταμπέλα "φασίστας" πριν ολοκληρώσεις την πρώτη σου πρόταση.

Το γεγονός πως οι ίδιοι παραδέχονταν πως είναι οι διάδοχοι των εθνικοσοσιαλιστών του ‘45, τους λάτρευαν, μιμούνταν τη συμπεριφορά τους και αντέγραψαν ουσιαστικά το σύμβολό τους νομίζω είναι επαρκές τεκμήριο για το τι θα έκαναν αν καταλάμβαναν την εξουσία. Εξάλλου οι ίδιοι είχαν διατρανώσει τις θέσεις τους, ανωτερότητα ελληνικής φυλής, σαπούνια τους μετανάστες και τους εβραίους(μάλλον δε διάβασες το λινκ που έστειλα), εθνικό κράτος, που σημαίνει κρατικοποίηση των μέσων παραγωγής(ξέρω ότι είναι παρωχημένη η ορολογία αλλά με πιάνεις) και άρα οιονεί σοσιαλισμός με έμφαση στο έθνος. Φιλοναζί είναι ο απλώς ιδεολαγικά προσκείμενος στους ναζί, ενώ ο νεοναζί έχει το πρόσθετο στοιχείο ότι επιδιώκει ενεργά να εφαρμόσει, τηρουμένων των αναλογιών, τις πολιτικές των ναζί. Είναι εμφανές πού ανήκει η ΧΑ, αν και ξέρω πως θα διαφωνήσεις με κάποιο λεκτικό σόφισμα.
Ούτε το λινκ, ούτε οι υπόλοιπες κραυγές του κάθε πυροβολημένου δείχνουν εμφανείς τις προθέσεις της ΧΑ να προβεί σε πράξεις παρόμοιες με αυτές του εθνοσοσιαλιστικού κόμματος της Γερμανίας. Η αντισημιτική ρητορική των χρυσαυγήτων ήταν τριτοτέταρτο ζήτημα για αυτούς* και οι εγκληματικές ενέργειες κατά των λαθραίων είναι κάτι που σε καμία περίπτωση δεν το λες φύσει ναζιστικό. Τώρα είναι χαζό να λες πως επειδή είχαν πει κάποια στιγμή πως γουστάρουν σοσιαλιστική οικονομία πως αυτό τους κάνει ναζιστές, γιατί σε όλη τα χρόνια που ήταν στη βουλή, η Χ.Α. είχε δηλώσει πως δεν θα πάρει μέρος σε οικονομικές μεταρρυθμίσεις το οποίο και έκανε ως επί το πλείστον. Με άλλα λόγια, πάλι μπερδεύεις πράξεις με λόγια και ιδεολογήματα του τι μπορεί να είπε ο Μιχαλολιάκος πριν 20 και 30 χρόνια - όπως ακριβώς έκανε ο Τσίπρας με τον κομμουνισμό και ούτε μετά το δημοψήφισμα δεν επέστρεψε στις ρίζες του. Βλέπουμε σαφέστατα λοιπόν, πως η ΧΑ συνεχίζει να θυμίζει τσυριζα και οχι κκε.

*και επίσης οι εβραίοι και η δύναμη αυτών στην Ελλάδα είναι τόσο μικρή που δεν μπορούν να αρχίσουν race war έναντι αυτών, οπότε είναι άσχετο.

