Οι γυναίκες θέλουν να εξουσιάζουν τους άνδρες...

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Σε άλλη εποχή δεν θα αντιμιλούσατε καν.

Α καλά, εσύ φίλε ζεις στο 1800 μου φαίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyeshine

Νεοφερμένος

Ο eyeshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Α καλά, εσύ φίλε ζεις στο 1800 μου φαίνεται.
Είδαμε και τα επιτεύγματα του 2012
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.

eyeshine

Νεοφερμένος

Ο eyeshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.

eyeshine

Νεοφερμένος

Ο eyeshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Εγώ είπα 2 κουβέντες.Αν θέλουν οι άνδρες να λέγονται άνδρες ας τις ακούσουν.Τώρα οι γυναίκες δεν κολλάνε πουθενά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Είδαμε και τα επιτεύγματα του 2012

- Ίσα δικαιώματα και υποχρεώσεις των δύο φύλων σε όλους τους τομείς δραστηριότητας.
- Ίσες ευκαιρίες στην εκπαίδευση.
- Επαγγελματική ισότητα και ίση αμοιβή με τον άνδρα για ίσης αξίας εργασία.
- Τα ίδια πολιτικά δικαιώματα και,επομένως,συμμετοχή και της γυναίκας σε όλα τα επίπεδα της δημόσιας και πολιτικής ζωής.
- Κοινή ευθύνη για την ανατροφή των παιδιών.
- Κατάργηση της προίκας.

Δεν λέω έχουμε δρόμο ακόμα στην τόσο πατριαρχοκρατούμενη κοινωνία,αλλά δεν είναι και λίγα αυτά που κέρδισε το γυναικείο φύλο.
Τώρα αν ενοχλεί εσάς για χ,ψ λόγο αυτό είναι άλλο θέμα.
Όπου "χ,ψ" βάλε μεσαιωνικές απόψεις στερούμενες την αρχή της ισότητας για όλους τους ανθρώπους.

:hello:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Τρίτον, όλα αυτά δεν τα λέω γιατί έχω φάει ήττες αλλά είναι συμπεράσματα μετά απο συναναστροφές στον κόσμο των γυναικών.

Άσε που οι γυναίκες κοιτάνε τον κόλο τους μόνο.Λίγες είναι αυτές που νοιάζονται για τον διπλανό τους.Οι περισσότερες "τυλίγουν" τον άνδρα με τα κλασσικά κόλπα και δεν μας αφήνεται να ζήσουμε.

Επειδή η γυναίκα το μόνο που έχει να δείξει είναι ομορφιά

Τότε, λυπάμαι που στο λέω, αλλά έχεις πέσει στα λάθος άτομα. :/:

Αντί οι άνδρες να επιδεικνύουν μυαλό και δύναμη είναι μόνο εικόνα.

Έλα τώρα που σας ενοχλεί το γυναικείο φύλο να επιδείξετε τα πνευματικά σας χαρίσματα. Όποιος είναι έξυπνος, το δείχνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο καθένας και η καθεμία ας έχει τα μάτια του ανοιχτά για τον άνθρωπο, που θα πληρεί τα standards του.
Κι υπάρχουν επιλογές για όλα τα γούστα.
Τόσο απλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LaBoheme

Νεοφερμένος

Η LaBoheme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Η εξουσία προϋποθέτει και την υπεροχή του ατόμου σε κάποιο τομέα, την κατοχή μιας μοναδικής ικανότητας, που του προσφέρει κάποια ισχύ ή κύρος. Για παράδειγμα, υπάρχει η άποψη πως η γυναίκα κάνει «κουμάντο» στο σπίτι. Αυτό δεν θα έπρεπε να προκαλεί έκπληξη μια και αυτός ήταν(και συνεχίζει να είναι, παράλληλα με άλλες υποχρεώσεις) ο ρόλος της γυναίκας/μητέρας,«δούλας και κυράς». Υπεύθυνη για τις δουλειές του σπιτιού και την ανατροφή των παιδιών, ασχολίες με της οποίες ο άντρας δεν καταδεχόταν να καταπιαστεί.

