Dating apps, online dating και θεωρίες για ραντεβού

ilias90

Δραστήριο μέλος

Ο ilias90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 461 μηνύματα.
Π

Κι όμως το προφίλ στα social media λέει πολλά. Για εμένα χίλιες φορές ο άλλος να έχει μόνο Facebook ή γενικά να μην ποσταρει συχνά παρά να ποσταρει άπειρα πράγματα και να είναι βλακείες. Έχει τύχει να απόρριψω άτομα που όταν έβλεπα το προφίλ τους δε μου άρεσε καθόλου τί εικόνα έβγαζαν προς τα έξω ή αντίστοιχα να δείξω ενδιαφέρον σε άτομα που μου άρεσε η εικόνα που έβγαζαν προς τα έξω. Αλλά φυσικά τα κριτήρια αυτά είναι αρκετά υποκειμενικά έτσι.
Ε, νταξει κι εγώ αν δω κάποιον π.χ. να ανεβάζει συνεχώς συνομωσιολογικές ανοησίες ή ρατσιστικά, προφανώς δεν θα θέλω να τον κάνω παρέα. Σίγουρα μας επηρεάζουν πλέον όλους τα social media. Απλά έχει αρχίσει να αυξάνεται τρομαχτικά αυτή η επιρροή. Έτσι, τουλάχιστον, φαίνεται σε μένα.

Για τα άλλα που λες, κι εγώ είχα χρησιμοποιήσει το tinder για κάνα μήνα κατά τη διάρκεια της πρώτης καραντίνας, μετά όμως βγήκα έξω, ήρθα σε επαφή με κόσμο και εν τέλει το διέγραψα και δεν ξανασχολήθηκα.

Σαφέστατα μπορείς να γνωρίσεις γενικά από το ίντερνετ κόσμο που δεν θα γνώριζες αλλιώς, για παράδειγμα εγώ γνώρισα έναν καταπληκτικό άνθρωπο από ένα φόρουμ, με τον οποίο μιλάμε ακόμα και σήμερα. Αν τύχει, δηλαδή, κάτι, τότε είναι μια χαρά. Αν όμως συνεχώς επιδιώκεις να γνωρίζεις κόσμο έτσι, ε, εκεί είναι το θέμα. Μειώνονται οι κοινωνικές δεξιότητές σου (τουλάχιστον οι προφορικές), γίνεσαι περισσότερο επιφυλακτικός σε γνωριμίες δια ζώσης, εθίζεσαι ακόμα περισσότερο στο κινητό και επίσης, ελλοχεύουν (μακροπρόθεσμα) αρκετοί κίνδυνοι όσον αφορά στην ιδιωτικότητα.

EvanescenceQ

Διακεκριμένο μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 7,977 μηνύματα.
Πω, μαλάκα μου, σε λίγα χρόνια το να βρίσκεις γκόμενο/γκόμενα από εφαρμογές θα είναι το φυσιολογικό και αν πας να γνωρίσεις κάποιον/κάποια σε ένα μαγαζί π.χ., θα σε αντιμετωπίζουν το λιγότερο σαν περίεργο.
Και γράφετε ότι θέλετε να έχουν αναλυτικά τι θέλουν και τι δεν θέλουν στα προφίλ τους, λες και έναν άνθρωπο τον γνωρίζεις με αυτόν τον τρόπο. Αντιμετώπιση ανθρώπου λες και είναι καταναλωτικό αγαθό, να δούμε τα + - και να συγκρίνουμε. Άσε που χάνεται και η μαγεία στην τελική. Δεν θέλει ο άλλος να χάσει έναν μήνα από τη ζωή του ας πούμε, μέχρι να καταλάβει ότι αυτή που γνώρισε έχει αρκετά διαφορετικές απόψεις από αυτόν σε κάποια πράγματα. Ε, τι να κάνεις, μέσα στο παιχνίδι είναι και αυτά.
Γενικά με τρομάζει η κατάσταση, η πραγματικότητα που διαμορφώνεται αρχίζει και θυμίζει sci-fi επεισόδιο για το κοντινό μέλλον από το black mirror.
Ακούγομαι boomer, το ξέρω, αλλά στ'αρ..δια μου κιόλας.
Αν εχεις δει την ταινια Demolition Man(1993) με τους Σιλβέστερ Σταλόνε/Σάντρα Μπούλοκ,περιγραφει αυτην ακριβως την πραγματικοτητα του μελλοντος μας

