[e-steki] Προτάσεις και Ιδέες για το site

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,090 μηνύματα.

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Παιρνωντας μια τετοια ευθυνη νομιζω πρεπει να διασφαλιζεται και για το αν θα επιτρεπεται να υπαρχει αναπαραγωγη ολως αυτων των συζητησεων που ισως γινονται ακομα και ραδιοφωνικα .
Οσο ξερω αυτη η δυνατοτητα εκει μεσα δεν υπαρχει και μαλιστα βλεποντας και απο καποιες ομαδες που συμμετεχει ο γιος μου που ειτε βλεπουν καποια ταινια ομαδικα ή ακουνε μουσικη , σχολιαζουν ,χαβαλεδιαζουν στην ουσια αλλα ειναι εκει μεσα καθαρα η προσωπικη του παρεα ...

Μονο με την ιδεα κάποιων συζητησεων που γινονται εδω και το κλιμα που επικρατει οταν ξεφευγουν καποια πραγματα ,πρεπει να ειναι πολυ καλα σχεδιασμένο αυτο το βημα ωστε να μην υπαρχουν αναπαγωγες αλλου και πραγματικα οσοι συμμετεχουν σε αυτο θα πρεπει να γινεται σαφες οτι η φωνη τους και ο σχολιασμος τους μπορει να χρησημοποιηθει παντου εκτος της συγκεκριμενης πλατφορμας ..

Θα σας πω μονο οτι εχουν παρει φωνιτικα και τα αλλιωνουν και τα στελνουν μεταξυ τους για πλακα ..
Δεν μπορω να φανταστω αν ολο αυτο γινεται αναμεσα σε αγνωστους και τι μπορει να σημαινει ..

Προσοχη λοιπον σε οποιους παρουν την αποφαση να συμμετεχουν γιατι μας διαβαζουν και ανηλικα παιδια εδω μεσα :hmm:

Ναι, κοινώς καλώς ήρθατε στον κόσμο του ίντερνετ. Να πω όμως και κάτι άλλο; Ήδη εδώ στο τσατ άλλαξε το archive και περιορίστηκε στα μηνύματα του τελευταίου 24ώρου. Εγώ που ήθελα να ανατρέξω σε κάτι πιο παλιό πληροφορούμενη ότι αποτέλεσα αντικείμενο σχολιασμού, δεν είχα τη δυνατότητα (ενώ στο discord θα την είχα αν γινόταν στα γραπτά) και η ΟΔ μ' ενημέρωσε πως ούτε αυτή έχει πλέον πρόσβαση σε πιο παλιά μηνύματα. Διαγράφονται, χάνονται, οπότε αν κάποιος παραφερθεί εκεί μέσα πλέον υπάρχει μόνο ένα 24ωρο για να κινηθεί κανείς. Σου φαίνεται σωστό αυτό;
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Ναι, κοινώς καλώς ήρθατε στον κόσμο του ίντερνετ. Να πω όμως και κάτι άλλο; Ήδη εδώ στο τσατ άλλαξε το archive και περιορίστηκε στα μηνύματα του τελευταίου 24ώρου. Εγώ που ήθελα να ανατρέξω σε κάτι πιο παλιό πληροφορούμενη ότι αποτέλεσα αντικείμενο σχολιασμού, δεν είχα τη δυνατότητα (ενώ στο discord θα την είχα αν γινόταν στα γραπτά) και η ΟΔ μ' ενημέρωσε πως ούτε αυτή έχει πλέον πρόσβαση σε πιο παλιά μηνύματα. Διαγράφονται, χάνονται, οπότε αν κάποιος παραφερθεί εκεί μέσα πλέον υπάρχει μόνο ένα 24ωρο για να κινηθεί κανείς. Σου φαίνεται σωστό αυτό;
ναι εμενα μου φαινεται σωστο και αλλωστε ηταν ενα αιτημα απο παλια πολλων.

