Απαγόρευση καπνίσματος ή άτμισμα σε δημόσιους χώρους

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
δεν νομιζω οτι επιτεθηκα! σε αντιθεση, νομιζω οτι εσυ αρχιζες να προσβαλλεις χωρις να σκεφτεσαι! το ζητημα δεν ειναι να αποδειξεις οτιδηποτε στον εαυτο σου! αλλα να αποδειξεις στο συνομιλητη σου τη ΘΕΣΗ σου!
Νομιζε οτι θελεις. Εγω εκρινα οτι πηγες να μου κανεις τον εξυπνο, και γενικά μου δωσες ασχημη εντυπωση. Σορυ.
Και σου ξαναλεω : δεν ειμαι εδω για να πεισω καποιον, δεν κανω αγωνα. Ειδικα εναν συνομιλητη που μου εχει κανει κακη εντυπωση. Ουτε θα χασω χρονο να αποδειξω κατι τοσο προφανες οσο το οτι οι θανατοι απο καπνισμα ειναι πολυ περισσοτεροι απο οτι απο τροχαια απο αλκοολ. Καποιοι ανθρωποι αυτο το καταλαβαινουν και χωρις νουμερα.

δεν γνωριζεις τι σημαινει η λεξη φιλονικεια, ετσι;
Γιατι το λες αυτο ; Και εν τελει παλι στην λεξη θα κολλησουμε ; Βαλε εσυ οποια θελεις, το νοημα το πιανεις νομιζω.

το ΑΝ καποιος προτιμαει την απολαυση του καπνισματος, απο την υγεια του, ειναι ΔΙΚΑΙΩΜΑ του. για αυτον, προφανως, η απολαυση του καπνισματος ειναι πιο σημαντικη/πολυτιμοτερη απο την υγεια του. για αυτο το να λες οι κατι ειναι "πιο πολυτιμο" απο κατι αλλο ειναι ΑΚΡΩΣ υποκειμενικο.
Ok,αλλά μετά μην λες οτι εσυ διαβαζεις σωστα, και εγω οχι. Σου υπογραμμισα τη λεξη κλειδι. Γιατι εδω και τοση ωρα, εχω πει τουλαχιστον 2-3 φορες οτι συγκρινουμε την απολαυση του ανθρωπου Α (το βαχω μεγαλο να μην πει κανενας οτι δε το ειδε), με την υγεια του ανθρωπου Β. Δε μας ενδιαφεριε η υγεια του ανθρωπου Α αυτη τη στιγμη. Δικια του ειναι ας την κανει οτι θελει. Για των υπολοιπων μιλαμε. Και λεμε οτι δεν εχει το δικαιωμα να βλαπτει των αλλων. Και αυτο...ΔΕΝ ειναι υποκειμενικο! Δλδ...και σε αυτο διαφωνεις ; Το ιδιο πραγμα λεω εξαρχης...:/:

κατσε λιγο, γιατι εγω καλουμαι παντα να αποδειξω τις θεσεις μου, εσυ ομως ουδεποτε το κανεις;
Καταρχας δεν απεδειξες τιποτα με την παραπανω φραση. Απλη δηλωση εκανες. 2ον παντα τεκμηριωνω τις θεσεις μου. Βρες μια που δεν τεκμηριωσα και μετα ισχυρισου οτι το κανω. ;) Αντιθετως εγω ηδη εχω σταμπαρει μερικες που δεν εχεις τεκμηριωσει. (πχ το γιατι η υγεια ειναι εννοια...)

ασφαλως ειναι αγαθα που αγοραζονται και πωλουνται με το τσουβαλι!
Ειρωνευεσαι, αλλά το κανεις γιατι δεν εχεις αντιλογο. Ειπα ηδη πιο πριν οτι τα λεμε αγαθα με την ευρεια εννοια, και δε τα λεμε υλικα αγαθα. Εσυ ομως, που πρεπει κατι να πεις απ'οτι φαινεται, το προσπερασες.

γιατι ο περισσοτερος κοσμος δεν ξερει τις εννοιες. τα ναρκωτικα δεν ειναι ΕΥΡΥΤΕΡΗ εννοια, δηλαδη ελεος.
Βρε φιλε...μη με παιδευεις...αλλο τι ειναι σωστο..και αλλο τι εχει επικρατησει λανθασμενα να χρησημοποιειται! Ουτε η 1η λεξη ουτε η τελευταια ειναι, που χρησημοποιειται με πιο ευρεια εννοια. Δε μπορεις να μη κολλας στις λεξεις τοσο πολυ ; Γιαυτο εκανα την επισημανση για να συνεννοηθουμε ολοι.

