[e-steki] Αναφορά λαθών στις λειτουργίες του site

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όταν μπαίνεις από smartphone και πας να πατήσεις επάνω στο banner του chat and fun κλικάρεται η διαφήμιση που (πρέπει) να βρίσκεται κάτω από το banner.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπόν Πέτρο ώρα να δούμε τα programming skills σου.

Το παρακάτω δεν είναι ακριβώς bug, αλλά request για νέο feature αλλά για κάποιον χρήστη που δεν ξέρει πολλά μάλλον θα φαίνεται σαν bug.


Το σκριπτάκι του "Ποιος είναι online" θα έπρεπε να συμπεριλαμβάνει πληροφορίες για όλους τους χρήστες από τα 3 fora.

Για παράδειγμα. Αν ο hack3r είναι online στο i-school και ο δεύτερος ψεύτικος λογαριασμός του hack3r είναι online στο e-steki και τρέξει το script του "Ποιος είναι online" από το e-steki δεν μπορεί να δει τον hack3r καθώς θεωρείται online μόνο στο ischool. Από τη στιγμή που όμως ο hack3r έχει λογαριασμό και στο ischool και στο e-steki θα έπρεπε να φαίνεται online από παντού.

Η υλοποίηση αυτού του feature πιστεύω θα αναβαθμίσει το site καθώς θα κάνει ευκολότερη την δυνατότητα stalking μελών.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Λοιπόν Πέτρο ώρα να δούμε τα programming skills σου.

Το παρακάτω δεν είναι ακριβώς bug, αλλά request για νέο feature αλλά για κάποιον χρήστη που δεν ξέρει πολλά μάλλον θα φαίνεται σαν bug.


Το σκριπτάκι του "Ποιος είναι online" θα έπρεπε να συμπεριλαμβάνει πληροφορίες για όλους τους χρήστες από τα 3 fora.

Για παράδειγμα. Αν ο hack3r είναι online στο i-school και ο δεύτερος ψεύτικος λογαριασμός του hack3r είναι online στο e-steki και τρέξει το script του "Ποιος είναι online" από το e-steki δεν μπορεί να δει τον hack3r καθώς θεωρείται online μόνο στο ischool. Από τη στιγμή που όμως ο hack3r έχει λογαριασμό και στο ischool και στο e-steki θα έπρεπε να φαίνεται online από παντού.

Η υλοποίηση αυτού του feature πιστεύω θα αναβαθμίσει το site καθώς θα κάνει ευκολότερη την δυνατότητα stalking μελών.

hack3r δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς όταν λες ψεύτικος λογαριασμός :P. Μιλάς για πράγματι δύο ξεχωριστούς λογαριασμούς στη βάση; Η database είναι μία και απλά έχει διαχωριστεί η προβολή του περιεχομένου. Ανάλογα με το ποιο section επισκέπτεσαι, αποθηκεύεται η timestamp της επίσκεψης (κάθε section έχει τη δική του timestamp), η οποία χρησιμοποιείται για να προβάλει τους συνδεδεμένους χρήστες στην αρχική, διαφορετικούς για κάθε section (σκόπιμα). Νομίζω το who's online (η ξεχωριστή σελίδα) τους δείχνει όλους, αλλά δεν θυμάμαι τώρα.
Το vBulletin από default, έχει μια δική του μοναδική timestamp στον πίνακα user που καταγράφει την ώρα της τελευταίας προβολής σελίδας, που αν χρησιμοποιηθεί αντί των ξεχωριστών που ανέφερα, θα έχουμε ένα συνολικό - κοινό who's online από όλα τα sections (ischool - e-steki - cnf). :)
Πιστεύω μάλιστα ότι αυτό συμβαίνει αν πατήσεις το "ΑΝΑΝΕΩΣΗ" στους Χρήστες της αρχικής σελίδας.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
hack3r δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς όταν λες ψεύτικος λογαριασμός :P. Μιλάς για πράγματι δύο ξεχωριστούς λογαριασμούς στη βάση; Η database είναι μία και απλά έχει διαχωριστεί η προβολή του περιεχομένου. Ανάλογα με το ποιο section επισκέπτεσαι, αποθηκεύεται η timestamp της επίσκεψης (κάθε section έχει τη δική του timestamp), η οποία χρησιμοποιείται για να προβάλει τους συνδεδεμένους χρήστες στην αρχική, διαφορετικούς για κάθε section (σκόπιμα). Νομίζω το who's online (η ξεχωριστή σελίδα) τους δείχνει όλους, αλλά δεν θυμάμαι τώρα.
Το vBulletin από default, έχει μια δική του μοναδική timestamp στον πίνακα user που καταγράφει την ώρα της τελευταίας προβολής σελίδας, που αν χρησιμοποιηθεί αντί των ξεχωριστών που ανέφερα, θα έχουμε ένα συνολικό - κοινό who's online από όλα τα sections (ischool - e-steki - cnf). :)
Πιστεύω μάλιστα ότι αυτό συμβαίνει αν πατήσεις το "ΑΝΑΝΕΩΣΗ" στους Χρήστες της αρχικής σελίδας.


