Μονόπετρο... παρεξηγημένο ή όχι;

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Τι να το κάνω το μονόπετρο;;;; Ας το πάρουμε πρακτικά το ζήτημα. Μου κάνει δώρο ο "καλός" μου ένα μονόπετρο. Χαίρομαι γιατί αυτό εχω δει στις σαχλοταινίες. Το δείχνω στις φίλες μου γιατί αυτό έχω δει στις σαχλοταινίες. Μετά το βάζω στο κουτάκι του και το έχω πάνω στη βιβλιοθήκη να το βλέπω και να τρέμω από συγκίνηση. Βέβαια δε μπορώ να το φορέσω στη δουλειά γιατί θα με περάσουνε για παλαβή ή για ψωνάρα. Κάποιες φορές όταν είμαι μόνη μου σπίτι το ανοίγω και το κοιτάζω και ξανατρέμω από συηκίνηση (είπαμε, αυτό έχω δει στις ταινίες!). Κάποια στιγμή πιάνει σκόνη. Το βάζω λοιπόν στο ντουλάπι.... Παντρεύομαι.... Περνάνε τα χρόνια... Το φοράω σε κανα γάμο, στα βαφτίσια του γιού μου (τυχαίο το φύλο!)... Πιό σημαντικό θα ήταν για μένα το πρώτο λουλούδι που μου χάρισε, το μαντηλάκι απο το ταβερνείο που πήγαμε στο πρώτο ραντεβού, μια φωτογραφία και βέβαια να με φιλάει και να εξακολουθώ μετά από χρόνια να τρέμω από συγκίνηση (πραγματική αυτή τη φορά) ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Γιατί θα σε περάσουν για τρελή? Δε το βάζεις στο κουτάκι το μονόπετρο! Φυσικά και το φοράς πάντα, όπως τη βέρα και κάνεις και το σταυρό σου για να μη σε μαχαιρώσουν στην Ομόνοια για να στο πάρουν. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Εμένα δε με απασχολεί το μονόπετρο, έτσι κι αλλιώς δε μ' αρέσουν τα ακριβά δώρα, ούτε φοράω προς το παρόν, απλά όπως είπαν και κάποιες άλλες κοπέλες στην αρχή, σημασία έχει η πρόταση γάμου

Πρακτικά, όμως, δεν στέκομαι στο απόλυτο μίνιμουμ. Το λέω, γιατί μιλάγαμε με τη Φανή, για το θέμα "Πρόταση γάμου".
Εγώ θα 'θελα να κάνει πρόταση. Αυτός, όχι εγώ. Όχι ότι θα μου έρθει κεραυνός και θα κοιτάω το κοινό κραδαίνοντας το βραβείο και μιλώντας για το πόσο δεν το περίμενα... Εννοείται ότι αν η σχέση πάει για γάμο, το θέλουν και το ξέρουν και οι δύο.

Για μένα θα μετράει η απόφασή του, να κάνει πρώτος τη δυναμική κίνηση, να πει να πάμε στο επόμενο βήμα και στην αιωνιότητα μαζί, να μου δείξει ότι το εννοεί έτσι (και όχι "εεε, βασικά, είμαστε 4 χρόνια μαζί... θα παντρευτούμε ορ γουάτ;"
Αυτό.
Δε θα' θελα να γίνει ας πούμε από σπόντα, επειδή δε πάει άλλο, θέλω κάτι πιο οργανωμένο κι ας είναι με κλαδάκι από δέντρο η πρόταση, για να το θυμάμαι σαν κάτι πολύ κιούτ ρε παιδίμ.:redface:
Είμαι ρομαντική, τι να κάνουμε.