Καθώς τα κοινωνικά στερεότυπα άλλαξαν, και οι ρόλοι των δύο φύλων έγιναν πιο πολύπλοκοι, η νοοτροπία των γυναικών πως πρέπει να εξουσιάζουν τη σχέση τους, ή αλλιώς να είναι αυτές υπεύθυνες για την « οικογενειακή αρμονία» παρέμεινε η ίδια. Πολλές φορές οι γυναίκες γίνονται εξουσιαστικές, λόγω ανασφάλειας, μπορεί να μην αισθάνονται πως παρέχουν κάτι ξεχωριστό στη σχέση, άλλωστε ο ρόλος τους δεν είναι πια τόσο ξεκάθαρος. Θέλουν να ελέγχουν τις αντιδράσεις και τη συμπεριφορά του συντρόφου τους, από φόβο μήπως αυτός εγκαταλείψει τη σχέση. Ναι, είναι παράλογο μια και το αποτέλεσμα είναι ένας φαύλος κύκλος, που απομακρύνει και τους δύο

Κάποιος ανέφερε, πως οι γυναίκες είναι χειρότερες όταν παίρνουν την εξουσία από τους άντρες. Οι γυναίκες συνήθως παίρνουν αποφάσεις και δίνουν λύσεις με βάση τα συναισθήματα τα δικά τους και των άλλων, ενώ οι άντρες ακολουθούν μια περισσότερη λογική οδό. Αυτό δε σημαίνει πως οι αποφάσεις των γυναικών είναι λιγότερο σωστές, μάλιστα μπορεί να έχουν ευνοϊκά αποτελέσματα μιας και λαμβάνουν υπόψη την ικανοποίηση όλων, το καλό του συνόλου. Άσχημες καταστάσεις προέρχονται από αποφάσεις που πάρθηκαν λόγω καταπιεσμένων ή πληγωμένων συναισθημάτων.

Βέβαια δε πρέπει να ξεχνάμε και τα ζευγάρια εκείνα, όπου η γυναίκα είναι αναγκασμένη να αναλαμβάνει πρωτοβουλίες. Μπορεί ο άντρας της να προτιμά να αφήσει τις επιλογές του ανοιχτές ή ακόμη να αμφισβητεί τις αποφάσεις και την κριτική του ικανότητα, ο άνθρωπος αυτός χρειάζεται μια γυναίκα λίγο πιο δυναμική και αποφασιστική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyeshine

Νεοφερμένος

Ο eyeshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Οι γυναίκες συνήθως παίρνουν αποφάσεις και δίνουν λύσεις με βάση τα συναισθήματα τα δικά τους και των άλλων,

Κοίτα επειδή το έθεσες λίγο φιλοσοφικά το ζήτημα, θα σου πω ότι η γυναίκα είναι ένα ατελές πλάσμα που για μένα και εκατοντάδες άλλους στην αρχαία αθήνα τουλάχιστον(ναι, την πόλη και την εποχή που θαυμάζουν αρκετοί), δεν μπορεί να κάνει τίποτε άλλο πέρα απ' τις δουλειές του σπιτιού και την ανατροφή των παιδιών.Και επειδή θα βγούνε διάφορες γυναίκες εδώ να με αμφισβητήσουν θέλω να μου πούν 15 ονόματα γυναικών φιλοσόφων, μαθηματικών, φυσικών.Και στην τελική και να υπάρχουν, νοητικά οι άνδρες είναι πιό έξυπνοι (Άλλο εξυπνάδα, άλλο πονηριά).Αυτή είναι η φύση, τί να κάνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

morphine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η morphine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 297 μηνύματα.
Εγώ αυτό που θέλω να πώ είναι ότι ανεξάρτητα άν είναι μοιρασμένες οι δουλειές του σπιτιού, οι γυναίκες θέλουν να νομίζουν ότι έχουν τον έλεγχο.Το εξουσιάζουν ίσως φαίνεται υπερβολικό, αλλά ισχύει και αυτό. Τώρα οι γυναίκες ξέρω ότι δεν θα το παραδεχθούν αλλά έτσι είναι....

“Here's all you have to know about men and women: women are crazy, men are stupid. And the main reason women are crazy is that men are stupid.”
George Carlin

:P:P:P:P

Νομιζω εξαρταται απο το σε τι γυναικα θα πεσεις. Εχω την αισθηση οτι οσο χαμηλοτερο το επιπεδο της (νοητικα) , τοσο περισσοτερο θα εχει τετοια πιστευω...

Κοίτα επειδή το έθεσες λίγο φιλοσοφικά το ζήτημα, θα σου πω ότι η γυναίκα είναι ένα ατελές πλάσμα που για μένα και εκατοντάδες άλλους στην αρχαία αθήνα τουλάχιστον(ναι, την πόλη και την εποχή που θαυμάζουν αρκετοί), δεν μπορεί να κάνει τίποτε άλλο πέρα απ' τις δουλειές του σπιτιού και την ανατροφή των παιδιών.Και επειδή θα βγούνε διάφορες γυναίκες εδώ να με αμφισβητήσουν θέλω να μου πούν 15 ονόματα γυναικών φιλοσόφων, μαθηματικών, φυσικών.Και στην τελική και να υπάρχουν, νοητικά οι άνδρες είναι πιό έξυπνοι (Άλλο εξυπνάδα, άλλο πονηριά).Αυτή είναι η φύση, τί να κάνουμε.

