[2021] Τι "κρατάμε" και τι "πετάμε" - Ευχές για το 2022

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 12,859 μηνύματα.
Κρατάω:
  • Την ανεβασμένη μου διάθεση σε σχέση με το 2020. Ήταν πολύ δύσκολη χρονιά, λόγω πανδημίας, που δημιούργησε σε όλους προβλήματα και δυσάρεστες σκέψεις, αλλά τελικά όλα πήγαν καλά (για εμένα) μέσα στο 2021.
  • Το γεγονός ότι βρήκα δουλειά.
  • Το ότι μπόρεσα να κάνω ταξίδια και να πάω διακοπές, μετά από 200 χρόνια... :laugh:
  • Την αγάπη όλων αυτών που συναναστράφηκαν μαζί μου φέτος. Είναι τρομερό που γνώρισα τόσο πολύ κόσμο φέτος, που εκτιμώ αφάνταστα, χωρίς να έχω τις "πλάτες" του Πανεπιστημίου ή του στρατού (εκεί οκ, θες δε θες κοινωνικοποιεισαι :P ). Είμαι πολύ ευγνώμων και χαρούμενος για αυτό.
  • Το ότι υπάρχει ενδιαφέρον στην προσωπική μου ζωή (:whistle:).
  • Την οικονομική μου αυτονομία.
Πετάω:
  • Τους τοξικούς ανθρώπους. Φέτος προσπάθησα να κάνω ένα καλό ξεκαθάρισμα, αποβλέποντας στην καλή ψυχική μου υγεία :P
  • Το άγχος και την μιζέρια που ένιωθα στο πρώτο μισό της χρονιάς, γιατί το lockdown δεν είχε τελειωμό... :laugh:
Γενικός απολογισμός:
Θεωρώ ότι επειδή ανέκαθεν σκεφτόμουν την θετική όψη των πραγμάτων, δεν μπορώ να δω αμιγώς αρνητικά κάποια άσχημα γεγονότα στη ζωή μου. Το 2021 ήταν μία χρονιά περισυλλογής μετά το σχεδόν καταστροφικό 2020. Ελπίζω κι εύχομαι, οι περισσότεροι να έχετε βρει τον δρόμο σας, όπως κι εγώ :happy:

Καλές γιορτές, καλά Χριστούγεννα και Καλή Χρονιά να έχουμε :happy:

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 13,732 μηνύματα.
Τι κραταω?
Τα οσα καλα εζησα τη χρονια που φευγει,και τη θετικη πεποιθηση οτι το 22 μπορει να κανει τη διαφορά και να μας διαψευσει σε σχεση με οσα εφερε το 20 και το 21.
Δεν πεταω τιποτα εξαλλου και απο τα μη χρησιμα πηρα τη χρησιμοτητα τους και τα αξιοποιησα αναλογως.
Κρατω τους πολυ καλους φιλους που εκανα,αναμεσα σε κεινους που προυπηρχαν και που μου τους εφερε η χρονιά που φευγει.
Κανω μια ευχη,να βρουμε την ποθητη μας ευτυχια και να μεινουμε για παντα εκει στο νησι της! Υγεια για ολους ολες , καλη νεα χρονια και να μη σταματατε τα ονειρα σας!:santa:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25,458 μηνύματα.
Το 2021 για μένα ήταν μια χρονιά υπομονής και ηρεμίας εν μέσω καταστροφικών γεγονότων που συνέβησαν στον κόσμο. Βρήκα τον εαυτό μου πολύ προστατευμένο από όλη αυτή τη λαίλαπα, σχεδόν σαν έναn ιστορικό που παρακολουθεί τις εξελίξεις με το ενδιαφέρον και την περιέργεια να δει τί θα γίνει.

Από το 2021 πετάω τις ανασφάλειες που για ακόμα μια χρονιά (πόσες ακόμα;;;; ) με συντρόφευσαν. Πετάω τις κακίες των ανθρώπων, την ομοφοβία, τον ρατσισμό, την ξενοφοβία, το μίσος.

Για το 2022 εύχομαι να μείνουμε ζωντανοί και να σταματήσουμε να ασχολούμαστε με τις ζωές των διπλανών μας (κι εγώ το κάνω κάποιες φορές, δεν το αρνούμαι).

Υγεία, ευτυχία, ελπίδα!
3500dc9d30980fc82a4e92059e5c686b.png

Aspiring Lawyer

Δραστήριο μέλος

Ο Αναστάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Από το 2021 θα κρατήσω το γεγονός ότι σταμάτησα να δέχομαι συμπεριφορές που πιστεύω ότι με αδικούν, ίσως και το ότι απέκτησα περισσότερο θάρρος σταδιακά (διότι παλιά δεν είχα καθόλου :lol:).
Κρατώ επίσης τις φίλες και τους φίλους μου, που μου απέδειξαν ότι είναι εκεί πάντα, και αυτούς που αναδείχθηκαν ακόμη περισσότερο στις δυσκολίες!
Κρατώ το ότι πλέον σε πολλά πράγματα έκανα αυτό που ήθελα και εκφράστηκα πιο ελεύθερα.