Ίσα ίσα η ανάλυσή σου ενισχύει το επιχείρημά μου. Τα κομμουνιστικά κόμματα προσπάθησαν με επανάσταση να ανατρέψουν την τάξη πραγμάτων, όπως προσπάθησε και το ΚΚΕ στον εμφύλιο, άρα ορθώς χαρακτηρίζεται κομμουνιστικό και όχι φιλοκομμουνιστικό. Αντίστροφα, το εθνικοσοσιαλιστικό κόμμα του Χίτλερ προσπάθησε και τελικά κατάφερε να καταλάβει την εξουσία μέσω του ρητορικού λαϊκισμού, της εκμετάλλευσης της οικονομικής κρίσης και με τις διαδικασίες του κοινοβουλευτικού συστήματος, όπως ακριβώς και η Χρυσή Αυγή που έφτασε τρίτο κόμμα. Άρα ορθώς χαρακτηρίζεται, και από αυτή την άποψη, νεοναζιστικό.
Το ΚΚΕ έχει αποδειχτεί. Η Χ.Α. όχι και έχει σαφέστατα περισσότερο κερδοσκοπικό και εγκληματικό χαρακτήρα, παρά κομμουνιστικό. Επειδή ένα κόμμα γουστάρει ναζί και επειδή θέλει να μπει στη Βουλή(και έχει μπει) δεν το κάνει ναζιστικό, αλλά παραμένει φιλοναζιστικό, εκτός αν υπάρξουν σοβαρότεροι λόγοι. Πέρα απ' αυτό οι ομοιότητες της Χ.Α. και του ναζί κόμματος τελειώνουν εκεί, στο ότι και οι 2 εισέβαλαν στη βουλή, οι πράξεις τους - όπως και οι ρίζες τους - μετά διαφέρουν κατά πολύ.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ελεγα αν ειχες κάτι συγκεκριμενο να βάλεις γιατι εγω εχω αυτα εδω
το θλιβερο ειναι στο 4 μιση που λεει ο πατερας του αλλου θα τα χρεωνανε στη μανα σου κ λεει αυτος ας τα χρεώνανε.
Εδω ΝΑΙ φαινεται ξεκάθαρα οτι ο Λαγος συντονιζει.
Είδες, και μιλάει απλό μέλος με τον αρχηγό και με την κόρη του αρχηγού
Mπα σιγα μην τους ριξουν τοσα πολλά. Εγω πιστευω αν αναγνωρισουν ελαφρυντικο θα πέσει ο Μιχαλολιακος στα 4-5 χρονια κάθειρξη. Αυτη ειναι και η καλυτερη εκδοχη. Να κιοτέψουν και να τους ριξουν τοσο λίγο. Τωρα αν δεν αναγνωρισουν ελαφρυντικα και φάνε καμια 15ετια τους ξέσκισαν ! Έχουν τοσα κοτσια ;;;
Θα φάνε 15 χρόνια όπως λέει και ο @akikos
το κατηγορητήριο της ΧΑ βασίζεται στον φόνο που έκανε ο ρουπακιας
Δε βασίζονται μόνο εκεί αλλά ήταν πολλές υποθέσεις
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Historical fact: ο Χίτλερ πράγματι εκμηδένισε την φτώχεια και την ανεργία και έσωσε τον Γερμανικό λαό από την σκοτεινή δεκαετία του 20' όπου πέθαινε της πείνας. Άρα βαριές και ανιστόρητες λέξεις όπως " εκμετάλλευση " πάνε αλλού. Στην αντιπολίτευση όλοι εκμεταλλεύονται τα τρωτά σημεία των άλλων.

Εδώ διαφωνώ, τα επίσημα νούμερα της ναζιστικής Γερμανίας δεν πρέπει να παίρνονται σοβαρά για τον ίδιο λόγο που δεν πρέπει να παίρνονται και της σοβιετικής ένωσης. Πολύ μεγάλο μέρος του πληθυσμού ζούσε στη φτώχεια, συχνά μην έχοντας να φάει κιόλας και εφαρμοζόταν το ίδιο ακριβώς σύστημα μοιρασμού των αγαθών που είχε και η εσσδ, γι΄ αυτό και παίχτηκε ακριβώς το ίδιο σκηνικό με τους χαφιέδες. Βέβαια, συνολικά ήταν αρκετά καλύτερα από την ΕΣΣΔ και δεν σφάχτηκαν τόσα εκατομμύρια άντρες επειδή θεωρήθηκαν επικίνδυνοι για το κράτος. Η φασιστική Ιταλία ήταν πολύ καλύτερα και απ' τις 2, αλλά κι εκεί τα πράγματα ήταν άσχημα.

Το πιο σημαντικό όμως είναι πως η ναζιστική γερμανία πήρε άπειρα δάνεια για να δημιουργήσει τη βιομηχανία της και θα της γύριζε ένα απ' τα χειρότερα μπούμερανγκ της ιστορίας - αν δεν έμπαινε αμέσως σε πόλεμο.
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Ένας ιστορικός-αρχαιολόγος μόλις πέθανε. Ο Μαίανδρος ( ή αλλιώς Ελληνική κλείδα ) ναζιστικό σύμβολο, άκουσον άκουσον.
Ερμηνευόμενο ακριβώς στο context των πεποιθήσεών τους είναι προφανώς ναζιστικό. Φυσικά θα πουν ότι μοιάζει με το μαίανδρο για να πάρουν άδεια ίδρυσης κόμματος, τσέκαρε τη νομοθεσία.

Λίγη κριτική σκέψη θέλει. Αλλά ίσως ζητάω πολλά από άτομο που μέχρι πρόσφατα είχε υπογραφή το seig heil.
Η αντισημιτική ρητορική των χρυσαυγήτων ήταν τριτοτέταρτο ζήτημα για αυτούς* και οι εγκληματικές ενέργειες κατά των λαθραίων είναι κάτι που σε καμία περίπτωση δεν το λες φύσει ναζιστικό.
Τριτοτέταρτο επειδή όπως είπες έχουμε λίγους Εβραίους στην Ελλάδα, αλλά τα πιστεύω τους γι’ αυτούς εφάπτονται πλήρως με εκείνα των ναζιστών, οι ίδιοι τα λένε. Έπειτα, η έννοια «φύσει ναζιστικό» είναι nonsensical και δίνεις εσύ τον ορισμό που σε βολεύει, συνέπως δεν έχει νόημα η συζήτηση.