καποια πραγματα τα ζουμε οπως την αναγνωριση προσωπου και δακτυλικου αποτυπωματος μεχρι και την virtual reality πραγματικοτητα στο σεξ.
Ηδη τα βλεπουμε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 21,810 μηνύματα.
Εδώ είναι διαφορετικά, απλά γράφω τις σκέψεις και όποιος θέλει απαντά οπότε θέλει, ή απλά προσπερνάει το ποστ.

Face to face ειναι διαφορετικά, όταν λες κάτι ο άλλος είναι αναγκασμένος να απαντήσει ή να το ακούσει, οπότε κουράζει και άρα αποφεύγω να μιλάω γι αυτα που λέω εδώ.
Καλό μου κάποιον που κουράζεται ή βαριέται να ακούει αυτά που λες γιατί τον έχεις φίλο; Θα αλλάξεις εσύ αυτό που είσαι για να αρέσεις; Όποιος δε γουστάρει τη βόλτα του!

ilias90

Δραστήριο μέλος

Ο ilias90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 461 μηνύματα.
Αν εχεις δει την ταινια Demolition Man(1993) με τους Σιλβέστερ Σταλόνε/Σάντρα Μπούλοκ,περιγραφει αυτην ακριβως την πραγματικοτητα του μελλοντος μας

καποια πραγματα τα ζουμε οπως την αναγνωριση προσωπου και δακτυλικου αποτυπωματος μεχρι και την virtual reality πραγματικοτητα στο σεξ.
Ηδη τα βλεπουμε.
Ναιιι, την έχω σκεφτεί πολλές φορές αυτήν την ταινία για το μακροπρόθεσμο μέλλον. Αλλά κρύβε λόγια, κοντά είμαστε να μας πούνε μπούμερ😅

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,385 μηνύματα.
Ε, νταξει κι εγώ αν δω κάποιον π.χ. να ανεβάζει συνεχώς συνομωσιολογικές ανοησίες ή ρατσιστικά, προφανώς δεν θα θέλω να τον κάνω παρέα. Σίγουρα μας επηρεάζουν πλέον όλους τα social media. Απλά έχει αρχίσει να αυξάνεται τρομαχτικά αυτή η επιρροή. Έτσι, τουλάχιστον, φαίνεται σε μένα.

Για τα άλλα που λες, κι εγώ είχα χρησιμοποιήσει το tinder για κάνα μήνα κατά τη διάρκεια της πρώτης καραντίνας, μετά όμως βγήκα έξω, ήρθα σε επαφή με κόσμο και εν τέλει το διέγραψα και δεν ξανασχολήθηκα.

Σαφέστατα μπορείς να γνωρίσεις γενικά από το ίντερνετ κόσμο που δεν θα γνώριζες αλλιώς, για παράδειγμα εγώ γνώρισα έναν καταπληκτικό άνθρωπο από ένα φόρουμ, με τον οποίο μιλάμε ακόμα και σήμερα. Αν τύχει, δηλαδή, κάτι, τότε είναι μια χαρά. Αν όμως συνεχώς επιδιώκεις να γνωρίζεις κόσμο έτσι, ε, εκεί είναι το θέμα. Μειώνονται οι κοινωνικές δεξιότητές σου (τουλάχιστον οι προφορικές), γίνεσαι περισσότερο επιφυλακτικός σε γνωριμίες δια ζώσης, εθίζεσαι ακόμα περισσότερο στο κινητό και επίσης, ελλοχεύουν (μακροπρόθεσμα) αρκετοί κίνδυνοι όσον αφορά στην ιδιωτικότητα.
Καλά και για εμένα αυτά που αναφέρεις είναι τρανταχτά red flags, ωστόσο εγώ αναφέρομαι και σε άλλα πράγματα που προσωπικά δε μου αρέσουν να βλέπω. Δε ξέρω αν είμαι picky, θεωρώ ότι λίγο πολύ όλοι μας είμαστε αλλά μπορώ να ξενερώσω φουλ εύκολα.