Με την ιδια λογικη σε αυτο που ρωτας ειναι και το γιατι να μην μπορουν να δουν τα μελη που εχουν μπλοκ τι γραφεται για αυτους στο τσατ?Πιστευω εχει την ιδια λογικη.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Δε μου κάνει καθόλου εντύπωση να αποτελεί δικό σου αίτημα κάτι τέτοιο, αλλά αυτό δεν το καθιστά σωστό.
εβαλα στη δευτερη προταση την αιτιολογηση δες παραπανω και θυμαμαι δεν ηταν δικη μου απαιτηση,ειχαμε συμφωνησει αρκετοι.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
εβαλα στη δευτερη προταση την αιτιολογηση δες παραπανω και θυμαμαι δεν ηταν δικη μου απαιτηση,ειχαμε συμφωνησει αρκετοι.

Δεν έχω φάει ποτέ μου μπλοκ όσο είμαι εδώ οπότε δεν γνώριζα ότι δεν μπορούν να το δουν. Ορίστε άλλη μια πρόταση για διόρθωση, να είναι ορατό σε όλους!
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αυτο ηθελα να πω οτι ειναι τα ορια καπως ρευστα,και ειναι λιγακι "επικινδυνο' να το πω,ενεχει ενα ρισκο οπως και να το κανουμε.
Σαφως και θα πρεπει να υπαρχει κι εκεινος που θα αποβαλλει τα μελη για αντισυμβατικη συμπεριφορα,εγω αναρωτιεμαι στο πως θα τηρηθουν οι κανονες εκει που ειναι ακριβως οπως περιεγραψες ενα ευρυ πεδιο απειρων δυνατοτητων και δεν ξερουμε και πως θα ειναι η συνυπαρξη αν θες.
Νομιζω αναπτύσσοντας μια δραστηριοτητα παραλληλα σε μια αλλη πλατφορμα ,το κανεις με βαση τους δικους της ορους ανεξαρτητα με τους εδω .
Ειναι ξεκάθαρο πλεον πως οτιδηποτε φιλοξενηθει καπου αλλου θα ξεφυγει απο το καπως "ασφαλες " εδω περιβαλλον ..
Ειναι νομικο το θεμα και γι αυτο ειμαι σιγουρη ,το εχω ψαξει για μια αλλη περιπτωση που μας εχει τυχει !


Καλο ειναι να δημιουργουνται ορισμενα πραγματα και οντως το ραδιοφωνω θα ηταν μια παρα πολυ ωραια εξτρα δραστηριοτητα του φορουμ αλλα αν ειναι εξω απο το χωρο του ,πρεπει ο καθενας πλεον να συμμετέχει έχοντας πληρη συναίσθηση τι σημαινει να εκτεθεί ανωνυμα και χωρις να εχει την δυνατοτητα να κοψει στον αερα που λενε καποιον-καποιους που θα αναπτυξουν ενα ασχημο ή προσβλητικο διαλογο για μια αλλη μεριδα ανθρωπων .

