[e-steki] Προτάσεις και Ιδέες για το site

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η λέξη περσονα δεν είναι ταυτόσημη με το ψέμα. Όλοι μας προβάλλουμε τον χαρακτήρα μας εδώ στο φόρουμ αλλά δεδομένης της αποστασιοποιησης που υπάρχει εφόσον επικοινωνούμε αποκλειστικά από οθόνες και έχουμε και τον χρόνο να σκεφτούμε και να επεξεργαστουμε τα λεγόμενα μας, είναι αναμενόμενο να δείχνουμε, έστω και άθελά μας, ένα πιο εξωραϊσμένο πρόσωπο.
Συμφωνώ. Βέβαια ένα πιο εξωραϊσμένο πρόσωπο δείχνουμε και στις διαπροσωπικές μας σχέσεις irl, απλώς εδώ, όπως σωστά λες, υπάρχει μεγαλύτερος χρόνος απόκρισης από ό,τι στον προφορικό λόγο και μπορείς να προσαρμόσεις/επεξεργαστείς καλύτερα τις αντιδράσεις σου. Αυτή είναι μία ανάγνωση. Η άλλη ανάγνωση είναι ότι η απόσταση και η ανωνυμία που σου δίνει ένα απρόσωπο μέσο σε κάνει περισσότερο ειλικρινή και άνετο στο να ανοιχτείς όσον αφορά σε ενδόμυχες σκέψεις, πεποιθήσεις κλπ. Κάτι που αναφέρεις παρακάτω...
Τα φορουμ εξ αρχής δημιουργήθηκαν ώστε να είναι απρόσωπα. Λόγω της ανωνυμίας, ο κόσμος ανοιγοταν πιο εύκολα διότι οι προβληματισμοι, οι πεποιθήσεις, οι αγωνίες ή ο, τι άλλο επέλεγε να εκθέσει, δεν ταυτιζόταν με το πραγματικό του όνομα κι αυτό προσέφερε μια ελευθερία. Πλέον αυτό δεν υπάρχει.
Ναι, βασικό χαρακτηριστικό ενός φόρουμ είναι η ανωνυμία. Ναι, έχει χαθεί (και από εμένα και από πολλούς), αλλά εδώ θα ήθελα να θίξω κάτι που έχω παρατηρήσει στο e-steki. Συμμετέχω χρόνια σε φόρουμ και είχα πάντα μία αρχή: Να μην γνωρίζομαι με άτομα μέσα από φόρουμ. Αυτή την αρχή την «πρόδωσα» πριν κάτι μήνες και από εκεί και πέρα ας πούμε πως... άνοιξε ο ασκός του Αιόλου. Προφανώς, όμως, έχω βάλει κάποια όρια.

