[e-steki] Προτάσεις και Ιδέες για το site

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,415 μηνύματα.
Θα μπορουσε να δημιουργηθεί μια "Κουβεντούλα χωρίς θεμα chat and fun edition" ή αλλιώς "Κουβεντούλα χωρίς θέμα για τους πληβειους του φόρουμ"(εδώ αστειεύομαι :P ).
Καλό θα ήταν να έχουν πρόσβαση μόνο εγγεγραμμένα μέλη.

Θεωρώ ότι θα μειωθούν δραματικά τα εκτός θέματος μηνύματα από εκείνην την πλευρά του φόρουμ.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,963 μηνύματα.
Επικροτώ αυτη την πρόταση και την ζητώ παρόμοια ακριβώς όπως διατυπώθηκε από την Πακ.

Ξεχωριστη κουβεντούλα με πρόνοια ιδιωτικότητας.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Θα μπορουσε να δημιουργηθεί μια "Κουβεντούλα χωρίς θεμα chat and fun edition" ή αλλιώς "Κουβεντούλα χωρίς θέμα για τους πληβειους του φόρουμ"(εδώ αστειεύομαι :P ).
Καλό θα ήταν να έχουν πρόσβαση μόνο εγγεγραμμένα μέλη.

Θεωρώ ότι θα μειωθούν δραματικά τα εκτός θέματος μηνύματα από εκείνην την πλευρά του φόρουμ.
Συμφωνώ και επαυξάνω!:thumbup:

Μέρες τώρα το σκεφτόμουν κι εγώ και μάλιστα έψαχνα για τον κατάλληλο τίτλο.;)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Να μην έχει μέσα τη λεξη "κουβεντούλα".

Να λέγεται για παράδειγμα "΄Οτι του φανεί, του λωλοστεφανή" :P
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,043 μηνύματα.
Υπάρχει η κουβεντούλα παιδιά, δεν χρειαζόμαστε πολλές κουβεντουλες. :thumbup:
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,963 μηνύματα.
Υπάρχει η κουβεντούλα παιδιά, δεν χρειαζόμαστε πολλές κουβεντουλες. :thumbup:
Ενα θεμα στη βάση είναι, δεν δημιουργει έξτρα βάρος στους πόρους του συστήματος και αποσυμφορεί τα θέματα απο αχρείαστα off-topics και χαλαρώνει τη διαχείριση απο moderating των θεμάτων.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η άρνηση. Δεν επιθυμώ προσωπικά να συμμετάσχω στην υπάρχουσα κουβεντούλα.


Πρέπει με το στανιό να συμμειχθούμε πλίνθοι και κέραμοι;

Το να βλέπω την υπάρχουσα κατάσταση, μου προκαλεί την τάση να ποστάρω λιγότερο, όχι να θέλω να μπω στην υπάρχουσα κουβεντούλα και να ποστάρω περισσότερο.

Και μιλάω για μένα, όχι για τους άλλους που είχαν την ίδια ιδέα.

Άσε που ενίοτε μετατρέπεται και σε μαυρη τρύπα όταν μεταφέρετε εκεί ότι άχρηστο απο τα άλλα θεματα και χώνεται παράταιρα μέσα σε όλα.
 

Guest 709611

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχει η κουβεντούλα παιδιά, δεν χρειαζόμαστε πολλές κουβεντουλες. :thumbup:
Θα συμφωνήσω, με τους προλαλήσαντες...

Κι αν ενοχλεί η λέξη...κουβεντούλα, η @Aleksa ...πρότεινε, κάτι πιο χαριτωμένο. Σε κάθε περίπτωση, το ζητούμενο δεν είναι στον τίτλο (δεν θα τα χαλάσουμε εκεί, άλλωστε...), μα στην πρόθεση, κάποιων από εμάς που κυκλοφορούμε, περισσότερο...στην άλλη μεριά, να δημιουργηθεί ένα θρεντ όπου θα μιλάμε πιο χαλαρά και ελεύθερα (όπως στο ύφος της κουβεντούλας...), χωρίς να χρειάζεται να γράφουμε σε....Σκέψεις ή Λόγια που ακούσαμε, κ.λπ. και εν συνεχεία κι εσείς να μπαίνετε στον κόπο να διαγράφετε...