οχι! δεν ειπα αυτο. μην προσπαθεις να δωσεις στην αποψη σου χαρακτηρα δογματος, γιατι προσβαλεις, ετσι τη νοημοσυνη μου! εχω ηδη πει οτι, αν και μη καπνιστης και ενω αναγνωριζω το προβλημα με το καπνισμα, θεωρω την απαγορευση αυτη ουτε μελετημενη απο πλευρα πολητειας, ουτε σεβεται τα δικαιωματα των καπνιστων
Στην ουσια αυτο λες. Αφου (οπως ειπα εξαρχης και επαναλαμβανομαι), υπαρχει συγκρουση συμφεροντων/"δικαιωματων", πρεπει να υπερισχυσει αυτο που διαφυλλασει την υγεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
και το τσιγαρο μπορει να μη ναρκωνει αλλα ηρεμει..συνηθως,,γιαυτο αλλωστε το καπνιζουν εδω και αιωνες οι ανθρωποι,,για να ηρεμησουν κοντρα στο αγχος..

Μην μεταφέρετε λάθος πληροφορίες άμα δεν γνωρίζετε κάτι ρε παιδιά, η νικοτίνη είναι διεγερτική ουσία, όχι ηρεμιστική. Αυτός ο μύθος ότι ηρεμεί, έχει εξαπλωθεί επειδή απλά οι νικοτινομανείς ηρεμούν όταν καπνίσουν αφού τους έχει λείψει για λίγο η "δόση" τους. 'Ομως όσο καπνίζεις τόσο διεγείρεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Μην μεταφέρετε λάθος πληροφορίες άμα δεν γνωρίζετε κάτι ρε παιδιά, η νικοτίνη είναι διεγερτική ουσία, όχι ηρεμιστική. Αυτός ο μύθος ότι ηρεμεί, έχει εξαπλωθεί επειδή απλά οι νικοτινομανείς ηρεμούν όταν καπνίσουν αφού τους έχει λείψει για λίγο η "δόση" τους. 'Ομως όσο καπνίζεις τόσο διεγείρεσαι.

Η "ηρεμια" που προσφερει το καπνισμα ειναι το εξης... Οταν ενας καπνιστης κανει τσιγαρο μετα απο ωρα, μειωνεται το αισθημα απωλειας που δημιουργειται στο μυαλο του απο την ελλειψη της νικοτινης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
μας ενοχλει πολυ περισσοτερο η ναρκωση, ελεος δηλαδη!
η ναρκωση επηρεαζει σε τερατωδη βαθμο τις ανθρωπινες και γενικοτερα τις κοινωνικες σχεσεις, συγκρητικα με το τσιγαρο. γιατι αναστελονται σε πολυ μεγαλυτερο βαθμο οι ικανοτητες αντιληψης του ατομου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Και σου ξαναλεω : δεν ειμαι εδω για να πεισω καποιον, δεν κανω αγωνα. Ειδικα εναν συνομιλητη που μου εχει κανει κακη εντυπωση. Ουτε θα χασω χρονο να αποδειξω κατι τοσο προφανες οσο το οτι οι θανατοι απο καπνισμα ειναι πολυ περισσοτεροι απο οτι απο τροχαια απο αλκοολ. Καποιοι ανθρωποι αυτο το καταλαβαινουν και χωρις νουμερα.
ρε γαμωτο, τι ακριβως ΔΕΝ καταλαβαινεις. οταν αναφερεις μια αποψη, χωρις να την τεκμηριωνεις γινεσαι ΔΟΓΜΑΤΙΚΟΣ. ποσο ΠΡΟΦΑΝΕΣ μπορει να ειναι οτι οι θανατοι απο καπνισμα (κανενας δεν πεθανε οταν καπνιζε, εκτος αν καταπιε το τσιγαρο, αλλα απο παθησεις που συνδεονται με αυτο-αλλα δεν ειναι ειναι παθησεις που παθαινεις αποκλειστηκα απο αυτο) σε σχεση με το ποσοι πεθαινουν απο αυτοκινητικα, χωρις να εχεις ερευνες που να μπορουν να το στηριξουν; ΑΥΤΟ ζηταω, μια ερευνα, την οποια εσυ εδω και 4-5 σελιδες αρνησε να δωσεις; γιατι; γιατι εισαι εγωιστης; γιατι μουλαρωσες; ΑΠΟΔΕΙΞΕ την διαολεμενη τη θεση σου!
Στην ουσια αυτο λες. Αφου (οπως ειπα εξαρχης και επαναλαμβανομαι), υπαρχει συγκρουση συμφεροντων/"δικαιωματων", πρεπει να υπερισχυσει αυτο που διαφυλλασει την υγεια.
στην ουσια ΔΕΝ ΛΕΩ αυτο. μην προσπαθεις να με παγηδευσεις, εχω ηδη αναφερθει σε αυτο. πρεπει να υπερισχυσει η αποψη της πλειοψηφιας (απο αυτους που θελουν να επιτρεπεται το καπνισμα και απο αυτους που δεν θελουν), με σεβασμο παντα σε καποιες στοιχειωδεις ελευθεριες. ο νομος αυτος δεν νομιζω να εχει λαβει υπ οψιν ουτε το ενα, ουτε το αλλο!

