Απαγόρευση καπνίσματος ή άτμισμα σε δημόσιους χώρους

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Καλά δε θα παιζουμε τωρα ποιος τσιτωσε ποιον κλπ. Οποιος τσιτωνει και λεει πραγματα που δεν εννοει, δεν κανει σοβαρη συζητηση. Αν ειμαστε σοβαροι ανθρωποι λεμε οτι εννοουμε και εννοουμε οτι λεμε.Και μπορει εσυ να μην εχεις συναντησει τετοιους καπνιστες, εγω (και άλλοι απ'οτι φαινεται) εχουμε συναντησει. Τι να κανουμε τωρα. Εσυ τι θεωρεις δλδ πιο πιθανο ; Να "μουλαρωσει" ο εθισμενος ή ο ενοχλημενος ;

Καμια υστερια. Απλά εχω αλλεργια στο να λεει ο καθενας οτι αυθεραιτο συμπερασμα του κατεβει για να φερει τα πανω κατω σε ενα θεμα που εχει 1000000% λαθος. Τωρα λοιπον πιασαμε οτι "και αλλα πραγματα βλαπτουν". Σου εξηγω γιατι αυτο δεν ειναι επιχειρημα/δικαιολογια...δεν θελεις να καταλαβεις. Επισης το καπνισμα δεν ειναι καινουργιο, ...οπως και ο καρκινος. Ποιος σου ειπε οτι την τελευταια 10ετια εμφανιστηκε ή εκανε εξαρση ; Γενικως αυξανεται εδω και πολλα χρονια. Για τα κινητα δεν εχει βρεθει κατι οποτε οταν βρεθει το συζηταμε.

Θα κανουμε σοβαρη συζητηση ; Να ξερω...Αν ειναι να κατσω να εξηγω γιατι ΔΕ μπορεις να πας παντου με ποδηλατο ή με τα ποδια, ή δε σε παιρνει ο χρονος, ή το γιατι δε μπορουν να απαγορευτουν τα αυτοκινητα, ή γιατι δε μπορει να "ζυγισθει" η αλογιστη χρηση αυτοκινητου για να μπουνε προστιμα....πρωτον θα νυχτωσουμε, και 2ον θα εξηγω αυτονοητα.

Παρατηρω μια μικρη υστερια...:whistle:...Ναι νομιζω οτι δε μπορω να κανω τιποτα για να αντικατασταθει αυριο το εργαστσιο λιγνιτη με πυρηνικο. Αν μπορεις εσυ, θα σε χρηματοδοτησω κιολας. Οσο για "να μην αγοραζω προιοντα που επιβαρυνουν το περιβαλλον", ...θα αστειευεσαι. Παμε να ζησουμε ολοι στο βουνο τοτε γιατι μονο ετσι γινεται...κατα τα αλλα ειναι που σας ενοχλει η υπερβολη...Κανενος ειδους "μαγκια" δεν κανουν οι μη καπνιστες στους καπνιστες. Ετσι ισως θελετε να το δειτε μερικοι, για να θυματοποιηθειτε. Εσυ δε ξερεις τι κανει και τι δε κανει ο αλλος για την υγεια του, (δε σε αφορα κιολας), ωστε να μιλησεις για υποκρισια. Και στο κατω κατω, οτι μπορει κάνει. Και δεν ειναι μονο θεμα υγειας ειναι και θεμα μποχας.

ΤΟΤΕ λοιπον, ελα να μιλησεις. Το μεγαλειο του τσιγαρακιου ομως το βλεπουμε επι δεκαετιες και δε κανουμε τιποτα. Και το τηλεφωνο ΜΟΥ δε σε βλαπτει, κι αν σε βλαπτει ειναι ελαχιστο. Η ακτινοβολια της κεραιας του κινητου χανει την βλαπτικοτητα της εκθετικά σε σχεση με την αποσταση απο το κεφαλι. Οι κεραιες αναμεταδοσης λεγεται οτι βλαπτουν. Και παλι, συγκρινεις ενα χρησιμο εργαλειο προς ολους, με μια κακη βλαβερη συνηεθεια που προσφερει κατι που δε το χρειαζομαστε.

Αντιδρουν καποιοι οσο μπορουν. Αλλοι διαλεγουν οσο καλυτερα μπορουν. Και ολοι, οτι φανε βλαπτει τον εαυτο τους. Και ειναι φαγητο στο κατω κατω. Αναγκη. Ποια η συγκριση με το τσιγαρο ; Να μη τρωμε δλδ, αλλιως ειμαστε υποκριτες ; Αμα ειναι ετσι παω να βοσκησω. Ή μηπως επειδη εχουν μολυνθει κι αλλα πραγματα, παει να πει οτι πρεπει να κανουμε τουμπεκί στο τσιγαρο για να μην μας βαλετε ταμπελα υποκρισιας ;

Κι επειδη ειναι ανθρωποι ; Ολοι ειναι ανθρωποι.. Οταν ομως καποιοι ανθρωποι κανουν κακο σε αλλους...δε μπορουν να εχουν τα ιδια δικαιωματα, μια και αφαιρουν απο αλλους.Πως την εχετε δει δλδ ; Και την πιτα ολοκληρη και το σκυλο χορτατο; Βλαπτεις χριστιανε μου. Δε μπορεις να μιλας κι απο πανω για δικαιωματα και ελευθεριες.

