Μυθομανία

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
ερώτηση... πως συμπεριφέρεται κανείς σε κάποιον τέτοιο άνθρωπο? Μια παλιά φίλη [από το σχολείο] επέστρεψε πρόσφατα μόνιμα στην Ελλάδα και ψιλοαρχίσαμε να κάνουμε παρέα... Αν πιστέψουμε κατά γράμμα αυτά που λέει
1. Το Πανεπιστήμιο της έχασε την πτυχιακή της για το μεταπτυχιακό και της ζήτησαν να την ξαναγράψει
2. Ως γραμματέας σε μεσιτικό γραφείο "καθαρίζει" 2-2,5 χιλιάρικα (που να σκίσω τα πτυχία μου δλδ!) ήδη στους 2 μήνες που δουλεύει.
3. Εννοείται ότι της την έχουν πέσει όλοι οι άντρες του γραφείου που δουλεύει
4. της την έπεσε ο πρώην μιας φίλης μας (που αν πιστέψουμε την τρίτη φίλη με την οποία ήταν μαζί εκείνο το βράδυ μάλλον το αντίθετο έγινε)
5. Τα έχει φτιάξει με 2-3 τύπους που το δρόμο δεν χαιρετιούνται καν (είναι τσακωμένοι ντε!)

Δεν είναι άσχημη κοπέλα και Indeed KAΠΟΙΕΣ κατακτήσεις τις έχει.. Επίσης προφανώς βγάζει ΚΑΠΟΙΑ χρήματα από τη δουλειά της κοκ..

Αλλά ... πώς τον επαναφέρεις έναν τέτοιο άνθρωπο στην...πραγματική του πραγματικότητα? Δεν υπάρχει κάποιος (προφανής σε μένα) λόγος να λέει ψέμματα. Ούτε μπορεί κανείς να της πει "λες ψέμματα". Μπορεί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Αν είναι φίλος μπορεί και πρέπει κιόλας να της το πεί, είναι η προσωπική μου γνώμη. Επειτα είτε η ψεύτρα θα κόψει, είτε θα οφεληθεί απο την παρέμβαση συνεχίζοντας την φιλία σε πιο δημιουργική βάση.

Υπάρχει λοιπόν μόνο αυτό το ρισκο, να κοψει τελειως προσβεβλημένη (τάχα ή σωστά δεν ξέρω, εσυ ξερεις πόσο αποδεδειγμένα ψεύτρα ειναι). Απέναντι σ'αυτό το ρισκο, τιθεται η επιλογή: μια ψεύτρα ηλίθια που σε βάζει υπό με παραμύθια, ή μια φίλη; Γιατί τώρα φίλη δεν έχεις, εχεις μια ανταγωνίστρια και μάλιστα που σε υποτιμά με τα ψέματα της όπως και όλους τους άλλους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hmar

Νεοφερμένος

Ο Hmar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
παρόμοια συμπεριφορά είχε ένας φίλος μου στο παρελθόν (όχι βέβαια τόσο τραβηγμένη) ο οποίος ήταν ομοφυλόφιλος και δεν ήθελε να μας το πει
Το ενδεχόμενο λοιπόν αυτό το έχεις σκεφτεί?
Είναι πιθανό, λόγω του φόβου του να μην αποκαλυφθεί η πραγματική σεξουαλική του ταυτότητα να φτιάχνει ένα σωρό ιστορίες ζεν πρεμιέ και δον ζουάν μιας που απ την άλλη δεν ξέρει κι όλας πως είναι το να είσαι άντρας που κυνηγάει γυναίκες.