Βρε φιλε...μη με παιδευεις...αλλο τι ειναι σωστο..και αλλο τι εχει επικρατησει λανθασμενα να χρησημοποιειται! Ουτε η 1η λεξη ουτε η τελευταια ειναι, που χρησημοποιειται με πιο ευρεια εννοια. Δε μπορεις να μη κολλας στις λεξεις τοσο πολυ ; Γιαυτο εκανα την επισημανση για να συνεννοηθουμε ολοι.
φιλε μου, η ημιμαθεια δεν ειναι κολλημα. οσο επιτρεπεται η χρηση λεξεων με λαθος τροπο, τοσο περισσοτερο οι ανθρωποι θα καταρχονται εννοιες και θα τους επιτρεπεται η παρερμηνεια ολοκληρων θεσεων και αποψεων.

Ειρωνευεσαι, αλλά το κανεις γιατι δεν εχεις αντιλογο. Ειπα ηδη πιο πριν οτι τα λεμε αγαθα με την ευρεια εννοια, και δε τα λεμε υλικα αγαθα. Εσυ ομως, που πρεπει κατι να πεις απ'οτι φαινεται, το προσπερασες.
οπως ηδη εχω αναφερει, ειναι ενα συνολο ιδιοτητων, που σε καμια περιπτωση δεν μπορεις να το ονομασεις αγαθο! τιποτα δεν εχω προσπερασει, σε αντιθεση με εσενα!

Ok,αλλά μετά μην λες οτι εσυ διαβαζεις σωστα, και εγω οχι. Σου υπογραμμισα τη λεξη κλειδι. Γιατι εδω και τοση ωρα, εχω πει τουλαχιστον 2-3 φορες οτι συγκρινουμε την απολαυση του ανθρωπου Α (το βαχω μεγαλο να μην πει κανενας οτι δε το ειδε), με την υγεια του ανθρωπου Β.
δεν διαβαζεις, γιατι ουτε για μια σιτγμη δεν εχω υποστηριξει οτι ο Α θα καπνιζει στα μουτρα του αλλου, ουτε σε χωρους οπου ο αλλος δεν θα πηγαινει χωρις τη θεληση του. ηδη εχει απαντηθει, και εχει αγνοηθει!
Καταρχας δεν απεδειξες τιποτα με την παραπανω φραση. Απλη δηλωση εκανες.
παρντον;

για να δουμε ποιες θεσεις σου δεν απεδειξες
η υγεια ειναι το υπερτατο αγαθο
δυο θεσεις, η υγεια ειναι αγαθο; ειναι το υπερτατο αγαθο;
οι θανατοι απο τσιγαρο ειναι περισσοτεροι απο τους θανατους απο αυτοκινητικα
πολυ ευκολο να το τεκμηριωσεις μια ερευνα χρειαζεται, αλλα εσυ δεν τη δινεις.
υπαρχουν και αλλα. επισης υπαρχουν κομματια στα οποια δεν εχεις απαντησει, μηπως δεν θελεις να αναφερθεις για να "ξεχαστουν"¨;

Γιατι το λες αυτο ; Και εν τελει παλι στην λεξη θα κολλησουμε ; Βαλε εσυ οποια θελεις, το νοημα το πιανεις νομιζω.
μα συγγνωμη! εγω νομιζω οτι οι ανθρωποι συννενοουνται μεσα απο τις λεξεις!