Αλλο ειναι βαζω μουσικουλα κανω αφιερωσεις και διασκεδαζω και αλλο δινω το βημα για να συζητω κοινωνικα θεματα και κυριως να γινονται απο ανθρωπους που δεν εχουν την στοιχωδες μόρφωση-ενημέρωση -τρόπο πανω σε αυτα !
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είναι πόσο νοιάζεσαι πάντα, είναι και τα από πάνω που είπαμε που έχουν κάποιες προεκτάσεις αντίστοιχα. Αυτό είναι και θέμα χαρακτηρα, δηλ στο γιατί θα θέσεις τα όρια και ας μην έχει βαρύτητα η γνώμη και η προσωπικοτητα του άλλου. Και το τελευταίο που λες προσδιορίζει και ως ένα βαθμό και τη διαχείριση
Ναι, είναι και θέμα οπτικής και το πως βλέπεις την παρουσία σου εδώ. Πάντως τις κλίκες, τις ομαδικές και τα παρελκόμενα τα αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι (όχι ότι με ζητάνε κιόλας, δηλαδή :lol: )
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Θα μπορούσε να οριστεί ένα κριτήριο αξιολόγησης για το φόρουμ, ανώνυμο και προσιτό ακόμη και αν έχει μπαν κάποιος εκείνο το διάστημα, το οποίο θα συμπληρώνουμε πχ κάθε εξάμηνο και θα αξιολογούμε την εμπειρία μας σε κάθε τομέα του φόρουμ ξεχωριστά. Τεχνικά ζητήματα, περιεχόμενο (ποικιλία, ποιότητα, ενδιαφέρον θεματολογίας), κανόνες, λειτουργία της ΟΔ, νέες προτάσεις/ιδέες κ.ό.κ.
Αυτό έχει γίνει και μπορούμε σύντομα να το ξανακάνουμε.
θα μπορούσε το e-steki να αποκτήσει δικό του server σε κάποια πλατφόρμα όπως το Discord στον οποίο θα έχουν πρόσβαση όλα τα μέλη κι έτσι να σταματήσουν κάπως όλα αυτά τα παράπονα για κλίκες και κουτσομπολιά πέρα απ' τον έλεγχο της ΟΔ. Εκεί μέσα υπάρχουν και Voice channels, οπότε με αυτόν τον τρόπο καλύπτεται αυτομάτως και το αίτημα πολλών μελών για επιστροφή του ραδιοφώνου.
Αυτό έχει απαντηθεί ήδη πολλές φορές από τον Πέτρο, έχει πει οτι θέλει αυτά που γράφονται στο φόρουμ να μένουν στην πλατφόρμα του φόρουμ. Αν θέλει προσθέτει κι εκείνος κάτι. @Scandal
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Δεν έχω φάει ποτέ μου μπλοκ όσο είμαι εδώ οπότε δεν γνώριζα ότι δεν μπορούν να το δουν. Ορίστε άλλη μια πρόταση για διόρθωση, να είναι ορατό σε όλους!
δε θελω να αλλαξει αυτο καλα υφισταται ως απαγορευση εγω δεν το ειπα γιαυτο,το ειπα οτι απλα εχει την ιδια λογικη.Του περιορισμενου χωρου και χρονου.
Που αυτο ειναι λιγακι δυσκολο να το πετυχουμε στο ντισκορντ.
Μην ξεχναμε οτι υπαρχουν και οι βοηθητικες εφαρμογες οπως και μια πληθωρα σελιδων,δεν ξερω αν ειναι ολοι τελικα εξοικειωμενοι με αυτο.
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Ναι, είναι και θέμα οπτικής και το πως βλέπεις την παρουσία σου εδώ. Πάντως τις κλίκες, τις ομαδικές και τα παρελκόμενα τα αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι (όχι ότι με ζητάνε κιόλας, δηλαδή :lol: )
Όντως, ναι.

Κι εγώ παρομοίως, ακόμη και στις κλειστές επι σχολής-προτιμούσα την μαζική, εκτός αν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη θεματική που εκεί πάμε αλλού (πχ για κάποια συγκεκριμένη δράση και γενικά με ψιλοπλαισιωμενο περιεχόμενο)
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι, κοινώς καλώς ήρθατε στον κόσμο του ίντερνετ.
Πιστεψε με εδω και λιγα χρονια για χαρην των παιδιων μου γνωρισα πολλα περισσοτερα για τον χωρο αυτων ωστε να μπορω να μιλω μαζι τους, να ξερω που βαδιζουν και το κυριοτερο να με εμπιστεύονται σε οτιδηποτε αρχικα (οταν ηταν πιο μικρα ) τους φαινοταν παραξενο ...
Να πω όμως και κάτι άλλο; Ήδη εδώ στο τσατ άλλαξε το archive και περιορίστηκε στα μηνύματα του τελευταίου 24ώρου. Εγώ που ήθελα να ανατρέξω σε κάτι πιο παλιό πληροφορούμενη ότι αποτέλεσα αντικείμενο σχολιασμού, δεν είχα τη δυνατότητα (ενώ στο discord θα την είχα αν γινόταν στα γραπτά) και η ΟΔ μ' ενημέρωσε πως ούτε αυτή έχει πλέον πρόσβαση σε πιο παλιά μηνύματα. Διαγράφονται, χάνονται, οπότε αν κάποιος παραφερθεί εκεί μέσα πλέον υπάρχει μόνο ένα 24ωρο για να κινηθεί κανείς. Σου φαίνεται σωστό αυτό;
Τωρα στο διαταυτα ...
Οχι καθολου σωστο γιατι και εγω μπηκα καποιες φορες γιατι πληροφορηθηκα πραγματικα οτι υπηρχαν συζητησεις που πρόσβαλαν μελη και μαλιστα μιλησαν και για ξεχωριστα δωματια του τσατ αλλα ποτε δεν βρηκα κατι, γιατι πολυ απλα δεν ειχα την δυνατοτητα να ανατρεξω πισω οπως λες οποτε το αφησα και περασε γιατι ως γνωστο αν δεν δω με τα ματια μου δεν εμπιστευομαι κανεναν και τιποτα πλεον διαδικτυακα !