Ναι....και ποιος εδω μεσα αντιστοιχη σε τετοια περιγραφη ; :confused:

Αααα.....πες το ετσι...οταν δλδ αντιδρουμε εμεις, ειμαστε υποκριτες,γκρινιαρηδες,μιζεροι και υπερβολικοι....αλλά οταν μιζεριαζουν και υπερβαλλουν και γκρινιαζουν οι καπνιστες...ειναι επειδη εμεις τους τσιτωσαμε! :rolleyes:

Κοιτα Σιμπυ, το τι διαολο θα φαει ο καθενας, το ποση γυμναστικη θα κανει, το ποση επαφη με τη φυση θα εχει, και ολα τα υπολοιπα στον καταλογο σου, δεν αφορα κανεναν. Καποιος μπορει να γουσταρει να τρωει junk food..και να σιχαινεται τον καπνο. Μπορει επισης να πιστευει οτι με την κακη διατροφη θα βλαψει τον εαυτο του λιγοτερο απο το παθητικο καπνισμα. Δεν εισαι αρμοδιος εσυ και κανενας ισως, να κρινεις με ευστοχια, τι ειναι υποκριτικο και τι οχι. Κανενας μη-καπνιστης δεν κατηγορησε τους καπνιστες για ολα τα δεινά του κοσμου, και ολους τους καρκινους.

Τι ειναι πιο ευκολο και πιο πρακτικο ομως ; Να βγουν αυριο ολα τα χημικα απο ολα τα ειδη διατροφης ; (χαχα, καλο)
Ή να μειωθει/περιοριστει/εξαλειφθει το παθητικο καπνισμα ;

Γιατι με το σκεπτικο σου του "κι αλλα βλαπτουν, μην ασχολειστε με αυτο τοσο, μην αντιδρατε τοσο", θα σου αντιστρεψω και τα περι κινητων (θα σου πω, ελα εδω..αναπνεεεις καρκινογονες ουσιες καθε μερα, το κινητο σε μαρανε, που σου χρησημευει κιολας ; " ;) ), και για ολα.

Το οτι επιτρεπει το μαγαζι το καπνισμα...δε σημαινει οτι το επιτρεπει και ο διπλα μας. Αν εισαι πχ για φαγητο...δε ξερω....η ιδεα οτι μαζι με τα σπαγκέτι αλα βιλιάκα μου, εισπνεω και Πολωνιο, Καδμιο,νιτροζαμινες, και γενικως καμια 500-αρια χημικά...μου χαλαει τη σαλτσα!


Καποτε θυμαμαι, οι καπνιστες ρωτουσαν πριν αναψουν τσιγαρο. Ουτε τοτε απαγορευοταν. Εδω και πολλά χρονια πια, αφου ειδαν οτι κανουν πισω ολοι οι αλλοι, εκμεταλευονται την ανοχη, και ουτε καν ρωτανε οι περισσοτεροι. Και άλλοι ρωτανε τυπικα. Και αν καποιος τολμησει να πει οτι θα προτιμουσε να μην καπνισει, θα τον κακοχαρακτηρησει κιολας απο μεσα του.
Ισως γιαυτο καποια στιγμη οι μη καπνιστες ειναι με το δακτυλο στη σκανδαλη.

Ο μονος λογος που δεν ειναι παρανομο, ειναι τα οικονομικά συμφεροντα. Καταστρεφει περισσοτερες ζωες απ'οτι οποιοσδηποτε αλλος παραγοντας (φαρμακο, ναρκωτικο,αλκοολ,τροχαια,κακη διατροφη-μη ασκηση), οποτε λογικα θα πρεπε να ναι απαγορευμενο πρωτο-πρωτο.

1ον : το να μη βρωμανε τα παντα τσιγαριλα και το να μπορουμε ολοι να αναπνευουμε καλυτερα, θα πρεπε να ναι αρκετο. 2ον, εγω ειμαι βεβαιος οτι κανεις λαθος διοτι στην ουσια λες οτι το παθητικο καπνισμα δεν βλαπτει. Ή αν βλαπτει, οτι βλαπτει "πολυ λιγοτερο" απο άλλα πραγματα. Βεβαια...το λες ετσι...δε βλεπω να το εχεις ψαξει. Και ακομα και ετσι να ειναι, αναγκαζομαι να σου ξαναπω, οτι τα περισσοτερα "αλλα πραγματα" που βλαπτουν, ειναι δυσκολοτερο ή και αδυνατον να αποφυγουμε τελειως, εκτος αν παμε να ζησουμε στα βουνα. Και ειναι πραγματα οπως αερας,νερο,φαγητο,μεταφορικα μεσα,τηλεπικοινωνιες. Δλδ ολα, μακραν πιο χρησιμα και απαραιτητα απο το τσιγαρο. Το τσιγαρο δεν ειναι "αναγκαιο κακο". Ειναι "εντελως αχρηστο κακο".

