• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ορθοδοντική - Σιδεράκια

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Με αφορμή την κόρη μου που φόρεσε σήμερα σιδεράκια αλλά και τις δικές μου τραυματικές εμπειρίες στην εφηβεία μου ανοίγω αυτό το τόπικ για να μιλήσουμε για οτιδήποτε σχετικό με σιδεράκια.​

Το εξάρτημα που φόρεσε η κόρη μου σήμερα είναι στον ουρανίσκο (τον οποίο και θα διευρύνει :'() και σήμερα που είναι και η πρώτη μέρα, την ενοχλούσε και δεν μπορούσε να φάει άνετα.. :(
Η γιατρός της έδωσε ειδικό κερί για να το βάζει επάνω σε κάποια ενοχλητικά σημεία, αλλά δεν καταφέραμε να το στερεώσουμε :/:

Πιο πολύ όμως ανησυχώ για το ψυχολογικό κομμάτι γιατί αυτό ήταν το πιο δύσκολο για μένα.
Βέβαια τότε σιδεράκια φορούσε 1 στους 10...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Θα πρότεινα να βαλετε εκείνα τα διαφανή, ειδικά αν τα έχει πολύ καιρό. Μπορεί να κοστίζουν 300 ευρώ παραπάνω η κάθε γνάθος αλλά μπροστά στο συνολικό κόστος δεν είναι πολλά και η ψυχολογία της θα είναι σημαντικά καλύτερη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Τα είδε στη βοηθό της γιατρού και δεν της αρέσανε... τι να πω... Το δεύτερο στάδιο θα είναι αυτά που κολλάνε πάνω στα δόντια.
Αυτό που φόρεσε τώρα είναι εσωτερικό και δεν φαίνεται καθόλου, αλλά έχει επιρρεάσει αισθητά την ομιλία της!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Και της αρέσανε περισσότερο τα σιδερένια; :blink:
Τι να πω, περι ορέξεως...
Πάντως αυτά που κολλάνε πάνω στα δόντια είναι πολύ ενοχλητικά στα ούλα και αυτό το κερί δεν κάνει τίποτα. Θυμάμαι απο την ενόχληση συνεχώς έκανα μια χαρακτηριστική κίνηση που η κολλητή μου με έλεγε "φοράδα" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BReaTHeR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 1,162 μηνύματα.
Κι εμένα όσοι μου μιλάνε για τα σιδεράκια δεν μου λένε και τα καλύτερα. Δεν έχω βάλει ποτέ, όμως εγώ δεν θεωρώ ότι αισθητικά ασχημαίνουν κάποιον. Ποτέ δεν το πίστευα ακόμη κι από παιδί.

Πάντως να ρωτήσω κάτι? Η κόρη σου έχει μόνιμα δόντια? Δεν θα τα αλλάξει αυτά που έχει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κι εμένα όσοι μου μιλάνε για τα σιδεράκια δεν μου λένε και τα καλύτερα. Δεν έχω βάλει ποτέ, όμως εγώ δεν θεωρώ ότι αισθητικά ασχημαίνουν κάποιον. Ποτέ δεν το πίστευα ακόμη κι από παιδί.

Πάντως να ρωτήσω κάτι? Η κόρη σου έχει μόνιμα δόντια? Δεν θα τα αλλάξει αυτά που έχει?
Καλε 10 χρονών είναι, ο,τι ήταν να αλλάξει το άλλαξε! :P

Πάντως Isi, κοίτα να την προσέχεις εσύ η ίδια όταν περάσει το διάστημα με τα σιδεράκια, να φοράει μετά το βράδυ τα μασελάκια της. Εγώ δεν τα φόραγα και όσο γρήγορα είχαν φτιάξει τα δόντια μου (μέσα σε 6 μόλις μήνες, ο γιατρός είχε πάθει πλάκα), τόσο γρήγορα χάλασαν επειδή δεν τα φόραγα. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BReaTHeR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 1,162 μηνύματα.
Καλε 10 χρονών είναι, ο,τι ήταν να αλλάξει το άλλαξε! :P
:(

10? :hmm: Εγώ στο meeting στη φωτό που έιδα την έκανα για 5. Μάλλον ήταν 5ετίας η φωτό!

Πάντως σίγουρα θα πρέπει να πλένει καλά τα δόντια της και να προσέχει τί τρώει, γιατί κάποιες τροφές που κολλάνε δεν είναι και ότι καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΞΕΠΛΑ

Νεοφερμένος

Η ΞΕΠΛΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Τα σιδεράκια είναι όντως μεγάλη ενόχληση και ταλαιπορία, 'όμως συνηθίζεται γρήγορα ευτυχώς:) . Το λέω εγώ που ο γιος μου είνια ο πιο τζορας, νευρικός και τζαναμπέτης που υπάρχει (είδατε καλά λόγια η μάνα;;;;) ). Παρ' όλα αυτά τα σιδεράκια τον ενόχλησαν/πόνεσαν/ έσφηξαν:confused: μόνο τις πρώτες 2-3 μέρες, στη συνέχεια τα συνήθισε και δεν έχει πρόβλημα. Αυτές τις πρώτες μέρες έπερνε Depon, και κάπως μετριαζόταν η ενόχληση και ο πόνος
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Πάντως Isi, κοίτα να την προσέχεις εσύ η ίδια όταν περάσει το διάστημα με τα σιδεράκια, να φοράει μετά το βράδυ τα μασελάκια της. Εγώ δεν τα φόραγα και όσο γρήγορα είχαν φτιάξει τα δόντια μου (μέσα σε 6 μόλις μήνες, ο γιατρός είχε πάθει πλάκα), τόσο γρήγορα χάλασαν επειδή δεν τα φόραγα. :(
Γιαυτό και τώρα τελευταία δεν προτείνουν τα μασελάκια, γιατί αποδείχθηκε οτι τα παιδιά δεν είναι και τόσο συνεπή μ' αυτά και δεν γινόταν δουλειά.
Αυτό που είναι σημαντικό και θα πρέπει να στο έχει τονίσει ο ορθοδοντικός είναι να πλένει πολύ καλά τα δόντια της και συχνά, γιατί μαζεύονται τροφές στα σιδεράκια και μπορεί να χαλάσουν.

ΥΓ Τι λες Demelene τα πήγα καλά με τις παραθέσεις;;;:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Καλε 10 χρονών είναι, ο,τι ήταν να αλλάξει το άλλαξε!

Κι όμως δεν έχει αλλάξει όλα της τα δόντια, πιθανότατα λόγω του συνοστισμού που επικρατούσε μέσα στο στόμα της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δηλαδή τώρα τι κάνουν αντί για τα μασελάκια;
Κοίτα να δεις ρε γμτ...για 2 χρόνια... Πριν 2 χρόνια και κάτι τα έβγαλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΞΕΠΛΑ

Νεοφερμένος

Η ΞΕΠΛΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Δηλαδή τώρα τι κάνουν αντί για τα μασελάκια;
Κοίτα να δεις ρε γμτ...για 2 χρόνια... Πριν 2 χρόνια και κάτι τα έβγαλα...
Μη χαίρεσαι:P , απλώς τώρα νομίζω προτείνουν πιο συχνά τα μόνιμα και φαντάζομαι οτι παίζει ρόλο και η κάθε περίπτωση ξεχωριστά!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
χωρίς να είμαι και σίγουρη, ικάζω ότι είναι πιο εύκολο να πείσεις ένα παιδί το καλό που του κάνει αυτό το "βασανο" παρά έναν ενήλικα.....

Εγώ στη θέση σου, θα έψαχνα για τα πιο ωραία χαμόγελα και τα πιο όμορφα δόντια (Σάκης :inlove:) και θα της εξηγούσα ότι αυτό το αποτέλεσμα το έχουν στο στόμα της όσοι έχουν βασανιστεί για ένα διάστημα και έχουν ακολουθήσει διάφορους τρόπους ορθοδοντικής συμπεριλαμβανομένου και τα σιδεράκια....
Πιθανά η κόρη σου να έχει ένα "προτυπο" όπως όλα τα παιδάκια.... αν της πεις οτι αυτο το προτυπο, έχει το χαμόγελο του ορδοντικού και ουχί της κρεστ, νομίζω θα τη βοηθήσει αρκετά...

Περισσότερα για το θεμα... δεν γνωρίζω... είχα την τύχη να έχω ίσια δόντια οπότε... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
Και της αρέσανε περισσότερο τα σιδερένια; :blink:
Τι να πω, περι ορέξεως...
Πάντως αυτά που κολλάνε πάνω στα δόντια είναι πολύ ενοχλητικά στα ούλα και αυτό το κερί δεν κάνει τίποτα. Θυμάμαι απο την ενόχληση συνεχώς έκανα μια χαρακτηριστική κίνηση που η κολλητή μου με έλεγε "φοράδα" :P
λιακι μου το ξέρεις οτι το έλεγα για να γελάμε
συγγνώμη αν σε ενόχλησε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δεν είναι κακή ιδέα Κουέ! ... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
λιακι μου το ξέρεις οτι το έλεγα για να γελάμε
συγγνώμη αν σε ενόχλησε

Βρε Ζανούλα, δεν με ενόχλησε! Άλλωστε αν παρατηρήσεις έβαλα το ":P" δίπλα, που δηλώνει οτι αστειεύομαι! Εσύ απο που συμπέρανες καλέ οτι με πείραξε; :confused:
Και αν με είχε πειράξει 2-3 χρόνια μετά θα στο λεγα; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Πάντως αυτά που κολλάνε πάνω στα δόντια είναι πολύ ενοχλητικά στα ούλα και αυτό το κερί δεν κάνει τίποτα. Θυμάμαι απο την ενόχληση συνεχώς έκανα μια χαρακτηριστική κίνηση που η κολλητή μου με έλεγε "φοράδα" :P
είναι όντως πολύ ενοχλητικά. Θυμάμαι κι εγώ ότι προσπαθούσα συνεχώς με τη γλώσσα μου να τα βγάλω. Φαντάζομαι κάποια αντίστοιχη κίνηση θα έκανες κιεσύ.


Το εξάρτημα που φόρεσε η κόρη μου σήμερα είναι στον ουρανίσκο (τον οποίο και θα διευρύνει :'() και σήμερα που είναι και η πρώτη μέρα, την ενοχλούσε και δεν μπορούσε να φάει άνετα.. :( Η γιατρός της έδωσε ειδικό κερί για να το βάζει επάνω σε κάποια ενοχλητικά σημεία, αλλά δεν καταφέραμε να το στερεώσουμε :/:

Πιο πολύ όμως ανησυχώ για το ψυχολογικό κομμάτι γιατί αυτό ήταν το πιο δύσκολο για μένα.
Βέβαια τότε σιδεράκια φορούσε 1 στους 10...
Νομίζω σιγά σιγά θα ψιλοσυνηθίσει. Οι πρώτες μέρες βεβαια είναι πολύ δύσκολες. Όσο για το ψυχολογικό, είναι νομίζω αρκετά πλέον τα παιδάκια που φοράνε σιδεράκια και δεν νομίζω ότι θα έχει ιδιαίτερο πρόβλημα. Φαντάσου ότι φοραγα σιδεράκια στα 12, πριν 16 χρόνια, ήμουν από τα λίγα παιδιά που φοράγαν τότε και φανταστήτε καζούρα που έτρωγα. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Φορούσα σιδεράκια από την Γ Δημοτικού μέχρι και τα ..25 μου χρόνια (με κάποιες διακοπές). Έχω περάσει φοβερά βασανιστήρια με τα δόντια μου και όταν τελικά τα έβγαλα, έκανα ένα χρόνο να συνειδητοποιήσω πως δεν θα τα ξαναβάλω ποτέ! :D

Α) Τακτική υγιεινή.
Β) Αν κάπου την ενοχλεί και δεν μπορείτε να στερεώσετε το κερί/ δεν έχετε κερί, την ίδια δουλειά κάνει και η τσίχλα! :D
Γ) Βοηθάνε οι φώτο των κούκλων σταρ με τα ολόϊσια δόντια! :clapup:
Δ) Υπομονή και μη κάνεις σαν να έγινε κάτι φοβερό (γιατί δεν έγινε :D) - το αποτέλεσμα θα σας ανταμείψει!
Ε) Όχι πολύ σκληρές τροφές για να μη κινδυνεύουν να ξεκολλήσουν.

Αυτά.. αν θυμηθώ κάτι, θα επανέλθω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αυτό το κόλπο με την τσίχλα μου ακούγεται super!!! (ξέρω-ξέρω πως δεν κάνει να μασάει τσίχλα, αλλά κι εγώ μασούσα και κανένα πρόβλημα! χου χου χου!!! )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Χεχε, σιδεράκια...
Εγώ, πάλι, πολύ το διασκέδαζα!!

Οκ, εκνευριζόμουν, που κολλούσε η πίτσα πάνω στα πάρτι, και έπρεπε να τρέχω στο μπάνιο πριν τη μπουκάλα...
Και μετά από μία ηλικία ήθελα απλά να γίνω πάλι νορμάλ...

Αλλά πλέον τα φορούσαν πολλάααα παιδιά!!!
Και είχε πλάκα! :)

Πόσων ετών είναι η κόρη σου και για πόσο θα τα φοράει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Είναι 10 και δεν μας είπε ακόμα με σιγουριά πόσο καιρό θα χρειαστεί γιατί έχει χοντρό πρόβλημα.. :(
Έχει μικρό ουρανίσκο και επίσης έχει (λέει) μεγάλα δόντια και μικρά ούλα...
Τρέχα γύρευε... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top