Αμφιβαλλω οτι ειναι λογο φυσης. Στο πολυ αμεσο παρελθον οι γυναικες μεγαλωναν με τη λογικη οτι το μονο που ειναι ικανες να κανουν ειναι να φροντιζουν το σπιτι, τα παιδια και των αντρα τους. Δεν ειχαν αποψη ουτε ιδιαιτερα δικαιωματα θα ελεγα. Φαντασου οτι απεκτησαν δικαιωμα ψηφου στις αρχες του 20ου αιωνα... Οπως επισης οτι οι γιαγιαδες μας ισως και να μην τελειωναν το σχολειο... Ε λοιπον κατω απο τετοιες συνθηκες ειναι λογικο οι γυναικες να θεωρηθουν οι "χαζες" της υποθεσης. Τις μεγαλωναν ετσι που στο τελος ουτε και αυτες πιστευαν οτι μπορουσαν να κανουν το οτιδηποτε.

Ας μη γενικευουμε καταστασεις...Νομιζω πως οι ανδρες δεν διαφερουν και τοσο απο τις γυναικες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LaBoheme

Νεοφερμένος

Η LaBoheme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Κοίτα επειδή το έθεσες λίγο φιλοσοφικά το ζήτημα, θα σου πω ότι η γυναίκα είναι ένα ατελές πλάσμα που για μένα και εκατοντάδες άλλους στην αρχαία αθήνα τουλάχιστον(ναι, την πόλη και την εποχή που θαυμάζουν αρκετοί), δεν μπορεί να κάνει τίποτε άλλο πέρα απ' τις δουλειές του σπιτιού και την ανατροφή των παιδιών.Και επειδή θα βγούνε διάφορες γυναίκες εδώ να με αμφισβητήσουν θέλω να μου πούν 15 ονόματα γυναικών φιλοσόφων, μαθηματικών, φυσικών.Και στην τελική και να υπάρχουν, νοητικά οι άνδρες είναι πιό έξυπνοι (Άλλο εξυπνάδα, άλλο πονηριά).Αυτή είναι η φύση, τί να κάνουμε.


Αν και θέλω να ελπίζω πως τρολάρεις ελαφρώς… Σίγουρα στην Αρχαία Αθήνα, στις γυναίκες είχε επιβληθεί ο συγκεκριμένος ρόλος, σαφώς δεν είχαν τα ίδια δικαιώματα με τους άνδρες, αλλά αυτό δε σημαίνει πως δεν είχαν την ικανότητα να σκεφτούν για τον εαυτό τους, να διαπρέψουν στα μαθηματικά, στη φιλοσοφία αν τους δινόταν η ευκαιρία. Αλλά επειδή ζητάς ονόματα θα αναφέρω ως παραδείγματα σπουδαίων γυναικών της αρχαιοελληνικής ιστορία που διακρίθηκαν για την οξυδέρκεια τους, την Ασπασία, τη Σαπφώ, την Κλεοπάτρα. Άλλωστε η θεά της σοφίας, η Αθηνά και οι εννέα μούσες, προστάτιδες των Τεχνών λατρεύονταν από τους αρχαίους Αθηναίους τόσο άντρες, όσο και γυναίκες. Δε μπορούμε να αμφισβητήσουμε πως κατά κανόνα οι άνδρες υπερέχουν των γυναικών στη μυϊκή δύναμη, στερεότυπα όπως ο άντρας/κυνηγός/προστάτης/εξουσιαστής το αποδεικνύουν. Όμως θα ήταν άδικο να αποφασίσουμε πως οι άντρες είναι πιο έξυπνοι, και απλά γιατί δε μπορούμε να ορίσουμε εύκολα τη νοημοσύνη, δε μπορούμε καλά καλά να την κατανοήσουμε με τις αισθήσεις μας, πόσο μάλλον να την μετρήσουμε. Είναι νοημοσύνη η επαγγελματική επιτυχία; Η συσσώρευση γνώσης και πτυχίων; Συγκεκριμένη ανατομία του εγκεφάλου ή πολύπλοκα μονοπάτια νευρώνων; Η ικανότητα προσαρμογής σε νέες καταστάσεις; Και επειδή θέλω να προλάβω σχόλια περί IQ και δείκτη νοημοσύνης , να αναφέρω πως οι ψυχολόγοι καταλήγουν ότι οι επιδόσεις είναι πάνω κάτω οι ίδιες και για τα δύο φύλλα. Εκεί που οι άντρες υπερτερούν σε μαθηματική ικανότητα, οι γυναίκες ξεχωρίζουν στο λόγο, στην έκφραση. Αν δεν κάνω λάθος οι γυναίκες έχουν ένα πρόσθετο πλεονέκτημα στη μνήμη και τη συναισθηματική νοημοσύνη Όλοι οι άνθρωποι είναι έξυπνοι με το δικό τους τρόπο, όλοι έχουν ένα ρόλο, μια ταυτότητα, κάποια αξία. Οι διαφορές μας, οι ικανότητες μας, με τις οποίες είτε γεννηθήκαμε ή τις αποκτήσαμε στην πορεία, μας κάνουν ξεχωριστούς. Κανένας άνθρωπος, άντρας ή γυναίκα, δεν είναι όμοιος με κάποιον άλλο. Ποιοι είμαστε εμείς για να κρίνουμε και να γενικεύουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyeshine

Νεοφερμένος

Ο eyeshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Αν και θέλω να ελπίζω πως τρολάρεις ελαφρώς… Σίγουρα στην Αρχαία Αθήνα, στις γυναίκες είχε επιβληθεί ο συγκεκριμένος ρόλος, σαφώς δεν είχαν τα ίδια δικαιώματα με τους άνδρες, αλλά αυτό δε σημαίνει πως δεν είχαν την ικανότητα να σκεφτούν για τον εαυτό τους, να διαπρέψουν στα μαθηματικά, στη φιλοσοφία αν τους δινόταν η ευκαιρία. Αλλά επειδή ζητάς ονόματα θα αναφέρω ως παραδείγματα σπουδαίων γυναικών της αρχαιοελληνικής ιστορία που διακρίθηκαν για την οξυδέρκεια τους, την Ασπασία, τη Σαπφώ, την Κλεοπάτρα. Άλλωστε η θεά της σοφίας, η Αθηνά και οι εννέα μούσες, προστάτιδες των Τεχνών λατρεύονταν από τους αρχαίους Αθηναίους τόσο άντρες, όσο και γυναίκες. Δε μπορούμε να αμφισβητήσουμε πως κατά κανόνα οι άνδρες υπερέχουν των γυναικών στη μυϊκή δύναμη, στερεότυπα όπως ο άντρας/κυνηγός/προστάτης/εξουσιαστής το αποδεικνύουν. Όμως θα ήταν άδικο να αποφασίσουμε πως οι άντρες είναι πιο έξυπνοι, και απλά γιατί δε μπορούμε να ορίσουμε εύκολα τη νοημοσύνη, δε μπορούμε καλά καλά να την κατανοήσουμε με τις αισθήσεις μας, πόσο μάλλον να την μετρήσουμε. Είναι νοημοσύνη η επαγγελματική επιτυχία; Η συσσώρευση γνώσης και πτυχίων; Συγκεκριμένη ανατομία του εγκεφάλου ή πολύπλοκα μονοπάτια νευρώνων; Η ικανότητα προσαρμογής σε νέες καταστάσεις; Και επειδή θέλω να προλάβω σχόλια περί IQ και δείκτη νοημοσύνης , να αναφέρω πως οι ψυχολόγοι καταλήγουν ότι οι επιδόσεις είναι πάνω κάτω οι ίδιες και για τα δύο φύλλα. Εκεί που οι άντρες υπερτερούν σε μαθηματική ικανότητα, οι γυναίκες ξεχωρίζουν στο λόγο, στην έκφραση. Αν δεν κάνω λάθος οι γυναίκες έχουν ένα πρόσθετο πλεονέκτημα στη μνήμη και τη συναισθηματική νοημοσύνη Όλοι οι άνθρωποι είναι έξυπνοι με το δικό τους τρόπο, όλοι έχουν ένα ρόλο, μια ταυτότητα, κάποια αξία. Οι διαφορές μας, οι ικανότητες μας, με τις οποίες είτε γεννηθήκαμε ή τις αποκτήσαμε στην πορεία, μας κάνουν ξεχωριστούς. Κανένας άνθρωπος, άντρας ή γυναίκα, δεν είναι όμοιος με κάποιον άλλο. Ποιοι είμαστε εμείς για να κρίνουμε και να γενικεύουμε;