πω πω ανάλυση βρε Λόριεν, που να ορθοδρομήσει κι ο Ερμής :P μέχρι και σχεδιαγράμματα μας έβγαλες. Συμφωνώ σε γενικές γραμμές πάντως, μόνο που στο τελευταίο σκέλος της πραγματείας σου, διαφωνώ, γιατί κάτι που προσφέρει απόλαυση, έχει κι αυτό την χρησιμότητά του, την χρησιμότητα να προσφέρει απόλαυση δηλαδή.
Μεταξύ μας παρακαλώ αντικαταστήστε την λέξη ηδονή με απόλαυση, και μάλιστα νευρωτική απόλαυση, αν και εγώ τουλάχιστον ξέρω πως η νεύρωση δεν ταυτίζεται με την απόλαση. Η ηδονή χρησιμοποιείται για λέξεις όπως ο οργασμός, το φαγητό, το ποτό κ.α).
Τέλος πιστεύω ότι το κάπνισμα τσιγάρου ανήκει στις νευρώσεις όσον αφορά τους συστηματικούς καπνιστές (1 πακέτο την μέρα σίγουρο) και όχι στις ψυχώσεις, οπότε είναι πολύ δύσκολο να κοπεί, γιατί οι περισσότερες νευρώσεις απ'οσο γνωρίζω είναι λειτουργικές κατά κάποιο τρόπο. 'Αρα θα μπορούσε να πει κανείς ότι ακόμα κι από αυτή την άποψη έχει μια έμμεση χρησιμότητητα. Το να θες να καπνίσεις μερικά τσιγάρα την ημέρα ίσως πράγματι να'ναι απόλαυση (πολύ δεύτερη και χαμουτζίδικη απόλαυση κατά τη γνώμη μου συγκριτικά με πίπες, πούρα, ναργιλέδες κλπ), το να έχεις ανάγκη να καπνίσεις αλυσίδα 1 πακέτο ή 2 πακέτα την ημέρα είναι νεύρωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
γιατί κάτι που προσφέρει απόλαυση, έχει κι αυτό την χρησιμότητά του, την χρησιμότητα να προσφέρει απόλαυση δηλαδή.
σαφως..γιαυτο χρειαζεται και η ηρωινη ,κοκαινη lsd κλπ ναρκωτικα..
εχουν και αυτα τη χρησιμοτητα τους..

κανουν καλο στην ψυχολογια μας..
δε συμφωνειτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
σαφως..γιαυτο χρειαζεται και η ηρωινη ,κοκαινη lsd κλπ ναρκωτικα..
εχουν και αυτα τη χρησιμοτητα τους..

κανουν καλο στην ψυχολογια μας..
δε συμφωνειτε?

Oχι ρε Αγγελε, δε συμφωνουμε περι ναρκωτικων συγκρινοντας τα με τα τσιγαρα, το εχεις γραψει χιλιαδες φορες και σου εχουμε απαντησει αλλες τοσες! Το εμπεδωσαμε, εσυ ακομα?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
σαφως..γιαυτο χρειαζεται και η ηρωινη ,κοκαινη lsd κλπ ναρκωτικα..
το lsd δεν ειναι ουτε ναρκωτικο ουτε ουσια απο την οποια θα εθιστεις (λογω δομης το δευτερο, δεν μπορεις να κανεις συχνη χρηση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Απαντας υπο την υποθεση οτι προσπαθω ή εχω αναγκη να σε πεισω για κατι. :whistle:
καθε αλλο, η λογικη και οι τροποι πειθους δεν εχουν να κανουν απαραιτητα με "φιλονικιες" αλλα με την σωστη δομηση της αποψης σου και την αποδειξη της. μια ατεκμηριωτη αποψη ειναι, γενικα, μη αποδεκτη! επομενως, δεν μπορω να αποδεκτω το "εγω εχω ενημερωθει" γιατι δεν μας δινεις καν τις πηγες της ενημερωσης σου, για να κανεις το ελαχιστο ως "συνανθρωπος" μας, να μας βοηθησεις να ενημερωθουμε (ή να διαβασουμε μια αλλη αποψη) :)

Θα ειχα. Αν ειχα πει τετοιο πραγμα. Αλλη μια φορα που διαβαζεις επιπολαια.
εσυ διαβαζεις, εκτος απο επιπολαια, επιλεκτικα!
για να δουμε, λοιπον το ιστορικο του διαλογου αυτου!

γραφεις εσυ:
.Οταν σε μια κοινωνια υπαρξει συγκρουση συμφεροντων ή ελευθεριων στην περιπτωση μας, πρεπει να υπερισχυει εκεινη που εξασφαλιζει το ανωτερο αγαθο. Η υγεια, ειναι ανωτερο απο την προσκαιρη απολαυση ενος καφε/ποτου. Αντερσταντ ;