Τώρα είναι χαζό να λες πως επειδή είχαν πει κάποια στιγμή πως γουστάρουν σοσιαλιστική οικονομία πως αυτό τους κάνει ναζιστές, γιατί σε όλη τα χρόνια που ήταν στη βουλή, η Χ.Α. είχε δηλώσει πως δεν θα πάρει μέρος σε οικονομικές μεταρρυθμίσεις το οποίο και έκανε ως επί το πλείστον.
Η τακτική της ΧΑ ήταν αντιπολίτευση κατά πάντων, ακριβώς για να κερδίσει τους δυσαρεστημένους. Όταν είσαι συμπολίτευση χάνεις τη δυναμική σου, ιστορικά αποδεδειγμένο. Κριτική σκέψη θέλει κι αυτό.


Όπως και να έχει, αποχωρώ από τη συζήτηση, γιατί τα επιχειρήματα, πέρα από εμετικά, είναι μέτρια και κακότεχνα και επομένως δεν χρειάζονται ανασκευή.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τριτοτέταρτο επειδή όπως είπες έχουμε λίγους Εβραίους στην Ελλάδα, αλλά τα πιστεύω τους γι’ αυτούς εφάπτονται πλήρως με εκείνα των ναζιστών, οι ίδιοι τα λένε. Έπειτα, η έννοια «φύσει ναζιστικό» είναι non sensical και δίνεις εσύ τον ορισμό που σε βολεύει, συνέπω
1) Ο αντισημιτισμός δεν είναι κάτι καθαρά ναζιστικό, καθώς καπιταλιστές, φιλελέδες, κομμουνιστές, φεουδάρχες, παλαιοσυντηριτικοί κλπ είχαν σχεδόν τις ίδιες ακριβώς απόψεις στο εβραϊκό ζήτημα με τους ναζί. Τόσο δύσκολο είναι; Αντιθέτως, αυτοί δεν ήθελαν συνήθως να τους αφανίσουν εκ προσώπου γης, όπως και τους Αφρικανούς και άλλους - όπως οι ναζί. Επίσης, δεν ήθελαν απαραίτητα να εισβάλουν στους γείτονες τους και δεν κήρυξαν τον εαυτό τους ως ανώτατο είδος. Γενικά, λοιπόν, ναζιστικό θεωρείται ένα στοιχείο (ή ένα σύνολο από στοιχεία), που ταιριάζουν πολύ περισσότερο στην ιδεολογία και τις πράξεις των ναζί, παρά οτιδήποτε πιο γενικό. Ο αντισημιτισμός δεν έχει ναζιστικό πρόσημο σε καμία περίτπωση και οι πηγές γι' αυτό είναι άπειρες και πανάρχαιες.

Όπως και να έχει, αποχωρώ από τη συζήτηση, γιατί τα επιχειρήματα, πέρα από εμετικά, είναι μέτρια και κακότεχνα και επομένως δεν χρειάζονται ανασκευή.
Εγώ ούτε σου απάντησα επιθετικά, ούτε είπα πως όλα αυτά που λες είναι αβάσιμα και εξήγησα στην αρχή του προηγούμενου μου μηνύματος το πρόβλημα που έχω με τις κραυγές "ναζίναζίναζί". Πέρα απ' αυτό, εσύ μπορείς να λες ότι θες, αλλά πιστεύω εξέφρασα αρκετά ρητά πως μπερδεύεις πράξεις με λόγια και λόγια με προθέσεις.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,632 μηνύματα.
Η μεγάλη μου απορία είναι τι θα γίνει με τον οικονομικό εγκληματία, τον Δήμαρχο Αθηνών Κωνσταντίνο Μπακογιάννη. Μόνο ο Κασιδιάρης τόλμησε και του έκανε μήνυση για οικονομικό σκάνδαλο ( που είναι το ΚΚΕ με την εργατική πάλη; πουλημένοι ). Τώρα που θα μπει και ο Κασιδιάρης μάλλον φυλακή θα απαλλαγεί ο εγκληματίας αυτός ( που έτσι κι αλλιώς θα απαλλάσσονταν ). Δεν είναι αθώος! 2 εκατομμύρια ευρώ στα σκουπίδια όταν ΈΛΛΗΝΕΣ κοιμούνται στα παγκάκια και τόσα νοικοκυριά δεν έχουν να θρέψουν τα παιδιά τους. Που είναι ο ανθρωπισμός σας Δημοκράτες;