Θα μου επιτρέψεις να πω, ότι πολύ γρήγορα απέρριψες την πρόταση και δεν καταλαβαίνω, εγώ προσωπικά, το γιατί...

Δεν είναι κάτι παράλογο. Οπότε προς τί η άρνηση ;
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,415 μηνύματα.
Υπάρχει η κουβεντούλα παιδιά, δεν χρειαζόμαστε πολλές κουβεντουλες. :thumbup:
Προσωπικά γράφω στην ήδη υπάρχουσα κουβεντούλα και γενικά συμμετέχω τόσο στο στέκι οσο και στο chat and fun(καθώς και στο ischool αλλα δεν είναι σχετικο με το θεμα) όμως υπάρχουν άτομα που δεν το κάνουν. Για τους Χ, Ψ λόγους προτιμούν την άλλην πλευρά.

Γιατί λοιπόν να μη δημιουργηθεί και άλλη μια κουβεντούλα χωρίς θέμα(ή όπως αλλιώς ονομαστεί);
Να μπορούν να μιλάνε τα αλλα μέλη και μαζί τους και γω μιας και πολλές φορές θελω να τους απαντήσω και δε μπορώ.
Παράλληλα, όπως προείπα, θα μειωθούν τα εκτός θέματος μηνύματα, άρα θα μειωθεί ο όγκος δουλειάς της ΟΔ.

Είμαι πρόθυμη να ακούσω τον λόγο ή τους λόγους που κρύβονται πίσω από τη βιαστική,κατ με τουλαχιστον, αρνηση σας.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,043 μηνύματα.
Δεν υπάρχει αυτή και η άλλη πλευρά. Το φόρουμ είναι τρία μέρη αλλά ουσιαστικά ενιαίο. Δεν υπάρχει ούτε λόγος ούτε και πρόθεση να γίνει κάτι το οποίο θα δημιουργήσει διαμοιρασμό των φόρουμ ή των μελών του.

Ας μας πει κι ο @Scandal τη γνώμη του αν θέλει.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,814 μηνύματα.
Εγώ δεν κατάλαβα, για ποιο λόγο να έχει ξεχωριστή κουβεντούλα το cnf;

Ακόμα και τα μουσικά θέματα που μεταφέραμε, είναι πάνω στη λογική ότι cnf = e-steki.
Αφήστε που ήδη η υπάρχουσα κουβεντούλα του στεκιού δεν έχει και καμία τρομερή κίνηση για να σπάσει.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Εγώ δεν κατάλαβα, για ποιο λόγο να έχει ξεχωριστή κουβεντούλα το cnf;

Ακόμα και τα μουσικά θέματα που μεταφέραμε, είναι πάνω στη λογική ότι cnf = e-steki.
Αφήστε που ήδη η υπάρχουσα κουβεντούλα του στεκιού δεν έχει και καμία τρομερή κίνηση για να σπάσει.
Ίσως και γι αυτό ακριβώς το λόγο. Πιθανόν η κουβεντούλα στο c&f , ακριβώς επειδή θα ειναι πιο χαλαρή και θα λέμε ότι να'ναι, να έχει περισσότερη κίνηση. Στο κάτω κάτω γιατί να μην ανοίξουμε ένα θεματάκι και αν δεν προχωρήσει το καταργείτε.
Αλλωστε ολο το c&f είναι διαφορετικής νοοτροπίας από το κυρίως στέκι- (δεν μπαίνουν και κάποια μέλη που μπαίνουν στο στέκι και που θέλουν να συζητούν πιο σοβαρά θέματα), ειδάλλως δεν θα είχε και λόγο ύπαρξης.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Συγγνώμη αν είμαι λίγο έντονη σε αυτά που λέω, δεν είναι προς εσένα ή τα μέλη αλλά προς την κατάσταση. Αν θεωρείτε ότι μια συζήτηση στις σκέψεις θα γίνει αφορμή για ωραία κουβέντα, είτε πάρτε την και πηγαιντε την στην κουβεντούλα ή κάντε νέο θρεντ ή σε ήδη υπάρχον. Φιλικά ;)
Εμμέσως συμφωνεί κι η @Himela;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,814 μηνύματα.
Το cnf και το e-steki είναι ξέχωρα τεχνικά κυρίως για να είναι μαζεμένα τα θέματα διασκέδασης σε μια μεριά και να μην γεμίζουν τα τελευταία θέματα του στεκιού με μηνύματα από παιχνίδια, λίστες μουσικής και γενικά θέματα που δεν γίνεται συζήτηση.
Επίσης μπορεί κάποιος να θέλει να χαλαρώσει και να στραφεί στα παιχνίδια του cnf ή να ακούσει μουσική.

