Eco friendly προϊόντα που χρησιμοποιούμε ή/και που θα θέλαμε να αγοράσουμε

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Γεια σε ολα τα ατομα του φορουμ :)
Τα τελευταια χρονια η κλιματικη αλλαγη, το γεγονος οτι ο πλανητης μας οδεύει προς την καταστροφη, οι αθλιες συνθηκες που επικρατουν στην παραγωγη ρουχων αλλα και στην κτηνοτροφια έχει οδηγησει πολλους ανθρωπους να ξανασκεφτουν τις επιλογες που κανουν σε οτι αφορα την αγορα προϊόντων. Πολλοί εχουν στραφει στην αγορα eco friendly, cruelty free, ethicaly made, low/zero waste, second hand προιοντων ή/και στη μη αγορα περιττων προϊόντων. Ενα απο τα ατομα που εχουν επηρεαστει ειμαι και εγω και θα ηθελα να μοιραστουμε μαζι καποια τετοια προϊόντα που χρησιμοποιουμε ή/και που θα θελαμε να αγορασουμε και να ακησουμε κριτικη σχετικα με το ποσο καλα αποδειχθηκαν, την τιμη τους, την ποιοτητα τους κλπ. Σας αφηνω το ελευθερο να γραψετε γιατι εγω θα γραψω πολλα :)
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπόν, period cup.
Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα πολλές φορές αλλά ήδη μου φαίνεται game changer. Ό,τι πιο βολικό υπάρχει, δεν το νιώθεις καν, και σε αφήνει να ζήσεις λίγο την ζωούλα σου χωρίς συνεχές άγχος για leak/αλλαγή/αγορά προϊόντων.
Λίγο στην αρή είναι απαιτητικό, θέλει μία εξοικείωση, αλλά ήδη το έχω σχεδόν συνηθίσει και από φίλες που το χρησιμοποιούν καιρό ακούω τα καλύτερα.
Κορίτσια κάντε ένα δώρο στους εαυτούς σας μέρες που είναι και δοκιμάστε το.
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Προσωπικά, η κύρια αλλαγή που έχω κάνει είναι να σταματήσω να αγοράζω ρούχα/προϊόντα από πολλές γνωστές πολυεθνικές που χρόνια βρίσκονται στο στόχαστρο λόγω περιβαλλοντικού αποτυπώματος/εργασιακών συνθηκών, να στρέφομαι, όπως είπες, σε second hand λύσεις για τα περισσότερα ρούχα (μέσω σελίδων στο instagram και facebook market), σε εταιρίες ελληνικές, ή και σε εταιρίες για τις οποίες δε γνωρίζω εγώ η ίδια για τα παραπάνω "ενοχοποιητικά" δεδομένα. Η αλήθεια είναι δηλαδή, πως δεν προτίθεμαι να ψάχνω κάθε φορά και ίσως ακόμη στηρίζω εν αγνοία μου τέτοιες και είναι ένας κίνδυνος που αποδέχομαι.

Όσον αφορά τα ψώνια απ' το σουπερμάρκετ έχει μπει ως κριτήριο επιλογής και το υλικό της συσκευασίας, προσπαθώ να αποφύγω όσο είναι δυνατόν το πλαστικό, χωρίς αυτό να σημαίνει πως τα υπόλοιπα υλικά είναι απόλυτα καλύτερα παρά μόνο σχετικά (μικρότερος χρόνος διάσπασης). Θα πρέπει βέβαια να μπει στην εξίσωση και η σκοπιά της λειτουργικότητας. Οι οδοντόβουρτσες από μπαμπού, για παράδειγμα, καλώς ή κακώς δεν κάνουν από άποψη κατασκευής της κεφαλής την ίδια δουλειά με τις πλαστικές. Ίσως οι ηλεκτρικές με τα ανταλλακτικά κεφαλής να είναι μακροπρόθεσμα καλύτερη επιλογή, δεν είμαι σίγουρη.