πάντως αν μας έλεγες και ηλικία, θα μας βοηθούσε περισσότερο να βγάλουμε συμπεράσματα
αυτό είναι κάτι που έχω σκεφτεί και εγώ γιατί έχω δει κάποια σημάδια αλλά η φωνή που ακούγεται στο τηλέφωνο μοιάζει γυναικεία...
Η ηλικία είναι κοντά στα 20...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hmar

Νεοφερμένος

Ο Hmar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Μάλλον πολλά κόμπλεξ από την παιδική και εφηβική του ηλικία, όπως είπε και ο Πέτρος. Τώρα σε αυτό που λες ότι σχολιάζει αρνητικά τη μάνα του και τον πατέρα του... Μήπως τον καταπίεζαν όταν ήταν μικρός or smth; Μήπως είχε άσχημα βιώματα από τους συμμαθητές του μικρός και γι' αυτό βρίζει όλο τον κόσμο τώρα; Προσπάθησε να επικοινωνήσεις με κάποιον δικό του άνθρωπο που να τον εμπιστεύεσαι κάπως και να τον βοηθήσετε, καλύτερα να μην τον αφήσετε στην τύχη του, γιατί κάποια στιγμή πολύ αργότερα θα καταλάβει το τι λαμακίες έκανε τόσον καιρό, αλλά θα είναι πολύ αργά τότε και θα έχει χάσει όλους τους δικούς του ανθρώπους.
οι γονείς του πρέπει να τον καταπιέζουν υπερβολικά στον οικονομικό τομέα..
έχει αρρώστια με τα χρήματα...

επίσης στο σχολείο,ναι μερικοί τον χτυπούσαν αλλά ΠΟΤΕ δεν ανταπέδωσε.Καθόταν και έτρωγε...

Τέλος,είναι αρκετά εμφανίσιμος.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι όλα αυτά τα λέει με έναν τρόπο που δε μπορείς να τον προσβάλλεις γιατί τον λυπάσαι..Δηλαδή,προσωπικά,δε θέλω να τον έκθέσω αποκαλύπτοντας τα ψέμματα του γιατί δε θέλω να τον δω να κοκκινίζει και να προσπαθεί να δικαιολογεί τα αδικαιολόγητα...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
ερώτηση... πως συμπεριφέρεται κανείς σε κάποιον τέτοιο άνθρωπο? Μια παλιά φίλη [από το σχολείο] επέστρεψε πρόσφατα μόνιμα στην Ελλάδα και ψιλοαρχίσαμε να κάνουμε παρέα... Αν πιστέψουμε κατά γράμμα αυτά που λέει
1. Το Πανεπιστήμιο της έχασε την πτυχιακή της για το μεταπτυχιακό και της ζήτησαν να την ξαναγράψει
2. Ως γραμματέας σε μεσιτικό γραφείο "καθαρίζει" 2-2,5 χιλιάρικα (που να σκίσω τα πτυχία μου δλδ!) ήδη στους 2 μήνες που δουλεύει.
3. Εννοείται ότι της την έχουν πέσει όλοι οι άντρες του γραφείου που δουλεύει
4. της την έπεσε ο πρώην μιας φίλης μας (που αν πιστέψουμε την τρίτη φίλη με την οποία ήταν μαζί εκείνο το βράδυ μάλλον το αντίθετο έγινε)
5. Τα έχει φτιάξει με 2-3 τύπους που το δρόμο δεν χαιρετιούνται καν (είναι τσακωμένοι ντε!)

Δεν είναι άσχημη κοπέλα και Indeed KAΠΟΙΕΣ κατακτήσεις τις έχει.. Επίσης προφανώς βγάζει ΚΑΠΟΙΑ χρήματα από τη δουλειά της κοκ..

Αλλά ... πώς τον επαναφέρεις έναν τέτοιο άνθρωπο στην...πραγματική του πραγματικότητα? Δεν υπάρχει κάποιος (προφανής σε μένα) λόγος να λέει ψέμματα. Ούτε μπορεί κανείς να της πει "λες ψέμματα". Μπορεί?

Για αρχη μαθε σε ποιο μεσιτικο δουλευει, ωστε να στειλω βιογραφικο!:D:whistle:

Ισως να μην μπορει κανεις σε εναν τετοιο τυπο ανθρωπου λογω τακτ να του πει "λες ψεμματα", αλλα σιγουρα χρειαζεται να του δειξει με αλλες εκφρασεις πιο λαιτ την αμφισβητηση του....
Με το να δεχετε κανεις παραλογισμους, ειναι σα να δινει στον αλλο, που εχει το προβλημα της μυθομανιας, το οκ για να συνεχιζει ακαθεκτος....
Εγω παντως στη θεση σου θα τον ξεμπροστιαζα..."μιση ντροπη δικη μου, μιση δικη του"...αλλωστε και μονο αυτα που λεει τον εκτιθεται..