Από φόρουμ έχω γνωρίσει πολλά άτομα που θεωρώ φίλους μου, με κάποια μάλιστα κάνουμε παρέα εδώ και καμιά οκταετία πχ.

hack3r

Επιφανές μέλος

Ο Τόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού . Έχει γράψει 10,068 μηνύματα.
Καλό μου κάποιον που κουράζεται ή βαριέται να ακούει αυτά που λες γιατί τον έχεις φίλο; Θα αλλάξεις εσύ αυτό που είσαι για να αρέσεις; Όποιος δε γουστάρει τη βόλτα του!
Επειδή οι άνθρωποι είμαστε πολύπλευρες προσωπικότητες και δεν είναι εφικτό, ή τουλάχιστο είναι πολύ δύσκολο να βρεις κάποιον με τον οποίο ταιριάζετε σε όλα, και πάντα την ίδια όρεξη για τις ίδιες συζητήσεις και δραστηριότητες. Γι αυτό συνήθως έχουμε πολλούς φίλους/παρέες, διότι ο κάθε ένας καλύπτει και ένα κομμάτι μας. Αν κάνει κανείς αυτό που λες κατ εμέ απλά ζημιώνεται γιατί χάνει τνν ευκαιρία να γνωρίσει ανθρώπους με τους οποίους μπορεί να ταιριάζει στα 5 από τα 10 ενδιαφέροντα του.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,291 μηνύματα.
Εγώ θέλω να βγω με τη Χιμέλα. Κανόνισε θα σκάσω Αθήνα σύντομα, να με πας για καφέ.

EvanescenceQ

Διακεκριμένο μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 7,977 μηνύματα.
Starts so good.Ends so bad. :D για παρτε παραδειγματα

Capture.PNG
Capture.PNG
Capture.PNG
Capture.PNG

Happy swiping, everybody!
giphy.gif

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Λένω

Περιβόητο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,663 μηνύματα.
Ε ναι ρε Λένω, αλλά όταν βγαίνεις με κάποιον νέο άνθρωπο οι πρώτες κουβέντες είναι γενικά αναγνωριστικες. Δεν ξεκινάς το geekness.
Σωστά, να προλάβει να κάτσει μέχρι να τελειώσει το ποτό του-της

Υπάρχουν και εξαιρέσεις που ξεκινάνε το geekness με το "χαίρω πολύ"!:lol:

Τελευταία επεξεργασία:

Gaspar

Διάσημο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Αστυνομικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,324 μηνύματα.
όταν βγαίνεις με κάποιον νέο άνθρωπο οι πρώτες κουβέντες είναι γενικά αναγνωριστικες. Δεν ξεκινάς το geekness.
Καλά εδώ μπορεί και για μήνες να βγαίνεις με κάποια και να μην χρειαστεί να εμβαθύνεις ποτέ πέραν της επιφανείας

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Καλά εδώ μπορεί και για μήνες να βγαίνεις με κάποια και να μην χρειαστεί να εμβαθύνεις ποτέ πέραν της επιφανείας
Ενώ όλοι οι άντρες να πούμε είστε η τάφρος των Μαριανών! Άι καλά!