το οποιο ειναι, οπως εγραψα και αγνοησες, υποκειμενικο για πολλους λογους και, επομενως, η υποθεση σου δεν ειναι καν ικανη συνθηκη για την πραγματοποιηση του συμπερασματος σου! εγω αντιθετως γραφω:
δεν δεχομαι τους δικους σου ορισμους, καθως η υγεια δεν ειναι "αγαθο" και, δευτερον, το τροπο με τον οποιο ορισες το τι θα υπερισχυσει. συνηθως, υπερισχυει η αποφαση της πλειοψηφιας. Αντερσταντ;
οτι το δεον ειναι να υπερισχυει η αποφαση της πλειοψηφιας!(κατι που, ναι , δυστυχως δεν ισχυει στην κοινωνια μας!)
εσυ ανταπαντας:
Μαυρα μεσανυχτα εχεις φιλε μου αν νομιζεις οτι υπερισχυει η αποφαση της πλειοψηφιας. Αν ισχυε αυτο, ο κοσμος γυρω σου θα ηταν 100 φορες καλυτερος. Ενα αυτο, για να μην πεταμε οτι να ναι. Δευτερον, δεν ορισα εγω τι υπερισχυει, αν θυμαμαι καλα, το λεει ηδη η πλειοψηφια μεσω του συνταγματος. Αλλο τωρα αν τηρειται.Οπως και πολλα αλλα. Αντερσταντ ;
που ουσιαστικα ΑΝΑΙΡΕΙ την αρχικη σου θεση, οτι δηλαδη πρεπει να υπερισχυει το "ανωτερο αγαθο" με το "οτι πρεπει να αποφασιζει η πλειοψηφια". Ομως, αυτο που αποφασιζει η πλειοψηφια ΔΕΝ κανει ενα "αγαθο" ανωτερο απο ενα αλλο, και επομενως ο συλλογισμος σου ειναι εσφαλμενος! οσο για το...αν νομιζω οτι υπερισχυει η αποφαση της πλειοψηφιας ειναι ασχετο με το αντικειμενο που συζηταγαμε! και εσυ και εγω συμφωνουμε, παρ'ολα αυτα οτι δεν υπαρχουν δημοκρατικες διαδικασιες στη ληψη αποφασεων! το λαθος μου ειναι που απαντησα, σε αυτο το ζητημα:
μαυρα μεσανυχτα εχεις εσυ, αν θεωρεις οτι το πολιτευμα μας ειναι δημοκρατικο! επισης, μη χρησιμοποιεις τετρημενες εκφρασεις του στυλ "θα ηταν 100 φορες καλυτερος" γιατι δεν παυει να ειναι μια αστηριχτη υποθεση! αλλα και παλι, ΟΠΩΣ και εσυ μιλησες υποθετικα "θα πρεπει να υπερισχυει αυτη που εξασφαλιζει το καλυτερο αγαθο", το οποιο ειναι ακρως υποκειμενικο (τι ειναι και τι οχι αγαθο; τι ειναι καλυτερο απο κατι αλλο;) εγω σου λεω οτι σε τετοιες περιπτωσεις, επικαλουμαστε την πλειοψηφια!

Καποτε θυμαμαι, οι καπνιστες ρωτουσαν πριν αναψουν τσιγαρο. Ουτε τοτε απαγορευοταν. Εδω και πολλά χρονια πια, αφου ειδαν οτι κανουν πισω ολοι οι αλλοι, εκμεταλευονται την ανοχη, και ουτε καν ρωτανε οι περισσοτεροι. Και άλλοι ρωτανε τυπικα. Και αν καποιος τολμησει να πει οτι θα προτιμουσε να μην καπνισει, θα τον κακοχαρακτηρησει κιολας απο μεσα του.
Ισως γιαυτο καποια στιγμη οι μη καπνιστες ειναι με το δακτυλο στη σκανδαλη.
πάντως στο μαγαζι της μητερας μου, ΟΛΟΙ ρωτουν αν τους επιτρεπει να αναψουν τσιγαρο, εδω και 3 χρονια! μη γελιεσαι, ο καπνιστης δεν ειναι τοσο "κακος ανθρωπος/ανθρωποειδες τερας" που θα κακοχαρακτηρισει οποιον δεν θελει τσιγαρο στο χωρο του! εμενα πολλες φορες, οταν αναβουν τσιγαρα μπροστα μου, με ρωτουν, αμα με ενοχλει ο καπνος!

Μα εσυ πριν λιγο χαρακτηρισες τη ζωη ως το πολυτιμοτερα αγαθο. Τωρα λες οτι ολα αυτα ειναι υποκειμενικα ; Αποφασισε...:whistle:
ακριβως επειδη εσυ θεωρεις την υγεια και εγω την ζωη ως πολυτιμοτερο αγαθο, ειναι υποκειμενικο. αλλα και παλι ουτε το ενα ουτε το αλλο ειναι αγαθα! μηπως πρεπει να προσεξεις εσυ λιγο καλυτερα το τι απαντας; :P

. Η λεξη αγαθα...προφανως..:rolleyes:...δε χρησημοποιειται με την στενη εννοια του υλικου αγαθου...οκ μεχρι εδω;...παμ παρακατω....για να ζησουμε υπο καποιους κανονες σε κοινωνιες και οχι σε αγελες στη ζουγκλα...ορισαμε απο κοινου (αρα να η πλειοψηφια σου)..τι ειναι σημαντικο και τι λιγοτερο. Ζωη, υγεια, ελευθερια, ειναι τα 3 βασικα.
νομιζω οτι αυτα τα ορισες εσυ καθως επινες τον καφε σου (αν πινεις) και εγραφες αυτη την απαντηση:P. κανενα απο αυτα δεν ηταν/ειναι δεδομενα σε διαφορες κοινωνικες συνθηκες (χρονικες/χωρικες). εγω εχω να σου προσφερω καλυτερη λεξη. και η ζωη και η υγεια και η ελευθερια ειναι εννοιες.

Παλι δε διαβαζεις προσεκτικα. Ειπα οτι ειναι πολυτιμοτερο απο την ηδονη του καπνισματος... (ασε που υγεια και ζωη δεν εχουν μεγαλη διαφορα αφου χωρις υγεια ευκολα μπορεις να χασεις και τη ζωη)
μπορει να υπαρξει ζωη χωρις καλη υγεια, αλλα δεν μπορει να υπαρξη υγεια χωρις ζωη! αυτο σημαινει οτι η ζωη ειναι αναγκαια συνθηκη για την υγεια! αλλα δεν ειναι ικανη συνθηκη!(δεν σημαινει οτι οταν ζεις θα εχεις καλη υγεια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Oχι ρε Αγγελε, δε συμφωνουμε περι ναρκωτικων συγκρινοντας τα με τα τσιγαρα, το εχεις γραψει χιλιαδες φορες και σου εχουμε απαντησει αλλες τοσες! Το εμπεδωσαμε, εσυ ακομα?!
η νικοτινη μετο τσιγαρο λειτουργει με ακριβως τον ιδιο τροπο στον εγκεφαλο και το σωμα οπως και τα αλλα ναρκωτικα..

