Ζωγράφος τεσσάρων ετών

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου, αυτό που κάνει έναν καλλιτέχνη να αξίζει είναι η πρωτοτυπία που έχουν τα έργα του και οι καινοτομίες που εφαρμόζει σε αυτά! Κάτι να τον ξεχωρίζει, δηλαδή! Το συγκεκριμένο κοριτσάκι, εκτός από τους συνδυασμούς χρωμάτων που κάνει, βάζει πάνω στους πίνακές της διάφορα μικροπραγματάκια, είτε κάποια από τα παιχνίδια της, μικρές πεταλουδίτσες, πλαστικά γραμματάκια, πήλινες μικρές μάσκες ή διάφορα άλλα που της ταιριάζουν κάθε φορά. Προσωπικά, δεν έχω δει αυτή την τεχνική σε άλλον καλλιτέχνη, οπότε ναι, θεωρώ ότι αξίζουν τα έργα της από τη στιγμή που προσφέρουν στην τέχνη με την οποία ασχολείται κάτι καινούριο!

Τώρα, αυτά τα -γκουχ, γκουχ- περίεργα με τις μετενσαρκώσεις του Πικάσο κλπ, μου φαίνονται σαχλαμάρες... Δεν ήταν ο Πικάσο ο μοναδικός άνθρωπος που είχε ταλέντο στην ζωγραφική σε αυτόν τον κόσμο...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Mπήκα που λέτε να αρχίσω τα στριμμένα τα δικά μου, για το αν είναι δυνατόν να λέμε "4χρονη σαν τον Πικάσσο"
με την ίδια άνεση που όταν παίζουμε με φίλους, και τους βάζουμε πέντε γκολάκια, γυρνάμε και λέμε "είμαστε σαν την Μπαρτσελόνα"...

Και σκέφτηκα πως όντως. Το κορίτσι είναι σαν τον Πικάσσο.
Πως;
Στην διαχείριση της εικόνας βρε κουτά.
:P

Όπως και ο μεγάλος δάσκαλος, έτσι και η μικρή - δηλαδή ο κηδεμόνας της - ξέρει πως να διαχειριστεί τις πιτσιλιές που
άλλα 4χρονα πετάνε στα σκουπίδια. :P

Όπως και να έχει, ο λόγος που ξαφνικά προέκυψε θέμα, είναι ο γνωστός λόγος που πάσχουμε όλοι πλανητικά.

Η δημοσιογραφία των ταμπλόιντ.


Παλιότερα, εάν ένας δημοσιογράφος έβγαινε και ενυπόγραφα έλεγε ότι το κορίτσι είναι ένας μικρός Πικάσσο(ς),
ο αρχισυντάκτης του θα τον έστελνε διακοπές σε ένα ψυχρό μέρος για να κουλάρει λίγο. :P
Ενώ σήμερα, που η ειδησεογραφία στηρίζεται πάνω στην ολιγομάθεια για να επιτύχει κάποιον σκοπό,
είναι πολύ εύκολο να μιλάμε για "τον επόμενο Πικάσσο"/"την μαύρη τρύπα που θα κατασκευάσουν στο Σερν"/"τους Γερμανούς
που δεν πληρώνουν τις αποζημιώσεις από τον Β΄ΠΠ". Καλά το τελευταίο χωρά μεγάλη συζήτηση :P αλλά το έχει τακτοποιήσει ο Καραμανλής ο πρεσβύτερος, ξέρετε ποιόν λέω μωρέ, αυτόν που είχε συνεργάτες των Ναζί για υπουργούς, αλλά τον Γλέζο κλεισμένο στις φυλακές. Τεσπα. Άλλο ήθελα να πω.

Κρατήστε μικρό καλάθι με τις ειδήσεις.
Δεν τις φιλτράρει αυτός που τις παρέχει.
Κάντε το εσείς.


Εγώ τώρα πάω να αγοράσω μερικά έργα της μικρής.
Που ξέρεις. Μπορεί όντως να γίνει φίρμα, με τόσους βλαμμένους Τεχνοκριτικούς...
:P

Καληνύχτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Ρε παιδια, συγγνωμη κιολας, αλλα δεν βλεπω κατι το φοβερο στα "εργα" της μικρης,περα απο πολυχρωμες πιτσιλιες. Αμα εβλεπα ενα κοριτσακι 4 χρονων να εχει μπροστα πχ.ενα δεντρο και να το ζωγραφισει ολοιδιο, ή εστω παρομοιο,να ελεγα ναι,εχει ταλεντο.Αλλα τωρα.. δεν βλεπω τιποτα παρα ενα τετραχρονο να πιτσιλαει τεραστιους καμβαδες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Πιτσιλιά από πιτσιλιά έχει διαφορά :pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Πιτσιλιά από πιτσιλιά έχει διαφορά :pfff:

Τι να σου πω, ισως να ειμαι και λιγο πεζη.. Αλλα δεν νομιζω οτι ενα κοριτσακι 4 χρονων θελει κατι να εκφρασει με την "πιτσιλια" του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Εμένα μ'άρεσαν πολύ και τα έργα -οργασμός χρωμάτων και αυθόρμητης έκφρασης -
και το κοριτσάκι το ίδιο (και εκείνο σκέτη ζωγραφιά! )

Τι να σου πω, ισως να ειμαι και λιγο πεζη.. Αλλα δεν νομιζω οτι ενα κοριτσακι 4 χρονων θελει κατι να εκφρασει με την "πιτσιλια" του
Οπότε οι παιδοψυχολόγοι που βάζουν τα παιδάκια να ζωγραφίσουν (και σε ηλικίες πολύ κάτω των τεσσάρων) και από εκεί βγάζουν πολύτιμα συμπεράσματα, άδικα μάλλον θεωρείς ότι χάνουν τον καιρό τους.... ( ; ) :hmm:
Σαφώς και εκφράζουν και εκφράζονται μέσα από τις πιτσιλιές τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Οπότε οι παιδοψυχολόγοι που βάζουν τα παιδάκια να ζωγραφίσουν (και σε ηλικίες πολύ κάτω των τεσσάρων) και από εκεί βγάζουν πολύτιμα συμπεράσματα, άδικα μάλλον θεωρείς ότι χάνουν τον καιρό τους.... ( ; ) :hmm:
Σαφώς και εκφράζουν και εκφράζονται μέσα από τις πιτσιλιές τους!

Αυτο ομως δεν αποτελει τεχνη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Αυτο ομως δεν αποτελει τεχνη!
Δεν υπάρχει στάνταρ ορισμός (ευτυχώς) στο τί είναι τέχνη... Σε παραπέμπω στο θέμα ¨τί είναι τέχνη για σας¨ (δεν θυμάμαι τον ακριβή τίτλο), να διαβάζεις ένα σωρό διαφορετικές προσσεγγίσεις και ερμηνείες...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Δεν υπάρχει στάνταρ ορισμός (ευτυχώς) στο τί είναι τέχνη... Σε παραπέμπω στο θέμα ¨τί είναι τέχνη για σας¨, να διαβάζεις ένα σωρό διαφορετικές προσσεγγίσεις και ερμηνείες...

Εχεις δικιο.. Αυτο ειναι καθαρα υποκειμενικο.. Και οπως ειχε πει ο Παμπλο Πικασο, "All children are artists. The problem is how to remain an artist once he grows up. " αλλα και "It took me four years to paint like Raphael, but a lifetime to paint like a child."

Αν δεν κανω λαθος εχω ηδη διαβασει το θεμα και εχεις δικιο σε αυτο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Τι να σου πω, ισως να ειμαι και λιγο πεζη.. Αλλα δεν νομιζω οτι ενα κοριτσακι 4 χρονων θελει κατι να εκφρασει με την "πιτσιλια" του
Νόμιζα πως ήταν φανερό ότι αστειεύομαι (αυτό το smiley :pfff: είναι τόσο αστείο), παρ'όλα αυτά ένας κριτικός τέχνης θα σου έλεγε πως πράγματι υπάρχει διαφορά από πιτσιλιά σε πιτσιλιά. Μπορεί το χρώμα να δημιουργεί ισορροπία στο οπτικό αποτέλεσμα ή ένταση ή ηρεμία ή ανάταση κτλ.
Λέμε καμιά φορά: «Μα σιγά τώρα, είναι τέχνη αυτό; Κι εγώ μπορώ να το κάνω.»
Όπως είπε και η Μαρίνα δεν υπάρχει ακριβής ορισμός της τέχνης αλλά πέρα απ' αυτό, όχι, δεν μπορεί ο καθένας να ρίξει χρώματα πάνω σε έναν καμβά, με τρόπο που να μπορεί να συγκινήσει τον θεατή, με τρόπο που να βγάζει νόημα κι αυτό δεν χρειάζεται να μας το πει κανένας ειδικός της τέχνης: Αν εσένα σου λέει κάτι είναι σημαντικό για σένα. Αν πάλι δεν σου λέει πας παρακάτω.
Κι εμένα δεν μου λένε πολλά οι πίνακες τη μικρής, δεν αρνούμαι πάντως πως για κάποιους άλλους μπορεί να είναι σπουδαίοι και μου κάνει εντύπωση πως σε αυτή την ηλικία ζωγραφίζει πιτσιλώντας ενώ τα περισσότερα παιδάκια φτιάχνουν ανθρωπάκια με γραμμούλες. Προφανώς οφείλεται στα ερεθίσματα που είχε από το περιβάλλον της και τους ζωγράφους γονείς της.

Αλλα δεν νομιζω οτι ενα κοριτσακι 4 χρονων θελει κατι να εκφρασει με την "πιτσιλια" του
Και βέβαια εκφράζεται ακόμη κι αν δεν έχει αυτήν την πρόθεση, αν δηλαδή δεν το κάνει εν γνώσει της.
Προφανώς δεν σκέφτεται ότι «ρίχνοντας εδώ λίγο κόκκινο θα δείξω τα βάσανα των τίμιων αγωνιστών» (:hehe:) όμως η επιλογή του κόκκινου κάτι δείχνει από την ψυχοσύνθεσή της, όπως είπε και η Μαρίνα πιο πάνω.

Έχω μια πολύ ωραία ομιλία από το TED γι' αυτό το θέμα να αναρτήσω (τι είναι αυτό που δίνει αξία στα πράγματα), θα το κάνω μέσα στην εβδομάδα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Νόμιζα πως ήταν φανερό ότι αστειεύομαι (αυτό το smiley :pfff: είναι τόσο αστείο), παρ'όλα αυτά ένας κριτικός τέχνης θα σου έλεγε πως πράγματι υπάρχει διαφορά από πιτσιλιά σε πιτσιλιά. Μπορεί το χρώμα να δημιουργεί ισορροπία στο οπτικό αποτέλεσμα ή ένταση ή ηρεμία ή ανάταση κτλ.
Λέμε καμιά φορά: «Μα σιγά τώρα, είναι τέχνη αυτό; Κι εγώ μπορώ να το κάνω.»
Όπως είπε και η Μαρίνα δεν υπάρχει ακριβής ορισμός της τέχνης αλλά πέρα απ' αυτό, όχι, δεν μπορεί ο καθένας να ρίξει χρώματα πάνω σε έναν καμβά, με τρόπο που να μπορεί να συγκινήσει τον θεατή, με τρόπο που να βγάζει νόημα κι αυτό δεν χρειάζεται να μας το πει κανένας ειδικός της τέχνης: Αν εσένα σου λέει κάτι είναι σημαντικό για σένα. Αν πάλι δεν σου λέει πας παρακάτω.
Κι εμένα δεν μου λένε πολλά οι πίνακες τη μικρής, δεν αρνούμαι πάντως πως για κάποιους άλλους μπορεί να είναι σπουδαίοι και μου κάνει εντύπωση πως σε αυτή την ηλικία ζωγραφίζει πιτσιλώντας ενώ τα περισσότερα παιδάκια φτιάχνουν ανθρωπάκια με γραμμούλες. Προφανώς οφείλεται στα ερεθίσματα που είχε από το περιβάλλον της και τους ζωγράφους γονείς της.


Και βέβαια εκφράζεται ακόμη κι αν δεν έχει αυτήν την πρόθεση, αν δηλαδή δεν το κάνει εν γνώσει της.
Προφανώς δεν σκέφτεται ότι «ρίχνοντας εδώ λίγο κόκκινο θα δείξω τα βάσανα των τίμιων αγωνιστών» (:hehe:) όμως η επιλογή του κόκκινου κάτι δείχνει από την ψυχοσύνθεσή της, όπως είπε και η Μαρίνα πιο πάνω.

Έχω μια πολύ ωραία ομιλία από το TED γι' αυτό το θέμα να αναρτήσω (τι είναι αυτό που δίνει αξία στα πράγματα), θα το κάνω μέσα στην εβδομάδα. ;)

Αυτο εννοω, οτι ισως ο καλλιτεχνης να θελει κατι να περασει, ενω το κοριτσακι το τετραχρονο δεν ξερει ακριβως γιατι το κανει... Απλως της βγαινει.. Και τωρα που το ξανασκεφτομαι, η τεχνη ειναι αυτο που μας βγαινει, αρα μπορει να το κανει ο καθενας, αρα ολοι ειμαστε παιδια-θαυματα? Δεν νομιζω..

Συμφωνω με τα περισσοτερα απο οσα ειπες..

Περιμενω να αναρτησεις την ομιλια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sofaki Loony

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sofaki Loony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Καλέ τι γλυκούλι που είναι! :clapping:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Ωραίο! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,315 μηνύματα.
To μοναδικο πραγμα που συγκινει ειναι οτι το εκανε ενα 8χρονο κοριτσακι.

Το πιο ευκολο πραγμα του κοσμου ειναι να το παιζουμε ολοι πολοκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Δεν βλέπω κάτι το ιδιαίτερο στους πίνακες της. Είναι όμορφοι, αλλά δεν κρύβουν κάτι πίσω από την ομορφιά τους, ένα βαθύτερο νόημα.
Σαφώς και δεν υπάρχει βαθύτερο νόημα, παιδάκι είναι τί περίμενες? :) Τα μόνα που μπορείς να θαυμάσεις από τους πίνακές της είναι ο πηγαίος αυθορμητισμός, η αθωότητα και τα ζωντανά χρώματα. Η ίδια δείχνει πάντως να το καταυχαριστιέται. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
:confused: καθόλου ωρσιο. Εκμευταλευτήκανε το κοριτσάκι οι γονείς του για να βγάλουν λεφτά πραγματικά λυπάμαι.

Ένα ψωνισμένο κοριτσάκι είναι και τίποτα άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
εμένα οι πίνακες μου άρεσαν πάρα πολύ..
αλλά ακόμη περισσότερο μου άρεσε η αφοσίωση που δείχνει ενώ ζωγραφίζει..

κατά τα άλλα συμφωνώ στο οτι υπάρχει εκμετάλλευση από την πλευρά των γονιών..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Ενα κοριτσάκι δε πρέπει να παιζει με αυτά τα χρώματα επειδή απλά μπορεί να γίνουν πάρα πολύ επικύνδινα για την υγεία της.

Το κοριτσάκι θα σχηματίσει μεγάλη ιδίεα για τον εαυτό της και δε θα ανατπύξει και την καλύτερη συμπεριφορά.


Όσο αφορά τις ζωγραφιές παίρνε (μάλλον τυχαία) ένα μαύρο φόντο και από πάνω ρίχνει ανοιχτά χρώματα (εντελώς τυχαία δε τις δίνουν άλλα).

Μαζί δίνουν και διάφορα σχήματα που το κοριτσάκι χρησιμοποιεί ως καλούπια για τα σχήματα που λόγω της ηλικίας της δε μπορεί να σχηματίσει.

Εντελώς τυχαία δε την βάζουν να ζωγραφίσει με μαρκαδόρους ή ξυλομπογιές γιατί έτσι θα φανερωνόταν πως λίγο διαφέρει από τα παιδιά της ηλικίας αυτής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Πες τα ρε φοκε...Απάτη το μωρό.
Και εγώ αυτά λέω για το γατάκι μου :

"Ενα γατάκι δε πρέπει να παιζει με αυτά τα χρώματα επειδή απλά μπορεί να γίνουν πάρα πολύ επικύνδινα για την υγεία του.

Το γατάκι θα σχηματίσει μεγάλη ιδίεα για τον εαυτό του και δε θα ανατπύξει και την καλύτερη συμπεριφορά.


Όσο αφορά τις ζωγραφιές παίρνε (μάλλον τυχαία) ένα μαύρο φόντο και από πάνω ρίχνει ανοιχτά χρώματα (εντελώς τυχαία δε του δίνουν άλλα).

Μαζί δίνουν και διάφορα σχήματα που το γατάκι χρησιμοποιεί ως καλούπια για τα σχήματα που λόγω της ηλικίας του δε μπορεί να σχηματίσει.

Εντελώς τυχαία δε το βάζουν να ζωγραφίσει με μαρκαδόρους ή ξυλομπογιές γιατί έτσι θα φανερωνόταν πως λίγο διαφέρει από τα γατιά της ηλικίας αυτής."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top