Θα δώσω πιο αναλυτικά specifications.

Εδώ βλέπουμε το who is online του e-steki
Βλέπω online μεταξύ άλλων την Agaphbou και τον Dreamweaver. Αυτοί έχουν account και στο ischool.

Εδώ την ίδια στιγμή έχω ανοιχτώ το σκριπτ απ'το who is online του ischool.
Εδώ μεταξύ άλλων βλέπω πάλι τον Dreamweaver και τον Johnny15.

H Agaphbou δεν φαίνεται online παρόλο που έχει account στο ischool. Αυτό συμβαίνει επειδή είναι συνδεδεμένη από smartphone και έχει μόνο μια καρτέλα ανοιχτή στον browser και απλά αλλάζει από e-steki σε ischool. Το ίδιο συμβαίνει με τον Johnny15

O Dreamweaver τώρα που είναι old school, είναι από το pc και έχει δύο tabs ανοιχτά, ένα στο e-steki και ένα στο ischool, γι αυτό και φαίνεται και στα δύο.


Αυτό που λέω τώρα εγώ είναι πως θα έπρεπε να φαίνεται online και η Agaphbou και ο Johnny15 είτε τρέξεις το script από το e-steki είτε από το ischool αφού έτσι κι αλλιώς online είναι τα άτομα αυτά, και τα δύο forum είναι ουσιαστικά ένα.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Από ότι καταλαβαίνω, αυτό που είπα καλύπτει ακριβώς αυτό που λες:
Το vBulletin από default, έχει μια δική του μοναδική timestamp στον πίνακα user που καταγράφει την ώρα της τελευταίας προβολής σελίδας, που αν χρησιμοποιηθεί αντί των ξεχωριστών που ανέφερα, θα έχουμε ένα συνολικό - κοινό who's online από όλα τα sections (ischool - e-steki - cnf)
Δεν είναι κάτι τεχνικά, στην ουσία μιλάμε για επιστροφή στην κανονική λειτουργικότητα του vBulletin, αλλά δεν θα ήθελα κάτι τέτοιο. Θέλω να βλέπω πραγματικά ποιοι ήταν online κάθε φορά σε κάθε section :)Ξέρω ότι οι περισσότεροι από τους μόνιμους θαμώνες μπαίνουν και στο ischool και στο e-steki, αλλά καλό είναι να είναι πιο αντιπροσωπευτικό το whos online, όπως είναι και οι χρήστες των τελευταίων 24ρων ωρών. ;)
Πάντως αν πατήσεις το ΑΝΑΝΕΩΣΗ στο tab Χρήστες της αρχικής, βλέπεις αυτό που ζητάς, δηλαδή όλους τους συνδεδεμένους (πρόκειται για bug που υπάρχει από πάντα, δεν είναι σωστό κανονικά :P).
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,775 μηνύματα.
Στο προφίλ αντικατέστησα το email που δεν χριησιμοποιώ εδώ και χρόνια με αυτό που χρησιμοποιώ. Θέλω να κόψω την ενημέρωση μέσω mail.


