Αρσενοη

Νεοφερμένος

Η Αρσενοη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
εχει μικρη οθονη.Καλητερα να παρεις κανονικο laptop:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Ακούγεται συνέχεια αυτό: ότι το mac έχει το καλύτερο Interface. Για δείτε λίγο compiz:

ακόμα γίνεται να προστεθεί εύκολα και το cairo dock η εντυπωσιακή μπάρα δηλαδή που υπάρχει στο Mac.

Ναι αλλά δεν είναι λειτουργικό. Το linux είναι για διαφορετική χρήση. Το mac os έφερε το unix στο μέσο χρήστη, και αυτό δεν μπορεί να το κάνει το linux. Ούτε τα απαραίτητα προγράμματα υπάρχουν ακόμα για να γίνει επαγγελματική δουλειά. Εαν σπουδάζεις computer science, μην σκέφτεσαι το mac. Αλλά αν σπουδάζεις business administration, τότε για εσένα υπάρχει μόνο το mac
-----------------------------------------
Φυσικά το linux είναι ωραία επιλογή αν γουστάρεις να μάθεις πως δουλεύει το unix, ή απλώς δεν γουστάρεις windows και κατάλαβες ότι τόσα χρόνια χρησιμοποιούσες μια βλακεία. Από windows, ψηφίζω 200 φορές linux, αλλά όταν δεν ασχολείσαι με computer science ή προγραμματισμό ή servers, τότε το mac είναι μονόδρομος, δεδομένου ότι τα windows αποκλείονται σε κάθε περίπτωση. Όσο γι αυτούς που παίζουν παιχνίδια, υπάρχουν 4-5 κορυφαίες παιχνιδομηχανές που μάλιστα δεν χρειάζονται αναβαθμίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Όλες οι μεγάλες επιχειρήσεις χρησιμοποιούν windows .. (μόνο στο hollywood χρησιμοποιούνε mac)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meidei

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο meidei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Ναι αλλά δεν είναι λειτουργικό. Το linux είναι για διαφορετική χρήση. Το mac os έφερε το unix στο μέσο χρήστη, και αυτό δεν μπορεί να το κάνει το linux. Ούτε τα απαραίτητα προγράμματα υπάρχουν ακόμα για να γίνει επαγγελματική δουλειά. Εαν σπουδάζεις computer science, μην σκέφτεσαι το mac. Αλλά αν σπουδάζεις business administration, τότε για εσένα υπάρχει μόνο το mac
-----------------------------------------
Φυσικά το linux είναι ωραία επιλογή αν γουστάρεις να μάθεις πως δουλεύει το unix, ή απλώς δεν γουστάρεις windows και κατάλαβες ότι τόσα χρόνια χρησιμοποιούσες μια βλακεία. Από windows, ψηφίζω 200 φορές linux, αλλά όταν δεν ασχολείσαι με computer science ή προγραμματισμό ή servers, τότε το mac είναι μονόδρομος, δεδομένου ότι τα windows αποκλείονται σε κάθε περίπτωση. Όσο γι αυτούς που παίζουν παιχνίδια, υπάρχουν 4-5 κορυφαίες παιχνιδομηχανές που μάλιστα δεν χρειάζονται αναβαθμίσεις.

Θα μπορούσες να γίνεις πιο συγκεκριμένος; Τι δεν είναι λειτουργικό σε σχέση με τι κλπ.
Μπορώ κάλλιστα να απαντήσω κι εγώ με γενικολογίες αποκρύπτοντας τα αρνητικά της δικής μου πλατφόρμας (Linux) αλλά προτιμώ να απαντώ ειλικρινά σε συγκεκριμένες τοποθετήσεις.
-----------------------------------------
Όλες οι μεγάλες επιχειρήσεις χρησιμοποιούν windows .. (μόνο στο holywood χρησιμοποιούνε mac)
Check your facts. Στις μεγάλες επιχειρήσεις, τα windows περιορίζονται στα ημι-χαζά τερματικά των ρεσεψιόν. Στους κρίσιμους τομείς και στα επιχειρηματικά desktop υπάρχει κάποιο Unix. Είτε Linux (RHEL, SLED/SLES) είτε κάποιο πιο ψαγμένο (xBSD/MacOS, Solaris, IBM...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dk13

Δραστήριο μέλος

Ο dk13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 508 μηνύματα.
εχει μικρη οθονη.Καλητερα να παρεις κανονικο laptop:iagree:

ναι εχει δικιο ρωτα και εμενα που μασ δωσανε απο το υπυργειο netbook και μου βγαινουν τα ματια για να δω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Όλες οι μεγάλες επιχειρήσεις χρησιμοποιούν windows .. (μόνο στο hollywood χρησιμοποιούνε mac)

