Emo

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Αν και θεωρώ ότι η μόδα τον Emo έτσι κι αλλιώς τείνει να εξαφανιστεί, για δείτε την εξής είδηση:Emo and goth to be made illegal in Russia
[Οι Εmo και οι Gothάδες τείνουν να απαγορευτούν στην Ρωσία]

Η Βουλή της Ρωσίας έχει υπό συζήτηση μια πρόταση της κυβέρνησης κατά την οποία οι Emo και οι Goth νέοι δεν θα επιτρέπονται στα σχολεία της χώρας και τα κυβερνητικά κτήρια. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
στην δική μου εποχή είχαμε τους μοϊκανούς, τους σκινάδες, τους ντισκόβιους, τους ροκάδες κλπ... Οκ, οι εποχές αλλάζουν και πλέον λέγονται emo trendy κάγκουρες κλπ

Σωστα, καποιοι πάντα θέλουν να ξεχωρίζουν με εντυπωσιακο τρόπο. Άλλοι κοιτάζουν τη δουλειά τους και ξεχωρίζουν στη ζωή. Πιστεύω ότι οι άνθρωπόι πόυ γίνονται φάν, είναι δύσκολο εως απίθανο να γίνουν πρωταγωνιστές. Ακόμη και οι χιπιδες που είχαν μια φιλοσοφία, τελικά κατρακύλησαν στα σκληρά ναρκωτικά, άφησαν το χορτάρι, τη ροκ και το σεξ, και χάθηκαν ή τρελλαθηκαν. Το μεγαλύτερο μέρος των σημερινών πορωμενων είναι παιδιά της αδικημένης γενάς του 60.

Η επανάσταση γινεται μέσα μας. Είναι η επανάσταση απέναντι στο κτήνος μέσα μας, το ζώο. Νομίζω ότι είναι ουτοπία να νομίζουμε οτι θα γίνουμε τόσο εύκολα μέλη μιας τέτοιας επανάστασης, κάνοντας λιγο πιερσιγκ, με ενα κατάλληλο κτενισμα ή λιγα κατάλληλα ρουχα.

Ειδα αυτό και έφρηξα. Αν το παιδι μου γινόταν έτσι θα το έλεγα απερίφραστα αποτυχημενο. Δεν ξέρω τιποτα για τους ΕΜΟ περαν αυτών που έχω δει περιστασιακά στην τι βι, και όσων διάβασα εδώ. Αυτά περί ομαδικής αυτοκτονίας, ότι είναι ο σκοπός της ζωής τους, τί ειναι; Μπορει κάπόιος να δώσει περισσότερες πληροφορίες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Να έχεις ιδεολογία (δήθεν) και να καταλήγεις σε μεσημεριανό-απογευματινό σόου της Άννας Δρούζα στο star channel... Ω φευ.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.

:confused:

how emo is that?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@nt¤wnis|~|¤e

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Η Βουλή της Ρωσίας έχει υπό συζήτηση μια πρόταση της κυβέρνησης κατά την οποία οι Emo και οι Goth νέοι δεν θα επιτρέπονται στα σχολεία της χώρας και τα κυβερνητικά κτήρια. :worry:
....ούτε στα σχολεία;;!! :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Bρε μια κακία. Τι σας έχουν κάνει τα παιδάκια?
επειδή έχουν 'λαθος' πρότυπα?
όποιος δεν είχε -κατα τους άλλους- 'λάθος' πρότυπα, ας δαγκώσει την μύτη του :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Ειδα αυτό και έφρηξα. Αν το παιδι μου γινόταν έτσι θα το έλεγα απερίφραστα αποτυχημενο.

Ίσως αν σταματούσες να κατηγορείς τα παιδιά και έριχνες τις ευθύνες πάνω σου, να βοηθούσε να δεις λίγο διαφορετικά τα πράγματα.

[...]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Αν το παιδι μου γινόταν έτσι θα το έλεγα απερίφραστα αποτυχημενο.



Εχμ, νομίζω ότι οι έννοιες "παιδί" και "αποτυχημένος" είναι ασυμβίβαστες.
Αυτό που καθιστά τα παιδιά αξιοζήλευτα είναι ο απέραντος ορίζοντας από δυνατότητες και επιλογές.


Ναι, και τα ιμάκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Delfis

Νεοφερμένος

Η Delfis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Emo; Μα φυσικά και είναι (καημένα) γεννήματα του σύγχρονου μαζανθρωπισμού!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
γεννήματα του σύγχρονου μαζανθρωπισμού!


Λολζ :P εμείς δηλαδή τι είμαστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Delfis

Νεοφερμένος

Η Delfis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 69 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Λολζ :P εμείς δηλαδή τι είμαστε...

Θα σου πω εγώ τι είμαστε. Είμαστε ένα άλλο κομμάτι της μάζας. Αυτό είμαστε! Κι όμως λέμε τους άλλους μαζανθρώπους, ειρωνικό ε; Στο τέλος διάολε όλα αυτά τα δάκρυα είναι ίδια, είτε προέρχονται από μεταλλάδες είτε από Emo... Αλλά έτσι είναι το πιό εύκολο, σήκωσες το κεφάλι σου και ξεχώρισες; Στο πήρανε φαλάγγι.

Ο κόσμος αδυνατεί να καταλάβει ότι ακόμα κι αν κάποιοι άνθρωποι θέλουν να ανήκουν σε μια φράξια, είναι επιλογή τους. Ακόμα και οι υπόλοιποι ανήκουμε στις δικές μας φράξιες κι ας μη θέλουμε να το πιστέψουμε και στο τέλος είμαστε ένας σωρός από μυρμήγκια σε μια τεράστια συνομοταξία που έχει μια και μοναδική μανία στο πέρασμα των αιώνων: Να θέλει ο καθείς να νιώθει ανώτερος από τους άλλους.

Ε λοιπόν ναι, μπορεί κάποιος να γίνει ανώτερος από τους άλλους. Ας μας δείξει όμως τις δικές του αρετές πρώτα και ύστερα ας κρίνει τα μείον των άλλων. Όσον αφορά εμένα πχ. ποτέ δεν απαγόρεψα να μου πουν τα κουσούρια μου, αρκεί να μου πουν κι αυτοί τα κουσούρια ή τα προτερήματά τους.

Αν μπορείς να μιλήσεις κύριε Μήτσο, κυρία Ευτέρπη, κύριε Χ για τους Emo, μίλα για όλα ευθέως, γιατί μια στο ίσιο και μια στο πλάγιο, θα σε πετάξει στα άκρα, σε ένα ΛΑΟΣικο μοντέλο απόλυτων απόψεων που απλά θα είναι εκεί για να κατακρίνει και όχι για να κρίνεται.

Δείξε μου έναν άνθρωπο που πρώτα είπε "είμαι βλάκας" και μετά "είσαι στραβάδι" και όχι μόνο το 2ο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Delfis

Νεοφερμένος

Η Delfis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
...Δείξε μου έναν άνθρωπο που πρώτα είπε "είμαι βλάκας" και μετά "είσαι στραβάδι" και όχι μόνο το 2ο.
Κατά κάποιον τρόπο, ο Σωκράτης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Είσαι emo;
Πάνε στον Τέρενς


"ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ". Έτσι απλά, χωρίς πολλά λόγια 2 γράμματα επαναλαμβάνονται και είναι αρκετά για να εκφράσουν αυτό που νιώθω όταν παρακολουθώ τηλεόραση.

Και ποτέ το κάνω αυτό?

Στο άκουσμα "emo" στο άκουσμα "gothic" και σε πολλά αλλά τέτοια, υπερκουλά.

Το μεγάλο αυτό θέμα είναι ένα κουφάρι μες το μυαλό μου, ειλικρινά δε ξέρω πώς να το ξετυλίξω. Γι' αυτό λοιπόν θα το κόψω, και όπου βρεθώ βρέθηκα.

Μια ωραία έκθεση αρχίζει με ιστορική ανάδρομη. Now? Shall we?

Ήταν κάπου στις εποχές του '80, που ένας άσχημος-(παύλα, έτσι να το διαβάζετε, ακούγεται πιο cool) έξυπνος, έφηβος Αμερικανός σκέφτηκε την απόλυτη λύση για να δώσει τέλος στην αγαμία του, "θα γίνω η φίλη που μια γυναίκα πάντα θέλει για σύντροφο". Και έτσι δημιούργησε μια ψεύτικη δήθεν συναισθηματική εικόνα που θα συγκινούσε κάθε γκόμενα (χαζό). Πρώτη προσπάθεια να κινήσει τα βλέμματα? Πνίγηκε. Γιατί? Επειδή μπορεί εσύ να υιοθέτησες την συμπεριφορά, η άλλη όμως που δε σε πλησιάζει λόγο κιλών σπυρακίων οστεοπόρωσης και δυσκοιλιότητας, πώς θα καταλάβει ότι εσύ είσαι ο ευγενικός πρίγκιπας που ονειρεύεται τα βράδια και ξυπνάει στο βρεγμένο μαξιλάρι?

Μα δεν υπάρχει πρόβλημα που να μην επιδέχεται λύση.

ΚΑΝΕ ΤΗΝ ΝΑ ΣΕ ΚΟΙΤΑΞΕΙ. Πώς? Γίνε παράξενος. Τράβα τα βλέμματα πάνω σου με μια ηλιθιότητα. Δυστυχώς... όχι μόνο μια τελικά.
Και δώσ' του τα μαλλιά, και δώσ' του τα ρούχα, και δώσ' του τις τρύπες, και δώσ' του το βάψιμο (καλέ μου Θεέ). Όπως καταλαβαίνετε, η λέπρα και η μόδα εξαπλώνονται με γεωμετρικούς ρυθμούς.

Όχι όμως στην Ελλάδα, όχι καλέ μου, στην Ελλάδα τα πάντα έρχονται με καθυστέρηση. Αλλά δεν πειράζει, περάσαμε και πόλεμους εμείς, λογικό να υπάρχει καθυστέρηση στην εξέλιξη του πολιτισμού.

20 χρόνια μετά ΠΑΡΑ ΤΑΝ-ΤΑΝ...ΠΑΡΑ ΤΑΝ-ΤΑΝ, ΤΑΝ-ΤΑΝ !

ΤΟ ΕΜΟ ΗΡΘΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ ΛΑΕ ΝΑΙ Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΠΡΟΝΟΗΣΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΞΙΑ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΤΗΡΗΤΙΚΟΙ, ΑΛΛΑ ΟΧΙ. ΟΧΙ. ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ. ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΜΟΒ, ΣΤΑ ΞΥΡΑΦΑΚΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΜΟΝΟΦΘΑΛΜΙΣΜΟ.

Ή μήπως όχι?

Τί είναι το emo? Το emo προέρχεται από την αγγλική λέξη emotional (ναι, σας είπα κάτι που δε ξέρετε). Είναι ένα κίνημα ανθρώπων που έχουν αγγίξει βαθύτερα συναισθήματα μέσα τους, που εκφράζουν τη διαφορετικότητα τους με την παράξενη εμφάνιση τους.

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Πάμε ξανά.

Τι είναι emo? ΑΡΧΙΔΙΑ.

Emo είναι παιδιά με ψυχολογικά προβλήματα, γεννημένα σε πλούσια επί το πλείστον σπίτια, που επειδή ο εσωτερικός τους κόσμος είναι άδειος, και επειδή δεν έχουν ουσιαστικά προβλήματα μιας και γεννήθηκαν στα πούπουλα, γεμίζουν το κενό της προσωπικότητας τους με την εμφάνιση. Έτσι έχεις και ΣΥ καλέ μου καταθλιπτικέ κάτι να συζητάς, μιλάς για τα καταθλιπτικά μπρατσάκια που αγόρασες μόλις χθες. Μιλάς για τα 200 ευρώ κορδόνια που σου χάρισε μια φίλη σου. Έχεις κάτι να πεις βρε αδερφέ. Όσο για τα προβλήματα, διογκώνουν την τελευταία πετρούλα που πέταξε η ζωή στο δρόμο τους (το 'χω το ποιητικό ρε γμτ :D) την βλέπουν σα βράχο, σταυρώνουν τα χέρια, κάθονται οκλαδόν, και κλαίνε που δε μπορούν να σκαρφαλώσουν.

Οι emo ήταν αρκετά όμορφοι, στα μικρά μυαλά των άβουλων εφήβων, είδαν την πέραση που έχουν και είπαν "I can be a star".

Δεν ήξεραν όμως την βαθιά αλήθεια που κρυβόταν πίσω απ το eyeliner.

Έτσι αντέγραψαν πιστά ό,τι είδαν, έχασαν όμως την ουσία. Έχασαν τα χαρακώματα, τα κλάματα στις κηδείες. Έτσι λοιπόν έγινε το σχίσμα Σε true emos a.k.a οι κλινικά ηλίθιοι και posers fakes ή wannabez (διαλέξτε το επίθετο της αρεσκείας σας) a.k.a οι παθητικά ηλίθιοι, αλλιώς πρόβατα.

Βασική αρχή της φυσικής όμως είναι η εξής: "Για κάθε Δράση, υπάρχει αντίδραση"

Έτσι λοιπόν για αυτό το στην Ελλάδα ραγδαία εκκολαπτόμενο κίνημα, δεν άργησε να εμφανιστεί η αντίδραση.

Τι εννοώ?

Υπάρχουν κι άλλες πολλές. Και εννοώ ΠΟΛΛΕΣ ομάδες παιδιών. Άντε να τις αναλύσεις. Τέσπα. Κάποιες από αυτές, μόλις προ ολίγου έμαθα πως τις ονομάζουν κάγκουρες τα Μ.Μ.Ε (τραγικό λάθος, αυτή η σημείωση όμως μας δημιουργεί 2 νέα παρακλάδια που θα αναλύσουμε παρακάτω). Τι είναι αυτοί? Εγώ δε θα τους πω κάγκουρες.

Θα προτιμήσω τον όρο NoLifers. Δηλαδής. Άτομα χωρίς δική τους ζωή. Αυτοί λοιπόν εύχονται να μπορούσαν να είναι emo. Αλλά δε μπορούν, μιας και οι γονείς τους δεν τους δίνουν τα απαραίτητα χρήματα για τα εξοπλιστούν με τα ρούχα που πρέπει. Έτσι.. όσα δε φτάνει η αλεπού? Τα κάνει κρεμαστάρια :)

If you can΄t be like them, just vanish them!

Ρε φίλε κάγκουρα, ροκά, μεταλλά ή ό,τι σκατά είσαι. ΤΙ πας και κάνεις? Άστα παιδιά στον πόνο τους, άστα στη μιζέρια τους. Άντε γέλα λίγο με την πάρτη τους. ΑΛΛΑ ΦΤΑΝΕΙ. Είναι ανάγκη να κάνεις ΤΕΤΟΙΑ σκηνικά? Ντομάτες αυτά και πιπερίτσες? ΡΕ ΣΤΗΝ ΚΕΝΥΑ ΠΕΙΝΑΝΕ ΡΕ ΚΑΙ ΣΥ ΧΑΡΑΜΙΖΕΙΣ ΤΑ ΖΑΡΖΑΒΑΤΙΚΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΡΕ? Δεν καταλαβαίνεις? ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΙΒΑΛΙΣΜΟΣ!

Κάν' καμία δουλειά... Βάλε καμία κονκάρδα στην τσάντα σου, αγόρασε κάνα δερμάτινο παντελονάκι, μάζεψε λεφτά για το F1 σου, και άστον τρελό στην τρέλα του. Αλλά βλέπετε οι No Lifers, που κατά καιρούς πάντα βρίσκουν κάποια ομάδα να ενοχλήσουν (ανάλογα με την μόδα της εποχής), είναι σαν τους πρόσκοπους. Πώς ο πρόσκοπος οφείλει να κάνει μια καλή πράξη την ημέρα, έτσι και ο No Lifer οφείλει να κυνηγήσει έναν emo την ημέρα.

Για να μην φλυαρούμε και επαναλαμβανόμαστε, θα σταματήσω την ανάλυση ταμπελών κτλ. Απλά τονίζω πως δεν ασχολούνται ΜΟΝΟ οι κάγκουρες με τους emo. Δεν ασχολούνται όλοι οι κάγκουρες με τους emo. Για ανατρέξτε το αρχείο του kamenoi.gr για να μάθετε τί είναι ο κάγκουρας.. ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΙΣ ΕΙΧΑΜΕ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ, ΦΙΛΕ ΚΑΜΕΝΕ.

Anyhow?

Και ενώ υπάρχουν οι έφηβοι, πάντα υπήρχαν, και ενώ όλα γίνονταν underground όταν οι προβολείς σβήνουν, όταν ο Chuck Norris ξεκουράζει τα μάτια του, ήρθαν οι κάμερες. Δεν ξέρω αν το έμαθες αγαπητέ νυσταγμένε αναγνώστη, αλλά ο κόσμος δεν έχει πλέον προβλήματα. Το ασφαλιστικό λειτουργεί τέλεια, η παιδεία είναι σε άψογη κατάσταση, η υγεία αψεγάδιαστη, η καθαριότητα είναι τέτοια που μπορείς να φας μουσακά στο πεζοδρόμιο, και έτσι ασχολούμαστε με ανούσιου περιεχομένου γεγονότα.

Μα για μισό λεπτό. Παραπληροφόρηση. Η δημοσιογραφική μου δεοντολογία δεν το επιτρέπει. Ας κάνουμε μια ιστορική αναδρομή στην δράση των Μ.Μ.Ε. πάνω στο πιο καυτό θέμα των ημερών. Τους emo.

Ημέρα Χ και ώρα όταν παίζει η εκπομπή TvΤiglon. Η Μαρία και ο Φώτης, ένα από τα πιο πετυχημένα δίδυμα της ελληνικής τηλεόρασης δίνουν το πράσινο φως και την αρχή μιας νέας εποχής στα δημοσιογραφικά δεδομένα. Φέρνουν στην εκπομπή τους 3 emo.

Τους κλινικά ηλίθιους όπως αναφέραμε πιο πάνω. Αυτούς που κλαίνε σε κηδείες άσχετων είναι bisexual χαρακώνονται κτλ. ΣΑΛΟΣ ΧΑΜΟΣ, ΟΛΟΙ ΜΙΛΑΝΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ. Και όχι άδικα. Είχε ενδιαφέρον. Το ομολογώ. Άλλωστε είναι ελαφρού περιεχομένου εκπομπή, λογικό να παρουσιάζονται τέτοια θέματα. Ειδικά όταν έχεις πάρει συνέντευξη από την τελευταία κάμπια, και δεν τα αποτελέσματα του test DNA ενός γνωστού τραγουδιστή που μου διαφεύγει το όνομα του αυτή τη στιγμή, εκκρεμούν, επιτρέπεται το emo θέμα.

Μέρα δεύτερη. Η εξέλιξη

Σε μεσημεριανή κοτσομπολίστικη εκπομπή. Η Λαμπίρη ζήλεψε. Έκλαψε. ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ούρλιαξε. Βέβαια τα ηνία ανήκουν δικαιωματικά στο δίδυμο. Παρόλα αυτά, μια φορά δεν είναι ποτέ αρκετή. Έλληνες είμαστε, αν μη τι άλλο η αντίληψη μας είναι λίγο χαμηλή.

Μέρα τρίτη. Το παράχεσμα.

Ξυπνάω και ετοιμάζομαι για το σχολείο. Ήταν Τρίτη θυμάμαι, την επόμενη μέρα θα γινόταν η απεργία ΓΕΣΣΕΕ-ΑΔΕΔΥ και ήθελα να μάθω τι παίζει με τους καθηγητές. Βάζω λοιπόν τις πρωινές-πρωινές ειδήσεις και ΤΙ ΝΑ ΔΩ? Ο κύριος ΤΕΡΕΝΣ ΚΟΥΙΚ αντί για να μιλάει για απεργίες, αντί να διαβάζει τίτλους από εφημερίδες, αντί να αναλύει τα θαύματα του Άγιου Ραφαήλ μεγάλη η χάρη του, είχε καλεσμένο ένα emo και του έπαιρνε συνέντευξη. Ε άει στο διάολο.

Και όχι τίποτα άλλο, τουλάχιστον το Μαράκι και ο Φωτάκης ήξεραν τι τους γίνεται, ο άλλος δεν ήξερε τη μια του. Του λέει το άλλο "η μουσική μας έχει στοιχεία hardcore" και αυτός απαντάει "μα αυτό είναι σκληρό πορνό." Εύγε κακάο μας, μόλις έγινες θέμα στο ΟΛΑ. Ο Κουίκ την έψαξε καλύτερα τη δουλεία από τη Λαμπίρη. Λέει emo, nemo, hemo θα βαρεθούν. WE GOT TO KEEP IT ROLLING! Το λοιπόν? έκανε τη διαφορά, πήγε ένα βήμα μπροστά. Ήταν το ασύρματο τηλέφωνο μετά το σταθερό. ΕΦΕΡΕ ΤΑ GOTHAKIA. Και πάλι... βλακείες.

Και ρε φίλε, δεν πα να φέρεις και κατσαρίδες να μιλήσουν, χεστήκαμε, αλλά ένα πράμα που δε μπορώ να αφήσω ασχολίαστο είναι το εξής. ΟΛΟΙ? ΟΛΟΙ ΟΜΩΣ όσοι μιλάνε για emo στην τηλεόραση, από κοινωνιολόγους και ψυχολόγους μέχρι γιαγιάδες και λεμόνια, ΤΟΥΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΩΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΕΣ.

ΩΡΑΙΟΙ ΕΙΣΤΕ ΡΕ. ΚΑΝΤΕ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ. ΡΙΞΤΕ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΣΚΑΤΑ ΛΙΠΑΣΜΑ

Εδώ μέσω hi5 & my space και έχουν αγγίξει αστρονομικά νούμερα, τώρα που τους προώθησε και η τηλεόραση, θα εξελιχθεί σε πανδημία.

ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΕΜΟ ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΕ ΚΟΥΙΚ ΨΑΞΕ ΛΑΓΟΥΜΙ ΝΑ ΚΡΥΦΤΕΙΣ

Από πότε είναι επανάσταση ο υπερκαταναλωτισμός και η μαζική υιοθέτηση μιας ανούσιας μόδας? Από πότε η διόγκωση κλασικών εφηβικών προβλημάτων και η άρνηση της πραγματικότητας, με κλάματα και αυτοτραυματισμό επιφέρει λύση?

Και από πότε προκαλεί αυτό αίσθηση σε κάποιον ώστε να κάνει κάτι ουσιαστικό πέραν του να γελάει με την πάρτη τους?

Αλήθεια, δεν πέταξα ποτέ αυγά σε emo. Αλήθεια δε ζήλεψα ποτέ τίποτα που έχουν. Αλήθεια δεν είχαν ποτέ κάτι που να θέλω.

Και γιατί έγραψα 3 σελίδες για αυτούς? Γιατί ασχολήθηκα?

Γιατί έχει πλάκα.

Καληνύχτα

www.kamenoi.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stargazer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stargazer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Δεν έχει παρατραβήξει αυτή η ανοησία? Ποιός ήξερε τους emo πριν τους δείξει η τηλεόραση? Επειδή ορισμένα 15χρονα δεν ξέρουν πως να τραβήξουν την προσοχή, πρέπει να ασχοληθούμε και οι υπόλοιποι?
Αλλά έτσι είναι... όταν είσαι κενός περιεχομένου, αυτοπροσδιορίζεσαι μέσω της εμφάνισης... και μετά παριστάνεις πως πρεσβεύεις και ''στάση ζωής''...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Δεν έχει παρατραβήξει αυτή η ανοησία? Ποιός ήξερε τους emo πριν τους δείξει η τηλεόραση? Επειδή ορισμένα 15χρονα δεν ξέρουν πως να τραβήξουν την προσοχή, πρέπει να ασχοληθούμε και οι υπόλοιποι?
Αλλά έτσι είναι... όταν είσαι κενός περιεχομένου, αυτοπροσδιορίζεσαι μέσω της εμφάνισης... και μετά παριστάνεις πως πρεσβεύεις και ''στάση ζωής''...

Συμφωνώ απολύτως μαζί σου, με τη διαφορά ότι τουλάχιστον στον Πειραιά τους emo τους ξέραμε από αρκετά πριν τους δείξει η τηλεόραση, όπως τους ήξεραν και στη Γλυφάδα πχ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stargazer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stargazer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Εγώ είμαι από επαρχία και πραγματικά δεν είχα ιδέα τι ήταν οι emo πριν τους δείξει η tv... ούτε πως η νεολαία υποτίθεται χωρίζεται σε emo, trendy, κάγκουρες και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Με το που τους ανέφεραν Τέρενς και λοιποί, αρχίσαμε να βλέπουμε εδώ όλα αυτά τα ποζέρια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δεν έχει παρατραβήξει αυτή η ανοησία? Ποιός ήξερε τους emo πριν τους δείξει η τηλεόραση? Επειδή ορισμένα 15χρονα δεν ξέρουν πως να τραβήξουν την προσοχή, πρέπει να ασχοληθούμε και οι υπόλοιποι?
Αλλά έτσι είναι... όταν είσαι κενός περιεχομένου, αυτοπροσδιορίζεσαι μέσω της εμφάνισης... και μετά παριστάνεις πως πρεσβεύεις και ''στάση ζωής''...

Συμφωνώ απολύτως μαζί σου, με τη διαφορά ότι τουλάχιστον στον Πειραιά τους emo τους ξέραμε από αρκετά πριν τους δείξει η τηλεόραση, όπως τους ήξεραν και στη Γλυφάδα πχ.

Παιδάκια είναι ρε παιδιά... :worry:

Το αν είναι κενά περιεχομένου δε νομίζω πως μπορούμε να το κρίνουμε απλά και μόνο επειδή έχουν φράντζες ή βάζουν πολύ αι λάινερ :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Εγω παλι αντι να απορω με το στυλ ντυσιματος "emo" και το οτι ειναι λιγο "ποζερια" πολυ περισσοτερο απορω με τα εντελως ηλιθια καναλια που αντι να ασχοληθουν με κανα σοβαρο θεμα ασχολουνται με το αν ο ενας ειναι emo, με το αν ο αλλος ειναι trendy και με το αν η Β.Λαμπρου φοραει βρακι.
Λες και ανακαλυψαν την Αμερικη ολα τα καναλια και οι δημοσιογραφισκοι ασχολουνταν με το πως ντυνονται αν βαζουν λακ και αν εχουν ιδιαιτερο στυλ.
Μοδα ειναι μωρε οπως ειπε και η Καλυψω.
Μοδα ηταν και οι Punk, μοδα και το εντελως χυμα, και το ντυσιμο disco style και παει λεγοντας.Αλλες εχουν πιο σοβαρες βασεις, αλλες λιγοτερο.
So F@ckin what?
Αλλα τοτε δεν ειχαμε τα μπουμπουκια της ΤV να ασχολουνται με το καθε τι απιστευτο και ανουσιο θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top