Αν εδω ετσι οπως εχει το τσατ μπορει να διασφαλιστεί στο να υπαρχει προσβαση και σε πιο παλια μηνύματα οπως στο discord ,δεν υπαρχει λογος νομιζω να παει αλλου ολο αυτο και μαλιστα με κίνδυνο να μενουν αυτα τα μηνυματα και να τα βλεπει ο οποισδηποτε ενω εσυ για τους λογους σου μπορει να εχεις αποχώρηση ή αποβληθεί απο την ομαδα .
Παντα κατι χανεις αλλα κατι εχεις κερδισει σε ολο αυτο .Εδω και να σε προσβαλει καποιος την επομενη δεν θα υπαρχει οποτε δεν θα το ξερουν αυτοι που δεν τους νοιαζουν αυτες οι συμπεριφορες .
Επειτα υπαρχει και το σκριν σορτ ,αν οντως υπαρχουν τετοιες συζητησεις καλο ειναι οποιος σε πληροφορει να φροντιζει αν οντως θελει να σε προστατευσει να σου στελνει και την αντιστοιχη φωτο για επιβεβαιαωση και φυσικα να ενημερωσει και την διαχειρηση και το θεμα να λυθει απο την ριζα του χωρις φυσικα να μενει και στο ιστορικο κατι τετοιο .
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
είδα πολλά άτομα να φεύγουν μαζεμένα το τελευταίο διάστημα και με κάποια πικρία απέναντι στο φόρουμ
Τα μέλη σε ένα φόρουμ έρχονται και φεύγουν και μπορούν πολλά πράγματα να είναι οι αιτίες, από την ΟΔ, τη θεματολογία, τα άλλα μέλη, την έλλειψη χρόνου, τις προσωπικές αντιπαραθέσεις και τον ίδιο τον χαρακτήρα τους. Δεν υπάρχει τίποτα που κάποιος θα κάνει για χόμπι δια παντός χωρίς διαλείμματα τουλάχιστον. Εγώ η ίδια έλειψα από το φόρουμ 5 χρόνια.

Συχνά στην ΟΔ ακούμε σχόλια τύπου "αν δεν διώξετε το τάδε μέλος θα φύγουν όλοι και θα μείνετε μόνο με αυτόν κι αυτόν". Μετά από αρκετά χρόνια στην ΟΔ έχω να πω οτι τα μέλη έρχονται και φεύγουν και το κάνουν γιατί αυτό θέλουν να κάνουν. Όλους ευχαριστημένους δεν μπορείς να τους έχεις ούτε σε μια πολυκατοικία με 5 διαμερίσματα, πόσω μάλλον σε ένα ανώνυμο φόρουμ τόσων διαφορετικών ανθρώπων.