Και μαλιστα ποτέ καμια κοινωνια δε συμφωνησε οτι ειναι σημαντικα αγαθα ! ..ε...συγνωμη...εννοιες! Αλλωστε γιαυτο πχ η αφαιρεση ζωης δεν ειναι καν τιμωρητεα..:whistle:
πες το στις γυναικες των συντηριτηκων μουσουλμανικων κοινωνιων αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
ρε γαμωτο, τι ακριβως ΔΕΝ καταλαβαινεις. οταν αναφερεις μια αποψη, χωρις να την τεκμηριωνεις γινεσαι ΔΟΓΜΑΤΙΚΟΣ. ποσο ΠΡΟΦΑΝΕΣ μπορει να ειναι οτι οι θανατοι απο καπνισμα (κανενας δεν πεθανε οταν καπνιζε, εκτος αν καταπιε το τσιγαρο, αλλα απο παθησεις που συνδεονται με αυτο-αλλα δεν ειναι ειναι παθησεις που παθαινεις αποκλειστηκα απο αυτο) σε σχεση με το ποσοι πεθαινουν απο αυτοκινητικα, χωρις να εχεις ερευνες που να μπορουν να το στηριξουν; ΑΥΤΟ ζηταω, μια ερευνα, την οποια εσυ εδω και 4-5 σελιδες αρνησε να δωσεις; γιατι; γιατι εισαι εγωιστης; γιατι μουλαρωσες; ΑΠΟΔΕΙΞΕ την διαολεμενη τη θεση σου!
Αστο ρε φιλε. Αν εσυ σαν θανατο απο καπνισμα θεωρεις μονο το να καταπιεις το τσιγαρο και να πνιγεις, το επιπεδο της κουβεντας το ριχνεις καπου που δε μπορω να φτασω.

στην ουσια ΔΕΝ ΛΕΩ αυτο. μην προσπαθεις να με παγηδευσεις, εχω ηδη αναφερθει σε αυτο. πρεπει να υπερισχυσει η αποψη της πλειοψηφιας (απο αυτους που θελουν να επιτρεπεται το καπνισμα και απο αυτους που δεν θελουν), με σεβασμο παντα σε καποιες στοιχειωδεις ελευθεριες. ο νομος αυτος δεν νομιζω να εχει λαβει υπ οψιν ουτε το ενα, ουτε το αλλο!
Δλδ κατα τη γνωμη σου, αν αυριο το 51% θελει να κανει κατι βλαπτικο για το υπολοιπο 49%, εχει δικαιωμα να το κανει ; Αυτο μου λες ; Αντιλαμβανεσαι τις προεκτασεις που εχει αυτη η νοοτροπια ; Δλδ το οτι πει η πλειοψηφια, χωρις να κοιταμε αν κατι ειναι σωστο, λαθος,συμφερον ή οχι ;

φιλε μου, η ημιμαθεια δεν ειναι κολλημα. οσο επιτρεπεται η χρηση λεξεων με λαθος τροπο, τοσο περισσοτερο οι ανθρωποι θα καταρχονται εννοιες και θα τους επιτρεπεται η παρερμηνεια ολοκληρων θεσεων και αποψεων.
Δε διαφωνω, αλλά οταν πρεπει να κανεις συζητηση, προκειμενου να προχωραει και η συζητηση, πρεπει να εχεις και την αντιληψη του τι θελει να πει ο αλλος. Θελεις να τον διορθωσεις ; Οκ, διορθωσε το (οπως εκανα εγω πριν), και προχωρα παρακατω, χωρις "ελεος", και απαξιωτικα σχολια προς τους συνομιλητες σου.

οπως ηδη εχω αναφερει, ειναι ενα συνολο ιδιοτητων, που σε καμια περιπτωση δεν μπορεις να το ονομασεις αγαθο! τιποτα δεν εχω προσπερασει, σε αντιθεση με εσενα!
Ακριβως. Εχεις "αναφερει". Οχι τεκμηριωσει με κανενα τροπο. ;)

δεν διαβαζεις, γιατι ουτε για μια σιτγμη δεν εχω υποστηριξει οτι ο Α θα καπνιζει στα μουτρα του αλλου, ουτε σε χωρους οπου ο αλλος δεν θα πηγαινει χωρις τη θεληση του. ηδη εχει απαντηθει, και εχει αγνοηθει!
Ω θεε μου ! Πραγματικα κανεις κυκλους επιτηδες ; Στην αρχη δεν εκανες το ιδιο σχολιο και σου ειπα οτι η εκπνοη καπνου δεν ειναι λειζερ να πηγαινει συγκεντρωμενα σε ενα σημειο ; Και αρα θελει δε θελει ο καπνιστης, αναγκαζει τους αλλους να εισπνεουν ; Προσπαθησε να παρακολουθεις την συζητηση στην ολοτητα της.

