Έθνος, Εθνότητα και καθαρότητα των Φυλών

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Προφανώς και ναι..Από τη στιγμή που μιλάμε για Έλληνες... αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θεωρώ τον Έλληνα και άνθρωπο ή ότι τον θεωρώ υποδεέστερο ή ανώτερο από τους υπόλοιπους. Επίσης δεν πιστεύω ότι η 'νοοτροπία' του Έλληνα είναι τόσο ξεχωριστή Ας μην ξεχνάμε ότι έχει πολλά κοινά στοιχεία με την νοοτροπία στα Βαλκάνια και στην Μεσόγειο γενικότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Στην Ελλάδα υπάρχουν εργατικοί, τεμπέληδες, άνθρωποι που σέβονται το περιβάλλον, άνθρωποι που δε σέβονται το περιβάλλον, βίαιοι, ειρηνικοί, φιλελεύθεροι, κομμουνιστές, φασίστες, άθεοι, θρήσκοι, τρέντηδες, emo, απολιτίκ, σκυλάδες, ροκάδες παρτάκηδες, αλτρουιστές κ.α.

Οι παραπάνω (με εξαίρεση τους σκυλάδες) υπάρχουν στις περισσότερες κοινωνίες. Τώρα είναι στο χέρι της κοινωνίας και των ίδιων των μελών της να προβάλλουν τα μοντέλα τα οποία πρέπει να προβληθούν.
Αν ιδανικός τρόπος ζωής θεωρείται να μολύνεις το περιβάλλον με το κάρο σου και να χαλάσεις 300? το Σάββατο στα μπουζούκια δε φταίνε μόνο το άτομα αλλά και αυτοί οι οποίοι του είπαν ότι είναι σωστό αυτό...

Πως να το κάνουμε. Σα κοινωνία στο παραπάνω τομέα είναι πιο εξελιγμένη η γερμανική σε σχέση με την ελληνική. Αλλά δε σημαίνει ότι και οι άνθρωποι της είναι καλύτεροι για αυτό το λόγο. Ούτε ότι είναι καλύτεροι σε όλα. Αυτό μη μπερδεύουμε. Να δούμε τα λάθη μας χωρίς κόμπλεξ αλλά ΝΑ ΤΑ ΔΟΥΜΕ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Να πω πάντως, ότι ο Monaxos και ο fantasmenos (με έμφαση το post του Monaxos, sorry fantasmenos :P) με κάλυψαν. Φυσικά, δεν θα περίμενα να χρειάζεται να δικαιολογήσω την θετική μου ψήφο σε ένα post που δεν το βρήκα μίζερο αλλά το είδα σαν ένα χαστούκι.:)
Χαρά μου να δω οργισμένο νιάτο.:) Από σας περιμένουμε μια αλλαγή. Όταν όμως πιστεύεις ότι η πλειοψηφία αποτελείται από ηλίθιους δεν θα έχεις με ποιον να κάνεις την αλλαγή.

Η ελληνική κοινωνία είναι μουδιασμένη. Όχι ηλίθια.
Ενόχλησε πολύ ο χαρακτηρισμός αυτός. Ίσως αν φεύγατε από την άμεση σημασία της λέξης και πηγαίνατε στο συναίσθημα και τους συνειρμούς που θα μπορούσε αυτή να φέρει, να βλέπατε αυτό που τουλάχιστον εγώ έλαβα (δεν ξέρω αν αυτό εννοούσε η diotima).
Ότι ο Έλληνας, είναι χαζός/αφελής, γιατί ενώ μπορεί να κάνει τόσα πολλά αυτοκαταστρέφεται.
Και ναι, δεν θα έπρεπε να το παίρνετε προσωπικά, ίσως εσείς ανήκετε στην εξαίρεση, το αποτέλεσμα όμως παραμένει. :)
Προσωπικά απορρίπτω σχεδόν όλα τα 'ακραία' (σύμφωνα με τη δική μου οπτική πάντα) κείμενα που διαβάζω γιατί θεωρώ ότι η αλήθεια συχνότερα βρίσκεται κάπου στη μέση αλλά και γιατί δεν θεωρώ ότι προσφέρουν στην βελτίωση της κατάστασης.
Τα ακραία, δεν λέγονται πάντα για να τα συμμεριστείς. Αυτό που μπορείς να κρατήσεις από αυτά είναι η εκτίμηση για την μέση λύση :)

Κατά τ' άλλα, δεν βρίσκω να διαφωνούν τόσο οι δύο μεριές. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Ισοπέδωση είναι η δήλωση "Μεταναστεύστε".Ισοπέδωση είναι η φράση "Ήρθε το τέλος"..Αυτά είναι τα ακραία,και ούτε εμένα μου αρέσουν τα άκρα.