Θέλω να πω οτι υπήρχαν πάντα μέλη που έγραφαν καθημερινά για μήνες και χρόνια και ξαφνικά (ή όχι τελείως ξαφνικά) κάτι συνέβη και έφυγαν. Δεν μπορούμε να ξέρουμε τους λόγους, εμείς όλοι κάνουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε για να μένουν τα μέλη, αλλά δε θα αλλάξουμε και την κοσμοθεωρία και τις αρχές μας για να το κάνουμε με το ζόρι.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Ήδη εδώ στο τσατ άλλαξε το archive και περιορίστηκε στα μηνύματα του τελευταίου 24ώρου. Εγώ που ήθελα να ανατρέξω σε κάτι πιο παλιό πληροφορούμενη ότι αποτέλεσα αντικείμενο σχολιασμού, δεν είχα τη δυνατότητα (ενώ στο discord θα την είχα αν γινόταν στα γραπτά) και η ΟΔ μ' ενημέρωσε πως ούτε αυτή έχει πλέον πρόσβαση σε πιο παλιά μηνύματα. Διαγράφονται, χάνονται, οπότε αν κάποιος παραφερθεί εκεί μέσα πλέον υπάρχει μόνο ένα 24ωρο για να κινηθεί κανείς. Σου φαίνεται σωστό αυτό;
Αυτό έχει διττό αποτέλεσμα. Δεν μπορείς να τα δεις εσύ μετά το 24ωρο, αλλά δεν μπορεί να τα δει και κανείς μετά από ένα 24ωρο. Και το ανάλογο συνέβαινε όταν υπήρχε για 30 μέρες. Αν εγώ γράψω λοιπόν "η Αγάπη είναι χαζή", μεν εσύ μπορείς να το δεις και να με κυνηγήσεις σε 10 μέρες ας πούμε όταν το δεις, αλλά σε αυτές τις 10 μέρες θα το έχουν δει πάρα πολλοί ήδη και όχι μόνο μέλη που μας γνωρίζουν, αλλά και νέα μέλη ή μέλη που μπαίνουν σπάνια στο τσατ. Είναι ωραίο αυτή η φράση να υπάρχει εκεί για 10 μέρες ώσπου να το δεις;

Το τσατ είναι αέρας κι έτσι το αντιμετωπίζουμε κι οι ποινές οι ίδιες ισχύουν μόνο για το τσατ. Σίγουρα μπορεί να νιώσεις αδικημένη οτι κάποιος μίλησε άσχημα για σένα και δεν μπορείς να το αποδείξεις, αλλά σκέψου οτι σε 24 ώρες έχει εξαφανιστεί.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Γιατί πρέπει να πάρετε έγκριση απ' τον scandal?
Απλα ανοίγουμε ένα discord server και μπαίνουμε τα μέλη

(@Scandal sorry :give_rose: )
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά! :)

Την ιδέα για discord την είχε ρίξει και ΟΔιτης πριν λίγα χρόνια για να το χρησιμοποιούμε ως συντονιστές για πιο άμεση επικοινωνία και το είχα αρνηθεί.
Γενικά είμαι κατά των εξωτερικών υπηρεσιών, όχι τόσο λόγω συντηρητισμού όσο ότι είμαστε ένα forum / πλατφόρμα και άμα είναι να μεταφέρουμε τις μεθόδους επικοινωνίας εκτός αυτής της πλατφόρμας, ας το κλείσουμε το μαγαζάκι μια ώρα αρχύτερα :lol:
Είναι θέμα αρχής κι όχι κερδοσκοπίας, αφού όπως βλέπετε το forum δεν έχει διαφημίσεις πέραν από περιστασιακές ή μεμωνομένες ειδικές συνεργασίες.
Σίγουρα υπάρχουν ομαδικές σε Messenger και άλλες υπηρεσίες chat, αλλά μην περιμένετε να τις στηρίξουμε επίσημα. Αυτό συμβαίνει γιατί είναι καθαρά δικαίωμα του καθενός να ανοίξει μια ομαδική και να καλέσει τους κοντινούς του.

Η βασική υπηρεσία του site είναι το forum και η δευτερεύουσα το chat, ενώ κατά καιρούς υπήρχαν και σκέψεις να κλείσει τελείως το chat. Το chat από το 2018 που μπήκα κάνει κύκλους, ενίοτε γεμίζει και ενίοτε αδειάζει, συνεπώς είπαμε να το αφήσουμε να υπάρχει.
Όλοι ξέρουμε επίσης ότι τα fora (όλου του διαδικτύου, όχι μόνο τα δικά μας) περνάνε κρίση από το 2013 και ύστερα και ο κόσμος δεν τα προτιμά έναντι των social media. Συνεπώς απευθυνόμαστε σε ένα κοινό που θέλει να λέγεται forumικό, κι ας είναι μειοψηφία. :)