Τα καλλυντικά είναι μια αγορά που γενικώς δεν επενδύω οπότε στα cruelty free είμαι αστοιχείωτη, είναι ευρέως και χρόνια γνωστό πάντως πως συγκεκριμένες εταιρίες τεστάρουν σε ζώα. Μια ακόμη αγορά στην οποία είμαι αστοιχείωτη είναι αυτή της μαζικής παραγωγής ζωικών προϊόντων. Βέβαια με βάση την παγκόσμια ανάπτυξη της ιδέας των δικαιωμάτων των ζώων πιστεύω πως το ζήτημα θα μας απασχολήσει στο -όχι πολύ μακρινό- μέλλον.

Η low waste αγορά όμως, καθότι πολύ καινούρια και ακόμη σχετικά μικρή, επιφέρει τον κίνδυνο της κερδοσκοπικής εκμετάλλευσης του συναισθηματικού φορτίου που κουβαλά κατά του "ευσυνείδητου" καταναλωτή.

Υγ: και νιώθω κι εγώ την ανάγκη να πάρω period cup όπως είπε η Ολίβια, έλεος πια με τις σερβιέτες.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Λοιπον θα πω για μενα, το εχω ξεκινησει απο οταν ημουν φοιτητρια, χρησιμοποιω eco friendly καθαριστικα για το σπιτι και απορρυπαντικά,
Επισης κανω ανακυκλωση πλαστικο, γυαλι, λαμπες, μπαταρίες, συσκευες στους ειδικους καδους.
Οσο για τα ρουχα ναι θα αγορασω απο second shop μόνο στα εσωρουχα θα πάρω τα original για τους ειδικους λογους.
Επισης καλλυντικα για προσωπο και σωμα αφρολουτρα και κρεμες οσα έχουν μηδενικα πειραματα σε ζωα και το λενε και ειναι eco/waste και οσα αναγραφονται στην ετικετα οτι ειναι φιλικα προς το περιβαλλον.
Βεβαια τελευταια έχει γινει καραμελα το "φιλικος προς το περιβαλλον" και αναρωτιέμαι αν όντως καποια προιοντα λενε αληθεια. Αν πρεπει να το ψαξουμε κι αλλο αν ειναι τεχνασμα καθαρα μαρκετινγκ.
Πάντα διαβαζω τις ετικετες σε ολα.
Δεν χρησιμοποιώ αυτοκινητο μονο ποδηλατο και ενιοτε ΜΜΜ.
Επισης στο σπιτι εχω φυσικο αεριο θερμανση και αρα οχι πετρελαιο αν ειναι αυτο ενα συν δεν ξέρω. Πιστευω πως ναι.
Επισης δωριζω τα πραγματα ή τα ρουχα μου που είναι σε καλη κατασταση οποτε ξερω οτι δεν πανε χαμενα και δεν θα βρεθουν σε καποια χωματερη.
Επισης τα καλαμακια με μακαρονι που ειδα προσφατα και εγινα φιλος αν και γενικα δεν χρησιμοποιουσα πλαστικα προτιμουσα να πινω το ροφημα μου απευθειας.
Επισης ξυλινη οδοντόβουρτσα ναι και εχω αγορασει και γυαλια ηλιου με ξυλινο σκελετο απιστευτα και με ενα ντιζαιν μοναδικο.
Επισης εχω κουπες απο βιοδιασπωμενα υλικα και δεν χρησιμοποιω πλαστικα ποτηρια πιατα, τα κανονικα.
Επισης τα Cruelty free προϊόντα περιποίησης: Φιλικά προς την επιδερμίδα και το περιβάλλον.
Και υπαρχουν προιοντα μιας χρησης οπως πιατακια απο ζαχαροκαλαμο.

Στα ψωνια μου εχω παντα μια τσαντα πολλαπλων χρησεων. Βεβαια μονο τα σκουπιδια αδειαζω σε πλαστικες σακουλες αλλα εχω βρει καποιες βιοδιασπωμενες ωστε να μη ριχνω χυμα τα σκουπιδια μεσα στον κάδο.