Όλος ο καυγάς είναι να δούμε την ισοπέδωση πρίν αυτή συμβεί... Πρίν αναγκαστούμε όπως γινόταν κάπότε να μεταναστεύουμε μαζικά για Γερμανία Αυστραλία, απο αδυναμία επίβίωσης στην Ελλάδα, πρίν έρθει το τέλος.

Εχτές πάλι τα δελτία ειδήσεων έλεγαν ότι 6/10 δεν θα μπορούν να αποπληρώσουν τα δάνειά τους... Εξι στους δέκα θα βρεθούν στο δρόμο, θα χάσουν τα σπίτια τους... Αν αυτό δεν είναι το τέλος τότε ποιό είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Κατά τ' άλλα, δεν βρίσκω να διαφωνούν τόσο οι δύο μεριές. :D

Πως να το κάνουμε. Σα κοινωνία στο παραπάνω τομέα είναι πιο εξελιγμένη η γερμανική σε σχέση με την ελληνική. Αλλά δε σημαίνει ότι και οι άνθρωποι της είναι καλύτεροι για αυτό το λόγο. Ούτε ότι είναι καλύτεροι σε όλα. Αυτό μη μπερδεύουμε. Να δούμε τα λάθη μας χωρίς κόμπλεξ αλλά ΝΑ ΤΑ ΔΟΥΜΕ...


Δυστυχώς η ευτυχώς δεν συμφωνούμε ακριβώς. Και εδώ ερχόμαστε στο ΝΑ ΤΑ ΔΟΥΜΕ. Μήπως δεν τα βλέπουμε; Βλέπεις εσύ κανέναν σε αυτό εδώ το φόρουμ, να διαφωνεί μαζί σου πάνω σε αυτό; Πόσοι είναι που αμφισβητούν τα προβλήματα της Ελλάδας. Και η γιαγιά μου στο χωριό κλαψουρίζει για τα προβλήματα της Ελλάδας.

Το θέμα είναι να συνειδητοποιήσουμε ότι είναι δικό μας το πρόβλημα. Και δική μας η ευθύνη που εξακολουθούν να υπάρχουν. Και της διοτίμα και οποιουδήποτε γράφει εδώ.

Χαίρομαι που κάνεις σύγκριση με την Γερμανική κοινωνία γιατί 2 πολύ καλοί μου φίλοι έζησαν εκεί χρόνια. Ας ξεκινήσουμε από το θέμα της αστυνόμευσης και της τήρησης των νόμων. Δεν είναι εκεί περισσότερο αυστηροί η νόμοι ή η αστυνομία κάνει καλύτερα τη δουλειά της άλλα βοηθάνε και οι πολίτες ενεργά. Δηλαδή, καρφώνουν συνεχώς. Ένας φίλος 2 φορές πέρασε με κόκκινο και τις δύο φορές τον έγραψαν. Όχι επειδή τον είδαν με ραντάρ ή τον είδε η αστυνομία αλλά επειδή απλοί πολίτες τον κατέδωσαν. Για πείτε μου τώρα όλοι εσείς που κλαίγεστε για την κατάντια μας πόσες φορές το έχετε κάνει αυτό; Δεν το έχετε κάνει; Τότε ρε παιδιά γιατί δεν αρχίζουμε όλοι να ακολουθούμε αυτή την τακτική αντί να γκρινιάζουμε; Μήπως είμαστε και μεις το ίδιο υπόλογοι για τα σημερινά προβλήματα όσο κάθε Έλληνας;

Στην Γερμανία διαβάζουν περισσότερο εφημερίδες αλλά πρώτη εφημερίδα με διαφορά είναι η δική τους Εσπρέσσο. (Στην Αγγλία BTW αν ψάξετε για την εφημερίδα μεγαλύτερης κυκλοφορίας είναι η Sun...) Εσείς αν εδώ ήταν πρώτη εφημερίδα η Εσπρέσσο δεν θα ωρυόσασταν για το χαμηλό επίπεδο; Στις βόρειες χώρες είναι το διάβασμα περισσότερο στην ιδιοσυγκρασία τους για πολλούς και διάφορους λόγους. Πολύ κακώς αλλά δεν αναλύουμε αυτό τώρα. Διαβάζουν πολύ αλλά διαβάζουν σαβούρες. Πόσοι από αυτούς που διαβάζουν Εσπρέσο πιστεύετε ότι διαβάζουν Νίτσε; Το ίδιο ακριβώς θα γινόταν αν διαβάζαμε και εμείς πολύ. Η μάζα θα διάβαζε σαβούρα. Το ίδιο θα γινόταν και οπουδήποτε στον Κόσμο αν όλοι διάβαζαν εφημερίδα.

