Φτιάχνω το σπίτι μου, από τα θεμέλια μέχρι την κουζίνα!

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
προτιμω να μη στις στειλω απο δω...
προτιμω Msn η μειλ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
no prob! ¨οταν είσαι έτοιμη σφύρα μου ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
και απο κοντα, σε επομενο μιτινκ αν θες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
τον οκτωβρη θα νοικιασω μεγαλυτερο σπιτι αν σας κανω ενα σχεδιο θα μπορει καποιος να με βοηθησει ετσι οστε να βαλω τα επιπλα στα καταλληλα σημεια για να με βολευουν καλυτερα?

εχω παντα προβλημα χωρου οσο χωρο κ να εχω ποτε δεν ειναι αρκετος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Έπιπλα έχεις τα παλιά σου, ή θα πάρεις νέα;

(Οκτώββββρης είναι, χωρίς "μ"...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
θα παρω νεα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
νι αμί, θα σε βοηθήσουμε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Να θυμασαι μονο, να μην κανεις το λαθος και παρεις ενα φορτηγο πραγματα πριν μπεις μεσα.
Καλυτερα να μπεις στο σπιτι, και σιγα σιγα να προσθετεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hotter

Νεοφερμένος

Ο hotter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
~~~~~~~~ Σημείωση από Γιώργος ~~~~~~~~
Έγινε συγχώνευση θέματος
με το παρόν θέμα.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


Τι άκυρο θα πείτε??:P εγώ το φτιάχνω πάντως!

γενικές απορίες για το σπίτι με πράγματα που μπορούμε να κάνουμε μόνοι μας... Θέλω να βάλω κανα 2 φωτιστικά αλλά δεν ξέρω πως.. Καμιά ιδέα γιατί τα 50? του ηλεκτρολόγου είναι πολλά! Καλύτερα να σας κεράσω :D

Ξέρω ότι το κρεμάω από το γάντζο. Αλλά πως το ενώνω για να πάρει ρεύμα; βλέπω το ίδιο διακοπτάκι έχει και το φωτιστικό και στο ταβάνι :confused:.. ή μήπως όχι;

επίσης ένα φωτιστικό που δεν έχει διακοπτάκι πως το βάζω?

Διακοπτάκι εννοώ ένα πλαστικό με 3 τρύπες από τη μια πλευρά ενώ από την άλλη έρχεται το καλώδιο..

Ευχαριστώωωωωωω;):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Υπάρχει και αυτό το θέμα https://www.e-steki.com/forum/showthread.php?t=7012 :)

Γι' αυτό που ρώτησες, δεν ξέρω πώς να βάλεις το φωτιστικό, αλλά θα σου συνιστούσα να μην το βάλεις μόνος σου, δεν ξέρεις τι γίνεται καμιά φορά:worry:. Πάντως ΑΝ το κάνεις τελικά, να κλείσεις οπωσδήποτε τον γενικό.

Έχω κι εγώ ερωτήσεις: Έχετε στεγνωτήριο; Αξίζει τα λεφτά του? Οι συσκευές που είναι πλυντηριο -στεγνωτήριο μαζί είναι ανθεκτικές? Βρήκα ένα που ταιριάζει στις διαστάσεις https://www.megamarket.gr/brandtwtd12715kg25kg-p-29852.html
αλλά 2,5 κιλά στο στέγνωμα μήπως είναι υπερβολικά λίγα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
χρειάζεσαι ένα κατσαβίδι (αν είναι και από αυτό που ελέγχει το ρεύμα, δοκιμαστικό, ακόμα καλύτερα).
Το διακοπτάκι που λες, δε λέγεται διακοπτάκι, αλλά κλέμα:)
χρησιμοποιείται για να συνδέσει το καλωδιο του ρεύματος με το καλώδιο του φωτιστικού, χωρίς να βάζεις μονωτικές ταινίες (που μπορεί και να σου δημιουργήσουν βραχυκύκλωμα, αν δε τα ενώσεις καλά).
κλείνεις τον γενικό, ρυθμίζεις το ύψος του φωτιστικού (αν έχει αλυσίδα ίσως πρέπει να αφαιρέσεις κρίκους), ενώνεις τα καλώδια, ανοίγεις τον γενικό, ελέγχεις αν ανάβει το φωτιστικό, και αν ναι γιουχούυυυ, τέλιωσες:P
αν όχι, ξαναελέγχεις τα καλώδια, αλλά και τις λάμπες (αν μπορείς να βάλεις τις λάμπες σε άλλο ντουί, αυτό θα ήταν ένα καλό τεστ).

το στεγνωτήριο δεν τα στεγνώνει όπως στεγνώνουν αν κρέμονται. Θα σου κάνει πολλές ζάρες, που θα σε ταλαιπωρήσουν στο σιδέρωμα. τα 2.5 κιλά καλά είναι, γιατί φαντάσου να του βάλεις 5 κιλά (όπως στο πλυντήριο): δε θα σου στεγνώσουν όλα εξίσου!
τώρα αν θες για 1 πλυντήριο, 2 στεγνωτήρια, βάλε τη κατανάλωση του ρεύματος...καλύτερα άπλωσε στο μπαλκόνι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
το στεγνωτήριο δεν τα στεγνώνει όπως στεγνώνουν αν κρέμονται. Θα σου κάνει πολλές ζάρες, που θα σε ταλαιπωρήσουν στο σιδέρωμα. τα 2.5 κιλά καλά είναι, γιατί φαντάσου να του βάλεις 5 κιλά (όπως στο πλυντήριο): δε θα σου στεγνώσουν όλα εξίσου!
τώρα αν θες για 1 πλυντήριο, 2 στεγνωτήρια, βάλε τη κατανάλωση του ρεύματος...καλύτερα άπλωσε στο μπαλκόνι:P
Μερσί:D
Οι απόψεις περί των στεγνωτηρίων είναι αντικρουόμενες γι αυτό ρωτάω κι εδώ.
Επίσης άπλωμα στο μπαλκόνι δεν πολυπάιζει γιατί:
1) είναι πολύ μικρό
2) είναι σε πολύ κεντρικό σημείο με μπόλικο καυσαέριο (αν και αυτό μ'αρέσει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
χρειάζεσαι ένα κατσαβίδι (αν είναι και από αυτό που ελέγχει το ρεύμα, δοκιμαστικό, ακόμα καλύτερα).
Το διακοπτάκι που λες, δε λέγεται διακοπτάκι, αλλά κλέμα:)
χρησιμοποιείται για να συνδέσει το καλωδιο του ρεύματος με το καλώδιο του φωτιστικού, χωρίς να βάζεις μονωτικές ταινίες (που μπορεί και να σου δημιουργήσουν βραχυκύκλωμα, αν δε τα ενώσεις καλά).
κλείνεις τον γενικό, ρυθμίζεις το ύψος του φωτιστικού (αν έχει αλυσίδα ίσως πρέπει να αφαιρέσεις κρίκους), ενώνεις τα καλώδια, ανοίγεις τον γενικό, ελέγχεις αν ανάβει το φωτιστικό, και αν ναι γιουχούυυυ, τέλιωσες:P
αν όχι, ξαναελέγχεις τα καλώδια, αλλά και τις λάμπες (αν μπορείς να βάλεις τις λάμπες σε άλλο ντουί, αυτό θα ήταν ένα καλό τεστ).

Εσύ είσαι κορίτσι για σπίτι πιδίμ! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Εσύ είσαι κορίτσι για σπίτι πιδίμ! :clapup:
ας όψονται τα 2 φωτιστικά και η βρύση που βάλαμε με τον άντρα το σάββατο:P

και δεν είχαμε και γάντζο, οπότε κάναμε και τρύπα με ούπα στο ταβάνι:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
πφ ήξερα κι εγώ να απαντήσω για τα φωτιστικά :P+
μπορείτε επίσης να με ρωτήσετε για αλλαγή πριζών, επισκευή στο καζανάκι, καθώς και αν τρέχει η βρύση σας τι να κοιτάξετε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
