Blogs: Βοήθεια και απορίες

nena

Νεοφερμένος

Η nena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Επειδή έχω ψιλοκολλήσει εδώ και καιρό με αυτή την ιστορία, θέλετε να το κουβεντιάσουμε ειδικά και γενικά;
---
Σημείωση editor: Για τα blogs υπάρχουν τα εξής θέματα:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γωγω

Νεοφερμένος

Η Γωγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
τι εννοεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ismini

Νεοφερμένος

Η Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Ναι τι ειναι το blog?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anabou

Νεοφερμένος

Η anabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Το blog δεν είναι κάτι σαν διαδικτυακό ημερολόγιο; Ή κάνω λάθος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nena

Νεοφερμένος

Η nena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Συγνώμη νόμιζα ότι το ξέρατε. :redface: [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Ενημερωτικά: [/FONT]
Τους τελευταίους μήνες πολύ κουβέντα γίνεται για τα blog. Πρόσφατα τα ανακάλυψαν και τα μέσα ενημέρωσης. Τι είναι όμως αυτά τα blog; Τα blog είναι ιστοσελίδες που ανανεώνονται τακτικά συνήθως σε καθημερινή βάση. Περιέχουν πληροφορίες σχετικές με ένα θέμα και συνήθως χρησιμοποιούνται σαν καθημερινά ημερολόγια. Ημερολόγια που αφορούν την προσωπική ζωή ή τα ενδιαφέροντα του εκδότη τους. Τα blog χρησιμοποιούνται ευρέως για την έκφραση πολιτικών απόψεων και για κοινωνικά σχόλια και τελευταία όταν οι εταιρείες ανακάλυψαν τη δυναμική των blog , τα χρησιμοποιούν για να κρατούν ενημερωμένους τους ενδιαφερόμενους αλλά και για να δώσουν ένα βήμα έκφρασης στους εργαζόμενους ή στους συνεργάτες τους. Στην πραγματικότητα τα blog μπορούν να είναι οτιδήποτε θέλει ο εκδότης τους. Από που προήλθαν τα blog; Κανείς δεν ξέρει σίγουρα. Γύρω στα μέσα της δεκαετίας του 90 υπήρχαν μερικές ιστοσελίδες με links και με προσωπικά σχόλια που μπορούμε να τα θεωρήσουμε τα πρώτα blog. To πραγματικό blogging άρχισε το 1999. Στην αρχή ήταν οργανωμένες οδηγίες περιήγησης στο internet για συγκεκριμένα θέματα, σιγά σιγά εξελίχθησαν στα σημερινά "ημερολόγια" με το συνεχώς φρέσκο περιεχόμενο. Σε κάθε περίπτωση τα blog αξίζουν τη προσοχή μας. Είτε σαν μόδα, είτε σαν ένας καινούργιος τρόπος επικοινωνίας στο internet Το μέλλον των blog διαφαίνεται λαμπρό καθώς το συνεχώς ανανεωμένο περιεχόμενο τα κάνει σημαντικά και για τους χρήστες του internet αλλά και για τις μηχανές αναζήτησης. Υπάρχουν πια πολλές εταιρίες που προσφέρουν on line εργαλεία για τη δημιουργία blog και δωρεάν φιλοξενία, όπως και μηχανές αναζήτησης μόνο για blog περιεχόμενο.
π.χ.https://xoirovoskos.blogspot.com/ ή
https://pitsirikos.blogspot.com/ κ.λ.π., ο ένας σας οδηγεί στον άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roz

Νεοφερμένος

Η roz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
και εγώ έχω αρχίσει να γράφω blog. Ελπίζω ότι κάποια στιγμή θα το διαβάσει η κόρη μου. Βασικά το blog είναι για την κόρη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Τελος, το blog μου. Δε θυμιζει Giovanna, η κανενα αλλο nick που ειχα μεχρι τωρα. Το διαβαζουν μονο οι δυο αδελφικες φιλες μου - γιατι μονο αυτες το ξερουν, μονο εκει το εδωσα.

Τα blog είναι πολύ πονεμένες ιστορίες.. να θες να διατηρήσεις την ανωνυμία σου και ο κόσμος του ελληνικού Διαδικτύου να είναι ο άτιμος, τόσο, μα τόσο μικρός! :/:

και οσο για το blog που αναφερατε παραπανω.. το δικο μου δεν το ξερει κανενας, δλδ δεν ξερει κανενας καν οτι εχω (εκτος απο οοοοοοοοολους εσας που το διαβασατε μολις τωρα :P ) και ουτε προκειται να το πω ποτε σε κανεναν..

