Μυθομανία

C.M.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η C.M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 286 μηνύματα.

^Zoitsa^

Νεοφερμένος

Η ^Zoitsa^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Ναι υπάρχει αυτή η λέξη όπως και μια ταινία με παρόμοιο περιεχόμενο BIG FISH ..Αυτά τα άτομα σχηματίζουν μια διαστρεβλωμένη αντίληψη του εαυτού τους προκείμενου να προκαλέσουν τον θαυμασμό τον γύρο τους… Σε πιο βαριές περιπτώσεις το άτομο προσκολλάται πάνω στα λεγόμενα του και τα πιστεύει και το ίδιος χωρίς να έχουν συμβεί.. Αυτά τα άτομα είναι ευτυχισμένα ζώντας μια εικονική πραγματικότητα μιας ζωής η οποίας έχει προσαρμοστεί σε αυτούς….Σε αντίθεση με τους πραγματογνώμονες λογικούς που ζουν την ζοφερότητα τις κοινωνίας μας.. Όπως είπε ο Άγιος Δημήτριος ο κόσμος που ζούμε είναι μια γέφυρα την οποία πρέπει να περνάμε χωρίς να χτίζουμε εκεί την κατοικία μας.. Γιατί τότε η δυνατότητα του νου μας πρέπει να περιορίζετε στην πραγματικότητα…Η μυθομανία είναι ένα γεγονός άκακο για τον καθένα….αρκεί να μην φτάσει στο σημείο της ψυχασθένεια ψέματα όλοι λέμε αλλοι πολύ άλλοι λίγο

Μια μικρή διόρ8ωση...Στο Big Fish, ο πρωταγωνιστής, όντας ψαράς(παλιό χαρακτηριστικό των ψαρά θεωρούταν η μυθοπλασία), έλεγε ιστοριες , παραποιημένες στον γιό του για να εντυπωσιάσει! Το έκανε για τον συγκεκριμενο λόγο και φυσικά δεν τα πίστευε ο ίδιος(την παραποιημενη εκδοχη πάντα)! Που φυσικά στο τέλος αποκαλύπτεται οτι τα πρόσωπα στις ιστορίες του υπήρχαν! Γι'αυτο άλλο μυθοπλασία , αλλο μυθομανία! Βγήκα οφφ:P

Τέλος πάντων, έχω 2 γνωστές που λένε διάφορα πράγματα για την προσωπική τους ζωή, οικογενειακό περιβάλλον και ενδιαφεροντα που στην αρχή δεν έδινα ιδιαίτερη σημασία! Μετά όμως , άρχισε να μου την δίνει, γιατι έλεγαν πράγματα που δεν έστεκαν -αν συγκρινονταν μεταξύ τους! Στην άρχη δεν μου πέρασε καν απο το μυαλό η μυθομανία! Έπιασα την μια (τώρα μυθομανή, τοτε με δούλευε ψιλό γαζί) και συζητησα την κατάσταση της 3ης κοπελιάς , και συμφωνησε! Και ανακάλυψα αργότερα οτι κ η 3η κοπέλα , έλεγε το ίδιο γι'αυτην. Και γω τις άφησα να πιστεύουν οτι η μία κοροιδεύει την άλλη...Τι τρέλα κυκλοφορεί.....:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ποντικας

Νεοφερμένος

Ο Ποντικας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Προσφατα εγω και μερικοι φιλοι απο την παρεα μοιραστηκαμε ενα κοινο μυστικο. Ολοι μας ξερουμε, πλεον, οτι ενα παιδι της παρεας μας, 19 ετων ειναι μυθομανης. Προς το παρων δεν ξερουμε αμα ειναι απλα ψευτης, η αμα ειναι παθολογικος ψευτης και χρειαζεται ιατρικη βοηθεια, αλλα το μονο που ξερω στα σιγουρα ειναι πως πρεπει να αλλαξει επειγοντως.

Τα ψεμματα αυτα αφορουνε τον αριθμο των γυναικων με τις οποιες πηγαινει (και υποτιθεμενα παραταει την επομενη μερα, γι'αυτο δεν τις βλεπουμε ποτε) και το ποσο πολυ γερο ποτηρι ειναι.

Βεβαιως, οχι μονο δεν τα κανει αυτα που λεει οτι κανει, αλλα δεν προκειται να τα κανει ποτε, καθως εχει υοθετησει την λογικη του "ολες οι γυναικες ειναι π******". Μαλλον εχει πληγωθει ασχημα απο μια και εγινε ετσι.