Η μυθομανια ειναι μια διαταραχη προσωπικοτητας, πειθουν ακομα και τον εαυτο τους οτι αυτα που εξιστορουν ειναι αληθεια και τα ατομα αυτα χρηζουν θα ελεγα ακομα και ψυχοθεραπευτικης υποστηριξης, γιατι ειναι μια παθολογικη κατασταση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
οι γονείς του πρέπει να τον καταπιέζουν υπερβολικά στον οικονομικό τομέα..
έχει αρρώστια με τα χρήματα...

επίσης στο σχολείο,ναι μερικοί τον χτυπούσαν αλλά ΠΟΤΕ δεν ανταπέδωσε.Καθόταν και έτρωγε...

Τέλος,είναι αρκετά εμφανίσιμος.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι όλα αυτά τα λέει με έναν τρόπο που δε μπορείς να τον προσβάλλεις γιατί τον λυπάσαι..Δηλαδή,προσωπικά,δε θέλω να τον έκθέσω αποκαλύπτοντας τα ψέμματα του γιατί δε θέλω να τον δω να κοκκινίζει και να προσπαθεί να δικαιολογεί τα αδικαιολόγητα...:redface:
Πολύ passive ο τύπος με βάση την γενικότερη περιγραφή που κάνεις. Μην αποκλείεις αυτό που είπε η Κακή Επιρροή πέρι ομοφυλοφιλίας, αφού πολλά καταπιεσμένα και παθητικά άτομα την εκδηλώνουν. Το κυριότερο είναι να καταλάβει ότι υπάρχουν άτομα που τον εκτιμούν γι' αυτό που είναι και όχι γι' αυτό που θέλει να δείχνει. Επίσης, προσπάθησε να τον πείσεις να επισκευτεί κάποιον ειδικό για να ξεπεράσει τα άσχημα βιώματα του παρελθόντος.

@Neraida: Αν και συμφωνώ με όσα έγραψες στο post σου, μη ξεχνάς ότι αυτοί οι άνθρωποι δεν είναι normal και δεν πρόκειται να γίνουν φυσιολογικοί με τη σκληρότητα, αλλά με τη κατανόηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
.........αλλα σιγουρα χρειαζεται να του δειξει με αλλες εκφρασεις πιο λαιτ την αμφισβητηση του....

Σε κάθε ψεύτη μπορείς να του δειξεις ότι δεν τον πιστεύεις με χίλιους τρόπους και να το καταλάβει μια χαρά. Δεν χρειάζεται να του το τρίψεις στα μούτρα ούτε να το βγάλεις εφημερίδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Σε κάθε ψεύτη μπορείς να του δειξεις ότι δεν τον πιστεύεις με χίλιους τρόπους και να το καταλάβει μια χαρά. Δεν χρειάζεται να του το τρίψεις στα μούτρα ούτε να το βγάλεις εφημερίδα.