Για μένα cnf και e-steki είναι το ίδιο site το οποίο έχει χωρισμένα τα θέματα για οργανωτικούς λόγους και δεν μπορεί να τρέχει παράλληλα ίδια θέματα (= θα τα ενώναμε όπως κάνουμε πάντα μεταξύ των κατηγοριών).
Μην περιμένετε να ενισχύσουμε τη δημιουργία "δύο στρατοπέδων", οι μεν και οι δε, μέσω και μιας ξέχωρης κουβεντούλας. Μία αρκεί, υπάρχει και μπορεί όποιος θέλει να γράφει. Αν θέλετε τη βάζουμε και στον slider θεμάτων του cnf.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ουσιαστικά ζητείται χώρος από τα παιδιά για να αναπτυσουν τις δικές τους κουβεντούλες γιατί δεν θέλουν να αναμιχθούν με τις εδώ..

Πολυ λογικό κατά τα λεγόμενα τους !
Πολλοί θα θέλαμε να διαχωρίσουμε κουβέντες που θα θέλαμε να κάνουμε και κάποια μέλη να μην έμπαιναν συνέχεια και μιλούσαν συνέχεια για το ίδιο και το ίδιο..

Ειναι ξεκάθαρα πλέον πως το φόρουμ έχει διαχωριστεί και άλλη η φιλοσοφία των ατόμων από εκεί και άλλη η φιλοσοφία κατά τα λεγόμενα τους με τον από εδώ..
Άλλο "επιπεδο" όπως αστοχος αναφέρθηκε από κάποιο μέλος ουσιαστικά από εκει και άλλο από εδώ..

Ας ζητηθεί ξεκαθαρα πλέον κάτι το οποίο δηλώνει ότι τα από εκεί άτομα δεν γουστάρουν να μπαίνουν εδώ ή και το αντίθετο για τους δικούς τους λόγους ..

Αυτός είναι ξεκάθαρα διαχωρισμός στρατοπέδων σε ένα φόρουμ που η κουβεντούλα είναι ο συνδετικός κρίκος αυτών των υποκατηγοριων του ..

Κατά πόσο όμως αυτό δεν οδηγει στην δημιουργια δυο ξεχωριστων φόρουμ αν γίνει , με αποτέλεσμα ένα από τα δύο να φτάσει σε σημείο να μην λειτουργεί και καθόλου??

Όλα τα άλλα νομίζω ειναι γύρω γύρω ;) :bleh:

Θίχτηκε εμμέσως αυτό το θέμα και πριν λίγες μέρες και υπήρξε ένα υποβιβασμός των από εκεί δυστηχως και πραγματικά αν δεν θέλετε να καλλιέργειται ένα τέτοιο θέμα δεν έχει κανένα νόημα να γίνει...
 

