[2019] Τι "κρατάμε" και τι "πετάμε" - Ευχές για το 2020

nPb

Well-known member

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,733 μηνύματα.
Το 2019 ήταν από τις καλύτερες χρονιές μου. Δούλεψα, έβγαλα λεφτά, ταξίδεψα, γνώρισα νέους φίλους, έγινα πιο ανεξάρτητος, βίωσα ωραίες εμπειρίες. Δυστυχώς το 2020, τουλάχιστον το πρώτο μισό, προβλέπεται πολύ κακό. Ελπίζω να επανακάμψω από το καλοκαίρι και μετά.

Αν δεν γίνομαι αδιάκριτος, γιατί προβλέπεται πολύ κακό; :happy: Οι γνωριμίες και η πρώην δουλειά δεν προβλέπονται για την επόμενη σεζόν;

Johnny15

Well-known member

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 10,061 μηνύματα.
Ωραία τα έγραψες αλλά γιατί να ξεκινήσεις την χρονιά τόσο αρνητικά;

Και για μένα το 2019 δεν ήταν από τις ωραιότερες αλλά σίγουρα από τις καλές χρονιές. Έχω πολλές ωραίες εμπειρίες να θυμάμαι και πολλά μέρη. Στόχος για το 2020 να κάνω τα 2 ταξίδια που έχω στο μυαλό μου (συν άλλο ένα που έχω ήδη κλείσει), να μάθω να μαγειρεύω λίγο καλύτερα και να με φωτίσει ο Θεός να καθαρίζω το σπίτι μου λίιιγο παραπάνω. :girl_angel:

Απλά είμαι ρεαλιστής. Πιστεύω πάντως ότι θα μπορέσει να κλείσει ωραία και το 2020.

Μακάρι να σου βγουν τα ταξίδια! Για που έχεις βλέψεις; Για το φαγητό η αλήθεια είναι ότι και εγώ θα ήθελα να μαγειρεύω λίγο καλύτερα.

Αν δεν γίνομαι αδιάκριτος, γιατί προβλέπεται πολύ κακό; :happy: Οι γνωριμίες και η πρώην δουλειά δεν προβλέπονται για την επόμενη σεζόν;

Πρέπει να παρουμε ένα πτυχίο πρώτα...

nPb

Well-known member

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,733 μηνύματα.

Johnny15

Well-known member

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 10,061 μηνύματα.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,721 μηνύματα.
Απλά είμαι ρεαλιστής. Πιστεύω πάντως ότι θα μπορέσει να κλείσει ωραία και το 2020.

Μακάρι να σου βγουν τα ταξίδια! Για που έχεις βλέψεις; Για το φαγητό η αλήθεια είναι ότι και εγώ θα ήθελα να μαγειρεύω λίγο καλύτερα.
Αυτό το οποίο έχω ήδη κλείσει είναι για Ιταλία. Το καλοκαίρι θέλω να πάω για summer school στο Λονδίνο και μετά από αυτό για κανένα 10ήμερο στην Ισπανία. Θέλω ουσιαστικά να μαζέψω λεφτά στο Λονδίνο για να τα ξοδέψω στην Ισπανία που την έχω άχτι από πέρυσι. Και λογικά δεν θα τα ξοδέψω όλα εκεί οπότε θα μου περισσέψουν και για ένα ακόμη ταξίδι μέσα στον χρόνο (ελπίζω).

Καλή δύναμη για το πτυχίο :console:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,121 μηνύματα.
Το 2019 ήταν μια καλή χρονιά. Μακάρι όλες οι χρονιές της ζωής μου να ήταν έτσι. Πετάω μόνο την ανυπομονησία και τα νεύρα που με χαρακτηρίζουν και ελπίζω το 2020 να είναι πιο υπομονετική και ήρεμη. Κι όπως είχε πει η φίλη μου η Claire εδώ στο φόρουμ (λείπεις...) "πιο πολλές μύγες πιάνεις με το μέλι παρά με το ξύδι". Ας το θυμάμαι αυτό λοιπόν.

