Να παίρνει η γυναίκα το επίθετο του συζύγου;

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Καλέ μου,όταν έλεγα "το αυτονόητο" δεν εννοούσα το Δρακόπουλος που είπε η χιμελα,φυσικά.
Κάτι ουδέτερο είχα στο μυαλό μου,ούτε καν θυληκό.
Αυτοί οι σιχαμένοι οι ξένοι δλδ,κοίτα τι ωραία τα έχουν ταξινομήσει...Νίκος Γκριν - Αληκτώ Γκριν
Και δε δηλώνει κάποια ιδιοκτησία.Είναι σαν χαρακτηρισμός...σαν επίθετο ;ρ Η Αληκτώ η πράσινη.Ο Νικος ο πράσινος.


Και δε με νοιάζει για ποιό γονιό θα με ρωτήσουν,με νοιάζει που γενικώς θα με ρωτήσουν σε ποιόν ανήκω.
Σε μένα....ίσως;

Άρα σίγουρα δεν μιλάς για φαλλοκρατισμό αλλά για την κτητική χροιά της γενικής 'ου'. Μάλιστα, ενδιαφέρον....:hmm:
Μήπως υπερβάλλεις λίγο; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Άρα σίγουρα δεν μιλάς για φαλλοκρατισμό αλλά για την κτητική χροιά της γενικής 'ου'. Μάλιστα, ενδιαφέρον....:hmm:
Μήπως υπερβάλλεις λίγο; :P

Ίσως
Αλλά πως αλλιώς θα ζήσουμε έντονα;
αχχα

Ενιγουει Νίκο,το Δρακοπούλου δηλώνει ιδιοκτησία στον Δρακόπουλο
Διττο το πρόβλημα
Με πιάνεις;
Άλλο αμα με ρωτήσουν ποιανου/ης είμαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Εγώ ανήκω μόνο στον εαυτό μου κ πουθενά αλλού. Ούετε πρόκειται να ανήκω αλλού. Ούτε στους γονείς μου δεν ανήκω. Οπότε θα κρατήσω το δικό μου επίθετο μόνο του κ αν κάνω ποτέ παιδί θα πάρει κ το δικό μου κ του άνδρα μου με αλφαβητική σειρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,218 μηνύματα.
Εγώ ανήκω μόνο στον εαυτό μου κ πουθενά αλλού. Ούετε πρόκειται να ανήκω αλλού. Ούτε στους γονείς μου δεν ανήκω. Οπότε θα κρατήσω το δικό μου επίθετο μόνο του κ αν κάνω ποτέ παιδί θα πάρει κ το δικό μου κ του άνδρα μου με αλφαβητική σειρά.

Όταν αγαπάς έναν άντρα πάρα πολύ,δε σε πειράζει να του "ανήκεις" με οποιοδήποτε τρόπο κι αν μεταφράσει κάποιος το ρήμα αυτό. Το ίδιο πιστεύω νιώθει κι ένας άντρας που είναι αφοσιωμένος ψυχή τε και σώματι σε μια γυναίκα. Γιατί αυτό σε κάνει να νιώθεις υποβιβασμένη;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Ε τότε ας πάρει αυτός το δικό μου επίθετο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,218 μηνύματα.
Ε τότε ας πάρει αυτός το δικό μου επίθετο :P

Πολύ φοβάμαι οτι αυτό που λες ανήκει μόνο στα πρακτικά του θέματος και στην ουσία από πίσω κρύβονται πολλές ανασφάλειες και εγωισμός για μένα.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Εγώ ανήκω μόνο στον εαυτό μου κ πουθενά αλλού. Ούετε πρόκειται να ανήκω αλλού. Ούτε στους γονείς μου δεν ανήκω. Οπότε θα κρατήσω το δικό μου επίθετο μόνο του κ αν κάνω ποτέ παιδί θα πάρει κ το δικό μου κ του άνδρα μου με αλφαβητική σειρά.

Δεν κατάλαβα τη λογική σου, woman :P
Όχι, με καμία κυβέρνηση δεν κατάλαβα ποια είναι η λογική σχέση που συνδέει το bold με το υπόλοιπο.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εγώ πάντως θέλω πολύ να πάρω το επίθετο του άντρα μου.

Τόσο χάλια είναι το δικό σου;
:P













Ελααα, αστειεύομαι.:-*
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Συμφωνώ με την kaleiposcope: ας μου δείξει την αγάπη του ο άντρας μου και ας πάρει το δικό μου. Αλλά για να μην είμαι άδικη είναι σίγουρα καλύτερο να κρατήσει καθένας το δικό του κ να παραμείνει και κύριος του εαυτού του αποκλειστικά.
Υποβιβασμένη δεν νιώθω αλλά ούτε και θα 'τιμήσω' το επίθετό του.Έχω το δικό μου κ είναι μια χαρά
Alchemist τι ακριβώς δεν κατάλαβες???:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Όταν αγαπάς έναν άντρα πάρα πολύ,δε σε πειράζει να του "ανήκεις" με οποιοδήποτε τρόπο κι αν μεταφράσει κάποιος το ρήμα αυτό. Το ίδιο πιστεύω νιώθει κι ένας άντρας που είναι αφοσιωμένος ψυχή τε και σώματι σε μια γυναίκα. Γιατί αυτό σε κάνει να νιώθεις υποβιβασμένη;:hmm:

Ναι, μόνο που περιγράφεις μια ιδεατή πραγματικότητα αμοιβαίας και αμφίδρομης αίσθησης του ανήκειν ανάμεσα σε ένα ετερόφυλο ζευγάρι η οποία στην υφιστάμενη πραγματικότητα των παραδόσεων και θεσμοποιημένων κανόνων νομιμοποιείται μόνο κατά το ήμισυ της αντιμετωπίζοντας ως αυτονόητο το ένα μέρος της και ασύμβατο, παράδοξο ή αντικανονικό το άλλο.

Ως αποτέλεσμα, θεωρώ ότι από τη στιγμή που αυτονόητο είναι το επίθετο του συζύγου για τα παιδιά χωρίς να γίνεται καν συζήτηση πολλές φορές, (μην πω τις περισσότερες), από τη στιγμή που υποβάλλεται κοινή φορολογική δήλωση με βασικό ΑΦΜ του συζύγου ο οποίος και εισπράττει την επιστροφή του φόρου ασχέτως από ποιανού τα εισοδήματα προήλθε, από τη στιγμή που τα γυναικεία επώνυμα είναι γραμματικώς προϊόντα γενικής κτητικής, έχουμε πάρα πολύ δρόμο μπροστά μας καθώς η όποια προσαρμογή/εξισορρόπηση μπορεί να προέλθει μόνο μετά από ανατροπή των "ειωθότων";) (...και δυστυχώς οι βελούδινες επαναστάσεις μάλλον μας τελείωσαν :()


Υ.Γ. Για τα φορολογικά που είπα παραπάνω, σαφώς ο σύζυγος είναι και υπόχρεος για την καταβολή των φόρων εάν προκύπτουν κατά την εκκαθάριση. Ούτε αυτό είναι δίκαιο. Ζευγάρι ή όχι, θα πρέπει οι φορολογούμενοι να αντιμετωπίζονται αυτόνομα ως τέτοιοι με ίσα δικαιώματα και υποχρεώσεις και να βρεθεί άλλος τρόπος συνυπολογισμού των εισοδημάτων για την φορολογική αντιμετώπιση των οικογενειών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Και γω υποστηρίζω απόλυτη ισοτιμία κ στα φορολογικά.
By the way σύμφωνα με νόμο του '84 (αν δεν κάνω λάθος για το έτος) το παιδί μπορεί να λάβει το επίθετο της μητέρας (αντί για του πατέρα)ή και των δύο. Ποιος γεννάει το παιδί? Νομίζω ότι είναι πλέον αυτονόητο ποιος νομιμοποιείται να δώσει κ το επίθετο;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Ο άντρας γεννάει και η γυναίκα τίκτει..
όπως και ο άντρας νυμφεύεται και η γυναίκα παντρεύεται....
Μην βλέπετε που έχουμε απλουστεύσει και απλοποιήσει στην καθημερινότητα μας την ελληνική γλώσσα....
Σημασία έχει να υπάρχει ισονομία απέναντι και στα δύο φύλα που θέλουν να πορευτούν μαζί στη ζωή... από κει και πέρα το επίθετο... νομίζω στη τελική ανάλυση ότι είναι επιλογή του παιδιού όταν ενηλικιωθεί .....αν θέλει να φέρει τα δύο επίθετα, το ένα από τα δύο επίθετα ή κανένα από τα δύο επίθετα..... ;)