Καλα, μη μιλάς εαν δεν γνωρίζεις.
-----------------------------------------
Και στην Αθήνα ακόμη μεγάλες εταιρίες έχουν mac
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Φυσικά και γνωρίζω ... για αυτό μιλάω...θα το τεκμηριώσω

Δεν αναφέρομαι σε εταιρίες μικρές (φωτογράφος, αρχιτεκτονικό γραφείο,δικηγορικό γραφείο)
αλλά για μεγάλες πολυεθνικές. Τα mac είναι ασύμφορα οικονομικά. Αν μια εταιρία χρησιμοποιεί mac os. Eξαρτάται αποκλειστικά από την apple η οποία δεν συμφέρει. (π.χ. το σέρβις μιας σπασμένης οθόνης που για τα pc (απλά την αλλάζεις στην apple στοιχίζει το σέρβις με την αντικατάσταση ολόκληρου του υπολογιστή).

(πριν από 2 χρόνια πήγα στην rainbow ένα Ipod nano με σπασμένη οθόνη και ήθελαν 300 ευρώ)

Πριν από 2 χρόνια που η apple ανακοίνωσε ότι τα μελλοντικά μοντέλα της θα υποστηρίζουν επεξεργαστές της intel παράλληλα ανακοίνωσε πως θα σταματήσει και η υποστήριξη των υπολογιστών της που δεν περιέχουν Intel επεξεργαστές (δε θα υπάρχει αναβάθμιση mac os, προγραμμάτων). Μια τέτοια κίνηση ουσιαστικά έκανε τεράστια ζημιά σε πολυεθνικές που χρησιμοποιούσαν Mac γιατί τους αναγκασανε να αλλάξουν όλους τους υπολογιστές τους και τα τερματικά τους.

Τα apple μπορεί να προσφέρουν κάποιες ευκολίες σε αρχιτεκτονικές εταιρίες και σε φωτογράφους αλλά καμιά μεγάλη εταιρία για τον λόγο που περιέγραψα πιο πάνω δεν χρησιμοποιεί Mac. Αν το ψάξεις θα δεις ότι oi μεγάλύτερες αρχιτεκτονικές εταιρίες δεν χρησιμοποιούν mac αλλά windows.

αν προσέξεις και τις διαφημίσεις που χρησιμοποιεί η mac χρησιμοποιεί το mac ως entertaiment pc ...(oxi business)..

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=C5z0Ia5jDt4[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Αν το ψάξεις θα δεις ότι oi μεγάλύτερες αρχιτεκτονικές εταιρίες δεν χρησιμοποιούν mac αλλά windows.

(προφανώς πολλές σοβαρές εφαρμογές δεν είναι mac compatible, and autocad is one of them)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dk13

Δραστήριο μέλος

Ο dk13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 508 μηνύματα.
εννοειτε πωσ χρησιμοποιουν windows
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Στην Αθήνα, ακόμα και το Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού είναι με mac. Τώρα, στην Αμερική, ένα τεράστιο ποσοστό, ειδικά σε φοιτητές, πανεπιστήμια, επιχειρήσεις λιανικής και χονδρικής αλλά και καλά ιδιωτικά, είναι στο μεγαλύτερο ποσοστό με mac.
Και πρόσεχε, ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.
Δες ποιό είναι το σέρβις σε γαλλία, αγγλία, γερμανία, ιταλία κτλ, και θα καταλάβεις. Για αμερική δεν συζητάμε.
Απλώς στην Ελλάδα είναι άσχετοι, όπως το 90% των εταιριών που δεν είναι franchise
-----------------------------------------
Α, και στην Αθήνα, ΟΛΟΙ οι σοβαροί φωτογράφοι έχουν mac. Το ίδιο και τα καλά studios για διαφημίσεις, και ΟΛΕΣ οι διαφημιστικές εταιρίες
-----------------------------------------
Για το service στην Αμερική θα αναφέρω ένα απλό περιστατικό:
Αντιμετώπιζα κάποιο πρόβλημα με μερικά e-mails, και μιας και έχω συνδρομή στο skype για unlimited landline calls, πήρα στην Αμερική. Έδωσα serial number και του είπα το πρόβλημα μου. Του είπα ότι αντιμετώπιζα πρόβλημα με μερικά πολύ σημαντικά e-mails, τα οποία έπρεπε να διαβαστούν σήμερα. Μου είπε λοιπόν, ότι κανονικά δικαιούμαι δωρεάν τηλεφωνική εξυπηρέτηση για τις πρώτες 90 μέρες (έχω το macbook pro μου δυο χρόνια), αλλιώς έπρεπε να πάω σε apple store. Αλλά, μου είπε, ότι εφόσον πρόκειται για αρκετά σημαντικά e-mails, ότι θα χαιρόταν να με βοηθήσει και έτσι κι έγινε. Ούτε το service εκτός εγγύησης εκεί είναι πολύ ακριβό. Φτηνό θα έλεγε κανείς. Όπως και οι τιμές των μηχανημάτων εκεί. Απλώς εδώ είναι κλέφτες και άσχετοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
η αλήθεια έιναι ότι η apple ξέρει να κάνει την δουλειά της πάρα πολύ καλα

