Θα κάνατε ελεύθερη σχέση με τον/την πρώην σας;

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Δεν θα εκανα,ειμαι κτητικη και ζηλιαρα ως το μεδουλι.
Η ολα η τιποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Eλπίζω να μην χάσω τόσο την αυτοεκτιμησή μου ώστε να φτάσω σε αυτό το σημείο! :)
Δηλαδή όποιος κάνει ελεύθερη σχέση έχει χαμηλή αυτοεκτίμηση; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Δηλαδή όποιος κάνει ελεύθερη σχέση έχει χαμηλή αυτοεκτίμηση; :confused:

όχι όποιος κάνει ελεύθεση σχέση αλλά όποιος μετά από σχέση επιλέξει αυτόν τον τρόπο για να είναι κοντά στον άλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pavlina20423

Νεοφερμένος

Η pavlina20423 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
το εκανα και πληγωθηκα ακομη περισσοτερο. φυσικα το σταματησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,884 μηνύματα.
Εννοείται πως ναι! 8) Ο ωραιότερος τρόπος να την εκδικηθείς! :P :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

θρυαλλίδα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η θρυαλλίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
ποια η διαφορα της ελευθερης σχεσης και των φιλων με benefits?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Αυτό θα ρωτουα κι εγώ θρυαλλίδα.
Να τον έχω μόνο για σεξ, οκ. Αν και δεν ξέρω κατά πόσο θα ήταν εφικτό κάτι τέτοιο. Το "ελεύθερη σχέση", σε αυτές τις συνθήκες (με πρώην δηλαδή) δεν το καταλαβαίνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

θρυαλλίδα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η θρυαλλίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
δεν απανταει κανεις ομως...:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
ποια η διαφορα της ελευθερης σχεσης και των φιλων με benefits?:P
Για τους friends with benefits:
A casual relationship, colloquially known as a fling, is a physical and emotional relationship between two people who may have a sexual relationship (a situation colloquially called friends with benefits or fuck buddies[1]) or a near-sexual relationship without necessarily demanding or expecting the extra commitments of a more formal romantic relationship. Motives for casual relationships vary.[2] There are significant gender and cultural differences in acceptance of and breadth of casual relationships,[3][4][5][6] as well as in regrets about action/inaction in those relationships.[7]

A casual relationship may be part time, or for a limited time, and may or may not be monogamous. The term encompasses friendships between people who enjoy each other's physical intimacy but do not aspire to be long-term, and may or may not involve parties who desire temporary relationships purely for hedonistic purposes. In each case, the relationship's dominance in the lives of those involved is being voluntarily limited, and there is usually a sense that the relationship is intended to endure only so long as both parties wish it to.
A casual relationship differs from casual sex, which has little or no emotional element, and from a one-night stand, as the relationship extends beyond a single sexual encounter. To the extent such relationships include casual sexual contact, the relationship is generally focused on fulfilling sexual desires rather than romantic or emotional needs.

Casual relationships sometimes include mutual support, affection and enjoyment, which underpin other forms of loving relationship.
Κοινώς, πρόκειται για σχέσεις οι οποίες εξ' ορισμού δεν αποσκοπούν στο να πάνε μακριά. Κοινώς και τα δύο μέλη ξέρουν ότι αυτή η "σχέση" είναι βραχύβια. Οι λόγοι ποικοίλουν, μπορεί να είναι για απλό σεξ ή και συναισθηματική κάλυψη, αλλά σε κάθε περίπτωση δεν υπάρχουν μακροπρόθεσμες βλέψεις.

Για την ελεύθερη σχέση ή open relationship:
An open relationship is an interpersonal relationship in which the parties want to be together, but in which they agree that a romantic or sexual relationship with another person is accepted, permitted or tolerated. To large degree this is a generalization of the concept of open marriage beyond matrimonial relationships.
Κοινώς, πρόκειται για κανονικό ζευγάρι, αλλά σε κάποιο βαθμό (από ολίγον έως ελεύθερα) επιτρέπεται το να πηγαίνετε και με άλλους.

Με λίγα λόγια, η διαφορά συνοψίζεται στα εξής:

  • Οι friends with benefits είναι συνήθως μία πιο "μυστική" σχέση. Δεν είστε ζευγάρι, απλώς περνάτε καλά.
  • Αντίθετα, σε μία ελεύθερη σχέση είστε ζευγάρι, βγαίνετε μαζί, βλέπετε ίσως και ταινίες, τρώτε, κτλ, αλλά μπορείτε να βλέπετε και άλλους.
Κοινώς, το να κάνεις "ελεύθερη σχέση" με τον πρώην σου είναι να συνεχίσετε να είστε ζευγάρι, αλλά να μην είστε δεσμευμένοι στο ότι δεν θα βλέπετε άλλους. Αν πάλι θέλετε απλώς να βλέπεστε πού και πού για να κάνετε σεξ, είστε μάλλον "friends" with benefits.

Το κοινό τους σημείο, ίσως είναι το εξής:

  • Το βασικό που σας ενώνει είναι σεξουαλική διασκέδαση. Μπορεί να υπάρχουν και συναισθήματα στη μέση, αλλά το κυρίαρχο αίσθημα είναι συνήθως η σεξουαλική απόλαυση. Κοινώς, σου έλειψε το σεξ και προχωράς σε αυτές τις σχέσεις.

Για αυτό τον λόγο εγώ κατά πάσα πιθανότητα δεν θα προχωρούσα σε κάτι τέτοιο μόνο και μόνο επειδή μου έχει λείψει το σεξ. Μπορώ να αντέξω για πολλούς μήνες χωρίς σεξ. Το θέμα είναι πως όταν υπάρχουν αισθήματα και ειδικά όταν υπάρχει χημεία, το σεξ μπορεί να γίνει πάρα πολύ ωραίο. Οπότε γιατί να μπερδέψεις καταστάσεις όταν είναι να βγει κάτι μέτριο;

Χωρίς να το κατακρίνω, γιατί δεν ξέρω πώς θα έρθουν τα πράγματα για μένα. Μπορεί και να μου τύχει, αλλά δεν το επιδιώκω, γενικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

blackgirl

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Take care of the one you love αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 897 μηνύματα.
Δε θα έκανα ελεύθερη σχέση γιατί υποτίθεται ότι είσαι με κπ γιατί σε γεμίζει σε όλους τους τομείς...Αν αυτό δεν συμβαίνει και ο ένας εκ των δύο ή και οι δύο ψάχνουν αλλού να αναπληρώσουν τα κενά τότε ποίος ο λόγος να υπάρχει σχέση εξ αρχής;;;

Βέβαια δεν έχω προσωπική εμπειρία (ούτε από φίλους έχω παραδείγματα) γι΄αυτό αν κάνω λάθος και δεν είναι έτσι τα πράγματα διορθώστε με........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fenia:)

Νεοφερμένος

Η Fenia:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Ναι θα εκανα. Το εχω κανει κιολας. Οχι ακριβως ελευθερη, απλα μετα τον χωρισμο μας βρισκόμασταν καποιες φορες και καταληγαμε στο bed, αλλα βαρεθηκαμε και ξεκοψαμε.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
ε αν ηταν πολυ hot why not???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top