Οσο για την περίοδο εχω καταληξει σε eco-friendly ταμπόν και μαντηλάκια, με βοηθουν απιστευτα γιατι το menstrual cup δε με βολεψε ειναι αλήθεια.

Ακομα εχω για εξω οταν βγαινω ενα επαναχρησιμοποιουμενο μπουκαλι νερου κι ετσι δεν αγοραζω πλαστικα μπουκαλακια. Μονο οταν ειχε βλαβη η εταιρια υδρευσης και χρειάστηκε να παω να αγορασω για να βγαλω τις δύο ημερες.

χαρτοπετσετες οικολογικες και χαρτι κουζινας το ιδιο.

Επισης και για το κατοικιδιο μου επιλεγω προϊόντα οσο το δυνατον βιοαποδομήσιμα, λιπασματοποιήσιμα.

Θελω να δω και αλλες απαντησεις, ηδη ειδα καποιες, ξερω οτι το περιβαλλοντικο κινημα ειναι διαρκες βλεπω γυρω μου αλλαζουν πολλοι συνηθειες, ειναι στο χερι μας παιδια για τι πλανητη και σε ποια κατασταση θελουμε να αφησουμε. Εγιναν λαθη απο τις προηγούμενες γενιες απλα ας προσπαθησουμε να διασωσουμε και να προστατεψουμε αυτο που απεμεινε. Γιατι αφορα εμας! 😊👍



ΜΙΚΡΗ ΦΥΣΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ
Θ’

Τι γίνονται άραγε οι αέρινες γαζέλες σαν γερνάνε;
Τι γίνονται άραγε αυτές οι αφρικανές νεράιδες;
Μπορώ να φανταστώ τα λιοντάρια, βαριά και
τσιμπλιάρικα, να λιώνουν μέσα στις σπηλιές, με
νεφρά τσακισμένα απ’ το βάρος του χρόνου …


Μπορώ και τις τίγρεις ακόμα να δω, με δόντια σαθρά,
μάτια θολά, ξεχειλωμένα νεύρα, να σέρνονται ως το
τέλος τους σα μαδημένες γάτες … Οι γαζέλες όμως ..


Φθείρονται άραγε κι αυτές, αργά αργά, και σβήνουν
ως να χωρέσουν ολόκληρες και να χαθούν μες στα
τεράστια μάτια τους ή μήπως, μόλις νιώσουνε να τις
εγκαταλείπει το πνεύμα που τις κίναγε, τελειώνουν
μ’ ένα πήδημα, το πιο ανάερο πήδημα το πιο θεαματικό,
μες στα σαγόνια ουρανού και γης;

Αργύρης Χιόνης, Σαν τον τυφλό μπροστά στον καθρέφτη, 1986
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,653 μηνύματα.
Κάτι τέτοια θέματα είναι αγαπημένα <3
Εγώ χρησιμοποιώ μεταλλικά καλαμάκια για την αποφυγή των πλαστικών, δεν έχω πολύ που το άρχισα αυτό. Επίσης, για τα ψώνια στο σούπερ μάρκετ παίρνω μαζί μου μια πάνινη/υφασμάτινη τσαντούλα ή κάποια σακούλα από το σπίτι που την χρησιμοποιώ αρκετές φορές κυρίως για αυτό τον λόγο.
Η αγορά από thrift shops είναι μια καλή αρχη για να αρχίσουμε να προστατεύουμε λίγο παραπάνω το περιβάλλον γιατί είναι και αρκετά (βασικά πολύ) sustainable. Έχω κάνει κάποιες αγορές για second hand clothing, σε τέτοια μαγαζιά βρίσκεις αρκετά διαμαντάκια (!).
Θα ήθελα κάποια στιγμή να αγοράσω και από αυτές τις ανακυκλώσιμες οδοντόβουρτσες από bamboo. Όλα αυτά (και άλλα περισσότερα) είναι πολύ οικονομικά.