Το 2019-20 είχε γίνει ένα μεγάλο βήμα τα fora να γίνουν mobile - friendly κι αυτό βοήθησε πολύ στο να ανέβει η κίνηση, παρά το γεγονός ότι η επισκεψιμότητα (guests) συνέχισε να πέφτει επειδή το Google αποφάσισε να υποτιμήσει όλα τα fora στην κατάταξη των αποτελεσμάτων. Ενημερωτικά, σύμφωνα με τα στατιστικά του Google Analytics, το 70% των επισκεπτών είναι από κινητά και το 30% από υπολογιστές. Σε τέτοιο επίπεδο όπως καταλαβαίνετε δε θα μπορούσαμε να μην προσαρμοστούμε στα νέα δεδομένα. Αλίμονο δηλαδή αν δεν εξυπηρετούσαμε όσο καλύτερα μπορούμε το 70% των συσκευών που επισκέπτεται το forum (άλλωστε το Google, αν δεν προσαρμοστείς σε αυτό σε ρίχνει ακόμα περισσότερα στα κάτεργα :P ).

Και για να μην αφήσω αναπάντητα ερωτήματα, δεν υπάρχει πρόβλεψη να βάλουμε ραδιόφωνο ή να μπαίνουν συντονιστές με τη μέθοδο των εκλογών.
Για το ζήτημα της αξιολόγησης των υπηρεσιών του forum και της ΟΔ, δεν είναι άσχημη ιδέα και κάποτε το είχαμε κάνει (τώρα το 2019 ήταν, θα σας γελάσω) και θα μπορούσαμε να το ξανά κάνουμε με μια Google Form.

Στο ότι κάποιοι αποχωρούν, με κάλυψε η Himela. Έβαλα και likes σε ό,τι συμφωνώ, στην παραπάνω συζητήσή σας. Ωραία και η σκέψη του Ηλία ότι τα reactions δεν ταιριάζουν σε έναν χώρο που θέλει να προάγει το διάλογο περισσότερο, ας πούμε ότι τελικά μπήκανε σαν μια μέθοδο πιο εύκολης και άμεσης έκφρασης και προς τον περιορισμό των σκέτων "+1"/ "Συμφωνώ!"/"Thanks"/ "hahahaha" posts, τα οποία όπως θα ξέρετε, τα διαγράφουμε με αιτιολογία να χρησιμοποιείται το σύστημα αξιολόγησης. Προσωπικά νιώθω ότι τονώνει το αίσθημα έκφρασής μου το σύστημα των reactions, όταν δεν θέλω να πω κάτι περισσότερο ή συμπληρωματικά με τα όσα θέλω να πω.

Φυσικά ευχαριστούμε όλους εσάς που με την παρουσία σας εδώ κρατάτε το στεκι ζωντανό! Το ζητούμενο είναι να περνάμε καλά, αυτό δεν πρέπει να μας διαφύγει ποτέ.

Καλή χρονιά σε όλους! :D
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,319 μηνύματα.
Τέλος, θα μπορούσε το e-steki να αποκτήσει δικό του server σε κάποια πλατφόρμα όπως το Discord στον οποίο θα έχουν πρόσβαση όλα τα μέλη κι έτσι να σταματήσουν κάπως όλα αυτά τα παράπονα για κλίκες και κουτσομπολιά πέρα απ' τον έλεγχο της ΟΔ. Εκεί μέσα υπάρχουν και Voice channels, οπότε με αυτόν τον τρόπο καλύπτεται αυτομάτως και το αίτημα πολλών μελών για επιστροφή του ραδιοφώνου. Έτσι κι αλλιώς το general chat εδώ πέρα την περισσότερη ώρα άδειο είναι.
Και κάπως έτσι δεν θα υπάρξει μέλος για μέλος μετά χδ.