Υγεία και χαρά σε όλους! :hug:

Agaphbou

Well-known member

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 1,906 μηνύματα.
Για εμένα το 2019 ήταν μια πολύ δύσκολη χρονιά, ομολογώ. Πολλές μεγάλες αλλαγές, αρκετά προβλήματα και κακοτυχία σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια. Βέβαια είχαμε όλοι την υγεία μας, πήρα το πτυχίο μου και πέρασα καλά στη Θεσσαλονίκη, όπως και όλα μου τα φοιτητικά χρόνια.

Το 2020 θέλω να συνεχίσει με υγεία, αλλά να φέρει λίγο περισσότερο γούρι ρε παιδί μου, να γίνεται αυτό που θέλω κι όχι να μου σκάνε κεραμίδες στο κεφάλι. Αυτό είναι η ευχή. Οι στόχοι μου είναι 1. να συνεχίσω δυναμικά τη διακοπή καπνίσματος (κοντεύουμε 3 μήνες yayy), 2. να ωριμάσω συναισθηματικά και 3. να γίνω μια καλή επαγγελματίας για να ξεκουράσω λίγο και τους δικούς μου, που μεγαλώνουν.

hack3r

Well-known member

Ο Τολης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 6,796 μηνύματα.
Το 2019 ήταν μια καλή χρονιά. Μακάρι όλες οι χρονιές της ζωής μου να ήταν έτσι. Πετάω μόνο την ανυπομονησία και τα νεύρα που με χαρακτηρίζουν και ελπίζω το 2020 να είναι πιο υπομονετική και ήρεμη. Κι όπως είχε πει η φίλη μου η Claire εδώ στο φόρουμ (λείπεις...) "πιο πολλές μύγες πιάνεις με το μέλι παρά με το ξύδι". Ας το θυμάμαι αυτό λοιπόν.

Υγεία και χαρά σε όλους! :hug:

Με τα σκατά να δει πόσες πιάνεις.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,121 μηνύματα.

Λένω

Well-known member

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,136 μηνύματα.
Το 2018 και το 2019 ηταν πολύ καλές χρονιές για μένα! Μάλλον οι αποφάσεις μου ήταν σωστές και με πολλή προσπάθεια, υπομονή και επιμονή, μπορώ να πω ότι είμαι σε καλό δρόμο! Οπότε αυτό που θέλω το 2020 είναι να συνεχίσω αυτήν την πορεία έτσι ώστε αν όχι να φτάσω τουλάχιστον να πλησιάσω τους τελικούς μου στόχους!
Σας εύχομαι υγεία, χαρά, πολλές-πολλές επιτυχίες σε όλους τους τομείς και κυρίως ενσυναίσθηση!
Καλές Γιορτές και Καλή Χρονιά σε όλους μας!

Volkswagen Fan

Well-known member

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8,938 μηνύματα.
Το 2018 και το 2019 ηταν πολύ καλές χρονιές για μένα! Μάλλον οι αποφάσεις μου ήταν σωστές και με πολλή προσπάθεια, υπομονή και επιμονή, μπορώ να πω ότι είμαι σε καλό δρόμο! Οπότε αυτό που θέλω το 2020 είναι να συνεχίσω αυτήν την πορεία έτσι ώστε αν όχι να φτάσω τουλάχιστον να πλησιάσω τους τελικούς μου στόχους!
Σας εύχομαι υγεία, χαρά, πολλές-πολλές επιτυχίες σε όλους τους τομείς και κυρίως ενσυναίσθηση!
Καλές Γιορτές και Καλή Χρονιά σε όλους μας!

Είσαι πολύ καλός ανθρωπος φίλη μου,πραγματικά είσαι από τα λίγα καλά άτομα που έχω γνωρίσει εδώ πέρα και είμαι πραγματικά ευγνώμων που σε γνώρισα.Δεν θα ξεχάσω ποτέ το ποσό με βοήθησες με τις πανελλήνιες δίνοντας μου δύναμη.

Εύχομαι τα καλύτερα για το 2020 Ελένη!