Γενικά, όσο πιο οικονομικοί είμαστε, τόσο καλύτερο για το περιβάλλον.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Αρχικα, είναι πολυ ομορφο να βλεπεις τοσες απαντησεις τοσο συντομα και χαιρομαι που σας αρεσε το θεμα :) Ας ξεκινησω με καποιες σκεψεις πρωτα και μετα θα προχωρησω στα υπολοιπα. Το να χρησιμοποιουμε τετοιου ειδους προιντα φυσικα ειναι παρα πολυ καλο ωστοσο θεωρω οτι δεν αλλαζει ολοκληρωτικα τη συνολικη εικονα. Αν δηλαδη οι ιδιες οι κυβερνησεις δεν λαβουν αναλογα, πιο αυστηρα μετρα, τοτε πρακτικα δεν αλλαζει κατι σε μεγαλο βαθμο. Και το να προσπαθεις να κανεις μια low waste ζωη οταν το περιβαλλον που ζεις δεν ειναι ευνοικο, τοτε ειναι δυσκολο. Παμε να δουμε μερικες αλλαγες που εχω κανει εγω:
  1. Second hand ρουχα: ξεκινησα να αγοραζω οταν εκανα το Ερασμους μου στη Σλοβακια οπου εχει παρα πολλα μαγαζια με εξαιρετικες τιμες και εκπτωσεις(πχ εχω παρει σακακι Sisley 1 ευρω). Το κακο με την Ελλαδα ειναι οτι τα ρουχα απο δευτερο χερι που προερχονται απο δωρεες περνανε πρωτα απο πιο βορειες χωρες, ο,τι περισευει ερχεται στην Ελλαδα και ο,τι περισευει απο εμας πηγαινει στην Αφρικη. Που σημαινει οτι ναι βρισεις ρουχα αλλα εχεις λιγοτερες πιθανοτητες να βρεις κατι καλο. Επισης, σπανια βρισκω κατι συγκεκριμενω στα second hand και γι αυτο καταληγω να ψωνιζω απο μη ηθικες εταιρειες. Αυτο που πλεον εχω αλλαξει ομως ειναι οτι αντι να πηγαινω σε μεγαλες αλυσιδες πηγαινω σε καταστηματα πιο τοπικα που μπορει να ανοικουν σε μια οικογενεια και οχι σε πολυεθνικη. Επισης, εχω μειωσει σε σημαντικο βαθμο τις αγορες μου και εχω δωρισει αρκετα ρουχα
  2. Period cup: αποφασισαμε να αγορασουμε μαζι με την Ολιβια, ηταν μια αγορα που ηθελα καιρο να κανω. Ειναι η δευτερη περιοδος που το χρησιμοποιω και πραγματικα θεωρω οτι ειναι πολυ βολικο και οτι σε σωζει και απο την αισθηση της σρβιετας που ειναι σαν πανα και συμφερει οικονομικα. Ωστοσο εγω ακομα δεν εχω μαθει να το τοποθετω σωστα γι αυτο καμια φορα εχω διαρροες και επισης θελει εξικειωση η τοποθετηση που ομως ειναι ομορφο γιατι αποκτας εξειλειωση με το σωμα σου. Αυτο που πηρα εγω ειναι απο την organic cup.
  3. Επαναχρησιμοποιουμενοι δισκοι ντεμακιγιαζ: μου πηρανε κατι πλεκτους απο βαμβακι, χειροποιητους. Ενω γενικα πιστεθω οτι ειναι μια καλη αγορα, εμενα δε με βολεψαν ιδιαιτερα οι συγκεκριμενοι επειδη ειναι πλεκτοι και αρα φοβαμαι οταν τους ξεπλενω να μην τους διαλυσω, απορροφουν πολυ προιον και επισης ειναι σκληροι καπως στην επιδερμιδα μου
  4. Cruelty free καλλυντικά προσπαθω να αγοραζω, πλεον υπαρχουν απειρες μαρκες ειτε high end ειτε drug store
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παραθέτω εδώ και το επίσημο site της Peta σχετικά με το cruelty-free(and more).