Το ιδανικό θα ήταν να έμπαιναν και στυλ voice call στο chat ( δεν ξέρω βέβαια αν είναι εφικτό ), αν και λίγο φοβάμαι στο τι θα λέγεται εκεί...
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά! :)

Την ιδέα για discord την είχε ρίξει και ΟΔιτης πριν λίγα χρόνια για να το χρησιμοποιούμε ως συντονιστές για πιο άμεση επικοινωνία και το είχα αρνηθεί.
Γενικά είμαι κατά των εξωτερικών υπηρεσιών, όχι τόσο λόγω συντηρητισμού όσο ότι είμαστε ένα forum / πλατφόρμα και άμα είναι να μεταφέρουμε τις μεθόδους επικοινωνίας εκτός αυτής της πλατφόρμας, ας το κλείσουμε το μαγαζάκι μια ώρα αρχύτερα :lol:
Είναι θέμα αρχής κι όχι κερδοσκοπίας, αφού όπως βλέπετε το forum δεν έχει διαφημίσεις πέραν από περιστασιακές ή μεμωνομένες ειδικές συνεργασίες.
Σίγουρα υπάρχουν ομαδικές σε Messenger και άλλες υπηρεσίες chat, αλλά μην περιμένετε να τις στηρίξουμε επίσημα. Αυτό συμβαίνει γιατί είναι καθαρά δικαίωμα του καθενός να ανοίξει μια ομαδική και να καλέσει τους κοντινούς του.

Η βασική υπηρεσία του site είναι το forum και η δευτερεύουσα το chat, ενώ κατά καιρούς υπήρχαν και σκέψεις να κλείσει τελείως το chat. Το chat από το 2018 που μπήκα κάνει κύκλους, ενίοτε γεμίζει και ενίοτε αδειάζει, συνεπώς είπαμε να το αφήσουμε να υπάρχει.
Όλοι ξέρουμε επίσης ότι τα fora (όλου του διαδικτύου, όχι μόνο τα δικά μας) περνάνε κρίση από το 2013 και ύστερα και ο κόσμος δεν τα προτιμά έναντι των social media. Συνεπώς απευθυνόμαστε σε ένα κοινό που θέλει να λέγεται forumικό, κι ας είναι μειοψηφία. :)

Το 2019-20 είχε γίνει ένα μεγάλο βήμα τα fora να γίνουν mobile - friendly κι αυτό βοήθησε πολύ στο να ανέβει η κίνηση, παρά το γεγονός ότι η επισκεψιμότητα (guests) συνέχισε να πέφτει επειδή το Google αποφάσισε να υποτιμήσει όλα τα fora στην κατάταξη των αποτελεσμάτων. Ενημερωτικά, σύμφωνα με τα στατιστικά του Google Analytics, το 70% των επισκεπτών είναι από κινητά και το 30% από υπολογιστές. Σε τέτοιο επίπεδο όπως καταλαβαίνετε δε θα μπορούσαμε να μην προσαρμοστούμε στα νέα δεδομένα. Αλίμονο δηλαδή αν δεν εξυπηρετούσαμε όσο καλύτερα μπορούμε το 70% των συσκευών που επισκέπτεται το forum (άλλωστε το Google, αν δεν προσαρμοστείς σε αυτό σε ρίχνει ακόμα περισσότερα στα κάτεργα :P ).

Και για να μην αφήσω αναπάντητα ερωτήματα, δεν υπάρχει πρόβλεψη να βάλουμε ραδιόφωνο ή να μπαίνουν συντονιστές με τη μέθοδο των εκλογών.
Για το ζήτημα της αξιολόγησης των υπηρεσιών του forum και της ΟΔ, δεν είναι άσχημη ιδέα και κάποτε το είχαμε κάνει (τώρα το 2019 ήταν, θα σας γελάσω) και θα μπορούσαμε να το ξανά κάνουμε με μια Google Form.

Στο ότι κάποιοι αποχωρούν, με κάλυψε η Himela. Έβαλα και likes σε ό,τι συμφωνώ, στην παραπάνω συζητήσή σας. Ωραία και η σκέψη του Ηλία ότι τα reactions δεν ταιριάζουν σε έναν χώρο που θέλει να προάγει το διάλογο περισσότερο, ας πούμε ότι τελικά μπήκανε σαν μια μέθοδο πιο εύκολης και άμεσης έκφρασης και προς τον περιορισμό των σκέτων "+1"/ "Συμφωνώ!"/"Thanks"/ "hahahaha" posts, τα οποία όπως θα ξέρετε, τα διαγράφουμε με αιτιολογία να χρησιμοποιείται το σύστημα αξιολόγησης. Προσωπικά νιώθω ότι τονώνει το αίσθημα έκφρασής μου το σύστημα των reactions, όταν δεν θέλω να πω κάτι περισσότερο ή συμπληρωματικά με τα όσα θέλω να πω.