Εδώ διαφωνώ, τα επίσημα νούμερα της ναζιστικής Γερμανίας δεν πρέπει να παίρνονται σοβαρά για τον ίδιο λόγο που δεν πρέπει να παίρνονται και της σοβιετικής ένωσης. Πολύ μεγάλο μέρος του πληθυσμού ζούσε στη φτώχεια, συχνά μην έχοντας να φάει κιόλας και εφαρμοζόταν το ίδιο ακριβώς σύστημα μοιρασμού των αγαθών που είχε και η εσσδ, γι΄ αυτό και παίχτηκε ακριβώς το ίδιο σκηνικό με τους χαφιέδες. Βέβαια, συνολικά ήταν αρκετά καλύτερα από την ΕΣΣΔ και δεν σφάχτηκαν τόσα εκατομμύρια άντρες επειδή θεωρήθηκαν επικίνδυνοι για το κράτος. Η φασιστική Ιταλία ήταν πολύ καλύτερα και απ' τις 2, αλλά κι εκεί τα πράγματα ήταν άσχημα.

Το πιο σημαντικό όμως είναι πως η ναζιστική γερμανία πήρε άπειρα δάνεια για να δημιουργήσει τη βιομηχανία της και θα της γύριζε ένα απ' τα χειρότερα μπούμερανγκ της ιστορίας - αν δεν έμπαινε αμέσως σε πόλεμο.

Φτώχεια δεν υπήρχε στο Τρίτο Ράιχ φίλε. Χαμηλοί μισθοί ίσως αλλά φτώχεια όχι. Μην ξεχνάμε ότι την δεκαετία του 20' οι Γερμανοί πέθαιναν στους δρόμους και έκαιγαν τα χαρτονομίσματα ( Μάρκα ) γιατί είχαν υποτιμηθεί τόσο που δεν είχαν καμία αξία. Οι Γερμανοί πέρασαν δύσκολα. Το Εθνικοσοσιαλιστικό Γερμανικό Εργατικό Κόμμα ( NSDAP ) ήταν η τελευταία λύση. Ρεαλιστικά αν το δούμε και εγώ αν ήμουν Γερμανός εκείνα τα χρόνια το NSDAP θα ψήφιζα.

Η φασιστική Ιταλία εννοείται φίλε και ήταν καλύτερη. Ούτε διώξεις, ούτε ρατσισμός ούτε τίποτα. Ο Μουσολίνι μέχρι και το 1936 ήταν υπερβολικά άξιος ηγέτης από κάθε άποψη. Τι ήθελε και μετά και την είδε Ιούλιος Καίσαρας δεν μπορώ να καταλάβω. Ο Ιταλικός Στρατός ήταν τόσο αδύναμος γιατί πολύ απλά στα τόσα χρόνια επένδυε στον Ιταλικό λαό και όχι στους ιμπεριαλισμούς. Η εισβολή στην Αιθιοπία το 1936 με τον αξιωματικό Πιέτρο Μπαντόλιο σηματοδοτεί το τέλος της ειρηνικής εποχής της Ιταλίας. Τα πράγματα γίνανε χειρότερα με το German-Italian share technology Treaty ( αυτό υπογράφτηκε και μεταξύ Γερμανίας και ΕΣΣΔ, τροφή για σκέψη ).

Ερμηνευόμενο ακριβώς στο context των πεποιθήσεών τους είναι προφανώς ναζιστικό. Φυσικά θα πουν ότι μοιάζει με το μαίανδρο για να πάρουν άδεια ίδρυσης κόμματος, τσέκαρε τη νομοθεσία.
Άρα και οι αρχαίοι Έλληνες Ναζί ήταν. Ρε τι μαθαίνει κανείς. Η Ινδουϊστική, Βουδιστική και Ζαϊνιστική σβάστικα επίσης ναζιστική λοιπόν. Ε ρε τι μαθαίνει κανείς x2. Αν χρησιμοποιείς σύμβολα του αρχαίου πολιτισμού σου είσαι Ναζί. Ε ρε τι άλλο θα διαβάσουμε εδώ μέσα.
Λίγη κριτική σκέψη θέλει. Αλλά ίσως ζητάω πολλά από άτομο που μέχρι πρόσφατα είχε υπογραφή το seig heil.
Δεν θα μιλήσεις εσύ για κριτική σκέψη εδώ που αναφέρεις μερικά πράγματα, σου απαντάμε και στο τέλος γίνεσαι καπνός πάντα. Επιχειρηματολογική ανεπάρκεια ως συνήθως για αυτό και πετάμε το *Sieg Heil και όχι seig heil μπας και πάρουμε την κοινή γνώμη με το μέρος μας.

Λίγη κριτική σκέψη θέλει. Αλλά ίσως ζητάω πολλά από άτομο που μέχρι πρόσφατα και συνεχίζει να αποκαλεί τους λαθραίους, μετανάστες.
 