Τα οποία όρια είναι και αυτά που θέλω να θίξω. Είναι οκ και ανθρώπινο να θες μια παραπάνω γνωριμία με κάποια επιλεγμένα άτομα που σου αρέσει ο τρόπος που εκφράζονται, οι απόψεις τους, ο τρόπος σκέψης τους, εν γένει η φορουμική περσόνα τους. Αυτό όμως που μου φαίνεται πραγματικά περίεργο και υπερβολικά too much είναι ότι όλοι γνωρίζονται με όλους (έστω στα social) εδώ μέσα. Είναι, ας το πω αδόκιμα, ό,τι πιο αντιφόρουμ έχω δει. Και αυτό οδηγεί σε ελλιπή και λιγότερο σοβαρή συμμετοχή στο φόρουμ όχι μόνο για τον λόγο της ντροπής που αναφέρεις, αλλά και για λόγους πολύ πιο πρακτικούς. Τι να πουν εδώ, αφού τα λένε, έτσι κι αλλιώς, αλλού;
Κάποια πράγματα ίσως να είναι πιο σκοτεινά για εμάς και ίσως να θέλουμε μια συμβουλή χωρίς απαραίτητα να στοχοποιηθουμε για κάτι. Ίσως να νιώθουμε ανασφάλεια και ντροπή για κάποιες πτυχές του εαυτού μας. Δεν βρίσκω κάτι το παράλογο σε αυτό, το θεωρώ κομμάτι της ανθρώπινης φύσης.
Πάμε και στον λόγο της ντροπής που αναφέρεις, που πάλι συμφωνώ και συμφώνησα και με τον Νικ. Έτσι είναι ρε παιδιά, αλλά θεωρώ ότι, ένας από τους θεμελιώδεις κανόνες των φόρουμ είναι η έκθεση των απόψεων μας και, κατά συνέπεια, της -διαδικτυακής έστω- περσόνας μας. Μπορεί πολλοί από εμάς να έχουμε αποκαλυφθεί, αυτό όμως έγινε (θέλω να πιστεύω) μετά από ώριμη σκέψη και ήταν συνειδητή απόφαση και μία συνέπεια της πράξης μας είναι και η απώλεια της ανωνυμίας. Δεν μπορεί και δεν πρέπει όμως αυτό να γίνει αφορμή ώστε να φέρουν τόσες αλλαγές, όπως ανώνυμα threads. Μπορεί η στάση μου να είναι ανελαστική και να είμαι συντηρητικός όσον αφορά στον τρόπο λειτουργίας ενός φόρουμ, δεν ξέρω, εγώ έτσι το βλέπω.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Τα οποία όρια είναι και αυτά που θέλω να θίξω. Είναι οκ και ανθρώπινο να θες μια παραπάνω γνωριμία με κάποια επιλεγμένα άτομα που σου αρέσει ο τρόπος που εκφράζονται, οι απόψεις τους, ο τρόπος σκέψης τους, εν γένει η φορουμική περσόνα τους. Αυτό όμως που μου φαίνεται πραγματικά περίεργο και υπερβολικά too much είναι ότι όλοι γνωρίζονται με όλους (έστω στα social) εδώ μέσα. Είναι, ας το πω αδόκιμα, ό,τι πιο αντιφόρουμ έχω δει. Και αυτό οδηγεί σε ελλιπή και λιγότερο σοβαρή συμμετοχή στο φόρουμ όχι μόνο για τον λόγο της ντροπής που αναφέρεις, αλλά και για λόγους πολύ πιο πρακτικούς. Τι να πουν εδώ, αφού τα λένε, έτσι κι αλλιώς, αλλού;
Αυτό πάντως δεν είναι πρόσφατο, από το 2011 που είμαι εδώ θυμάμαι να γίνονται τεράστια μίτινγκ (καμιά σχέση με τώρα) και να έχει πάρα πολλή κίνηση το φόρουμ παράλληλα. Δε φταίει απαραίτητα δηλαδή ότι γνωριζόμαστε εδώ μέσα απλώς πολλοί κάποια στιγμή το βαρέθηκαν.
Από εδώ μέσα αυτά τα 12 χρόνια έχω γνωρίσει περίπου 50 άτομα και ελάχιστοι από αυτούς γράφουν πλέον.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,051 μηνύματα.
Τι να πουν εδώ, αφού τα λένε, έτσι κι αλλιώς, αλλού;
Μα αυτός είναι ο λόγος που τα φόρουμ έχουν πεθάνει. Τώρα το ανακαλύπτεις εσύ; :bleh:

Επίσης Ηλία αφού λες οτι κι εσύ υπέπεσες στο αμάρτημα (:hehe:) να γνωρίσεις κόσμο και social media από δω, τί παραπάνω να πούμε; Κι εσύ "αμαρτωλός" είσαι, κι εσύ συνέβαλες και συμβάλλεις σε αυτό που κατηγορείς εδώ μέσα. Δεν το λέω με κατηγόρια, καμία σχέση, ξέρεις πόσο σε συμπαθώ, αλλά bottom line είναι οτι αυτό που δε σού αρέσει το έκανες κι εσύ. Τί προτείνεις λοιπόν να διορθώσουμε; :/:
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Σχετικά με αυτό που λέει ο Ηλίας, αν και νομίζω ότι το έχω θίξει και παλαιότερα, δε θεωρώ ότι φταίει μόνο που γνωριζόμαστε κάποια άτομα ούτε κάποιες ομαδικές πέρα από το φόρουμ. Αυτό είναι κάτι που συνέβαινε καί στο χρυσό αιώνα του Περικλή, όταν το φόρουμ είχε μπόλικο κόσμο, επομένως δε πιστεύω ότι είναι αυτό Θεωρώ ότι είναι πολλά πράγματα, όπως ότι εκφράζονται ορισμένες απόψεις εξαιρετικά ακραίες πχ έντονα ρατσιστικές που μετά ε τί να πείς, θεωρώ ότι είναι αρκετά προβλέψιμο το τί θα ακούσεις και από ποιον αν γράψεις μία συγκεκριμένη άποψη και γενικά θεωρώ ότι το φόρουμ δε πάει καλά καί υπάρχουν άτομα που εθελοτυφλουν. Προσωπικά, το να ανοίξω μία συζήτηση εδώ μέσα για κάτι σοβαρό με κουράζει απίστευτα καί γι αυτό πολλές φορές δεν απαντάω σε κάποια μηνύματα γιατί πολύ απλά κουράστηκα. Θεωρώ ότι έχουν γίνει ουκ ολίγες φορές συστάσεις και προτάσεις οι οποίες είναι ξεκάθαρο ότι αγνοούνται επομένως νιώθω ότι δεν έχει και νόημα πλέον να ασχολείται κανείς. Είναι οκ για να πείς μία δύο βλακείες, είναι οκ για να πεις μία δύο απόψεις αλλά για κάτι πιο βαθύ, εγώ τουλάχιστον προτιμώ να συζητάω εκτός φόρουμ ακόμα και με άτομα τα οποία έχουν τελείως διαφορετική οπτική. Αυτααααα
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Σχετικά με αυτό που λέει ο Ηλίας, αν και νομίζω ότι το έχω θίξει και παλαιότερα, δε θεωρώ ότι φταίει μόνο που γνωριζόμαστε κάποια άτομα ούτε κάποιες ομαδικές πέρα από το φόρουμ. Αυτό είναι κάτι που συνέβαινε καί στο χρυσό αιώνα του Περικλή, όταν το φόρουμ είχε μπόλικο κόσμο, επομένως δε πιστεύω ότι είναι αυτό Θεωρώ ότι είναι πολλά πράγματα, όπως ότι εκφράζονται ορισμένες απόψεις εξαιρετικά ακραίες πχ έντονα ρατσιστικές που μετά ε τί να πείς, θεωρώ ότι είναι αρκετά προβλέψιμο το τί θα ακούσεις και από ποιον αν γράψεις μία συγκεκριμένη άποψη και γενικά θεωρώ ότι το φόρουμ δε πάει καλά καί υπάρχουν άτομα που εθελοτυφλουν. Προσωπικά, το να ανοίξω μία συζήτηση εδώ μέσα για κάτι σοβαρό με κουράζει απίστευτα καί γι αυτό πολλές φορές δεν απαντάω σε κάποια μηνύματα γιατί πολύ απλά κουράστηκα. Θεωρώ ότι έχουν γίνει ουκ ολίγες φορές συστάσεις και προτάσεις οι οποίες είναι ξεκάθαρο ότι αγνοούνται επομένως νιώθω ότι δεν έχει και νόημα πλέον να ασχολείται κανείς. Είναι οκ για να πείς μία δύο βλακείες, είναι οκ για να πεις μία δύο απόψεις αλλά για κάτι πιο βαθύ, εγώ τουλάχιστον προτιμώ να συζητάω εκτός φόρουμ ακόμα και με άτομα τα οποία έχουν τελείως διαφορετική οπτική. Αυτααααα
Μα έχει πέσει η κίνηση τα τελευταία χρόνια έτσι και αλλιώς. Παλιά υπήρχαν συνέχεια παρέες αλλά όλοι αυτοί έγραφαν εδώ, υπήρχαν επίσης και άλλα τόσα (παραπάνω) άτομα για τα οποία δεν ίσχυε αυτό και ήταν πολύ ενεργά. Είναι ένας συνδυασμός ότι πολλοί το βαρέθηκαν με το ότι τα πιο νέα παιδιά δε χρησιμοποιούν φόρουμ αλλά μόνο σόσιαλ οπότε ούτε ανανέωση σε μέλη γίνεται. Και αυτό ίσως είναι γενικό με τα φόρουμ όχι για εδώ μόνο.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Μα έχει πέσει η κίνηση τα τελευταία χρόνια έτσι και αλλιώς. Παλιά υπήρχαν συνέχεια παρέες αλλά όλοι αυτοί έγραφαν εδώ, υπήρχαν επίσης και άλλα τόσα (παραπάνω) άτομα για τα οποία δεν ίσχυε αυτό και ήταν πολύ ενεργά. Είναι ένας συνδυασμός ότι πολλοί το βαρέθηκαν με το ότι τα πιο νέα παιδιά δε χρησιμοποιούν φόρουμ αλλά μόνο σόσιαλ οπότε ούτε ανανέωση σε μέλη γίνεται. Και αυτό ίσως είναι γενικό με τα φόρουμ όχι για εδώ μόνο.
Ναι προφανώς, επίσης είναι και το redit που θεωρώ ότι επηρέασε φουλ
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Όταν μας θάβουν με το φτυάρι σε ομαδικές και χρησιμοποιούνται όσα προσωπικά λέμε εναντίον μας πως να μιλήσουμε με το όνομα μας ειδικα εφόσον έχουμε εκτεθεί δείχνοντας το πρόσωπο μας ?