Εχέμυθη

Well-known member

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,869 μηνύματα.
Λοιποοον νομιζω εγραψα ελαχιστα πραγματα εδω μεσα αλλα αποφάσισα να γραψω λιγα περισσοτερα, αρκετα δηλαδη.
Το 19 ηταν μια χρονια που ξεκινησε παρα πολυ ασχημα για εμενα, εξελίχθηκε υπεροχα (9,5 μηνες εθελοντισμου σε αλλη χωρα , να ασχολεισαι με αυτο που αγαπας, να γνωριζεις κοσμο και να ταξιδευεις δε το λες και ασχημο) και τελειωνει χμμμ... καπως οχι τοσο ομορφα θα ελεγα :/

Σιγουρα απο το 19 κραταω τον κοσμο που γνωρισα, ακομα και αυτους που με πληγωσαν κατι μου εμαθαν, τα ταξιδια μου, τις τρελες που εκανα και οοοολα οσα εμαθα ειτε πρακτικα(πχ. γνωσεις πανω στα social media), ειτε soft skills (πχ το οτι καταφερα με ηρεμο τροπο εγω να διωξω ατομο με πολλα ψυχολογικα και επικίνδυνο απο το camp που ημουν leader και ημουν ψυχραιμη και εκλαψα μονο οταν εφυγε μονο μιση ωρα εγω το θεωρω κατόρθωμα). Κραταω επισης το γεγονος οτι αρχισα να ενδιαφερομαι για κοινωνικά ζητηματα, πεταω ομως το οτι με επηρεαζει πολυ το μισος και γενικα η σταση πολλων ανθρωπων απεναντι στις μειονότητες.

Δε ξερω αν θα πετουσα κατι, γενικα ακομα και τις ασχημες εμπειριες τις βρισκω ως αφορμη να μαθω κατι. Α! Βασικα το ανοσοποιητικο μου το οποιο εδω και 2,5 μηνες δε μ εχει αφησει σε ησυχια.

Γενικα αν θα μπορουσα να ζητησω κατι απο το 19 θα ηταν να προσαρμοστω γρηγορα πισω στην καθημερινοτητα μου που δε με τρελαινει η αληθεια ειναι, να μαθω επιτελους να βαζω αυτα τα γαμημενα τα ορια, να λεω οχι, να τα βρω με τον εαυτο μου και να παψω να πνίγομαι σε μια κουταλια νερο, να ξεκινησω γυμναστικη, να τρεφομαι καλυτερα και να παρω διπλωμα χωρις να καταστρεψω κανενα αυτοκινητο, χωρις κανενας να χασει τη ζωη του. Και να βγω πρακτικη, αν οχι τωρα τον Οκτωμβρη.
Γενικα ευχομαι σε ολους τα καλυτερα :)

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,502 μηνύματα.
Για το 2020 θα ήθελα να είμαι λίγο λιγότερο αναβλητική και να με αγαπάω λίγο περισσότερο γιατί το 2019 μου έδειξε ότι όταν τα κάνω αυτά καααπως βρίσκουν το δρόμο τους και τα υπόλοιπα.

Bonus να βγάλω δίπλωμα (γελάνε και οι πέτρες κάπου εδώ) και να μπορέσω να κάνω κανένα ταξιδάκι.

Let's do this. :superman:

Giota2000

Well-known member

Η Giota2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Κρατάω σίγουρα τις καινούριες εμπειρίες και φίλους που έκανα :D αφήνω πίσω και ξεγράφω άτομα που ενώ εγώ νοιαζόμουν για αυτά,αυτα με είχαν γραμμένα στα @@ τους :D

Samael

Συντονιστής

Ο Samael αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,336 μηνύματα.
Δεν έχω προσδοκίες ούτε απαιτήσεις απο τον εαυτό μου ή τους άλλους για το 2020 . Ας φέρει οτι είναι να φέρει,θα είναι το ίδιο καλοδεχούμενο . Εν τέλει κρατάω και τις κακές και τις καλές στιγμές του 2019 ,
όλες είχαν τον δικό τους ρόλο για όσα έπονται :D.

Vold

Well-known member

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Κάθε χρονιά μετά το τέλος της φέρνει τους στόχους της επόμενης, ειδάλλως δεν υπάρχει εξέλιξη.