Click me

p.s Εξαιρετικό θέμα. :air_kiss:
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Έχετε βρει κανένα καλό water bottle που να μην στάζει, να μην είναι βαρύ και χοντροκομμένο, να είναι από καλό -θεωρητικά- υλικό και να μην αφήνει γεύση στο νερό? Εγώ βρήκα που έχει όλα τα παραπάνω εκτός από το τελευταίο και από τη μια δεν ξέρω κατά πόσο είναι υγιεινό για εμένα και από την άλλη δε μου αρέσει κιολας να πίνω γεύση μέταλλο. :hmm:
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Έχετε βρει κανένα καλό water bottle που να μην στάζει, να μην είναι βαρύ και χοντροκομμένο, να είναι από καλό -θεωρητικά- υλικό και να μην αφήνει γεύση στο νερό? Εγώ βρήκα που έχει όλα τα παραπάνω εκτός από το τελευταίο και από τη μια δεν ξέρω κατά πόσο είναι υγιεινό για εμένα και από την άλλη δε μου αρέσει κιολας να πίνω γεύση μέταλλο. :hmm:


ή σε ανοξειδωτο και γυαλινο δες
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.


ή σε ανοξειδωτο και γυαλινο δες
Τα chillys τα ειχε παρει το ματι μου αλλα τα tupperware δεν τα ειχα σκεφτει καν η αλήθεια ειναι. Μερσιιι 😊
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Τα chillys τα ειχε παρει το ματι μου αλλα τα tupperware δεν τα ειχα σκεφτει καν η αλήθεια ειναι. Μερσιιι 😊
Από τη στιγμή που είναι πλαστικό δε το λες και οικολογικό ούτε έχει κάποια διαφορά από τα άλλα πολλαπλών χρήσεων, πχ της ποδηλασίας.
H μόνη εναλλακτική στα μεταλλικά είναι τα ξύλινα, αλλά α) είναι δύσκολα να τα βρεις και β) δε μπορείς να τα πλύνεις με σαπούνι.
 

Ματίνα στ

Νεοφερμένος

Η Ματίνα στ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Παιδιά εχω μια ερώτηση! είμαι πολυυυυ χαρουμενη που τοσαααα ατομα φροντίζουν και νοιάζονται για το σπιτι μας, το περιβάλλον<3🥺 Εχω αρχίσει και εγω φετος και δεν ειμαι τόσο σιγουρη με την ανακύκλωση, βαζω σε μια μεγάλη σακούλα πλαστικό, γυάλινο (οχι ραγισμένα), χαρτί Α4 ή διαφορα τενεκεδάκια (ξεπλυμένα απο αποφάγια). Και καπάκια αλλου φυσικα! Κανω κατι λαθος; Και επισης για να μπει κατι στον μπλε κάδο, πρεπει να εχει αυτο το σημάδι: ♻️? Πραγματα που μπαίνουν σιγουρα στον μπλε πχ(:μπουκάλια πλαστικά), δεν εχουν αυτο το σηματάκι :(
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Από τη στιγμή που είναι πλαστικό δε το λες και οικολογικό ούτε έχει κάποια διαφορά από τα άλλα πολλαπλών χρήσεων, πχ της ποδηλασίας.
H μόνη εναλλακτική στα μεταλλικά είναι τα ξύλινα, αλλά α) είναι δύσκολα να τα βρεις και β) δε μπορείς να τα πλύνεις με σαπούνι.
υπαρχουν γυάλινα με καπάκια μπαμπού 😍
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Παιδιά εχω μια ερώτηση! είμαι πολυυυυ χαρουμενη που τοσαααα ατομα φροντίζουν και νοιάζονται για το σπιτι μας, το περιβάλλον<3🥺 Εχω αρχίσει και εγω φετος και δεν ειμαι τόσο σιγουρη με την ανακύκλωση, βαζω σε μια μεγάλη σακούλα πλαστικό, γυάλινο (οχι ραγισμένα), χαρτί Α4 ή διαφορα τενεκεδάκια (ξεπλυμένα απο αποφάγια). Και καπάκια αλλου φυσικα! Κανω κατι λαθος; Και επισης για να μπει κατι στον μπλε κάδο, πρεπει να εχει αυτο το σημάδι: ♻️? Πραγματα που μπαίνουν σιγουρα στον μπλε πχ(:μπουκάλια πλαστικά), δεν εχουν αυτο το σηματάκι :(
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