για να δουμε ποιες θεσεις σου δεν απεδειξες
δυο θεσεις, η υγεια ειναι αγαθο; ειναι το υπερτατο αγαθο;
Το οτι ειναι αγαθο, δεν χριζει αποδειξης. Ειναι σα να θελεις να αποδειξω οτι η κινητικη ενεργεια ειναι ειδος ενεργειας. Το οτι ειναι το υπερτατο αγαθο, δε το ειπα. Ειπα οτι ειναι ανωτερο απο άλλα, οπως η απολαυση του τσιγαρου. Κι αν το ειπα, μετα ανεφερες τη ζωη και συμφωνησαμε οτι η ζωη ειναι.

πολυ ευκολο να το τεκμηριωσεις μια ερευνα χρειαζεται, αλλα εσυ δεν τη δινεις.
Και συ με 2-3 κλικ επισης μπορεις να το διαπιστωσεις. Δε το κανεις. Θελεις μασημενη τροφη ; Σου ειπα ηδη 3 φορες. Αν σε ενδιαφερει εσενα, ψαξτο. Εγω το εχω ψαξει και ερχομαι εδω στο φορουμ και σου λεω οτι ειπες μπαρουφα. Δικαιωμα μου. Αν σε ενδιαφερει αν ειπες μπαρουφα, ή αν πιστευες πραγματικα οτι δεν ειπες, θα το ειχες ηδη ψαξει και δε θα χασομερουσες 2 μερες, να με κατηγορεις οτι δεν σου δινω την ερευνα.

υπαρχουν και αλλα. επισης υπαρχουν κομματια στα οποια δεν εχεις απαντησει, μηπως δεν θελεις να αναφερθεις για να "ξεχαστουν"¨;
αν ηταν σαν τα παραπανω τα ανυπαρκτα, φερτα να στα ξαναεξηγησω κι αυτα. Εγω δε βλεπω κατι που και δεν εξηγησα και με ρωτησες.

μα συγγνωμη! εγω νομιζω οτι οι ανθρωποι συννενοουνται μεσα απο τις λεξεις!
Σαφως. Αλλα επειδη δεν ειμαστε λεξικα που συνομιλουμε, αλλά ανθρωποι με ευφυια, υποτιθεται οτι εχουμε μια στοιχειωδη αντιληψη και καταλαβαινουμε και απο συμφραζομενα κατι, αν δεν το καταλαβουμε απο μια λεξη.

πες το στις γυναικες των συντηριτηκων μουσουλμανικων κοινωνιων αυτο.
Χαχαχαχαχχα...Η οποια ειναι η αντιπροσωπευτικη κοινωνια ολου του πλανητη ; Ελεος...Και μη ξεχνας οτι ειπες "καμια κοινωνια". Αρα μη μου φερνεις παραδειγμα μια, για να πεις οτι ολες ετσι ειναι. Ειναι σα να λες, οτι επειδη υπαρχει η ταδε φυλη των Μαο-Μαο που ειναι κανιβαλλοι, πως ειμαστε ολοι κανιβαλλοι.:rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Λυσσάξατε να το λέτε και να το ξαναλέτε αυτό :P. Ειδικά στο στέκι που υπάρχει ολόκληρο θέμα με τον φοβερό και τρομερό τίτλο (σχεδόν σαν διαφήμιση!) "Starbucks" πώς είναι δυνατόν να εμμένετε στο "κανένα" όλοι σας? (καπνιστές και μη καπνιστές):P

Btw, μου έλεγε συνάδελφος σήμερα (με ιδιαίτερη έκπληξη) ότι πήγε χθες βράδυ σε ένα μπαράκι στα εξάρχεια (ένα πολύ γνωστό στην περιοχή) και μέσα λέει δεν κάπνιζε ουδείς και έβγαινε ο κόσμος που ήθελε να κάνει ένα τσιγάρο έξω και ξανάμπαινε.

Άρα μάλλον εφαρμόζεται ο νόμος (τουλάχιστον για την ώρα!)

Aχ μόνο που σκέφτομαι Σαββατόβραδο στο Στάρμπακς να κάθομαι μέσα, φουντώνω από ενθουσιασμό και αγωνία! Πως δεν το σκέφτηκα νωρίτερα πως υπήρχε αυτή η επιλογή δεν ξέρω! :P

Μη με τσιτώνεις :P
Koπή πίτας e-steki 2009 αν δεν κάνω λάθος (αν κάνω αναφέρομαι στο 2008 ) σε ένα μαγαζί που δεν θυμάμαι το όνομά του αυτή τη στιγμή σε έναν παράδρομο της Ερμού κοντά στο Σύνταγμα.
Χώρος μη καπνιζόντων από τότε και που καθήσαμε? Let me think...ΜΕΣΑ!:P