Στην Ελλάδα όταν κάποιος πεθάνει και τον καταλάβουν από την μυρωδιά γίνεται θέμα στις ειδήσεις. Στην Γερμανία αυτό είναι καθημερινό φαινόμενο. Πεθαίνουν μόνοι και δεν το καταλαβαίνει κανείς. Μια ατελείωτη και απέραντη μοναξιά. Είναι δείγμα αυτό ανθρώπινης κοινωνίας;

Για να μιλήσουμε και με κάποια στατιστικά. Κοίτα να δεις στην Ελλάδα είμαστε πρώτοι στον κόσμο στον σεβασμό ατομικών δικαιωμάτων. Απίστευτο ε; Δεν έβαλαν ακόμη κάμερες και στην τουαλέτα μας. Έχουμε και χαμηλή εγκληματικότητα Για την ακρίβεια μας περνάνε Γερμανία, Γαλλία, Νορβηγία, Ολλανδία, Καναδάς...και και και! Προσέξτε όλες σχεδόν οι χώρες της Ευρώπης και του πολιτισμένου κόσμου είναι πάνω από εμάς! Μάλιστα στους φόνους είμαστε από τους τελευταίους στον κόσμο. Αφού περνάμε τόσο χάλια που είμαστε από τους τελευταίους στις αυτοκτονίες. (με την Γερμανία, μιας και πιάσαμε αυτή τη χώρα, να είναι 45 θέσεις πιο πάνω από εμάς)


Kαι επιστρέφοντας στο θέμα μας, με ποια λογική χαρακτηρίζουμε ένα ακραίο ποστ χαστούκι; Αφού πάνω από τους μισούς χαρακτηρισμούς εκεί μέσα ισχύουν για όλο τον κόσμο! Μήπως δεν είναι όλοι κατευθυνόμενοι, το ίδιο ηλίθιοι, το ίδιο εθισμένοι στο φάστ φούντ, και μη σκεπτόμενοι; Εμείς την έχουμε την πρωτοκαθεδρία;

Δεν διαφωνώ μαζί σας δηλαδή ως προς τα προβλήματα της Ελλάδας. Απλώς προσπαθώ να σας εξηγήσω ότι οι χώρα μας έχει τα θετικά της και τα αρνητικά της όπως και κάθε άλλη ευρωπαϊκή χώρα. Δεν χρειάζεται να φερόμαστε λες και ζούμε στο Μπαγκλαντές. Όταν στην συζήτηση προβάλλονται μόνο τα αρνητικά μας και τα θετικά των υπόλοιπων είναι απαραίτητος ο αντίλογος για να έχουμε ισορροπία...

