Κατανάλωση αλκοόλ από ανηλίκους (;)

Dresden

Νεοφερμένος

Ο Dresden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
@vickie13: Ισχυει και vice versa ομως.Επισης το αρθρο γραφει ενα "μέχρι και σε ποσοστό 90% για τους πιο μικρούς σε ηλικία" και δεν αναφέρει ούτε ποιες ηλικίες θεωρεί νεαρές ούτε ποιο είναι το ποσοστό για όσους ξεκίνησαν να πίνουν σε μεγαλύτερη ηλικία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psycho(Βασίλης)

Δραστήριο μέλος

Ο Psycho(Βασίλης) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Κατά την άποψή μου, καλό είναι να δοκιμάζεις, όχι να υπερβάλλεις.

Να σου στρίψω και ένα δίφυλλο μαζί με το μπυρόνι να δοκιμάσεις;:whistle:
Ξεκόλλα και μη προσπαθείς να κάνεις τον μεγάλο,όπως κάνουν όλοι.Επειδή ήπιες 10 μπύρες δεν έγινες και οι γκόμενα του χωριού.Το πιθανότερο να ρεζιλεύτικες.

Στο θέμα: Έξω με παρέα παίρνουμε από μπυροσωληνα χύμα (3L) μαζί με φαγώσιμα (ότι θέλει ο καθένας).Είναι πακέτο οικονομικό και μας βγαίνει λιγότερο από 5$.Είναι προσφορά τρελή.

Ε μετά σε κανα μπαρ το καλοκαίρι κανα ποτάκι, συνήθως βότκα λεμόνι ή κοκτείλ από τα καλοκαιρινά.
Χειμώνα κράσακι,ρακόμελο,οινόμελο.
Σε εκδηλώσεις βότκα,ουίσκι ή μπύρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Να σου στρίψω και ένα δίφυλλο μαζί με το μπυρόνι να δοκιμάσεις;:whistle:
Ξεκόλλα και μη προσπαθείς να κάνεις τον μεγάλο,όπως κάνουν όλοι.Επειδή ήπιες 10 μπύρες δεν έγινες και οι γκόμενα του χωριού.Το πιθανότερο να ρεζιλεύτικες.

Δεν το έπαιξα γκόμενα, και δεν ρεζιλεύτηκα. Τόσο ήπια σε οικογενειακή γιορτή, το έκανα μία φορά και δεν βγήκα να το διαλαλήσω. Δεν ήπια 10, ήπια 5. Συνέβη μία φορά, και τέτοια πράγματα δημοσίως δεν κάνω.
Δεν προσπαθώ να κάνω τη μεγάλη, δεν φοράω το ξώβυζο, ούτε για γκόμενο ψάχνω. Απλώς έτυχε μια φορά να πιω τόσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dresden

Νεοφερμένος

Ο Dresden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
=
Ξεκόλλα και μη προσπαθείς να κάνεις τον μεγάλο,όπως κάνουν όλοι.

Ειπε ο 16χρονος που εχει avatar suit up, πηγαινει στα μπαρ και πινει βοτκα, ουισκι και ρακομελο. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psycho(Βασίλης)

Δραστήριο μέλος

Ο Psycho(Βασίλης) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Το avatar είναι μία σειρά (how i met your mother) στην εικόνα είναι ο barney.Προφανώς δεν φοράς κουστουμιά αν κατάλαβες αυτό.
Το καλοκαίρι πηγαίνω σε μπαράκι με την παρέα.Σου ακούγεται περίεργο;
Δε τα πίνω σπίτι μου προφανώς.Αλλά ναι,γιατί; Σου ακούγεται περίεργο;
Θεωρητικά σε 1 μήνα θα μπορώ να πίνω και με τον νόμο ελεύθερα.Όχι σε 4 χρόνια,σε 1 μήνα.
Τι ηλικία έχεις αν επιτρέπεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Να σου στρίψω και ένα δίφυλλο μαζί με το μπυρόνι να δοκιμάσεις;:whistle:
Ξεκόλλα και μη προσπαθείς να κάνεις τον μεγάλο,όπως κάνουν όλοι.Επειδή ήπιες 10 μπύρες δεν έγινες και οι γκόμενα του χωριού.Το πιθανότερο να ρεζιλεύτικες.

Στο θέμα: Έξω με παρέα παίρνουμε από μπυροσωληνα χύμα (3L) μαζί με φαγώσιμα (ότι θέλει ο καθένας).Είναι πακέτο οικονομικό και μας βγαίνει λιγότερο από 5$.Είναι προσφορά τρελή.

Ε μετά σε κανα μπαρ το καλοκαίρι κανα ποτάκι, συνήθως βότκα λεμόνι ή κοκτείλ από τα καλοκαιρινά.
Χειμώνα κράσακι,ρακόμελο,οινόμελο.
Σε εκδηλώσεις βότκα,ουίσκι ή μπύρα.

Εγω 20 χρονων ημουν και οταν επαιρνα κανα ποτο μου ζητουσαν ταυτοτητα. Εσενα 16 χρονων σου δινουν ρακομελο και βοτκα ετσι αβερτα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psycho(Βασίλης)

Δραστήριο μέλος

Ο Psycho(Βασίλης) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Ναι,μήπως μικροέδειχνες;Μερικοί είναι ήδη 17 οπότε δεν υπάρχει θέμα.Δηλαδή μία φορά που μας είχαν ζητήσει τους είχε δείξει αυτός και τα παράγγειλε αυτός και καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Κανονικά, έλεγχος πρέπει να γίνεται άσχετα αν μικροδείχνεις ή όχι. Λέεμε τώρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Κανονικά, έλεγχος πρέπει να γίνεται άσχετα αν μικροδείχνεις ή όχι. Λέεμε τώρα...
Ναι πρέπει αλλά στην Ελλάδα ζούμε άρα δεν παίζει τέτοια περίπτωση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dresden

Νεοφερμένος

Ο Dresden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Τι ηλικία έχεις αν επιτρέπεται;

23.

Απλα το να πινει ενας 16χρονος ολα αυτα που ειπες και να συχναζει σε μπαρ μου φαινεται πιο παραλογο απο το να δω μια 13χρονη να πιει 2-3 μπυρες σε μια γιορτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skrillex

Νεοφερμένος

Η Νένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φιλόλογος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Omg δεν γίνεται να πέφτω σε αυτό το θέμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όταν ήταν η μάνα μου γύρω στα 10 είχε πάει σε ένα οικογενειακό τραπέζι με θειάδες που έμεναν στην πόλη. Στρώνουν λοιπόν το τραπέζι, βάζουν τα φαγητά, βάζουν και κρασί... Σερβίρουν σε όλους από ένα ποτήρι. Λέει η μάνα μου:
-Θεία, μου δίνεις σε παρακαλώ λίγο νερό;
-ΝΕΡΟ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ;;;;;;!!!!! :eek: :eek: :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Ειδικό σχέδιο δράσης για την προστασία των σχολικών κοινοτήτων και των ανηλίκων από το αλκοόλ, θα εφαρμόσει το υπουργείο Προστασίας του Πολίτη, καθώς τα στοιχεία δείχνουν την έκταση του προβλήματος. Τα στοιχεία που διαβίβασε ο κ. Δένδιας στη βουλή, δείχνουν, όπως αναφέρει το ΑΜΠΕ, ότι μέσα στο 2012, στους 212.257 ελέγχους που διενεργήθηκαν από τις αρμόδιες αστυνομικές υπηρεσίες σε καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος, βεβαιώθηκαν 666 παραβάσεις για μη ανάρτηση πινακίδας απαγόρευσης εισόδου ανηλίκων.

Ακόμη διαπιστώθηκαν 72 υποθέσεις διάθεσης αλκοόλ σε ανήλικους και 163 είσοδο ανηλίκων σε κέντρο διασκέδασης. Το ειδικό σχέδιο δράσης του υπουργείου προβλέπει ενταντικούς ελέγχους σε κέντρα αλλά και διοργάνωση εκδηλώσεων με τοπικούς παράγοντες και φορείς (ΟΤΑ, σχολεία, συλλόγους γονέων κλπ) με στόχο την ενημέρωση- ευαισθητοποίηση της νεολαίας, ως προς τους κινδύνους που προέρχονται από τη χρήση αλκοόλ και λοιπών εξαρτησιογόνων ουσιών.

Θα γίνει επίσης και εκστρατεία ενημέρωσης για τους σοβαρούς κινδύνους της οδήγησης υπό την επήρεια μέθης, ενώ θα υπάρξει και συνεργασία με συναρμόδιους, για θέματα ανηλίκων, δημόσιους και ιδιωτικούς φορείς και οργανισμούς και την ευαισθητοποίηση και εκπαίδευση προσωπικού που χειρίζεται υποθέσεις ανηλίκων.

πηγή

https://www.lifo.gr/now/society/23317
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θλίβομαι που η νέα γενιά σε μερικούς τομείς δυστυχώς ξεσαλώνει τόσο εύκολα.

Τί να το κάνεις το αλκοόλ από τα 13 σου ρε μάναμ? :) Άφησε τον οργανισμό σου καθαρό όσο είναι νωρίς.

Βέβαια θα μου πεις ποια είμαι εγώ που θα σε κρίνω ή ο χ ή ο ψ, απλά συμβουλευτικά στο λέω γιατί από 2,3 5 μπύρες δεν αργείς να καταλήξεις στις 10 στα 18 σου. Μην παίζεις με τέτοια πράγματα.

Μήπως είστε πολύ αυστηροί με το κοριτσάκι? Μια μπίρα ήπιε δεν έκανε και ηρωίνη. Κι εγώ σε χωριό μεγάλωσα, η πρώτη φορά που ήπια μπίρα ήταν στα 8 όταν έπινε ο παππούς μου και τον είχα πρήξει να μου βάλει και μου έβαλε λίγη σε ένα ουζοπότιρο. Κανονικά άρχισαν να με αφήνουν να πίνω στα 13 μου. Δεν με έβλαψε σε τίποτα, ούτε αλκοολικός έγινα ούτε στα ναρκωτικά έπεσα, ίσα ίσα επειδή έπινα από μικρός άρχισε να μη με πιάνει και ποτέ δεν είχα τα τρελά μεθύσια που είχανε άλλοι με 2 μπίρες.

Δεν λέω να πίνει ένα 13οχρο ουίσκια και βότκες, ούτε 5 λίτρα μπίρα τη μέρα, αλλά μια δυο μπίρες μια στο τόσο δε φέρνουν το τέλος του κόσμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Η Κατανάλωση αλκοόλ από ανήλικους έχει ρίζες στο σπίτι

Το πρόβλημα της κατανάλωσης αλκοόλ από ανήλικους φαίνεται ότι έχει τις ρίζες του στο σπίτι.
Αυτό τουλάχιστον δείχνουν τα αποτελέσματα έρευνας που έγινε στην Αγγλία, όπου η κατανάλωση αλκοόλ από εφήβους εξελίσσεται σε σοβαρό πρόβλημα και οι αρμόδιοι αναζητούν τρόπους για να το αντιμετωπίσουν.
Έτσι, σύμφωνα με την έρευνα που έγινε με.....

συνεντεύξεις 4.000 ατόμων, γονέων και εφήβων, τα παιδιά που προέρχονται από οικογένειες στις οποίες γίνεται συστηματική κατανάλωση αλκοόλ, έχουν σημαντικά περισσότερες πιθανότητες να αρχίσουν να καταναλώνουν αλκοόλ σε μικρότερη ηλικία.
Οι μισοί από τους έφηβους που ρωτήθηκαν, απάντησαν ότι για πρώτη φορά τους προσέφεραν αλκοόλ οι ίδιοι οι γονείς τους.
Την ίδια στιγμή, 8 στους 10 γονείς απάντησαν ότι δεν θεωρούν σοβαρό θέμα την κατανάλωση αλκοόλ από ανηλίκους, ενώ ένας στους τέσσερις δεν μίλησε ποτέ στα παιδιά για τους κινδύνους που μπορεί να κρύβει αυτή η συνήθεια.
πηγή


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
για μαζευτείτε λίγο λέω γω.
μία κοπέλα που πίνει δυο μπύρες 1-2 φορές το μήνα με την έγκριση των γονιών του,δεν έχει εκτροχιαστεί,κάθε άλλο.κοιτάξτε να μαζέψετε τα πουτανάκια του γυμνασίου τις πόλης σας,που όταν βγαίνουν με τους γονείς πίνουν πορτοκαλάδα χωρίς ανθρακικό και όταν βγαίνουν μόνα τους κάνουν άντε να μη πω

και εγώ δηλαδή που είμαι 16 χρονών και πίνω αλκοόλ παρέα με τον πατέρα μου πρέπει να μαστιγωθώ δημοσίως;

αυτούς τους ψευτοπουριτανισμούς δεν μπορώ.είστε έτοιμοι να λιθοβολίσετε μια κοπέλα,που πίνει λίγη μπύρα,ενώ με τους εαυτούς σας είστε πολύ πιο λάσκα*μπορεί την προηγούμενη στιγμή να μιλούσατε για τα τρελά μεθύσια που κάνατε στο γυμνάσιο,για το πόσες π#δήξατε στην τριήμερη στη τρίτη γυμνασίου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lucas D.Hagg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lucas D.Hagg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
υποκρισια και ψευτοπουριτανισμος
ALCOCHOL IS FREE
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the_truth

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο the_truth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
είστε έτοιμοι να λιθοβολίσετε μια κοπέλα,που πίνει λίγη μπύρα,ενώ με τους εαυτούς σας είστε πολύ πιο λάσκα*μπορεί την προηγούμενη στιγμή να μιλούσατε για τα τρελά μεθύσια που κάνατε στο γυμνάσιο,για το πόσες π#δήξατε στην τριήμερη στη τρίτη γυμνασίου...
Μπα αποκλειεται, ο ψευτοπουριτανισμος προερχεται κυριως απο ατομα με καταπιεσμενη εφηβικη ηλικια φοβισμενα και με υπερπροστατευτικους γονεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
υποκρισια και ψευτοπουριτανισμος
ALCOCHOL IS FREE
Η χειρότερη εικόνα που θα μπορούσα να δω σε σχεση με τον αλκοολισμό!

Απλά ντροπή!
Και ναι το αλκοολ ξεκινά από τα σπίτια!
Τα παιδια οφείλουν να ζησουν τη ζωη τους σαν παιδια και σαν εφηβοι....
οχι παριστάνοντας τους μεγαλους και παιρνοντας παραδειγμα κακοτροπες συμπεριφορες ενηλίκων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Μπα αποκλειεται, ο ψευτοπουριτανισμος προερχεται κυριως απο ατομα με καταπιεσμενη εφηβικη ηλικια φοβισμενα και με υπερπροστατευτικους γονεις.

μία εφηβεία γεμάτη καταπίεση,οδηγεί συνήθως σε μια ενηλικίωση στο άλλο άκρο,κοινώς:
οι καταπιεσμένοι έφηβοι,με το που πατήσουν τα 18 κάνουν ότι τους κατέβει στο κεφάλι,επειδή ακριβώς οι γονείς τους δεν τους έμαθαν για το αλκοολ ,τα τσιγάρα,το σεξ *απλά τους απαγόρεψαν οποιαδήποτε αναφορά σε αυτά τα θέματα.
έτσι κατακρίνουν τα παιδιά που ενημερώνονται για αυτά κατά την εφηβεία (τα θεωρούν πολύ ξεβγαλμένα για την ηλικία τους),και άποψή τους είναι ότι:μόλις πατήσεις τα δεκαοχτώ κάνε ότι γουστάρεις,μέχρι τότε οφείλεις να συμπεριφέρεσαι σαν στρατιωτικός
(κάτι ξέρουμε κι εμείς από ψυχολογία ;) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top