Παναγιώτης Ζαβός : "Μπορώ να κλωνοποιήσω άνθρωπο"

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Και αν χρειαστεί δηλαδή μια καρδιά, θα έχεις ένα αντίγραφο του εαυτού σου (το οποίο θα πρέπει να περιμένεις να ενηλικιωθεί/να φτάσει σε ηλικία όπου θα έχει το κατάλληλο μέγεθος), θα σκοτώσει τον κλώνο του για να τη χρησιμοποιήσει; Όχι, είναι απάνθρωπο.

Την ίδια ανάγκη εξυπηρετεί και η μηχανική ιστών με τη χρήση βλαστοκυττάρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Roxie

Νεοφερμένος

Η Μάγδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Και αν χρειαστεί δηλαδή μια καρδιά, θα έχεις ένα αντίγραφο του εαυτού σου (το οποίο θα πρέπει να περιμένεις να ενηλικιωθεί/να φτάσει σε ηλικία όπου θα έχει το κατάλληλο μέγεθος), θα σκοτώσει τον κλώνο του για να τη χρησιμοποιήσει; Όχι, είναι απάνθρωπο.

Την ίδια ανάγκη εξυπηρετεί και η μηχανική ιστών με τη χρήση βλαστοκυττάρων.

Μα δεν λέω να κλωνοποιηθεί ολόκληρος ο άνθρωπος, παρά μόνο το όργανο που χρειάζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-vela

Νεοφερμένος

Η e-vela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Βασικά αυτό γίνεται ήδη με τα βλαστοκύτταρα.Γίνεται αναπαραγωγή του οργάνου που χρειάζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ναι, δε το λέμε όμως "κλωνοποίηση".
Και δε γίνεται ακόμη. Με ορισμένα όργανα ναι, με ορισμένα όχι. Πάντως είναι ακόμη σε πειραματικό στάδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BE16

Νεοφερμένος

Η BE16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
''Και αν χρειαστεί δηλαδή μια καρδιά, θα έχεις ένα αντίγραφο του εαυτού σου (το οποίο θα πρέπει να περιμένεις να ενηλικιωθεί/να φτάσει σε ηλικία όπου θα έχει το κατάλληλο μέγεθος), θα σκοτώσει τον κλώνο του για να τη χρησιμοποιήσει; Όχι, είναι απάνθρωπο.''

παιδια αυτο μου θυμιζει την ταινια island!!! θα ηταν πραγματικα απαισιο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-vela

Νεοφερμένος

Η e-vela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Ναι, δε το λέμε όμως "κλωνοποίηση".
Και δε γίνεται ακόμη. Με ορισμένα όργανα ναι, με ορισμένα όχι. Πάντως είναι ακόμη σε πειραματικό στάδιο.
Ούτε η διαδικασία έχει κάποια σχέση με την κλωνοποίηση είναι διαφορετική.Αυτό που ξέρω οτι γίνεται είναι οτι σε περιπτώσεις που ένα παιδί χρειάζεται μεταμόσχευση μυελού των οστών για παράδειγμα,έχουν υπάρξει οικογένειες που κάνουν και ένα δεύτερο παιδί,με σκοπό να κρατήσουν τα βλαστικά του κύτταρα και να εμφυτευθούν στο παιδί που πάσχει,ελπίζοντας οτι θα διαφοροποιηθούν στον τύπο κυττάρων που χρειάζεται.Δεν νομίζω οτι έχει γίνει πλήρης αναπαραγωγή οργάνου in vitro και εμφύτευση στη συνέχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η neni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Η κλωνοποίηση ανθρώπων μου φαίνεται ανήθικη και απάνθρωπη. Και το χειρότερο είναι ότι κάποιος ήδη προσπάθησε να την πραγματοποιήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ούτε η διαδικασία έχει κάποια σχέση με την κλωνοποίηση είναι διαφορετική.Αυτό που ξέρω οτι γίνεται είναι οτι σε περιπτώσεις που ένα παιδί χρειάζεται μεταμόσχευση μυελού των οστών για παράδειγμα,έχουν υπάρξει οικογένειες που κάνουν και ένα δεύτερο παιδί,με σκοπό να κρατήσουν τα βλαστικά του κύτταρα και να εμφυτευθούν στο παιδί που πάσχει,ελπίζοντας οτι θα διαφοροποιηθούν στον τύπο κυττάρων που χρειάζεται.Δεν νομίζω οτι έχει γίνει πλήρης αναπαραγωγή οργάνου in vitro και εμφύτευση στη συνέχεια.

Έγινε το φθινόπωρο στην Ισπανία μεταμόσχευση τραχείας από βλαστοκύτταρα σε μια γυναίκα πάσχουσα από φυματίωση. Έχω ανοίξει και τόπικ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Καλά βασικά καθίστε να δούμε πως θα πάει στα επόμενα έτη γιατί υπάρχει και μεγάλη περίπτωση παραφιλολογίας κι απάτης με τα βλαστοκύτταρα. Δεν αποκλείεται να είναι και ψιλομαλακίες όλα αυτά, αλλά εντάξει, η εξαγωγή απ'τον πλακούντα για κάθε έμβρυο κοστίζει 2 χιλιάδες και τα κρατάνε για 20 χρόνια. Και βλακείες να είναι, εγώ για το παιδί μου τα έδινα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
To συγκεκριμένο είναι απάτη (η τράπεζα βλαστικών κυττάρων). Η ίδια δουλειά γίνεται και με κύτταρα του μυελού των οστών (από εκεί έφτιαξαν και την τραχεία της γυναίκας αυτής).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
ναι αλλα μα την κλωνοποιηση , περα απο αυτο που λες εσυ , μπορει να μειωσει το οριο της φτωχειας διοτι πολλα φαγητα και ζωα μπρουν να γινουν περρισοτερα και ολοι να φανε π.χ δεν συμφωνεις?????

Νομίζεις ότι δεν υπάρχουν πολά ζώα/φυτά για να φάμε; Καμία σχέση, πολλές φορές τα ζώα και φυτά απλά γίνονται βοκαύσιμα για να χρησιμοποιηθούν στις ανεπτυγμένες χώρες, αυτός είναι ο λόγος που πεινάνε οι άνθρωποι...

Παιδιά άμα κλωνοποιήσουμε έναν άνθρωπο ναι μεν θα είναι ο ίδιος εξωτερικά αλλά δεν θα είναι ο ίδιος άνθρωπος που εμείς γνωρίζαμε.
Από την άλλη πλευρά όμως η κλωνοποίηση ανθρώπων δεν σημαίνει και κλωνοποίηση των οργάνων του ανθρώπινου σώματός μας? Δλδ αν κάποιος χρειάζεται μεταμόσχευση τι καλύτερο από το να είναι ο ίδιος δότης του εαυτού του!!!!!!!!!!! Και δεν θα χρειαστεί να περιμένει μέχρι να βρεθεί ο κατάλληλος δότης αλλά και το μόσχευμα θα είναι συμβατό 100%.

Αυτό είναι πλήρως απάνθρωπο, να δημιουργήσεις έναν άνθρωπο μόνο και μόνο για να του πάρεις το όργανο και μετά να τον θανατώσεις...

''Και αν χρειαστεί δηλαδή μια καρδιά, θα έχεις ένα αντίγραφο του εαυτού σου (το οποίο θα πρέπει να περιμένεις να ενηλικιωθεί/να φτάσει σε ηλικία όπου θα έχει το κατάλληλο μέγεθος), θα σκοτώσει τον κλώνο του για να τη χρησιμοποιήσει; Όχι, είναι απάνθρωπο.''

παιδια αυτο μου θυμιζει την ταινια island!!! θα ηταν πραγματικα απαισιο!!

+1 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top