απλα το θυμιζω συχνα για να μη ξεχνιομαστε..

το τσιγαρο ειναι ενα ελαφρο και νομιμο ναρκωτικο,,απλα..παντα αυτο ηταν ανα τους αιωνες και ετσι ειναι ακομα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
απλα το θυμιζω συχνα για να μη ξεχνιομαστε..

Το εχουμε εμπεδωσει, τραστ μι!
Μην το κανεις ξανα ομως, ε?!
Αγριευω κιολας! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
η νικοτινη μετο τσιγαρο λειτουργει με ακριβως τον ιδιο τροπο στον εγκεφαλο και το σωμα οπως και τα αλλα ναρκωτικα..

απλα το θυμιζω συχνα για να μη ξεχνιομαστε..

το τσιγαρο ειναι ενα ελαφρο και νομιμο ναρκωτικο,,απλα..παντα αυτο ηταν ανα τους αιωνες και ετσι ειναι ακομα..

το τσιγάρο δεν είναι ναρκωτικό, όπως δεν είναι και ο καφές, ίσα ίσα η νικοτίνη είναι διεγερτική. Καφείνη και νικοτίνη είναι εθιστικές ουσίες, όχι ναρκωτικά. Επίσης αρχικά δεν ήταν βλαβερός ο καπνός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
το τσιγάρο δεν είναι ναρκωτικό, όπως δεν είναι και ο καφές, ίσα ίσα η νικοτίνη είναι διεγερτική. Καφείνη και νικοτίνη είναι εθιστικές ουσίες, όχι ναρκωτικά. Επίσης αρχικά δεν ήταν βλαβερός ο καπνός.
τα αρθρα που εβαλα πριν λενε ακριβως πως εθιζει με την πρωτη η νικοτινη τον εγκεφαλο..κατι που δεν κανει η καφεινη..

ψαξε νικοτινη εθισμος,,και δες τι γραφει..
δεν τα λεω εγω..


μπορει να μη ναρκωνει,,αλλα εθιζει,,και αυτη ειναι η ουσια και το προβλημα..

συμφωνα με καποιες μελετες μαλιστα,η νικοτινη εθιζει πιο δυνατα και απο το χασις.

δεν μας ενοχλει η νακρωση..και ενα τηλιο μπορει να την κανει..
ο εθισμος στον εγκεφαλο ειναι το προβλημα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Μετά από μια συζήτηση που είχα με το φίλο μου θέλω να παραδεχτώ και δημόσια οτι ξέρω οτι έχετε δίκιο κι οτι τα επιχειρήματά μου σε αυτό το θέμα δε βασίζονται πουθενά γιατί ξέρω μέσα μου οτι έχω άδικο. Ζητώ συγνώμη λοιπόν που υπήρξα τόσο απόλυτη κι ενόσω έχω άδικο σας τσίτωσα.:/:
Αχ τι κάνει ο έρωτας!:-*

Μέχρι και μουστάκι θα σε βάλει να ξυρίσεις! :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
συμφωνα με καποιες μελετες μαλιστα,η νικοτινη εθιζει πιο δυνατα και απο το χασις.
το προβλημα δεν ειναι αν εθιζει, αλλα αν βλαπτει βασικα!
ναι αυτο ειναι αρκετα γνωστο, ειναι λιγοτερο εθιστικο και λιγοτερο τοξικο το χασις!
δεν μας ενοχλει η νακρωση..και ενα τηλιο μπορει να την κανει..
μας ενοχλει πολυ περισσοτερο η ναρκωση, ελεος δηλαδη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Επιμένουν στο κάπνισμα οι ιδιοκτήτες μπαρ-καφέ

Επιμένουν στην αντίθεσή τους απέναντι στον αντικαπνιστικό νόμο οι ιδιοκτήτες καφέ-μπαρ, μελετώντας ως αντίδραση ακόμη και άρνηση καταβολής προστίμου, άρνηση καταβολής ΦΠΑ, αλλά και συμβολικό κλείσιμο των μαγαζιών. Το Συντονιστικό των Επαγγελματιών Καφέ-Μπαρ-Εστιατορίων δεν αιτείται να αποσυρθεί ο νόμος, αλλά να επιτραπεί η δημιουργία ξεχωριστών μαγαζιών για καπνίζοντες και μη.
«Καπνίζουμε ελεύθερα. Άλλωστε δεν είναι δημόσιος χώρος. Δεν σε υποχρεώνει κανείς να έρθεις. Το 99% όσων έρχονται εδώ είναι καπνιστές. Δεν λέμε όχι στον νόμο, λέμε όχι στην απαγόρευση. Δεν είμαστε υπέρ του καπνίσματος, απλά ζητάμε να υπάρχει το δικαίωμα της επιλογής. Να μπορώ να κάνω το μαγαζί μου ό,τι θέλω και ας με τιμωρήσει το 58% των μη καπνιζόντων, το οποίο δεν θα έρχεται» υπογραμμίζει, μιλώντας στην εφημερίδα «Ελευθεροτυπία, ο ιδιοκτήτης Σπύρος Κογιάννης.
Την ίδια στιγμή, ο Άκης Δημητρακόπουλος, ιδιοκτήτης μπαρ, υπογραμμίζει πως «ήδη έχουμε σημαντικό πρόβλημα. Αρκετοί θα κλείσουν αυτόν τον χειμώνα. Η τιμή μιας φιάλης έχει ανεβεί 20% από πέρσι. Ο ΦΠΑ έχει φτάσει στο 23%. Με μειωμένη την αγοραστική δύναμη του κόσμου δεν μπορούμε να ανεβάσουμε τις τιμές. Μειώνουμε τα κέρδη, αλλά δεν μειώνονται τα έξοδα. Το 90% των πελατών μου είναι καπνιστές. Τα μαγαζιά θα είναι μέσα άδεια και έξω γεμάτα. Μετά θα μας γράφουν για ηχορύπανση; Και το σημαντικότερο: Κάθε φορά που μια παρέα θα βγαίνει έξω για να καπνίσει θα την κυνηγάω μην τυχόν και φύγει χωρίς να πληρώσει;».