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Φτώχεια δεν υπήρχε στο Τρίτο Ράιχ φίλε. Χαμηλοί μισθοί ίσως αλλά φτώχεια όχι. Μην ξεχνάμε ότι την δεκαετία του 20' οι Γερμανοί πέθαιναν στους δρόμους και έκαιγαν τα χαρτονομίσματα ( Μάρκα ) γιατί είχαν υποτιμηθεί τόσο που δεν είχαν καμία αξία. Οι Γερμανοί πέρασαν δύσκολα. Το Εθνικοσοσιαλιστικό Γερμανικό Εργατικό Κόμμα ( NSDAP ) ήταν η τελευταία λύση. Ρεαλιστικά αν το δούμε και εγώ αν ήμουν Γερμανός εκείνα τα χρόνια το NSDAP θα ψήφιζα.

Προφανώς και υπήρχε φτώχεια αλλά και να μην υπήρχε, η πολιτική που ακολουθήθηκε ήταν μη βιώσιμη μακροπρόθεσμα.
Η πολιτική των τεράστιων δημοσίων επενδύσεων (που δεν τη σχεδίασε ο Χίτλερ αλλά την εφάρμοσε) σε υποδομές και εργασίες που είχαν σχέση με πόλεμο δημιούργησε μια φούσκα πρόσκαιρης ευτυχίας που ήταν λογικό να σκάσει με τον πόλεμο. Ο τρόπος που αποφάσισε ο Χίτλερ να δομήσει την οικονομία θα οδηγούσε αναπόφευκτα σε πόλεμο γιατί αλλιώς θα κατέρρεε. Εξάλλου οι πεποιθήσεις του ήταν ότι το κράτος έπρεπε να αναπτύσσεται για να επεκτείνεται χωρικά. Ακόμα κι ο αυτοκινητόδρομος χτίστηκε για να στηρίξει τον ανεφοδιασμό των στρατευμάτων. Και βέβαια με εξαιρετικά χαμηλούς μισθούς.
Η μείωση της ανεργίας έγινε αυτοσκοπός με μοναδική προοπτική τον πόλεμο, όπως φαίνεται κι από την τεράστια αύξηση των στρατευμάτων αλλά και όλες τις πολεμικές βιομηχανίες (όπλα, σφαίρες) που χτίστηκαν γι αυτόν τον λόγο. Βέβαια αυτά τα μηδενικά ποσοστό ανεργίας είναι και λίγο πλασματικά, γιατί δεν λαμβάνονταν υπόψη φυλακισμένοι και κυρίως οι γυναίκες, οι οποίες έμεναν στο σπίτι με ένα σωρό περιορισμούς εργασίας και οικονομικά κίνητρα, στο πλαίσιο της γενικότερης αντίληψης του καθεστώτος για τον ρόλο των γυναικών.
Όχι βέβαια ότι δεν υπήρχαν και κάποια θετικά στοιχεία, όπως η προσπάθεια του Χίτλερ να κάνει τη χώρα του αυτάρκη, αλλά το γεγονός ότι η οικονομική μηχανή της Γερμανίας απαιτούσε έναν πόλεμο για να τροφοδοτηθεί δεν αφήνει και πολλά περιθώρια βιωσιμότητας.
Τελείως off topic, αλλά μπορεί να συζητηθεί σε άλλο θέμα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,632 μηνύματα.
Προφανώς και υπήρχε φτώχεια αλλά και να μην υπήρχε, η πολιτική που ακολουθήθηκε ήταν μη βιώσιμη μακροπρόθεσμα.
Η πολιτική των τεράστιων δημοσίων επενδύσεων (που δεν τη σχεδίασε ο Χίτλερ αλλά την εφάρμοσε) σε υποδομές και εργασίες που είχαν σχέση με πόλεμο δημιούργησε μια φούσκα πρόσκαιρης ευτυχίας που ήταν λογικό να σκάσει με τον πόλεμο. Ο τρόπος που αποφάσισε ο Χίτλερ να δομήσει την οικονομία θα οδηγούσε αναπόφευκτα σε πόλεμο γιατί αλλιώς θα κατέρρεε. Εξάλλου οι πεποιθήσεις του ήταν ότι το κράτος έπρεπε να αναπτύσσεται για να επεκτείνεται χωρικά. Ακόμα κι ο αυτοκινητόδρομος χτίστηκε για να στηρίξει τον ανεφοδιασμό των στρατευμάτων. Και βέβαια με εξαιρετικά χαμηλούς μισθούς.
Η μείωση της ανεργίας έγινε αυτοσκοπός με μοναδική προοπτική τον πόλεμο, όπως φαίνεται κι από την τεράστια αύξηση των στρατευμάτων αλλά και όλες τις πολεμικές βιομηχανίες (όπλα, σφαίρες) που χτίστηκαν γι αυτόν τον λόγο. Βέβαια αυτά τα μηδενικά ποσοστό ανεργίας είναι και λίγο πλασματικά, γιατί δεν λαμβάνονταν υπόψη φυλακισμένοι και κυρίως οι γυναίκες, οι οποίες έμεναν στο σπίτι με ένα σωρό περιορισμούς εργασίας και οικονομικά κίνητρα, στο πλαίσιο της γενικότερης αντίληψης του καθεστώτος για τον ρόλο των γυναικών.
Όχι βέβαια ότι δεν υπήρχαν και κάποια θετικά στοιχεία, όπως η προσπάθεια του Χίτλερ να κάνει τη χώρα του αυτάρκη, αλλά το γεγονός ότι η οικονομική μηχανή της Γερμανίας απαιτούσε έναν πόλεμο για να τροφοδοτηθεί δεν αφήνει και πολλά περιθώρια βιωσιμότητας.
Τελείως off topic, αλλά μπορεί να συζητηθεί σε άλλο θέμα.