Ποια είναι οι ουσία; Ας αφήσουμε την κλάψα και ας σταματήσουμε πρώτα ΕΜΕΙΣ να είμαστε ελληναράδες και ας φερόμαστε εμείς όπως θέλουμε να δούμε τους Έλληνες να φέρονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Για να τελειώνουμε από αυτό το ξεκατίνιασμα,θα πω μια κλεμμένη ατάκα από τους TXC και παίζει λίγο off...
"Δεν είμαι ο Ελληνας που έχεις συνηθίσει,έχω ένα πρόβλημα για κάθε σου λύση"..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Για πείτε μου τώρα όλοι εσείς που κλαίγεστε για την κατάντια μας πόσες φορές το έχετε κάνει αυτό;
:eek:
Κλαιγόμαστε; :confused:
Kαι επιστρέφοντας στο θέμα μας, με ποια λογική χαρακτηρίζουμε ένα ακραίο ποστ χαστούκι; Αφού πάνω από τους μισούς χαρακτηρισμούς εκεί μέσα ισχύουν για όλο τον κόσμο! Μήπως δεν είναι όλοι κατευθυνόμενοι, το ίδιο ηλίθιοι, το ίδιο εθισμένοι στο φάστ φούντ, και μη σκεπτόμενοι; Εμείς την έχουμε την πρωτοκαθεδρία;
Αφού πάνω από τους μισούς χαρακτηρισμούς ισχύουν για όλο τον κόσμο, εσάς τις σας ενόχλησε λες και θίχτηκε το Ελληνικό Έθνος ή εσείς οι ίδιοι;
Γιατί εγώ δεν είδα μόνο να θέλουν κάποιοι να δείξουν την άλλη όψη, αλλά ένιωσα ότι αρκετοί ενοχλήθηκαν αρκετά. :)
Δεν διαφωνώ μαζί σας δηλαδή ως προς τα προβλήματα της Ελλάδας. Απλώς προσπαθώ να σας εξηγήσω ότι οι χώρα μας έχει τα θετικά της και τα αρνητικά της όπως και κάθε άλλη ευρωπαϊκή χώρα. Δεν χρειάζεται να φερόμαστε λες και ζούμε στο Μπαγκλαντές. Όταν στην συζήτηση προβάλλονται μόνο τα αρνητικά μας και τα θετικά των υπόλοιπων είναι απαραίτητος ο αντίλογος για να έχουμε ισορροπία...
Αυτό το ξέρουμε. Ίσως τελικά είναι ότι κάποιοι βλέπουν το ποτήρι μισοάδειο και κάποιοι μισογεμάτο :)
Ποια είναι οι ουσία; Ας αφήσουμε την κλάψα και ας σταματήσουμε πρώτα ΕΜΕΙΣ να είμαστε ελληναράδες και ας φερόμαστε εμείς όπως θέλουμε να δούμε τους Έλληνες να φέρονται.
Δεν είναι κλάψα και λυπάμαι που το νομίζεις έτσι :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Εγω πιστευω οτι το καγκοσμιο καπιταλιστικο συστημα(καπιταλιστικη παγκοσμιοποιηση) βρισκετε σε κριση και γι αυτο εχουμε αυτα τα οξυμενα κοινωνικα προβληματα εδω στην ελλαδα αλλα και παγκοσμιος. π.χ ανεβαινει ο πληθωρισμος, εξαπλωνεται η πεινα και η φτωχεια(ανατιμησεις σε βασικα ειδη αγαθων π.χ ριζη) , αυξανεται η εγκληματικοτητα, αυξανεται ο αυταρχισμος και η καταστολη του λαϊκου κινηματος, αυξανεται η μυστικη και φανερη παρακολουθηση των πολιτων(χαφιεδοκαμερες),αυξανονται τα επιτοκια,αυξανονται ορια ηλικιας συνταξιοδοτησης, οι μισθοι και οι συνταξεις ειναι σε χαμηλα επιπεδα και η αγοραστικη δυναμη των ελληνων πολιτων εχει εξαφανιστει . επισης πιστευω οτι αμα δεν αντιδρασουμε αμεσα τοτε τα πραγματα θα χειροτερεψουν. ή θα ανατρεψουμε αυτο το βαρβαρο καπιταλιστικο συστημα ή θα μας συντριψουν τα μονοπωλια και το κεφαλαιο. διαλεξτε ή σοσιαλισμος ή καπιταλιστικη βαρβαροτητα δεν υπαρχη ενδιαμεση λυση μην εχετε αυταπατες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Angie_Ann αχχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχααχαχαχχααχαχαχαχαχαχαχχααχ...
Μείνε εκεί που είσαι.Είναι ωραία.Οτιδήποτε διπλανό πρέπει να εκτελεστεί.Χαλάει το περιβάλλον.Over.
:confused:

μετάφραση σε ένα κοινό και αδαή νου (όπως ο δικός μου)
δεν μπορώ με επιχειρήματα να σε καταρίψω, άρα μηδενίζω και ξεφτυλίζω τη συζήτηση και αποχωρώ με ελαφρά πηδηματάκια για άλλες παραλίες