«Μόνο εκεί όπου είναι υποχρεωτική η συνάθροιση πρέπει να απαγορεύεται το κάπνισμα. Ο νόμος δεν γίνεται να εφαρμοστεί γιατί είναι κοινωνικά άδικος. Εχουμε την έρευνα της MRB που λέει ότι ένας στους τρεις καπνιστές δεν θα βγει αν απαγορευθεί πλήρως το κάπνισμα», φέρνοντας παράδειγμα συγκεκριμένο υποκατάστημα αλυσίδας, που στην πρώτη εβδομάδα εφαρμογής του μέτρου έχει πτώση τζίρου 70%. «Αν θέλουν, ας έρθουν να μας πάρουν τις άδειες και να μας πάρουν και τους εργαζόμενους και να τους προσθέσουν στις ήδη μεγάλες λίστες ανέργων» τονίζει από την πλευρά του ο Δημήτρης Αρβανίτης, ιδιοκτήτης καφετέριας.

«Πώς είναι δυνατόν να απαγορεύουν τη χρήση ενός νόμιμου προϊόντος σε μια ιδιωτική επιχείρηση; Κόβουν τη μουσική στα μπαρ μετά από κάποια ώρα, τώρα κόβουν το τσιγάρο. Τι είναι δηλαδή οι Ελληνες, αλκοολικοί, να πηγαίνουν σε έναν χώρο μόνο για να πίνουν; Αντί να μας στηρίξουν μας αποθαρρύνουν» αναρωτιέται ο Μιχάλης Ανδριωτάκης, ιδιοκτήτης καφέ-μπαρ.


Το Συντονιστικό των Επαγγελματιών, το οποίο σημειώνει πως ήδη υπάρχουν αντίστοιχα συντονιστικά ιδιοκτητών του κλάδου που αναζητούν κοινούς τρόπους δράσης, τονίζει ότι σε άλλες χώρες όπως οι Ισπανία, Βέλγιο, Αυστρία και Σουηδία και Γαλλία ανεστάλη η εφαρμογή του νόμου, όπου είναι ανενεργός.

Την Τετάρτη 15/09, στις 12:30, το Συντονιστικό έχει προγραμματίσει ανοιχτή εκδήλωση ενάντια στην καθολική απαγόρευση του καπνίσματος στα κέντρα εστίασης και αναψυχής. Η εκδήλωση θα συνδεθεί διαδικτυακά με παράλληλες συγκεντρώσεις σε Πάτρα Θεσσαλονίκη, Χανιά και Ρόδο.

πηγή: tvxs.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Μονο παραλογη δεν ειναι η αντιδραση των ανθρωπων...

Καλως ή κακως ειναι επαγγελματιες και ψαχνουν τροπους να μην χανουν τα εσοδα τους...

Προσωπικα θεωρω ιδανικο το να υπαρχουν χωροι καπνιστων και μη... Αλλα ολοι ξερουμε πως ειναι αδυνατο...

Αλλα και η απαγορευση ειναι σχεδον ρατσιστικη...

Το μονο βεβαιο ειναι οτι επελεξαν την χειροτερη στιγμη για επιβολη του νομου... Με το που ξεκιναει η χειμερινη περιοδος... Και ποια χειμερινη περιοδος??? Με την κριση να μεσουρανει, ηδη τον κοσμο να μην εχει λεφτα για πολλες εξοδους... Και τους απαγορευουν και το καπνισμα??? Πως να βγουν τοτε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
. Εχουμε την έρευνα της MRB που λέει ότι ένας στους τρεις καπνιστές δεν θα βγει αν απαγορευθεί πλήρως το κάπνισμα», φέρνοντας παράδειγμα συγκεκριμένο υποκατάστημα αλυσίδας, που στην πρώτη εβδομάδα εφαρμογής του μέτρου έχει πτώση τζίρου 70%.
Να υπενθυμίσω ότι η πτώση τζίρου σε ένα μεμονωμένο κατάστημα που τηρεί την απαγόρευση εν μέσω άλλων παρανόμων είναι πλασματική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Να υπενθυμίσω ότι η πτώση τζίρου σε ένα μεμονωμένο κατάστημα που τηρεί την απαγόρευση εν μέσω άλλων παρανόμων είναι πλασματική.

Ναι, οντως η πτωση φυσικα και δεν θα ειναι 70%... Αλλα με το ενα τριτο να σταματα να βγαινει τελειως και με τα αλλα δυο τριτα να αραιωνουν τις εξοδους θα μιλαμε για πτωση τζιρου τουλαχιστον για τους καπνιστες γυρω στο 40-50%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
@ DrStrangelove : ναι, οκ, αντικαθιστω το "τελειως αχρηστο κακο", με "σχεδον τελειως αχρηστο κακο". Απολαυσεις υπαρχουν πολλων ειδων, δεν ειναι ολες απαραιτητες.