Ναι πρέπει να μεταφερθεί. Θα απαντήσω στο thread της πολιτικής
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Κάθε φορά που ανέτρεψαν τα πράγματα πέθανε εκατομμύρια κόσμος αλλά τέλος πάντων. Σίγουρα συμφωνώ ότι μιλάμε για ένα κομμουνιστικό κόμμα. Προσοχή στις λέξεις, Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδος και όχι Ελληνικό Κομμουνιστικό Κόμμα.

Historical fact: ο Χίτλερ πράγματι εκμηδένισε την φτώχεια και την ανεργία και έσωσε τον Γερμανικό λαό από την σκοτεινή δεκαετία του 20' όπου πέθαινε της πείνας. Άρα βαριές και ανιστόρητες λέξεις όπως " εκμετάλλευση " πάνε αλλού. Στην αντιπολίτευση όλοι εκμεταλλεύονται τα τρωτά σημεία των άλλων.

Όχι, Γιάννη, δεν πλούτισε η Γερμανία με τον Χίτλερ ούτε εκμηδενίστηκε η φτώχεια. Η ίδια η κυβέρνηση του Χίτλερ σταμάτησε να δημοσιοποιεί τα ποσοστά του εθνικού χρέους από το 36 και μετά (αν θυμάμαι καλά), προφανώς λόγω μεγέθους. Παρά την φαινομενική έξοδο από τη μεγάλη ύφεση - που στις υπόλοιπες οικονομίες αντικατοπτρίστηκε σε πολλούς δείκτες - τα ποσοστά θνησιμότητας στη Γερμανία συνέχισαν να αυξάνονται. Αύξηση παρουσίασαν επίσης και οι εισαγωγές σε είδη του πρωτογενή τομέα, καθώς η μεγάλη αστικοποίηση που έφερε η μαζική και μη ορθολογική εκβιομηχάνιση της χώρας οδήγησε μεγάλη μερίδα των Γερμανών να εγκαταλείψουν τις αγροτικές δραστηριότητες και να μετοικίσουν στα αστικά κέντρα.

Ενδεικτικό του χαμηλού βιοτικού επιπέδου είναι και το γεγονός ότι το ποσοστό κατά κεφαλήν κατανάλωσης κρέατος έπεφτε ενώ σε όλες τις γειτονικές οικονομίες - π.χ. Δανία - άρχισε να αυξάνεται μετά το 1932-33. Δεν είναι δύσκολο να δεις ότι ένα τέτοιο μοντέλο οικονομίας θα κατέρρεε σε λίγα χρόνια, απλώς την παραπάνω κατάρρευση «απέτρεψε» ο Β' Παγκόσμιος.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,632 μηνύματα.
Όχι, Γιάννη, δεν πλούτισε η Γερμανία με τον Χίτλερ ούτε εκμηδενίστηκε η φτώχεια. Η ίδια η κυβέρνηση του Χίτλερ σταμάτησε να δημοσιοποιεί τα ποσοστά του εθνικού χρέους από το 36 και μετά (αν θυμάμαι καλά), προφανώς λόγω μεγέθους. Παρά την φαινομενική έξοδο από τη μεγάλη ύφεση - που στις υπόλοιπες οικονομίες αντικατοπτρίστηκε σε πολλούς δείκτες - τα ποσοστά θνησιμότητας στη Γερμανία συνέχισαν να αυξάνονται. Αύξηση παρουσίασαν επίσης και οι εισαγωγές σε είδη του πρωτογενή τομέα, καθώς η μεγάλη αστικοποίηση που έφερε η μαζική και μη ορθολογική εκβιομηχάνιση της χώρας οδήγησε μεγάλη μερίδα των Γερμανών να εγκαταλείψουν τις αγροτικές δραστηριότητες και να μετοικίσουν στα αστικά κέντρα.