από την στιγμή που έβγαλε το ιphone άλλες εταιρίες υποκλήθηκαν στην apple.. kai βγάζουν κινητά που iphone δίχνουν με καλύτερες δυνατότηες αλλά ούτε το Hd2 δεν κατάφερε να κάνει πολλά πράγματα απέναντί του. Μόνο το nexus one είναι σοβαρός αντίπαλος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
η αλήθεια έιναι ότι η apple ξέρει να κάνει την δουλειά της πάρα πολύ καλα

από την στιγμή που έβγαλε το ιphone άλλες εταιρίες υποκλήθηκαν στην apple.. kai βγάζουν κινητά που iphone δίχνουν με καλύτερες δυνατότηες αλλά ούτε το Hd2 δεν κατάφερε να κάνει πολλά πράγματα απέναντί του. Μόνο το nexus one είναι σοβαρός αντίπαλος

Έχουν windows mobile γι αυτό. Και ο μόνος σοβαρός αντίπαλος είναι τα blackberry, αλλά αυτά είναι για διαφορετική δουλειά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Εμενα η θεια μου που ειναι πολιτικος μηχανικος εχει ενα mac θηριο παντως.
Οποτε myth busted
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
MAC Pro έχει, κατα 99%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται 3D designer και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
MAC Pro έχει, κατα 99%

Σπρώχτο λίγο ακόμη. Ποιο άλλο θηρίο υπάρχει?

Σήμερα καθώς γύρναγα από τις εγγραφές στο πανεπιστήμιο μου, έφερναν καινούρια μακ προ για τα εργαστήρια μας....έχουμε ήδη καμιά 20αριά, και έφεραν τουλάχιστον αλλα 5...ανυπομονώ να τα χρησιμοποιήσω!!

το ξέρω ότι σου την είπα πριν λίγο για τα μακ, αλλά είναι απλά απίστευτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Σε πιο πανεπιστήμιο γράφτηκες αν επιτρέπεται (λογικά στην Κύπρο γιατί εδώ οι καλαμαράδες :P με τίποτα δε θα κάνανε τέτοια κίνηση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται 3D designer και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Σε πιο πανεπιστήμιο γράφτηκες αν επιτρέπεται (λογικά στην Κύπρο γιατί εδώ οι καλαμαράδες :P με τίποτα δε θα κάνανε τέτοια κίνηση)

ΤΕΠΑΚ, που αλλού θα χρειάζονταν μακ? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Επαγγελματίας οδηγός και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Ρε παιδια, μιας και υπαρχουν αρκετοι pc experts εδω, θα ηθελα να κανω μια ερωτηση!! Πηρε χθες απο το e-shop το καινουργιο μου netbook, το οποιο το θελω αποκλειστικα για τα μεγαλα μου ταξιδια (μενω Λαρισα και σπουδαζω Αλεξανδρουπολη), μιας και αλλιως δεν την παλευα... Ειχα λοιπον στο μυαλο μου να μπαινω λιγο internet και να βλεπω καμια ταινια-σειρα στο ταξιδι!! Θα μου πειτε που ειναι το προβλημα...?? Στα χαρακτηριστικα του ελεγε πως ειχε σκληρο δισκο 160gb και αυτο που μου στειλανε εχει 75gb!! Να σημειωσω πως μου στειλανε την εκδοση που δινανε στα πρωτακια, καθως εχει μεσα εκπαιδευτικο λογισμικο... Εχει καμια σχεση αυτο?? Το μοντελο που πηρα ειναι το Asus 1101ha... Τι να κανω?? Nα τους παρω τηλεφωνο να τους βρισω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τι να κανω?? Nα τους παρω τηλεφωνο να τους βρισω?
Ναι, σου στείλανε άλλο μοντέλο από αυτό που αγόρασες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Επαγγελματίας οδηγός και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Ναι, σου στείλανε άλλο μοντέλο από αυτό που αγόρασες!
Ναι ρε Πανο, αυτο λεω κι εγω... Δεν ειναι λογικο αυτο με το δισκο!! Απλα θα ηθελα να δω αν υπαρχει καποιος αλλος με το ιδιο μοντελο, να μου επιβεβαιωσει τη χωρητικοτητα του δισκου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top