• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ορθοδοντική - Σιδεράκια

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Εμένα μου είπαν πως πρέπει να βάλω..:\
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Εμένα μου είπαν πως πρέπει να βάλω..:\

παιδιά εμένα μου ζήτησαν 3.000!!!! φορούσα σιδεράκια για 1,5 χρόνο και τα έβγαλα προχθές :clapup: μου έδωσε μασελάκια για πάνω και κάτω και μου είπε πρέπει να τα φοράω 3 μήνες μέρα-νύχτα (δυστυχώς) και μετά μόνο στον ύπνο και στο σπίτι! Το κακό βέβαια είναι ότι το πάνω μασελάκι είναι κάπως μεγάλο και χοντρό από μέσα και με ενοχλεί στην ομιλία! κατά τα άλλα όλα οκ από την εμπειρία μου με τα σιδεράκια! όταν τα είχα πρωτοβάλει θυμάμαι τις πρώτες μέρες δεν μπορούσα να φάω από τον πόνο λόγω της ξαφνικής πίεσης, αλλα μετα ο πόνος έφυγε (πάλι καλά) :)
Ρενια πρεπει να ειμαι εκει οταν τα βαλεις θα γελασουμε πολυ :P ενιγουεη αντε καλη δυναμη
Μπαμπαλου νομιζω οτι για 1,5 χρονου τα 3 χιλιαρικα μου φαινονται πολλα λεφτα τωρα βεβαια δεν ειμαι και ειδικος σε τετοια. Οσο αφορα τα μασελακια εγω τα σιδερακια τα εχω βγαλει εδω και 1 χρονο και κατι μηνες και φοραω ακομα μασελακια (βεβαια τωρα εχω αρχισει και τα αραιωνω δεν τα φοραω καθε βραδυ) αλλα προς ενημερωση σου τα μασελακια θα τα φορας για χρονια (νομιζω) οποτε .... και παλι καλα που δε τα φορας το πρωι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Έχω βγάλει τα σιδεράκια αλλά φοράω ακόμη μασελάκια, τελευταία μόνο το βράδυ. Όμως εδώ και κάποιο διάστημα, όταν φοράω τα μασελάκια με πονάει όλο μου το στόμα και νιώθω ότι οι γνάθοι μου έχουν μεγαλώσει και για αυτό δεν μπορώ να φοράω τα μασελάκια. Έχει συμβεί σε κανέναν αυτό κ αν ναι, τι κάνατε; Πρέπει να πάρω καινούρια μασελάκια τώρα;

@ΒabaloO, και εγώ πιστεύω 3000 είναι πολλά λεφτά για 1.5 χρόνο.Εγώ τα φορούσα σχεδόν 3 χρόνια(από την Πέμπτη δημοτικού έως τέλος Α Γυμνασίου) και μας ζήτησε γύρω στις 2500. Βέβαια από τότε ίσως έχουν αυξηθεί οι τιμές και βέβαια εξαρτάται από το πόσο στραβά δόντια είχες, γιατί όσο πιο στραβά, τόσο περισσότερη δυσκολία για τον γιατρό αλλά και για σένα λογικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Ρενια πρεπει να ειμαι εκει οταν τα βαλεις θα γελασουμε πολυ :P ενιγουεη αντε καλη δυναμη

ρε,το κακό είναι ο,τι είμαι μαζόχα και τα θέλω κιόλας :lol:
Ακόμα δεν ξέρω πότε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος ειδικός ή κάποιος που έχει ολοκληρώσει τη θεραπεία του να μου πει για πόσο καιρό πρέπει να φοράω το μασκάκι περίπου? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος ειδικός ή κάποιος που έχει ολοκληρώσει τη θεραπεία του να μου πει για πόσο καιρό πρέπει να φοράω το μασκάκι περίπου? :)