Το καπνισμα δεν συγκαταλεγεται στις νευρωσεις, συγκαταλεγεται ομως στις ψυχικες διαταραχες. Σχετιζεται με άλλες καταστασεις οπως οι νευρωσεις, αλλά δεν εχει εξακριβωθει κατι στο οποιο συμφωνουν ολοι ακομα. Το οτι καπνιζει καποιος ολο και περισσοτερο εχει κυριως νευρολογικη βαση (εξαρτηση). Η συνηθεια βεβαια της κινησης δε βοηθαει.

καθε αλλο, η λογικη και οι τροποι πειθους δεν εχουν να κανουν απαραιτητα με "φιλονικιες" αλλα με την σωστη δομηση της αποψης σου και την αποδειξη της. μια ατεκμηριωτη αποψη ειναι, γενικα, μη αποδεκτη! επομενως, δεν μπορω να αποδεκτω το "εγω εχω ενημερωθει" γιατι δεν μας δινεις καν τις πηγες της ενημερωσης σου, για να κανεις το ελαχιστο ως "συνανθρωπος" μας, να μας βοηθησεις να ενημερωθουμε (ή να διαβασουμε μια αλλη αποψη) :)
Οταν καποιος ομως προσπαθει να μετατρεψει μια κουβεντα σε φιλονικια τοτε ευνοητο ειναι οτι δρα ανασταλτικά στο να ξοδεψει χρονο ενας συνομιλητης για να αποδειξει σε αλλον κατι που ο ιδιος γνωριζει. ;) Εγω, ξοδεψα τον χρονο για να μαθω και ευχαριστως να τον ξαναξοδεψω αν χρειαστει. Αλλά οχι για να πεισω ατομα που πρωτα επιτιθονται και μετα ρωτανε.

πάντως στο μαγαζι της μητερας μου, ΟΛΟΙ ρωτουν αν τους επιτρεπει να αναψουν τσιγαρο, εδω και 3 χρονια! μη γελιεσαι, ο καπνιστης δεν ειναι τοσο "κακος ανθρωπος/ανθρωποειδες τερας" που θα κακοχαρακτηρισει οποιον δεν θελει τσιγαρο στο χωρο του! εμενα πολλες φορες, οταν αναβουν τσιγαρα μπροστα μου, με ρωτουν, αμα με ενοχλει ο καπνος!
:lol: Ε ενταξει...αφου στο μαγαζι ΣΑΣ, ΟΛΟΙ (που αποκλειεται ολοι, δεν μπορεις καν να το ελεγξεις αυτο), ρωτανε...τοτε ...δε θα γελιεμαι ! Θα θεωρω οτι η πλειοψηφια των καπνιστων ρωταει και αν καποιος δε θελει, δεν αναβει και δεν δυσανασχετει. Εγω βεβαια δε το εχω δει ποτε αυτο το φαινομενο που περιγραφεις (οτι δλδ ολοι αυτο κανουν). Καποτε γινοταν απο μερικους. Σημερα απο ελαχιστους. Ισως εγω πηγαινω σε μαγαζια ή σπιτια που τυχαινει ολοι να ειναι "ανθρωποειδη τερατα", ποιος ξερει..Παντως ειναι τοσο κουφο αυτο που λες, που εαν ισχυε δε θα υπηρχε ΚΑΝ διαμαχη μεταξυ καπνιστων και μη καπνιστων...

νομιζω οτι αυτα τα ορισες εσυ καθως επινες τον καφε σου (αν πινεις) και εγραφες αυτη την απαντηση:P. κανενα απο αυτα δεν ηταν/ειναι δεδομενα σε διαφορες κοινωνικες συνθηκες (χρονικες/χωρικες). εγω εχω να σου προσφερω καλυτερη λεξη. και η ζωη και η υγεια και η ελευθερια ειναι εννοιες.
Παντως τις δικες σου απαντησεις τις δινεις πινοντας κατι πολυ πιο εξωτικο απο καφε, δεν υπαρχει αμφιβολια! :hehe: Ακου λεει, η υγεια και η ζωη ειναι εννοιες! :lol:
Και μαλιστα ποτέ καμια κοινωνια δε συμφωνησε οτι ειναι σημαντικα αγαθα ! ..ε...συγνωμη...εννοιες! Αλλωστε γιαυτο πχ η αφαιρεση ζωης δεν ειναι καν τιμωρητεα..:whistle:

μπορει να υπαρξει ζωη χωρις καλη υγεια, αλλα δεν μπορει να υπαρξη υγεια χωρις ζωη! αυτο σημαινει οτι η ζωη ειναι αναγκαια συνθηκη για την υγεια! αλλα δεν ειναι ικανη συνθηκη!(δεν σημαινει οτι οταν ζεις θα εχεις καλη υγεια)
Εεελα ! Λοιπον, αυτο καταφερα και το σκεφτηκα κι εγω. Ποιος διαβαζει επιλεκτικά ειπαμε ; Ασχολεισαι με το δευτερευον που ειπα στην παρενθεση, και οχι με το κυριο. Το οποιο ηταν οτι η υγεια ειναι πολυτιμοτερη απο την απολαυση του καπνισματος. Σε αυτο εχεις να πεις κατι, ή απλά "φιλονικεις" χωρις λογο ;

Οσο περι των αγαθων : εσυ την υγεια,ζωη κλπ., πεστα και τυρογαριδακια. Η ουσια ειναι οτι αντεταξες ως ισοτιμα το δικαιωμα απολαυσης νικοτινης του ενος, με το δικαιωμα υγειας/αναπνοης καθαρου αερα του αλλου. Αυτο συζηταμε, και μη το κουραζεις. Εχεις λαθος και σου ειπα γιατι.

