Κόστος για κουμπάρους... βάφτιση ή γάμος

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,798 μηνύματα.
ακριβώς! Σαν Χριστός, ξέροντας εκ των προτέρων τον τρόπο που θα μεταφράζαμε εμείς οι άνθρωποι αυτά τα συμφώνως τω νόμω σωστά και ηθικά, έχει ίσως το μερίδιο ευθύνης του στην ψυχολογική τρομοκρατία που ένα μέρος της διδασκαλίας του μας ασκεί. Γι' αυτό και αναφέρθηκε το ζόρι ψυχολόγησής του.

Είναι στο χέρι του καθενός να μεταφράσει τη διδασκαλία του όπως επιθυμεί και να την ενσωματώσει στη ζωή του όπως θέλει εκείνος. Γι' αυτό και η βάφτιση σε μωρουδιακή ηλικία για μένα είναι κάτι πολύ αμφιλεγόμενο που προκαλεί καχυποψία ως προς το λόγο που γίνεται. Δεν αξίζει περισσότερο ένας που πιστεύει θέλοντας και μετά από σκέψη παρά αυτός που βρίσκεται σε αυτή τη διαδικασία θέλοντας και μη; Προφανώς η Εκκλησία δε θέλει κόσμο που έρχεται στο Θεό μόνος του και έχει ανάγκη να τον φοβερίσει για να έρθει.

καθόλου παράλογο δεν ακούγεται. Παράδοξο, αν προσεγγιστεί χωρίς λογική ανάλυση, ίσως. Παράλογο όχι. Τυχαίο που σε αρκετούς από 'μας, την πιο χαλαρωτική δράση στον ψυχισμό μας την ασκεί η επιφυλακή για την αντιμετώπιση επικείμενης απειλής; Και η συσπείρωση επαπειλούμενου κινδύνου;

Αυτό δε μού συμβαίνει εμένα αλλά είναι μάλλον γιατί είμαι συνέχεια στην τσίτα έτσι κι αλλιώς. :redface:

(είμαι περήφανη για τα πολλαπλά quotes που έκανες :))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Είναι στο χέρι του καθενός να μεταφράσει τη διδασκαλία του όπως επιθυμεί και να την ενσωματώσει στη ζωή του όπως θέλει εκείνος. Γι' αυτό και η βάφτιση σε μωρουδιακή ηλικία για μένα είναι κάτι πολύ αμφιλεγόμενο που προκαλεί καχυποψία ως προς το λόγο που γίνεται. Δεν αξίζει περισσότερο ένας που πιστεύει θέλοντας και μετά από σκέψη παρά αυτός που βρίσκεται σε αυτή τη διαδικασία θέλοντας και μη; Προφανώς η Εκκλησία δε θέλει κόσμο που έρχεται στο Θεό μόνος του και έχει ανάγκη να τον φοβερίσει για να έρθει.



Αυτό δε μού συμβαίνει εμένα αλλά είναι μάλλον γιατί είμαι συνέχεια στην τσίτα έτσι κι αλλιώς. :redface:
-γεγονός. Πως ο καθένας μας ερμηνεύει-εισπράττει-αφομοιώνει με τα ιδιωτικά του φίλτρα. Το θέμα μας όμως εδώ ήταν η φάση ληστεύω_ξωκκλήσι_με_καλάζνικοφ, αναφορικά με τον χειρισμό των -φοβισμένων ή όχι και τόσο- ανθρώπινων μυαλών.
-Τις προφανείς ή κρυψίνοες βουλήσεις της εκκλησίας, δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω. Αλλά αν πολλοί εξ ημών τε και υμών τω άμα και αχταρμοειδώς, φλερτάρουν με την ιδέα του παιδονόμου, γιατί όχι και η εκκλησία ίσως;
-Σε μία παραδοξόμορφη φιλοσοφία αναφέρθηκα με τον χαλαρωτικό ρόλο επικείμενης απειλής και ανασφάλειας. Που εννοείται πως δεν έχει καθολική ισχύ. (Έχοντας κατά νου σκληροπυρηνικό ποδηλάτη που έκανε χειμερινό ελεύθερο κάμπινγκ μόνος του να λέει πόσο απολαυστικό ύπνο έχει κάνει σε σκηνάκι μέσα στα χιόνια ολομόναχος στα περίχωρα Γρεβενών. Με τους λύκους να αποτελούν όχι και τόσο θεωρητικό ενδεχόμενο).