Εχει γινει το αστειο του σχολειου. Ολοι ξερουν ποσο ψευτης ειναι, και μεχρι και η παρεα μου, εμαθα, τον κοροιδευε πισω απο την πλατη του. Σε 6 μηνες περιπου, θα ειναι στο πανεπιστημιο, οπου θα μπορει να κανει μια νεα αρχη. Αμα συνεχισει να συμπεριφερεται ετσι, θα ζησει μια μιζερη ζωη, η θα κανει κατι χειροτερο......... Προσφατα ειδαμε τις πληγες απο ενα "ατυχημα" που ειχε με ενα μεγαλο μαχαιρι....

Πρεπει να τον αλλαξουμε επειγοντως.
Πως το κανουμε αυτο χωρις να του διαλυσουμε την καρδια, χωρις να τον τρελανουμε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Κάτσε γιατί μπερδευτηκα λιγουλάκι. Τι σχέση έχει το ψέμα με το δηθεν ατύχημα όπως λες που του συνέβει.
Το αν είναι μυθομανής δεν θα αλλάξει εύκολα, αλλά οι περισσότεροι άνδρες αυτής της ηλικίας αραδιάζουν ένα σωρό ψέμματα για τις γυναίκες που πηγαίνουν (αν πηγαίνουν).
Το άλλο με το μαχαίρι όμως είναι ένα θέμα σοβαρό. Εξήγησέ μας τι ακριβώς εννοείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ποντικας

Νεοφερμένος

Ο Ποντικας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Λεει ψεματα για την ζωη του επειδη δεν του αρεσει η ζωη του, τουλαχιστον αυτη ειναι η κοινη αποψη στην παρεα μας. Εχει δειξει ηττοπαθεια σε ολη του την ζωη, δινει πανελληνιες δευτερη φορα επειδη τα παρατησε μετα απο ενα μαθημα, καθως νομιζε οτι εγραψε χαλια (πηρε 16, οπως ειδαμε στο τελος)
Αυτη η συνεχης ηττοπαθεια φοβαμαι θα τον οδηγησει σε ακραιες πραξεις. Ηδη ειναι μελος της Χρυσης Αυγης, μπορει να υπερβαλλω, αλλα ανησυχω απιστευτα μηπως βαλει ενα τελος στη ζωη του. Παντα ηταν μονος.
Και δεν νομιζω οτι ειναι φυσιολογικη συμπεριφορα, στα 14-15 ισως αλλα πλεον ειναι αντρας. Εξαλλου, εμαθα εχει αυτην την συμπεριφορα χροννια τωρα, ακομη και πριν τον γνωρισω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Υπάρχουν πολλά άτομα που επειδή δεν τα χουν βρεί με τον εαυτό τους προσπαθούν μέσα απο τα ψέμματα να χτίσουν τη ζωή που θα ήθελαν. Δυστυχώς καλέ μου αυτό δεν υφίσταται, η ανάγκη να ξεφύγουν τους οδηγεί εκεί και αν δεν είναι δυνατοί και δεν παλέψουν με τον εαυτό τους δεν μπορεί κανείς να τους αλλάξει.
Αν έχει αυτοκαταστροφικές τάσεις καλό θα ήταν να μιλήσετε σε κάποιον δικό του, να κάνετε τον ίδιο να αισθανεί καλύτερα με τον εαυτό του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ποντικας

Νεοφερμένος

Ο Ποντικας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Και εγω ο ιδιος ειχα τασεις διαφυγης σε μια φαση της ζωης μου αλλα μου περασε. Πρεπει να υπαρχει ενας τροπος να αλλαξει, δεν μπορω να φανταστω τι θα παθει στο Πανεπιστημιο, στο δικο μας παντως εχουμε και μεις την δικια μας παρτιδα ατομων που κοροιδευουμε ασυστολως. Δεν θα του αρεσει να ειναι σε αυτην την θεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Δεν ξερω γιατι...αλλα ενα ψεμα που ειχα πει σε μια φιλη μου διχως λογο και αφορμη οταν ημασταν μικρες ηταν οτι φορουσα ακουστικα βαρηκοιας. Ο,τι να ναι...και αυτη το πιστεψε...Δλδ την προηγουμενη μερα που παιζαμε ακουγα και την επομενη ξαφνικα κουφαθηκα. Καλα ημουν κι εγω ο,τι να ναι αλλα και αυτη πολυ μυαλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αφροξιλανθη

Νεοφερμένος

Η αφροξιλανθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
παιδια εχω κ εγω μια φιλη η οποια μου αποκαλυψε οτι εχει ψευτικο προφιλ στο φβ κ μιλαει με ενα παιδι που του εχει πει οτι ειναι μια τελειως διαφορετικη κοπελα απο αυτο που ειναι κ το κανει ετσι λεει για πλακα,γτ δεν θελει να αποκαλυψει πια ειναι πραγατικα γτ με αυτο τον τροπο μιλαει πιο χυμα κ λεει οτι θελει χωρισ να το σκεφτεται...στην πραγματικη της ζωη ειναι ομως μια χαρα..δεν λεει ψεματα κ γενικα δν κρυβεται..αυτο πωσ θα το χαρακτηριζατε???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Ανασφάλεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αφροξιλανθη