Και παιδια μη μπερδευομαστε με τους ορους :
ο περισσοτερος κοσμος οταν λεει "ναρκωτικο", δεν εννοει κατι που σε ναρκωνει. Εννοει ψυχοδραστικες ή/και εξαρτισιογονες ουσιες. Με την ευρυτερη εννοια δλδ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
οχι τη χιμελα, το φιλο της.
τη χιμελα...

ήμουνα σαφης?

μας ενοχλει πολυ περισσοτερο η ναρκωση, ελεος δηλαδη!
ο εθισμος και η βλαβη στον οργανισμο μας ενδιαφερουν...

ρωτα τους καπνιστες που προσπαθουν να το κοψουν ..τι περνανε..
καταραμενη νικοτινη..

η ναρκωση πχ στα νεα φαρμακα για νοσοκομεια και χειρουργια γινονται οσο περισσοτερο γινεται μη εθιστικα αλλα καλα για αναισθησία.

τη ναρκωση τη χρειαζομαστε συχνα..αλλα χωρις τον εθισμο..
γιαυτο απορριπτουμε τα γνωστα ναρκωτικα ..και φτιαχνουμε τεχνητα ,,με καλυτερες ιδιοτητες..

θυμομαστε τι περναγανε παλια με τη μορφινη..

και το τσιγαρο μπορει να μη ναρκωνει αλλα ηρεμει..συνηθως,,γιαυτο αλλωστε το καπνιζουν εδω και αιωνες οι ανθρωποι,,για να ηρεμησουν κοντρα στο αγχος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Οταν καποιος ομως προσπαθει να μετατρεψει μια κουβεντα σε φιλονικια τοτε ευνοητο ειναι οτι δρα ανασταλτικά στο να ξοδεψει χρονο ενας συνομιλητης για να αποδειξει σε αλλον κατι που ο ιδιος γνωριζει. ;) Εγω, ξοδεψα τον χρονο για να μαθω και ευχαριστως να τον ξαναξοδεψω αν χρειαστει. Αλλά οχι για να πεισω ατομα που πρωτα επιτιθονται και μετα ρωτανε.
δεν νομιζω οτι επιτεθηκα! σε αντιθεση, νομιζω οτι εσυ αρχιζες να προσβαλλεις χωρις να σκεφτεσαι! το ζητημα δεν ειναι να αποδειξεις οτιδηποτε στον εαυτο σου! αλλα να αποδειξεις στο συνομιλητη σου τη ΘΕΣΗ σου!

Το οποιο ηταν οτι η υγεια ειναι πολυτιμοτερη απο την απολαυση του καπνισματος. Σε αυτο εχεις να πεις κατι, ή απλά "φιλονικεις" χωρις λογο ;
δεν γνωριζεις τι σημαινει η λεξη φιλονικεια, ετσι; το ΑΝ καποιος προτιμαει την απολαυση του καπνισματος, απο την υγεια του, ειναι ΔΙΚΑΙΩΜΑ του. για αυτον, προφανως, η απολαυση του καπνισματος ειναι πιο σημαντικη/πολυτιμοτερη απο την υγεια του. για αυτο το να λες οι κατι ειναι "πιο πολυτιμο" απο κατι αλλο ειναι ΑΚΡΩΣ υποκειμενικο. κατσε λιγο, γιατι εγω καλουμαι παντα να αποδειξω τις θεσεις μου, εσυ ομως ουδεποτε το κανεις;
Παντως τις δικες σου απαντησεις τις δινεις πινοντας κατι πολυ πιο εξωτικο απο καφε, δεν υπαρχει αμφιβολια! :hehe: Ακου λεει, η υγεια και η ζωη ειναι εννοιες! :lol:
ασφαλως ειναι αγαθα που αγοραζονται και πωλουνται με το τσουβαλι!

Και παιδια μη μπερδευομαστε με τους ορους : ο περισσοτερος κοσμος οταν λεει "ναρκωτικο", δεν εννοει κατι που σε ναρκωνει. Εννοει ψυχοδραστικες ή/και εξαρτισιογονες ουσιες. Με την ευρυτερη εννοια δλδ.
γιατι ο περισσοτερος κοσμος δεν ξερει τις εννοιες. τα ναρκωτικα δεν ειναι ΕΥΡΥΤΕΡΗ εννοια, δηλαδη ελεος.
Η ουσια ειναι οτι αντεταξες ως ισοτιμα το δικαιωμα απολαυσης νικοτινης του ενος, με το δικαιωμα υγειας/αναπνοης καθαρου αερα του αλλου. Αυτο συζηταμε, και μη το κουραζεις. Εχεις λαθος και σου ειπα γιατι.
οχι! δεν ειπα αυτο. μην προσπαθεις να δωσεις στην αποψη σου χαρακτηρα δογματος, γιατι προσβαλεις, ετσι τη νοημοσυνη μου! εχω ηδη πει οτι, αν και μη καπνιστης και ενω αναγνωριζω το προβλημα με το καπνισμα, θεωρω την απαγορευση αυτη ουτε μελετημενη απο πλευρα πολητειας, ουτε σεβεται τα δικαιωματα των καπνιστων

τις δινεις πινοντας κατι πολυ πιο εξωτικο απο καφε
χυμο εξωτικων φρουτων;

θυμομαστε τι περναγανε παλια με τη μορφινη..
η μορφινη χρησιμοποιειται ακομα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top