Θυμάσαι λάθος. Απλώς κάπνιζαν οι μισοί που καθόντουσαν από την μία πλευρά και οι μη καπνιστές ήταν περισσότεροι, οπότε δεν είχε ντουμανιάσει. Εγώ τουλάχιστον αυτό θυμάμαι! :hmm:


Άλλη μια φορά θυμάμαι εγώ, που είχαμε το μικρότερο μέλος και γιο αγαπημένης συμφορουμίτισσας μαζί μας και καθίσαμε μέσα.
Συνηθέστερα πάντως πρέπει να ομολογήσω πως μας κάνατε το χατίρι και σας ευχαριστούμε. :-*
Αν δε με απατά η μνήμη μου όμως, στις μαζώξεις του e-steki ήταν συνήθως περισσότεροι οι καπνιστές και δύσκολα θα επικρατούσε η άποψη όσων δεν καπνίζουν. :redface:

Εγώ στις περισσότερες συγκεντρώσεις που έχω πάει οι μη καπνιστές ήταν περισσότεροι (και μάλιστα σε μια υπήρχε μόνο ένας καπνιστής) και ΠΑΝΤΑ καθόμασταν σε χώρους καπνιστών.

Δεν προσπαθώ να την βγω σε κανέναν, αλλά το γεγονός είναι πως η νικοτίνη είναι άκρως εθιστική. Τελεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Δεν προσπαθώ να την βγω σε κανέναν, αλλά το γεγονός είναι πως η νικοτίνη είναι άκρως εθιστική. Τελεία.
Ακρως εθιστικη τι εννοεις;; Οτι αν καθεσαι-ας πουμε- συνεχεια διπλα σε καπνιστη θα εθιστεις στη νικοτινη;;:worry:

Αυτο το θεματακι το εχουν μονο τα ατομα που δεν εχει περασει καιρος απο τοτε που εχουν κοψει το τσιγαρο οποτε και η μυρωδια του καπνου τους κανει να θελουν να υποκυψουν στην παλια τους συνηθεια.


Η αληθεια ειναι οτι το τσιγαρο κι ο καπνος δεν ειναι ωραιο πραγμα για τους μη καπνιζοντες. Μπορω να το καταλαβω αυτο ως ενα βαθμο. Ο καπνος και η μυρωδια του μπορει να γινουν ενοχλητικοι σ'ενα τουλαχιστον ημικλειστο χωρο αλλα δεν μπορω να καταλαβω ιστεριες τυπου "πηγαινε εξω να καπνισεις" κι ας καθεσαι διπλα στο παραθυρο, "βρωμαει το τασακι" μονο και μονο που το βλεπουμε! Και ποια ειναι η ευκολη αιτιολογια γι'αυτο το φαγωμα;; Η υγεια. Οποτε μας βολευει επιστρατευουμε το αγαθο της υγειας. Αλλα ποιος τα λεει αυτα;; Αυτος που πινει καθε μερα χυμους και τρωει γιαουρτακια ή αυτος που αναπνεει βουνισιο αερα στο κεντρο της Αθηνας;;

Ο νομος εχει λογικη για τον καπνο που μαζευεται σε κλειστους χωρους αλλα οχι να υπαρχουν τυποι διπλα σου να νιωθουν τον καπνο σαν απειλη για την υγεια τους. Η μυρωδια ΝΑΙ!! Και οι περισσοτεροι που φωναζουν για το τσιγαρο οποιο προσχημα κι αν χρησιμοποιουν γι'αυτο γκρινιαζουν στην ουσια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
@ rascal : σαφως και ενα σημαντικο θεμα ειναι η μυρωδια ή μια δυσπνοια κλπ. Ομως αυτο δε σημαινει οτι δεν υφισταται το θεμα υγειας. Μεταξυ μας, αν με εβαζες να διαλεξω μεταξυ του να υπαρχουν τσιγαρα που βλαπτουν αλλά ειναι αοσμα, και τσιγαρα που δεν βλαπτουν αλλά μυριζουν, θα διαλεγα το 2ο. Στον κοσμο μας ομως κάνουν και τα 2, οπότε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Ρε Λόρυ, γιατί στεναχωριέσαι παιδί μου;
Ο νόμος το απαγορεύει σε κλειστό χώρο.
Πρέπει να τηρηθεί. Αν λοιπόν πας σε κλειστό χώρο και ανάψει κανείς τσιγάρο, πολύ απλά απαίτησε να εφαρμοσθεί ο νόμος.
Έχεις κάθε δικαίωμα και καλά θα κάνεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
ρε παιδια, δημοσιος χωρος δεν ειναι και η πλατεια;

Το οτι ειναι αγαθο, δεν χριζει αποδειξης. Ειναι σα να θελεις να αποδειξω οτι η κινητικη ενεργεια ειναι ειδος ενεργειας.
αστοχη αναλογια, η οποια δεν αποδεικνυει τη θεση σου.

