[Windows 10] Χάθηκαν ολα!

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Μια που τα windows 11 έγιναν και επίσημα release ήθελα να τα δοκιμάσω, μαζί είπα
να εγκαταστήσω και τα win10 που ως τώρα δεν τα είχα χρησιμοποιήσει ποτέ σαν βασικό μου
λειτουργικό εκτός εργασίας.

Έβαλα λοιπόν τα win10 (με άδεια χρήσης), ολα καλά λοιπόν μπήκαν αλλού και τα 11,
έγραψα και την γνώμη μου για τα 11 εδώ:

https://www.e-steki.gr/threads/windows-11.186756/page-2#post-4666651

Χθές μου βγάζουν μήνυμα τα win10 για νέο update, κάνω το update πριν λίγο και..;;
οτι αρχεία είχα στην επιφάνεια εργασίας! ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ!

μου άφησε μόνο οτι εφαρμογές είχα εγκαταστήσει,βγάζoντας και ενα ωραίο μήνυμα στην
οθόνη οτι "για να επαναφέρω την επιφάνεια εργασίας μου πρέπει να κάνω login, με το e-mail
τους κωδικούς, κλπ που έδωσα κατά την εγκατάσταση
"

μα εγώ πότε δεν έκανα λογαριασμό σύνδεσης κατά την εγκατάσταση!!! (έχεις αυτή
την επιλογή κατά την εγκατάσταση) άρα πως / που να κάνω login;;


Τα αρχεία δεν ήταν κάτι σημαντικό, βρήκα τρόπο να τα ανακτήσω απο την χαμένη
επιφάνεια εργασίας.. όμως μήπως πριν λίγο τα win10 λειτούργησαν σαν ransomware?
εξαφανίζοντας με το έτσι θέλω τα αρχεία μου και ζητώντας να κάνω συγκεκριμένες
ενέργειες (που δεν μπορώ όπως είπα) προκειμένου να τα επαναφέρω;;

μου εξαφάνισε απο το taskbar και το "Weather widget" που ήταν χρήσιμο αυτές
τις μέρες, όπως και το "News and Interests" menu που ενεργοποιεί/ απενεργοποιεί
και το Weather.


Αυτά τα windows θέλουμε και εμπιστευόμαστε;; που με ένα update άγνωστο γιατί
πάνε ολα? τι και αν κάποιος είχε ξεχάσει πολύ σημαντικά έγγραφα στο desktop και δεν
είχε ιδέα απο υπολογιστές; θα έπρεπε τώρα να παει σε service με την αγωνία αν θα του
κάνουν ανάκτηση στα δεδομένα του;;
 
Τελευταία επεξεργασία:

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Εντωμεταξύ, η Microsoft πριν κάνεις αναβάθμιση, επιδιόρθωση ή ότι άλλο το λειτουργικό, σου βγάζει ενημερωτικό να κρατήσεις backup τα αρχεία σου, γιατί δεν εγγυάται ότι δεν θα χαθούν...
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Εντωμεταξύ, η Microsoft πριν κάνεις αναβάθμιση, επιδιόρθωση ή ότι άλλο το λειτουργικό, σου βγάζει ενημερωτικό να κρατήσεις backup τα αρχεία σου, γιατί δεν εγγυάται ότι δεν θα χαθούν...

Εγω ως πέρισι στα win7 είχα την "Άρτα και τα Γιάννενα" πάνω στο desktop, βέβαια είχα και backup
(τι σκατά κομπιουτεράς εχω σπουδάσει αν αγνοούσα και το backup?) ΟΜΩΣ! αν έκανες ενα αστείο
να μου κλειδώσεις το desktop και δεν υπήρχε άλλος τρόπος να μπώ, πχ λόγω κρυπτογράφισης
όπως το προωθούν τώρα με το bitlocker, θα είχα χάσει πολλά! σημαντικά πράγματα.