Guest 709611

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ δεν κατάλαβα, για ποιο λόγο να έχει ξεχωριστή κουβεντούλα το cnf;
Αλλά και γιατί να μην έχει ;

Θα μιλήσω για τον εαυτό μου και μόνο. Οι λόγοι που, εγώ προσωπικά, δεν επιθυμώ να συμμετέχω στην ήδη υπάρχουσα κουβεντούλα, είναι κάμποσοι και δεν θα ήθελα να τους αναλύσω. Εν τάχει, ας πω : 1) Προηγούμενη κακή εμπειρία και 2) Δεν έχω καμία διάθεση για αντιπαλότητες και διαφωνίες, που πολύ συχνά προκύπτουν. Και αυτό δεν είναι, απαραίτητα, κακό, αλλά είναι άσχημος ο τρόπος που αυτές διατυπώνονται. Ειδικά, το δεύτερο, λοιπόν, με αποτρέπει από το να γράφω, όπως επιθυμώ ή όπως θα ήθελα...
Ακόμα και τα μουσικά θέματα που μεταφέραμε, είναι πάνω στη λογική ότι cnf = e-steki.
Αφήστε που ήδη η υπάρχουσα κουβεντούλα του στεκιού δεν έχει και καμία τρομερή κίνηση για να σπάσει.
Δεν είναι το θέμα...στον τίτλο. Ας 'βαπτιστεί', όπως εσείς θέλετε...

Το θέμα είναι να δημιουργηθεί ένα θρεντ, στο Chat and Fun, ελεύθερο και χωρίς περιοριστικούς όρους για να λέμε ό,τι θέλουμε. Κάτι σαν....ελεύθερη συζήτηση κι όπου βγάλει...

Δεν θα μπω στον κόπο ν' απαντήσω σε τίποτα άλλο, απ' αυτά που τώρα είδα. Απλά επιβεβαιώνομαι γιατί δεν θέλω...το εδώ...
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,963 μηνύματα.
Δεν υπάρχει ούτε λόγος ούτε και πρόθεση να γίνει κάτι το οποίο θα δημιουργήσει διαμοιρασμό των φόρουμ ή των μελών του.

Ας μας πει κι ο @Scandal τη γνώμη του αν θέλει.
Παιδιά εντάξει, ας μην το κουράζουμε άδικα. Απ οτι διαβάζω δεν υπάρχει η πρόθεση, άρα αντιλαμβάνομαι ότι η απόφαση έχει ήδη εδραιωθεί.

Στην τελική καλό στο φόρουμ θέλουμε να κάνουμε κι εμείς σαν μέλη και ήταν πρώτης ταξεως ευκαιρία να δει και ο Scandal απο πρώτο χέρι την άποψη των μελών και πως αυτή παίζει κάποιο ρόλο και γίνεται ακουστή.

Offtopic: Άσε που εκείνος θα έπρεπε να απαντήσει πρώτος και ύστερα οι υπόλοιποι μετά να πουν τη γνώμη τους αν θέλουν, ιεραρχικά. Έχετε αλλάξει πολύ σαν ΟΔ από τα χρόνια μου και δυσκολεύομαι να το συνηθίσω.:)


Δεν πειράζει. Να είστε καλά.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,043 μηνύματα.
Παιδιά μην μπερδευομαστε. Αν κάποιος ή κάποιοι δεν συμπαθείτε ένα, δύο ή δέκα μέλη, δεν θα μπούμε στη διαδικασία να φτιάξουμε άλλο θρεντ που ήδη υπάρχει για να μη γράφει αυτό ή αυτά τα μέλη. Εσείς θα μπείτε στη διαδικασία να τον - την - τους βάλετε σε ignore ώστε να μη βλέπετε τα ποστ τους.

Από την άλλη αν θέλετε να συζητάτε κάποια συγκεκριμένα μέλη μεταξύ σας υπάρχουν πάντα και τα πμ.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,814 μηνύματα.
Είναι προφανές ότι ο σκοπός είναι η δημιουργία στρατοπέδων, και δεν μπορούμε να το ενισχύσουμε.
Όπως επίσης ούτε τη δημιουργία κοινών θεμάτων.