Νεοφερμένος

Η αφροξιλανθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
δηλαδη δεν ειναι παθολογικα μυθομανησ???γιατι με αυτα που διαβασα στα προηγουμενα μηνυματα τρομαξα λιγακι...δηλαδη ειναι φυσιολογικο καπωσ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Μόνο από αυτό πώς να το συμπεράνουμε; Για να φτιάχνει ψεύτικο προφίλ και να αισθάνεται τότε μόνο άνετα όταν μιλάει μαζί του, μάλλον δεν το κάνει για πλάκα αλλά επειδή για κάποιον λόγο φοβάται να το κάνει με το πραγματικό προφίλ (αν έχει).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αφροξιλανθη

Νεοφερμένος

Η αφροξιλανθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
ναι εχει.. αλλα το κανει λεει γτ εχει κ χρονια σχεση κ αυτο την κανει να νιωθει οτι αρεσει ακομα...ααα να σας πω οτι ψεματα εχει πει μονο στο ονομα κ στο που μενει κατα τα αλλα συμπεριφερεται κ μιλαει οπωσ ειναι πραγματικα..με εχει προβληματισει λιγακι αυτο..αλλα μου ειπε οτι πολλες κ πολλοι το κανουν αυτο απλα για να φλερταρουν..τι να πω δεν ξερω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

just smile!

Δραστήριο μέλος

Η just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μακροχώρι (Καστοριά). Έχει γράψει 442 μηνύματα.
εγω νομιζω πως το κανει επειδη κατι της εχει προκαλεσει αποστροφη για την πραγματικη της ζωη.Τα πιο απλα απο εναν αποτυχημενο γαμο,απογοητευση απτους γονεις ισως και πιο συνθετα οπως ενας βιασμος μια κακοποίηση.......σορι για τα κουλα απλα λογω νυκτας εξαπτεται η φαντασια μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Ένας συμμαθητης μου ήταν μυθομανής. Όλο μας έλεγε ψέματα, για τις 20αρες γκομενες που έριχνε (12 χρονών παιδι), για τα περιστατικά με το μηχανάκι του και πολλά άλλα. Τωρα πρέπει να του έχει περάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

just smile!

Δραστήριο μέλος

Η just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μακροχώρι (Καστοριά). Έχει γράψει 442 μηνύματα.
αντωνη αυτο δεν σημαινει πως ειναι μυθομανης.ειναι συνηθισμενο.οχι λογικο αλλα συνηθισμενο.θα πουνε οτι οδηγησαν μια νυχτα τη σουπερ μοτοσικλετα του θειου ,τα κοριτσια θα πουν οτι της κερασε ο ταδε ηθοποιος.............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Τα ψεματα,σε μικρη ηλικια ειναι κατι το φυσιολογικο.Λεγαμε ψεματα ως παιδια,για να εντυπωσιασουμε τους γονεις μας,τους φιλους μας,για να πουμε στους αλλους οτι καναμε το ''σωστο'',αυτο που ''επρεπε'',συμφωνα με αυτα που μας ειχαν διδαξει.Δεν ειναι λιγες οι φορες,που λεγονται ψεματα για κινησεις εντυπωσιασμου προς τους αλλους,και ετσι περναμε και στην αισθηση της επιβολης μας προς τους αλλους,αφου αρκετες φορες τα ψεματα σαγηνευουν το ακρωατηριο,και δημιουργουν εναν θαυμασμο προς τον ομιλητη.

Τα ψεματα εντυπωσιασμου επισης,μπορουν να χρησιμοποιηθουν και σε μεγαλυτερες ηλικιες,ως κατι φυσιολογικο,αλλα οχι με παθολογικο χαρακτηρα.Οι παθολογικα μυθομανεις,ειναι κυριολεκτικα σπανιοι.Ειναι ατομα,που δεν λενε ψεματα απλως για να βρουν την κοινωνικη τους ταυτοτητα,για να περασουν σε ενα επιπεδο που θα ηθελαν ηδη να ειναι,αλλα φτανουν σε ενα σημειο να πιστευουν και εκεινοι τα ψεματα τους,ως αποτελεσμα να δημιουργουν ενα χασμα αντιληψης,μεταξυ πραγματικου και ιδεατου.Αυτο φυσικα,αποτελει ενα σοβαρο προβλημα,διοτι υπαρχει διαστρεβλωμενη αντιληψη της πραγματικοτητας,και αρκετες φορες ακομη και του ιδιου τους του εαυτου.

Ειναι λοιπον πραγματικα σπανιο,να βρει καποιος εναν ''αυθεντικο'' μυθομανη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top