δεν με ενδιαφέρει αν τα Windoz / winblows και η Μ$ εχει καλύψει τον ποπό της (που προφανώς εχει..)
όμως εδώ μιλάμε για αξιοπιστιστία λειτουργικού που δεν υπάρχει στο βαθμό που υπήρχε στα 7.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,492 μηνύματα.
"Είστε κορόιδα εσείς που πάτε και παίρνετε Apple, σας κλέβουν" :P
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
"Είστε κορόιδα εσείς που πάτε και παίρνετε Apple, σας κλέβουν" :P

Γιατί η Apple πάει καλά; δεν είναι άρρωστη στην λογική;

έβγαλαν την υποδοχή ακουστικών απο τα κινητά, έβγαλαν το FM ραδιόφωνο, τσακώνεται με την ΕΕ γιατί δεν θέλουν ενα ενιαίο τρόπο σύνδεσης όπως το USB type C, έβγαλαν το φορτιστή απο τα νέα προϊόντα τους με την λογική να βοηθήσουν το περιβάλλον οταν έτσι ΔΕΝ βοηθανε το περιβάλλον που γεμίζει e-waste, αλλα την τσέπη τους που ειναι ίση με το ΑΕΠ της Ελλάδας.

τι θα κατσω λοιπόν να κοιταξω οτι έβγαλαν 2-3 καλους mobile και Desktop επεξεργαστές, και οτι έχουν καταφέρει πιο πολλά με το δικο τους ecosystem του mac OS αποτι η M$?

αφου κατα τα άλλα χάνουν λάδια..
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Βάλε Linux να ξεμπερδεύεις....
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Εγώ έφαγα άλλη κουτουλιά - bug από τα Windows 10.
Υποτίθεται είχα έναν φάκελο με pdf δικαιολογητικά στην επιφάνεια εργασίας, ο οποίος όταν τον αναζήτησα (ήμουν σίγουρος ότι υπήρχε! ), δεν τον έβρισκα. Έχω και 4k 43'' monitor βέβαια θα μου πείτε. Κοίταξα όλη την έκταση, πουθενά.
Έτσι λέω, ας τον ξανά φτιάξω κι ας μαζέψω πάλι τα pdf από τις υπηρεσίες. Φτιάχνω το φάκελο, του δίνω ακριβώς το ίδιο όνομα, πατάω enter και τα Windows 10 πετάξανε ένα Χ σφάλμα, που δεν θυμάμαι τι έλεγε. Το αποτέλεσμα; ΟΛΑ μου τα αρχεία, οι συντομεύσεις και οι φάκελοι της επιφάνειας μετονομάστηκαν ( ! ) σε όνομα φακέλου (1)..(2)... (33) αυτόματα. :crazy_pilot:Μου πήρε πόση ώρα να αποκαταστήσω τη ζημιά.
Προφανώς έγινε κάποιο conflict με τον φάκελο που υπήρχε στο σύστημα αρχείων και δεν φαινόταν ή κάτι τέτοιο και τρελάθηκαν τα Win.
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Βάλε Linux να ξεμπερδεύεις....

εσύ έχεις linux;

πέσμου μια διανομή που θα μπορούσε να με υποστηρίξει σε οτι και να θέλω; ubuntu;
ή να βάλω kali linux να παριστάνω και τον hacker; :happy:

οι συντομεύσεις και οι φάκελοι της επιφάνειας μετονομάστηκαν ( ! ) σε όνομα φακέλου (1)..(2)... (33) αυτόματα. :crazy_pilot:Μου πήρε πόση ώρα να αποκαταστήσω τη ζημιά.
Προφανώς έγινε κάποιο conflict με τον φάκελο που υπήρχε στο σύστημα αρχείων και δεν φαινόταν ή κάτι τέτοιο και τρελάθηκαν τα Win.

το έχεις κάνει αναζήτηση αν είναι γνωστό πρόβλημα;; νομίζω είναι απαράδεκτο ενα λειτουργικό
που πλέον θεωρείται ώριμο να εχει ακραία προβλήματα.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
το έχεις κάνει αναζήτηση αν είναι γνωστό πρόβλημα;; νομίζω είναι απαράδεκτο ενα λειτουργικό
που πλέον θεωρείται ώριμο να εχει ακραία προβλήματα.
Όχι δεν το αναζήτησα, αν και το σκέφτηκα κι εγώ να το αναζητήσω.
Και δεν έχω καμία πρωϊμή έκδοση, κανονικά updates δέχομαι. Μπορεί να ήταν σφάλμα σε σχέση με τον SSD, τον οποίο έχω τσεκάρει κι έχει 99% υγεία (το -1% από τις πολλές εγγραφές).
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
τσακώνεται με την ΕΕ γιατί δεν θέλουν ενα ενιαίο τρόπο σύνδεσης όπως το USB type C
Φαντάσου να γινόταν κάτι τέτοιο πριν 10 χρόνια. Θα μέναμε με τη mini usb. Η ΕΕ αποφασίζει αρκετά πράγματα που δεν μπορούν να εφαρμοστούν στην πράξη. Ένα από αυτά είναι και αυτό.
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Φαντάσου να γινόταν κάτι τέτοιο πριν 10 χρόνια. Θα μέναμε με τη mini usb. Η ΕΕ αποφασίζει αρκετά πράγματα που δεν μπορούν να εφαρμοστούν στην πράξη. Ένα από αυτά είναι και αυτό.

νομίζω.. πρότυπα που βρίσκουν καθολική εφαρμογή και δεν μπορείς να φανταστείς κάτι άλλο μέχρι η
πρόοδος να παρουσιάσει κάτι νέο υπάρχουν πολλά!! και ο τρόπος για την μετάβαση βρίσκεται..

με το USB type C τι εχει να χωρίσει η Apple? είναι μήπως μη πρακτικό? ή κατώτερο του lightning?
κατά την γνώμη μου ή το ένα είναι ή το άλλο, ανάλογα τι ζητάς επίσης τέτοιου είδους
πρότυπα δεν αλλάζουν κάθε λίγο.

Μια που λέμε για τη Apple.. να συμπληρώσω στο πιο πάνω πόστ και την ιδιοτροπία της
να αποθαρρύνει το Service απο τρίτους; ελευθερία επιλογής καμία.

και πολλα αλλα ιδιόρυθμα γύρω απο το Service και την υποστήριξη των προιόντων της.

Βάζω αυτό το βίντεο σαν παράδειγμα για κάτι που δεν μπορώ να πώ καλύτερα απ'οτι
ο Linus που είναι αρκετά σεβαστός αυτός και το κανάλι του απο την Tech κοινότητα
ακόμα και απο μεγαλο εταιρείες που στηρίζουν τα βίντεο του.

 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
νομίζω.. πρότυπα που βρίσκουν καθολική εφαρμογή και δεν μπορείς να φανταστείς κάτι άλλο μέχρι η
πρόοδος να παρουσιάσει κάτι νέο υπάρχουν πολλά!! και ο τρόπος για την μετάβαση βρίσκεται..

με το USB type C τι εχει να χωρίσει η Apple? είναι μήπως μη πρακτικό? ή κατώτερο του lightning?
κατά την γνώμη μου ή το ένα είναι ή το άλλο, ανάλογα τι ζητάς επίσης τέτοιου είδους
πρότυπα δεν αλλάζουν κάθε λίγο.
Το lighting είναι πιο waterproof και μπαίνει/βγαίνει από τη συσκευή πιο smooth. To βύσμα του usb-c μπορεί να βελτιωθεί και θα βελτιωθεί αν οι κρατικές αποφάσεις δεν σταματήσουν την εξέλιξη.
Μια που λέμε για τη Apple.. να συμπληρώσω στο πιο πάνω πόστ και την ιδιοτροπία της
να αποθαρρύνει το Service απο τρίτους; ελευθερία επιλογής καμία.

και πολλα αλλα ιδιόρυθμα γύρω απο το Service και την υποστήριξη των προιόντων της.
Σε αυτό έχεις δίκαιο. Πρέπει να δίνουν επίσημα ανταλλακτικά σε τρίτους ακόμα και αν βγάζει μυνηματάκι μετά ότι δεν μπορεί να επιβεβαιωθεί η γνησιότητά τους. Επίσης από την στιγμή που είναι μονόδρομος το εξουσιοδοτημένο service πρέπει να υπάρχει σε κάθε πόλη αλλιώς οι κάτοχοι iPhone πέφτουν θύματα κινέζικων ανταλλακτικών.
Βάζω αυτό το βίντεο σαν παράδειγμα για κάτι που δεν μπορώ να πώ καλύτερα απ'οτι
ο Linus που είναι αρκετά σεβαστός αυτός και το κανάλι του απο την Tech κοινότητα
ακόμα και απο μεγαλο εταιρείες που στηρίζουν τα βίντεο του.

Σπάσε την οθόνη, την logic board και το supply σε laptop οποιουδήποτε κατασκευαστή και πάρτο τους στο επίσημο service τους να το φτιάξουν.
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
ας αφήσουμε την Apple.. μόλις διαπίστωσα οτι δεν ανοίγει και το calculator μετα το
update :P δηλαδή τι να πώ.. απλά έλεος!

δεν θα κάτσω να βρώ λύση, αν έχει κάποιος έτοιμη μου λεει, σε αυτον τον υπολογιστή
μια νεα εγκατάσταση θα μου πάρει λιγότερο χρόνο απο το να βρώ τι τρέχει με το
calculator και γιατι χάθηκε το weather widget.

τα ελάχιστα αρχεία που είχα ξεχασμένα στο desktop τα ανέκτησα.. νομίζω troll
λειτουργικό είναι, γιατι και το theme 2 φορές το εχω αλλάξει απο το πρωί.
 

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
εσύ έχεις linux;

πέσμου μια διανομή που θα μπορούσε να με υποστηρίξει σε οτι και να θέλω; ubuntu;
ή να βάλω kali linux να παριστάνω και τον hacker; :happy:

Daily driving linux here. Δες εξαρτάται τι εννοείς με το ό,τι και να θέλεις. Γενικότερα τα linux distros είναι λίγο πιο specialized.

Με βάση το σχόλιο σου ας πούμε, δύο προτάσεις μου έρχονται στο μυαλό:
  1. Linux Mint / Pop!_OS: Ubuntu-based, οπότε έχουν πολύ καλό support για τα περισσότερα πράγματα που μπορεί να θέλει να ασχοληθεί κάποιος και είναι αρκετά stable. Είναι και τα δύο σχετικά well-rounded και user-friendly, θα πρότεινα λίγο περισσότερο το δεύτερο αν έχεις nVidia GPU γιατί έχετε με προ-εγκατεστημένο driver και παίζει μαζί του λίγο καλύτερα λόγω το πιο gaming orientation.
  2. (Για μερακλήδες:) Arch, (για λιγότερο μερακλήδες:) Manjaro: Παρόλο που εδώ το user-friendliness μειώνεται, ειδικά για το Arch θέλει πολύ φασαρία να κάνεις το cli-only install, το βασικό πλεονέκτημα είναι το community, ειδικότερα το AUR(Arch User Repository), όπου αν σε απογοητεύσει κάτι που δεν υποστηρίζεται από το OS, κατά πάσα πιθανότητα θα βρεις κάποιον που έχει ήδη σετάρει την υποστήριξη. Αλλά εδώ θέλει περισσότερη προσωπική ενασχόληση και προσοχή, γιατί έχεις να κάνεις με rolling release. To Manjaro είναι προσωπικά το αγαπημένο μου, αν και αναγκάστηκα να το βγάλω γιατί δεν έπαιζε καλά με τον nVidia driver σε λαπτοπ που χρησιμοποιούσε και iGPU και dGPU(το οποίο τώρα δουλεύει αλλά βαριέμαι αφόρητα να αλλάζω λειτουργικό).
Και btw, όχι δεν είναι για όλους το linux, γιατί όσο κι αν έχει κάνει βήματα προόδου τα τελευταία χρόνια, συνεχίζει να θέλει προσωπική ενασχόληση που και που για να δουλεύει σωστά. Βέβαια αν συνεχίσουν έτσι τα windows και με κάθε update θέλεις 2 μέρες να συνεφέρεις το λειτουργικό, μάλλον καλύτερα linux(Side note: καλό το MacOS, και συνήθως πιο stable, αλλά πολλά τα κερατιάτικα).

Το lighting είναι πιο waterproof και μπαίνει/βγαίνει από τη συσκευή πιο smooth. To βύσμα του usb-c μπορεί να βελτιωθεί και θα βελτιωθεί αν οι κρατικές αποφάσεις δεν σταματήσουν την εξέλιξη.

Αν είναι το lightning τόσο πιο καλό, γιατί ακόμη και η Apple το χρησιμοποιεί ΜΟΝΟ στο iPhone? Γιατί πλέον ακόμη και τα iPad έχουν USB-C. To USB-C βελτιώνει όλα τα προβλήματα των προηγούμενων connectors και έχει καλύτερο support για power/data delivery. Αν γίνει υποχρεωτικό και χρειάζεται βελτίωση τότε θα έχουμε βελτίωση από το USB-IF και μετά θα γίνει εκείνο υποχρεωτικό για νέες συσκευές, κανένα πρόβλημα.

Σπάσε την οθόνη, την logic board και το supply σε laptop οποιουδήποτε κατασκευαστή και πάρτο τους στο επίσημο service τους να το φτιάξουν.

Θα στο φτιάξουν, εκτός κι αν τους πεις να στο βάλουν στην εγγύηση. Μπορεί να σου πουν ότι δε σε συμφέρει να το φτιάξουν, αλλά αν επιμείνεις θα το κάνουν.

Να τους πληρώσει τους είπε ο άνθρωπος, όχι να του το κάνουν δώρο. Πολλώ δε μάλλον, όταν μιλάμε για το iMac Pro, το οποίο έχει τα περισσότερα key components(cpu, ram, ssds) socketed.


ας αφήσουμε την Apple.. μόλις διαπίστωσα οτι δεν ανοίγει και το calculator μετα το
update :P δηλαδή τι να πώ.. απλά έλεος!

δεν θα κάτσω να βρώ λύση, αν έχει κάποιος έτοιμη μου λεει, σε αυτον τον υπολογιστή
μια νεα εγκατάσταση θα μου πάρει λιγότερο χρόνο απο το να βρώ τι τρέχει με το
calculator και γιατι χάθηκε το weather widget.

τα ελάχιστα αρχεία που είχα ξεχασμένα στο desktop τα ανέκτησα.. νομίζω troll
λειτουργικό είναι, γιατι και το theme 2 φορές το εχω αλλάξει απο το πρωί.

Δες, αυτό μοιάζει σαν να έφαγε πίκρα κατά την διάρκεια του υpdate και να τα έχει κάνει μαντάρα.

Με την ειλικρινά περιορισμένη μου εμπειρία από Win10 τα τελευταία χρόνια, θα έκανα τα εξής, εφόσον δεν είναι mission critical συσκευή όπως είπες:

  1. Revert the update. Γύρνα στο προηγούμενο build και δες τι γίνεται. Αν και δύσκολα να δουλέψει, δεν χάνεις και κάτι.
  2. Πας στο site της Microsoft και κατεβάζεις το τελευταίο διαθέσιμο iso και το κάνεις bootable. Ανοίγεις την επιδιόρθωση κατά το boot, και το βάζεις να την κάνει.
  3. Αν δεν δουλέψει, έχεις ένα έτοιμο bootable, clean install time.
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Με βάση το σχόλιο σου ας πούμε, δύο προτάσεις μου έρχονται στο μυαλό:

θα τα δώ.. :happy: γενικότερα δεν κάθομαι να ασχολούμαι και να κατεβάζω οτι διανομή υπάρχει,

αλλά αυτά που λές θα τα δώ..

Δες, αυτό μοιάζει σαν να έφαγε πίκρα κατά την διάρκεια του υpdate και να τα έχει κάνει μαντάρα.

Με την ειλικρινά περιορισμένη μου εμπειρία από Win10 τα τελευταία χρόνια, θα έκανα τα εξής, εφόσον δεν είναι mission critical συσκευή όπως είπες:

  1. Revert the update. Γύρνα στο προηγούμενο build και δες τι γίνεται. Αν και δύσκολα να δουλέψει, δεν χάνεις και κάτι.
  2. Πας στο site της Microsoft και κατεβάζεις το τελευταίο διαθέσιμο iso και το κάνεις bootable. Ανοίγεις την επιδιόρθωση κατά το boot, και το βάζεις να την κάνει.
  3. Αν δεν δουλέψει, έχεις ένα έτοιμο bootable, clean install time.

Μα αυτό έγινε.. και μάλιστα χαίρομαι που σκεφτόμαστε το ίδιο (η μάλλον ήταν επόμενο να σκεφτούμε το ίδιο,
δυστυχώς restore point δεν υπήρχε πριν το πρωινό update λες και ήταν φρέσκια εγκατάσταση!!!)

όμως αν και χθες το βράδυ είπα οτι δεν θα ασχοληθώ άλλο βρήκα άλλο τρόπο μέσα απο τα windows
να γυρίσω σε προηγούμενη έκδοση των windows (να υποθέσω οτι το πρωινό ήταν μεγάλο και σοβαρό
update?? δεν ξέρω..)

το αποτέλεσμα? στην photo.. Stop code: NTFS FILE SYSTEM. bye bye WindoZZzzzz 10.

τώρα όντως και να θέλω δεν θα κάτσω να ασχοληθώ, δεν υπάρχει κάτι σημαντικό που να απαιτεί
να δοθεί λύση χωρίς νεα εγκατάσταση.
 

Συνημμένα

  • win.png
    win.png
    3.3 MB · Εμφανίσεις: 95

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Αν είναι το lightning τόσο πιο καλό, γιατί ακόμη και η Apple το χρησιμοποιεί ΜΟΝΟ στο iPhone? Γιατί πλέον ακόμη και τα iPad έχουν USB-C. To USB-C βελτιώνει όλα τα προβλήματα των προηγούμενων connectors και έχει καλύτερο support για power/data delivery. Αν γίνει υποχρεωτικό και χρειάζεται βελτίωση τότε θα έχουμε βελτίωση από το USB-IF και μετά θα γίνει εκείνο υποχρεωτικό για νέες συσκευές, κανένα πρόβλημα.
Δεν είπα ότι είναι καλύτερο το lighting απλώς έχει κάποια θετικά. Πιο smooth εμπειρία να το κουμπώνεις, είναι πιο waterproof και έχει λιγότερα connectors. Η apple έχει στηρίξει το βύσμα καθώς την έβαλε και στην θύρα της "thunderbolt" που έχει σε πολλά apple devices.
Θα στο φτιάξουν, εκτός κι αν τους πεις να στο βάλουν στην εγγύηση. Μπορεί να σου πουν ότι δε σε συμφέρει να το φτιάξουν, αλλά αν επιμείνεις θα το κάνουν.

Να τους πληρώσει τους είπε ο άνθρωπος, όχι να του το κάνουν δώρο. Πολλώ δε μάλλον, όταν μιλάμε για το iMac Pro, το οποίο έχει τα περισσότερα key components(cpu, ram, ssds) socketed.
Στο acer που του χάλασε του fockou και του είπαν ότι είναι μη επισκευάσιμο.
Apple will not be responsible for any damage to the product that occurs during the repair process that is a result of any unauthorized modifications or repairs or replacements not performed by Apple or an AASP.
To άνοιξε ο Linus το Mac Pro; Ναι.
To διέλυσε στη προσπάθεια του αυτή;
Ναι. Παραβίασε τους όρους χρήσης;
Ναι. Η Apple είχε κάθε δικαίωμα ακόμα και ηθική να αρνηθεί την επισκευή για οποιοδήποτε λόγο.

Στη δεύτερη παράγραφο έχεις δίκαιο αλλά είναι κάτι που πλέον κάνει όλοι εκτός από τα thinkpad νομίζω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
To άνοιξε ο Linus το Mac Pro; Ναι.
To διέλυσε στη προσπάθεια του αυτή;
Ναι. Παραβίασε τους όρους χρήσης;
Ναι. Η Apple είχε κάθε δικαίωμα ακόμα και ηθική να αρνηθεί την επισκευή για οποιοδήποτε λόγο.

Στη δεύτερη παράγραφο έχεις δίκαιο αλλά είναι κάτι που πλέον κάνει όλοι εκτός από τα thinkpad νομίζω.

Μα θα πλήρωνε ο άνθρωπος, δεν είπε να του το φτιάξουν τζάμπα...

και γι'αυτο λέω και παραπάνω:

πολλά άλλα ιδιόρρυθμα γύρω απο το Service και την υποστήριξη των προϊόντων της.

εχει τρέξει νομικά μικρά Service...

https://repair.eu/news/apple-crushes-one-man-repair-shop/

είχε κλειδώσει με firmware την αντικατάσταση πχ οθόνης με ανταλλακτικά που ναι μέν μπορεί να μην είναι
γνήσια όμως μπορεί να είναι ίδια ποιότητα!! (μετά το πήρε πίσω το μέτρο νομίζω..)

Φαντάζεσαι για παράδειγμα οι αυτοκινητοβιομηχανίες (ως τώρα..) να λειτουργούσαν σε όλα ακριβώς σαν
την Apple; δεν είναι αυταρχικός ο τρόπος της;;:)
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Μα θα πλήρωνε ο άνθρωπος, δεν είπε να του το φτιάξουν τζάμπα...

και γι'αυτο λέω και παραπάνω:
Το αν πλήρωνε η όχι είναι άσχετο. Έχουν κάθε δικαίωμα να αρνηθούν την επισκευή. Του κάνανε πρόταση να του δώσουν άλλο ανακατασκευασμένο σε μικρότερη τιμή αλλά αρνήθηκε.

Λες και ο φίλος του ο lewis του το έφτιαξε. Ανταλλακτικά του έβαλε που αρχικά δεν ήταν διαθέσιμα γι αυτό και το ανακασκευασμένο που του προτείνανε ήταν μονόδρομος.

"Το να κράζεις επειδή δεν είναι modular το Mac Pro και το κάθε Mac Pro το δέχομαι αλλά όχι ότι εχει κακό service η Apple".

Υπάρχει άλλη εταιρεία που υποστηρίζει τις συσκευές της μετά το πέρας της εγγύησης για γνωστά κατασεκυαστικά λάθη;
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Daily driving linux here. Δες εξαρτάται τι εννοείς με το ό,τι και να θέλεις. Γενικότερα τα linux distros είναι λίγο πιο specialized.

Με βάση το σχόλιο σου ας πούμε, δύο προτάσεις μου έρχονται στο μυαλό:
  1. Linux Mint / Pop!_OS: Ubuntu-based, οπότε έχουν πολύ καλό support για τα περισσότερα πράγματα που μπορεί να θέλει να ασχοληθεί κάποιος και είναι αρκετά stable. Είναι και τα δύο σχετικά well-rounded και user-friendly, θα πρότεινα λίγο περισσότερο το δεύτερο αν έχεις nVidia GPU γιατί έχετε με προ-εγκατεστημένο driver και παίζει μαζί του λίγο καλύτερα λόγω το πιο gaming orientation.

όπως είπα και νωρίτερα θα το δοκιμάσω, κατέβασα λοιπόν το pop! OS, ήταν απελπιστικά αργό κατά
την φόρτωση του liveCD πολύ πιο αργό απο το Ubuntu 20.04LTS (με επιφύλαξη το λέω αυτό γιατί
ίσως φταίει και το δισκάκι, είναι λίγο ταλαιπωρημένο) όμως παλιότερες εκδόσεις του Ubuntu
φόρτωναν πιο γρήγορα απο το ίδιο δισκάκι
.

Μετά την εκκίνηση του liveCD που εκεί έδειχνε τι φορτώνει, με είχε για πολύ ώρα σε μαύρη οθόνη χωρίς
loading animation ή κάτι που να δείχνει τι κάνει και ολο αυτό μόνο για να φορτώσει το liveCD. Μετά με
πετάει σε ενα γραφικό περιβάλλον με ανάλυση νομίζω 1024χ768 και χωρίς να αναγνωρίζει τον τύπο
της οθόνης που ήταν εμφανές οτι δεν είχε φορτώσει ακόμα driver της nvidia (παρεπιμπτόντως το
Ubuntu πάντα με βγάζει σε σωστά ρυθμισμένο γραφικό περιβάλλον)

το έκανα εγκατάσταση και προσπάθησα να αλλάξω ανάλυση, δεν άλλαζε οπότε έκανα "sudo apt install system76-driver-nvidia" έκανε install τους drivers πάλι η ανάλυση δεν άλλαζε, το γραφικό περιβάλλον (desktop, taskbar) δεν μου φάνηκε και τόσο εντυπωσιακό σε σχέση με του ubuntu ή των win10/11 το theme και οι φωτογραφίες ήταν κακόγουστες ε σορρυ αλλά ήταν.. :P σχεδόν όλες οι εκδόσεις του ubuntu ακόμα και στην 20.04 τουλάχιστον τα wallpaper τα σπάνε.

βαρέθηκα λοιπόν και το άφησα. :cool2:

Το αν πλήρωνε η όχι είναι άσχετο. Έχουν κάθε δικαίωμα να αρνηθούν την επισκευή. Του κάνανε πρόταση να του δώσουν άλλο ανακατασκευασμένο σε μικρότερη τιμή αλλά αρνήθηκε.

Λες και ο φίλος του ο lewis του το έφτιαξε. Ανταλλακτικά του έβαλε που αρχικά δεν ήταν διαθέσιμα γι αυτό και το ανακασκευασμένο που του προτείνανε ήταν μονόδρομος.

μα γιατί να πάρει άλλο ανακατασκευασμένο αφού το δικό του μόνο οθόνη ήθελε...

δηλαδή αν έχεις ενα μηχάνημα που σου έχει κάτσει σε όλα του καλά είναι καινούργιο,
και θέλει μόνο μια μικρή αλλαγή σε ενα ανταλλακτικό, θα δεχόσουν το μπρίκι το
ανακατασκευασμένο που δεν ξέρεις τίποτα γι'αυτο και πόσο ταλαιπωρημένο μπορεί
να είναι;
 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
μα γιατί να πάρει άλλο ανακατασκευασμένο αφού το δικό του μόνο οθόνη ήθελε...

δηλαδή αν έχεις ενα μηχάνημα που σου έχει κάτσει σε όλα του καλά είναι καινούργιο,
και θέλει μόνο μια μικρή αλλαγή σε ενα ανταλλακτικό, θα δεχόσουν το μπρίκι το
ανακατασκευασμένο που δεν ξέρεις τίποτα γι'αυτο και πόσο ταλαιπωρημένο μπορεί
να είναι;
Σταμάτα να βλέπεις YouTuber που σε κοροϊδεύουν.

Το δικό του είχε σπασμένη οθόνη, χαλασμένο logic board και χαλασμένο supply. To ήξερε από την πρώτη στιγμή και στο αρχικό του video έλεγε "only one small problem"

Το ότι το ήξερε φαίνεται στο παρακάτω video που το φτιάχνει ο Rossmann
δηλαδή αν έχεις ενα μηχάνημα που σου έχει κάτσει σε όλα του καλά είναι καινούργιο,
και θέλει μόνο μια μικρή αλλαγή σε ενα ανταλλακτικό, θα δεχόσουν το μπρίκι το
ανακατασκευασμένο που δεν ξέρεις τίποτα γι'αυτο και πόσο ταλαιπωρημένο μπορεί
να είναι;
Εννοείται ανακασκευασμένο με τις προδιαγραφές της Apple.
https://www.apple.com/shop/refurbished/about
Νέο περίβλημα, νέες μπαταρίες και όλα ελλεγμένα ότι δουλεύουν σαν καινούριο (like new). Με του που γίνεται ανακασκευή ο σειριακός αριθμός αλλάζει και το προϊόν ενεργοποιείται από το χρήστη. Mην το συγκρίνεις με ανακτασκευασμένα ελληνικών μαγαζιών ή του amazon που πρακτικά είναι μεταχειρισμένα.

Το ότι η Apple του συμπεριφέρθηκε όπως σε όλους τους θνητούς είναι υπέρ της Apple. Aν ήταν καμία xiaomi θα του είχε δώσει και ενα Tesla δωρό για αποζημείωση...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top