Ενδεικτικό του χαμηλού βιοτικού επιπέδου είναι και το γεγονός ότι το ποσοστό κατά κεφαλήν κατανάλωσης κρέατος έπεφτε ενώ σε όλες τις γειτονικές οικονομίες - π.χ. Δανία - άρχισε να αυξάνεται μετά το 1932-33. Δεν είναι δύσκολο να δεις ότι ένα τέτοιο μοντέλο οικονομίας θα κατέρρεε σε λίγα χρόνια, απλώς την παραπάνω κατάρρευση «απέτρεψε» ο Β' Παγκόσμιος.

Well, οι βιομηχανίες άλλα έδειχναν όπως και η ποιότητα ζωής των πολιτών. Μίλησες για τα στοιχεία μέχρι το 1936. Ωραία ας δούμε λοιπόν τι λένε για το 1934
Germany's unemployment rate fell from 34 percent (6,013,612 unemployed, 11,487,211 employed) in January 1933 to 13.5 percent (2,426,014 unemployed, 15,532,793 employed) in July 1934, without the help of extraordinary levels of rearmament expenditure.

Λοιπόν οι πηγές δείχνουν μία μεγάλη άνοδο. Δεν θα μιλήσει κανένας για το σχέδιο "Relief Act" του Χίτλερ τον Ιούνιο του 1933;;; Για το Reichsarbeitsdienst που είχε ως αποτέλεσμα τεράστια μείωση της ανεργίας με τις επενδύσεις του Χίτλερ; Όλα αυτά τα στοιχεία λοιπόν τα αγνοούμε;

Τώρα διαβάζω και πράγματα που επιβεβαιώνουν τα παραπάνω λεγόμενα μου
Hitler's military spending and ambitious public-works programs, including building a German autobahn, helped restore prosperity.

Επίσης βλέπω ότι πάλι επιβεβαιώνομαι. Μέχρι το 1939 δεν υπήρχε κανένας άνεργος όπως είπα. Ο Χίτλερ έλεγε πως όλοι πρέπει να εργάζονται.
  • Full employment - the idea that everyone should have a job. By 1939, there was virtually no unemployment in Germany.
  • Beauty of Work - the Nazis set up the SdA (Beauty of Work) to help Germans see that work was good, and that everyone who could work should. In fact - because the Nazis had abolished the trade unions, banned strikes, and given more power to the industrialists - real wages fell and hours were longer under Hitler.
Επιβεβαιώνεται ότι λέω, οι μισθοί ήταν χαμηλοί αλλά η φτώχεια εκμηδενισμένη. Θυμίζει μάλλον ΕΣΣΔ αυτό μιας που το 1931 έκλεισε και το τελευταίο σοβιετικό "ΟΑΕΔ" αλλά παρά την εκμηδένιση της ανεργίας το 20% του σοβιετικού πληθυσμού ζούσε κάτω από το όριο της φτώχειας και η πλειοψηφία με έναν απλό μισθό για να φυτοζωεί ( παρόλα αυτά θεσπίστηκαν οι διακοπές ως δικαίωμα των ανθρώπων για τα μάτια του κόσμου ). Απέτυχε να πετύχει αυτάρκεια αυτό είναι γνωστό, ασχέτως αν το προσπάθησε.

Σοβαρά τώρα, αποκαλείς μη ορθή την εκβιομηχάνιση του Χίτλερ;;; Να θυμίσω το πόσους εκατομμύρια νεκρούς είχαμε στην εκβιομηχάνιση του Στάλιν; Μια χαρά τα κατάφερε, η αστικοποίηση είναι φαινόμενο από την βιομηχανική επανάσταση, δεν θα το φορτώσετε και στους Εθνικοσοσιαλιστές αυτό τώρα.

Η σύγκριση του οικονομικού μοντέλου που έκανα εξαρχής δεν ήταν Τρίτο Ράιχ vs the world. Ήταν Τρίτο Ράιχ vs Δημοκρατία της Βαϊμάρης και συγγνώμη αλλά και εγώ απέδειξα και δεν το αμφισβητεί και κανένας στην επιστημονική κοινότητα ότι ο Χίτλερ ήταν καλύτερος από ότι οι Δημοκρατικοί της Βαϊμάρης.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Well, οι βιομηχανίες άλλα έδειχναν όπως και η ποιότητα ζωής των πολιτών. Μίλησες για τα στοιχεία μέχρι το 1936. Ωραία ας δούμε λοιπόν τι λένε για το 1934
Germany's unemployment rate fell from 34 percent (6,013,612 unemployed, 11,487,211 employed) in January 1933 to 13.5 percent (2,426,014 unemployed, 15,532,793 employed) in July 1934, without the help of extraordinary levels of rearmament expenditure.