το να απαξιώνεις τον συνομιλητή σου είναι ... πως να το πω κομψά....
ας πω απλά, παιδιάστικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
σορι που επεμβαινω με την δικη μου αποψη συμφωνει κανεις ? :hmm: αμα ειναι θελω να ακουσω αποψεις:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
σορι που επεμβαινω με την δικη μου αποψη συμφωνει κανεις ? :hmm: αμα ειναι θελω να ακουσω αποψεις:)
Τι σχέση έχει το καπιταλιστικό ή το σοσιαλιστικό σύστημα με το θέμα μας βρε; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
οκ σορι αλλα μην το σβησεις οκ? απλα ειδα οτι στην συζητηση κυριαρχησαν θεματα οπως τα κοινωνικα προβληματα που εχουμε εδω γι αυτο απο την δικια μου οπτικη γωνια ηθελα να πω την αποψη μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Θα γράψω και για το μπέβατρον όταν βρω χρόνο .
Δεν είναι εδώ η συζήτηση για τα transformers Ιωάννη παιδί μου.:)
εγώ πάντως προτιμώ να είμαι απόγονος του ποιό φτωχού αθηναίου πολίτη παρά του τζενγκις χαν .
Αν αυτό που λες το πιστεύεις, τότε αλήθεια θα πρέπει να ανησυχείς.
οι γονείς μου εγώ είμαστε άσπροι . μόνο ο πατέρας μου έχει μαυρίσει από τον ήλιο στην δουλειά .
:worry:

ο μουσουλμάνος θα έπαιρνε χριστιανή ;
Δεν είχες δει τη σειρά στον ΑΝΤ1 με το Μπεγνή;
δεν είμαι χρυσαυγίτης νεοσίτης είμαι δεν δέρνω μετανάστες όταν με κοροιδέυουνε τους περιφρονώ για την καταγωγή τους
Το ότι είσαι 14 και είσαι σε οργάνωση είναι παράλογο, το ότι έχεις ολοκληρωμένη άποψη και μάλιστα εκθέτεις ανθρώπους για τη καταγωγή τους ειναι ειλικρινά απίστευτο.
τι πρέπει να σπουδάσω για να πολιτευθώ ;

μέσω του λάος μπορώ να φτάσω σε ανώτερο επίπεδο ;
Ό,τι να ΄ναι, και η Έλενα Κουντουρά φωτομοντέλο ήτο και είδες τι έγινε.
Μέσω του ΛΑ.Ο.Σ. δε θα φτάσεις σε ανώτερο επίπεδο, με λίγο κρακ ίσως.
Δεν βγαίνουμε από το βούρκο γιατί πολύ απλά είμαστε πλέον μια χώρα ηλιθίων,μπλεγμένων στα γρανάζια του φαστ φουντ,της ματαιοδοξίας και της έλλειψης σκέψεις.Σαπίζουμε τα μυαλά μας με ευτελή μηνύματα και δεν επεξεργαζόμαστε τίποτα από όσα μας λένε..Εγκωμιάζουμε και υπερηφανευόμαστε για ένα "χρυσό" παρελθόν,επενδύουμε σε ένα ευκαιριακό παρόν και υποδεχόμαστε ένα μέλλον κυβερνητικά καθοδογητικό.Είμαστε η πιο οπισθοδρομική χώρα εβερ.Παγιωμένες σκέψεις,αυστηρές αντιλήψεις και μόνη εξέλιξη η καινούρια κολώνια της σανέλ.Όλα τα άλλα δεν είναι της μόδας βλέπεις.
Προσωπικά συμφωνώ απόλυτα, διαφωνώ λίγο με το "ύφος" του λόγου της diotima αλλά γενικά η άποψη με βρίσκει σύμφωνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
ασε τώρα . τότε ομως ;
Τότε; Πότε; Μήπως τον 10ο μ.Χ. αιώνα, όταν ο τουρκικής καταγωγής φιλόσοφος Αλ Φαραμπί, ανέστησε τον Αριστοτέλη στη Βαγδάτη;;; Πάντως η ιστορία διδάσκει ποικιλότροπα, ότι όσο περισσότεροι σαν του λόγου σου φωνασκούν "ζήτω...", τόσο λιγότερο ζει έκτοτε η "Ελλάς"(η Αρχαία, εννοείται!).
Επίσης, καλό θα σου κάνει να διαβάσεις μεταξύ άλλων στο Λεξικό Κοινωνικών Επιστημών της Ουνέσκο(μήπως κι αυτό είναι "σιωνιστικό";) την τελευταία παράγραφο του λήμματος "Έθνος"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Και εγώ το προτιμώ. Μάλιστα προτιμώ ακόμη περισσότερο να είμαι απευθείας απόγονος του Περικλή ή του Σωκράτη. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είμαι κιόλας.
Πάντως, προσωπικά δεν είμαι σίγουρος, ότι δεν είμαι απόγονος κάποιου οπλοφόρου του Τζέκινς Χαν, αλλά, παρά ταύτα, εμπνέομαι από τους Έλληνες(Αρχαίους, φυσικά!) του "χρυσού αιώνα" τους (7ο-4ο π.Χ. αιώνα) και βδελύττομαι από τους κατοπινούς (Πελοποννησιακού, Επιγόνους, χουντικούς, μεταξικούς, αγγλοβασιλικούς και παρόμοιους), που τολμούν και φωνασκούν "ζήτω η Ελλάς", την ίδια στιγμή που "τη" σκοτώνουν( βλ. π.χ. Ιωαννίδη και Σαμψών 1974 στη Κύπρο!)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ειμαστε οι κοντινοτεροι απογονοι των αρχαιων ελληνων..αυτο φαινεται απο τα αγαλματα,και τη γενετικη ερευνα που εχει γινει..
οι Τουρκοι πχ ειναι μογγολοι με ζυγωματικα κλπ ,και αυτο φαινεται στο μεσο τουρκο..
ι προσμιξεις που υπαρχουν σε καθε ρατσα δεν εξαφανιζουν παντα τη ρατσα..μην περναμε απο το ενα ακρο στο άλλο...
πχ οι αρχαιοι αιγυπτιοι εξαφανιστηκαν και οι σημερινοι αιγυπτιοι ειναι κυριως αραβες..αυτο δεν συνεβει με τους ελληνες,οπου ποτε δεν χαθηκε, κοπηκε η γενεαλογικη σειρα.οι αρχαιοι ελληνες ποτε δεν εξαφανιστηκαν,αλλα με τις προσμιξεις ανα τους αιωνες εξελιχθηκαν στους σημερινους ελληνες..ΠΟΥ ΠΟΛΕΜΗΣΑΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΚΤΗΤΕΣ ΚΑΙ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΡΟΠΟ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ..και αυτη ειναι η μεγαλυτερη αποδειξη συνεχειας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
ειμαστε οι κοντινοτεροι απογονοι των αρχαιων ελληνων..αυτο φαινεται απο τα αγαλματα,και τη γενετικη ερευνα που εχει γινει..