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,291 μηνύματα.
Προσέξτε λίγο πως η Χιμέλα αντέδρασε με Ουαου αλλά με έχει αγνοήσει επιδεικτικά. Εδώ και πέντε χρόνια τα ίδια μου κάνει.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 2,703 μηνύματα.
Πάντως επι του θέματος δεν είχα ποτέ dating app και δεν εχω μπει σε αυτη τη διαδικασία, όμως θα μου φαινοταν πάρα πολύ γελοίο την στιγμή της συνάντησης και θα γελούσα πάρα πολύ επειδή θα του έλεγα στα ίσα οτι εμείς τώρα βγήκαμε να δούμε πως θα πάει για να καταλήξει σε σεξ ή tyn?
Δεν θα μπορούσα να σταματήσω να γελάω, εδώ στα απλά ραντεβού τρολάρω και γελάω γιαυτό και δεν θα έμπαινα σε αυτή τη διαδικασία προσωπικά.
Αλλά φυσικά σε άλλους δουλεύει τέλεια.
Μη γελάς, μη γελάς! δεν είναι αστείο.
Εσένα που γελάς τόσο, δε θα σου δίναμε γαμπρό στο χωριό μου.
Το ξέρεις αυτό;
Η νύφη να είναι σοβαρή και νάχει μάτι κοφτερό. :morning1: :crazy:

_Christine_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,746 μηνύματα.

ilias90

Δραστήριο μέλος

Δε ξέρω αν είμαι picky, θεωρώ ότι λίγο πολύ όλοι μας είμαστε αλλά μπορώ να ξενερώσω φουλ εύκολα.
Προσωπικά είμαι και πολύ μάλιστα και το θεωρώ ένα θετικό στοιχείο του χαρακτήρα κάποιου. Ειδικά από μια ηλικία και μετά είναι αρνητικό το να μην είσαι picky σε όλων των ειδών τις σχέσεις.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Προσωπικά είμαι και πολύ μάλιστα και το θεωρώ ένα θετικό στοιχείο του χαρακτήρα κάποιου. Ειδικά από μια ηλικία και μετά είναι αρνητικό το να μην είσαι picky σε όλων των ειδών τις σχέσεις.
Ρε δε ξέρω τι να πω με την έννοια ότι δε θέλω να ακουστω με τίποτα σαν "I'm not like other girls". Τώρα το αν είναι επιλεκτικός ο άλλος νομίζω ότι εξαρτάται από άπειρα πράγματα, η ηλικία παίζει να είναι ένα από αυτά αλλά είναι νομίζω καί τι ψάχνει ο καθένας. Αν θέλεις απλά σεξ πχ μπορεί να μην σ'ενδιαφέρει πχ αν ο άλλος μισεί τις γάτες ενώ εσύ έχεις 5 . Δε ξέρω αν είναι θετικό ή αρνητικό, δηλαδή κάποια standards δικά μου μπορεί στον άλλον να ακούγονται υπερβολικά καί τό αντίστροφο και είναι απόλυτα οκ.

hack3r

Επιφανές μέλος

Ο Τόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού . Έχει γράψει 10,068 μηνύματα.
Αν δεν έχεις εμβαθύνει μετά από μερικούς μήνες Gaspar είσαι friendzoned. :P

ilias90

Δραστήριο μέλος

Ρε δε ξέρω τι να πω με την έννοια ότι δε θέλω να ακουστω με τίποτα σαν "I'm not like other girls". Τώρα το αν είναι επιλεκτικός ο άλλος νομίζω ότι εξαρτάται από άπειρα πράγματα, η ηλικία παίζει να είναι ένα από αυτά αλλά είναι νομίζω καί τι ψάχνει ο καθένας. Αν θέλεις απλά σεξ πχ μπορεί να μην σ'ενδιαφέρει πχ αν ο άλλος μισεί τις γάτες ενώ εσύ έχεις 5 .
Τι παράδειγμα βρήκες! Το μόνο πράγμα που θα δεχομουν από άνθρωπο που μισεί τις γάτες θα ήταν ένα ποτήρι νερό αν βρισκόμουν στην έρημο. Τι σεξ μου λες τώρα!

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 21,810 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια