Eurovision 2012: Ο διαγωνισμός και η ελληνική συμμετοχή

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Τι πράμμα ήταν ο σημερινός ημιτελικός... δεν αντέχω άλλο, πονάει το στομάχι μου, κόντεψα να ξεράσω από τα γέλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
δεν ξέρω αν το μάθατε αλλά το Σάββατο:
16. Ελλάδα
17. Σουηδία

Ούτε οι Έλληνες και οι Κύπριοι δεν πρόκειται να μας ακούσουν :P.
Θα περιμένουν να τελειώσει η ...αφροδισιακΙΑ για να τραγουδήσει η Loreen.
Επισης θεωρούσα που θεωρούσα ότι θα είμαστε από 10-15 σε σειρά κατάταξης, μετά κ την κλήρωση το κόβω για 16-20 :P
Δεν είναι και δίπλα το 6 με το 7 να μπερδευτεί κανείς και να μας ψηφίσει καταλάθος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εμενα μου αρεσε της νορβηγιας περισσοτερο
εμοιαζε με του saade περσυ της σουηδιας,,ωραιος ρυθμος ειδικα το ανατολιτικο στοιχειο που θα κουγεται και μετα..(καθαρος ρυθμος οχι μπχαλο οπως αλλα)
ειχε πολυ ενεργεια απο την αρχη..

μου αρεσε οτι ειχε 2 γυναικες και δυο ανδρες χορευτες,,ποικιλια..

της σουηδιας δεν τραγουδησε ζωντανα τοσο καλα,,με χαλασε(πονταρω οτι δεν θα παει οσο καλα αναμενοταν)
ολο μια γκαριδα ακουγα καπως ασυχγρονιστη

μονοτονο ..

στο youtube που το ακουγα το προτιμουσα

επισης οι κινησεις που εκανε μου φαινονταν υπερβολικες

εχει μια δηθενιά το τραγουδι..

κατα τα αλλα πολυ αδιαφορία ειδικα συγκριτικα με περσυ..
το δικομας μιαζει εκτος τοπου και χρονου
εχουμε κολλησει 10 χρονια πισω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Σουηδία απίστευτη!

Μου άρεσε πολύ και της Νορβηγίας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Μπράβο μου!! Σήμερα άκουσα όλα τα τραγούδια που θα παραστούν στον αυριανό τελικό.
Λοιπόν.. Του χρόνου παιδιά να ξέρετε eurovision θα έχουμε στην Σουηδία.
Μου άρεσε τρελά.. Επίσης μου άρεσε της Ιταλίας. Και της Κύπρου καλό ειναι θέλω να είναι μεσα στην 10αδα. Τώρα το Ελληνικό δεν μου αρέσει και τόσο πολύ.
Απο της Γερμανίας κρατάω μόνο το παλικάρι! :P :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Της Σουηδίας ήταν μια απογοήτευση για μένα. Οι κινήσεις της δεν ήταν καλά συγχρονισμένες και δεν είδα διαφορές από την εμφανισή της στον τελικό της χώρας της. Ακόμα και τα ρούχα ήταν ίδια και οι κινήσεις δεν μου φαινόταν να της βγαίνουν τόσο αυθόρμητα. Η φωνή δεν είχε μεγάλη διαφορά αν και θα θελα να δω λίγο πρόσωπο, τόσο όμορφη κοπέλα και έβλεπα μόνο το μαλλί.Κρίμα!
Θέλω να πιστεύω στην ανατροπή,όποια και να είναι αυτή! Η νίκη δεν είναι σίγουρη ακόμα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,058 μηνύματα.
Εγώ σας το είπα οτι τζάμπα παιδευόμαστε και η Σουηδία θα κερδίσει. Αυτό που με χαλάει σε αυτό το γεγονός είναι α) οτι χάνεται η όποια αγωνία και β) δε θεωρώ οτι σκέτο το τραγούδι είναι κάτι σούπερ ουάου, χωρίς να λέω οτι είναι άσχημο, αλλά το κάνουν πρωτότυπο μόνο οι κινήσεις της που δεν έχουν κάποιο λόγο ύπαρξης, παρά μόνο αυτόν: να προκαλέσουν σχόλια και ψήφους. Κρίμα για την Κύπρο που πέρασε μετά από χρόνια στον τελικό και θα κοιτάει τη Λορίν από την 7η θέση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Εμένα δεν μου αρέσει τρελά η Σουηδία, πάντως. Το περίμενα καλύτερο μετά από όσα είχα ακούσει... Η δική μας συμμετοχή δεν μου αρέσει καθόλου. Ούτε της Κύπρου, βασικά, γενικά δεν συμπαθώ την Ήβη. Δεν έχω ακούσει και πολλά τραγούδια, όμως. Είναι δυνατόν να δίνουν φαβορί για την δεύτερη θέση την Ρωσία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δε θεωρώ οτι σκέτο το τραγούδι είναι κάτι σούπερ ουάου, χωρίς να λέω οτι είναι άσχημο, αλλά το κάνουν πρωτότυπο μόνο οι κινήσεις της που δεν έχουν κάποιο λόγο ύπαρξης, παρά μόνο αυτόν: να προκαλέσουν σχόλια και ψήφους.
Της Σουηδίας ήταν μια απογοήτευση για μένα.
συμφωνω απολυτως

η ζωντανη εμφανιση ηταν πολυ λιγη

απογοητευτηκα,,ενω το περιμενα με ενθουσιασμο

οι κινησεις ειναι δηθεν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Παιδιά εμένα τελικά μαρέσει περισσότερο της Νορβηγίας από της Σουηδίας! :P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Πρεπει να ειμαι απο τους λιγους που δε μου αρεσε το τραγουδι της Νορβηγιας :redface:
Για εμενα τα τραγουδια που αξιζουν να παρουν απο τις πρωτες θεσεις ειναι: Ιταλια, Γερμανια, Δανια , Κυπρος , Σουηδια .
Φετος ειλικρινα ειναι η πρωτη φορα που δε με ενδιαφερει καθολου τη θεση θα παρει το δικο μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Μόλις άκουσα το τραγούδι της Νορβηγίας για πρώτη φορά. Καλό λέω! Ότι πρέπει για :vroum: (Δεν περίμενα ότι οι Νορβηγοί ξέρουν και από τέτοια!)
Μετά λέω...ας ακούσω και της Σουηδίας! Ε...τι το συζητάμε! Σουηδία θα κερδίσει! Μου άρεσε πάρα πολύ σαν τραγούδι-μελωδία! Και όλη η χορογραφία που μοιάζει με καποέιρα πολύ του πήγαινε! Σουηδία λοιπόν!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
https://youtu.be/WAUAETPcFBI
της βουλγαριας μου αρεσε επισης,,ηχος καλης ηλεκτρονικης μουσικης τυπου ρουμανιας κλπ
ειχε ατμοσφαιρα(ειδικα τα ενδιαμεσα που εψελνε καπως,,,,θυμιζει βουκολικ0-ηλεκτρονικο πανε σε βουνα και ραχες,κα΄τι μαγικο)

αλλα περιεργοι στιχοι,βασικα τσιριχτη φωνη ασχημη φατσα
αλλα ωραιο ντυσιμο:P

η βουλγαρια στελνει συνεχως ποιοτικα εθνικ-ηλεκτρονικα κομματα ατμοσφαιρας,,μπραβο τους,,
οχι σαν τα δικα μας φαστ φουντ..
ακομα θυμαμαι την ελιτσα το 2007:P
και παιρνουν καλες θεσεις συνηθως-τωρα δεν ερασε η βουλγαρια λογω των πολλων γλωσσων ισως,,ακουγοταν ασχημα


Μακάρι να τολμαγαμε και μεις καποτε ενα δημοτικο βουκολικο με ηλεκτρονικη μουσικη
αλλα που τα κοτσια
ολο τσιφτετελο μπουζουκογδυμένες στελνουμε

τα ιδια καθε χρονο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
https://www.youtube.com/watch?v=qZmarQvccNI

Τελική πρόβα. Ευτυχώς βγάλανε τον άντρα που είχανε για τις δεύτερες και κατέστρεψε τη φωνή της στον ημιτελικό! :P

edit: Τη φάγαμε την κοπέλα τελικά και πνίγηκε μπροστά στις επιτροπές! :P
2:15
https://www.youtube.com/watch?v=HnoWQzLw33A

Μακάρι να τολμαγαμε και μεις καποτε ενα δημοτικο βουκολικο με ηλεκτρονικη μουσικη

https://www.youtube.com/watch?v=zdpYrtpDwEo
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Πότε είναι το πανηγύρι απόψε; 9 ή 10;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Πότε είναι το πανηγύρι απόψε; 9 ή 10;

Η αρνητική γιατί δεν μαρέσει το κλισέ με το πανηγύρι.:redface:

Είναι απόψε στις 10!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ἀγαπᾶμε Ῥωσία καὶ γιαγιάδες!:D

Πρέπει ὁπωσδήποτε νὰ νικήσουν μόνο καὶ μόνο γιὰ τὸ ἀντικονφορμιστικὸ τοῦ πράγματος! Ἔλεος μὲ τὶς φωτοτυπίες κάθε χρόνο!


Η αρνητική γιατί δεν μαρέσει το κλισέ με το πανηγύρι.:redface:

Είναι απόψε στις 10!:D

Γιατί εἶναι κακὸ νὰ χαρακτηρίζεται ὡς πανηγύρι; Ἐγὼ πάντως τὴ βρίσκω πολὺ στὸ πανηγύρι τοῦ χωριοῦ μου. Δὲν εἶναι δὰ καὶ τὸ μεγάλο πολιτιστικὸ γεγονός... Ἡ κάθε χῶρα στέλνει ἀπὸ ἕνα τραγουδάκι καὶ ἀποφασίζουμε ποιό εἶναι τὸ πιὸ δημοφιλές. Πῶς ἀλλιῶς νὰ χαρακτηρισθῇ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Για εμένα η καλύτερη συμμετοχή της Κύπρου πάντως ήταν το 2010! Ο νεαρός είναι ένας γλύκας και το τραγούδι σε μαγεύει απλά...
https://www.youtube.com/watch?v=hSE3eRNI544

Ήταν και μέσα στην τρέλα ο πιτσιρικάς, θυμάμαι πρέπει να τα είχε κοπανήσει πριν βγει στη σκηνή! :P
Ουαλός, γιαυτό αγαπάμε Ηνωμένο Βασίλειο! :P

Γιατί εἶναι κακὸ νὰ χαρακτηρίζεται ὡς πανηγύρι; Ἐγὼ πάντως τὴ βρίσκω πολὺ στὸ πανηγύρι τοῦ χωριοῦ μου. Δὲν εἶναι δὰ καὶ τὸ μεγάλο πολιτιστικὸ γεγονός... Ἡ κάθε χῶρα στέλνει ἀπὸ ἕνα τραγουδάκι καὶ ἀποφασίζουμε ποιό εἶναι τὸ πιὸ δημοφιλές. Πῶς ἀλλιῶς νὰ χαρακτηρισθῇ;

Είναι διαγωνισμός και στα πανηγύρια απόσο ξέρω δεν διαγωνίζεται κανείς. Και εμένα μαρέσει το πανηγύρι στο χωριό μου αλλά σίγουρα δεν σκάει κανείς τόσα χρήματα, αν και δεν είπα πως με χαλάει ο χαρακτηρισμός πανηγύρι αλλά το κλισέ του πράγματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Γιατί εἶναι κακὸ νὰ χαρακτηρίζεται ὡς πανηγύρι; Ἐγὼ πάντως τὴ βρίσκω πολὺ στὸ πανηγύρι τοῦ χωριοῦ μου. Δὲν εἶναι δὰ καὶ τὸ μεγάλο πολιτιστικὸ γεγονός... Ἡ κάθε χῶρα στέλνει ἀπὸ ἕνα τραγουδάκι καὶ ἀποφασίζουμε ποιό εἶναι τὸ πιὸ δημοφιλές. Πῶς ἀλλιῶς νὰ χαρακτηρισθῇ;

Έλα ντε... Οι Σουηδοί που το δικό τους το λένε Melodifestivalen (Πανηγύρι μελωδιών) είναι ηλίθιοι τάχα...

Και για πιό ελληνικά: Πανηγύρι ---> Αγείρω

Αγείρω = συγκεντρώνω.

Κι αν κάνω λάθος, διορθώστε με!

ΥΓ: Στα πανηγύρια υπάρχουν ενίοτε και διαγωνισμοί. Τα καλά του να κατάγεσαι από αγροτική περιοχή. Αλλά οκ, χέστο, μη σου χαλάσω τη διάθεση λοβάκο. Φοβήθηκες μη σε πουν mainstream που βλέπεις Eurovision κι έτρεξες να ρίξεις το μείον. Αφού κι εγώ θα το δω ρε ούφο, τι θυμώνεις; Πανηγυρτζού εσύ, πανηγυρτζής κι εγώ! :P Τώρα θα μου πεις τι ώρα αρχίζει ή θα θυμώσω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Έλα ντε... Οι Σουηδοί που το δικό τους το λένε Melodifestivalen (Πανηγύρι μελωδιών) είναι ηλίθιοι τάχα...

Και για πιό ελληνικά: Πανηγύρι ---> Αγείρω

Αγείρω = συγκεντρώνω.

Κι αν κάνω λάθος, διορθώστε με!

ΥΓ: Στα πανηγύρια υπάρχουν ενίοτε και διαγωνισμοί. Τα καλά του να κατάγεσαι από αγροτική περιοχή. Αλλά οκ, χέστο, μη σου χαλάσω τη διάθεση λοβάκο. Φοβήθηκες μη σε πουν mainstream που βλέπεις Eurovision κι έτρεξες να ρίξεις το μείον. Αφού κι εγώ θα το δω ρε ούφο, τι θυμώνεις; Πανηγυρτζού εσύ, πανηγυρτζής κι εγώ! :P Τώρα θα μου πεις τι ώρα αρχίζει ή θα θυμώσω;

Σου απάντησα αλλά μάλλον στάθηκες στην αρνητική και δεν διάβασες ολόκληρο το ποστ μου! :P Είναι απόψε στις 10!
Ααα, δεν φοβάμαι μήπως με πουν μεινστριμ, γιατί εκτός του ότι ήδη με λένε, είμαι και μαρέσει! :D Είμαι 22 χρονών αν δεν είμαι τώρα, πότε θα είμαι?! ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top