Θεωρώ επίσης πως (σχεδόν) κάθε αναποδια, έχει και την θετική της συνέπεια.

Το 2019 ήταν πολύ καλή χρονιά. Φυσικά δεν έλειψαν τα προβλήματα, το άγχος, ο φόβος, όλα τα δυσάρεστα αισθήματα. Όμως ήταν το τέλος ενός κύκλου (της φοιτητικής ζωής) κι η αρχή του επόμενου (της πρώτης δουλειάς).

Οι στόχοι μου έχουν καθοριστεί αυτομάτως. Το μόνο έξτρα είναι να βγάλω αυτό το ρημαδι το διαβατήριο ώστε να πάω σε χώρες τύπου Ισραήλ/Ιορδανία/Λίβανος τώρα που έχω ευκαιρία.

Ελπίζω να κλείσει κι αυτός ο κύκλος με όμορφο τρόπο κι ιδανικά στον χρόνο που το θέλω εγώ, δηλαδή σε 1μιση χρόνο ακόμη.

The Mountain

Well-known member

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Κρατάμε ότι έφυγε ο Πεδουλάκης. Θα θέλαμε να πετάξουμε τις ήττες από Άλμπα, Βιλερμπάν και Αρμάνι, αλλά δεν γίνεται. Ευχόμαστε να ξυπνήσει ο Τζόνσον και να φέρει ψηλό ο Τράκης, γιατί αυτό το πράγμα δεν γίνεται να συνεχιστεί, εδώ και μια βδομάδα δεν παίρνουμε ριμπάουντ.

Volkswagen Fan

Well-known member

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8,938 μηνύματα.
Κάθε χρονιά μετά το τέλος της φέρνει τους στόχους της επόμενης, ειδάλλως δεν υπάρχει εξέλιξη.

Θεωρώ επίσης πως (σχεδόν) κάθε αναποδια, έχει και την θετική της συνέπεια.

Το 2019 ήταν πολύ καλή χρονιά. Φυσικά δεν έλειψαν τα προβλήματα, το άγχος, ο φόβος, όλα τα δυσάρεστα αισθήματα. Όμως ήταν το τέλος ενός κύκλου (της φοιτητικής ζωής) κι η αρχή του επόμενου (της πρώτης δουλειάς).

Οι στόχοι μου έχουν καθοριστεί αυτομάτως. Το μόνο έξτρα είναι να βγάλω αυτό το ρημαδι το διαβατήριο ώστε να πάω σε χώρες τύπου Ισραήλ/Ιορδανία/Λίβανος τώρα που έχω ευκαιρία.

Ελπίζω να κλείσει κι αυτός ο κύκλος με όμορφο τρόπο κι ιδανικά στον χρόνο που το θέλω εγώ, δηλαδή σε 1μιση χρόνο ακόμη.

Εύχομαι να το πετύχεις!!!Ισραήλ και εγώ θέλω να πάω!

prinCess.

Well-known member

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,886 μηνύματα.
2019.
Αυτή η χρονιά μπορώ να πω ότι ήταν η προσωπική μου ενηλικίωση. Μπορεί να έχω πατήσει τα 26, αλλά αισθάνομαι ότι φέτος έκανα βήματα που ήθελα να κάνω από τα 18 αλλά δεν είχα τα κότσια να τα κάνω.
Δυσκολη χρονιά σχετικά, με στεναχώριες, απογοητεύσεις, παρεξηγήσεις αλλά σίγουρα δεν έχασα τις ελπίδες και την αισιοδοξία μου.

2020.
Να έχουμε υγεία, μόνο αυτό έχει σημασία στη τελική.
Σε δεύτερη φάση μπαίνει στα πλάνα μου να τελειώσω κάτι που ξεκίνησα το 2019 και να μπορέσω να πάρω μια απόφαση που τη παλεύω μήνες, ή και χρόνο-ια.
Από κει και πέρα όλα θα παρουν το δρόμο τους.

Happy new year :)

Χρήστες Βρείτε παρόμοια