Πετάω τον φόβο, το άγχος, τον πεσιμισμό, πετάω τις στιγμές που ένιωσα απελπισία ή αισθάνθηκα μειονεκτικά και υποβάθμισα τις δυνατότητές μου.

Επιδιώκω το έτος που έρχεται να πετύχω στις Πανελλαδικές Εξετάσεις και του χρόνου να σας γράφω ως φοιτητής Νομικής. :P Φιλοδοξώ επίσης να περάσω λίγο καλύτερα και να διασκεδάσω, να βγω έξω και να γνωρίσω νέους ανθρώπους.

Εύχομαι σε όλες και όλους το 2022 να είναι μία χρονιά επίτευξης στόχων, πραγματοποίησης ονείρων, προόδου με υγεία και ψυχική ισορροπία! Να είναι μία καλύτερη χρονιά για όλους μας, πιο ελεύθερη και πιο ξέγνοιαστη!

Ζητώ συγγνώμη αν στενοχώρησα κάποιον κατά την παρουσία μου εδώ τη χρονιά που μας πέρασε!

Καλή χρονιά! Ευτυχισμένο το 2022!

1640965582491.png

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,101 μηνύματα.
Απο το 2021 κραταω οτι ηταν ακομα μια καλη χρονια στο πανεπιστημιο οσο αφορα τις επιδόσεις μου. Απο εκει και περα ομως ηταν μια δυσκολη χρονια για εμενα, με πολλες κρισεις πανικου, εντάσεις και φοβο λογω του covid.

Ευχομαι το 2022 για εμενα να συνεχίσει να ειναι καλο οσο αφορα τους βαθμους στα μαθηματα ομως θελω να ειμαι χαρούμενος και υγιής.

Ευχομαι ο,τι καλυτερο σε ολα τα μελη του forum.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 8,277 μηνύματα.
Χρόνος μπαίνει χρόνος βγαίνει. Τι αλλάζει; Τα ίδια... Ξανά και ξανά. Τίποτα δεν αλλάζει, περνάνε τα χρόνια ίδια και αδιάφορα. Πλέον έχω καταρρεύσει, δεν περιμένω άλλο κάποια μεγάλη αλλαγή. Χαίρομαι και αληθινά εύχομαι στα μέλη που έχουν γράψει ότι εφέτος θα γίνουν κύριοι του εαυτού τους και θα σταθούν δυναμικά στο ύψος τους.

Για το 2022 θέλω να κρατήσω την ισχυρή επιθυμία μου που γεννήθηκε τους τελευταίους μήνες του 2021 για διάβασμα βιβλίων. Ιστορίας, λογοτεχνίας κλπ. Είναι όμορφη συντροφιά. Κάθε φορά μαθαίνεις και κάτι νέο. Άσε που συλλέγω πλέον, σαν χόμπι, βιβλία γραμμένα από ιστορικά πρόσωπα, ιδίως του Μεσοπολέμου. Είναι ένα ευχάριστο χόμπι.

Θα ήθελα να αποβάλλω μια τεμπελιά που με έχει κυριεύσει από τότε που ξεκίνησε η πανδημία. Να ασχοληθώ πιο εντατικά με την γυμναστική μέσα στο 2022.

Όπως κάνουμε κάθε έτος, μιας που κανένας δεν θέλει να μπαίνει ένας νέος χρόνος με έχθρες ανοικτές, αν έχω κάνει κάτι σε κάποιον/α που τον στεναχώρησε ας με συγχωρέσει. Εύχομαι σε όλους μια όμορφη χρονιά με υγεία πρώτα και με όσα θέλετε, μέσα από την καρδιά μου εύχομαι, να τα πετύχετε.

Euge.loukia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ευγενία Λουκία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Επιτυχία είναι η ικανότητα να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία με αμείωτο ενθουσιασμό!!
Δεν θα πετάξω, αντιθέτως, θα κρατήσω όλες μου τις στιγμές, είναι η αιτία για αυτό που είμαι σήμερα!!!

Το μόνο που θέλω από το 2022 είναι να περάσω στην σχολή που επιθυμώ, και να συνεχίσω να ζω την ζωή μου γράφοντας ποίηση στο Βερολίνο κάποιο βράδυ!!
Επίσης εύχομαι σε όλο το κόσμο και σε εσάς να είστε πάντα καλά με υγεία και να προσέχετε πολύ τους εαυτούς σας!!

Ηράκλειτος, Ο ήλιος κάθε μέρα είναι νέος!!!!

Ορέστης40

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ορέστης40 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 145 μηνύματα.
Πεταω τους ψευτικους φιλους. Τη ζηλια και την κακια.

Κραταω το φως που ειδα και την αγαπη που ενιωσα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια