Κατανάλωση αλκοόλ από ανηλίκους (;)

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Μήπως είστε πολύ αυστηροί με το κοριτσάκι? Μια μπίρα ήπιε δεν έκανε και ηρωίνη. Κι εγώ σε χωριό μεγάλωσα, η πρώτη φορά που ήπια μπίρα ήταν στα 8 όταν έπινε ο παππούς μου και τον είχα πρήξει να μου βάλει και μου έβαλε λίγη σε ένα ουζοπότιρο. Κανονικά άρχισαν να με αφήνουν να πίνω στα 13 μου. Δεν με έβλαψε σε τίποτα, ούτε αλκοολικός έγινα ούτε στα ναρκωτικά έπεσα, ίσα ίσα επειδή έπινα από μικρός άρχισε να μη με πιάνει και ποτέ δεν είχα τα τρελά μεθύσια που είχανε άλλοι με 2 μπίρες.

Δεν λέω να πίνει ένα 13οχρο ουίσκια και βότκες, ούτε 5 λίτρα μπίρα τη μέρα, αλλά μια δυο μπίρες μια στο τόσο δε φέρνουν το τέλος του κόσμου.

Το έντονο με πεθαίνει. :upside:
Μα, μία στο τόσο δεν είναι κακό. Συμφωνώ με την άποψη [την δεύτερη έντονη].
Κατά την άποψή μου, όπως έχω πει και σε άλλα μηνύματα, προηγούμενα, πιο εύκολα εθίζεται κάποιος που δεν έχει πιει ποτέ παρά κάποιος που ξέρει τις παρενέργειες και έχει τον έλεγχο του εαυτού του, όταν πίνει. Δηλαδή; Ξέρει μετά απο πόσα ποτά μεθάει και σταματάει.

για μαζευτείτε λίγο λέω γω.
μία κοπέλα που πίνει δυο μπύρες 1-2 φορές το μήνα με την έγκριση των γονιών του,δεν έχει εκτροχιαστεί,κάθε άλλο.κοιτάξτε να μαζέψετε τα πουτανάκια του γυμνασίου τις πόλης σας,που όταν βγαίνουν με τους γονείς πίνουν πορτοκαλάδα χωρίς ανθρακικό και όταν βγαίνουν μόνα τους κάνουν άντε να μη πω

και εγώ δηλαδή που είμαι 16 χρονών και πίνω αλκοόλ παρέα με τον πατέρα μου πρέπει να μαστιγωθώ δημοσίως;

αυτούς τους ψευτοπουριτανισμούς δεν μπορώ.είστε έτοιμοι να λιθοβολίσετε μια κοπέλα,που πίνει λίγη μπύρα,ενώ με τους εαυτούς σας είστε πολύ πιο λάσκα*μπορεί την προηγούμενη στιγμή να μιλούσατε για τα τρελά μεθύσια που κάνατε στο γυμνάσιο,για το πόσες π#δήξατε στην τριήμερη στη τρίτη γυμνασίου...

Είπα οτι το ανώτερο που έχει τύχει να πιώ είναι 5 και με 4 έχω αρχίσει να μεθάω. Μια φορά ήπια τόσες και απο τότε πίνω 1-2. Και δεν βγαίνω πολύ. Μιλάω για βράδυ. Βράδυ βγαίνω μία στις τόσες, πιο συχνά θα βγω για καφέ/χυμό παρά για ποτό το βράδυ. Και εγώ με τους γονείς πίνω, πιο συχνά σε γιορτές. Με παρέα δεν πολυπίνω. Γιατί τελευταία φορά που ήπια με παρέα, ο κολλητός μου νόμιζε οτι είχα αδειάσει τέσσερα κιβώτια με μπύρες, επειδή χόρευα τσιφτετέλι και τον φώναξα να χορέψουμε μαζί. :hehe: :P
Παρόλα αυτά ήταν η πρώτη μπύρα, δεν είχα μεθύσει καθόλου, και ήμουν μια χαρά.
Αυτό με τη πορτοκαλάδα μου την σπάει. Με τους γονείς πίνουν χυμό και το βράδυ με τη παρέα τους μαζεύουνε απο τα μπαράκια τα ξημερώματα, λιώμα. :P
Εγώ πίνω αλκοολούχα [κρασιά, μπύρες..] ελαφριά σε γιορτές και σε μερικές εξόδους μία στο τόσο..
Επειδή πίνω μια φορά το τρίμηνο που βγαίνω με τις κολλητές μου μια μπύρα το βράδυ, επειδή πίνω κρασί στις οικογενειακές γιορτές, δεν με κάνει αλκοολική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Έχει γεμίσει ο κόσμος μπαρ, clubs, τσιπουράδικα και ουζερί. Τα supermarket συνήθως έχουν περισσότερα ράφια με αλκόολ παρά με παιδικές τροφές, γάλα ή έστω μακαρόνια. Και μας ενοχλεί που ένα παιδί πίνει 1 ή 2 μπύρες ή έστω ήπιε 5 μπύρες σαν μέγιστο κάπου και κάποτε.

Αφού ο κόσμος υπερχείλισε από αλκοολ, είναι λογικό να φτάσει στα παιδιά ή και να μιλάμε για αλκοολισμό. :)

Δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα με το αλκοολ και το καταναλώνω ευχάριστα (:P), απλά αναγνωρίζω ότι υπάρχει τόσο πολύ αλκοολ εκεί έξω που μπορούν να πιούν ακόμη και οι κότες... κάποια στιγμή θα μάθουμε για κάποια κότα που το έριξε στην βότκα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top