Τι θες να πεις παραθετοντας αυτο το σημειο του μηνυματος μου και γραφοντας τα ανωθεν?
Εν ολιγοις....ποιος ο σκοπος του ποστ σου..?
Δεν καταλαβα, σορρυ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Ο ψεύτης ξέρει ότι προσπαθεί να σε εξαπατήσει. Δεν χρειάζεται να του το πείς εσύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Πάντως όσον αφορά τη μυθομανία είναι δύσκολο να τη χειριστείς όταν την εντοπίσεις σε άλλους. Για παράδειγμα, έχω μία φίλη η οποία λέει το ένα ψέμα μετά το άλλο και όπως είναι φυσικό δε γίνεται να τα θυμάται όλα και πέφτει σε αντιφάσεις. Μου έχει τύχει πολλές φορές να μου περιγράφη γεμάτη συγκίνηση τι πέρασε και τι ατυχίες είχε και μετά από λίγη ώρα να λέει κάτι που να το αναιρεί αυτό. Το θέμα είναι ότι ντρέπομαι κιόλας να της το πω στα μούτρα ότι έχω καταλάβει πως λέει ψέματα. Από την άλλη κάπου νιώθω κι εγώ ότι με θεωρεί ηλίθια με το να μου λέει τέτοια πράγματα και δεν ξέρω πώς να το χειριστώ. Προς το παρόν το μόνο που κάνω είναι να την αποφεύγω και όταν μιλάμε και καταλαβαίνω ότι πάλι λέει τα γνωστά δικά της, της κάνω ερωτήσεις αρκετά εύλογες οι οποίες κατά κάποιον τρόπο την αμφισβητούν για να σταματήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ο ψεύτης ξέρει ότι προσπαθεί να σε εξαπατήσει. Δεν χρειάζεται να του το πείς εσύ.

Δε θα του το πεις εσυ για να το μαθει...αλλα για να καταλαβει οτι οσα λεει δε γινονται πιστευτα, μπας και ταρακουνηθει..
Ο μυθομανης απο την αλλη εχει αναγκη ψυχοθεραπευτικης υποστηριξης γιατι βρισκεται σε αλλο σταδιο απο τον κοινο ψευτη...τα "σεναρια" που πλαθει τεινει να πιστευει οτι ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Δε θα του το πεις εσυ για να το μαθει...αλλα για να καταλαβει οτι οσα λεει δε γινονται πιστευτα, μπας και ταρακουνηθει..
Ο μυθομανης απο την αλλη εχει αναγκη ψυχοθεραπευτικης υποστηριξης γιατι βρισκεται σε αλλο σταδιο απο τον κοινο ψευτη...τα "σεναρια" που πλαθει τεινει να πιστευει οτι ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα...

Πρέπει να πω κάτι εδώ πόυ ισως ειναι σημαντικό στην όλη κουβέντα. Το ψέμα, μέσα στην κοινωνία ενός έλλογου όντος, ειναι φυσικό να γίνεται εργαλείο δύναμης. Είναι λοιπόν πολύ χρήσιμο να είμαστε φειδωλοί απέναντι σε ποιούς βρίσκουμε ψεύτες, γιατί, αν κάνουμε λάθος, τότε υποστηρίζουμε στην ουσία τον πραγματικό ψεύτη και τα εγκλήματα του.

Ατομα υπεράνω πάσης υποψίας μπορει να πηδάνε τα παιδάκια τους, ή να τα εκβιάζουν παντοιοτρόπως, όμως η κοινωνία, επειδή δεν είναι έτοιμη να δεχτεί τέτοιες ιστορίες, καταδικάζει τα θύματα συχνότατα σαν ψευτες αντί γι'αυτούς οι οποίοι φυσικά, μετά τα εγκλήματα τους, δεν βγαίνουν να τα παραδεχτούν ή να τα ανακοινώσουν.

Πιστεύω ότι μια σωστή συλλογιστική, ώστε να μην συμβάλλουμε κι εμείς στην αδικία, καταδικάζοντς για ψεςύτες τα θύματα, και διευκολύνοντας την κάλυψη των εγκληματιών είναι η εξής. Κάποιος που έχει κακοποιήσει το παιδί του, ενας άντρας που εχει βιάσει μια γυναίκα, μια γυναίκα που πουλάει αγάπη και καταστρέφει εναν ευαίσθητο άντρα εκ συστήματος, ολοι αυτοί ΚΑΤ'ΑΡΧΗΝ δεν σέβονται ουτε αγαπάνε το θύμα τους. Είτε είναι παιδι τους, φιλος τους ή ερωτικος τους σύντροφος, δεν αλλάζει τίποτα. Τα αισθήματα τους απέναντι στα θύματα τους είναι απαξιωτικά, αρπακτικά, εγωιστικά και χωρίς καμία τύψη.