Τώρα αν κάποια θέλει να λέγεται η κυρία του κυρίου δικαίωμα της.....
Συνήθως οι κυρίες που σπουδάζουν και κάνουν καριέρα δεν μπορούν ξαφνικά στον εργασιακό τους κύκλο να λέγονται κάπως αλλιώς...."Από σήμερα θα με λέτε έτσι"..... κουράζεις και τους υπόλοιπους να θυμούνται το νέο επίθετο....:P;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Συμφωνώ με το 2ο σκέλος της απαντησής σου αλλά έχω αμφιβολίες για το αν ο άνδρας γεννάει γιατί 1ον: ο άνδρας χωρίς μια γυναίκα δεν θα αποκτήσει ποτέ απογόνους (ενώ μια γυναίκα στην τελική πάει σε τραπεζα σπέρματος κ γεννάει - αποκτά απογόνους), 2ον: ο άνδρας μπορεί να έχει παιδί αλλά επειδή δεν το γέννησε αυτός (αλλά κάποια γυναίκα που δεν τον ενημέρωσε περί εγκυμοσύνης της) να μην το μάθει ποτέ ότι έχει. Για νη μην αναφερω την περίπτωση κατά την οποία απλά να νομίζει ότι είναι ο βιολογικός πατέρας του παιδιού. Όλα αυτά γιατί απλά ο άνδρας δεν γεννάει και δεν θα γεννήσει ποτέ.Ελπίζω να μη φάω κράξιμο.Δεν λέω κ κάτι εξωπραγματικό.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
καταρχην νομικα το ονομα δινεται στο παιδ πριν γινει ο γαμος, κουφο ε?
μπορει να παρει οποιονδηποτε συνδιασμο απο επιθετα ανδρα-γυναικα, αρκει το συολο να μηην υπερβαινει τα 2 επιθετα.
Σε περιπτωση που το ζευγαρι δεν ασχοληθει με το θεα πριν το γαμο,
τοτε αυτοματα το παιδι παιρνει το επιθετο του πατερα.... sorry girls....


πολυ φασαρια για το τιποτα,
ας το ριξετε κορωνα γραμματα και οτι βγει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Εγώ θα ακολουθήσω τα βήματα της μάνας μου και θα κρατήσω το δικό μου επίθετο.:pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,001 μηνύματα.
Himela 2012: Εγώ θέλω να ανήκω σε όλους τους τομείς στον άνδρα μου, είμαι 100% παραδοσιακή και θέλω να πάρω το επίθετο του.

Himela 2020: Αδιαφορώ πλήρως για την Αγία Σοφία, απλα πέτρες είναι που ακόμη και αν γκρεμιστούν δεν με νοιάζει μπροστα στις ανθρώπινες ζωές

Himela 2020 Round 2: Εννοείται και είμαι υπέρ των ξένων που έρχονται στην Ελλάδα για ένα καλύτερο αύριο, δεν με νοιάζει αν θα αλληλοεπηρεαστει η παράδοση μας.


Αυτό θα πει σταθερός στις απόψεις ανά το πέρασμα των χρόνων. Από το ένα άκρο πήγαμε στο άλλο χωρίς να μπορέσουμε και πάλι να κρατήσουμε μια μεσότητα. Θα ήθελα πολύ η Himela να έβλεπε το thread σήμερα και με τις νέες απόψεις και αντιλήψεις της να δώσει μια updated απάντηση.

Περί του θέματος, όντως το να ανήκεις σε κάποιον/κάποια είναι από μόνο του άσχημο. Ο κάθε άνθρωπος θέλει τον δικό του ζωτικό χώρο για να αναπτύσσεται ελεύθερος. Περί του επιθέτου καλό είναι να κρατάει καθείς το επίθετο του.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Η @Himela του 2012 με την @Himela του 2020, όπως και κάθε @Himela στον πλανήτη Γη, δεν είναι ίδια :)

Ο κόσμος αλλάζει αντιλήψεις, απόψεις, θέσεις σε πολλά ζητήματα. Γενικά, ο τρόπος με τον οποίο βλέπουμε ένα θέμα το 2020 με τα χ δεδομένα και βιώματα, συγκριτικά με το πώς θα το δούμε το ίδιο ή παρεμφερές θέμα το 2025, 2035... πολύ πιθανόν θα είναι διαφορετικός.

Επιπλέον, το να γράψεις κάτι ή να πεις κάτι μία στιγμή, δεν σημαίνει ότι το υποστηρίζεις μέρα-νύχτα ή ότι σε χαρακτηρίζει αυτό το πράγμα σε κάθε περίσταση χωροχρονική.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,001 μηνύματα.
Η @Himela του 2012 με την @Himela του 2020, όπως και κάθε @Himela στον πλανήτη Γη, δεν είναι ίδια :)

Ο κόσμος αλλάζει αντιλήψεις, απόψεις, θέσεις σε πολλά ζητήματα. Γενικά, ο τρόπος με τον οποίο βλέπουμε ένα θέμα το 2020 με τα χ δεδομένα και βιώματα, συγκριτικά με το πώς θα το δούμε το ίδιο ή παρεμφερές θέμα το 2025, 2035... πολύ πιθανόν θα είναι διαφορετικός.

Επιπλέον, το να γράψεις κάτι ή να πεις κάτι μία στιγμή, δεν σημαίνει ότι το υποστηρίζεις μέρα-νύχτα ή ότι σε χαρακτηρίζει αυτό το πράγμα σε κάθε περίσταση χωροχρονική.


Δεν διαφωνώ περί αυτού αλλά μην ξεχνάς ότι δεν μιλάμε και για κάτι 30 χρόνια πριν. Οι ανθρώπινες αντιλήψεις δεν άλλαξαν και πολύ από το 2012 έως και σήμερα. Αν το έστελνε το μήνυμα αυτό το 1970 ε προφανώς και θα είχες δίκιο σε κάτι τέτοιο. Αλλά μέσα σε 8 χρόνια να αλλάξει κάποιος τελείως προσανατολισμό και από το ένα άκρο να πεταχτεί στο άλλο ε είναι δραματικό.
 

Guest 920123

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όταν αγαπάς έναν άντρα πάρα πολύ,δε σε πειράζει να του "ανήκεις" με οποιοδήποτε τρόπο κι αν μεταφράσει κάποιος το ρήμα αυτό. Το ίδιο πιστεύω νιώθει κι ένας άντρας που είναι αφοσιωμένος ψυχή τε και σώματι σε μια γυναίκα. Γιατί αυτό σε κάνει να νιώθεις υποβιβασμένη;:hmm:
Άρα και εγώ υποβιβασμένη σύμφωνα με την παραπάνω άποψη ?
Δεν νομίζω..... οποίος το ζει μάλλον προνομοιουχος είναι πλέον!!!
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ περί αυτού αλλά μην ξεχνάς ότι δεν μιλάμε και για κάτι 30 χρόνια πριν. Οι ανθρώπινες αντιλήψεις δεν άλλαξαν και πολύ από το 2012 έως και σήμερα. Αν το έστελνε το μήνυμα αυτό το 1970 ε προφανώς και θα είχες δίκιο σε κάτι τέτοιο. Αλλά μέσα σε 8 χρόνια να αλλάξει κάποιος τελείως προσανατολισμό και από το ένα άκρο να πεταχτεί στο άλλο ε είναι δραματικό.

Προφανώς και 8 χρόνια είναι αρκετά για να αλλάξεις άρδην απόψεις σε πάρα πολλά ζητήματα. Άλλωστε, το ότι θέλει και νιώθει η @Himela δοσμένη στον άντρα της δεν επηρεάζει κάπως την άποψη που θα έχει για το προσφυγικό ή για Αγία Σοφία ή ο,τιδήποτε, ούτε η μία «αντίκειται» στην άλλη - αφορούν διαφορετικά θέματα και, μάλιστα, το ένα είναι προσωπική επιλογή που δε γενικεύεται κάπως.

Back to the topic, το ζήτημα του επιθέτου είναι, νομίζω, καθαρά προσωπική υπόθεση, ας κρατάει κάθε άνθρωπος ό,τι του αρέσει - σε τελική ανάλυση, δηλώνει, αν εμείς δεν το θέλουμε, δεν υποδηλώνει και κάτι ουσιώδες ένα απλό επίθετο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top