Φυσικά ευχαριστούμε όλους εσάς που με την παρουσία σας εδώ κρατάτε το στεκι ζωντανό! Το ζητούμενο είναι να περνάμε καλά, αυτό δεν πρέπει να μας διαφύγει ποτέ.

Καλή χρονιά σε όλους! :D
Ετσι είναι ωραία να τα λέτε ,με αναλύσεις , ποσοστά ,data .

Συγκινήθηκα τώρα :cry_x:
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,319 μηνύματα.
Εγώ λέω να ανοίξουν τα εκδοτήρια του Στεκίτη και να κυκλοφορήσει η επίσημη εφημερίδα του φόρουμ μας εις την Ελλάδα και εν συνεχεία εις το εξωτερικόν και σε αγγλική έκδοση. Όλη η νεολαία με το πρωινό καφέ θα διαβάζει τα νέα μας με αγωνία μέσω της φυλλάδας μας.
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,801 μηνύματα.
Στο chat & fun, στα playlists που έχουν βιντεάκια youtube παρατηρείται το εξής πρόβλημα.

Βλέπεις ένα ωραίο βίντεο το κάνεις κλικ ακούς τη μουσική και παράλληλα χαζεύεις και τα υπόλοιπα. Ξαφνικά βλέπεις 4-5 post πιο κάτω ένα άλλο που θέλεις να ακούσεις. Κάνεις κλικ και οι δύο μουσικές παίζουν ταυτόχρονα.
Πρέπει να γυρίσεις πίσω 4-5 post πιο πάνω να σταματήσεις το προηγούμενο, να ξανακατεβείς κάτω για να ακούσεις το επόμενο. Δεν θα ήταν πιο ωραίο όταν κάνεις κλικ σε ένα youtube video να κλείνει αυτόματα το προηγούμενο;

Το έψαξα λίγο, είναι known issue: "How to allow play only one embedded YouTube video on page?"

Θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί το YouTube API. Η υλοποίηση είναι εξαιρετικά απλή για κάποιον με μια σχετική εμπειρία σε Html και javascript UI. Η ιδέα είναι να παίξεις λίγο με το ΄onStateChange' event. Δίνω παρακάτω ένα παράδειγμα με τον κώδικα της λύσης. Το μόνο που μένει είναι να γίνει invoke στην PHP σελίδα μέσα στο loop που feedάρει τα videάκια δίνοντας ως παραμέτρους το id του div και το video id του youtube.

Hope it helps.

<!DOCTYPE html>
<html>
<body>
<!-- 1. The <iframe> (and video player) will replace this <div> tag. -->
<div id="video1"></div>
<div id="video2"></div>
<div id="video3"></div>
<div id="video4"></div>
<script>
// 2. This code loads the IFrame Player API code asynchronously.
var tag = document.createElement('script');

tag.src = "https://www.youtube.com/iframe_api";
var firstScriptTag = document.getElementsByTagName('script')[0];
firstScriptTag.parentNode.insertBefore(tag, firstScriptTag);

var ytPlayerManager = (function YTPlayerManager() {
var players = [],
PLAYING = 1;

function register(id, videoId) {
players.push({
id: id,
player: makePlayer(id, videoId)
});
}

function makePlayer(id, videoId) {
return new YT.Player(id, {
videoId: videoId,
events: {
'onStateChange': function(event) {
if(event.data == PLAYING) {
videoPlaying(id);
}
}
}
});
}

function videoPlaying(id) {
players.forEach(function(item) {
if(item.id !== id) {
item.player.pauseVideo();
}
});
}

return { register };
})();

function onYouTubeIframeAPIReady() {
ytPlayerManager.register('video1', 'yFOBwxosRUw');
ytPlayerManager.register('video2', 'ZUtAe5PUKtE');
ytPlayerManager.register('video3', 'R-wMkLlrQXw');
ytPlayerManager.register('video4', 'M_ooRA6GFes');
}

</script>
</body>
</html>
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top