(είμαι περήφανη για τα πολλαπλά quotes που έκανες :))
Αποπειράθηκα να κλέψω όταν πρωτομπήκα ώστε να μου χρεώνονται ξεχωριστά και άρα παραπάνω μνμτα. Αλλά με τσακώνατε και την άλλη μέρα τα έβρισκα συμπτυγμένα σε ένα.
Οπότε οπλίστηκα με υπομονή πλέον και περιμένω να εκκολαφθώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,798 μηνύματα.
Αλλά αν πολλοί εξ ημών τε και υμών τω άμα και αχταρμοειδώς, φλερτάρουν με την ιδέα του παιδονόμου, γιατί όχι και η εκκλησία ίσως;

Γιατί η Εκκλησία υποτίθεται πως αντιπροσωπεύει κάτι ιερό. Αυτοί που πιστεύουν τη λένε σπίτι του Χριστού. Οι παπάδες ονομάζονται πατέρες. Περιμένει κανείς από κάποιον τόσο δικό του να τον κοροϊδέψει με ιδιοτελείς σκοπούς;

-Σε μία παραδοξόμορφη φιλοσοφία αναφέρθηκα με τον χαλαρωτικό ρόλο επικείμενης απειλής και ανασφάλειας. Που εννοείται πως δεν έχει καθολική ισχύ. (Έχοντας κατά νου σκληροπυρηνικό ποδηλάτη που έκανε χειμερινό ελεύθερο κάμπινγκ μόνος του να λέει πόσο απολαυστικό ύπνο έχει κάνει σε σκηνάκι μέσα στα χιόνια ολομόναχος στα περίχωρα Γρεβενών. Με τους λύκους να αποτελούν όχι και τόσο θεωρητικό ενδεχόμενο).

Θα το μετέφραζα περισσότερο ως άγνοια, ηλιθιότητα ή αναισθησία.

Αποπειράθηκα να κλέψω όταν πρωτομπήκα ώστε να μου χρεώνονται ξεχωριστά και άρα παραπάνω μνμτα. Αλλά με τσακώνατε και την άλλη μέρα τα έβρισκα συμπτυγμένα σε ένα.
Οπότε οπλίστηκα με υπομονή πλέον και περιμένω να εκκολαφθώ

Πραγματικά δεν ξέρω τι πιστεύετε οτι θα γίνει όταν εκκολαφθείτε. Δε στέλνουμε δώρα ούτε δωροεπιταγές. Ούτε καν λουλούδια. :yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Γιατί η Εκκλησία υποτίθεται πως αντιπροσωπεύει κάτι ιερό. Αυτοί που πιστεύουν τη λένε σπίτι του Χριστού. Οι παπάδες ονομάζονται πατέρες. Περιμένει κανείς από κάποιον τόσο δικό του να τον κοροϊδέψει με ιδιοτελείς σκοπούς;



Θα το μετέφραζα περισσότερο ως άγνοια, ηλιθιότητα ή αναισθησία.

-ούτε με την πιο αυθαίρετη μετάφραση τα απωθημένα παιδονόμου, περί ων ο λόγος, δεν θα χαρακτηριζόντουσαν κοροϊδία ιδιοτελής
-και πάλι το χάσαμε στην μετάφραση ίσως. Τι χαρακτηρίζετε ακριβώς σαν άγνοια, ηλιθιότητα ή αναισθησία; Πέραν γεγονότος πως ό,τι δεν μπορεί να νιώσει κανείς, ρωτάει, προσπαθεί να το μελετήσει αν θεωρεί πως τον αφορά δυνητικά. Δεν το γειώνει και υποτιμά υβριστικά.

Πραγματικά δεν ξέρω τι πιστεύετε οτι θα γίνει όταν εκκολαφθείτε. Δε στέλνουμε δώρα ούτε δωροεπιταγές. Ούτε καν λουλούδια. :yes:

ούτε και θα μάθετε. Ας πούμε, η γοητεία του άγνωστου. Αυτά που θα περιμένατε εσείς στην θέση μου και σε εμένα αυθαίρετα αποδίδετε, μπορώ να τα παραχωρήσω και μόνος στον εαυτό μου, δεν θα αποτελούσαν έκπληξη.
Υπάρχει κάτι που λέγεται παραδοξολόγα αίσθηση γελοίου ξέρετε. Αλλά φοβάμαι πως υπεραισιοδοξώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,798 μηνύματα.
-ούτε με την πιο αυθαίρετη μετάφραση τα απωθημένα παιδονόμου, περί ων ο λόγος, δεν θα χαρακτηριζόντουσαν κοροϊδία ιδιοτελής

Κι όμως, αν το κάνει κάποιος που εμπιστεύεσαι εγώ το θεωρώ τη μεγαλύτερη προδοσία.
Το να τρομοκρατεί η Εκκλησία και οι "αντιπρόσωποί" της (σε εισαγωγικά για την ειρωνεία του πράγματος) τον κόσμο στο να πιστέψει αλλιώς θα .... (βάλτε ό,τι θέλετε, την κόλαση, την τιμωρία, την κατάρα κλπ) δεν είναι το χειρότερο μέσο που μπορεί να χρησιμοποιήσει κάποιος; Και ειδικά κάποιος τον οποίο έχει αποστείλει κάποιος άλλος που δίδαξε την αγάπη, την ομόνοια, τη συμπόνοια και τόσα άλλα;

-και πάλι το χάσαμε στην μετάφραση ίσως. Τι χαρακτηρίζετε ακριβώς σαν άγνοια, ηλιθιότητα ή αναισθησία; Πέραν γεγονότος πως ό,τι δεν μπορεί να νιώσει κανείς, ρωτάει, προσπαθεί να το μελετήσει αν θεωρεί πως τον αφορά δυνητικά. Δεν το γειώνει και υποτιμά υβριστικά.

Εσείς είστε αυτός που προτιμάει τον γραπτό λόγο οπότε δεν μπορείτε να παραπονιέστε για παρανοήσεις. Άγνοια, ηλιθιότητα ή αναισθησία χαρακτήρισα τον ποδηλάτη που κάνει κάμπινγκ στη μέση του πουθενά μες στα χιόνια και είναι μες στην τρελή χαρά. Εσείς είπατε το παράδειγμα.
Ξέρετε πια οτι είναι χαρακτηριστικό μου να προσδίδω χαρακτηρισμούς με ευκολία και με την ίδια ευκολία να μετανιώνω και ίσως να ανακαλώ. Προσπαθώ να βελτιωθώ. Δεν χρειάζεται να με χτυπάτε φραστικά γι' αυτό.:(

ούτε και θα μάθετε. Ας πούμε, η γοητεία του άγνωστου. Αυτά που θα περιμένατε εσείς στην θέση μου και σε εμένα αυθαίρετα αποδίδετε, μπορώ να τα παραχωρήσω και μόνος στον εαυτό μου, δεν θα αποτελούσαν έκπληξη.
Υπάρχει κάτι που λέγεται παραδοξολόγα αίσθηση γελοίου ξέρετε. Αλλά φοβάμαι πως υπεραισιοδοξώ :)

Ό,τι σας αρέσει. Δεν αντιλέγω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
θα μου επιτρέψετε να μην χαρακτηρίσω, και μάλιστα επικριτικά, κάτι που ο ίδιος αδυνατώ να κάνω. Τον ρόλο και την επάρκεια και τα δυνητικά ήθη της εκκλησίας και των θεραπόντων της.
Κι όσο για τον παραδειγματικό ποδηλάτη, πως είναι λιγάκι -,οκ, ίσως αρκετά παραπάνω από λιγάκι- λοξούτσικος, γεγονός. Αλλά όταν μας το περιέγραφε, ένιωσα ακριβώς για τι μιλούσε. Για την χαλαρωτική διαύγεια που προκαλεί ο επικείμενος κίνδυνος και η ανάγκη της παρατεταμένης επιφυλακής. Αν βέβαια κάποιος δεν μπορεί να το νιώσει αυτό, μία επιλογή αντίδρασης είναι και οι χαρακτηρισμοί οι ανωτέρω. Όμως, αν κάτι τόσο απτό δεν έγινε κατανοητό, ας μην μπω στην διαδικασία καν να εξηγήσω γιατί το ανέφερα, σαν εισαγωγικό παράδειγμα στην πέρα από τον χρόνο συνείδηση της ύπαρξης στο απειλητικό άγνωστο. Που αποτελεί το απόλυτο όπλο εκφοβισμού στην θρησκεία μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Οι παπάδες ονομάζονται πατέρες. Περιμένει κανείς από κάποιον τόσο δικό του να τον κοροϊδέψει με ιδιοτελείς σκοπούς;
στο μτθ 23,8 τα λόγια του Χριστού..

Εσείς όμως να μην δεχτείτε να σας αποκαλούν ''δάσκαλε μου''. Ενας ειναι ο δάσκαλος σας, ο Χριστός, κι εσείς όλοι είστε αδερφοί. Και πατέρα σας να μην ονομάσετε κανέναν στη γη, γιατί ενας είναι ο Πατέρας σας: Ο ουράνιος. Μην ονομαστείτε ''ηγήτορες'', γιατι ο ηγήτορας σας είναι ένας: ο Χριστός. Ο πιο σπουδαίος απο σας να είναι υπηρέτης σας. Γιατί όποιος υψώσει τον εαυτό του θα ταπεινωθεί. κι όποιος ταπεινώσει τον εαυτό του θα υψωθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
AX!!!!

Για τη βάφτιση...
  • τα βαφτιστικά του μωρού και τη λαμπάδα που πάνε πακέτο (βρίσκεις με 400 αλλά και με 1000)
  • τον σταυρό με την αλυσίδα (ο πιο οικονομικός πάει 350.. οι κοριτσίστικοι είναι πιο ακριβοί)
  • στολισμό της κολυμπίθρας με λουλούδια αν θέλει καθώς και στολισμό με μπαλόνια στον περίβολο (κι αυτά είναι ανάλογα με τον όγκο και τα σχέδια... το λιγότερο υπολογίζεις μια 500άρα)
  • τα ρούχα το κομμωτήριο τα παπούτσια κλπ :P
όπως κατάλαβες.... στην καλύτερη 1500 τα έχεις στο νερό...


ΤΕΛΟΣ... και στις δύο περιπτώσεις, πληρώνεις την εκκλησία και τον παπά... αν δεν θες να έχεις "μούτρα" υπολόγιζε τουλάχιστον 200 ευρώ :mad:

Νονά alert!

Δεν νομίζω να πληρώνεις τη κολυμπίθρα καθώς και το στολισμό. Αν ξέρετε πείτε κάποιος. Να ξέρω αν προλαβαίνω να τα μαζέψω ή να βγω στη Συγγρού σιγά σιγά τώρα που νυχτώνει;

Επίσης, νομίζω οτι ο νονός δίνει οτι θέλει για εκκλησία + παπά, δεν έχω σκοπό να δώσω αν μου ζητήσουν παράπανω απο αυτά που υπολογίζω εγώ σαν νονά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Νονά alert!
... να βγω στη Συγγρού σιγά σιγά τώρα που νυχτώνει;...
νυχτερινά βαφτίσια στον Άγιο Σώστη; Και τραπέζι στο τσάο ιτάλια παραδίπλα μετά; Οστεοπόρωση σκέτη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top