Όταν λες μασκάκι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
παιδιά εμένα μου ζήτησαν 3.000!!!! φορούσα σιδεράκια για 1,5 χρόνο και τα έβγαλα προχθές :clapup: μου έδωσε μασελάκια για πάνω και κάτω και μου είπε πρέπει να τα φοράω 3 μήνες μέρα-νύχτα (δυστυχώς) και μετά μόνο στον ύπνο και στο σπίτι! Το κακό βέβαια είναι ότι το πάνω μασελάκι είναι κάπως μεγάλο και χοντρό από μέσα και με ενοχλεί στην ομιλία! κατά τα άλλα όλα οκ από την εμπειρία μου με τα σιδεράκια! όταν τα είχα πρωτοβάλει θυμάμαι τις πρώτες μέρες δεν μπορούσα να φάω από τον πόνο λόγω της ξαφνικής πίεσης, αλλα μετα ο πόνος έφυγε (πάλι καλά) :)

Εγω ειχα βαλει μονο μασελακια :P TRAGIC :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Το μασελάκι τελοσπάντων... ;) Εδώ κάτω μασκάκι το λέμε :P

Αα:P

εμένα ο γιατρός μου είπε ότι θα το φοράω 3 χρόνια περίπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Αα:P

εμένα ο γιατρός μου είπε ότι θα το φοράω 3 χρόνια περίπου.

Εγω το φορουσα για 1:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Ναι αλλά αν φοράς πρώτα σιδεράκια, το φοράς και αυτό περισσότερο χρόνο. :)

Ναι ρε το καταλαβα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostarelos11

Νεοφερμένος

Ο kostarelos11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα σας σε όλους σας θα ήθελα να ρωτήσω θέλω να βάλω μια γέφυρα για εμφάνιση σε δόντι που είναι πολύ στραβό και πάει προς τα πίσω είναι το τρίτο μπροστινό ποιες είναι οι τιμές? και ιατρεία που μπορώ να πάω? - ευχαριστώ εκ τον πρότερων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pellh

Νεοφερμένος

Η Pellh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας, εγω ηθελα να ρωτησω... Η τιμη δεν διαμορφώνεται και με το αν θα φορέσεις κ στις δυο γναθους τα σιδερακια η μονο στη μια ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Γεια σας, εγω ηθελα να ρωτησω... Η τιμη δεν διαμορφώνεται και με το αν θα φορέσεις κ στις δυο γναθους τα σιδερακια η μονο στη μια ?

Ναι, είναι και αυτός ένας παράγοντας που διαμορφώνει την τιμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Γεια σας, εγω ηθελα να ρωτησω... Η τιμη δεν διαμορφώνεται και με το αν θα φορέσεις κ στις δυο γναθους τα σιδερακια η μονο στη μια ?
Οπως σου ειπε η Loreley εξαρταται και απο αυτο αλλα και απο το ειδος θεραπειας που θα κανεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina S

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα Μουρατίδου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Τα σιδερακια εχουν πλακα. Εγω φορουσα για εναν χρονο και δεν ειχα κομπλεξ. Σκεφτομουν το αποτελεσμα και χαιρομουν. Το καλυτερο ειναι να ξεμπερδευουμε απο την εφηβεια με την ορθοδοντικη, γιατι οσο μεγαλωνουμε τοσο δυσκολοτερο ειναι να διορθωθει το προβλημα, you see!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Τα σιδερακια εχουν πλακα. Εγω φορουσα για εναν χρονο και δεν ειχα κομπλεξ. Σκεφτομουν το αποτελεσμα και χαιρομουν. Το καλυτερο ειναι να ξεμπερδευουμε απο την εφηβεια με την ορθοδοντικη, γιατι οσο μεγαλωνουμε τοσο δυσκολοτερο ειναι να διορθωθει το προβλημα, you see!
Συμφωνώ απόλυτα με το να βάζουμε όσο πιο νωρίς μας λέει ο γιατρός πως μπορούμε. Και εγώ τα καθυστέρησα μισό χρόνο από δική μου επιμονή χωρίς σοβαρό λόγο. Πλάκα έχουν, αλλά μετά από 3,5 χρόνια δεν μπορείς άλλο να περιμένεις για το αποτέλεσμα:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john29

Νεοφερμένος

Ο john29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Καλησπερα σας,θα ηθελα ρωτησω,για το αν γνωριζει κανεις κατι,ειχε εμπειρια κτλ,για την ορθοδοντικη χωρις σιδερακια.Με τη μεθοδο Invisaling.
https://www.invisalign.gr/
Στο παρελθον ειχα φορεσει τα κλασικα σιδερακια,τα δοντια ειχαν ερθει αλφαδι,αλλα λογο του ανωριμου της ηλικιας τοτε (17-18)δεν φορεγα τα μασελακια το βραδυ και ψιλοστραβωσαν,(βεβαια ηταν και λιγο μ@λ@κας ο γιατρος,δεν μου ειπε να μου κολλησει συρμα απο μεσα αντι μασελακι).
Αποτελεσμα τωρα στα 30 να υπαρχει ενας μικρος συνωστισμος στα μπροστινα κυριως,το οποιο με χαλαει.
Σκεφτομαι λοιπον για ενταντικη θεραπεια,μιας και το προβλημα ειναι πολυ μικρο,αλλα σιδερακια τωρα στα 30 ειναι καπως...ετσι σκεφτηκα τη λυση
με τη μεθοδο Invisaling.
Ειναι καποιος που ειχε εμπειρια απο αυτη τη μεθοδο,να μου πει τι ,πως κτλ.
-ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Εγω προσωπικα εχω βαλει επι 3-3.5 χρονια αν θυμαμαι καλα τα κλασσικα σιδερακια.Ομως ειχα γνωστη που ηθελε να βαλει τα λεγομενα "σιλικονενια" η αλλιως διαφανη σιδερακια για λογους αισθητικης (για να μη φαινονται) ομως επειδη ακριβως ειναι πλαστικο και οχι σιδερο δεν μπορεις να του ασκησεις μεγαλη δυναμη.Αποτελεσμα? Νομιζεις οτι δε φαινονται σε πληροφορω φαινονται και τα θεωρω περισσοτερο αντιαισθητικα απο τα κλασσικα και 2ον οπως ειπα επειδη δεν εχει τη δυνατοτητα ο ορθοδοντικος να ασκησει πολλη δυναμη το φορας ΠΟΛΥ περισσοτερο καιρο απο οτι φορας τα κανονικα. Εμενα η γνωμη μου οτι ειναι η βλακεια ητανε καθαρα δικη σου που δε φορουσες το μασελακια (που στην τελικη τα φορας μονο το βραδυ) να αφησεις τη δουλεια στη μεση. Μεγαλη μαλακια, συγγνωμη κιολλας:/:. Εγω θα σου προτεινα τα κλασσικα και ασε τα κλισε: "Ειναι αντιαισθητικα" κλπ κλπ αν θες να ξεμπερδευεις μια και καλη βαλε τα κανονικα επειδη εχω ξαδερφη που ειχε κανει παρομοιο πραγμα και φοραει 2.5 χρονια αυτα που ανεφερα πιο πανω και για μενα χωρις αποτελεσμα.Τελος Παντων η επιλογη ειναι δικη σου αλλα εγω νομιζω οτι αφου αποφασισες να τελειωσεις με το θεμα "Δοντια" βαλε τα κανονικα να τελειωνεις σε 1-2 χρονια και επισης εχω δει και 35αρα να φοραει κανονικα στο 30 κολωνεις ?Οπως νομιζεις εγω επι αυτου που μου εδειξες πρωτη φορα το βλεπω αλλα χωρις να θελω να γινομαι καχυποπτη για μενα καποιον λακο εχει η φαβα:worry::worry:
Κανε οτι νομιζεις .
Καλη Τυχη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top