...

Συγνώμη, Άγγελε, αλλά θα συμφωνούσα ίσως, με το "κοντίτεροι"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
ι προσμιξεις που υπαρχουν σε καθε ρατσα δεν εξαφανιζουν παντα τη ρατσα..μην περναμε απο το ενα ακρο στο άλλο...
[...]
ΠΟΥ ΠΟΛΕΜΗΣΑΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΚΤΗΤΕΣ ΚΑΙ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΡΟΠΟ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ..και αυτη ειναι η μεγαλυτερη αποδειξη συνεχειας...

Μόνο που μερικοί κατακτητές κέρδισαν και οι "ράτσες" αναμίχθηκαν. Καλό θα ήταν να μην πολυπιστεύεις την εξ' αίματος ελληνικότητα σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
αυτο δεν συνεβει με τους ελληνες,οπου ποτε δεν χαθηκε, κοπηκε η γενεαλογικη σειρα.οι αρχαιοι ελληνες ποτε δεν εξαφανιστηκαν,αλλα με τις προσμιξεις ανα τους αιωνες εξελιχθηκαν στους σημερινους ελληνες..ΠΟΥ ΠΟΛΕΜΗΣΑΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΚΤΗΤΕΣ ΚΑΙ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΡΟΠΟ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ..και αυτη ειναι η μεγαλυτερη αποδειξη συνεχειας...

Ας γελάσω. :P


Τόσα χρόνια τουρκοκρατία, έχεις την εντύπωση πως δεν είχαμε μίξεις φυλών;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Οι προσμιξεις που υπαρχουν σε καθε ρατσα δεν εξαφανιζουν παντα τη ρατσα.. (...)
πχ οι αρχαιοι αιγυπτιοι εξαφανιστηκαν και οι σημερινοι αιγυπτιοι ειναι κυριως αραβες..


Ορίστε; Εδώ αναιρείσαι... :worry:

Εκτός αν εννοείς, πως "εξαφανίστηκαν όλες οι ράτσες εκτός απο τη δική μας" :P






----------------------------------------
η φίλη μου Σαρλότ στην Κοπεγχάγη


Να τη φέρεις στα μέρη σου διακοπές... :P


(πως το λέει; ...καμ γουιθ μι για να τη βρείς, αν γλεντήσουμε τουγκέδερ,
η ανάμνηση απ τη γκρις, θα σου μείνει για φορέβερ... :P)





 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top