πφ ήξερα κι εγώ να απαντήσω για τα φωτιστικά :P+
μπορείτε επίσης να με ρωτήσετε για αλλαγή πριζών, επισκευή στο καζανάκι, καθώς και αν τρέχει η βρύση σας τι να κοιτάξετε :P
για πες το τελευταίο:hehe:


επίσης, να έμπαινες νωρίτερα:P:P:P:P

(βρήκα ένα καταπληκτικό φωτιστικό για το δωμάτιο της μικρής, αλλά έκανε 100 ευρώ γμτ...και το αφήσαμε:'()
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
για πες το τελευταίο:hehe:

οι περισσότερες βρύσες έχουν μπροστά από εκεί που τρέχει το νερό κάτι που δεν του πολυφαίνεται αλλά ξεβιδώνει :P
καλό είναι κι όλας να ξεβιδώνεται μια στα τόσα γιατί εκεί έχει και φιλτράκια που κρατάνε μικροσκοπικά πετραδάκια κ.α. (αν το ανοίξετε και έχει, εκεί θα δείτε πόσο καλό και "φιλτραρισμένο" είναι το νερό που πίνουμε... με κόκκους άμμου :P)
επίσης έχει κι ένα μικρό λαστιχάκι (τσιμουχάκι) το οποίο με το πέρασμα του χρόνου θα θέλει άλλαγμα
αν τρέχει στη βάση της βρύσης, ίσως χρειάζεται ξεβίδωμα εντελώς και να της προστεθεί αυτό που μοιάζει με ίνες σαν μαλλί γριάς και που δε θυμάμαι πως το λένε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
οι περισσότερες βρύσες έχουν μπροστά από εκεί που τρέχει το νερό κάτι που δεν του πολυφαίνεται αλλά ξεβιδώνει :P
καλό είναι κι όλας να ξεβιδώνεται μια στα τόσα γιατί εκεί έχει και φιλτράκια που κρατάνε μικροσκοπικά πετραδάκια κ.α. (αν το ανοίξετε και έχει, εκεί θα δείτε πόσο καλό και "φιλτραρισμένο" είναι το νερό που πίνουμε... με κόκκους άμμου :P)
επίσης έχει κι ένα μικρό λαστιχάκι (τσιμουχάκι) το οποίο με το πέρασμα του χρόνου θα θέλει άλλαγμα
αν τρέχει στη βάση της βρύσης, ίσως χρειάζεται ξεβίδωμα εντελώς και να της προστεθεί αυτό που μοιάζει με ίνες σαν μαλλί γριάς και που δε θυμάμαι πως το λένε :P

εμείς φέραμε τη βρύση λίγες στροφές παραπάνω από το κανονικό (αλλιώς θα κοίταζε η βρύση το ταβάνι- συντριβάνι θα φτιάχναμε τώρα που το σκέφτομαι:hehe:), και βγάζει ανεπαίσθητη υγρασία.. θα του ξαναβάλουμε τεφλόν και βλέπουμε ...

έντιτ: λινάρι λέγεται το μαλλί της γριάς..τώρα όμως βάζουν τεφλόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
...λεπον...
1... θελω να βαλω 2 πινακες στο καινουργιο σπιτι... αλλα δεν θελω να πλερωσω 200αρες εχετε καμια λυση? ναι θελω μεγαλους.... με καμια εικονα η φωτο μπορουν να μου φτιαξουν τιποτα?
2... σε καμια βδομαδα... θα παω να παρω επιπλα... θελω να παρω τραπεζαρια τραπεζακι σαλονιου κ βιβλιοθηκη αλλα κ τραπεζακι τβ στο ξυλο το βαρυ τον σκουρο καφε καταλαβατε ποιο ε?:redface::D
κ θα παρω ζαχαρι η μπεζ η ασπρο καναπε... γενικος το σαλονι θελω να το κανω ασπρο ζαχαρι μπεζ.... κ σκεφτομαι κ το πορτοκαλοκαφε...(για το τελευταιο δεν ειμαι σιγουρη)
το θεμα μου ειναι οι τοιχοι... τι χρωμα να τους κανω? θελω εναν να τον κανω ποιο σκουρο... κ ποιον?

(ειχα γραψει αλλο ποστ που σβηστηκαν ολα κ τωρα κολλησα)απαντηστε κ θα προσθεσω πραγματα μετα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top