Φανταστείτε ότι πριν κανά 2 χρόνια είχα θέσει σαν συζήτηση να καταργηθεί τελείως το cnf.e-steki.gr και τα θέματα του να εμφανίζονται στο κεντρικό e-steki.gr κάτω από την κατηγορία του μήνα με τα κουμπάκια εμπρός - πίσω :P
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,814 μηνύματα.
Offtopic: Άσε που εκείνος θα έπρεπε να απαντήσει πρώτος και ύστερα οι υπόλοιποι μετά να πουν τη γνώμη τους αν θέλουν, ιεραρχικά. Έχετε αλλάξει πολύ σαν ΟΔ από τα χρόνια μου και δυσκολεύομαι να το συνηθίσω.
Δεν έχει καμία σημασία που απάντησε η Himela πριν από εμένα, λίγο πολύ σαν ΟΔ έχουμε κοινές αντιλήψεις για την οργάνωση του forum και δεν θα ήταν κακό ακόμα κι αν συμφωνούσε μαζί σας. ;)

ΥΓ: Δεν το έχουμε συζητήσει καν το θέμα μεταξύ μας.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Μην περιμένετε να ενισχύσουμε τη δημιουργία "δύο στρατοπέδων", οι μεν και οι δε, μέσω και μιας ξέχωρης κουβεντούλας. Μία αρκεί, υπάρχει και μπορεί όποιος θέλει να γράφει. Αν θέλετε τη βάζουμε και στον slider θεμάτων του cnf.
Ας μην εθελοτυφλούμε, μπερδεύοντας την καλή πρόθεση με την πραγματικότητα.
Στρατόπεδα υπάρχουν, και φατρίες υπάρχουν και διάφορα παίζονται στα παρασκήνια.
Πάντα και παντού θα υπάρχουν.
Κι ακόμα δεν έχω πειστεί, γιατί να μην γίνει.

Ας είναι όμως, προσωπικά δεν θα επιμείνω άλλο.
Ευχαριστώ. :)
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,717 μηνύματα.
Όχι στον διχασμό του φόρουμ μας.
 

finesse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η finesse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Το cnf και το e-steki είναι ξέχωρα τεχνικά κυρίως για να είναι μαζεμένα τα θέματα διασκέδασης σε μια μεριά και να μην γεμίζουν τα τελευταία θέματα του στεκιού με μηνύματα από παιχνίδια, λίστες μουσικής και γενικά θέματα που δεν γίνεται συζήτηση.
Επίσης μπορεί κάποιος να θέλει να χαλαρώσει και να στραφεί στα παιχνίδια του cnf ή να ακούσει μουσική.

Για μένα cnf και e-steki είναι το ίδιο site το οποίο έχει χωρισμένα τα θέματα για οργανωτικούς λόγους και δεν μπορεί να τρέχει παράλληλα ίδια θέματα (= θα τα ενώναμε όπως κάνουμε πάντα μεταξύ των κατηγοριών).
Μην περιμένετε να ενισχύσουμε τη δημιουργία "δύο στρατοπέδων", οι μεν και οι δε, μέσω και μιας ξέχωρης κουβεντούλας. Μία αρκεί, υπάρχει και μπορεί όποιος θέλει να γράφει. Αν θέλετε τη βάζουμε και στον slider θεμάτων του cnf.
Παιδιά, ένα θέμα γενικής κουβέντας θα 'ναι, για να μην βγαίνουμε off topic. Δεν είπαμε ότι θα το πάρουμε συνήθειο και θ' αρχίσουμε ν' ανοίγουμε πανομοιότυπα θέματα. Δεν θα σβήνονται και πόσα μηνύματα έτσι. Ούτε στρατόπεδα ενισχύετε ούτε τίποτα. Απ' το chat & fun η συζήτηση είναι απείρως πιο ανάλαφρη και θα βόλευε να τρέχει εκεί. Οι μετέχοντες έχουν όλο το background τού τι και πώς, και δεν έρχονται σφήνα με τις συζητήσεις που γίνονται από εδώ. Εν ολίγοις, δεν μπλέκουμε τα μπούτια μας. Είναι τελείως άκυρο να θέλω να πω κάτι στον Χ και να 'ρθω να το ποστάρω από εδώ, που τα παιδιά ήδη συζητάνε άλλα, παρά να το ποστάρω σε ένα θέμα από εκεί και να συνεχίσει εκεί η κουβέντα.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top