Δεν ειναι λογικό λοιπόν, αυτοί οι άνθρωοι να προτιμήσουν να βγάλουν το θύμα τους φαντασιοπληκτο, μυθομανή, με μανία καταδίωξης, ώστε αν τυχόν πάει να τους καταδώσει να μή γίνει πιστευτό; Οταν το θύμα θα γελοιοποιείται κοινωνικά γιατι εκείνοι να το σταματήσουν; Θα νοιαστούν σαν πατέρας πρός κόρη; Σαν φίλος πρός φίλο ή σαν αγαπημένος πρός αγαπημένο;

Αφού ποτέ δεν υπήρξαν κάτι τέτοιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Πρέπει να πω κάτι εδώ πόυ ισως ειναι σημαντικό στην όλη κουβέντα. Το ψέμα, μέσα στην κοινωνία ενός έλλογου όντος, ειναι φυσικό να γίνεται εργαλείο δύναμης. Είναι λοιπόν πολύ χρήσιμο να είμαστε φειδωλοί απέναντι σε ποιούς βρίσκουμε ψεύτες, γιατί, αν κάνουμε λάθος, τότε υποστηρίζουμε στην ουσία τον πραγματικό ψεύτη και τα εγκλήματα του.

Ατομα υπεράνω πάσης υποψίας μπορει να πηδάνε τα παιδάκια τους, ή να τα εκβιάζουν παντοιοτρόπως, όμως η κοινωνία, επειδή δεν είναι έτοιμη να δεχτεί τέτοιες ιστορίες, καταδικάζει τα θύματα συχνότατα σαν ψευτες αντί γι'αυτούς οι οποίοι φυσικά, μετά τα εγκλήματα τους, δεν βγαίνουν να τα παραδεχτούν ή να τα ανακοινώσουν.

Πιστεύω ότι μια σωστή συλλογιστική, ώστε να μην συμβάλλουμε κι εμείς στην αδικία, καταδικάζοντς για ψεςύτες τα θύματα, και διευκολύνοντας την κάλυψη των εγκληματιών είναι η εξής. Κάποιος που έχει κακοποιήσει το παιδί του, ενας άντρας που εχει βιάσει μια γυναίκα, μια γυναίκα που πουλάει αγάπη και καταστρέφει εναν ευαίσθητο άντρα εκ συστήματος, ολοι αυτοί ΚΑΤ'ΑΡΧΗΝ δεν σέβονται ουτε αγαπάνε το θύμα τους. Είτε είναι παιδι τους, φιλος τους ή ερωτικος τους σύντροφος, δεν αλλάζει τίποτα. Τα αισθήματα τους απέναντι στα θύματα τους είναι απαξιωτικά, αρπακτικά, εγωιστικά και χωρίς καμία τύψη.

Δεν ειναι λογικό λοιπόν, αυτοί οι άνθρωοι να προτιμήσουν να βγάλουν το θύμα τους φαντασιοπληκτο, μυθομανή, με μανία καταδίωξης, ώστε αν τυχόν πάει να τους καταδώσει να μή γίνει πιστευτό; Οταν το θύμα θα γελοιοποιείται κοινωνικά γιατι εκείνοι να το σταματήσουν; Θα νοιαστούν σαν πατέρας πρός κόρη; Σαν φίλος πρός φίλο ή σαν αγαπημένος πρός αγαπημένο;

Αφού ποτέ δεν υπήρξαν κάτι τέτοιο...


Νομιζω οτι ολα αυτα που γραφεις δεν εχουν να κανουν με το θεμα του τοπικ....ή εγω δεν καταλαβαινω Δια!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Νομιζω οτι ολα αυτα που γραφεις δεν εχουν να κανουν με το θεμα του τοπικ....ή εγω δεν καταλαβαινω Δια!:/:

Μα γιατί μια ζωή δεν καταλαβαίνεις; Μάλλον έχεις μια ιδέα στο μυαλό σου, για την οποία μιλάς εσύ, και ότι δεν είναι ακριβώς πάνω σ'αυτή απλά δεν την καταλαβαινεις.