Λοιπόν οι πηγές δείχνουν μία μεγάλη άνοδο. Δεν θα μιλήσει κανένας για το σχέδιο "Relief Act" του Χίτλερ τον Ιούνιο του 1933;;; Για το Reichsarbeitsdienst που είχε ως αποτέλεσμα τεράστια μείωση της ανεργίας με τις επενδύσεις του Χίτλερ; Όλα αυτά τα στοιχεία λοιπόν τα αγνοούμε;

Τώρα διαβάζω και πράγματα που επιβεβαιώνουν τα παραπάνω λεγόμενα μου
Hitler's military spending and ambitious public-works programs, including building a German autobahn, helped restore prosperity.

Επίσης βλέπω ότι πάλι επιβεβαιώνομαι. Μέχρι το 1939 δεν υπήρχε κανένας άνεργος όπως είπα. Ο Χίτλερ έλεγε πως όλοι πρέπει να εργάζονται.
  • Full employment - the idea that everyone should have a job. By 1939, there was virtually no unemployment in Germany.
  • Beauty of Work - the Nazis set up the SdA (Beauty of Work) to help Germans see that work was good, and that everyone who could work should. In fact - because the Nazis had abolished the trade unions, banned strikes, and given more power to the industrialists - real wages fell and hours were longer under Hitler.
Επιβεβαιώνεται ότι λέω, οι μισθοί ήταν χαμηλοί αλλά η φτώχεια εκμηδενισμένη. Θυμίζει μάλλον ΕΣΣΔ αυτό μιας που το 1931 έκλεισε και το τελευταίο σοβιετικό "ΟΑΕΔ" αλλά παρά την εκμηδένιση της ανεργίας το 20% του σοβιετικού πληθυσμού ζούσε κάτω από το όριο της φτώχειας και η πλειοψηφία με έναν απλό μισθό για να φυτοζωεί ( παρόλα αυτά θεσπίστηκαν οι διακοπές ως δικαίωμα των ανθρώπων για τα μάτια του κόσμου ). Απέτυχε να πετύχει αυτάρκεια αυτό είναι γνωστό, ασχέτως αν το προσπάθησε.

Σοβαρά τώρα, αποκαλείς μη ορθή την εκβιομηχάνιση του Χίτλερ;;; Να θυμίσω το πόσους εκατομμύρια νεκρούς είχαμε στην εκβιομηχάνιση του Στάλιν; Μια χαρά τα κατάφερε, η αστικοποίηση είναι φαινόμενο από την βιομηχανική επανάσταση, δεν θα το φορτώσετε και στους Εθνικοσοσιαλιστές αυτό τώρα.

Η σύγκριση του οικονομικού μοντέλου που έκανα εξαρχής δεν ήταν Τρίτο Ράιχ vs the world. Ήταν Τρίτο Ράιχ vs Δημοκρατία της Βαϊμάρης και συγγνώμη αλλά και εγώ απέδειξα και δεν το αμφισβητεί και κανένας στην επιστημονική κοινότητα ότι ο Χίτλερ ήταν καλύτερος από ότι οι Δημοκρατικοί της Βαϊμάρης.
Μπορείς να παραθέσεις τις πηγές σου; Δηλαδή ποιος τα λέει;
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Α

Ο Τζήμερος πριν 2 ώρες έγραψε αυτό είπα εχτές.
Δυστυχώς ή ευτυχώς επειδή οι 2 επικεφαλείς βγήκαν εγκληματίες τους παίρνει η μπάλα και για αυτό δε μπορούσαν να συνεδριάσουν.
Τα γραφεία των Ελληνικών Αυγών σε Αθήνα και σε Αττική κλείνουν (ο νόμος εφαρμόζεται)
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,632 μηνύματα.
Μπορείς να παραθέσεις τις πηγές σου; Δηλαδή ποιος τα λέει;

Επιβεβαίωση για αυτά που είπα πριν για την αύξηση του Γερμανικού ΑΕΠ στα χρόνια του εθνικοσοσιαλιστικού κόμματος
-Axis History Factbook: Gross National Product

Το κατόρθωμα της τρομερής μείωσης της ανεργίας του Χιτλερικού καθεστώτος μέσα στο ζενίθ της παγκόσμιας οικονομικής κρίσης
- Βιβλίο του John Weitz (ένας από τους αξιότερους ιστορικούς που ασχολήθηκε με το Τρίτο Ράιχ ), Hitler's Banker: Hjalmar Horace Greeley Schacht

Το συστήνω ανεπιφύλακτα ιδίως το δεύτερο. Θα σας λυθούν όλες οι απορίες περί οικονομίας του Ράιχ.
HITLER'S BANKER is a full-scale biography of Hjalmar Schacht, one of history's premier financial wizards. Chief Architect of the Nazi economy

Περιμένω την επόμενη δικαιολογία που θα διαβάσω. Το έχω συνηθίσει άλλωστε.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top