Σαφως. Αλλα επειδη δεν ειμαστε λεξικα που συνομιλουμε, αλλά ανθρωποι με ευφυια, υποτιθεται οτι εχουμε μια στοιχειωδη αντιληψη και καταλαβαινουμε και απο συμφραζομενα κατι, αν δεν το καταλαβουμε απο μια λεξη.
τη λεξη φιλε μου την καταλαβαινουμε, ομως δεν μπορουμε να αντιληφθουμε τι εννοει ο συνομιλητης, οταν χρησιμοποιει λανθασμενα τις λεξεις.

αχαχαχαχχα...Η οποια ειναι η αντιπροσωπευτικη κοινωνια ολου του πλανητη ; Ελεος...Και μη ξεχνας οτι ειπες "καμια κοινωνια". Αρα μη μου φερνεις παραδειγμα μια, για να πεις οτι ολες ετσι ειναι. Ειναι σα να λες, οτι επειδη υπαρχει η ταδε φυλη των Μαο-Μαο που ειναι κανιβαλλοι, πως ειμαστε ολοι κανιβαλλοι.
μη μου φορτωνεις λογικες πλανες, που εσυ ο ιδιος διαπραττεις. το αντιπαραδειγμα μου αποδεικνυει την υπαρξη εστω και μιας κοινωνιας διαφορετικης απο αυτη που περιεργαψες (δηλαδη κοινωνιες που δεν ειναι αποδεκτος ο φονος. εσυ υποστηριξες οτι ειναι ολες ετσι). Εν ολιγοις, το "επιχειρημα" σου δεν ειναι αληθες. Ενα αλλο σοβαρο σφαλμα, ειναι οτι μιλας για αντιπροσωπευτικη κοινωνια, ενω υπαρχουν τοσα διαφορετικα ηδη κοινωνιων, που πραγματικα δεν εχει νοημα αυτη η εννοια, δηλαδη το τι ειναι αντιπροσωπευτικο ή οχι. Θα ηταν ισως πολυ πιο εξυπνο εκ μερους σου να σκεφτεσαι λιγο πριν γραψεις κατι, και να μην αρχισεις τις ηλιθιες ειρωνιες για να μειωσεις τον συνομιλητη σου.

αν ηταν σαν τα παραπανω τα ανυπαρκτα, φερτα να στα ξαναεξηγησω κι αυτα. Εγω δε βλεπω κατι που και δεν εξηγησα και με ρωτησες.
φόρα γυαλια φιλε μου, και κοιταξε τις παραθεσεις που εκανα(το "ιστορικο" της συνομιλιας με τις πολλαπλες παραθεσεις!). περιεργο, εγω δεν θεωρω απλα ανυπαρκτα αυτα που γραφεις, αλλα ακομα χειρότερα, και γελοια, επειδη ακριβως δεν υπαρχει αποδειξη. (ακους εκει, το οτι ειναι εννοια δεν χρειαζεται να το αποδειξω! γιατι κυριε μου; α, γιατι ειναι σαν την κινητικη ενεργεια)
Και συ με 2-3 κλικ επισης μπορεις να το διαπιστωσεις. Δε το κανεις. Θελεις μασημενη τροφη ; Σου ειπα ηδη 3 φορες. Αν σε ενδιαφερει εσενα, ψαξτο. Εγω το εχω ψαξει και ερχομαι εδω στο φορουμ και σου λεω οτι ειπες μπαρουφα. Δικαιωμα μου.
εγω το ΕΧΩ κοιταξει φιλε μου! και γνωριζω αν τελικα αυτο που εγραψα ειναι σωστο ή λαθος. ομως απορω που ακομα, οπως ενας γαιδαρος, αρνεισαι να τεκμηριωσεις τις αποψεις σου. ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ σου να αποδειξεις τη θεση σου (αν θυμαμαι καλα ηταν και ορος στο παλιο ischool, κριμα που δεν τον εντοπιζω και εδω). μη με κατηγορεις περι "μασημενης τροφης", ειναι απλη λασπη και το γνωριζεις.

μου λες οτι ειπα μπαρουφα. σου λεω γιατι ειπα μπαρουφα. μου λες "ε ου α, εισαι ηλιθιος και θες μασημενη τροφη". ε, τραβα και μαθε να συζητας χωρις να προσβαλεις τους αλλους, γιατι ακριβως εκφραζουν και στηριζουν με δομημενο λογο αποψεις διαφορετικες απο τις δικες σου.