υπαρχουν γυάλινα με καπάκια μπαμπού 😍
Τα γυάλινα σπάνε, κάτι που προφανώς είναι κακό για ένα προιόν που χρησιμοποιείται και σε άσκηση (τρέξιμο/ποδηλασία). Ενώ το γυαλί είναι φιλικό στο περιβάλλον, είναι και πολύ βαρύ. Αυτό είναι πρόβλημα στη μεταφορά του (αύξηση ρίπων), ειδικά αν υπολογίσουμε τον χρόνο ζωής τους (σπάσιμο).
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,653 μηνύματα.
Παιδιά εχω μια ερώτηση! είμαι πολυυυυ χαρουμενη που τοσαααα ατομα φροντίζουν και νοιάζονται για το σπιτι μας, το περιβάλλον<3🥺 Εχω αρχίσει και εγω φετος και δεν ειμαι τόσο σιγουρη με την ανακύκλωση, βαζω σε μια μεγάλη σακούλα πλαστικό, γυάλινο (οχι ραγισμένα), χαρτί Α4 ή διαφορα τενεκεδάκια (ξεπλυμένα απο αποφάγια). Και καπάκια αλλου φυσικα! Κανω κατι λαθος; Και επισης για να μπει κατι στον μπλε κάδο, πρεπει να εχει αυτο το σημάδι: ♻️? Πραγματα που μπαίνουν σιγουρα στον μπλε πχ(:μπουκάλια πλαστικά), δεν εχουν αυτο το σηματάκι :(
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


υπαρχουν γυάλινα με καπάκια μπαμπού 😍
Η ανακύκλωση βασικά είναι λίγο δύσκολη. Τα σπασμένα/ ραγισμενα γυαλία ΔΕΝ ανακυκλώνονται, ουτε καν τα χαρτια αν ειναι σκισμενα σε πολυ μικρα κομματακια. Επίσης, τα πλαστικά καλαμάκια, οι βιοδιασπώμενες σακούλες, το μαύρο πλαστικό και τα πλαστικά μαχαιροπίρουνα δεν ανακυκλώνονται. Και για να απαντησω στο ερωτημα σου, ναι, οταν ένα υλικο έχει αυτό το σύμβολο, σημαινει οτι μπορεί να ανακυκλωθεί. Αλλά υπάρχουν αρκετα παρομοια συμβολα τα οποια έχουν διαφορετικη σημασια και καλο ειναι να τα ξέρουμε.
PS οτιδηποτε ανακυκλώνεις ΠΡΕΠΕΙ να ειναι καθαρο!
 

Ματίνα στ

Νεοφερμένος

Η Ματίνα στ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Η ανακύκλωση βασικά είναι λίγο δύσκολη. Τα σπασμένα/ ραγισμενα γυαλία ΔΕΝ ανακυκλώνονται, ουτε καν τα χαρτια αν ειναι σκισμενα σε πολυ μικρα κομματακια. Επίσης, τα πλαστικά καλαμάκια, οι βιοδιασπώμενες σακούλες, το μαύρο πλαστικό και τα πλαστικά μαχαιροπίρουνα δεν ανακυκλώνονται. Και για να απαντησω στο ερωτημα σου, ναι, οταν ένα υλικο έχει αυτό το σύμβολο, σημαινει οτι μπορεί να ανακυκλωθεί. Αλλά υπάρχουν αρκετα παρομοια συμβολα τα οποια έχουν διαφορετικη σημασια και καλο ειναι να τα ξέρουμε.
PS οτιδηποτε ανακυκλώνεις ΠΡΕΠΕΙ να ειναι καθαρο!
Τέλεια ευτυχώς τηρώ όλα τα μέτρα που μου ανέφερες μέχρι τωρα, ευχαριστώ για τις συμβουλές σου.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top