Είπαν λοιπόν πολλοί εδώ για διάφορους μυθομανείς φίλους τους. Η απορία μου είναι, γιατί τους διατηρούν φίλους τους αφου είναι τόσο ψεύτες; Μήπως γιατί μέσα τους δεν τους θεωρούν και τόσο ψεύτες;

Σε πολλές αναφορές δεν είδα οι φιλοι να έχουν ερευνήσει επισταμένως για το αληθές ή το ψευδές των λεγομένων των άλλων. Απλά τους λένε ψευτες. Πάνω σ'αυτό είπα ότι, μέσα στο παιχνίδι των μυθομανών, πρέπει να υπολογίσουμε επίσης και το παιχνίδι των άλλων, που κατηγορούν ενίοτε κάποιους για ψεύτες. Που μπορεί να έχουν εκείνοι σκοπιμότητες και να λένε εκείνοι ψέματα και να έχουν στήσει ολόκληρες ιστορίες για τους άλλους που τους κατηγορούν για ψεύτες. Απο ζηλια ας πούμε, επειδη ΄βγάζουν πολλά λεφτά, ή έχουν πολλές κατακτησεις ή για πολλους άλλους λόγους

Έφερα λοιπόν ένα κλασσικό παράδειγμα του κοινωνικού παιχνιδιού "ποιός είναι ο μυθομανής", την κακοποιηση, που μπορούν να το καταλάβουν και να δουν τις σκοπιμότητες όλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μα γιατί μια ζωή δεν καταλαβαίνεις; Μάλλον έχεις μια ιδέα στο μυαλό σου, για την οποία μιλάς εσύ, και ότι δεν είναι ακριβώς πάνω σ'αυτή απλά δεν την καταλαβαινεις.

Μα δεν ειμαι και η μονη...:/:
Και οχι δεν εχω μια ιδεα στο μυαλο μου, πολλες εχω..αλλα δεν ειναι εκει το θεμα...απλα προσπαθω να ειμαι ον τοπικ....

Είπαν λοιπόν πολλοί εδώ για διάφορους μυθομανείς φίλους τους. Η απορία μου είναι, γιατί τους διατηρούν φίλους τους αφου είναι τόσο ψεύτες; Μήπως γιατί μέσα τους δεν τους θεωρούν και τόσο ψεύτες;

Οι μυθομανεις συνηθως πλαθουν σεναρια φανταστικα αναφορικα με τη δικη τους ζωη..Αμεσα δε βλαπτουν τον αλλο, αλλα μπορουν να του προκαλεσουν φοβερο εκνευρισμο, οταν αυτο γινεται σε συνεχεια...Και δεν αναφερομαι στους κοινους ψευτες που συνειδητα κανουν αυτο που κανουν..Ο μυθομανεις ειπαμε ειναι αλλο πραγμα.....ειναι μια παθολογικη κατασταση....
Οταν αναγνωριζεις οτι καποιος το κανει συνειδητα κακως συνεχιζεις να κανεις παρεα μαζι του...τλχ αραιωνεις...
Τωρα εαν καταλαβεις οτι καποιος πασχει απο μυθομανια και ειναι φιλος σου, που τον αγαπας, τοτε καλο ειναι να μπορεσεις να του υποδειξεις το προβλημα του για να βρεθει μια λυση..
Τωρα οσον αφορα σε αυτο "Μήπως γιατί μέσα τους δεν τους θεωρούν και τόσο ψεύτες;", νομιζω οτι ειναι σαφες οτι δεν αναφερομαστε σε κατι τετοιο, αλλα οτι ειναι σιγουρο οτι ο αλλος πλαθει ιστοριουλες..οποτε το βρισκω ακυρο και ατοπο...