Ανοίγεις πολλά θέματα ταυτόχρονα θα απαντήσω σε μερικά.
Όσον αφορά τον λόγο διαφωνώ γιατί οι καλύτεροι δικηγόροι και ακαδημαικοί είναι άντρες.Ναι στην καφετέρια οι γυναίκες μπορεί να μιλάνε περισσότερο, αλλά το ότι μιλάς δεν σημαίνει ότι λές κάτι.Επιπλέον, ο καθένας μας έχει αξίες οι οποίες πρέπει να επαναπροσδιοριστούν και αυτές τις αξίες πρέπει να τις επαναπροσδιορίσει ο άνδρας ως ο μόνο φορέας της λογικής.
Αν δεν πετιόντουσαν κάτι καρακάξες πρίν, θα εξηγούσα ακριβώς τί εννοούσα με το θέμα μου.Γιατί στην αρχαία αθήνα μπορεί οι γυναίκες να μην κυκλοφορούσαν έξω, αλλά οι άνδρες τις σεβόντουσαν με διαφορετικό τρόπο.Δεν είναι τυχαίο ότι υπήρχαν 6 άνδρες και 6 γυναίκες ολύμπιοι θεοί, όπως και στο μαντείο των δελφών η ιέρεια ήταν γυναίκα.Απο την άλλη, ηθική και γυναίκα δεν πάνε μαζί και η ηθική πρέπει να είναι πάνω από όλα μέσα σε μιά κοινωνία.Τέλος, όσον αφορά το ποιός κρίνει ή όχι, πάντα οι νόμοι και οι κανόνες ξεκινούσαν από κάποιο ανθρώπινο μυαλό και όχι ουρανοκατέβατες και στην προκειμένη το ανθρώπινο μυαλό είμαι εγώ.:-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

LaBoheme

Νεοφερμένος

Η LaBoheme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ανοίγεις πολλά θέματα ταυτόχρονα θα απαντήσω σε μερικά.
Όσον αφορά τον λόγο διαφωνώ γιατί οι καλύτεροι δικηγόροι και ακαδημαικοί είναι άντρες.Ναι στην καφετέρια οι γυναίκες μπορεί να μιλάνε περισσότερο, αλλά το ότι μιλάς δεν σημαίνει ότι λές κάτι.Επιπλέον, ο καθένας μας έχει αξίες οι οποίες πρέπει να επαναπροσδιοριστούν και αυτές τις αξίες πρέπει να τις επαναπροσδιορίσει ο άνδρας ως ο μόνο φορέας της λογικής.
Αν δεν πετιόντουσαν κάτι καρακάξες πρίν, θα εξηγούσα ακριβώς τί εννοούσα με το θέμα μου.Γιατί στην αρχαία αθήνα μπορεί οι γυναίκες να μην κυκλοφορούσαν έξω, αλλά οι άνδρες τις σεβόντουσαν με διαφορετικό τρόπο.Δεν είναι τυχαίο ότι υπήρχαν 6 άνδρες και 6 γυναίκες ολύμπιοι θεοί, όπως και στο μαντείο των δελφών η ιέρεια ήταν γυναίκα.Απο την άλλη, ηθική και γυναίκα δεν πάνε μαζί και η ηθική πρέπει να είναι πάνω από όλα μέσα σε μιά κοινωνία.Τέλος, όσον αφορά το ποιός κρίνει ή όχι, πάντα οι νόμοι και οι κανόνες ξεκινούσαν από κάποιο ανθρώπινο μυαλό και όχι ουρανοκατέβατες και στην προκειμένη το ανθρώπινο μυαλό είμαι εγώ.:-)

Για να μην παρεξηγηθώ, σαφώς και οι γυναίκες είναι απολύτως ικανές για λογική, μαθηματική σκέψη. Υπάρχουν σπουδαίες γυναίκες επιστήμονες στις μέρες μας, όπως και στο παρελθόν. Μπορούν να κατανοήσουν, να αναλύσουν, να δημιουργήσουν μια πολύπλοκη θεωρία, να επιλύσουν απαιτητικά προβλήματα, δε νομίζω πως αντιλαμβάνονται τον κόσμο τόσο διαφορετικά από τους άντρες. Η μόνη διαφορά είναι πως οι αποφάσεις που παίρνουν, κυρίως αυτές που αφορούν την προσωπική τους ζωή, επηρεάζονται από την προσωπική τους ηθική και αξίες, τα συναισθήματα τα δικά τους και των άλλων. Η συγκεκριμένη προσέγγιση είναι προϊόν της κοινωνίας και του ρόλου τους ως μητέρες. Όμως θα μ’ ενδιέφερε να διαβάσω τι εννοούσες με το θέμα σου, και τους λόγους για τους οποίους νομίζεις πως μια ανδροκρατούμενη κοινωνία, όπως αυτή της Αρχαίας Αθήνας σεβόταν τόσο τις γυναίκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyeshine

Νεοφερμένος

Ο eyeshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Για να μην παρεξηγηθώ, σαφώς και οι γυναίκες είναι απολύτως ικανές για λογική, μαθηματική σκέψη. Υπάρχουν σπουδαίες γυναίκες επιστήμονες στις μέρες μας, όπως και στο παρελθόν. Μπορούν να κατανοήσουν, να αναλύσουν, να δημιουργήσουν μια πολύπλοκη θεωρία, να επιλύσουν απαιτητικά προβλήματα, δε νομίζω πως αντιλαμβάνονται τον κόσμο τόσο διαφορετικά από τους άντρες. Η μόνη διαφορά είναι πως οι αποφάσεις που παίρνουν, κυρίως αυτές που αφορούν την προσωπική τους ζωή, επηρεάζονται από την προσωπική τους ηθική και αξίες, τα συναισθήματα τα δικά τους και των άλλων. Η συγκεκριμένη προσέγγιση είναι προϊόν της κοινωνίας και του ρόλου τους ως μητέρες. Όμως θα μ’ ενδιέφερε να διαβάσω τι εννοούσες με το θέμα σου, και τους λόγους για τους οποίους νομίζεις πως μια ανδροκρατούμενη κοινωνία, όπως αυτή της Αρχαίας Αθήνας σεβόταν τόσο τις γυναίκες.

Ε δεν χρειάζεται πολύ εξήγηση.Στην Αρχαία Αθήνα υπήρχαν διαφορετικοί κανόνες για τις γυναίκες, αλλά οι άνδρες έδειχναν την εκτίμηση τους διαφορετικά.Δεν έχω διαβάσει και τα άπαντα για την αρχαία αθήνα, αλλά όσο έχω διαβάσει διαισθητικά μπορώ να το καταλάβω.Και στην τελική αν δεν υπήρχε αυτό που λέω, μπορούμε να το κάνουμε τώρα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαριώ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μαριώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Για μενα τα δυο φυλα ειναι δυο οψεις ενος νομισματος του ανθρωπου. Ως ανθρωποι θα πρεπει να εχουμε την ιδια μεταχειριση χωρις καν να λαμβανουμε υπ οψιν το φυλο. Και στην εκπαιδευση και στην δουλεια και στα πολιτικα και μεσα στην ιδια την κοινωνια. Δεν μπορω να συμφωνησω οτι η απελευθερωση της γυναικας εφερε στο κοσμο μεσα σε 100 χρονια περισσοτερα κακα απο οτι η ανδροκρατια τοσους αιωνες. Για μενα ο επεκτατικος πολεμος ειναι κατι απλα ανεπιτρεπττο, και η ιστορια μας δινει δεκαδες απο αυτους αποφασισμενους και εκτελεσμενους απο ανδρες. Την ηθικη ολισθιση σημερα δεν νομιζω να την εφερε η χειραφετηση της γυναικας αλλα η υπαρξη ανθρωπων με απιστευτη απληστια (και για πλουτο και για εξουσια) που μεσω της παγκοσμιοποιησης και της εμπορευματοποιησης και των μμε εφεραν τον ανθρωπο εκει που ηθελαν για μεγιστοποιηση του κερδους και βραχυπροθεσμα και μακροπροθεσμα. Και αυτος ο ανθρωπος που θελουν δεν ειναι ο μονογαμικος, εντιμος και συνετος ανθρωπος που θα δουλευει, θα αποταμιευει, θα φτιαξει οικογενεια και θα την προοδευσει αλλα ο ασυδωτος. Αυτος που θα καπνιζει (κανα χιλιαρι ευρω το χρονο), θα πινει, θα πηγαινει διακοπες, θα παρει δανειο (για να τον πνιξουν αργοτερα με την θηλια των τοκων), και θα ειναι ετσι οχι μονο στα 20 αλλα και στα 50. Σκεψου ακομα πως η κοινωνια με πολυ δεμενες και διευρυμενες οικογενειες δεν ειναι προς οφελος των κεφαλαιουχων γιατι η συνοχη φερνει και αλληλεγγυη ( χασιμο χρηματων) και κανει υπαρκτο το ενδεχομενο της συνεννοησης και της επαναστασης. Ενω σημερα με τον κατακερματισμο της κοινωνιας σε μικρους κυκλους 5-10 ατομων η συνεννοηση και επανασταση ειναι σχεδον ανεφικτη. Γιατι παντα ειμαστε τοσο καχυποπτοι που δεν ανοιγομαστε για να βρουμε κοινα σημεια συμφωνιας αλλα σκεφτομαστε τι θελει να κερδισει αυτος απο μενα.

Ακομα στις προηγουμενες δεκαετιες οπου οι αναγκες του ανθρωπου συστηματοποιηθηκαν και η πληρωση τους εγινε αυτονοητη
(τρεχουμενο νερο, σουπερ μαρκετ, ηλεκτρικες συσκευες) ο ανθρωπος εχοντας καλυμενες τις βιοτικες του αναγκες δεν ηρεμησε αλλα στραφηκε στις πολυτελειες και οδηγηθηκε σε αυτο το προτυπο που εχουμε σημερα και που αναφερθηκε παραπανω .Εγινε ενα απιστευτα καταναλωτικο ον που οντας δεσμευμενο απο τις επιθυμιες του προσπαθει να βγαζει οσα χρηματα μπορει για να τις πληρωσει (fulfill) και οταν το κανει βρισκει νεες που ειναι ανεκπληρωτες.

Ακομα ο κατακερματισμος της κοινωνιας σε ανθρωπους σχεδον μοναχικους εδωσε τοπο στην ασυδωσια γιατι οταν παλαιοτερα ειχες μια θεση στην κοινωνια προκαθορισμενη απο την γεννηση σου μεχρι να πεθανεις μετραγες και τις κουβεντες και τις πραξεις σου απο φοβο κοινωνικης κατακραυγης. Τωρα οταν εισαι αγνωστος μεταξυ αγνωστων λες "δεν γαμιεται ποιος με ξερει;" ή ''Ποιος θα το μαθει;"

Επιπλεον ο παραλυμενος αυτος τροπος ζωης οπου ολα ειναι ελευθερα και τιποτα δεν κατακρινεται διαιωνιζεται και μεταφερεται και μεσα απο τον κοινωνικο ανταγωνισμο (εγω θα γινω πιο ωραια (δηλδη ξεκωλο) απο αυτη) και μεσα απο την οικογενεια. Ασυδοτοι γονεις θα μεγαλωσουν κατα το πλειστον ασυδοτα παιδια.

Ενα αλλο σημειο που θελω να θιξω ειναι αυτο της ιστοριας. Οταν οι περισσοτερες κοινωνιες ειχαν τα κοριτσια εκτος της συστηματικης εκπαιδευσης, πως ακριβως περιμενεις να δεις αναπτυξη γυναικων επιστημονων; Ακομα και αν φροντιζαν μεχρι ενος σημειου για την εκπαιδευση τους μετα στα 15-20 ολη η κοινωνια περιμενε απο εκεινες οικογενεια και παιδια. Για μια γυναικα ηταν τιμη και καμαρι να ειναι αριστη νοικοκυρα καλη μανα με υγιη παιδια και πιστη στον αντρα της. Οποιοδηποτε αλλο προτυπο τυχαινε προκαταληψης και αποδοκιμασιας. Αν η γυναικα ως παιδι ζουσε απο τον πατερα της το να ακολουθησει ενα αλλο προτυπο μπορει να σημαινε να την πεταξουν στον δρομο. Αρκετα αντιστοιχα δημιουργηθηκε και το στερεοτυπο γυρω απο τον αντρα μονο με πιο ευνοικους ορους. Μπορει να τον απερριπτε η κοινωνια αν ηταν αθεος η ομοφυλοφιλος αλλα τον δεχοταν ως εργενη αφου του δινοταν μερος της οικογενειακης περιουσιας και το ελευθερο να δουλεψει. Στην γυναικα δυσκολα δινοταν ιδιοκτησια πλουτου για να αποφασισει πως θα διαχειριστει την ζωη της.

Νομιζω βλεπεις γιατι το παρελθον ηταν αυτο που ηταν και γιατι το παρον ειναι αυτο που ειναι. Στο σημερινο ανθρωπο δοθηκε η ευκαιρια σε αρκετες απολαυσεις με ανταλλαγμα την μοναχικοτητα και το αβεβαιο μελλον. Και ο ανθρωπος δεχτηκε γιατι δεν εκατσε να σκεφτει. Γιατι αυτο εκανε και ο διπλανος του, γιατι ειναι ακομα νεος.