Και όσον αφορά το μονόπετρο, αν ποτέ δωθεί, γιατί πρέπει να μείνει στο κουτάκι; Ντάξει, αν δε σε εκφράζει μη το βάλεις, αλλά υπάρχουν και γυναίκες που θα το δουν απλά ως δώρο από τον αγαπημένο τους και θα ήθελαν να το φοράνε συνέχεια, όπως πχ. κάνουν άλλοι με διάφορα γούρια που τα' χουν πάνω τους, ή όπως γίνεται με τις βέρες. Δεν είναι κακό. Ο καθένας με τα γούστα του, εξάλλου υπάρχουν και άντρες που τους αρέσουν να κάνουν ακριβά δώρα, δεν είναι στο χέρι της γυναίκας.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alikto

Νεοφερμένος

Η alikto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
για το μονοπετρο ο λογος λοιπον...
ειμαι 28 ετων εχω μια σχεση εδω και 8 μηνες και ναι με αυτον τον ανθρωπο αυτη τη στιγμη ονειρευομαι τη ζωη μου μαζι του.:)
Προσωπικα τα μονοπετρα μου αρεσουν πολυ. ενα μικρο μονοπετρο, σε γυμνα κατα τα αλλα χερια, ειναι απο τις πιο κομψες επιλογες.τωρα αν θελω ο καλος μου να μου κανει προταση γαμου με ένα μονοπετρο;ναι θα το ηθελα.τωρα αν η επιλογη του ειναι αλλη τοτε πολυ πολυ μικρο το κακο, εως ανυπαρκτον!
αλλωστε μη ξεχνατε οτι στην Ελλαδα δεν ειναι εθιμο το μονοπετρο αλλα το χρυσωμα της νυφης και του γαμπρου απο τα πεθερικα τους στον αρραβωνα. οποτε το βρεθω σε τετοια φαση το θεωρω ακομα πιο πιθανο απο το μονοπετρο.
τελος, επειδη τους δυο τελευταιους μηνες βαδιζουμε ολοι και παραμιλαμε οικονομικα, το θεωρω ακομα πιο πιθανο αν μου γινοταν καποια προταση αυτη τη στιγμη να γινοταν με αδεια χερια. σε ολες τις περιπτωσεις η απαντηση θα ειναι ίδια.:)

Στις ΗΠΑ παντως με τα μονοπετρα και γενικα την προταση γαμου γινεται μεγαλο τζερτζελο. κατι που πιστευω πως ειναι εκτος ελληνικων δεδομενων. πχ. οταν καποιος κανει προταση γαμου, μαζευονται ενα καρο κοσμος γυρω (αγνωστοι στο ζευγαρι)και χειροκροτουν και φωναζουν. επειτα ειχα ακουσει απο γνωστη που δουλευε σε κοσμηματοπωλειο, οτι το μονοπετρο επρεπε να κοστιζει οσο τρεις με τεσσερις μισθουςτου γαμπρου (μιλαμε για ξεπαραδιασμα οχι αστεια).

εν κατακλειδι, φτιαξε το σπιτι καλε μου, και ασε τα μονοπετρα για την ημερα που θα φυγει το ΔΝΤ απο την ελλαδα. Δεν ειναι εποχες για τετοια!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Εμένα θα μου άρεσε να μου κάνουν πρόταση με δαχτυλίδι από αυτά που ρίχνεις κέρμα στο μηχάνημα και στο βγάζει σε μια πλαστική μπαλίτσα. Θα το ευχαριστιόμουν περισσότερο και η στιγμή θα είχε και μια ευχάριστη νότα χιούμορ :happy: Όπως θα καταλάβατε λοιπόν, μου είναι αδιάφορο το μονόπετρο. Η κίνηση και μόνο μου αρκεί :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Αβυσσος η ψυχη της γυναικας. Αποψη μου, αν εχεις φτασει σε ενα σημειο που λες "θελω να της κανω προταση" τοτε σημαινει οτι την ξερεις καλα. Με βαση αυτο λοιπον διαλεγεις να της προσφερεις και κατι που θα την κανει να νοιωσει πολυ καλα, να νοιωσει οτι την αγαπας και οτι πραγματικα κανεις μια προταση που τη γουσταρεις και τη θες και οχι μια προταση τυπωποιημενη και παρμενη απο ταινια. Για παραδειγμα, αν εσυ νοιώθεις καλυτερα να της κανεις προταση προσφερωντας ενα ομορφο λουλουδι σε ενα μερος που σημαινει πολλα για εσας, για σενα ή γι αυτην και αντι αυτου πατε σε ενα εστιατοριο και κανεις τη γνωστη μαλακια με το δακτυλιδι μεσα στηο ποτηρι της σαμπανιας τοτε και εσυ , και αυτη απλα θα γυρισετε ενα επισοδιο αλλη μιας ταινιας (αν υποθεσουμε οτι κι αυτη εχει σκεφτει καπως αλλιως την ολη φαση).

Το μονοπετρο πρεπει να θεωρειτε κατα την αποψη μου απλα ενα δωρο, οπως το λουλουδι ή το οτιδηποτε αλλο. Αν με αυτο καποιοι ή καποιες θεωρουν οτι δειχνει το μεγεθος της αγαπης λογω της μοναδικοτητας του τοτε ειναι μακρια νυχτωμενοι..
Αν ενα μονοπετρο τους ευχαριστει και τους δυο τοτε γιατι οχι, αλλιως παμε αλλου !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Μονοπετρο...Αλλο ενα στερεοτυπο των κοινωνικων συμβασεων...
Εβλεπα στις ταινιες να λενε "Κοιτα τι ασχημο μονοπετρο...Δεν με ξερει καθολου" και ηθελα να μπω στην οθονη και να τις αρχισω στα μπινελικια...

Ενα μονοπετρο ειναι ενα αντικειμενο...Τιποτα λιγοτερο..Τιποτα περισσοτερο...Η αγαπη και ο ερωτας δεν εκφραζονται με αντικειμενα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Μονοπετρο...Αλλο ενα στερεοτυπο των κοινωνικων συμβασεων...
Εβλεπα στις ταινιες να λενε "Κοιτα τι ασχημο μονοπετρο...Δεν με ξερει καθολου" και ηθελα να μπω στην οθονη και να τις αρχισω στα μπινελικια...

Ενα μονοπετρο ειναι ενα αντικειμενο...Τιποτα λιγοτερο..Τιποτα περισσοτερο...Η αγαπη και ο ερωτας δεν εκφραζονται με αντικειμενα...
Mε αφορμή ένα κακάσχημο (για τα δικά μου γούστα) μονόπετρο που πήρε μια φίλη σχετικά πρόσφατα, δεν είναι το θέμα αν το μονόπετρο ως ένδειξη ...αρραβώνα είναι άσχημο αλλά αν είναι άσχημο ως δαχτυλίδι. Δλδ δες το όπως το λες..ως αντικείμενο. Αν δλδ σχολιάζανε μια κακάσχημη μπλούζα θα ήταν καλύτερα? Αλλά μιας και το μονόπετρο γενικά είναι ακριβό και επίσης γενικά θα το φοράς συνέχεια (σαν τη βέρα ένα πράγμα) ε, δεν θέλεις να είναι κάτι που δεν σου αρέσει!

Με αφορμή αυτό αναρωτιόμουν... Άραγε το μονόπετρο (και η βέρα) και δη ο διαχωρισμός "οι αρραβωνιασμένες στο αριστερό οι παντρεμένες στο δεξί" είναι άραγε και ένδειξη..κατοχής?
Όπως το "κυρία" vs "Δεσποινίς" υποδηλώνει το αν είναι κάποια "taken or not", με το ίδιο τρόπο δεν είναι ένδειξη και αυτό το δαχτυλίδι?

Αλλά δεν έχω δει καμία να την ... ενοχλεί ή να την πειράζει... (προσωπικά το δαχτυλίδι μου το φοράω και μου αρέσει -γενικά φοράω δαχτυλίδια όμως εδώ και πολλά χρονιά, αλλά με αφορμή το ποστ της Isi μου γεννήθηκε η απορία...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top