Τα έχω απενεργοποιήσει από εδώ αλλά συνεχίζω και παίρνω από το mail ενημερώσεις από post.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Στο προφίλ αντικατέστησα το email που δεν χριησιμοποιώ εδώ και χρόνια με αυτό που χρησιμοποιώ. Θέλω να κόψω την ενημέρωση μέσω mail.


Τα έχω απενεργοποιήσει από εδώ αλλά συνεχίζω και παίρνω από το mail ενημερώσεις από post.
Για δοκίμασε να πας εδώ:
>> πάνω δεξιά >> Διαχείριση θεμάτων που παρακολουθείτε >> Απενεργοποίηση ειδοποιήσεων μέσω email >> επιβεβαιώνεις. ;)
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,775 μηνύματα.
Ναι το πάτησα τώρα.
 

spsj94n

Νεοφερμένος

Ο spsj94n αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Στις ρυθμίσεις λογαριασμού, στο κωδικός και ασφάλεια λέει:
"Ξανά γράψτε τον νέο κωδικό".
Δεν είναι πιο σωστό γραμματικά και εύηχο το Ξαναγράψτε;
Γιατί στον προφορικό λόγο δεν λέει κάποιος ξανά γράψε διασπώντας τα δύο συνθετικά.
Αντίθετα ενώνει τα 2 συνθετικά σε μία λέξη.
Και επισήμως έχει καθιερωθεί έτσι, δεν βρήκα το "ξανά γράψω" ως εναλλακτική του "ξαναγράψω" σε κάποιο λεξικό.

Βέβαια το ζήτημα αυτό δεν το λες technical...
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Στις ρυθμίσεις λογαριασμού, στο κωδικός και ασφάλεια λέει:
"Ξανά γράψτε τον νέο κωδικό".
Δεν είναι πιο σωστό γραμματικά και εύηχο το Ξαναγράψτε;
Γιατί στον προφορικό λόγο δεν λέει κάποιος ξανά γράψε διασπώντας τα δύο συνθετικά.
Αντίθετα ενώνει τα 2 συνθετικά σε μία λέξη.
Και επισήμως έχει καθιερωθεί έτσι, δεν βρήκα το "ξανά γράψω" ως εναλλακτική του "ξαναγράψω" σε κάποιο λεξικό.

Βέβαια το ζήτημα αυτό δεν το λες technical...
Ευχαριστούμε @spsj94n θα διορθωθεί μόλις μπω από υπολογιστή. :)
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,090 μηνύματα.
1597621134518.png

1597621166810.png

Δεν είν κι ανάγκη να εμφανίζεται τούτη, γνώμη μου :P
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
969373_ (3)j.jpg
Με πετάει ο browser μου διαρκώς έξω από το φορουμ, ενω μου εμφάνισε αυτό:
2021-02-12_163922.png


Τι μπορώ να κάνω;
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
View attachment 75787 Με πετάει ο browser μου διαρκώς έξω από το φορουμ, ενω μου εμφάνισε αυτό:
View attachment 75788

Τι μπορώ να κάνω;
Thanks, το κοιτάω!