Δεν ευθυνεται η γυναικα και η θεση της για τα οσα εχουν γινει και θα γινουν, αλλα τα ανθρωπινα παθη της πολυτελειας, της αυταρεσκειας, της επιπολαιοτητας, της απληστιας, της εξουσιας, η τοσο μεγαλη αρνηση μας να καθυποταξουμε τα παθη μας γιατι δεν ειναι cool και γιατι η ηρεμη ζωη ειναι βαρετη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyeshine

Νεοφερμένος

Ο eyeshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Επειδή μιλάς για πάθη, θα σου πώ ότι η γυναίκα θα έιναι η τελευταία που θα ελένξει να πάθη της και βασικά αυτό δεν θα γίνει ποτέ.Επειδή η γυναίκες είναι ανήθικα όντα από της φύση τους(και πέρα απ' την επιρροή του καπιταλιστικού συστήματος), όσο οι γυναίκες είναι ελεύθερες τόσο οι άνδρες θα κυλιούνται μαζί τους στο βούρκο.Επιπλέον, όσον αφορά αυτό που είπες για τους ιμπεριαλιστικούς πολέμους, εγώ δεν εξιδανίκευσα την αρχαία αθήνα για τους πολέμους της.Ο κόσμος μπορεί να αλλάξει, να γίνει ειρηνικός και την ενέργεια τους οι άνδρες μπορούν να την καταναλώνουν στις πολεμικές τέχνες χωρίς να χρειάζεται να πας να σκοτώσεις τον άλλο.Τέλος, οι πόλεμοι δείχνουν την καφρίλα που επικρατεί στα μυαλά των περισσοτέρων ανθρώπων η οποία θα μπορούσε να ελεγθεί με την κατάλληλη παιδεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ως ανθρωποι θα πρεπει να εχουμε την ιδια μεταχειριση χωρις καν να λαμβανουμε υπ οψιν το φυλο
αδυνατον
και ποτέ δεν ισχυσε..

το φυλο μας ειναι τοσο ισχυρος χαρακτηριστκο μας,,που θα ηταν ηλιθιο να μην το λαβουμε υποψη

οι γυναικες θα θελατε να σας φερομασταν οπως φερομαστε στους ανδρες?

Επειδή η γυναίκες είναι ανήθικα όντα από της φύση τους(και πέρα απ' την επιρροή του καπιταλιστικού συστήματος), όσο οι γυναίκες είναι ελεύθερες τόσο οι άνδρες θα κυλιούνται μαζί τους στο βούρκο.
ρε φιλε
τα πιστευεις αυτα που λες?:worry:

τι σημαινει ηθικος και ανηθικος?
ηθος = χαρακτηρας.
αρα καλοηθης κακοηθης ναι

σαν συνολο οι γυναικες εχουν χειροτερο χαρακτηρα δηλαδη απο εμας τους ανδρες?
γυναικα μας γεννησε..,,μια γυναικα κυνηγαμε στη ζωη μας

και αντο θελεις ετσι,"ηθικος" ανδρας ειναι αυτος που αγαπαει τις γυναικες..

κατι σου κανανε εσενα οι γυναικες,,δεν μου το βγαζεις απο το μυαλο..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Προσπαθούμε να εξηγήσουμε με τα δεδομένα του σήμερα, την κοινωνική κατάσταση των γυναικών πριν 2 ή 15 αιώνες;

Εν πάση περιπτώσει, απόλυτος σεβασμός στις γυναίκες, διαχωρισμός ρόλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαριώ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μαριώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Στο τελευταιο συμφωνω, ανεφερα τους πολεμους για να σου δειξω οτι και επι εξουσιας ανδρων τα κακως κειμενα υπηρχαν. Δεν ξεκινησε το κακο μολις χειραφετηθηκε η γυναικα. Νομιζω πως η αποψη σου για την ελευθεριοτητα της γυναικας ειναι τουλαχιστον υπερβολικη. Δεν βλεπω την αιτιακη σχεση που μου στερει την δυνατοτητα να εχω αυτοσεβασμο και να χαλιναγωγω τον εαυτο μου. Αντιθετα εχω γνωρισει τετοιες γυναικες και πιστευω οτι συμβαινει. Αν ολες οι γυναικες που ειδες, γνωρισες, ακουσες ηταν τοσο ανηθικες μαλλον εβλεπες αυτο που περιμενες να δεις. Δεν μπορει να εισαι τοσο ατυχος. Επιπλεον νομιζω αξιζει να σκεφτεις οτι καθε τι που ακους διαβαζεις δεν θα ειναι παντα αληθεια. Το πιθανοτερο ειναι να ειναι παραποιημενο απο τον πομπο λογω δικων του κομπλεξ η ελλειψης γνωσης. Αρα οταν εχεις λαθος δειγμα θα εχεις και λαθος συμπερασματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top