Σε πολλές αναφορές δεν είδα οι φιλοι να έχουν ερευνήσει επισταμένως για το αληθές ή το ψευδές των λεγομένων των άλλων. Απλά τους λένε ψευτες. Πάνω σ'αυτό είπα ότι, μέσα στο παιχνίδι των μυθομανών, πρέπει να υπολογίσουμε επίσης και το παιχνίδι των άλλων, που κατηγορούν ενίοτε κάποιους για ψεύτες. Που μπορεί να έχουν εκείνοι σκοπιμότητες και να λένε εκείνοι ψέματα και να έχουν στήσει ολόκληρες ιστορίες για τους άλλους που τους κατηγορούν για ψεύτες. Απο ζηλια ας πούμε, επειδη ΄βγάζουν πολλά λεφτά, ή έχουν πολλές κατακτησεις ή για πολλους άλλους λόγους

Καλο μου, οταν καποιος σου μιλαει για καταστασεις που κατα 99% θεωρεις οτι ειναι αποκυημα φαντασιας, πως θα το αποκαλεσεις?! Αληθινο?!
Σε αυτο το θεμα δε μιλαμε για μια αντιδικια καποιων που ο ενας κατηγορει τον αλλο για ψευτη, αλλα για μια παθολογικη κατασταση, τη μυθομανια....
Αυτα που εχω μπολνταρει ισχυουν βεβαια....αλλα δεν εχει να κανει με το θεμα...εγω τλχ δεν μπορω να τα συνδεσω με καποιο τροπο.....Γιατι ναι οκ...καποιος μπορει να κατηγορησει καποιον για το ο,τιδηποτε ακομα και για ψευτη λογω κακεντρεχιας, αλλα δεν υπαρχει συνδεση με τη μυθομανια....

Έφερα λοιπόν ένα κλασσικό παράδειγμα του κοινωνικού παιχνιδιού "ποιός είναι ο μυθομανής", την κακοποιηση, που μπορούν να το καταλάβουν και να δουν τις σκοπιμότητες όλοι.

Αυτο το παραδειγμα, οπως και τα υπολοιπα δεν εχουν να κανουν με μυθομανη...Ναι καποιος μπορει να κατηγορησει καποιον για κακοποιηση και αυτο να ειναι υπαρκτο μονο στη φαντασια του που καλπαζει...Εαν το κανει με καποια σκοπιμοτητα, δλδ συνειδητα, δεν εχει να κανει σε καμμια περιπτωση με το θεμα που συζηταμε...Εαν απο την αλλη, καποιος μυθομανης, στη συλλογη του συμπεριλαβει κατι τετοιο πολυ σοβαρο, τοτε ειναι που χρειαζεται βοηθεια...
Και ο μυθομανης ξεχωριζει απο ενα κοινο ψευτη...το εχω αναφερει πολλακις, ας μην επαναλαμβανομαι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Ενα δεν κατάλαβα βρε Νεράιδα. Εχεις μπροστά σου κάποιον ή κάποια που σου λέει εναν ορυμαγδό απο, όπως νομίζεις εσύ, ψεματα. Τι διαχωρίζει τον ψεύτη απο τον μυθομανή;

Απο την ετοιμολογία της λέξη εγώ, με το φτωχο μου το μυαλό, καταλαβαίνω ότι ο ένας λέει μύθους που του αρέσουν, ενώ ο άλλος ψέματα που τα λέει σκοπίμως (ομως κι αυτουτου προφανώς του αρέσουν αφου του χρησιμεύουν σε κάτι).