το πιο αστείο είναι πως νομίζουν ότι δεν τα μαθαίνουμε :upside:
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,425 μηνύματα.
Όταν μας θάβουν με το φτυάρι σε ομαδικές και χρησιμοποιούνται όσα προσωπικά λέμε εναντίον μας πως να μιλήσουμε με το όνομα μας ειδικα εφόσον έχουμε εκτεθεί δείχνοντας το πρόσωπο μας ?


το πιο αστείο είναι πως νομίζουν ότι δεν τα μαθαίνουμε :upside:
Καλώς ήρθες στο club :hehe:

Εγώ είμαι η τρελή -και οχι μόνο- Πακ
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Καλώς ήρθες στο club :hehe:

Εγώ είμαι η τρελή -και οχι μόνο- Πακ
Μην ανησυχείς και ξέρω πολύ καλά ποιος λέει τι
Τη κάνετε που τη κάνετε τη βλακεία σας πείτε τα σε σωστά άτομα και όχι σε σαχλοκουδουνα που τα λένε όλα χαρτί και καλαμάρι :shifty:
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Εγώ έχω μπει εκεί καίμε έχει επηρεάσει .......κάθε τι που ρωτάω μου απαντάνε πολλά άτομα και χωρίς απόντες με κακια κλπ
Ναι η αλήθεια είναι ότι κι εγώ σκέφτομαι να κάνω λογαριασμό εκεί γιατί έχει περισσότερο κόσμο οπότε σε κάποια θέματα ξέρω ότι κάποιος δε μπορεί να με βοηθήσει. Γενικά υπάρχει ακρότητα σε αυτό το φόρουμ καί γνωριζόμαστε οι περισσότεροι οπότε ανωνυμία αντίο. Κάτι μου λέει ότι αυτό τό μήνυμα θα πάρει αναφορά αλλά γουέλ, είναι η ειλικρινής μου άποψη
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Ναι η αλήθεια είναι ότι κι εγώ σκέφτομαι να κάνω λογαριασμό εκεί γιατί έχει περισσότερο κόσμο οπότε σε κάποια θέματα ξέρω ότι κάποιος δε μπορεί να με βοηθήσει. Γενικά υπάρχει ακρότητα σε αυτό το φόρουμ καί γνωριζόμαστε οι περισσότεροι οπότε ανωνυμία αντίο. Κάτι μου λέει ότι αυτό τό μήνυμα θα πάρει αναφορά αλλά γουέλ, είναι η ειλικρινής μου άποψη
Αυτό που έχει ως εικονιδιο ένα μαιμουδακι??? Στα αγγλικά είναι αυτό .
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα αυτός είναι ο λόγος που τα φόρουμ έχουν πεθάνει. Τώρα το ανακαλύπτεις εσύ; :bleh:

Επίσης Ηλία αφού λες οτι κι εσύ υπέπεσες στο αμάρτημα (:hehe:) να γνωρίσεις κόσμο και social media από δω, τί παραπάνω να πούμε; Κι εσύ "αμαρτωλός" είσαι, κι εσύ συνέβαλες και συμβάλλεις σε αυτό που κατηγορείς εδώ μέσα. Δεν το λέω με κατηγόρια, καμία σχέση, ξέρεις πόσο σε συμπαθώ, αλλά bottom line είναι οτι αυτό που δε σού αρέσει το έκανες κι εσύ.
Κοίτα. Έχει διαφορά το «γνωρίζω κόσμο» με το «γνωρίζω τη Σάρα και τη Μάρα». Αυτό βεβαίως είναι υποκειμενικό και καθείς με τα γούστα του, εγώ όμως το βλέπω έτσι. Το θέμα αρχίζει -για να απαντήσω και σε Εχέμυθη και gate4- στο ξεκατίνιασμα ένθεν κακείθεν. Εκεί που θα μπορούσαμε να συζητάμε από κοινωνικά θέματα μέχρι το «στοίχημα του Πασκάλ» ξέρω'γω, συζητάμε για το τι είπε ο ένας για τον άλλον, πως έκλασε ο τάδε και ποιον γουστάρει ο δείνα.
Τί προτείνεις λοιπόν να διορθώσουμε; :/:
Το είπα στο αρχικό μου ποστ, ό,τι έγραψα το έγραψα γιατί εγώ δεν έχω προτάσεις, αλλά ίσως θα μπορούσε να έχει κάποιος άλλος. Και ακούστηκαν 2-3, τους οποίους ευχαριστώ για τη συμμετοχή.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Αυτό που έχει ως εικονιδιο ένα μαιμουδακι??? Στα αγγλικά είναι αυτό .
Ορίστε; Εννοώ το να γινόμαστε μαϊμούδες δηλαδή πρίν αφήσουμε τη μία σχέση μας να έχουμε βρει το επόμενο άτομο που θά συνάγουμε σχέση
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Ναι η αλήθεια είναι ότι κι εγώ σκέφτομαι να κάνω λογαριασμό εκεί γιατί έχει περισσότερο κόσμο οπότε σε κάποια θέματα ξέρω ότι κάποιος δε μπορεί να με βοηθήσει. Γενικά υπάρχει ακρότητα σε αυτό το φόρουμ καί γνωριζόμαστε οι περισσότεροι οπότε ανωνυμία αντίο. Κάτι μου λέει ότι αυτό τό μήνυμα θα πάρει αναφορά αλλά γουέλ, είναι η ειλικρινής μου άποψη
Λες ότι θες να κάνεις λογαριασμό εκεί . Που ?
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ορίστε; Εννοώ το να γινόμαστε μαϊμούδες δηλαδή πρίν αφήσουμε τη μία σχέση μας να έχουμε βρει το επόμενο άτομο που θά συνάγουμε σχέση
χαχαχα! Σε άλλο θέμα απάντησες, εννοεί το εικονίδιο του reddit, ότι της μοιάζει με μαϊμουδάκι.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Ωπααααααα σόρρυ μπέρδεψα τα θέματα! Ναιιιιιι αυτό είναι σόρρυ, εμένα για ρομποτακι μου φαίνεται!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

χαχαχα! Σε άλλο θέμα απάντησες, εννοεί το εικονίδιο του reddit, ότι της μοιάζει με μαϊμουδάκι.
Χαχαχχαχαχαχαχαχαχαχαα ουψ! Τί ωραία που περνάμεεεεε
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,425 μηνύματα.
Συνεννόηση παπούτσι τα κορίτσια και προσπαθούσα να τις παρακολουθήσω κιόλας :hehe:
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Κοίτα. Έχει διαφορά το «γνωρίζω κόσμο» με το «γνωρίζω τη Σάρα και τη Μάρα». Αυτό βεβαίως είναι υποκειμενικό και καθείς με τα γούστα του, εγώ όμως το βλέπω έτσι. Το θέμα αρχίζει -για να απαντήσω και σε Εχέμυθη και gate4- στο ξεκατίνιασμα ένθεν κακείθεν. Εκεί που θα μπορούσαμε να συζητάμε από κοινωνικά θέματα μέχρι το «στοίχημα του Πασκάλ» ξέρω'γω, συζητάμε για το τι είπε ο ένας για τον άλλον, πως έκλασε ο τάδε και ποιον γουστάρει ο δείνα.

Το είπα στο αρχικό μου ποστ, ό,τι έγραψα το έγραψα γιατί εγώ δεν έχω προτάσεις, αλλά ίσως θα μπορούσε να έχει κάποιος άλλος. Και ακούστηκαν 2-3, τους οποίους ευχαριστώ για τη συμμετοχή.
Πιστεύεις ότι πριν 10 χρόνια που γινόταν της πόπης από κόσμο εδώ μέσα (γνωριζόντουσαν πολλοί ξαναλέω) δε συνέβαινε το ξεμάλλιασμα παράλληλα; Sweet summer child. :look:
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top