Σου εμφανίζεται μήπως σε συγκεκριμένες σελίδες - threads ή τυχαία; ή σε συγκεκριμένο section;

Αν έχει και κανένας άλλος το ίδιο πρόβλημα ας μας πει. ;)
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,775 μηνύματα.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Μπορεί να φταιει αυτο αν μπαινει με παλιο browser https://letsencrypt.org/2019/04/15/transitioning-to-isrg-root.html
Ναι, Let's encrypt έχουμε κι εμείς.
Έχεις καμία προτεινόμενη λύση akikos που να διορθώσει το πρόβλημα και στους παλιούς browsers, αν πράγματι υφίσταται αυτό;

Εγώ μπαίνω κανονικά από Firefox και Chrome για smartphones.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Βρηκα απο microsoft αυτα που εμφανιζε στην σελιδα του αουτλουκ το σφαλμα της @Aleksa
Τα βηματα ειναι
1.Επισκέψου τον παρακάτω σύνδεσμο https://portal.office.com/servicestatus , ώστε να ενημερωθείς για την κατάσταση του διακομιστή σου. Υπάρχει το ενδεχόμενο ο διακομιστής στον οποίο είσαι συνδεδεμένος να βρίσκεται υπό συντήρηση.
2.Δοκίμασε να συνδεθείς στο λογαριασμό σου μέσω διαφορετικού περιηγητή και InPrivate browsing.
3.Πραγματοποίησε καθαρισμό των cache & cookies του περιηγητή που χρησιμοποιείς. Οδηγίες για το πώς μπορείς να προβείς στην παραπάνω ενέργεια ανάλογα με τον περιγητή που χρησιμοποιείς, θα βρεις εδώ:
- Για InternetExplorer: Διαγραφή και διαχείριση cookies
- Για ΜicrosoftEdge: Microsoft Edge, δεδομένα περιήγησης και προστασία προσωπικών δεδομένων και πιο συγκεκριμένα τα βήματα της ενότητας Πώς να κάνετε απαλοιφή των δεδομένων που συλλέγονται ή αποθηκεύονται από τον MicrosoftEdge.
-Για περιηγητές τρίτων μερών (Google Chrome, Firefox κ.λπ.): How to Clear Your Browser's Cache .
4. Έλεγξε και βεβαιώσου ότι οι περιηγητές που χρησιμοποιείς είναι πλήρως ενημερωμένοι και βελτιστοποιημένοι.
5. Απενεργοποίησε τα πρόσθετα του browser


επισης Η εσφαλμένη ημερομηνία συστήματος μπορεί να οδηγήσει το Firefox στο λάθος συμπέρασμα ότι το πιστοποιητικό ασφαλείας της ιστοσελίδας έχει λήξει

Επισης καποιες οδηγιες ακομη
Eνημέρωσε και βελτιστοποίησε τους περιηγητές που χρησιμοποιείς
Απενεργοποίησε όλα τα Add-ins και τις επεκτάσεις
Απενεργοποίησε οποιοδήποτε antivirus τρίτων μερών και ενεργοποίησε εναλλακτικά τον Windows Defender
Πραγματοποίησε καθαρισμό των cache του DNS: Από το Μενού Έναρξης > Γραμμή Εντολών > καταχώρησε την εντολή ipconfig/flushdns

@Aleksa πες μας αν διορθωθηκε με αυτα
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,775 μηνύματα.
Ναι, Let's encrypt έχουμε κι εμείς.
Έχεις καμία προτεινόμενη λύση akikos που να διορθώσει το πρόβλημα και στους παλιούς browsers, αν πράγματι υφίσταται αυτό;

Εγώ μπαίνω κανονικά από Firefox και Chrome για smartphones.
Δεν είναι αυτό. Έχω ένα παλιό android με 6.1 και μπαίνει κανονικά. Η λύση αν ίσχυε αυτό, είναι να αναβαθμίσει ο χρήστης το browser καθώς χρησιμοποιούν αρκετοί αυτό το ssl και δεν θα μπαίνει στις μισές ιστοσελίδες.

Από όσο κατάλαβα πρόκειται για bug του firefox και είχε και το twitter αναλογο πρόβλημα τον Οκτώβρη και προτείνει μια λύση. Λογικά με update του Firefox θα διορθώνεται.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top