Έχουμε λοιπον μια περίπτωση όπου κάποια φίλη σου λέει ότι έχει ενα κάρο κατακτησεις κι εσύ, επειδη κομπλεξάρεσαι και δεν θέλεις να την πιστέψεις την βγάζεις κατα 98% ψεύτρα. Μας λές ότι η φίλη σου είναι μυθομανής, βγάζοντας διάγνωση για κείνη χωρίς αποδείξεις (για μας) και χωρίς πτυχίο ψυχολογίας (για σένα). Σ'αυτή τη - θεωρητική λέμε- περιπτωση ποιός είναι ο μυθομανής και ποιός ο ψεύτης ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Έχουμε λοιπον μια περίπτωση όπου κάποια φίλη σου λέει ότι έχει ενα κάρο κατακτησεις κι εσύ, επειδη κομπλεξάρεσαι και δεν θέλεις να την πιστέψεις την βγάζεις κατα 98% ψεύτρα. Μας λές ότι η φίλη σου είναι μυθομανής, βγάζοντας διάγνωση για κείνη χωρίς αποδείξεις (για μας) και χωρίς πτυχίο ψυχολογίας (για σένα). Σ'αυτή τη - θεωρητική λέμε- περιπτωση ποιός είναι ο μυθομανής και ποιός ο ψεύτης ;
Μυθομανης η φιλη με τις πολλες κατακτησεις. Και ψευτρα εσυ.Που το δυσκολο ;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
H Λοραιεν απαντα για τη Νεραιδα κι εγώ γίνομαι ψευτρα ενώ είμαι αντρας ... Που το δυσκολο, έχεις δίκιο, απόλυτα ξεκάθαρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ενα δεν κατάλαβα βρε Νεράιδα. Εχεις μπροστά σου κάποιον ή κάποια που σου λέει εναν ορυμαγδό απο, όπως νομίζεις εσύ, ψεματα. Τι διαχωρίζει τον ψεύτη απο τον μυθομανή;

Απο την ετοιμολογία της λέξη εγώ, με το φτωχο μου το μυαλό, καταλαβαίνω ότι ο ένας λέει μύθους που του αρέσουν, ενώ ο άλλος ψέματα που τα λέει σκοπίμως (ομως κι αυτουτου προφανώς του αρέσουν αφου του χρησιμεύουν σε κάτι).

Έχουμε λοιπον μια περίπτωση όπου κάποια φίλη σου λέει ότι έχει ενα κάρο κατακτησεις κι εσύ, επειδη κομπλεξάρεσαι και δεν θέλεις να την πιστέψεις την βγάζεις κατα 98% ψεύτρα. Μας λές ότι η φίλη σου είναι μυθομανής, βγάζοντας διάγνωση για κείνη χωρίς αποδείξεις (για μας) και χωρίς πτυχίο ψυχολογίας (για σένα). Σ'αυτή τη - θεωρητική λέμε- περιπτωση ποιός είναι ο μυθομανής και ποιός ο ψεύτης ;

[FONT=&quot]Ψεμματα ολοι εχουμε πει, αλλοι μικρα αλλοι μεγαλα...
Ο μυθομανης ειναι "αρρωστος"...πλαθει τις ιστοριες του και εχει πεισει τον εαυτο του οτι ειναι και αληθινες...αυτος δεν εχει επιγνωση του ψεμματος του..ο κοινος ψευτης ομως εχει..αυτη ειναι και η διαφορα τους...το κανει απο κακεντρεχεια, πονηρια, κακοβουλια κ.ο.κ
Και ο μυθομανης καλο μου δε θα σου πει μονο οτι εχει ενα καρο κατακτησεις, θα πει και πολλα αλλα μαζι και συνεχεια, ειναι τροπος ζωης...Και εννοειται πως δε θα κρινεις εναν ανθρωπο ως μυθομανη απο ενα και μονο γεγονος...Αυτο δε χρειαζοταν να εξηγηθει νομιζω....
Αλοιμονο, εαν χρειαζομουν πτυχιο Ψυχολογιας για να καταληξω στο συμπερασμα οτι η φιλη π.χ της Res ειναι μια μυθομανης...τι ειναι Γ.Γραμματεας σε Υπουργειο?! Ουτε οι προτζεκτ μανατζερ δεν παιρνουν τοσα με δυο μηνες σε μια δουλεια, εκτος εαν εχουν καμμια δεκαρια χρονια προυπηρεσιας και ειναι και αναγνωρισμενοι στον επαγγελματικο τους κυκλο...

[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
H Λοραιεν απαντα για τη Νεραιδα κι εγώ γίνομαι ψευτρα ενώ είμαι αντρας ... Που το δυσκολο, έχεις δίκιο, απόλυτα ξεκάθαρο

Ο.
("η" ειμαι τα βραδια μονο:P )
Λόριεν.
Και "εσυ" εννοω αυτην που δεν ηθελε να πιστεψει. Μπαρδον για την συγχηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top