[..αφαιρέθηκε χωρίο..]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
ρε παιδια, δημοσιος χωρος δεν ειναι και η πλατεια;

Δημοσιος ναι. κλειστος οχι...

Κι ο νομος αναφερει ρητα οτι το καπνισμα απαγορευεται σε ολους τους ΚΛΕΙΣΤΟΥΣ δημοσιους χωρους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ποιος χώρος είναι εξωτερικός, σύμφωνα με τον νέο νόμο, και συνεπώς επιτρέπεται σ΄αυτόν το κάπνισμα;

Εξωτερικός χώρος είναι αυτός, που έχει τουλάχιστον δύο πλευρές του ανοιχτές. Δεν είναι π.χ εξωτερικός χώρος ένα μπαρ με τέσσερις πλευρές κλειστές, παρότι δεν έχει σκεπή. Τα καπνιστήρια κάθε μορφής καταργούνται εάν βρίσκονται στο εσωτερικό του κτηρίου. Τα μπαλκόνια και οι ταράτσες δεν θεωρούνται εξωτερικοί χώροι, άρα το κάπνισμα απαγορεύεται και σ' αυτά. Κάποιος μπορεί να καπνίζει μόνον έξω από το κτήριο. Παρά τις εντολές αυτές, οι υπεύθυνοι για την εφαρμογή του νόμου θα παρακολουθήσουν τους επόμενους μήνες τις συμπεριφορές των καπνιστών, θα λάβουν υπόψη τις κλιματολογικές συνθήκες στη χώρα μας και ίσως αναθεωρήσουν με στόχο βελτιώσεις του νόμου.

Σημειώνεται ότι η υπουργός Υγείας, Μ. Ξενογιαννακοπούλου, σε τηλεοπτική της εμφάνιση διευκρίνισε πως στα μπαλκόνια το κάπνισμα επιτρέπεται, τουλάχιστον στην αρχή εφαρμογής του νόμου.

Πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Δημοσιος ναι. κλειστος οχι...

Κι ο νομος αναφερει ρητα οτι το καπνισμα απαγορευεται σε ολους τους ΚΛΕΙΣΤΟΥΣ δημοσιους χωρους...

οι καφετέριες ειναι ιδιωτικος ή δημοσιος χωρος;:hmm: (κανας νομικος να το αποσαφηνησει;):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Δημοσιος ειναι ο χωρος που ειναι για ολους, που εχει προσβαση ο οποιοσδηποτε...

Κοινως οι καφετεριες ειναι δημοσιος χωρος...

Πηγη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Τα μπαλκόνια και οι ταράτσες δεν θεωρούνται εξωτερικοί χώροι, άρα το κάπνισμα απαγορεύεται και σ' αυτά. Πηγή

Χαχαχαχαχαχα:P ......:P ..... Τα μπαλκόνια και οι ταράτσες δεν θεωρούνται εξωτερικοί χώροι;;;;;;
Αν είναι έτσι, τότε όσοι πληρώνουν πρόστιμα για τους ημιυπαίθριους να πάρουν τα λεφτά τους πίσω!!!!!!!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
θα λάβουν υπόψη τις κλιματολογικές συνθήκες στη χώρα μας και ίσως αναθεωρήσουν με στόχο βελτιώσεις του νόμου.Πηγή

πόση γελοιότητα θεέ μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
οι καφετέριες ειναι ιδιωτικος ή δημοσιος χωρος;:hmm:

είναι ιδιωτικοί χώροι που κάποιος αποφασίζει να προσελκύσει πελάτες και άρα είναι πλέον δημόσιοι
π.σ.
το αντίθετο είναι οι δημόσιες υπηρεσίες :
είναι δημόσιοι χώροι που κάποιος αποφασίζει να μην προσελκύσει πελάτες αλλά να χρησιμοποιήσει τον χώρο σαν καφετέρια
για αυτό θα καταλήξουν ιδιωτικοί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Τα μπαλκόνια και οι ταράτσες δεν θεωρούνται εξωτερικοί χώροι, άρα το κάπνισμα απαγορεύεται και σ' αυτά. Κάποιος μπορεί να καπνίζει μόνον έξω από το κτήριο.

Πηγή

πόση γελοιότητα θεέ μου

Nα με συγχωρεις, αλλα το γελοιο ειναι το παραπανω...
Ιλεος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
συμφωνώ απόλυτα

αν μας στερήσουν και το κάπνισμα υπό την θέα ωραίων μπαλκονιών , τι νόημα έχει το σαββατόβραδο ; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top