Το Blog εχει επιλογη στις ρυθμισεις, που μπορεις να επιλεξεις να το βλεπεις ΜΟΝΟ εσυ, ή μονο ατομα τα οποια εσυ θελεις. Τουλαχιστον το μεγαλυτερο ποσοστο αυτων, αν δεν κανω λαθος. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
Το Blog εχει επιλογη στις ρυθμισεις, που μπορεις να επιλεξεις να το βλεπεις ΜΟΝΟ εσυ, ή μονο ατομα τα οποια εσυ θελεις. Τουλαχιστον το μεγαλυτερο ποσοστο αυτων, αν δεν κανω λαθος. :)

για πες, για πες.. εγω ειμαι ασχετη απο τουτα.. :redface: πώς γίνεται αυτο;;; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
για πες, για πες.. εγω ειμαι ασχετη απο τουτα.. :redface: πώς γίνεται αυτο;;; :hmm:

Αν και ειμαι εκτος θεματος.. :redface:
Αν εχεις το blog σου στο blogspot.com θα πας Settings > Permissions και θα το φτιαξεις απο εκει. ;) Αυτο το εχω προσφατο, γι' αυτο το θυμαμαι. Τωρα, αν το εχεις καπου αλλου.. δεν ειμαι σιγουρη οτι μπορω να βοηθησω. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
Αν και ειμαι εκτος θεματος.. :redface:
Αν εχεις το blog σου στο blogspot.com θα πας Settings > Permissions και θα το φτιαξεις απο εκει. ;) Αυτο το εχω προσφατο, γι' αυτο το θυμαμαι. Τωρα, αν το εχεις καπου αλλου.. δεν ειμαι σιγουρη οτι μπορω να βοηθησω. :redface:

ευχαριστω ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μετέφερα τα άσχετα ποστς σε νέο θέμα, μιας και μπορεί να χρειαστεί κάποιο άλλο μέλος αυτές τις πληροφορίες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Να προσθέσω μόνο ότι στο wordpress υπάρχει αντίστοιχη δυνατότητα επιλογής από τα options ώστε είτε να βλέπουν το blog σου μόνο όσοι είναι μέλη του (όσους προσκαλέσεις εσύ δλδ) είτε να κλειδώσεις τα posts σου με ένα password ώστε μόνο όσοι το ξέρουν να μπορούν να διαβάσουν τα posts σου. Η πρώτη επιλογή είναι σαφώς καλύτερη γιατί είναι πολύ μικρότερες οι πιθανότητες να δουν το blog σου ανεπιθύμητοι που απλά έτυχε να μάθουν το Password. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariiiiiiia*

Νεοφερμένος

Η mariiiiiiia* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Έχω ένα blog στο blogspot. Σε άλλα blogs έχω δει την εντολή "περισσότερα" (δηλαδή να φαίνεται μέρος της ανάρτησης και όταν πατάς το "περισσότερα" να εμφανίζεται ολόκληρη). Μήπως κάποιος ξέρει πώς γίνεται να βάλω κι εγώ στο δικό μου blog αυτή την εντολή; Λίγο που έψαξα στη βοήθεια του blogger κατάλαβα ότι αλλάζεις κάτι στον κώδικα html της ανάρτησης, αλλά δε βρήκα άκρη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Για δες εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariiiiiiia*

Νεοφερμένος

Η mariiiiiiia* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Ρε παιδια μηπως ξερετε πως μπορω να σβησω ενα μπλογκ?? Απλα το βαρεθηκα και θελω να το διαγραψω τελειως. Για διαφωτιστε με λιγο................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

West_Emperor

Νεοφερμένος

Ο Φιλιππος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ψαχνά (Εύβοια). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Λοιπον για να διαγραψεις το blog σου θα πας:
''Πανοπτης''---> ''Ρυθμισεις''--->''Διαγραφη ιστολογιου''..επειτα θα σου βγαλει ενα μηνυμα επιβεβαιωσης και θα πατησεις φυσικα ''ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΙΣΤΟΛΟΓΙΟΥ''

DONE!!:no1:

Ελπιζω να βοηθησα..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eftychialou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Μήπως μπορεί κανείς να μου πει πως φτιάχνουμε ένα blog και ποιές είναι οι ιδιότητες του?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.

Eftychialou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Μήπως ξέρει κανείς πως βάζουμε μουσική να παίζει αυτόματα μόλις μπαίνει κάποιος στο blog μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top